Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa

[es] :: Advocacy :: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20445 | Odgovora: 156 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 21:19 - pre 217 meseci
Citat:
O, itekako ga interesuju kada ima viruse... Itekako, Dejane...


Ma j.. ga onaj ko mu dade tastaturu u ruke. Sigurnost sistema ponajvise zavisi od ljudskog faktora.

Da ja moram da se brinem o sigurnosti mreze u firmi XYZ, zaposleni nikako ne bi mogli da koriste ista sem intraneta - ne bi rutirao bas nista spolja. kakav bre internet kad treba da se radi?
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 21:24 - pre 217 meseci
Citat:
degojs: Nemoj sad da pizdiš ako si se prepoznao..


Moje poslovne reference smo davno elaborirali na ovom forumu, imaš nešto da dodaš? Nema potrebe da edituješ post, ako te nešto zanima, slobodno pitaj...

Citat:
Verovatno je na poslu. Tamo verovatno i nema kompjuter.. Ako se desi da radi sa istim, obavezno je to Windows..

Mislim da nisi ukapirao.


Prosečan korisnik nema kompjuter na poslu? Po meni je jedna sekretarica "prosečan" korisnik, ili sinčić koji igra igrice... Reč "obavezno" je zamena za procenat u iznosu od 100, a to već teško mogu da prihvatim, čisto statistički gledano...

Verovatno nisam ukapirao, evo trudim se da svoj "kupusarski" mozak napregnem da bih te razumeo...
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 21:26 - pre 217 meseci
Citat:
O, itekako ga interesuju kada ima viruse... Itekako, Dejane...


Između skupog Windowsa + rizika da se sistem zarazi virusom i besplatnog Linuxa bez virusa.. 9 od 10 ljudi, firmi bira šta?

Za viruse postoje i (besplatni) antivirusi i antispyware a tu je i mogućnost nekorišćenja admin naloga in first place :) Dakle, rešenje je tu i jednostavno je.

E, za kupusaru i brojne probleme, takvih, u biti jednostavnih, rešenja još nema.

Mislim da je onda sve jasno o kvalitetu jednog i drugog rešenja.


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 21:26 - pre 217 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Ma j.. ga onaj ko mu dade tastaturu u ruke. Sigurnost sistema ponajvise zavisi od ljudskog faktora.


... in conjuction with system. Nemoj zaboraviti da sve što može da se iskoristi kao propust, biće iskorišćeno kao propust. Ako bi gledali samo ljudski faktor a zanemarili mogućnost da sam sistem omogućava eksploataciju nečega u sebi, onda bi jedino social engeneers bili hakeri, a ostali bi mogli da izumru komotno...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 21:30 - pre 217 meseci
Radi se o tome da ce Joe Sixpack bez problema da pokrene ~/bin/freesex i da mu ode home direktorijum. Ili ce spyware ekstenzije da se instaliraju u ff, pa u ~/.xinitrc i opet mora da zovemo komsiju da popravlja. Sta sam rekao, stoji za Joe Sixpacka nije kompjuter
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 21:37 - pre 217 meseci
Dobro, sve to stoji . Ali onda taj isti Joe Sixpack ni ne treba da ima kompjuter, a onda ne bi imao ni windows ni linux... A onda MS ne bi imao zaradu kakvu danas ima... Naravno, pričamo o desktop rešenjima, što i jeste u duhu teme
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 21:39 - pre 217 meseci
Citat:
degojs: Između skupog Windowsa + rizika da se sistem zarazi virusom i besplatnog Linuxa bez virusa.. 9 od 10 ljudi, firmi bira šta?


Od tih 9 ljudi, 4 sigurno samo koristi kompjuter za internet/muziku/filmove/otprintat nesto, za sta je Linux skroz adekvatan. Barem nisu na udaru raznoraznog malwarea. Kontaj da su to ljudi koji ce kliknut na clickme.exe ;)

Za firme, nema tu opasnosti od virusa, em korporativni antivirus paket, em restrikcije po nalogu, em firewall, em jos sto sigurnosnih mjera...Na tom polju, Windows uopce nije ranjiv.



Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 21:43 - pre 217 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa podela na Embedded i Desktop svet i dalje stoji bar kada je statistika i segmentacija trzista u pitanju - jer Linux ima prednost na hi-end Smartphone i delom low-end CE device trzistu ali ne i drugde.

Mada sudeci po Intel i AMD planovima - izgleda ce x86 arhitektura da postane i mobilna za koju godinu, sto ce povecati reuse koda - i konacno premostiti jaz izmedju embedded i PC trzista.

Za sad je embedded trziste razlicito od desktopa:

PC - gotovo uvek x86 -- Embedded - obicno razni ARM derivati (TI, Freescale, Intel, itd...)
PC - dosta memorije, kesa -- Embedded - malo memorije, reduciran kes
PC - podrazumeva se otvorenost, internet prikljucak -- Embedded - mnoge platforme su i dalje zatvorene, komunikacija je ogranicena


Citat:
Ivan Dimkovic:Itd... ovo su tehnicke razlike - a marketing/biznis razlike u strategijama su jos vece - sve ovo cini da se na te stvari i dan danas jos gleda kao potpuno odvojene. Nadam se ne zadugo ;-)


Lijepo je sto sam se usput ogrebao i za objasnjenje koje su razlike izmedju embedded segmenta i desktopa. Vajdica...

Ja nijesam pitao koje su razlike izmedju embedded svijeta i desktopa, Ivane, vec moze li se amorfna tvorevina zvana "Linux" tretirati kao komercijalni igrac, neki entitet koji se takmici na tim trzistima? I razlicito ponasa, u zavisnosti od (trzisne) inkarnacije?

Inkarnacije Linux-a na tim trzistima zavise od biznis strategije i ponasanja komercijalnih igraca koji Linux koriste. Tu tolikih varijacija ima da ja uopste ne znam kako bih definisao uopstenu sliku "embedded Linux"-a A KAO odvojenu cjelinu od "desktop Linux-a". Ono sto radi montavista, biva, ne koristi desktop Linux-u na starim PowerPC Mac-ovima? I obratno, bube koje se zakrpe u network protokolima zbog toga sto su administratori servera paranoicni ne koriste kineskim proizvodjacima rutera koji trpaju Linux u svoje masine?

Ja sto se pitam, jedan od glavnih razloga zasto je Linux interesantan u embedded trzistu upravo jeste ta neprekinuta veza sa desktop svijetom. Linux je Linux je Linux.

Citat:
Ivan Dimkovic:Sto se drajvera tice... ne bih smeo bas da se usudim da tvrdim da je to automatski dobro za GPL-flavored otvoreni Linux, tj. onaj na koji vecina misli kad kaze Linux - jer vecina tih platformi nisu bas otvorene a ni dostupne za razvoj svima. Recimo, Motorola ima svoje Linux telefone i verujem da su oni dobrim delom zaduzeni za boost Linux market-sharea na embedded trzistu - ali to je zatvorena platforma (cak ni softver ne mozes da uploadujes na nju osim ako nisi njihov partner) - nema ni D od drajvera javno - jer je u pitanju self-contained produkt itd...


Pa sad, ja o Motoroli vise razmisljam kao o integratoru, mada jeste, sustinski se i telefon kao sprava moze tretirati kao hardver.

To sto Motorola koristi linux u svojim telefonima je vrlo jak signal ekipi koja Motorolu snabdijeva procesorima koliko je lijepo da imaju Linux drajver. Ja cu se zakleti da Motorola nije utrcala u Linux na mobilnim telefonima sa namjerom da sama pise drajvere, vec da iskoristi sto vise ono sto vec postoji.

Zatvoreno rijesenje? Cek da se pojavi JEDAN, ama samo JEDAN (samsung ili neke druge zuce, garant) proizvodjac koji hoce da joj konkurise na tom polju. I da dozvoli da mozes da ubacis svoj kod na njegov linux telefon, kao perk, kao razlog zasto da kupis njegov telefon, a ne Motorolu... Motorola nikad otvoriti nece svoj kod koji implementira telefoniju, ali sve ostalo, kako se crtaju ikonice na ekranu, kako se slazu brojevi u imeniku... na tome se pare ne prave. Niti se pare prave na tome sto ces sprijeciti ekipu da tvoj telefon koristi kao, naprimjer, ogg a ne samo mp3 plejer.

Citat:
Ivan Dimkovic:I tu sam malo skeptican - problem Desktop Linuxa nisu ni drajveri (koji ima - bar za osnovne i kucne desktop korisnike - ne pricamo o drajverima za production-quality printere i sl...) a ni podrska u softverskim alatima - vec opsta haoticnost platforme, gomila "frameworka", "GUI-ja", instalacioni sistemi koji se razlikuju od distroa do distroa i nestandardni dependencies i sl... sto generalno otezava deployment proizvoda jer moras da imas mnogo vece ljudstvo u podrsci - da budes spreman da razresavas nestandardne glavobolje kod nekih levih distribucija - sve zarad, i dalje, 1-2% desktop trzsta...

Sve to zagorcava zivot ISV-ovima do te mere da pravog komercijlanog softvera za Linux ima u tragovima.


Svaka standardizacija koja se desila u tim domenima dosla je kao svojevrsna "kristalizacija", gdje je, u prvoj iteraciji, trebalo da se nakupi kriticna masa. Sama pojava vise komercijalnih igraca u tim vodama je zaloga da ce se trendovi standardizacije nastaviti i ubrzati.

Jer komercijalnim igracima standardizacija treba, komercijalni softver se ne pise na fluidnoj platformi.

[Ovu poruku je menjao Apatrid dana 28.06.2006. u 23:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 21:52 - pre 217 meseci
Citat:
z@re: Za firme, nema tu opasnosti od virusa, em korporativni antivirus paket, em restrikcije po nalogu, em firewall, em jos sto sigurnosnih mjera...Na tom polju, Windows uopce nije ranjiv.


:))))

z@re, otkako odoh iz tih krajeva, ne izvlacim se iz povelikih americkih korporacija, sa milionskim budzetima za IT i svakim nacinom.

Neces da znas. Vjeruj mi, neces da znas na sto praksa lici i sto se sve desava, uprkos svemu. Ljepse ti je da vjerujes da "tamo u bijelom svijetu ljudi rade krsteno a ne kao nasi divljaci koji tek treba da nauce kako se racunari koriste".
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 22:02 - pre 217 meseci
Znam Apartid, ne brini ;) Ja govorim kako bi trebalo bit. Ako vec JoeSixpack sjedi za kompjuterom, onda je na adminu sistema da reducira eventualnu stetu uzrokovanu djoletovim klikanjem na sex.exe. A to se rjesava limitiranim privilegijama, mreznim antivirusom, i blokadom prometa ka internetu.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 22:09 - pre 217 meseci
Citat:
mkdsl
Moje poslovne reference smo davno elaborirali na ovom forumu, imaš nešto da dodaš? Nema potrebe da edituješ post, ako te nešto zanima, slobodno pitaj...


Post je editovan da ne pizdiš još više, ali ne vredi očigledno :)

Znanje si pokazao - demonstrirajući importovanje u OpenOffice, a o KOffice epizodi da ne pričam.
Citat:
Bio bih zahvalan, upravo pretrazhih u OO.org Writeru ima li gde da se uchita Visio fajl, i ne nadjoh... Ako te ne mrzi...


Siguran sam da ti je zato pingovanje localhosta jača strana, kao i većini linuxovaca.

Bez ljutnje, ali kad ti nisi u stanju da uradiš onakve osnovne stvari, mislim da je smešno da ismejavaš te prosečne Windows korisnike, kojima IT niti je struka, niti nešto blizu..



Citat:
z@re:
Od tih 9 ljudi, 4 sigurno samo koristi kompjuter za internet/muziku/filmove/otprintat nesto, za sta je Linux skroz adekvatan. Barem nisu na udaru raznoraznog malwarea. Kontaj da su to ljudi koji ce kliknut na clickme.exe ;)


Pa opet ne koriste Linux. Tebi na istraživanje zašto kad je sve tako kako ti kažeš.. ;)

A još besplatno.





[Ovu poruku je menjao degojs dana 29.06.2006. u 02:10 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 22:18 - pre 217 meseci
Citat:
Apatrid:
Vjeruj mi, neces da znas na sto praksa lici i sto se sve desava, uprkos svemu. Ljepse ti je da vjerujes da "tamo u bijelom svijetu ljudi rade krsteno a ne kao nasi divljaci koji tek treba da nauce kako se racunari koriste".


Ajde, molim te pa mi ispričaj "šta se sve dešava uprkos svemu," pošto i sam radim u velikoj firmi, al baš velikoj. I ne primećujem apsolutno nikakve probleme te vrste. Ajd, da čujemo svi, ako može.

Al nemoj da mi pričaš priče kao onomad za SQL Server.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 22:18 - pre 217 meseci
Citat:

Ja nijesam pitao koje su razlike izmedju embedded svijeta i desktopa, Ivane, vec moze li se amorfna tvorevina zvana "Linux" tretirati kao komercijalni igrac, neki entitet koji se takmici na tim trzistima? I razlicito ponasa, u zavisnosti od (trzisne) inkarnacije?


Trolltech koji ide na Oslo Stock Exchange (profitabilni sve vreme ;-) kaze da moze - kazu da moze, jer sebe smatraju "neophodnom karikom" ;-)

Doduse, misljenja sam da oni mahom baziraju to na rapidnom uspehu embedded platforme - ali bridging embedded i desktop sveta je nesto sto jos treba da se desi. Pre svega, zahtevi desktop aplikacija su takvi da Linux u nekim delovima jos nije u stanju da ih ispuni.

Citat:

Ja sto se pitam, jedan od glavnih razloga zasto je Linux interesantan u embedded trzistu upravo jeste ta neprekinuta veza sa desktop svijetom. Linux je Linux je Linux.


Hmmm... ne znam, ne bih se slozio sa tobom - mislim da je glavni razlog za OEM-e value proposition embedded linuxa zvani $0 po prodatom uredjaju, bez IPR-ova i sl... -

Reuse development okruzenja nije bas nesto sto je unikatno samo za Linux, posto standardni alati postoje i van Linuxa (mada verovatno mislis bas na standardne alate i POSIX kompatibilnost a ne na Linux per se) - osim toga, Apatrid, ako primenimo taj arsin "neprekinute veze sa desktop svetom" dosli bi do jednostavnog zakljucka da bi Windows CE trebao da bude market lider (a nije) - jer je reuse desktop iskustva i razvojnih alata skoro kompletan, i mnogo veci nego u Linux svetu + ima daleko vise developera - ali se to ipak ne desava jer je $4 po unitu ipak $4 po unitu - pa maker, da te parafraziram, Windows is a Windows is a Windows ;-)

Osim toga - glavna stvar u jednostavnoj migraciji platforme je sama arhitektura softvera - primera radi, Nero Mobile je portovan za 3 meseca (Novembar - Januar) sa pretezno WinCE+GAPI+MSVC platforme na Linux+QTopia+GCC platformu uz optimizacije i paralelni razvoj softverske platforme, bez ikakvih problema - zasto sto je Nero Mobile od starta cross-platform proizvod, pa je Linux samo jos jedna od platformi koji podrzava.

Citat:

Svaka standardizacija koja se desila u tim domenima dosla je kao svojevrsna "kristalizacija", gdje je, u prvoj iteraciji, trebalo da se nakupi kriticna masa. Sama pojava vise komercijalnih igraca u tim vodama je zaloga da ce se trendovi standardizacije nastaviti i ubrzati.

Jer komercijalnim igracima standardizacija treba, komercijalni softver se ne pise na fluidnoj platformi.


Ne znam... ja to cekam jos od 1999-te godine, nesto se ne nazire standardizacija bar kad je Linux u pitanju.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.smin.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 23:29 - pre 217 meseci
Citat:
mkdsl:
A prosečan korisnik (napominjem, prosečan!) windows korisnik za to vreme radi šta? Igra igrice? Crta u notepad-u? Prosečan korisnik linuxa bar zna zašto koristi linux a ne windows. A šta zna prosečan korisnik windowsa? Da ne napominjem da veliki broj korisnika linuxa (ako ne i najveći) koristi ga kao desktop rešenje jer uglavnom ima i serversko rešenje u okruženju... Dakle, ne stoji da baš ne radi ništa...


Ma da... Prosečan linux korisnik se bavi tako visokoumnim i visokostručnim rabotama kao što je editovanje konfiguracionih falova po milion i prvi put, rekompajliranjem kernela kako bi kroz neki deseti config file mogao da napravi podršku za scroll dugme na mišu... Prosečan linux korisnik se igra administratora velikog sistema, iskonfiguriše apache, telnetuje se sam na svoju mašinu i onda sa w iz konzole se divi sam sebi kako je on postao administrator... I kad se smori od svih tih silnih konfiguracionih fajlova i prekkompajliravanja kernela, onda mu ostaje da ode na ES i da se o tome pohvali drugarima i usput još i da popljuje windows, a da ga niko prethodno nije ni pitao za mišljenje...

 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 23:55 - pre 217 meseci
Citat:
ventura: Ma da... Prosečan linux korisnik se bavi tako visokoumnim i visokostručnim rabotama kao što je editovanje konfiguracionih falova po milion i prvi put, rekompajliranjem kernela kako bi kroz neki deseti config file mogao da napravi podršku za scroll dugme na mišu... Prosečan linux korisnik se igra administratora velikog sistema, iskonfiguriše apache, telnetuje se sam na svoju mašinu i onda sa w iz konzole se divi sam sebi kako je on postao administrator... I kad se smori od svih tih silnih konfiguracionih fajlova i prekkompajliravanja kernela, onda mu ostaje da ode na ES i da se o tome pohvali drugarima i usput još i da popljuje windows, a da ga niko prethodno nije ni pitao za mišljenje...


prosecan liux user moze 1000 puta da klikne free_sex.exe bez da bi napravio ikakvu stetu na sistemu
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 23:58 - pre 217 meseci
Citat:
degojs: Ajde, molim te pa mi ispričaj "šta se sve dešava uprkos svemu," pošto i sam radim u velikoj firmi, al baš velikoj. I ne primećujem apsolutno nikakve probleme te vrste. Ajd, da čujemo svi, ako može.

Al nemoj da mi pričaš priče kao onomad za SQL Server.


Nema problema.

1. U svim firmama u kojima sam radio, a koristio Windows, imao sam lokalni administratorski nalog i mogao da instaliram novi softver na svoju masinu. Ne ja, svi oko mene.

2. Ako nijesam imao firmin laptop (koji je, koliko-toliko, kontrolisano okruzenje i samim tim svejedno je a se kopcas iz intraneta, a radis li tunel), imao sam mogucnost da instaliram VPN na svoju kucnu masinu i da prodjem kroz fajervol, sve zastite, te pristupim mrezi.

3. U svim firmama u kojima sam radio, a koje su koristile Windows, desio se outbreak gdje je a virus, a crv, dospio u kontrolisano okruzenje i zarazio visestruke racunare u mrezi. Uprkos cinjenici da smo svi imali antiviruse, koji su podeseni da se azuriraju sami. Desavalo je da se danima "jure" sa virusom, dok ga konacno ne zatuku.

4. Na moju privatnu adresu, zato sto jos uvijek postoji u imenicima ljudi koji su me intervjuisali kad su me primali, stizala je elektronska posta sa virusima, a iz kontrolisanog intraneta, a iza fajervolova i raznoraznih anti-virus rijesenja, a dugo posto sam prestao da radim za tu kompaniju.

5. Dok sam radio u tehnickoj podrsci, ne jednom su mi se musterije izvinjavale da su, kao kompanija, zapatili virus i da su bili neko vrijeme van stroja.

Eto, to se desavalo. I jos uvijek se desava. Odavno je postala norma da se "ustedi" tako sto ce se uraditi outsource tehnicke podrske. Kad se zamislim, od 2000-te a i prije, ne pamtim kad sam na stolu imao masinu koja nije imala CSC etiketu.

Koliko rootkitova smo zapatili na UNIX masinama i koliko stete pretrpjeli od hakera sa te strane, nemam pojma. Nemam pojma, jer se zaposleni ne obavijestavaju da je korporacija hakovana, kad virus krene da kruzi, stigne elektronska posta koja upozorava sve zaposlene.

Eto, jos par Minhauzenovih prica, da se lijepo uklope u generalizaciju da ne postoji covjek koji na ES:Advocacy pise, a da ne duva u Windows tikvu, a da istovremeno nije velika neznalica i sarlatan.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 23:58 - pre 217 meseci
idi na cracks.am i probaj da downloadujes, mulaz, traze ili da instaliras neku firefox ekstenziju ili da se "registrujes" kako bi mogli da te zatrpavaju reklamama za viagru i cialis ;-) A ff ekstenzije su multi-platform ;-) uz to, ne moze da klikne na ~/bin/freesex :p

@apatrid, to nije do sistema. To je do admina i (l)usera. Nije vam kriv windows sto zaposlenima dajete admin privilegije. Kako obican program moze biti kriv za to? Isto bi bilo i na desetom sistemu.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 00:00 - pre 217 meseci
Citat:

prosecan liux user moze 1000 puta da klikne free_sex.exe bez da bi napravio ikakvu stetu na sistemu


Xexe ovo je jace od mene ;-)

A kakva bi bila teoretska steta? Obrisan custom-kompajlirani kernel i Lara Kroft kao desktop pozadina na koju se postavljaju polu-transparentne konzole? ;-)))

A da... i obrisani konfiguracioni fajlovi za modem... e to je vec dosta sati izgubljenog truda ;-)))

(Joke)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 00:23 - pre 217 meseci
Citat:
Apatrid
1. U svim firmama u kojima sam radio, a koristio Windows, imao sam lokalni administratorski nalog i mogao da instaliram novi softver na svoju masinu. Ne ja, svi oko mene.


Kod mene u firmi nalog lokalnog admina imamo mi programeri i ovi što i inače imaju veće ovlasti (mreža). Ostali? Ma ni pod razno. Šta će im?

Kad imaš takvu situaciju kao kod tebe, onda problemi nisu iznenađenje, tako da mi je bezveze komentarisati ostatak liste.

Takve stvari nisu ni greška ni odluka Microsofta ili je to nešto do Windowsa. Niko te ne sprečava ni da u svoj automobil umesto benzina sipaš kiselu vodu :-) Pa se posle žali da bi manje problema bilo sa drugim automobilom.. Ili još bolje, ključeve od auta daj klincu i pusti ga da radi šta hoće. Pa onda, ne daj bože, ko bi bio kriv? Eh..



[Ovu poruku je menjao degojs dana 29.06.2006. u 01:34 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa29.06.2006. u 00:34 - pre 217 meseci
Citat:

Apatrid
1. U svim firmama u kojima sam radio, a koristio Windows, imao sam lokalni administratorski nalog i mogao da instaliram novi softver na svoju masinu. Ne ja, svi oko mene.


Vidis, ja ne mogu da promenim ni sistemsko vreme na mom notebooku (firminom tj.) - a o necemu drugom da ne pricamo. Restricted User grupa pa ti vidi ;-)

Davati administratorske naloge bilo kome osim programerima i QA testerima je vrlo losa security praksa. Ako vec mora, neko moze da bude power user... ali admin - nikad.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20445 | Odgovora: 156 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.