Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice

[es] :: Advocacy :: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 20382 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 22:47 - pre 216 meseci
Citat:
Dragi Tata: (gnuzilu sam pročitao samo prvi broj ali ne verujem da su se opametili u međuvremenu).

Velika greška! Broj 16 je mnogo zabavniji. Obavezno ga pročitaj.
Citat:
nkrgovic: Da li bi ti bilo tesko da mi objasnis fenomen da saljes sa .gov.yu domena sa WindowsXP-a ? Cisto sam primetio? Sta si ti, jos jedan proleter iz fotelje, rodjen sa srebrnom kasikom u ustima? :)

Šta tebe briga sa koje se ja pristupne tačke javljam. Pitanje je krajnje degutantno.

No, ako baš hoćeš da znaš, nikada nisam bio iz privilegovane porodice, niti sam imao ikada ikakve veze sa bilo kojim vlastima na bilo kom nivou.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 22:49 - pre 216 meseci
Citat:
Sa jedne strane, BSD/PD tebi daje slobodu da ograničiš drugima slobodu nad tvojim derivatima tog koda, koju ti GPL ne daje. Ali, zato GPL daje slobodu grugima nad tvojim derivatima tog koda.


O RLY? Sta ces jos izmisliti? Kod koji je BSD jeste besplatan i svako ga moze koristiti i u komrercijalne i u nekomercijalne svrhe. Preko toga - ne. Samim tim, ako zelis praviti NedeljkoBSD samo napred, on moze biti proprietary, ali ce OpenBSD uvek biti free. "Ali, zato GPL daje slobodu grugima nad tvojim derivatima tog koda." Kojim pls, kada ih nece ni biti ako zelim komercijalan program da pravim? Ako napravim komercijalan, medjutim, ev. neki bugfix sigurno ide vlasnicima originalnog BSD koda koji ev. upotrebim. Tako je BSD/OS pomagao FreeBSD, NetBSD, OpenBSD i obrnuto. A puni GPL sw (eto KDE, gde su i biblioteke GPL) je neupotrebljiv za ozbiljan posao. Sta ces, ni jednu knjigovodstvenu aplikaciju ne mozes napraviti, a da ne bude GPL.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
62.240.6.*



+6455 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 22:49 - pre 216 meseci
Citat:
Nedeljko:

Za britaniku nisam ni tvrdio da je o kosovskoj bici tvrdila ovo ili ono. Naći ću ti izdanje enkarte u kome pišu one gluposti. Ako su u međuvremenu nešto popravili, onda je to druga stvar. Na linku koji si dao piše da je srpska vojska bila predvođena Kraljem Lazarom. Koliko znam, bio je knez. Pa, ni to ne bi trebali eminentni istoričari da napišu.



Naći ću ti i ja verziju linuxa koja nema ni ovo malo bede što ima sad... U čemu je poenta?

A to Kralj - Knez, kako god... Kako se na Engleskom kaže baš knez?

I u čemu je razlika između kneza i kralja?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 22:51 - pre 216 meseci
Ja se ne borim za RMS-ovo shvatanje slobode, već za toleranciju prema raznih shvatanjima iste. Ako se nekome ne sviđa GPL, ne mora da koristi softver koji je pod njom i ne mora svoj rad njome da licencira.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 22:55 - pre 216 meseci
Citat:
Ja se ne borim za RMS-ovo shvatanje slobode, već za toleranciju prema raznih shvatanjima iste. Ako se nekome ne sviđa GPL, ne mora da koristi softver koji je pod njom i ne mora svoj rad njome da licencira.


"Ti ces raditi za FSF" je li to to shvatanje slobode?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+656 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 22:56 - pre 216 meseci
Citat:
Nedeljko: No, ako baš hoćeš da znaš, nikada nisam bio iz privilegovane porodice, niti sam imao ikada ikakve veze sa bilo kojim vlastima na bilo kom nivou.

OK, izvini... I dalje nisi odgovorio na tesko pitanje, zar ne? Sta znaci tvoja izjava da "ni nobelovac ne moze da objasni u dve recenice sta je sloboda"? Znas li ti sta je sloboda i hoces li nam ovde taj pojam definisati, ili ces samo pricati da je sloboda ono sto FSF kaze da je sloboda?
Citat:
ventura: A to Kralj - Knez, kako god... Kako se na Engleskom kaže baš knez?

Neces verovati, "prince". :)
Citat:
I u čemu je razlika između kneza i kralja?

U tome sto je kralj krunisan, a knez nije. Nema rituala, prihvatanja, miropomazanja... I jedan i drugi su nasledni i vladaju dozivotno, ako te zanima prakrican aspekt :).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 22:59 - pre 216 meseci
Mislim da se knez kaže baron. Možda i count (grof). Nisam siguran, ali King nije sigurno.

RAzlika je u tituli. Evo kako bi išle odozgo nadole:

Imperator (Emperor), ne to nije car!
Car (Tzar)
Kralj (King)
Knez
Vojvoda

Dalje ne znam. U svakom slučaju, knez je obično potčinjen nekom kralju, kao što je kralj obično potčinjen nekom caru, car imperatoru. Ne mora baš uvek tako da bude. Pogrešno se tvrdi da je 1917. pogubljena carska porodica Romanov. Rusija je još u XIX veku prestala da bude carevina i postala je imperija.

Inače, ne vidim zašto sam linux fanatik. Mogao bi da pripaziš na izražavanje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
62.240.6.*



+6455 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 23:00 - pre 216 meseci
Citat:
nkrgovic
Neces verovati, "prince". :)


Ok, znači knez se na engleskom kaže "prince". Koliko ja znam Srbi razlikuju titule princa, kneza i kralja.

A u čemu je onda razlika između kneza i princa? Ako je to isto, što bi imali dve titule za istu stvar?

 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 23:03 - pre 216 meseci
Duke, isto sto i vojvoda/knez ili Herzog. Jer je knez vojvoda.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
62.240.6.*



+6455 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 23:04 - pre 216 meseci
No da ne bih ulazio u daljnu diskusiju sa vama, samo da napomenem... Encarta je napisala "King Lazar", i najverovatnije su ljudi koji su to pisali tražili najpribližnij prevod originalu. Onaj koji vodi vojsku jedne države u boj, ne može sigurno da bude baron ili grof... A pošto je linija između kralja i knjaza veroma tanka, a u Engleskom jeziku ne postoji adekvatan prevod za ovo drugo, oni su uzeli ono što je najpribližnije istini.

I poenta moje prvobitne poruke na ovoj temi nije bila da li su oni kneza Lazara nazvali knezom ili kraljem, već nebuloza koju je Nedeljko lupio, kao da je to nešto što se ne može proveriti za 30 sekundi (koliko mi je objektivno i trebalo da proverim taj navod). Taj primer je mali, ali veoma dobro oslikava kompletno stanje i način razmišljanja određenih pojedinaca sa ovog foruma... Bitno je pljunuti nešto, a razmišljanje i činjenice, to je manje bitna stvar...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+656 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 23:10 - pre 216 meseci
Citat:
Nedeljko: Mislim da se knez kaže baron. Možda i count (grof). Nisam siguran, ali King nije sigurno.

RAzlika je u tituli. Evo kako bi išle odozgo nadole:

Imperator (Emperor), ne to nije car!
Car (Tzar)
Kralj (King)
Knez
Vojvoda

Dalje ne znam. U svakom slučaju, knez je obično potčinjen nekom kralju, kao što je kralj obično potčinjen nekom caru, car imperatoru. Ne mora baš uvek tako da bude. Pogrešno se tvrdi da je 1917. pogubljena carska porodica Romanov. Rusija je još u XIX veku prestala da bude carevina i postala je imperija.

Inače, ne vidim zašto sam linux fanatik. Mogao bi da pripaziš na izražavanje.

Car je los "sloveniziran" izgovor od Cezar. Slicno ce te naci i "ćesar". To je isto sto i Imperator i "vasilevs", autokrator... i predstavlja vladara rimskog carstva, koja je, tradicionalno, predstavljala i crkvenog poglavara do srednjeg veka. Rusija je postala carevina, a Moskva treci Rim od pada Konstantinopolja kad je vecina Vizantijske vlastele izbegla u Moskvu.

Kralj je ispod Cara, ali predstavlja suverenog poglavara jedne zemlje. Teorija je da moze postojati samo jedan Car, ali da kraljeva u okolnim zemljama moze biti vise. Njega blagosilja i priznaje crkva takodje od sredine od srednjeg veka.

Knez je slican Despotu i predstavlja regionalnog poglavara. U nedostatku kralja ili cara deesava se da knez ostrane da samostalno vlada, kao sto je npr. slucaj sa Monakom.

Vazali jedne kraljevine se na engleskom zovu lordovima, i cine ih, po vaznosti : Vojvode, Markizi, Grofovi (Comte, Count - Englezi umesto ove titule koriste Earl), Vikonti i Baroni.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 23:11 - pre 216 meseci
Koliko znam, princ je kraljev sin. Najstariji princ se po očevoj smrti obično kruniše za kralja. Knez ne mora da bude u krvnom srodstvu sa kraljem. Knez vlada kneževinom. Princ ne vlada "prinčevinom", već vlada tek po očevoj smrti.
Citat:
bojan_bozovic: Tako je BSD/OS pomagao FreeBSD, NetBSD, OpenBSD i obrnuto. A puni GPL sw (eto KDE, gde su i biblioteke GPL) je neupotrebljiv za ozbiljan posao. Sta ces, ni jednu knjigovodstvenu aplikaciju ne mozes napraviti, a da ne bude GPL.

Pa, koliko im je pomogao? Još uvek nisi odgovorio šta se brže razvija, BSD kod ili GPL kod. A ako nešto smatraš neupotrebljivim, niko te ne tera da to upotrebljavaš.
Citat:
nkrgovic: Sta znaci tvoja izjava da "ni nobelovac ne moze da objasni u dve recenice sta je sloboda"? Znas li ti sta je sloboda i hoces li nam ovde taj pojam definisati, ili ces samo pricati da je sloboda ono sto FSF kaze da je sloboda?

Znači da su napisani tomovi knjiga na tu temu, i da to još uvek nije raspravljeno. To je večno pitanje, to jest pitanje na koje ne postoji jedinstven niti konačan odgovor. Kako misliš da ja objasnim šta je to sloboda. Međutim, tolerancija prema različitim shvatanjima slobode mora da postoji.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 23:12 - pre 216 meseci
Nije bas tako, npr. Luksemburg je veliko vojvodstvo i dan danas. http://en.wikipedia.org/wiki/Duchy vidis bilo je i nezavisnih knezevina. Titula "despota" je Vizantiji bila jedna od najvisih titula carskog vazala, pa su Despot Stefan i Djuradj Brankovic takodje bili "vojvode" tj despoti, ali vazali vizantijske krune, iako su de facto bili nezavisni od Vizantije.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 23:21 - pre 216 meseci
Citat:
nkrgovic: Car je los "sloveniziran" izgovor od Cezar. Slicno ce te naci i "ćesar". To je isto sto i Imperator i "vasilevs", autokrator... i predstavlja vladara rimskog carstva, koja je, tradicionalno, predstavljala i crkvenog poglavara do srednjeg veka. Rusija je postala carevina, a Moskva treci Rim od pada Konstantinopolja kad je vecina Vizantijske vlastele izbegla u Moskvu.

Wikipedija kaže da si u pravu, kao i da se knez zaista kaže princ.
Citat:
bojan_bozovic: Despot Stefan i Djuradj Brankovic takodje bili "vojvode" tj despoti, ali vazali vizantijske krune, iako su de facto bili nezavisni od Vizantije.

Pa, ako su bili vazali, teško da su bili nezavisni. Oni su "samoupravljali" Srbijom (malo šale nije na odmet), ali su morali da plaćaju danak i da idu u rat kada budu pozvani.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 23:27 - pre 216 meseci
Citat:
Pa, koliko im je pomogao? Još uvek nisi odgovorio šta se brže razvija, BSD kod ili GPL kod. A ako nešto smatraš neupotrebljivim, niko te ne tera da to upotrebljavaš.


Nije bitno koji se brze razvija, vec koji ima manje bagova.
Da su placali danak ne bih rekao, bar ne Vizantiji. BTW Djuradj je bio i vazal madjarskog kralja, i imao i druge titule, u to sam siguran, sto mu nije smetalo da izda Hunjadija i Skenderbega, kada mu je to islo u prilog.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice13.08.2006. u 01:07 - pre 216 meseci
Manje koda, manje bagova. Najmanje grešaka ima u kodu koga nema. Logično, zar ne?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+656 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice13.08.2006. u 01:13 - pre 216 meseci
Citat:
Nedeljko: Znači da su napisani tomovi knjiga na tu temu, i da to još uvek nije raspravljeno. To je večno pitanje, to jest pitanje na koje ne postoji jedinstven niti konačan odgovor. Kako misliš da ja objasnim šta je to sloboda. Međutim, tolerancija prema različitim shvatanjima slobode mora da postoji.

OK, znaci mi ovde vodimo raspravu o slobodi? Cuj, ako zelis da ti kazem da ja postujem tvoje pravo da se ne slazes sa mnom, mozes biti siguran da ja to tvoje pravo smatram izuzetno bitnim i da cu se svim silama boriti da zadrzis to pravo.

Ali ovde je tema GPL i njena primenjljivost u danasnjem svetu. Nazalost svelo se na pricu o slobodi i slaganje da se ne slazemo... Presli smo na istoriju i titule i... Otisli u off-topic. :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice13.08.2006. u 01:17 - pre 216 meseci
Kad smo kod slobode, kneza Lazara i imperatora Nikolaja Romanova, kakav stav imate o GNU Free Documentation License? Da li je i ta licenca zlo proizašlo iz uma poremećenog hipika, kao što je GNU GPL? Da li je Wikipedija jednako neupotrebljiva kao i GNU GPL softver?
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16695
*.l.strato-dslnet.de.



+7178 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice13.08.2006. u 11:06 - pre 216 meseci
Citat:
Nedeljko
O autoritarnosti bismo mogli da raspravljamo. On je svoje stavove obrazložio.


U ovome i jeste problem sa GNU fanovima - nema sta da se raspravlja o autoritativnosti Nedeljkove tvrdnje da "Amerika ima najvise ubistava po glavi stanovnika u svetu" jer je ta tvrdnja apsolutno netacna i ne slaze se sa:

- Godisnjim Izvestajima Statistickog Biroa UN
- Godisnjim Izvestajima Interpola
- Nacionalim izvestajima ministarstava unustrasnjih poslova clanica UN (tj. jedinim izvorima na osnovu kojih se i mogu praviti ovakve analize uopste)

Hoces da kazes da su ta 3 izvora gore, i za koji cu ti ako nastavis poslati linkove sa potpunom statistikom u poslednjih N godina, "diskutabilna" sto se autoriteta tice, dok je tvoj 'omiljeni rezier' (tvoje reci) - "obrazlozio" svoj stav pred predizbornu kampanju u USA - molim te, a cime i kako posto se to krsi sa de-facto cinjenicnim stanjem? Pa i u USA kod demokrata Moore slovi za izrazito jednostranog ('partisan'), i vise je anti reklama sto se i videlo na izborima - zapravo nista nije bolji od ultra-desnicarskog Fox Newsa na primer (koji su isto tako jednostrani) - ista meta, samo druga "strana" - isto spinovanje, sakrivanje cinjenica i "stelovanje" istine.

Upravo ovo govori o potpunoj iracionalnosti bilo kakve diskusije sa GNU fanovima, jer dok za ostatak sveta postoji i te kako usvojen i opste prihvacen sistem cinjenica, za GNU fanove je sve relativno, sve moze da bude drugacije, i vrlo lako dolazimo do najobicnije 'metafizicke' tj. kafanske diskusije (cistog prdenja IMHO, izvinjavam se ako se neko od metafizicara nalazi uvredjenim) i poricanje proste cinjenice da GNU GPL nudi manje slobode korisnicima od, recimo, BSD licence.

Yeah, nije problem u GPL licenci, problem je u "definiciji slobode" - cini mi se da sam ovo vec negde cuo (nije problem u ideologiji, problem je u ljudima ;-) :)))

Mislim, pogledajmo ovu diskusiju - od analize jedne lose licence (od koje se ogradjuju i oni koji su od prosle verzije napravili svetski poznatu licencu!), stigli smo do poricanja/preispitivanja logike, poricanje definicije pojmova u referentnim svetskim recnicima i sl - samo da bi pokazali kako je GPL kod "slobodan" as in 'freedom' ;-)

Ou bradr - pa ovo je gore od diskusije sa Sprechom o brzini svetlosti.

Citat:

A što se tiče "eminentnosti" svetskih enciklopedija, pročitaj šta u Britanici piše o Gandiju. Pored ostalog, "da je prihvatio versku toleranciju zdravo za gotovo", "da se borio ya indijsku neyavisnost" (mada ne piše od koga, niti protiv koga se borio). U celom članku se Engleska nigde ne pominje. U Enkarti piše da su se u kosovskoj bici protiv Turaka borili Česi, Albanci, Hrvati,... jedino se Srbi nigde ne pominju.


Nadji mi bilo koji svetski recnik u kome pojam "sloboda" nije definisan na nacin koji je definisan u oxfordskom recniku - pa onda mozemo da pricamo. I objasni mi kakvo je to poredjenje "free as in free speech" - mislim WTF, "sloboda govora" je garancija drzave zakonom da svako ima pravo da iskaze sta zeli... mislim sta ce meni nekakva GPL licenca da ja imam slobodu da kodiram sta zelim i to objavim ?!?!? Spin na kub - verovatno apeluje na "ustavno svesne" Amerikance i njihovu definiciju Marlboro Slobode, zar ne? ;-)

GPL zealote jednostavno boli da priznaju da BSD licenca daje daleko vece slobode kodu od GPL licence, kao i da public-domain kod jeste potpuno slobodan kod, i to pravdaju svime, pa cak i preispitivanjem sveta u kome zivimo.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 13.08.2006. u 12:16 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice13.08.2006. u 13:34 - pre 216 meseci
Opet šutiraš u kukuruz. A čime li je potkrepljen onj citat iz rečnika? Ja se inače ne obrazujem iz rečnika i enciklopedija. Još mi nisi odgovorio ko štiti tvoje osnovne slobode ako ne akon, sud i policija. Da li si prepušten samom sebi da ih sam štitiš? Bilo nekad na divljem zapadu...

Za Murov rejting u SAD be boli q'rac. On je po mom mišljenju u skoro svemu u pravu. Druga je stvar što su se ameri osilili, pa im je preovladao ekstremizam.

Što se slobode tiše, ona uvek predstavlja neku mogućnost izbora između više opcija. E sad, problem je u tome što moja sloboda može da ugrozi tvoju. Otuda postoje razni putevi ostvarivanja što većeg stepena slobode za nas obojicu. GPL želi da spreči ograničavanje slobode drugima. Sloboda naravno mora biti ograničena, zbog malopre navedenog razloga. FSF je definisao minimum slobode, koji treba svi da imaju. Naravno, bolje je da imaju još slobode, ali problem je u tome kako pronaći najveći mogući stepen slobode, koji mogu svi da imaju (tj. da takva sloboda jednog pojedinca ne uskrati istu takvu slobodu drugom pojedincu). Onio polaze od toga da sav softver treba da bude slobodan, za razliku od MIT/BSD/PD. Pa, ko tu onda u većoj meri propagira slobodu? Kažem, sve zavisi odakle se gleda. Sa jedne strane su MIT/BSD/PD slobodnije od GPL, sa druge strane je obrnuto.

Uopšte nije problem kod FSF-a u definiciji slobode. Problem bi bio da su ostavili taj pojam nedefinisan, tako da bude moguće manipulisanje. Oni du dali svoju definiciju slobodnog softvera. To znači da kada oni govore o slonbodnom softveru, misle na to. Ako je neko pre njih uveo pojam slobodnog softvera, prihvatam da ta druga definicija bude glavna. Međutim, bitno uje da se zna na šta oni misle kada govore o tome (drugim rečima, da ne palamude). Dokle god se zna o čemu se priča, u redu je. Nuišta nemam protiv da slobodu nad softverom ti definišeš drugačije i da koristiš tu definiciju, ali pod uslovom da je navedeš, da bismo znali o čemu pričamo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 20382 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.