Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice

[es] :: Advocacy :: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20399 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 21:39 - pre 216 meseci
Ja cu ti odgovoriti, Qt je GPL a nd LGPL pa program koji je koristi mora biti GPL, ako Trolltechu ne platis. Zato i KDE ima problem, eto Sun vec zameni CDE u Solarisu, a HPUX ce da sledi uskoro, ne sa KDE vec sa GNOME, jer ne mozes napisati komercijalan KDE program a da ne platis licencu Trolltechu. Linux Opera npr. koristi Qt, ali je Opera software platila licencu. Za Sun, HP, to nije prihvatljivo, na os staviti desktop environment za koji moze samo GPL sw da se pise, ako se nekoj firmi Trolltech ne plati.

Pazi, prreko blastwave sajta a i sa Sun OSS CD-om, imas KDE na Solarisu (a tako i IBM radi sa aix) medjutim to ne moze biti resenje za primarno desktop okruzenje na komercijalnim unixima.

Inace, KDE tim nije napravio najsrecniji izbor kada je ceo svioj desktop environment osudio na milost i nemilost trolltecha... Unity (WebCore) ili KHTML windows browser? Moze, ali Qt za windows ne postoji kao GPL. Pare Trolltechu, pa portiraj.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+656 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 21:53 - pre 216 meseci
Citat:
Not now, John!: Šta podrazumijevaš pod "sredstvo da ljudima da neupotrebljiv kod"?

Bili su X-Men na HRT-u, izvinjavam se na kasnjenju, mada ti je Bojan dosta dobro odgovorio.

GPL kao licenca ogranicava i kaci sve cega se dohvati. Ako jednom uvedes neku GPL komponentu u svoj razvojni proces - sve mora da bude pod GPL-om. Jednom da se ja slozim sa M$-om, licenca je "viralna".

Shodno tome nikome ko nije 100% siguran da zeli da sav njegov kod ikad komitovan u neki projekat, i svi projekti izvedeni iz tog projekta, budu GPL nikako ne odgovara da koristi QT. Time Trolltech bukvalno sprecava svakoga da napise bilo sta koristeci QT cega ne zeli da se u startu odrekne. To ukljucuje i mogucnost dual-licenciranja : ako ti krenes sa QT-om pod GPL-om, pozdravi se i sa tim. Efektivno, Trolltech navodi ljude da ili plate za QT ili da zaborave na to da ce ikad uzeti bilo kakav novac od tog razvoja.

Kapiras ?
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 22:13 - pre 216 meseci
Citat:
GPL kao licenca ogranicava i kaci sve cega se dohvati. Ako jednom uvedes neku GPL komponentu u svoj razvojni proces - sve mora da bude pod GPL-om. Jednom da se ja slozim sa M$-om, licenca je "viralna".


Ahm... bas kao sida Ne resavas se toga tereta nikad, eto KDE za primer, nije to grip...
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 22:38 - pre 216 meseci
Kakva glupost! Sad sam pročitao na Troltechovom sajtu da zahtjevaju da se kupi komercijalna licenca prije početka razvoja i ne mogu da vjerujem. To onda znači da je komercijalna Qt licenca felerična kad ne dozvoljava tako nešto, a ne GPL. ("Trolltech's commercial license terms do not allow you to start developing proprietary software using the Open Source edition.") U svakom slučaju to ne čini GPL Qt biblioteke neupotrebljivim, osim u slučaju da želiš prodati softver.
Samo ne razumijev kakav "problem" ima KDE? KDE je od starta planiran da bude pod GPL licencom. Ko se to pokajao, pa sad žali što nije razvijao KDE pod komercijalnom licencom?
Da li je to slučaj i sa drugim softverom sa dvojnom licencom?
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 22:42 - pre 216 meseci
Da, najcesce. Npr. MySQL ne mozes bundlovati sa svojim programom npr. za knjigovodstvo, ako ne platis. CGI skripte su drugo, jer prakticno Perl ili PHP su tu programi koji su bundlovani, a ne skripta koju si napisao. Primera - koliko hoces. A to zato sto se firmama isplati da mazu oci sa kvazi OSS sw, jer je OSS u modi. Marketinski trik.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 22:45 - pre 216 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Da, najcesce. Npr. MySQL ne mozes bundlovati sa svojim programom npr. za knjigovodstvo, ako ne platis. CGI skripte su drugo, jer prakticno Perl ili PHP su tu programi koji su bundlovani, a ne skripta koju si napisao.

To znam, ali da li prije razvoja svog softvera moram da se odlučim da li će softver biti GPL ili komercijalan?
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 22:50 - pre 216 meseci
Cakaj malo, ako nisi objavio svoj softver, mozes i da koristis GPL varijantu za razvoj (bar tako mislim), nego, nemoj da se prevaris da ga objavis npr. betu kao GPL - onda je zauvek GPL. Naravno GPL i komercijalna varijanta sw mogu i u funkcionalnosti da se razlikuju, npr. komercijalni MySQL ima potpunu podrsku za replikaciju uz ACID engine (InnoDB). Koliko ja znam, GPL verzija nema to out of the box, mada bi moglo da se napravi. Moguce je da gresim. Sto se Qt tice, Trolltech uslovljava da se kupi Qt pre pocetka razvoja? Pipaav stvar, pravno, ali mozda tako sto i moze proci na sudu, pa ne bi bilo lose da to uradis, ili jos bolje dignes ruke i od KDE i Qt, kad je komercijalni sw po sredi.
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 23:19 - pre 216 meseci
Citat:
nkrgovic: To nije anglosaksonska definicija, to je posledica razvoja logike koja proistice iz onoga sto zovemo "zapadnom filozofijom", vise manje od Kanta, Hegela i drustva. To je logicki i filozofski okvir drustva u kome zivimo, i za sada nemamo bolji.

Postoje vrlo ozbiljne kritike zapadnog društva, kao i sugestije za izgradnju novog društva. Npr. pogledaj http://www.sonoma.edu/users/d/daniels/frommnotes.html
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 23:24 - pre 216 meseci
Nego sta, jednu takvu, koja je ukljucivala i drugaciju definiciju slobode, znamo od 1917.
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 23:36 - pre 216 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Nego sta, jednu takvu, koja je ukljucivala i drugaciju definiciju slobode, znamo od 1917. :D

Trpati sve u isti koš sa sovjetskim komunizmom je potpuno pogrešno, da si pročitao taj tekst video bi da je From vrlo oštro napadao i sovjetski komunizam.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 23:40 - pre 216 meseci
Marko, dok ne pokrenes svetsku revoluciju, znas kako se kaze, ako nece Muhamed brdu, doci ce brdo Muhamedu, tj. valja ti se prilagoditi svetu u kome zivis.

 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 23:42 - pre 216 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Cakaj malo, ako nisi objavio svoj softver, mozes i da koristis GPL varijantu za razvoj (bar tako mislim)

Ne možeš. U tome je glupost takvog stava u komercijalnoj Qt licenci. Jedini povod da neko pokrene tužbu protiv tebe što si za razvoj koristio GPL Qt, a objavio softver pod komercijalnom Qt licencom je taj da dokaže da je nemoguće napisati taj softver za vrijeme koje je proteklo od kupovine licence do objavljivanja softvera.

Citat:
Marko_R: Postoje vrlo ozbiljne kritike zapadnog društva, kao i sugestije za izgradnju novog društva.

:)
Ta definicija slobode koju je Ivan naveo je definicija iz rječnika i nema veze sa pravnom definicijom slobode, koja obuhvata i određena ograničenja. Pretpostavljam da bi pravno sloboda mogla da se definiše da si slobodan da radiš šta hoćeš dok god to ne ugrožava tuđe slobode ili tako nešto. Prava sloboda je anarhija. Ali najbolje da ne filozofiramo previše o tome na ovoj temi. ;)
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 23:50 - pre 216 meseci
GPL omogućava da Qt bude FLOSS, ali da ipak bude komercijalan. Naravno da se naplaćuju nekomercijalna i komercijalna licenca. Ali, hajde da vidim kako bi nekomercijalne i komercijalne licence prodavao kada bi GPL zamenio sa BSD.

Qt je itekako upotrebljiv kod.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 23:55 - pre 216 meseci
Mozes imati BSD varijantu biblioteke npr. sa limitiranom funkcionalnoscu, npr. da komercijalna bude dostupna i za Win, linux, OSX i sl.
Naravno, neko moze reimplementirati biblioteku, ali to su u Appleu i uradili sa Qt kada su pravili Safari, zar ne?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice11.08.2006. u 23:56 - pre 216 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Sto se Qt tice, Trolltech uslovljava da se kupi Qt pre pocetka razvoja?

Grešiš. Ti možeš sa GPL verzijom da razvijaš softver sve dok ga ne objaviš (što uključuje i testiranje itd.), a pred samo objavljivanje da kupiš komercijalnu verziju, iskompajliraš kod sa njom i kao takvog ga objaviš pod proizvoljnom licencom. Dakle, GPL verzija je upotrebljiva i za razvoj closed source programa, barem u pogledu odlaganja nabavke komercijalne verzije do trenutka kada proizvod treba objaviti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 00:00 - pre 216 meseci
Citat:
Kakva glupost! Sad sam pročitao na Troltechovom sajtu da zahtjevaju da se kupi komercijalna licenca prije početka razvoja i ne mogu da vjerujem.


Ovo citiram Not now Johna, Nedeljko, a to nisam proveravao. V. gore. Ako je tako, mogu da te tuze kada mogu dokazati da nisi mogao razviti sw za vreme za koje si posedovao licencu. Idi na Trolltech sajt pa proveravaj ako ti je volja, da li zaista to zahtevaju.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 00:01 - pre 216 meseci
Citat:
Nedeljko: Ti možeš sa GPL verzijom da razvijaš softver sve dok ga ne objaviš (što uključuje i testiranje itd.), a pred samo objavljivanje da kupiš komercijalnu verziju, iskompajliraš kod sa njom i kao takvog ga objaviš pod proizvoljnom licencom.

Griješiš, Nedeljko. Komercijalna Qt licenca je jasna po tom pitanju i ne dozvoljava da njome licenciraš softver koji si razvijao sa GPL Qt licencom. Pogledaj na trolltech.com.

Evo tačan link. Pogledajte poglavlje "Trolltech Offers Both Commercial and Open Source Licenses", treća tačka.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 02:01 - pre 216 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Mozes imati BSD varijantu biblioteke npr. sa limitiranom funkcionalnoscu, npr. da komercijalna bude dostupna i za Win, linux, OSX i sl.
Naravno, neko moze reimplementirati biblioteku, ali to su u Appleu i uradili sa Qt kada su pravili Safari, zar ne?

A ljudi su glupi, pa niko neće znati da prekompajlira jabno dostupan sors za drugi OS. To može zahtevati određene zahvate, ali se svakako ne može porediti sa reimplementacijom. U slučaju GPL može i puna verzija da bude FLOSS + komercijalna, a u slučaju BSD ne.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16695
219.237.199.*



+7178 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 03:34 - pre 216 meseci
Citat:
Nedeljko
Ivane,

U licenci GPL nigde nepiše da kopirajt na moj kod pripada bilo kome, osim meni. Ja se upotrebom GPL licence nigde nisam obavezao da ću da prepišem kopirajt ikome. Ako se ipak odlučim da ga prepišem FSF-u, što mi oni savetuju, ali me ne primoravaju na to, bez obzira na to koristim li GPL ili ne, onda moj program postaje deo GNU projekta i to je sve. FSF nema kopirajt nad Linux-om (dakle, jezgrom), pa on nije deo GNU projekta, mada koristi GPL.


Ovaj, Nedeljko - vidi, pazi - to sto si ti upravo rekao je potpuno tacno, ali nema puno veze sa mojom konstatacijom da FSF na vrlo ljigav nacin sugerise onima koji nemaju veze sa copyrightom ("our lawyers have told us... " spin) da poklone njihov kod ne nekom "GNU projektu", kako ti kazes - vec pravnom licu koje se zove Free Software Foundation.

Kao i obicno - vec smo stigli i do redefinicije pojma "sloboda" - momci, ja sam vam naveo najobicniju leksicku definiciju tog pojma koja je ista u svim svetskim jezicima i nema veze sa nekakvom politikom i pitanjima smisla zivota kojima GNU-ovci vrlo cesto posezu. Ako vam se ne dopada anglosaksonski recnik, predlozite mi bilo koji drugi pa cemo i njega da postujemo da vidimo da li je u tom jeziku pojam "sloboda" jednak pojmu "restrikcija" ;-) Bas bih voleo da vidim taj jezik.

GPL restrikcije su upravo onemogucavanje slobode upotrebe koda u sistemu logickog zakljucivanja koje koristi celokupno covecanstvo. Evo, Nedeljko je matematicar (ako se ne varam) pa moze to da objasni i formalnom logikom ;-)

PS - u sledecih 12 sati necu biti online, letim iz slobodne Kine nazad u restriktivnu Evropu - izvinjavam se za non-reply ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 07:53 - pre 216 meseci
Nedeljko, tako ti Konqueror da portiras za windows - samo rekompajliraj!! Nisi svestan sta si lupio, jer se apiji u razlicitim OSovima strahovito razlikuju... Eto, sta ce biti ako dobijes sors aplikacije implementirane u NET frameworku na Linuxu? Ne posmatraj programe koji koriste samo stdlib i stdio hedere, to su tekst aplikacije koje su manje-vise prevazidjene.
Dalje, ko te bije po usima da svu funkcionalnost svoje biblioteke poklanjas, ako zelis da zaradis? Mozes imati mnogo bogatiju i upotrebljiviju biblioteku koja nije BSD licencirana, dalje, u BSD licencu dodaj da sors kod mora biti dostupan i sta dobijas? Svakako, za nesto to nije dobro, pa se i druge licence koriste, recimo unrar/rar licenca nema veze sa OSI licencama, ali ja za razliku od tebe proizvoljno ne pljujem, niti tvrdim da je BSD licenca bogomdana za sve kao ti za GPL. Ona je najblize public domainu, kao i MIT licenca.

Dualno licenciranje BTW koriste samo firme koje bi da zamazu oci potencijalnim korisnicima jer je OSS u modi - Trolltech, Oracle Berkeley DB, MySQL, OpenWatcom i sl.
Jednostavno, ako mi poklanjas nesto, ne tupi da ne smem ovo ili ono da radim, ako tako hoces, ne poklanjaj mi nista, hvala. Dualno licenciranje je najprljaviji trik - ne razlikuje se od demo verzije sw, koju ces manje-vise uvek naci. Eto za primer openwatcom, kvazi OSS, mozes kompajler koristiti samo da pises OSS sw ako ne platis licencu, ali su zato postavili web i cvs server, da im ljudi za dzabe unapredjuju i debaguju sw, jer je kao OSS. Slicno i MySQL (uporedi sa Firebirdom ili PostgreSQL) i Trolltech Qt (uporedi sa drugim GUI bibliotekama, wxwidgets, GTK2, stogod).
Ima doduse i firmi koje dualno licenciraju, ali je software zaista besplatan. Npr. CA Ingres. Ili je sw delimicno OSS npr. kod Solarisa.

Nazalost, nekada su te firme vrlo uspesne. Trolltech je ceo KDE uvezao u svoju biblioteku. MySQL se vrti po svim webserverima sa Linuxom, culi smo za PHP i MySQL (i nista drugo) OnLamp, brainwashing na delu! A ima boljih baza. CA Ingres je dualno licencirana, ali je po obe licence besplatan i opensource. Firebird? PostgreSQL? Sve bolje baze, ali to nije LAMP... Marketing namenjen Homeru Simpsonu...

A ja ni licemerje ni brainwashing ne podnosim, sorry...

http://opensource.ingres.com/p...114?b_start:int=0#311321413285
http://www3.ca.com/Files/Licensing/ca_trusted_open_source.pdf
Druga je licenca cini mi se GPL - uporedi sa MySQL.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 12.08.2006. u 10:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20399 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.