Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ovaj Smarty je odlicna stvar

[es] :: PHP :: Smarty template engine :: Ovaj Smarty je odlicna stvar

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9500 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zmaj
Predrag Krstić
web developer
Zrenjanin

Član broj: 1035
Poruke: 382

Sajt: https://pkrstic.wordpress..


+4 Profil

icon Ovaj Smarty je odlicna stvar02.10.2006. u 21:22 - pre 212 meseci
Nemam nikakvo pitanje, samo konstataciju da sam odusevljen smartyiem, njegovim mogucnostima, nije tezak za ucenje (za one koji se razmisljaju da li da pocnu), kolega radi dizajn, ja programiran, divota.
 
Odgovor na temu

Davor Grubelić
Davor Grubelić

Član broj: 46879
Poruke: 280
*.cmu.carnet.hr.

Jabber: nameless21@elitesecurity.org
ICQ: 341103380


Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar01.11.2006. u 00:08 - pre 211 meseci
ne mogu baš puno komentirati smarty jer sam tek danas počeo malo učiti sve njegove mogućnosti. ali iz ovoga do sada mogu reći da je odličan.
svakako ga namjeravam jako dobro naučiti.
preporučam!!!
(sam sebi svučim kao da radim na tv-u...... bolesno....)
 
Odgovor na temu

ColdKeyboard
Sasa Karanovic
Hardware and Firmware Engineer
Toronto, Canada

Član broj: 31924
Poruke: 868
*.teol.net.

Jabber: ColdKeyboard
Sajt: www.SasaKaranovic.com


+11 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar02.01.2007. u 15:08 - pre 209 meseci
Evo i ja sam jutros oko 2h skinuo zanju verziju Smarty-a i poceo da prepravljam svoj sajt koji sam odradio
u Php-u sa klasama i ostalim zezancijama da radi sa smartyem...

S' vremena na vreme nailazim na poteskoce zbog razlike u stilu programiranja ali ipak ide nekako...

:)
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar02.01.2007. u 15:17 - pre 209 meseci
ja ga evo uspesno koristim vec 3-4 godine
 
Odgovor na temu

GMC
Selo Veselo

Član broj: 11492
Poruke: 338
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar10.03.2007. u 20:28 - pre 207 meseci
Evo ja cu iskoristi ovu temu da postavim jedno ili dva pitanja.

Dakle ja i jos dva prijatelja imamo kao neki neformalni (za sada) web tim, znaci uradili smo par projekata zajedno s tim da je jedan od nas zaduzen za programiranje, jedan za dizajn, a ovaj treci radi grafiku i flash... uglavnom da nepricam te nebitne stvari sad razmisljamo o uvodjenju smarty-ja u nas posao :D ali posto niko od nas nije nikad koristi isti interesuje me sljedece:

Dali je taj smarty dovoljno da tako kazem , profesionalan ? Jer sve stranice koje mi radimo su uglavnom 99% svi elementi od samog koda do grafickih dijelova i dizajna nasi , znaci mi smo ih iskodirali/nacrtali/postavili itd. Sad kako se gleda na smarty sa stanovista ljudi koji se bave slicnim poslom znaci rade u kojekavim timovima... Dali bi neko moga reci nesto u stilu " A sta ?!?!? To su vam naplatili a koristili su smarty!!! Pa mogli ste to i sami napravit..." i slicno , kao sto ja reagujem kada sam vidio da je jedan tzv. web tim uzeo 500 eura jednoj firmi da bi im sklepali najobicniju stranicu u joomli...
Ajd Zdravo
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar11.03.2007. u 10:03 - pre 207 meseci
ne vidim razlog da se bunis sto je neko to naplatio 500e. Ja imam svoj razvijen CMS, i skoro sam uradio posao od 5-6h i naplatio 250e. Da li ti imas nesto protiv toga? A i to nije tema ovog foruma.

Citat:
GMC: To su vam naplatili a koristili su smarty!!! Pa mogli ste to i sami napravit..." .


Gle ovu reakciju:
"To su vam naplatili a koristili su PHP. Pa mogli ste i sami napraviti svoj jezik za izradu sajtova"
"To su vam naplatili toliko a koristili Linux za hostovanje?!?! Pa mogli su i sami da napise operativni sistem"

Dakle, mnogi koriste sto vise gotovog koda. Za smarty, najpoznatiji primer ti je http://flickr.com/ . Oni su frontend pisali u smarty-u.

Tako da... Treba dosta vremena i novca da se napise nesto kompleksnosti smarty-a. I vise ti se isplati da ga iskoristis i ti, nego da gledas u tudju kucu i posao i govoris sta je ko koristio da zaradi pare. I ti za joomlu su naplatili svoj rad i konkretan posao, a ne joomlu.
Ja koristim gotove skripte: za templates, slanje mailova, image processing, DB klasa. Sve ono sto sam nasao da na netu ima nesto sto je bolje od onoga sto sam ja pravio. I nemam nimalo problema sa tim sto koristim gotove skripte.
 
Odgovor na temu

GMC
Selo Veselo

Član broj: 11492
Poruke: 338
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar12.03.2007. u 10:39 - pre 207 meseci
Slazem se ja sa nekim djelovima tvog posta ali mislim da uporedba smarty-ja , PHP-a sa Linuxom i drugim operativnim sustavima nije bas najbolja.... Jer ja kazem da ako mislim nekome uzeti >= 1000 e da ipak treba uloziti truda u to i ne iskoristit i neciju dobru volju i ideju covjeka koji je pisao kod / scriptu/ bilo sta i stavio je na net besplatno , a onda da ja dodjem i uzmem je i naplatim kao svoju. O tome sam ja govorio kad sam reako ono u stilu "... pa mogli ste i sami to uradit". Jer na kraju krajeva neko je mogao i sam uzeti tu skriptu i iskoristit je za 0e.

Ali posto je ovo vjerovatno sad OT pa necu vise pisati....
Ajd Zdravo
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
82.208.211.*

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar12.03.2007. u 12:21 - pre 207 meseci
Tacno da je oftopic. Ali, pogledaj pod kojom je licencom smarty, i onda vidi. Covek koji ga je napisao, dao je prava na upotrebu. Iako naplatis 10k bilocega, to znaci da neces da koristis ni jednu free skriptu ili neki free alat, samo zato sto treba da se mucis? Razumem da nije fer ukrasti, ali je fer koristiti smarty ili bilo koj gotov kod (zend framework, xoops...). Trebalo bi i mailer da pises ponovo? DB klasu? Lepo si reko, to svako moze da ti napravi za male pare, ali to treba i da radi, da bude zasticeno, pouzdano, bla bla. Mislim da propustas celu poentu price, ne naplacujes ti kod koji kucas, vec celu aplikaciju tj. izgled i funkcionalnost, stabilnost, tehnicku podrsku, iskustvo, garanciju itd.
To i jeste sva draz rada sa php-om, skoro sve je free. ;)
A smarty, po meni, je spas. U startu su me ucili sa smarty-jem, i sad kad treba da prepravljam neku aplikaciju bez smarty-ja, ili bilo kog template engina, dodje mi da napisem sve ponovo...
Skoro sam probao i "template lite" (mini smarty), i za neke manje ozbiljne stvari zavrsava posao...
 
Odgovor na temu

GMC
Selo Veselo

Član broj: 11492
Poruke: 338
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar12.03.2007. u 21:40 - pre 207 meseci
Ma ok, nisam ja pitao ovo da kazem da je smarty glup nego sam samo pitao kakvo je generalno misljenje o smartyju ako se misli ozbiljno raditi na nekim projektima,i to je sve. Cak mi je drago sto je misljenje pozitivno :)
Ajd Zdravo
 
Odgovor na temu

cartmanlee
cartmanlee
FLEX/PHP specijalist, Adobe UG Manager
Zagreb

Član broj: 50997
Poruke: 436
*.xnet.hr.

Sajt: www.zgflex.org


+1 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar13.03.2007. u 09:55 - pre 207 meseci
Halo ljudi, dajte malo razmislite. Ovo me podsjeća na onu priče - Mali iz susjedstva se bavi kompjuterima, sve on zna, rješit će on to za 5 minuta, i onda mali provede 2 dana čisteći Windowse od virusa, reinstalacija ne prolazi zbog nekog bad sektora na hardu....

Ono što meni jako smeta na ovim našim prostorima je to kako se mi developeri sami ponižavamo i kako pljujemo jedni druge. Ne govorim da je to bilo spomenuto u ovom topicu, ali neindirektno sami sebe pljujemo ovakvim raspravama. Drugari, da li se netko od vas zapitao koliko mi neke stvari također uzimamo zdravo za gotovo? Recimo, da li ste vi svjesni koliko developera nema pojma što je recimo smarty, ili ajax ili soap, ili nešto deseto? Nemaju pojma o čemu je riječ. Ako vi imate to znanje, da li onda vrijedite više???? Da? Ajmo onda zbrojiti dva i dva. Ima li smisla samom sebi skidati cijenu samo zato jer ne znamo da je implementacija kvalitetnog rješenja jednako ili više vrijedna od mukotrpnog pisanje koda od nule?

Prije par godina, kad sam se počeo baviti developmentom, imao sam priliku upoznati ljude koji se već godinama bave razvojem web aplikacija. I kad su imali jedan problem ja sam im opisao kako bi ga riješio. Šokirao sam se kako se deset ljudi s iskustvom iznenadilo kako je jednostavno riješiti problem. Čak nije bilo ni riječi o uvođenju nove tehnologije, radilo se o PHPu, ali nije im palo na pamet kako jednostavno napraviti algoritam. I sad kad pogledate, ako ste u stanju riješiti problem kako spada, ako ste u stanju složiti kvalitetno rješenje, bez obzira koju tehnologiju/library ugradili, a drugi to ili ne znaju ili ne mogu, zašto ne biste pošteno naplatili svoje znanje??? Ne govorim da treba ljude pljačkati, ali uzmite u obzir, informacija o skripti koja može riješiti problem ponekad vrijedi više nego vaša vještina pisanja vlastitog koda od nule.

Zadnjih godina imao sam doticaja i s financijskim institucijama, osiguranjima, managementom, farmaceutskom industrijom, i svi se oni drže zajedno, svi cijene svoje znanje, dok se mi u ITju trudimo jedni drugima pokvariti račune. Zato jer je naša struka relativno mlada, svi imamo neke nove ideje, svi znamo bolje jedni od drugih, a većina nas zbog te nadobudnosti i naivnosti dobije figu. Svijetom vlada truli kapitalizam, ali kapitalizam u suštini nije loš.

Eto, toliko od mene u ovom offtopicu


 
Odgovor na temu

Zmaj
Predrag Krstić
web developer
Zrenjanin

Član broj: 1035
Poruke: 382

Sajt: https://pkrstic.wordpress..


+4 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar13.03.2007. u 22:35 - pre 207 meseci
Temu sam postavi jer sam odradio projekat u Smartyiju, posle gomile koda koji sam rucno razvijao, resio sam da nadjem nesto sto je lakse za odrzavanje, i posle malo cackanja naisao sam na smarty. Ako se brines da li je profesionalan, odgovor je DA, jer sad ti kao koder u svom timu mozes uz malo objasnjavanja objasniti kolegi kako da ti pripremi sablon, i da ti skine deo posla s ledja. ono sto je bitno je da kad musterija bude trazila da se deo stranice premesti i 3 reda u 5 to ce moci da uradi i tvoj kolega koji se bavi dizajnom, i operacija ce trajat 5 minuta, probaj da uradis neki mali projekat u smartiju pa ce ti biti jasno koja je prednost smartija.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
82.208.211.*

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar14.03.2007. u 08:36 - pre 207 meseci
Dobar deo dobrog dela smarty-ja je i mogucnost prosirivanja preko plug-ina, tj. funkcija koje itekako prosiruju funkcionalnost.
Juce sam probao extenziju SmartyPaginate, jer me vec duze vreme mrzi da napisem neku svoju kasvetnu funkciju, i za 15minuta sam je u potpunosti pokrenuo i podesio, od cega sam 10 minuta citao dokumentaciju. Samo joj izbrojis koliko ukupno redova u bazi ima, pokrenes 3-4 funkcije i to je to. Dosta plug-inova se moze naci ovde http://smarty.incutio.com/?page=SmartyPlugins , a koliko se secam korisnik Tomica Jovanovic aka -zombie- je pisao neke clanke na temu prosirivanja smartyja, a verujem i neke extenzije, pa mozda ima neku korisnu extenziju, koju je voljan da podeli sa nama
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Moderator
Član broj: 32202
Poruke: 4391
194.106.174.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar16.03.2007. u 09:38 - pre 207 meseci
E ta paginacija je cool. Mada sam ja do sad sve radio kroz PHP pa onda samo prosledim {$pagination} templejtu ali ovo će mi biti valjda bolje. Probaću.

Baš ovih dana prebacujem neki sajt koji sam radio poodavno iz pomešanog php-a i dizajna u Smarty. U početku sam se malo nervirao dok nisam lepo podesio sve za rad i sad sve ide samo. A da ne pominjem koliko će redizajn lakše ići. Smarty je stvarno super, ali mene u početku malo nervira, dok se ne naviknem na njega
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dialup.neobee.net.



+226 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar19.03.2007. u 20:42 - pre 207 meseci
Ehhh, jel to samo ja ne vidim carevo odelo?

Probao sam smarty, i mogu vam reci da i nije neshto narocito...okej razdvaja prezentaciju od 'mehanike' ali zaboga ljudi pa to moze i u PHPu sa (skoro) istom kolicinom koda
Code:
 u Smarty-ju:
{$kolicina}

u PHP-u:
<?=$kolicina; ?>


Meni izgleda da smarty sluzi samo da "natera" lenje programere da razdvoje logiku prezentacije od ostalog. Ustvari da ne bude da nisam spomenuo, svidja mi se caching u smarty-ju to je dobra ideja.... ostalo mi izgleda kao PHP koji umesto <? ?> koristi {}. Sve u svemu, ako ne moram da koristim josh jedan skripting jezik bolje da ga ne koristim (bezveze zauzima resurse ). Ali moram da koristim smarty jer me teraju ("i want it done with smarty, i work with that") dizajneri koji ne umeju drugo.

'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Moderator
Član broj: 32202
Poruke: 4391
194.106.174.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar19.03.2007. u 21:03 - pre 207 meseci
Pa valjda i jeste poenta da dizajneri ne uče php, a ni ti ne moraš učiti (prezentacioni deo) smartija. Daj im spisak promenljivih koje "izlaze" it tvoje skripte pa nek rade šta hoće.
Ja na primer radim sa jednim likom koji ne zna PHP (ništa osim include) i stalno se dešavalo da mi poremeti kod menjajući dizajn, ili ja da nešto zeznem oko dizajna menjajući kod (ređe ). Ovako sa smartijem ja radim svoj posao, on radi svoj posao i mene apsolutno ne zanima kad će on i kako da radi redizajn, a i ja kad menjam nešto oko koda ne diram njegov dizajn. To mi se sviđa kod smartija
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dialup.neobee.net.



+226 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar19.03.2007. u 21:37 - pre 207 meseci
Ja sam mislio da PHP sluzi bash tome (da ja mogu da programiram, a on da dizajnira kako ko hoce)! Mozesh da u jedan fajl potrpash svoje promenjive, dizajner uradi include i onda samo <?=$var1;?> itd... koliko truda treba da se ulozi da se nauci smarty tolko treba i da se nauci osnovna osnova PHPa (petlje i echo).
Ne kazem da smarty ne sluzi nicemu, ali to se sve moze uraditi u PHPu sa par karaktera vishe, i bez josh jednog interpretera.
Mislim, moja prva reakcija na smarty je bila "i chemu ovo suluzi, onda?" . Al ajde kad kazu da je korisno, nek bude
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Moderator
Član broj: 32202
Poruke: 4391
194.106.174.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar19.03.2007. u 23:17 - pre 207 meseci
Pa može ili tako ili da pomešaš dizajn sa kodom (fuj) ili sa smartijem. Iskreno ne bih želeo da dizajner sa kojim radim nauči include pa <?=$bla;?> pa petlje, pa rad sa tekstom, fajlovima, obradu slika itd itd... i onda mi jednog dana kaže "doviđenja" A s druge strane, dosta dizajnera se jednostavno plaši reči "programiranje" pa ako im daš nešto prostiju sintaksu za prezentacionu logiku onda to mogu nekako i da progutaju i svi su srećni

A kad dizajn i php pomešaš onda i te kako ne možeš da programiraš šta i kako hoćeš niti dizajner može da dizajnira kako hoće.
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dialup.neobee.net.



+226 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar20.03.2007. u 19:55 - pre 207 meseci
Citat:
Nemanja Avramović:... i onda mi jednog dana kaže "doviđenja" :)

e tu si upravu


Citat:
Nemanja Avramović: A s druge strane, dosta dizajnera se jednostavno plaši reči "programiranje" pa ako im daš nešto prostiju sintaksu za prezentacionu logiku onda to mogu nekako i da progutaju i svi su srećni :)


e i ovo je tachno, i to je otprilike cemu smarty i sluzi. sharena lazza za dizajnere.

Citat:
Nemanja Avramović:A kad dizajn i php pomešaš onda i te kako ne možeš da programiraš šta i kako hoćeš niti dizajner može da dizajnira kako hoće.


Moz' da bude, al ne mora da znachi. Treba malo vishe rada (ne sporim) ali time se izbegne dodavanje josh jednog interpretera, shto je (IMHO) neshto chemu treba teziti
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Moderator
Član broj: 32202
Poruke: 4391
194.106.174.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar20.03.2007. u 23:15 - pre 207 meseci
Citat:
Moz' da bude, al ne mora da znachi.


U pravu si, ali evo jednog primera gde mi se to desilo: Na sajtu interestingfacts.org je trebalo da radi neki lik pre mene pa je na samom početku odustao, ali je počeo nešto da radi, i to sa pomešanim php-om i html-om. Ništa, završim ja sajt tako kako je odrađen i dizajner (čija je i ideja bila za sajt) mi kaže da bi voleo da na stranici svakog fact-a u title-u, posle adrese sajta stoji i title fact-a.
Pitanje je kako to uraditi kad se u stranicu includuje header.php pa tek onda fajl za sql a ja query radim tek posle toga (logično), što znači da, dok ja izvučem title iz baze, <title> tag je odavno već poslat browseru. Naravno, mogao sam preko JSa da promenim title ali mi se to rešenje ne sviđa (IMHO, što se search engine-a tiče isto je nemati naslov u title-u ili ga dodavati js-om). Da je korišćen Smarty, on bi dobio promenljivu (recimo) {$fact_title} pa nek' je ubacuje gde hoće, zar ne?
Ovo ne govori u prilog smarty-ju (u potpunosti, mada bi sa njim, između ostalih rešenja, bio rešen problem), ali govori u negativnom smislu o mešanju php-a i html-a.

p.s. A da ne napominjem koliko je lakše mom dizajneru da stavi {$string|upper} nego <?php echo strtoupper($string); ?> (ili tako nešto)
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

cartmanlee
cartmanlee
FLEX/PHP specijalist, Adobe UG Manager
Zagreb

Član broj: 50997
Poruke: 436
*.xnet.hr.

Sajt: www.zgflex.org


+1 Profil

icon Re: Ovaj Smarty je odlicna stvar27.03.2007. u 11:11 - pre 207 meseci
Slažem se s ovim zadnjim. Ne želim reći da dizajneri nemaju pojma, ali ne vidim zašto bi oni morali znati programirati. Svatko radi svoj posao i svi sretni. Najgore je kada jedan drugome moraju ispravljati greške.
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Smarty template engine :: Ovaj Smarty je odlicna stvar

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9500 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.