Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice

[es] :: Advocacy :: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 20380 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MadTexel
Beograd

Član broj: 5611
Poruke: 33
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 14:36 - pre 216 meseci
Zanimljivo je da je MySQL jedna uzdanica OSS rešenja, pri čemu očigledno jako malo ljudi čita licencu.

Sa druge strane, licence koje običnim korisnicima očigledno daju slobodu, po nekima nisu slobodne. Recimo SciLab NIJE slobodan, jer licenca zabranjuje prodaju modifikovane verzije. Koliko je rada uloženo da se napravi upotrebljiv program koji je besplatan, stiže i source, ali ne sme da se prodaje modifikovana verzija. To što razne firme prodaju podršku za GPL programe i mlate lovu, dok programere niko ne zarezuje, e to je sloboda i slika boljeg sveta. GPLv3 izgleda defintivno ima nameru da uništi svaki pokušaj inovacije. Doduše. sumnjam da će iko od armije GPL jurišnika da primeti nešto čudno jer ne programiraju, a kompajliranje im znači otkucati make.

Šta drugo očekivati od čoveka kojem je vrhunac editor teksta koji traži više memorije od tekst procesora, ima grozne menije i prepun je opcija sumnjive upotrebljivosti. A njegov slavni kernel ćemo videti tamo negde oko 2015. pa dok se vendori smiluju da ga podrže što je uz ovoliku mržnju prema svemu što nije slobodno po njegovoj definiciji.

Možda GPLv3 i nije tako loš jer pokazuje ljudima kakvo je pravo lice tog velikog dobrotvora.
One word, one instruction, one cycle. RISC.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 16:11 - pre 216 meseci
Ivane,

Ako se ti obrazuješ iz rečnika i enciklopedija, onda ne čudi što ti je pojam slobode nedvosmislen. Filozovi vekovima raspravljaju o tome šta je to sloboda i još se nisu dogovorili oko toga, a ti ćeš da mi navodiš neki rečnik koji će u dve rečenice da objasni šta je to sloboda.

Vidiš , kao što postoji sloboda pojedinaca, tako postoji i sloboda društva. Mada se društvo sastoji od pojedinaca, tu se stvari značajno komplikuju jer sloboda jednog pojedinca može ići na uštrb slobode drugog pojedinca. U slobodnoj Americi čovek ima slobodu da nosi oružje, ali nema slobodu da se kreće bez bojazni da će neko da ga odstreli. Kao što je jedan od mojih omiljenijih režisera, Majkl Mur, pokazao, Amerika je zamlja sa daleko nejvećom stopom ubistava u svetu.

Svako društvo koje teži slobodi mora da uvodi mnogo zabrana i ograničenja da bi pojedincima obezbedilo što veći stepen slobode. Čemu misliš da služe semafori, propisi, zakoni, sudovi, policija itd.?

Bojane,

Znam vrlo dobro o čemu govorim i nisam pao sa Marsa da ne znam da razni operativni sistemi imaju nekompatibilne API-je. Međutim, primer Konqueror-a ti jednostavno nije dobar jer on ne postoji u verziji za Windows. Zbog toga se kod njega i nije vodilo računa o tome da li se koriste cross-platform biblioteke ili ne. Ako je neki program iz starta razvijan da bude prenosiv, onda se o toj prenosivosti moralo iodmah na startu voditi računa, pa će izvorni kod biti daleko upotrebljiviji na svim ciljnim platformama. Daleko od toga da će kompajliranje da prođe samo sa make, ali se prerada takvog programa ne može porediti sa pisanjem od nule, niti ponovnom implementacijom koda.

Ni primer sa .NET-om ti nije najbolji, jer kada u VS.NET-u razviješ aplikaciju bez pozivanja (direktnog ili indirektnog) API-ja i ne-.NET biblioteka, tj. ako je program zaista 100% .NET baziran, onda to nije Windows aplikacija, već .NET aplikacija. Windows, kao i Intelova arhitektura, tu nisu ni potrebni dovoljni za pokretanje takvog programa. Potrabna i dovoljna je podrška za odgovarajući .NET . Znači, tu je .NET ciljna platforma, a ne ova ili ona arhitektura ili ovaj ili onaj OS.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 16:22 - pre 216 meseci
Bojane,

Opet brkaš "free as in free speech" sa "free as in free beer". Da obnovimo gradivo:

http://www.fsf.org/licensing/essays/free-sw.html

Dakle, niko ne kaže da je taj softver besplatan (mada najčešće jeste), već da možeš da ga menjaš, kopiraš, daješ drugima itd. Meni je u praksi jednom zatrebala izmena programa koji sam koristio. Sva sreća, pa je bio pod GPL. Sve i da sam morao da ga platim, a nisam, sa tom mogućnošću bih obavio posao. Ni drugi slični programi nisu imali mogućnost koja mi je trebala, pa mi je OSS rešenje dobro došlo.

Ja jednostavno ne znam o čemu ti pričaš. Nigde se u definiciji slobodnog softvera ne pominje ni gift ni present niti bilo šta slično. Jednostavno piše da se softver može koristiti pod tim i tim uslovima i to je to.

Sloboda je širok pojam, podesan za manipuslianje. Ovde je precizno definisano na koje se slobode misli, tako da ne vidim problem oko toga.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

MadTexel
Beograd

Član broj: 5611
Poruke: 33
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 16:43 - pre 216 meseci
Citat:

Sloboda je širok pojam, podesan za manipuslianje. Ovde je precizno definisano na koje se slobode misli, tako da ne vidim problem oko toga.


I SciLabova licenca ima precizno definisan pojam slobode, pa dotični kažu da nije slobodna.

Odakle RMSu, FSFu i sličnima pravo da se ponašaju kao vrhovni arbitri šta je slobodno i etički, a šta nije?

Recimo Microsoftov softver je u potpunosti slobodan, pod uslovima iz licence koju svaki korisnik može (a i trebalo bi) da pročita. Microsoft ti daje pravo da koristiš program itd. Nekom to nije dovoljno slobode. E pa vidiš, nekom ni GPL ne nudi dovoljno slobode. Plus što je brdo zaista kvalitetnog softvera public domain, a ne GPL.

Zanimljivo je da je gomila licenci pod kojima su licencirani mnogi popularni OSS programi nekompatibilna sa GPL. Da li neko zna razlog zašto je tako?


One word, one instruction, one cycle. RISC.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16695
*.vodafone-net.de.



+7178 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 17:07 - pre 216 meseci
Citat:

Vidiš , kao što postoji sloboda pojedinaca, tako postoji i sloboda društva. Mada se društvo sastoji od pojedinaca, tu se stvari značajno komplikuju jer sloboda jednog pojedinca može ići na uštrb slobode drugog pojedinca. U slobodnoj Americi čovek ima slobodu da nosi oružje, ali nema slobodu da se kreće bez bojazni da će neko da ga odstreli. Kao što je jedan od mojih omiljenijih režisera, Majkl Mur, pokazao, Amerika je zamlja sa daleko nejvećom stopom ubistava u svetu.


Vidis, Nedeljko - ovo sto sam podebljao je ne bas tako mala glupost - Amerika je daleko od zemlje sa najvecom stopom ubistava u svetu, cak nije ni pri vrhu - vec je visoko po broju ubistava, ali na listi visoko razvijenih zemalja (tj. nekoliko najrazvijenijih) - kao dokaz mozes koristiti izvore iz interpola i UN - do your google ;-)

Zasto sam uopste i citirao ovo kada je off-topic za ES - pa vrlo jednostavno, eto tebi je Nedeljko neki levicarski reziser koji je ucestvovao (tj. bio placen ;-) u predizbornoj kampanji u USA nekakav autoritet za nesto cime se inace profesionalno bavi svetska statisticka organizacija u UN - i ciji, inace vrlo autoritativni, rezultati naravno nemaju blage veze sa tim sto je boldovano.

Medjutim ovo je vrlo interesantno, bas za ovu diskusiju - ti si, primera radi, odlucio da slusas Majkla Mura ("tvog omiljenog reditelja") kao nekakav autoritativni izvor za takav podatak (dok je u realnosti doticni covek daleko od toga ;-) - e tako i mnogi ljudi imaju RMS-a ("njihovog omiljenog borca za softverska prava") kao autoriteta po pogledu 'slobode softvera' i prihvataju sve sto doticni piskara na njegovom FSF sajtu - bez ozbiljnije analize cinjenica.

Upravo zbog toga moja konstatacija o tendencioznom savetovanju za prepisivanje IPR-a opasna - kao sto je tebe Majkl Mur prevario da verujes da je "Amerika zemlja sa najvecim brojem ubistava u svetu", sto je notorna glupost velicine titanika - tako ce mnoge RMS ubediti da je prepisivanje vlasnistva nad svojim kodom u stavari davanje nekakve dodatne "slobode" i mogucnosti da se ta "sloboda" efikasnije stiti (sic).

Posto vec prelazimo u duboku filozofiju, sto je cesta tendencija ovakvih rasprava - molim te da mi das odgovore na par pitanja:

- Da li BSD licenca korisniku daje vise slobode u pogledu koriscenja koda od GPL licence?
- Da li Public Domain kod korisniku daje neogranicenu slobodu u pogledu koriscenja koda od GPL licence?

Ako su odgovori na oba pitanja pozitivni, reci mi zbog cega mislis da je GPL licenca autoritativni primer "slobodne" licence kada ona ima daleko vise restrikcija od navedenih metoda?

PS - uzgred, "sudstvo", "policija" i sl - ne sluze da cuvaju "slobode" gradjana, vec da garantuju sprovodjenje zakona i odrzavanje reda i sigurnosti. Svako ima slobodnu volju da odabere da li ce te zakone da postuje ili ne, a da li ce se neko osecati "slobodnim" u zakonskom sistemu je individualna stvar - ono sto je bitno, je da nigde u zakonima nemas "zakon koji stiti slobodu slobodnih ljudi" ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 17:09 - pre 216 meseci
Pogledaj malo o cemu sam govorio, o biblioteci. Ona moze a ne mora biti portabilna, Ako punu, portabilnu npr. u mom primeru, opensourcujes, svakako nemas nista, a na to nisam mislio. Ili se na neki drugi nacin obezbedi da ima zainteresovanih za upgrade na komercijalnu licencu.

Sto se filozofije tice, nikada se njome bavio nisam, i ne osecam da sam neobrazovan zbog toga. Tvoje misljenje moze da se razlikuje, doduse.

Citat:

Svako društvo koje teži slobodi mora da uvodi mnogo zabrana i ograničenja da bi pojedincima obezbedilo što veći stepen slobode. Čemu misliš da služe semafori, propisi, zakoni, sudovi, policija itd.?


Sluze za to da se funkcionisanje drustva obezbedi. Tvoje "koje teži slobodi" ovde?? Pravila imaju i drustva koja slobodi ne teze, ali nema veze. O filozofiji nemam visoko misljenje, ali opet nema veze, i to zato sto je mahom potpuno odvojena od stvarnosti.

Ako ces o pojmu slobode, priznaj da je malo offtopic. Topic je GPL v3. A ni ja ne bi pisao o BSD licenci toliko, da me za jezik nisi vukao.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 17:26 - pre 216 meseci
BTW Nedeljko, ti, kako mi se cini, rece ove da si zavrsio za OSS implementacijom NET frameworka za Linux AIX Solaris HPUX Mac OSX Mac OS9 QNX FreeBSD OpenBSD NetBSD SCO itd. pa to vise nije windows specificna biblioteka?

Po tvojoj definiciji da je portabilno ono sto moze da se portira a ne ono sto jeste portirano, i DirectX je portabilna biblioteka, nije li?
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.hsd1.ma.comcast.net.



+6 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 19:24 - pre 216 meseci
Tja, do pre nekog vremena me je duboko pogađalo što klovnovi kao što je RMS uopšte nalaze pristalice, ali sam imao prilike da se uverim koliko je ceo taj pokret smešan i beznačajan, pa se više ne sekiram.

A RMS-u želim da malo smrša i normalno se obuče. pa možda konačno nađe neku žensku i batali cirkuziranje :)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+656 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 19:26 - pre 216 meseci
Citat:
Nedeljko: Nigde se u definiciji slobodnog softvera ne pominje ni gift ni present niti bilo šta slično. Jednostavno piše da se softver može koristiti pod tim i tim uslovima i to je to.

Sloboda je širok pojam, podesan za manipuslianje. Ovde je precizno definisano na koje se slobode misli, tako da ne vidim problem oko toga.

Da, a to ukljucuje i manipulisanje uvlacenjem price "free as in speech". Ili jos gore.

Problem je u tome da te slobode jesu zapravo uslovi koriscenja. Ako hoces slobodu koriscenja onda nesto poklanjas. Cak ni BSD licenca ne cini nesto slobodonim, ali je dosta blizu toga, jer je jedini uslov koji postavlja onaj o priznavanju da koristis necije delo, sto je i osnova pristojnost. Sve licence pred tebe postavljaju neke uslove - po tome je i Microsoft Windows slobodan softver jer ti njegova licenca i EULA daju neke slobode. :)
Citat:
Ako se ti obrazuješ iz rečnika i enciklopedija, onda ne čudi što ti je pojam slobode nedvosmislen. Filozovi vekovima raspravljaju o tome šta je to sloboda i još se nisu dogovorili oko toga, a ti ćeš da mi navodiš neki rečnik koji će u dve rečenice da objasni šta je to sloboda.

Ovo je jedna on najvecih gluposti koje si mogao da kazes. Ovakve sto ti radis nije ni demagogija, ovo je ona najgora "kafanska filozofija" tipa "to niko ne razume". Recnik sluzi tome da ti da jasnu definiciju necega, i Ivan ga je samo za to i upotrebio. Ako zelis da pokazes da ta definicija nije tacna, dokazi to.

Mnogi filozofi, ukljucujuci tu i dosta modernih, jesu pisali o slobodi i tome kako se ona razvijala kroz drustvo i ljudsku svest. Ali to lupanje da se "nisu dogovorili" je notorna glupost. Mi danas imamo jedno shvatanje i pogled na svet, uslovljen nama i nasom svescu. Postoje ljudi koji to osporavaju i predlazu promene tog pogleda i to jeste podlozno diskusiji, ali nista u tim raspravama nema veze sa pravnim tumacenjem licenci, i nema veze sa time kako bi se one karakterisale.
Citat:
Vidiš , kao što postoji sloboda pojedinaca, tako postoji i sloboda društva. Mada se društvo sastoji od pojedinaca, tu se stvari značajno komplikuju jer sloboda jednog pojedinca može ići na uštrb slobode drugog pojedinca. U slobodnoj Americi čovek ima slobodu da nosi oružje, ali nema slobodu da se kreće bez bojazni da će neko da ga odstreli. Kao što je jedan od mojih omiljenijih režisera, Majkl Mur, pokazao, Amerika je zamlja sa daleko nejvećom stopom ubistava u svetu.

Marko je naveo jako dobar primer Froma, sa kojim se ja donekle slazem, kao nekog ko govori o uredjenju (idealnog?) drustva. Mozda bi u boljem, ili naprednijem, drustvu licence bile drugacije ili cak nepotrebne. Ali bolje drustvo trazi i bolje ljude, i, doke se slazem da to drustvo jeste ono cemu mi trebamo teziti, i da vredi raditi da bi se ono postiglo, to nema veze sa danasnjom potrebom pojedinca i drustva da imaju pravnu zastitu - cemu licence danas sluze.

Ako pokusavas reci da je sloboda drustva ta koja zahteva od pojedinca da se odrekne pretenzija, i svojih sadasnjih prava, nad intelektualnom svojinom, mozda si u pravu. Ali pristup FSF-a koji navodi ljude na to da tu svojinu prepisu njima samo vodi ka drustvu gde ce "drug clan FSF-a" biti onaj koji rukovodi. Konceptu drustva bez intelektualne svojine zapravo bas odgovara BSD licenca, ako hoces tako, jer nesto daje na SLOBODNO koriscenje.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 19:36 - pre 216 meseci
.NET nije biblioteka, već platforma. Razlika je ogromna. Program pisan za Java platformu će raditi gde god hoćeš, gde je instalirana podrška za Java platformu. Svaki 100% .NET zasnovan program je već portovan na sve što ima odgovarajuću .NET podršku. Čak i na buduće operativne sisteme i athitekture na kojima će se odgovarajući .NET Framework implementirati.

Ja mogu koristeći mono da napišem pod GNU/Linux-om program koji će u binarnom obliku da radi i na GNU/Linux i na MS Windows i na MacOS X i na UNIX-ima, gde god se instalira odgovarajući .NET FRamework.

Za Windows programe možeš reći da su "portovani" samo na Windows kompatibilne operatovne sisteme, i svakako, van PC Intelove arhitekture neće raditi, bez obzira na operativni sistem.
Citat:
Ivan Dimkovic: Medjutim ovo je vrlo interesantno, bas za ovu diskusiju - ti si, primera radi, odlucio da slusas Majkla Mura ("tvog omiljenog reditelja") kao nekakav autoritativni izvor za takav podatak (dok je u realnosti doticni covek daleko od toga ;-) - e tako i mnogi ljudi imaju RMS-a ("njihovog omiljenog borca za softverska prava") kao autoriteta po pogledu 'slobode softvera' i prihvataju sve sto doticni piskara na njegovom FSF sajtu - bez ozbiljnije analize cinjenica.

O autoritarnosti bismo mogli da raspravljamo. On je svoje stavove obrazložio. Uglavnom su se uklapali u ono što sam i ranije znao, naslućivao i pretpostavljao. Nisam mnogo novog čuo od njega. Neću da negiram njegove stavove samo zato što se ne slaže sa Džordžom Bušom. Sa druge strane, ti se pozivaš na neke dve rečenice iz nekog rečnika, koje su potpuno neobrazložene. Pa, ko onda trči za autoritetima?
Citat:
Ivan Dimkovic: - Da li BSD licenca korisniku daje vise slobode u pogledu koriscenja koda od GPL licence?
- Da li Public Domain kod korisniku daje neogranicenu slobodu u pogledu koriscenja koda od GPL licence?

Zavisi kako se posmatra. Društvo se sastoji od barem dva pojedinca, pri čemu najviše jedan, nazovimo ga Tito, može da ima apsolutnu slobodu. Ako u društvu postoji Tito, on ima slobodu gušenja tvoje slobode. Gde je tu onda tvoja sloboda?

Sa jedne strane, BSD/PD tebi daje slobodu da ograničiš drugima slobodu nad tvojim derivatima tog koda, koju ti GPL ne daje. Ali, zato GPL daje slobodu grugima nad tvojim derivatima tog koda.
Citat:
Ivan Dimkovic: PS - uzgred, "sudstvo", "policija" i sl - ne sluze da cuvaju "slobode" gradjana, vec da garantuju sprovodjenje zakona i odrzavanje reda i sigurnosti. Svako ima slobodnu volju da odabere da li ce te zakone da postuje ili ne, a da li ce se neko osecati "slobodnim" u zakonskom sistemu je individualna stvar - ono sto je bitno, je da nigde u zakonima nemas "zakon koji stiti slobodu slobodnih ljudi" ;-)

Pričam ti priču. A kako ti, u praksi, ostvariješ svoje osnovne slobode (na kretanje, mišljenje, izražavanje mišljenja, političku i versku opredeljenost, političko organizovanje)? Šta se dešava kad neko hoće da ti uskrati ili ograniči te slobode? Ko ti ih garantuje?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

MadTexel
Beograd

Član broj: 5611
Poruke: 33
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 20:27 - pre 216 meseci
Citat:
Za Windows programe možeš reći da su "portovani" samo na Windows kompatibilne operatovne sisteme, i svakako, van PC Intelove arhitekture neće raditi, bez obzira na operativni sistem.

Ovo jednostavno nije tačno. NT 3.5 i 4 su mogli da voze i DOS aplikacije na mašinama sa ne x86 procesorima, a za Alphu je postojao i FX32 koji je direktno translirao binarni x86 kod u kod za Alphu.


Citat:
Sa druge strane, ti se pozivaš na neke dve rečenice iz nekog rečnika, koje su potpuno neobrazložene.

Samim tim što su se našle u rečniku znači da su šire društveno prihvaćene. RMSova ideja slobode nije tako prihvaćena.
Za takve rečnike i enciklopedije često pišu i nobelovci. Da li RMS ima prilog u tako nekom priznatom rečniku ili enciklopediji?

Istina je da kod ovakvih pitanja ne možeš imati strikntu definiciju i algoritam provere da li je toj "jedinoj pravoj definiciji" neka druga definicija ekvivalentna. Možemo da govorimo o većoj ili manjoj prihvaćenosti neke ideje slobode. RMSova je u zapećku.

Dotični gospodin bolje da batali filozofiju i etiku jer mu to ne ide baš najbolje, sem za naložene klince, i da se prihvati kodiranja ako misli da završi svoj kernel pre nego što totalno izlapi ili umre.

BTW, jel postoji standard za kompresiju video materijala koji je osmislila "zajednica" ili FSF? Neki CFD ili EDA alat? Odgovor je ništa. Naravno da je GPL popularan kad gomili ljudi daje priliku da eksploatiše relativno mali broj programera kojima je ko zna šta u glavi.Plus naravno osećaj superiornosti nad jadnim, neukim korisnicima Windowsa, kojima eto, zli MS i ostale firme upravljaju kompom, dok GPL baje uvek mogu da preprave source itd itd.

GPLv3 treba da služi za to da se od svih koji ulože znanje, vreme i novac može da se uzima, a u slučaju da se neko pobuni ima da bude etiketiran kao neko ko želi da uzme slobodu.
One word, one instruction, one cycle. RISC.
 
Odgovor na temu

NastyBoy
Bojan Nastic
UK

Član broj: 12041
Poruke: 895
*.plus.com.



+4 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 20:37 - pre 216 meseci
Jel' chita neko od vas Linux User? (ili onaj domaci eBook klon, GNUzilla?)

Chovek krene da ih chita ochekujuci kakve-takve tehnichke detalje (jedino shto korisnika i treba da interesuje oko cele sage o Linuxu), da bi na kraju upao u zasedu baljezganja o "slobodi" i mentalnog masturbiranja na minimum 2 strane.
Nikako mi nije jasno shta ochekuju da postignu ovakvim agresivnim, fanaticima ravnim, nastupima. Jedino rade protiv sebe samih, kako takve demagoge mozhe neko shvatiti ozbiljno?
A ima toliko open-source licenci koje stavljaju real-world, tehnichke benificije svog postojanja u prvi plan, jasne i fer, koje ne zamaraju praznim "idealizmom" (diskutabilno koliko je ovo prava rech). Magla oko GPL-a je vec pochela da smara.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 20:42 - pre 216 meseci
Citat:
NastyBoy: Jel' chita neko od vas Linux User? (ili onaj domaci eBook klon, GNUzilla?)

Čitam ja. Dobro štivo.

Citat:
NastyBoy: Chovek krene da ih chita ochekujuci kakve-takve tehnichke detalje (jedino shto korisnika i treba da interesuje oko cele sage o Linuxu), da bi na kraju upao u zasedu baljezganja o "slobodi" i mentalnog masturbiranja na minimum 2 strane.
Nikako mi nije jasno shta ochekuju da postignu ovakvim agresivnim, fanaticima ravnim, nastupima. Jedino rade protiv sebe samih, kako takve demagoge mozhe neko shvatiti ozbiljno?
A ima toliko open-source licenci koje stavljaju real-world, tehnichke benificije svog postojanja u prvi plan, jasne i fer, koje ne zamaraju praznim "idealizmom" (diskutabilno koliko je ovo prava rech). Magla oko GPL-a je vec pochela da smara.

Jesi li to ti, Sundance, a.k.a. Cynique?
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 20:56 - pre 216 meseci
Znam da je ovo offtopic, ali vi ste ionako već u offtopic-u, a ovo je toliko bitna stvar za razumevanje nesuglasica koji postoje između dva tabora.

Ovde očigledno imamo dve definicije pojma slobode koje opisuju sasvim različite suštine. Nedeljko i ja zastupamo slobodu bivanja, a Dimković, Božović i kompanija slobodu imanja. Jer kad ti neko nešto pokloni, onda je to tvoje i tvoja sloboda proizilazi iz imanja. To su dva modusa postojanja koje je Erih From obradio u svojoj knjizi "Imati ili biti" (To Have or To Be) koju svima od srca preporučujem. Ako imate problema sa nabavkom knjige mogu vam pomoći - pošalite mi pp.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 21:49 - pre 216 meseci
Mislim da sam mogu najbolje reći koju opciju zastupam. Hvala, nbije mi potrebna pomoć u tome.

MadTexel,

I ZX Spectrum programe mogu da pokrećem na PC računaru, postoji i GNU/Linux program za pretvaranje Windows aplikacije u native GNU/Linux aplikaciju. I PC/Windows se može emulirati na Mac-u. No, to nije to. Time Windows aplikacija ne postaje mac ili GNU/Linux aplikacija.

Ni nobelovac ti ne može u dve rečenice objasniti šta je sloboda, a ni oni se međusobno ne slažu oko toga, inače se o pojmu slobode i načinima njenog ostvarivanja ne bi više ni raspravljalo. I dan danas se pišu knjige i diskutuje na eminentnim skupovima na tu temu.

A što se tiče "eminentnosti" svetskih enciklopedija, pročitaj šta u Britanici piše o Gandiju. Pored ostalog, "da je prihvatio versku toleranciju zdravo za gotovo", "da se borio ya indijsku neyavisnost" (mada ne piše od koga, niti protiv koga se borio). U celom članku se Engleska nigde ne pominje. U Enkarti piše da su se u kosovskoj bici protiv Turaka borili Česi, Albanci, Hrvati,... jedino se Srbi nigde ne pominju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.hsd1.ma.comcast.net.



+6 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 21:58 - pre 216 meseci
Citat:
NastyBoy: Jel' chita neko od vas Linux User? (ili onaj domaci eBook klon, GNUzilla?)

Chovek krene da ih chita ochekujuci kakve-takve tehnichke detalje (jedino shto korisnika i treba da interesuje oko cele sage o Linuxu), da bi na kraju upao u zasedu baljezganja o "slobodi" i mentalnog masturbiranja na minimum 2 strane.
Nikako mi nije jasno shta ochekuju da postignu ovakvim agresivnim, fanaticima ravnim, nastupima. Jedino rade protiv sebe samih, kako takve demagoge mozhe neko shvatiti ozbiljno?


Hehehe, pa šta si očekivao? GNU je jednostavno verski kult, i gorepomenuti časopisi samo oslikavaju tu jednostavnu činjenicu (gnuzilu sam pročitao samo prvi broj ali ne verujem da su se opametili u međuvremenu). Naravno, cela ta pseudoreligija je krajnje naopaka, ali ne znam zašto bi nas to interesovalo. Poklonika ima malo, a nemaju m**da da vrše samoubilčke diverzije - sve u svemu krajnje benigna pojava, osim što su dosadni.
 
Odgovor na temu

NastyBoy
Bojan Nastic
UK

Član broj: 12041
Poruke: 895
*.plus.com.



+4 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 21:59 - pre 216 meseci
@John

Sve napisano s'moje strane su chinjenice, za razliku od tvog odgovora. Shto si se uopshte trudio da pishesh bilo shta?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
62.240.6.*



+6455 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 22:11 - pre 216 meseci
Citat:
Nedeljko
A što se tiče "eminentnosti" svetskih enciklopedija, pročitaj šta u Britanici piše o Gandiju. Pored ostalog, "da je prihvatio versku toleranciju zdravo za gotovo", "da se borio ya indijsku neyavisnost" (mada ne piše od koga, niti protiv koga se borio). U celom članku se Engleska nigde ne pominje. U Enkarti piše da su se u kosovskoj bici protiv Turaka borili Česi, Albanci, Hrvati,... jedino se Srbi nigde ne pominju.


Čoveče, vi linux fanatici ste poznati po "poznato je daa.." 'činjenicama', ali kad je fakin činjenica na dva klika mišem, onda je valja proveriti pre nego što napišeš još jednu glupost pored gomile ostalih... Mada možda i ideš logikom da kad nalupaš toliko nebuloza, jedna manje više, ništa ne znači...

Dakle, Boj na kosovu, iliti interpretacija na Engleskom "Battle of Kosovo", otiđoh na MSN Encarta enciklopediju i ukucah:
http://encarta.msn.com/encnet/...es/search.aspx?q=kosovo+battle

I dobih sledeće:
"Kosovo, Battle of, victory of the Ottoman army under Sultan Murad I over the Serbian army under King Lazar at Kosovo Polje (Serbian for “Field of..."

Ne vidim da se spominju Česi, Albanci, Hrvati ili neki drugi...


Nije mi mrsko pa odoh i na Britannica online, kucam isti search term "kosovo battle" i dobijam sličan odgovor:
"(June 15, 1389), battle fought at Kosovo Polje (“Field of the Blackbirds”), Serbia (now in Serbia and Montenegro), between the armies of the Serbian prince Lazar and the Turkish forces of the Ottoman ... "

Nigde ne vidim fakin Čehe, Albanace, Hrvate, Zambijce, Marsovce, Peruance... A očito da vi ne vidite ni zdrav razum...


A onaj genije što je napisao da se software ne treba prodavati, i da se može živeti od tehničke podrške i pisanja knjiga... Super, pokaži nam put, i mi te sledimo...



 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 22:35 - pre 216 meseci
Ventura,

Za britaniku nisam ni tvrdio da je o kosovskoj bici tvrdila ovo ili ono. Naći ću ti izdanje enkarte u kome pišu one gluposti. Ako su u međuvremenu nešto popravili, onda je to druga stvar. Na linku koji si dao piše da je srpska vojska bila predvođena Kraljem Lazarom. Koliko znam, bio je knez. Pa, ni to ne bi trebali eminentni istoričari da napišu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+656 Profil

icon Re: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice12.08.2006. u 22:36 - pre 216 meseci
Citat:
Marko_R: Znam da je ovo offtopic, ali vi ste ionako već u offtopic-u, a ovo je toliko bitna stvar za razumevanje nesuglasica koji postoje između dva tabora.

Ovde očigledno imamo dve definicije pojma slobode koje opisuju sasvim različite suštine. Nedeljko i ja zastupamo slobodu bivanja, a Dimković, Božović i kompanija slobodu imanja. Jer kad ti neko nešto pokloni, onda je to tvoje i tvoja sloboda proizilazi iz imanja. To su dva modusa postojanja koje je Erih From obradio u svojoj knjizi "Imati ili biti"

Vidis, ja sam zapravo levicar po politickom uverenju... Jedini problem u prici je da sam svestan drustva u kome zivim i mislim da softver i njegov pravni okvir moraju slediti ostatak drustva.

Boriti se za bolje drustvo je divna stvar, ali ja ne mislim da je pravi pocetak toga u forsiranju stavova vezanih za softver, ili u zelotizmu kao FSF. Mnogo bolji pocetak bi bila borba za bolju preraspodelu bogatstva, pokusaj da se svima omoguci da zarade i obrazuju, te prosire svoju svest o drustvu u kome zive... Slazem se, tezak off-topic. Ono sto ti zelim reci je da neslaganje ne mora biti u pitanju svojine, vec u pitanju da li je u ovom drustvu takav vid svojine svrsishodan. Cak, ja licno mislim da je BSD licenca, pre nego GPL, pravi odraz takvog naprednog drustva. Naime, ako bi jednog dana drustvo bilo toliko bogato i napredno da bi eliminisalo intelektualnu i druge oblike privatne svojine GPL postaje bespredmetan, dok BSD i daje odrazava ono sto ja zovem "pristojnoscu", tj. postovanjem autora.
Citat:
Nedeljko: Mislim da sam mogu najbolje reći koju opciju zastupam. Hvala, nbije mi potrebna pomoć u tome.
...
Ni nobelovac ti ne može u dve rečenice objasniti šta je sloboda, a ni oni se međusobno ne slažu oko toga, inače se o pojmu slobode i načinima njenog ostvarivanja ne bi više ni raspravljalo. I dan danas se pišu knjige i diskutuje na eminentnim skupovima na tu temu.

Da li bi ti bilo tesko da mi objasnis fenomen da saljes sa .gov.yu domena sa WindowsXP-a ? Cisto sam primetio? Sta si ti, jos jedan proleter iz fotelje, rodjen sa srebrnom kasikom u ustima? :)

Da se vratimo na temu: sta ovo sve ima da znaci? Ti zapravo ne razumes sta je sloboda, ali se boris za onu slobodu koju propagira FSF ili sta?? :)

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: GPLv3 prednosti, nedostaci i moguće posljedice

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 20380 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.