Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?

[es] :: Fizika :: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31202 | Odgovora: 186 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Hamush
BiH

Član broj: 116585
Poruke: 20
*.dlp365.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?16.10.2006. u 08:10 - pre 213 meseci
Sprečo, da si bliže meni, dao bih ti besplatan internet... Nas par je iznajmilo malo jaču konekciju i to smo bezžično rtazdijelili, tako da imamo jeftinu, stalnu i brzu konekciju. Od Tuzle sam udaljen 90 Km, tako da do tebe ne mogu "dobaciti", ali kada skontam da se "dužina skraćuje" ;))) možda bih mogao i "dobaciti" signalom do tebe.


Srki kaže:
"Stvara kontraefekat ali putnik kada je daleko i da bi se vratio onda ce da ubrzava samo u jednom smeru (ka nazad).
Efekti koji uticu su: brzina i proizvod ubrzanja i rastojanja."

i griješi...

Lijepo sam to objasnio, ako putnik krene (gledano sa zemlje) on ubrzava. Dođe do odredišta i usporava. Krene nazad i ponovo ubrzava. Kada dođe blizu zemlje, mora usporiti da bi bezbjedno sletio.

Koliko god je bilo ubrzanja, isto toliko mora biti i usporenja, pa ako ubrzanje (kako kaže Srki) stvara kontraefekat, onda se efekti nastali ubrzavanjem poništavaju.

Moram napomenuti da sam na prvi pogled "shvatio" Ajnštajna, ali sam, razmišljajući više (konkretno) o paradoksu blizanaca, počeo da uviđam neke nelogičnosti (po mom skromnom shvatanju). Takođe, maksimalna brzina nekog tijela u odnosu na zemlju je < C , ali kada pređe C mi ga više nećemo vidjeti. Ali da može putovati brže, ja mislim da MOŽE.

Pozdrav svima...
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?16.10.2006. u 10:04 - pre 213 meseci
Citat:
Hamush: Srki kaže:
"Stvara kontraefekat ali putnik kada je daleko i da bi se vratio onda ce da ubrzava samo u jednom smeru (ka nazad).
Efekti koji uticu su: brzina i proizvod ubrzanja i rastojanja."
i griješi...

Ne gresim ali mozda se nisam lepo izrazio pa me nisi shvatio. U fizickom i matematickom smislu usporavanje u stvari predstavlja ubrzavanje ali u suprotnom smeru.

Citat:
Lijepo sam to objasnio, ako putnik krene (gledano sa zemlje) on ubrzava. Dođe do odredišta i usporava. Krene nazad i ponovo ubrzava. Kada dođe blizu zemlje, mora usporiti da bi bezbjedno sletio.

Ne, to sto usporava kod odredista pa ubrzava ka nazad predstavlja ubrzanja samo u jednom smeru (ka zemlji).

Citat:
Koliko god je bilo ubrzanja, isto toliko mora biti i usporenja, pa ako ubrzanje (kako kaže Srki) stvara kontraefekat, onda se efekti nastali ubrzavanjem poništavaju.

Ne, nisam se lepo izrazio, ne stvara kontra efekat ubrzavanje i usporavanje nego ubrzavanje u jednom smeru i u drugom smeru. Kada je blizu odredista on ce samo da ubrzava prema Zemlji (prvi put da bi smanjio brzinu a posle da bi povecao) tako da to ne stvara kontra efekat.

Jedino sto stvara kontra-efekat je ubrzanje kada je blizu Zemlje i ubrzanje kada je blizu odredista jer ta dva ubrzanja imaju suprotne smerove. Naravno kontra-efekti nece imati istu "jacinu" jer efekat zavisi i od rastojanja od Zemlje kao sto sam napomenuo u prethodnoj poruci.

Citat:
Moram napomenuti da sam na prvi pogled "shvatio" Ajnštajna, ali sam, razmišljajući više (konkretno) o paradoksu blizanaca, počeo da uviđam neke nelogičnosti (po mom skromnom shvatanju).


Samo nisi dovoljno razmisljao o tome. Da li si procitao onaj pdf?

 
Odgovor na temu

Hamush
BiH

Član broj: 116585
Poruke: 20
*.dlp158.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?16.10.2006. u 10:27 - pre 213 meseci
Na poslu sam i nemam baš puno vremena, tako da nisam pročitao onaj PDF...

Ponovo napominjem da sam ekonomista, i da mi fizika nije jača strana, tako da je ova rasprava, što se mene tiče, prvenstveno pokrenuta da bih ja shvatio (da me neko ubijedi) zašto onaj drugi blizanac bude mlađi kada se vrati.

Da razjasnimo ovo:
Ako nebi bilo skraćenja dužine, onda je ubrzanje pri kretanju i pri zaustavljanju isto samo suprotnog smijera, te se poništava. Isto tako i kada se krene nazad.



Analogno tome, ako sa svojim BMW-om krenem na put od 500 metara. Krećem od nule, ubrzavam na 50 Km/h, kočim i stajem na nulu. Krećem unazad, ubrzavam pa kočim. Zar na mene nisu djelovale potpuno jednake sile ubrzanja (pozitivnog i negativnog) da je njihov konačan "zbir" jednak nuli.
Dakle, ako bi bilo kakvog efekta, on je poništen pri povratku na početnu poziciju.
Napominjem, posmatramo ovo kao da nema skraćenja dužine puta.

Reci prvo da li se slažeš sa ovim pa da nastavimo?
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?16.10.2006. u 17:10 - pre 213 meseci
Zamisli ovo:

Na levoj strani se nalazi tvoja kuca K, a na desnoj strani je neko odrediste, oznacimo ga sa O. Izmedju je put.

K _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ O

1. Na pocetku ti krenes da ubrzavas ka desno:
K _ _ _ BMW ->>> _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 0

2. Pri dolasku na odrediste ti usporavas (tj. ubrzavas ka levo)

K _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ BMW <<- _ _ _ _0

3. Kada krenes da se vracas kuci ti opet ubrzavas ka levo (znaci to se ne ponistava sa tackom 2).

K _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ <<-BMW_ _ 0

4. Kada prilazis kuci ti onda kocis (sto znaci da je to ubrzanje ka desno):

K _ _ _ ->>BMW _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 0

To je isto ubrzanje kao i pod 1 sto znaci da se to ne ponistava sa 1.

Znaci ubrzanje ima jedan efekat kada smo blizu kuci (pri odlasku i povratku) i kontra-efekat kada smo blizu odredista.
Sada moras da uzmes u obzir da kontra-efekat ima jace dejstvo jer je vozilo udaljenije od kuce a iz onog pdf-a mozes da vidis da ne utice samo ubrzavanje/usporavanje nego i pozicija gde se to desava. Efekat je proporcionalan proizvodu ubrzanja i rastojanja od pocetne referentne tacke.

[Ovu poruku je menjao srki dana 17.10.2006. u 13:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Hamush
BiH

Član broj: 116585
Poruke: 20
*.dlp362.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?17.10.2006. u 21:51 - pre 213 meseci
Slažem se sa ovim da se 3 ne poništava sa 2 i da se 4 ne poništava sa 1.

Ali, 1 i 2 se poništavaju.
3 i 4 se poništavaju.

Slučaj 1 i 2
Ubrzavaš ka desno, zatim isto tako u slučaju 2 ubrzavaš ka lijevo(koćiš).
To se mežusobno poništi.
Sada si na nuli.

Slučaj 3 i 4
Ubrzavaš ka lijevo (krećeš) (3) pa zatim ubrzavaš ka desno (kočiš) (4). To se međusobno poništava.

Dok odeš i vratiš se preživiš potpuno jednaka ubrzanja kao i usporenja.

Samo je ostalo to što su slučajevi 2 i 3 daleko od K, ali ne vidim vezu što je to daleko od K.
Onaj PDF je na engleskom....čini mi se... tako da mi nije od pmoći, a skoro sam instalirao win xp a još nisam instalirao Adobe Acrobat Reader, tako da...

Kako si rekao da je slučaj 2 u stvari ubrzanje na lijevo i slično, hajde da uzmemo da nije bitna ova udaljenost tačke O od K, pa mi onda reci samo ovo, slažeš li se da je efekat ubrzanja na kraju sveden na nulu.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ec.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?18.10.2006. u 03:33 - pre 213 meseci
Citat:
Hamush: Ali, 1 i 2 se poništavaju.
3 i 4 se poništavaju.

Ne ponistavaju se ali tacno je da imaju kontra efekat. Problem je kao sto sam vec dvaputa napisao da ti efekti nisu iste jacine. Znaci ako nekom zbiru dodamo broj 1 i ako posle imamo kontra efekat koji ce tom zbiru da oduzme 2 onda se ti efekti ne ponistavaju potpuno vec ce da naginje na jednu stranu.

Citat:
Slučaj 1 i 2
Ubrzavaš ka desno, zatim isto tako u slučaju 2 ubrzavaš ka lijevo(koćiš).
To se mežusobno poništi.
Sada si na nuli.

Efekat ne zavisi samo od ubrzanja vec i od rastojanja od referentne tacke (kuca K). U slucaju 1 si blize kuci nego u slucaju 2, sto znaci da 2 ima jaci efekat jer uticaj na protok vremena zavisi od proizvoda ubrzanja i rastojanja.

Citat:
Dok odeš i vratiš se preživiš potpuno jednaka ubrzanja kao i usporenja.

To moze da bude tacno ali opet efekat ne zavisi samo od ubrzanja vec i od polozaja (kada je u pitanju neinercijalan sistem).

Citat:
Kako si rekao da je slučaj 2 u stvari ubrzanje na lijevo i slično, hajde da uzmemo da nije bitna ova udaljenost tačke O od K, pa mi onda reci samo ovo, slažeš li se da je efekat ubrzanja na kraju sveden na nulu.

Ne slazem se jer je ipak bitna udaljenost. Efekat daje ne samo ubrzanje vec proizvod ubrzanja i rastojanja. Ako efekat ne bi zavisio od rastojanja vec samo od ubrzanja onda si u pravu da je to nelogicno. Zaista ne vidim zasto me ne razumes. Moguce je da lose objasnjavam ali onda te savetujem da se nadjes oci u oci sa nekim ko razume teoriju relativiteta pa da ti na tenane lepo objasni.
Pozdrav,
Srki
 
Odgovor na temu

Hamush
BiH

Član broj: 116585
Poruke: 20
*.dlp99.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?19.10.2006. u 00:21 - pre 213 meseci
Ma ne razumijemo se mi...

Pozdrav svima...
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp442.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?19.10.2006. u 06:07 - pre 213 meseci
Hamush, je li ovaj tvoj „pozdrav svima“ oproštaj od pokušaja razrješavanja vlastitih dilema u ovoj oblasti? Ne uzimaj previše ozbiljnim Srki-jevo objašnjavanje (tvoja misao je „bistra“, „čista“ i „slobodna“).
Za tvoje potrebe prepisat ću ti tekst iz udžbenika „Specijalna teorija relativnosti“ (autor Vida J Žigman, izdanje 1997. strana 27. 28. 29.):
 
Odgovor na temu

Hamush
BiH

Član broj: 116585
Poruke: 20
*.dlp509.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?19.10.2006. u 09:11 - pre 213 meseci
Nije to bio "oproštaj od pokušaja razrješavanja vlastitih dilema u ovoj oblasti"
nego "oproštaj od pokušaja razrješavanja TUĐIH dilema u ovoj oblasti".
Sprečo, čekam tekst...
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp41.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?19.10.2006. u 18:34 - pre 213 meseci

Tekst iz udžbenika „Specijalna teorija relativnosti“ (autor Vida J Žigman, izdanje 1997. strana 27. 28. 29.):
2.3.1. Poređenje merenja vremenskih intervala
Razmotrimo jednostavan eksperiment koji osvetljava povezanost vremenskih intervala između dva događaja merenih u dva različita inercijalna sistema reference. Putnik sedi u vozu koji se kreće uniformno u odnosu na zemlju. Eksperiment se sastoji u sledećem: sa svog ručnog časovnika putnik šalje svetlosni signal ka ogledalu koje se nalazi direktno iznad njegovog sedišta, na tavanici vagona, i meri vreme potrebno da svetlosni zrak pređe put od mesta odašiljanja do ogledala i nakon refleksije nazad do tačke odašiljanja. Za putnika svetlosni zrak prelazi vertikalni put od tačke odašiljanja A (sa refleksijom u tački B) do tačke prijema C, koja se poklapa sa tačkom A (Slika 2.3a). Putnik meri sopstveni vremenski interval između događaja odašiljanja i događaja prijema signala. On merenja vrši na jednom časovniku na istom mestu, jer se odašiljanje i prijem signala za putnika (u sistemu voza S') dešavaju na jednom istom mestu. Drugi posmatrač, u referentnom sistemu zemlje S, uočava kretanje (na pr u desno) voza i putnika u njemu. On vremenski interval između dva događaja meri očitavanjem dva stacionarna časovnika, jednog na lokaciji gde eksperiment započinje (odašiljanje signala) i drugog na lokaciji gde se eksperiment završava (prijemom signala). Stoga on poredi pokazivanje jednog pokretnog časovnika (putnikovog ručnog sata) sa pokazivanjem dva stacionarna (nepokretna) časovnika u svom sistemu reference S. Za posmatrača iz S svetlost prelazi put ABC (Slika 2.3b), pri čemu se tačke A i C ne poklapaju. Stoga za posmatrača na zemlji svetlost prelazi duži put no za posmatrača u vozu. Pošto je brzina svetlosti ista za oba posmatrača (ista za sve inercijalne sisteme reference), posmatrač na zemlji beleži duži vremenski interval između odašiljanja i prijema signala od onog koji meri putnik u vozu. Posmatrač na zemlji zaključuje da putnikov časovnik zaostaje. Za putnika i za posmatrača na zemlji mereni vremenski intervali iznose respektivno:
Kako je (AB)' = DB (dužine normalne na pravac kretanja se ne menjaju), i AB = BC, to za Δt'/Δt nalazimo: ,
gde je AD rastojanje koje pređe voz brzinom v za vreme koje svetlost pređe rastojanje AB brzinom c. Dobijeni rezultat je upravo relacija (2.6).

(Neka mi V. Ž. oprosti što sam oznaku brzine u zamijenio oznakom v i što iznad duži AB, BC, DB, AD nisam stavio crtice).
U sljedećem (2.3.2) piše: Najjednostavnije izvođenje kontrakcije dužina koristi upravo rezultat dilatacije vremena, direktno pokazujući da je kontrakcija dužina nužna posljedica dilatacije vremena.
Moja zapažanja o ovome možeš pročitati na elitesecurity forumu (posebno u „zaključanoj temi“-Teorija relativnosti pod lupom).
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?19.10.2006. u 23:44 - pre 213 meseci
Hamush,ovo što je sprečo citirao je
osnovica jedne zablude.
Da je kojim slučajem umjesto svjetlosti korištena
loptica,i da je neko proglasio da loptica ne može
prevazići neku brzinu,dobili bi slične dilatacije
i kontrakcije.
Proglasimo da je za sve promatrače brzina loptice
10 m/s pa onda računaj.
-----------------------
Meni više smeta ovakva logika:"Brzina svjetlosti u vakumu
je maksimalno moguća.To dokazuje TR."

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?19.10.2006. u 23:57 - pre 213 meseci
Pogledajte kako na ovaj problem gleda Paul Marmet.
http://www.newtonphysics.on.ca/michelson/michelson.html
Pregledajte i sve ono što je vezao uz ovu www.
A i ovo je interesantno za pogledati:
http://www.extinctionshift.com/details.htm
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?20.10.2006. u 06:24 - pre 213 meseci

@srki

Ubrzanje i usporenje nisu nikakvi kontraefekti - već isti efekat koji će jednako osetiti onaj ko ubrzava ili usporava samo što treba tabane da okrene tako da budu pritisnuti inercijom njegove mase. (ako baš neće da dubi na glavi!)
Sila koja daje ubrzanje i sila kojom se koči mogu se namestiti tako da imaju istu vrednost kao gravitacija, pa su oba blizanca pod istim uslovima.
Kakva je razlika u uslovima između čoveka koji putuje raketom čiji potisak daje ubrzanje g i čoveka koji stoji na Zemlji?
(Ako je čovek slep, onda on ne može znati da li je na Zemlji ili u takvoj raketi)
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?20.10.2006. u 10:48 - pre 213 meseci
Citat:
galet@world@srki
Ubrzanje i usporenje nisu nikakvi kontraefekti - već isti efekat koji će jednako osetiti onaj ko ubrzava ili usporava samo što treba tabane da okrene tako da budu pritisnuti inercijom njegove mase.


Kakve veze imaju okrenuti tabani?

Citat:
Sila koja daje ubrzanje i sila kojom se koči mogu se namestiti tako da imaju istu vrednost kao gravitacija, pa su oba blizanca pod istim uslovima.


Kocenje i ubrzavanje ce ti dati dva suprotna vektora ubrzanja odnosno dva suprotna vektora g (ekvivalentnog gravitacionog ubrzanja) tako da ce u jednom slucaju pocetna tacka biti na visem a u drugom slucaju na nizem potencijalu i zbog toga su ti efekti suprotni jer protok vremena zavisi od potencijalne energije.

Citat:
(Ako je čovek slep, onda on ne može znati da li je na Zemlji ili u takvoj raketi)

Slazem se, nisam ja nikada ni tvrdio da nije tako.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?20.10.2006. u 15:46 - pre 213 meseci

Citat:
Kocenje i ubrzavanje ce ti dati dva suprotna vektora ubrzanja odnosno dva suprotna vektora g

Pa šta?
Da li će ubrzanje dati suprotan efekt od retardacije?
(Ovo ti ni Einstein ne bi oprostio!)


 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?20.10.2006. u 16:13 - pre 213 meseci
Suprotni vektori ubrzanja daju suprotne efekte na dilataciju vremena.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?20.10.2006. u 21:25 - pre 213 meseci
Citat:
srki: Suprotni vektori ubrzanja daju suprotne efekte na dilataciju vremena.

Ovo još nisam čuo.
Ubrzanje i usporavanje su po prirodi delovanja apsolutno identični.
Kakvi su ti to "suprotni vektori ubrzanja"? Vektor ima skalarnu vrednost, hvatište i smer. Oni mogu biti suprotni samo po smeru delovanja i ni po čemu drugom. Kako može dilatacija vremena zavisiti od smera vektora ubrzanja?
Koji to smer ubrzanja produžava vreme, a koji skraćuje?
Ako već braniš TR onda onda je nemoj negirati.
 
Odgovor na temu

Hamush
BiH

Član broj: 116585
Poruke: 20
80.65.81.*



Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?20.10.2006. u 23:07 - pre 213 meseci
Vidim da nas ima.... što vas više čitam, više mi se čini da sam u pravu...

Oni koji brane TR brane je samom teorijom, oni drugi (mi koji smo protiv) ništa konkretno ne dobivamo od ovih prvih... i tako u krug...

Sad ću nešto lupiti al' nema veze:

Kada se tijelo udaljava od nas brzinom svjetlosti, onda ga mi nebi ni vidjeli, jer se svjetlost nebi odbila od njega i krenula nazad...
Kada bi se udaljavalo sa pola brzine svjetlosti mi bi časovnik na takvom brodu vidjeli kao duplo sporiji nego naš jer svjetlost treba da pređe sve dužu i dužu razdaljinu da bi dišla do nas...

Toliko sam shvatio iz predhodnih postova...

A onda su mi rekli da nema veze kuda se kreće takav brod, da tamo vrijeme sporije prolazi, i kada se vrati, zbog tamo nečeg, onaj blizanac će biti mlađi.

A šta ako se brod kreće sa pola brzine svjetlosti u krug prečnika jednog kilometra, a mi to gledamo iz centra. U tom slučaju, svjetlost "trenutno" dolazi do nas, i gledajući u časovnik pilota takvog broda vidimo da on ne kasni... sinhronizovan je sa našim, zar ne?
U ovom slučaju ubrzanje i usporenje se svakako moraju poništiti (ako postoje kakvi efekti toga)..

Fakat, što duže razmišljam, TR mi se čini manje vjerovatnom...

 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?21.10.2006. u 02:41 - pre 213 meseci
Citat:
galet@world:Kakvi su ti to "suprotni vektori ubrzanja"? Vektor ima skalarnu vrednost, hvatište i smer. Oni mogu biti suprotni samo po smeru delovanja i ni po čemu drugom.

Upravo na to mislim. Ako vektori imaju suprotne smerove onda ce i dilatacija vremena u odnosu na neku udaljenu tacku biti razlicita jer ce u jednom sucaju ta tacka biti na visem potencijalu a u drugom slucaju na nizem.

Citat:
Kako može dilatacija vremena zavisiti od smera vektora ubrzanja?
Koji to smer ubrzanja produžava vreme, a koji skraćuje?


Zamisli da imas tacku A i svemirski brod B (u kome se mi nalazimo) sa sledecom konfiguracijom:


A_______________________B

i ako smo mi u brodui B i ubrzavamo ka levo prema tacki A

A___________________<<<-B

onda ce u tacki A brze proticati vreme, a ako ubrzavamo od tacke A

A______________________B->>>

onda ce u tacki A sporije proticati vreme.

Citat:
Ako već braniš TR onda onda je nemoj negirati.
Ne negirajm je nego je ni ti ni Hamush jednostavno ne shvatate. Isto ovo sto sam ti napisao tvrdi i Anstajn sto mozes da procitas na http://en.wikipedia.org/wiki/Twin_paradox .

Citat:
Hamush: A šta ako se brod kreće sa pola brzine svjetlosti u krug prečnika jednog kilometra, a mi to gledamo iz centra. U tom slučaju, svjetlost "trenutno" dolazi do nas, i gledajući u časovnik pilota takvog broda vidimo da on ne kasni... sinhronizovan je sa našim, zar ne?


Nije tacno i to je potvrdjeno mnogim eksperimentima i zbog toga su morali da menjaju koriguju vreme u GPS satelitima.

Citat:
Fakat, što duže razmišljam, TR mi se čini manje vjerovatnom...

Nemoj da razmisljas nego uzmi neku knjigu pa procitaj ili se nadji sa nekim da ti polako sve objasni.

Citat:
Oni koji brane TR brane je samom teorijom, oni drugi (mi koji smo protiv) ništa konkretno ne dobivamo od ovih prvih..

Da li zelis da te stavim u svemirski brod pa da se onda uveris. Verovatno bi to bilo dovoljno konkretno. Ja stvarno ne znam sta hoces konkrentnije od onoga sto sam vec napisao. Tvrdio si da ubrzanja imaju suprotan efekat i ja sam ti rekao da efekat po teoriji ne zavisi samo od ubrzanja vec i od rastojanja a ti i dalje nisi zadovoljan iako sam se potrudio i da iscrtam ono sa BMW-om da me lepo razumeo. Sta hoces konkretno da ti dostavimo? Rezultate eksperimenata?

Citat:
Vidim da nas ima....

Ima vas jer niko od vas ne shvata TR i ne zeli da analizira nase odgovore i ne zeli konstruktivnu raspravu. Dane je i sam jednom rekao da samo gubimo vreme raspravom pa i ne znam sto sam mu sada odgovarao, a kada sam ga jednom pitao kako njegova teorija objasnjava dilataciju vremena (koja je dokazana mnogim eksperimentima) onda mi je on ovako odgovorio :

Citat:
galet@world: Što se tiče dilatacije vremena možda si zabrinut ako imaš brata blizanca koji se otisnuo na put oko sveta pa će biti mlađi kad se vrati, ali važno je da se prepoznate!

I kako onda sa takvim covekom mozes da imas konstruktivan razgovor? Na sasvim normalno pitanje on ti da cinican odgovor. Cim ne zna nesto da objasni odmah krene da izbegava odgovor dajuci cinicne komentare.

[Ovu poruku je menjao srki dana 21.10.2006. u 04:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp374.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?21.10.2006. u 05:44 - pre 213 meseci
Hamush,ovakavi tekstovi (nije ga izmislila Vida Žigman, napisan je davno prije njenog rođenja) predmet su mog posmatranja i osporavanja. Šta zapaža tvoja „slobodna misao“?
Ne osvrćite se na Srki-ja?!
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31202 | Odgovora: 186 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.