Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa

[es] :: Advocacy :: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20444 | Odgovora: 156 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 00:45 - pre 217 meseci
Ma Ivane, nije to samo zbog sigurnosti..

Pazi, ne mogu ni da zamislim veću firmu gde korisnici sami instaliraju, kako on kaže, "novi softver". Ma hajde, kako da ne. Pa pitanje je uopšte ko tu od korisnika ume da instalira i podesi potrebni softver? Ovo je tragikomično.. Ono, izašla nova verzija tamo nečeg, pa ti sam uzmeš da instaliraš, podešavaš (npr. komunikaciju sa serverom..) i slično. Ko to uopšte zna da uradi sam od običnih korisnika? Da podesi Outlook, npr.?

Pa koji help desk bi to mogao da izdrži, pa tu bi svakih 5 minuta imao pitanja: "Dobar dan, deinstalirao sam A, instalirao B, kako da sad iz tog programa uradim ono C što sam ovako radio dok sam imao A.. HELP ME!!?" Svašta..

A sad ako neko namerno to tako radi (ostavi kompjutere otključane jer računa da će ovi da zajebu nešto pa on onda lepo ima razlog da im naplaćuje podršku) to je druga priča.. Pa onda može i sam da im instalira neku "tempiranu bombu" :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 01:10 - pre 217 meseci
Inace, u pravom sistemu, korisnik uopce nema privilegije instalirat programe, vec se rade distribuirane instalacije preko AD.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
..0.5446.static.theplanet.com.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 01:40 - pre 217 meseci
Citat:
ventura: Ma da... Prosečan linux korisnik se bavi tako visokoumnim i visokostručnim rabotama kao što je editovanje konfiguracionih falova po milion i prvi put, rekompajliranjem kernela kako bi kroz neki deseti config file mogao da napravi podršku za scroll dugme na mišu... Prosečan linux korisnik se igra administratora velikog sistema, iskonfiguriše apache, telnetuje se sam na svoju mašinu i onda sa w iz konzole se divi sam sebi kako je on postao administrator... I kad se smori od svih tih silnih konfiguracionih fajlova i prekkompajliravanja kernela, onda mu ostaje da ode na ES i da se o tome pohvali drugarima i usput još i da popljuje windows, a da ga niko prethodno nije ni pitao za mišljenje...


Hm, ko ovde pljuje windows? Windows ima jednu dobru stvar, a to je da imas jedno okruzenje, jedan program za konektovanje na net, (skoro pa) jedan word, i kroz par prostih screen shotova mozes pokazati John Doe-u kako da se poveze na net, bez potrebe da on zna na sta se ustvari povezao, i onda da pozove komsiju, i kaze, "Internet je cudo, stizu melovi, ljudi mi prepoznaju", i kad ti takav prosecan John Doe, bude neko od koga mozes da izvuces pare za svoj lebac, tako sto ces mu napraviti sajt za firmu, a on trazi da vise mrda nego kod komsije mike onda se uvatis za glavu, i ne znas sta ces sa sobom.

Taj isti ne zna sta su Virusi, da su to ustvari kompjuterski programi kao i explorer, kao i word... E, to je zalosno... Ako neko vec korisi tu cudesnu napravu, zvanu racunar, treba bar neko osnovno znanje o tome da ima... Ne treba svako da bude admin, al mora da zna sta ustvari koristi, i time ucini ovaj svet boljim mestom za zivot
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 02:07 - pre 217 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Trolltech koji ide na Oslo Stock Exchange (profitabilni sve vreme ;-) kaze da moze - kazu da moze, jer sebe smatraju "neophodnom karikom" ;-)

Doduse, misljenja sam da oni mahom baziraju to na rapidnom uspehu embedded platforme - ali bridging embedded i desktop sveta je nesto sto jos treba da se desi. Pre svega, zahtevi desktop aplikacija su takvi da Linux u nekim delovima jos nije u stanju da ih ispuni.


Pa, ne znam koliko se jedan Trolltech, ili IBM, ili Novell, ili bilo koji od komercijalnih igraca koji se petljaju u Linux svijet i od toga prave paru moze poistovjetiti sa Linux-om kao "najmanjim zajednickim ciniocem". Pokusavao sam da kazem da ono sto svi oni rade predstavlja vise njihove aspiracije i ponasanja u dijelu trzista u kome igraju nego nekakvu genericku "Linux kompaniju". Trolltech i Motorola koja koristi embedded Linux u svojim telefonima ('ajde da je "prisvojim", mada je to takvo pretjerivanje da je to nezdravo)? Koji su to njima zajednicki interesi, modusi operisanja, neka koordinacija?

IBM, primjera radi, jeste komercijalna kompanija, sa svim atributima. Linux? Gomila zajednickog koda, moze i tako da se posmatra. Banalna cinjenica, Linux ne moze da bankrotira, da ga trziste kazni zbog gresaka koje se tu cine (a cine se, ohohoho), IBM je platio cijenu PC revoluciji.

I dalje mislim da je cio fenomen/kupus/budalastinu/najbolju_stvar_koja_se_racunarstvu_desila_od_nastanka_svijeta nezdravo tretirati kao jedan komercijalni entitet, ili grupaciju, ili na njega primijenjivati logiku koja vazi za komercijalne igrace. Firme koje se tuda muvaju su druga prica, ali Linux... davno li bi ga Microsoft udavio da je to komercijalni entitet sa ogranicenjima (ne pravis pare?) i prednostima i pravilima koja tu vaze.

Citat:
Ivan Dimkovic: Hmmm... ne znam, ne bih se slozio sa tobom - mislim da je glavni razlog za OEM-e value proposition embedded linuxa zvani $0 po prodatom uredjaju, bez IPR-ova i sl... -


Ja sam, ipak, rekao "jedan od glavnih razloga", Ivane. :)

$0 bas i nije $0(naknadni troskovi), cudnovata je ta matematika ;), ali cijena kostanja softverske infrastrukture jeste najvazniji razlog popularnosti Linux-a, tu cu se ja sloziti sa tobom bez ostatka.

Citat:
Ivan Dimkovic:Reuse development okruzenja nije bas nesto sto je unikatno samo za Linux, posto standardni alati postoje i van Linuxa (mada verovatno mislis bas na standardne alate i POSIX kompatibilnost a ne na Linux per se) - osim toga, Apatrid, ako primenimo taj arsin "neprekinute veze sa desktop svetom" dosli bi do jednostavnog zakljucka da bi Windows CE trebao da bude market lider (a nije) - jer je reuse desktop iskustva i razvojnih alata skoro kompletan, i mnogo veci nego u Linux svetu + ima daleko vise developera - ali se to ipak ne desava jer je $4 po unitu ipak $4 po unitu - pa maker, da te parafraziram, Windows is a Windows is a Windows ;-)


Nijesam pricao o zajednickom razvojnom okruzenju, vec samo o dijeljenom kodu. Ne samo kernelu, vec i ostatku folklora.

Iskreno ti reci, kako izgleda zivjeti pod Windows sam probao nekad davno, ali kako izgleda razvoj pod WinCE (u smislu, stvarni zivot u R&D-u kompanije koja razvija pod tim cudom) mi je potpuno nepoznato. Windows programera ima kao sase, to stoji. Kao i drugdje, ljudi koji mogu da napisu drajvere vec manje (a valjda mu to dodje ciljna grupa za regrutovanje embedded druzine, ne znam), ali koliko je zajednicki model izmedju WinCE i Windows zaloga uspjesnog WinCE programera, ostaje samo da nagadjam ili da vam vjerujem na rijec.

Ako je razvoj tako transparentan i jednostavan, cudi me da je razlika od $4 razlog za prodor Linux-a. To se ocas posla kompenzuje Indusima i Kinezima, tu su ustede drasticne.

Citat:
Ivan Dimkovic:Ne znam... ja to cekam jos od 1999-te godine, nesto se ne nazire standardizacija bar kad je Linux u pitanju.


Nacekacemo se jos, i ja i ti i svi.

Ako mogu da pitam jedan detalj, nema nikakve frke ako smatras da to nije za javnu pricu, sto ste se, uopste, petljali u price GTK vs. QT vs. Bog_te_pita_kakav_i/f_ce_se_roditi_koristiti_i_o_njemu_zestoko_debatovati_sjutra, a kad ste portovali Nero za Linux?

Sto ne zatvoriste svoj proprietary kod koji stvarnu vrijednost nosi u kakav demon/task/biblioteku a ostatak jednostavno otvoriste pa neka banda pise sarene interfejse koliko im je ceif i za kakve god hoce WM-e ili DE, neka izmislja skin-ove i boji u kakve god hoce boje?

Od te fluidnosti spasa nema sem da fino zatvoris ono sto je vrijedno u posebnu cjelinu, a glue i saranje po ekranu otvoris pod GPL. Pa neka mijenjaju koliko im je ceif.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 02:27 - pre 217 meseci
Citat:
degojs: Kad imaš takvu situaciju kao kod tebe, onda problemi nisu iznenađenje, tako da mi je bezveze komentarisati ostatak liste.


Degojs, covjece...

Pitao si me da konkretizujem "sto se to u stvarnosti desava" i ja sam ostavio listu onoga sto ja tvrdim da sam ocima svojim gledao, a ti znas bar neka od imena firmi u kojima sam radio.

Ja nijesam tvrdio da to tako treba, ja nijesam tvrdio da Windows ne moze da se sredi da se to ne desava, ja sam rekao, u svojoj originalnoj poruci, da se TO DESAVA U PRAKSI i da sam ja to ocima svojim gledao. Ne lazem i ne pricam price i pricice kako ti sugerises. Reci ti meni fino da ja lazem i da ovo niko NE RADI i da to nijedan Windows korisnik, u svojoj superiornosti, ne radi, nemoj mi pricati kako bi to trebalo.

Znam ja sto je problem, ima decenija i kusur kako je "outsource IS" magicna rijec da se "ustede" pare. E kad se stede pare, "evo ti lokalni administratorski nalog, nemoj da me cimas da ti instaliram cygwin svaki put kad se nova verzija pojavi, a ja znam da ti treba" je super "usteda", sve u skladu sa proklamovanom politikom.

Ne znam u kojoj firmi radis, oko mene su, svi i bez izuzetka, uvijek bili "programeri" ili tehnicko osoblje koje, nesretno, mora da se bakce sa instaliranjem novih verzija softvera (kad sam radio u prodaji), a ovako a onako. Sve da mi je neko rekao "sredi vise tu sigurnost, evo ti moc da uradis sto treba", nijesam siguran da bih rodio nesto sto bi i osiguralo mrezu i da posao ne trpi.

A to je, valjda, sto sam, kao korisnik Linux-a, mentalno ogranicen, sto li...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 02:30 - pre 217 meseci
Apatrid, ja cu ti umesto Ivana odgovoriti, za marketing proizvoda je taj sareni GUI mnogo vazniji od samog koda ;-) Onaj ko bi napravio frontend i svoj logo nabio pred oci Joe Sixpacka bi zaradio i najvise ;-)
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 02:41 - pre 217 meseci
Citat:
Apatrid: Degojs, covjece...

Pitao si me da konkretizujem "sto se to u stvarnosti desava" i ja sam ostavio listu onoga sto ja tvrdim da sam ocima svojim gledao, a ti znas bar neka od imena firmi u kojima sam radio.

Ja nijesam tvrdio da to tako treba, ja nijesam tvrdio da Windows ne moze da se sredi da se to ne desava, ja sam rekao, u svojoj originalnoj poruci, da se TO DESAVA U PRAKSI i da sam ja to ocima svojim gledao. Ne lazem i ne pricam price i pricice kako ti sugerises. Reci ti meni fino da ja lazem i da ovo niko NE RADI i da to nijedan Windows korisnik, u svojoj superiornosti, ne radi, nemoj mi pricati kako bi to trebalo.


U tom slučaju je security polisu tih firmi dizajnirao totalni retard. Danas ko gljive poslije kiše niču InfoSec kompanije koje rade ISMS cunsulting, pentesting, implementaciju ISO 17799:2005 i ISO 27001:2005 te ostale buzzwordne divotarije - sve ono što loši admini misle da je nepotrebno i gdje je dobro uštedjeti $$$. Ne mogu zamisliti nijednu ozbiljniju firmu koja zbog nesposobnosti admina svim korisnicima daje admin nalog na radnim stanicama.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 02:47 - pre 217 meseci
Citat:
degojs:Pazi, ne mogu ni da zamislim veću firmu gde korisnici sami instaliraju, kako on kaže, "novi softver".


Degojs, da li je Nortel dovoljno velika firma?

Ja razvijam firmver za network procesor, proizvodjac napisao debugger (samo njega) pod Windows. Ima nas 2, i slovima dva, koji to koristimo na produktu koji razvija stotinak ljudi. Ovi sto pisu drajver, posebni install koji njima treba. U istoj grupi, jos cetvoro koji koriste drugi network procesor, drugi toolset. Do mene druzina koja dobija FPGA load od Altere, svaki put, klik na "install" za novi toolset. Hardverasi, menadzeri, druzina koja testira novi softver (koji se jos ne koristi), alati za punjenje FPGA, toolset za programiranje Ethernet switch-a (chip). Samo za jednu kartu, to su desetine programa koje treba odrzavati.

Budalastine tipa hex editori, vim/eclipse/microsoft_visual_studio (da, ima covjek koji pod time edituje, veli i nije tako hrdjavo kad je dzaba), raznorazni alati koji su na raspolaganju zaposlenima (rational, naprimjer)... kolekcija softvera koja je na raspolaganju i u upotrebi je grozomorna. Nema dvije masine koje su iste. Nocna mora za IS, kad se zamislim.

Na Linux-u nema sanse da dobijes sudo (moc da izvrsis komandu sa root privilegijama) bez velikog cuda i objasnjavanja. Treba ti nesto sto nema? Iskompajliraj lokalno i koristi pod svojim nalogom.

Windows installer-i, pocesto bez velike potrebe, nece da mrdnu ako nema Adminstrator moci.

A ako Nortel nije dovoljno veliki, kazi da nastavim spisak.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.static.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 08:40 - pre 217 meseci
Citat:
Apatrid
Ja razvijam firmver za network procesor


Do sada sam mislio da se ovi linuxaši samo prave glupi, ali izgleda da su stvarno malo priglupi...

Odakle ti sada ideja da je neko ko razvija firmware običan korisnik koji ne treba da ima admin account na windowsu?
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 10:39 - pre 217 meseci
Citat:
Apatrid: Ja razvijam firmver za network procesor, proizvodjac napisao debugger...

Ovi sto pisu drajver....


Ove stvari ne možeš raditi bez root/admin privilegija ni na kojem OS-u. Mislim teoretski možeš običnom korisniku dodati SeLoadDriverPrivilege i SeDebugPrivilege ali te se super-moćne privilegije mogu trivijalno iskoristiti da radiš što god hoćeš na OS-u (pa i eleviranje na admin account), tako da dođe na isto.

Citat:
Windows installer-i, pocesto bez velike potrebe, nece da mrdnu ako nema Adminstrator moci.


Windows Installer radi posve normalno pod običnim accountom, da li zahtijeva admina ili ne ovisi o tome kako je app napisana. Ono što bi mene voljelo zanimati jest koja to Windows aplikacija zahtijeva Administratorski nalog, a njezin Linux ekvivalent ne zahtijeva root nalog, i to ne zato što je app loše napisana (koristi HKLM umjesto HKCU i sl.) - već zbog arhitekture OS-a.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 10:47 - pre 217 meseci
Istini za volju - ako network procesor komunicira preko TCP/IP-a sa PC-jem, tj. radi na nekoj referentnoj ploci - ne vidim sta ce ti na Windowsu (a ni na Linuxu) admin nalog za normalan rad - kompajleri rade bez admin naloga, editori isto, debugging se vrsi na host ploci ne na PC-ju - komunikacija sa pre-instaliranim drajverima je isto nesto sto sljaka pod uslovom da su drajveri jednom instalirani.

E, sad - ako ti treba da radis debugging drajvera tj. PC-side komponenti, ili dodatni deployment istih - nije mi jasno kako ces to da izvedes bez root privilegija i na bilo kom drugom OS-u sto kaze Cynique? Ili to Linux dozvoljava zamenu drajvera i obicnim userima? ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.lionbridge.com.



+6 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 12:32 - pre 217 meseci
Da dodam malo začina u kupus (pun intended): na poslu koristim administratorski nalog i na Windowsu i na Linuxu - drugi su plaćeni da se sekiraju za sigurnost, hehehe. Kući je naravno druga priča - admin nalog palim samo kad treba nešto da se instalira.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 13:29 - pre 217 meseci
Citat:
ventura: Ma da... Prosečan linux korisnik se bavi tako visokoumnim i visokostručnim rabotama kao što je editovanje konfiguracionih falova po milion i prvi put, rekompajliranjem kernela kako bi kroz neki deseti config file mogao da napravi podršku za scroll dugme na mišu... Prosečan linux korisnik se igra administratora velikog sistema, iskonfiguriše apache, telnetuje se sam na svoju mašinu i onda sa w iz konzole se divi sam sebi kako je on postao administrator...

I (da ne zaboraviš) gledaju svjetsko prvenstvo u fudbalu putem telneta. Link ;)
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 13:57 - pre 217 meseci
Citat:
cynique: Do sada sam mislio da se ovi linuxaši samo prave glupi, ali izgleda da su stvarno malo priglupi...


Ventura, ja sam vec pomalo (podosta) sredovecan inzenjer, nagledao sam se raznoraznih likova koji rade u ovoj bransi, sa raznih strana svijeta. Upasti u zar diskusije po tehnickim pitanjima, to uopste nije specijalnost Balkanaca i Balkanoida. I "hladnim" Zapadnjacima to hoce da se desi. Kreativna djelatnost, ovdje su egoi pocesto ka' vrata, ka' planina, ka' Lovcen... Sve ja to razumijem i svjestan sam da maniri na "Advocacy" nijesu isti kao na ostatku ES diskusija. Ali sve ima neku mjeru.

Lijepiti covjeka sa kojim nijesi premnogo pricao etiketama tipa "priglup", onako na prvu loptu, je elementarna neotesanost i manjak kucnog obrazovanja. Nego, posto mi se cini da si jos uvijek na Balkanu, da ti tolerisem prostakluk i da ti odgovorim. Postedi me, ubuduce, svojih izliva, ako mogu da te fino zamolim i ako ti je stalo da komuniciras sa nekim, a ne da slusas odjek sopstvenih rijeci.

Razvoj koda za Network Processor, FPGA, bilo cega drugog, je nesto za sto NE TREBA administrator/root nalog. Da si procitao moje poruke na ovoj temi malo detaljnije prije nego sto si se zaletio da me ispljujes, primijetio bi da pricam da na Linux-u ne mogu da dobijem sudo da se na glavu naperim. Dugo smo razvoj radili na Solaris radnim stanicama, opet NIKAD nije bilo administratorskog naloga.

Zasto ne treba? Zato sto ciljna platforma NIJE Windows. Nortel-ovi switchevi ne trce na WinCE. Ovi sto ih ja pravim ne trce ni na Linux, vec VxWorks. Neki drugi proizvodi su na Linux-u, ali ne moj.

 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 14:26 - pre 217 meseci
Citat:
Apatrid
Ja nijesam tvrdio da to tako treba, ja nijesam tvrdio da Windows ne moze da se sredi da se to ne desava, ja sam rekao, u svojoj originalnoj poruci, da se TO DESAVA U PRAKSI i da sam ja to ocima svojim gledao. Ne lazem i ne pricam price i pricice kako ti sugerises. Reci ti meni fino da ja lazem i da ovo niko NE RADI i da to nijedan Windows korisnik, u svojoj superiornosti, ne radi, nemoj mi pricati kako bi to trebalo.


Ma slušaj, mene interesuje --- čemu ti onda uopšte to navodiš ovde, ako i sam znaš da tako ne mora?

Već sam te pitao, hoćemo li da raspravljamo o sigurnosti nekog automobila, zato što ti svom klincu daš ključeve i dozvolu da radi šta hoće, pa se desi nešto, ne daj bože?

Koji je smisao te tvoje priče, sve skupa?


I da, još nešto -- takva situacija je izgleda češća gde sa tim kompjuterima rade ljudi koji kao nešto znaju oko istih (uglavnom su to ti bajni Linuxovci, sve haker do hakera). I onda dovuku i viruse i ko zna šta. Pitam se samo kako ih dovuku -- možda sa originalnim softverom koji instaliraju? :)

Izgleda da nema veće katastrofe nego Linuxovcu dati ("otključan") Windows. Upropasti ga za 10 minuta. Pacerisanje, šta drugo..

Kako to ja imam nalog lokalnog admina, kao i ostali koji rade ovo, pa nemamo ni viruse, ni boga pitaj kakve gluposti?

[Ovu poruku je menjao degojs dana 29.06.2006. u 15:38 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 14:37 - pre 217 meseci
Citat:
degojs: Ma slušaj, mene interesuje --- čemu ti onda uopšte to navodiš ovde, ako i sam znaš da tako ne mora?

Već sam te pitao, hoćemo li da raspravljamo o sigurnosti nekog automobila, zato što ti svom klincu daš ključeve i dozvolu da radi šta hoće, pa se desi nešto, ne daj bože?

Koji je smisao te tvoje priče, sve skupa?


Smisao moje price, degojs, je da odgovaranje na tvoje optuzbe. Da te podsjetim, a mozes i sam, da se zaglednes na pocetak diskusije, poceli smo od toga kako se Windows sigurnost tretira u praksi. Ti si me maltene ispljuvao da cu opet da prospem sarene laze u prvoj poruci kojom si mi se obratio, zar ne?

Vidi ovako, degojs. Kad se slijedeci put povede diskusija o tome da postoje firme gdje vecina zaposlenih voze naloge sa administratorskim privilegijama, molim te, nemoj da kazes "ja ne znam gdje postoji takvo sto".

Ne zbog mene, ne zbog firmi iz minornog i nevaznog segmenta industrije u kome ja svoj inzenjerski zivot provodim, nego sto ima malo vecih i zvucnijih imena.

Posto ne znas firmu gdje se to radi... degojs, meet MICROSOFT:

Microsoft Debates Reducing Employee Admin Rights

Datum je 24 Maj ljeta Gospodnjeg 2006. Price da su ih hakovali i da je i Windows sad "otvoreni kod" su lansirane davno prije toga.

 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 14:43 - pre 217 meseci
Hahahaha, Microsoft našao za primer :) Pa kad jedan Microsoft razmatra da to uradi, šta ćemo onda sa ostalima.. :)

Da ti ponovim: tvoja priča je, sve skupa, besmislena. To što će neko da tera sistem otključan i da dopušta svakom da instalira šta mu padne na pamet na kompjuter, to je problem svega samo ne samog Windowsa.

I dalje ne vidim šta si hteo da kažeš sa tim --- kako je u praksi (iz tvog iskustva)?

Dakle, objasni mi, šta treba da zaključim iz tog tvog "u praksi ima firmi koje ne umeju ili neće da regulišu ni osnovnu sigurnost na mreži?" Well, šta treba da zaključim iz tog?

P.S.
Primećuješ li da sve daješ primere firmi koje su iz IT branše?

[Ovu poruku je menjao degojs dana 29.06.2006. u 16:15 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 17:34 - pre 217 meseci
A tu je i Microsoft jbg. lol. Bar su limited account mogli da naprave da Guest ne moze da obrise ceo windows direktorijum ;-) Kupusara, sta ces ;-)

degojs, dakle, zasto su pravili limited account u XP kada svaki mora da se osigurava rucno da korisnik ne bi mogao da pise kako mu se svidi? Nesto opet od MS dobijamo neupotrebljivu stvar ;-) A PR-u su puna usta, ukljucujuci i tezu da je .NET JIT brzi od native koda

Mogu da prodaju m... za bubrege drugome! Bas me briga sto Joe Sixpack koristi Win i da mu je market share 95%.

Moguce je da se to moze promeniti u group policy ili drugde, ali toga nema u helpu a ja da nabadam da trebam whatever.msc da upisujem u windows run dijalog ne mogu. Mozda ocekuju i da im platim kurs za sysafdmina i kupim od njih knjige za ono sto je osnovna funkcionalnost multiuser sistema a ne vodoo za datacentre lol? ;-)

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 29.06.2006. u 18:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 18:29 - pre 217 meseci
Citat:
bojan_bozovic: degojs, dakle, zasto su pravili limited account u XP kada svaki mora da se osigurava rucno da korisnik ne bi mogao da pise kako mu se svidi?

Kad smo kod toga... zašto prilikom instalacije svi definisani nalozi postaju sa Administratorskim privilegijama? Čak se instaler neće ni buniti ako ostavite praznu lozinku? Kada će MS-u sigurnost postati priotitet?
Zašto XP zahtjeva da postoje najmanje 2 (dva) admin naloga (Administrator + još jedan)?
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 19:13 - pre 217 meseci
Kako zašto? Pa kako misliš da se Sixpack Joe loguje na mašinu na kojoj je zaboravio password?

Dakle, instalacija sa passwordless admin nalogom, a onda kreiraš korisnika koji ima šifru i koji je admin. Pa kad zaboraviš, uvek možeš da se loguješ kao admin. A može i neko drugi
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20444 | Odgovora: 156 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.