Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?

[es] :: Fizika :: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31189 | Odgovora: 186 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?23.10.2006. u 23:38 - pre 213 meseci
Srki rekao:Naravno, samo je u matematici moguce nesto dokazati, u fizici se ljudi vode principom Okamove ostrice.
------
Ma bravo čovječe.Znao sam ja da si na pola puta
da pređeš na našu stranu.(kritičari TR)
Pazi sad ovo:1971-Haefele-Keating eksperiment.To je ono sa
atomskim satom u komercijalnoj avionskoj liniji.Pa onda mjere
kad avion ide stalno na zapad,a poslije kad ide okolo na istok.
Nađu razliku u odnosu na sat na zemlji.Gotovo idealno slaganje
teorije i izmjerenog.
Ideja je da se zemljinoj gravitaciji suprostavlja centrifugalna
gravitacija zbog rotacije Zemlje.Pa onda kad avion
ide ka istoku tad je gravitaciona sila manja nago kad
ide ka zapadu.Po teoriji GR to je ok.
Kritičari su se malo pobunili jer su rezultati eksperimenta objavljeni
istovremeno kad i teoretsko predviđanje.
(pogledaj na GOOOgelu ovu računicu)
A sad pazi ovo:Kod proračuna odstupanja sata na
GPS satelitima račun sasvim drukčije izgleda.
Tu nema ni govora o ravnopravnosti zemljine gravitacije i
centrifugalnog ubrzanja.Centrifugalno ubrzanje se uopšte ne spominje.
Ali zato tu imamo onu kompenzaciju sa relativističkim koeficijentom.
Ali i tu uočavamo jednu katastrofalnu omašku.Urađen je račun kao
da vrijedi Lorentsova , a ne Einsteinova teorija.
Jer po STR ono "v" je relativna radijalna brzina
,nikako tangencijalna.A onda još ako je i to zdrljano
u račun,zašto to isto ne primijeniti i na sat na Zemlji?
--------------------------
A sad umjesto nepotrebne prepirke zamolio bih
srkija da otvori temu "Okamova oštrica".
To je zaista interesantan filozofski pravac,star oko
1000 godina,pomalo zaboravljen.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

LightBow
London

Član broj: 4829
Poruke: 158
*.bulldogdsl.com.



+1 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?25.10.2006. u 01:22 - pre 213 meseci
Hamush:
"Ako je neko tijelo uvijek jednako udaljeno od mene, onda se to tijelo ne kreće (u odnosu na mene). Njegova brzina u odnosu na mene je nula. GPS obazbjeđuju geostacionarni sateliti. Kao takvi, oni se u odnosu na mene nikada ne kreću. Stoje. Kako njihovo vrijeme u odnosu na moje prolazi sporije?"

Ovde se radi o opstoj teoriji relativnosti. Ti i satelit, iako mirujete jedan u odnosu na drugoga, ne pretstavljate inercijalni sistem, pa po STR ne dolazi do dilatacije vremena. Razlika u vremenu nastaje zbog slabijeg delovanja gravitacione sile na visini na kojoj je satelit.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?25.10.2006. u 07:19 - pre 213 meseci
Citat:
LightBow: Razlika u vremenu nastaje zbog slabijeg delovanja gravitacione sile na visini na kojoj je satelit.

Pokušaj da objasniš kako to gravitaciona sila "deluje" na telo u bestežinskom stanju.
Kako može delovati samo gravitaciona sila?

 
Odgovor na temu

LightBow
London

Član broj: 4829
Poruke: 158
*.bulldogdsl.com.



+1 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?25.10.2006. u 17:55 - pre 213 meseci
Ne znam na koje objasnjenje mislis, slab sam sa relativistickim objasnjenjem gravitacije. Ali znam toliko da ako spominjemo silu gravitacije, onda se podrazumeva Njutnov zakon. Dakle objasnjavajuci gravitaciju kao silu, zbog razlike sila, (potencijala) dolazi do razlike u vremenima. Hteo sam da ukazem Hamushu da ovo nema veze sa razlikom vremenskih intervala zbog razlicitih brzina.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?25.10.2006. u 22:04 - pre 213 meseci
Hteo si Hamushu da objasniš GTR. To je lepo. Sad bi Hamush trebalo da kaže da li mu je jasno.
 
Odgovor na temu

LightBow
London

Član broj: 4829
Poruke: 158
*.bulldogdsl.com.



+1 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?25.10.2006. u 23:41 - pre 213 meseci
Nikako da ukapiram kako se citiraju poruke sa prethodnih strana
Dakle citat
Hamush:
"Ako je neko tijelo uvijek jednako udaljeno od mene, onda se to tijelo ne kreće (u odnosu na mene). Njegova brzina u odnosu na mene je nula. GPS obazbjeđuju geostacionarni sateliti. Kao takvi, oni se u odnosu na mene nikada ne kreću. Stoje. Kako njihovo vrijeme u odnosu na moje prolazi sporije?

(Ili je stvar u nečemu drugom?)"
Eto, odgovorio sam mu na to pitanje.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?26.10.2006. u 08:52 - pre 213 meseci
Citat:
LightBow Dakle objasnjavajuci gravitaciju kao silu, zbog razlike sila, (potencijala) dolazi do razlike u vremenima

Delovanje gravitacije na satelite poništeno je centrifugalnom silom, pa je satelit u istim uslovima kao da gravitacije nema.

 
Odgovor na temu

LightBow
London

Član broj: 4829
Poruke: 158
*.bulldogdsl.com.



+1 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?26.10.2006. u 18:11 - pre 213 meseci
Delovanje gravitacije nikako ne moze biti ponisteno.
Citat:
galet@world: Pokušaj da objasniš kako to gravitaciona sila "deluje" na telo u bestežinskom stanju.
Kako može delovati samo gravitaciona sila?

Sad sam malo bolje obratio paznju na ovaj citat. Zapravo ako na telo deluje samo gravitaciona sila, onda kazemo da je ono u "bestezinskom stanju". Kada bi delovala jos neka sila, onda ne bi bilo u bestezinskom stanju. Ovo su osnove Njutnove teorije.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?26.10.2006. u 23:12 - pre 213 meseci
Citat:
LightBow: Delovanje gravitacije nikako ne moze biti ponisteno.
Sad sam malo bolje obratio paznju na ovaj citat. Zapravo ako na telo deluje samo gravitaciona sila, onda kazemo da je ono u "bestezinskom stanju". Kada bi delovala jos neka sila, onda ne bi bilo u bestezinskom stanju. Ovo su osnove Njutnove teorije.

Šta ti je sad ovo?Dakle,ako na tijelo djeluje samo privlačna sila Zemlje
onda ono nema težinu.Pa ako imaš reakciju tla onda znaš da si
težak?A šta ako centrifugalna sila odradi isto što i privlačna sila Zemlje?Koliko si težak?
Onako uzgred:Pošto je kila kupusa u LOndonu jesenas?
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

LightBow
London

Član broj: 4829
Poruke: 158
*.bulldogdsl.com.



+1 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?27.10.2006. u 03:03 - pre 213 meseci
Centrifugalna sila ne moze da odradi isto sto i gravitacija, jednostavno, zato sto centrifugalna sila ne postoji, barem ne u inercijalnom sistemu reference. Uzmimo za primer astronauta koji orbitira u raketi oko zemlje. Njegova tezina ce uvek biti mg, iako on sam nece osecati nikakvu tezinu, jer i raketa ima isto ubrzanje g. Dakle bestezinsko stanje je samo privid. Astronaut koji orbitira zapravo sve vreme "pada na zemlju", zajedno sa raketom. Na njega deluje samo gravitaciona sila.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?27.10.2006. u 21:58 - pre 212 meseci
LightBow

Da li mozda cuo za dinamicku ravnotezu?
Ako telo pada onda na njega deluje gravitacija i inercija. Te dve sile su u svakom momentu u ravnotezi.
Neces valjda reci da inercija ne postoji. Centrifugalna sila je upravo posledica inercijalnog delovanja mase.
Ako se vec pozivas na Njutna onda bi trebalo da znas da se delovanju neke sile uvek suprostavlja isto tolika reakcija.
 
Odgovor na temu

LightBow
London

Član broj: 4829
Poruke: 158
*.bulldogdsl.com.



+1 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?28.10.2006. u 02:22 - pre 212 meseci
Citat:
galet@world:

Da li mozda cuo za dinamicku ravnotezu?

Ako mislis na telo na koje je zbir svih spoljasnjih sila koje deluju na njega jednak nuli, onda da.

Citat:
galet@world:
Ako telo pada onda na njega deluje gravitacija i inercija. Te dve sile su u svakom momentu u ravnotezi.


Ovo mi nije bas jasno. Naime, inercija je svojstvo tela koje pada. Ona se opire padanju ovog tela (recimo vec pomenute rakete). Ako su one u svakom momentu u ravnotezi, koja je onda ta sila, koja ocigledno iz inercijalnog sistema, deluje na nju? Drugim recima zasto raketa koja orbitira nije u dinamickoj ravnotezi?

Citat:
galet@world:

... Centrifugalna sila je upravo posledica inercijalnog delovanja mase.
Ako se vec pozivas na Njutna onda bi trebalo da znas da se delovanju neke sile uvek suprostavlja isto tolika reakcija.


Po ovome bih rekao da smatras da je centrifugalna sila reakcija na inerciju tela (ispravi me ako gresim)? Iz ovoga bi sledilo da telo deluje samo na sebe reakcijom, sto ja ne bih umeo da objasnim (mada zvuci interesantno :) ).
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?28.10.2006. u 14:20 - pre 212 meseci
Citat:
galet@world: Pokušaj da objasniš kako to gravitaciona sila "deluje" na telo u bestežinskom stanju.

Gravitaciona sila uvek deluje ali ne bih umeo da objasnim kako ona to deluje. To niko jos ne zna.

Citat:
Kako može delovati samo gravitaciona sila?

Zasto ne bi mogla delovati samo gravitaciona?


Citat:
galet@world: Delovanje gravitacije na satelite poništeno je centrifugalnom silom, pa je satelit u istim uslovima kao da gravitacije nema.


To je samo kada gledas iz referentnog sistema satelita ali iz referentnog sistema vezanog za zemlju samo gravitaciona sila deluje na satelit, nikakva centrifugalna sila.

Citat:
zzzz: Šta ti je sad ovo?Dakle,ako na tijelo djeluje samo privlačna sila Zemlje
onda ono nema težinu.

Da.

Citat:
Pa ako imaš reakciju tla onda znaš da si težak?

Da. Nemoj mesati tezinu i masu.

Citat:
galet@worldLightBowAko telo pada onda na njega deluje gravitacija i inercija.

Inercija uvek postoji i nema veze u kakvom je stanju kretanja telo i kakve sile na njega deluju.

Citat:
Te dve sile su u svakom momentu u ravnotezi.

Inercija nije sila vec svojstvo.

Citat:
Ako se vec pozivas na Njutna onda bi trebalo da znas da se delovanju neke sile uvek suprostavlja isto tolika reakcija.

Pa naravno. Sila kojom Zemlja privlaci satelit je ista kao i sila kojom satelit privlaci Zemlju. To je smisao 3. Njutnovog zakona a ne nekakva centrifugalna sila.
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp359.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?28.10.2006. u 19:15 - pre 212 meseci
Citat:
Sila kojom Zemlja privlaci satelit je ista kao i sila kojom satelit privlaci Zemlju. To je smisao 3. Njutnovog zakona a ne nekakva centrifugalna sila.

Po ovome vidim da nikad nisi shvatio moju sintagmu: „Ravnoteža sila i kretanja“.
A šta to tjera satelit (Zemlju) da se kreće promjenljivom brzinom, po elipsi?!
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?28.10.2006. u 19:46 - pre 212 meseci
E pa ovo je stvarno kanonada netacnosti.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?29.10.2006. u 03:34 - pre 212 meseci
Slazem se.
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp229.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?29.10.2006. u 05:10 - pre 212 meseci
Ako se prethodna primjedba odnosi na moj izraz („ravnoteža sila i kretanja“) pokušat ću ga pojasniti (ovdje malo, na drugom mjestu i drugim povodom može i detaljnije) uz pomoć teksta Vide Žigman:
“3.1.4. Sopstveno vreme
Već smo ranije istakli da se sopstveni vremenski interval meri jednim časovnikom na jednoj fiksnoj lokaciji. Časovnik koji meri sopstveni vremenski interval je vezan za telo (česticu) koja se kreće i čije nas kretanje zanima, te se stoga često naziva „pokretnim“ (jasno u odnosu na posmatrača) časovnikom. Naravno, kretanje fizičkih objekata ne mora biti uniformno, ali nas STR obavezuje da sva kretanja (i ona ubrzana) posmatramo iz neubrzanih (inercijalnih) sistema reference. Ako se fizički objekt (čestica) kreće ubrzano, sistem reference u kome čestica miruje sigurno nije inercijalni sistem reference, pa stoga ni časovnik vezan za česticu ne pripada inercijalnom sistemu reference. Ovaj problem se u STR razrešava tako što se čestici u kretanju u svakom trenutku pridružuje jedan inercijalni sistem reference u kome će ona u intervalu ∆t mirovati u koordinatnom početku. U infinitezimalnom vremenskom intervalu ∆t kretanje čestice se poistovjećuje sa kretanjem njoj pridruženog inercijalnog usputnog (ili trenutnog) sistema reference Su, čija se brzina poklapa sa brzinom kojom se u tom kratkom vremenskom intervalu kreće čestica...............Na taj način kretanje čestice, koje naravno ne mora biti uniformno u konačnim vremenskim intervalima, može se shvatiti kao uzastopnost kinematičkih stanja u kojima se, u infinitezimalnim intervalima vremena, čestica kreće konstantnom brzinom, odnosno kao sukcesija njenih prelazaka iz jednog u drugi usputni inercijalni sistem reference. U usputnom sistemu reference koji je u datom trenutku t i za dati interval ∆t aktuelan, čestica miruje (njene prostorne koordinate u odnosu na sistem Su su konstantne)....“

Ovim citatom pokušavam vratiti tok diskusije na osnovno Hamush-ovo pitanje različitog toka vremena za „pokretnog“(putnika) i „nepokretnog“(posmatrača) brata-blizanca. Stavite ovog „londonca“ u „sporedni kolosijek“ (ima on i dobrih „caka“).
Hamush, je si li odustao? Nemoj da se obeshrabruješ (moja primjedba „nemoj lupati ovdje“ ima cilj da otklonimo namjerna „lupetanja“ kao na index hr („relativnost je kada sjedneš golom guzicom na vrelu ringlu“..., što jesu stvarna lupetanja), ne znači i da si „lupio“, nisi lupio. Dublja su tvoja promišljanja od razmišljanja Vide Žigman i njenih saradnika.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?29.10.2006. u 15:23 - pre 212 meseci

Srki - mislio sam na tvoja tvrdnje u poruci od 28.10.2006. u 15:20
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?29.10.2006. u 23:49 - pre 212 meseci
Citat:
galet@world: Srki - mislio sam na tvoja tvrdnje u poruci od 28.10.2006. u 15:20

I ja se slažem sa Danom.
Srki kaže:
Za različite posmatrače i sile su različite???
"To je samo kada gledas iz referentnog sistema satelita ali iz referentnog sistema vezanog za zemlju samo gravitaciona sila deluje na satelit, nikakva centrifugalna sila."
Moja veš mašina ima centrifugu,pa bio ti u njoj ili ne.

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?30.10.2006. u 06:34 - pre 212 meseci
Pa dobro, zao mi je sto se ne slazemo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31189 | Odgovora: 186 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.