Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa

[es] :: Advocacy :: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20448 | Odgovora: 156 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 10:57 - pre 217 meseci
Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa, i gubi i na serverima kako korisnici odvajaju operativni sistem od razvojnog modela. Bill Hilf, generalni menadžer Microsofta za strategiju konkurencije je izjavio da su mnogi godinama očekivali da će Linux dobiti odlučujući impuls na tržištu desktop-a, ali da se to neće dogoditi zbog kompleksnosti u načinu isporuke i slabe integracije i testiranja desktop proizvoda. Prema njegovim rečima to nije problem IBM-a ili Red Hat-a, već problem modela. Hilf tvrdi da je usvajanje Linux-a usporeno zato što su korisnici odabrali olakšice open source razvojne zajednice u odnosu na Linux proizvode.

informationweek.com via
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
..0.5446.static.theplanet.com.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 18:38 - pre 217 meseci
Hm, slazem se da linux nije pretnja windowsu na desktop polju, zbog na prvom mestu komercijalnih programa specijalizovanih za video produkciju, obradu grafike, pripreme za stampu, i slicno...

Nekom korisniku ciji posao nije vezan za ovo gore spomenuto, i GNU/Linux sistem moze da zavrsi posao vise nego dovoljno, stim sto je mali problem drajveri za hardver pojedinih proizvodjaca...

Za internet, za kucnu multimedia-u, za office korisnike, za programiranje, linux je vec dovoljno dobro resenje. Trenutno koristim Ubuntu GNU/Linux, i sistem niti je komplikovan za instaliranje, niti je tesko instalirati programske pakete koji vam trebaju, koriscenje je po tezini mozda i lakse od windowsa... Za ove stvari koje sam gore napisao, dovoljno dobro radi na PII 533MHz sa 256MB ram-a, i sasvim sam zadovoljan...


E, da, sad sto ima klinaca koji pikaju naj novije igrice na najjacim masinama, kojih naravno nema za linux, to je posebna prica...
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 19:21 - pre 217 meseci
opet stara prica

Ja imam kod kuce adsl 1024/256.. mogu da skinem piraterizirano sta ocu
MENI LICNO je linux bolji, i zato cu JA LICNO da ga koristim kao jedini OS. SVAKI desktop korisnik moze da nabavi piratsku veriju bilocega i da stavi na SVOJ pc sta mu treba. JA sam probao oboje, i JA sam se odlucio za linux. TI ako hoces imaj windows, ali pusti MENE i sve DRUGE da biraju to sta ONI hocu/preferiraju.

hvala
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 19:32 - pre 217 meseci
Pa ko tebe tera bilo šta? :)

Stvar je samo u tome da nekih 98% korisnika ima drugačije mišljenje od tebe i koristi Windows, tako da bi upravo vi trebali da prestanete da dosađujete većini sa svojim pričama o Linuxu, zlom Majkrosoftu, slobodi i ko zna čemu sve..

Eno, na drugoj temi, čovek šalje pisma gradonačelniku.. :D

Pa šta da mi koji koristimo Windows kažemo tek, kako nas smarate već skoro 10 godina (a da ne pominjem da taj sistem do pre 2-3 godine nije imao ni dobar browser, ni iole pristojan kancelarijski paket..)??

Kontaš li ti ko tu kome dosađuje već godinama i ko tu koga smara, s obzirom da kupusare na desktopu ima znaš i sam koliko? Aj oladite koju godinu (deceniju), pa kad bude nešto konkretno obavestite nas.. Ne verujem da će bilo ko da odbije nešto besplatno a stvarno dobro.

Lele.. kakva zamena teza.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 19:36 - pre 217 meseci
Vidis mulaz, to "meni licno" nije bitno za MS, nit' za Apple, vec njih zanima Joe Sixpack sta ce koristiti. A to opet, mene ne zanima. ;-) Slaba vajda od ovih diskusija, jer linuxa prakticno na destopu nece biti dok ISV ne pocnu pisati software za njega - opet, kada se vidi kakav je to software, ne gubimo bas nista. Kazaa za linux ili BSD? Pa ko bi to zeleo? ;-)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 19:41 - pre 217 meseci
@degojs, zaboravio si Netscape 4.x za unix i Mozillu 0.96 iz dvehiljadite ;-) Nije bas da nije bilo browsera ;-) Jacina OS nije u njemu samom, vec u sw koje pisu ISV-ovi, i zato MS ima tako jak monopol. Prakticno bilo ko ko sada pokusa da konkurise windowsu osudjen je na propast, cak i ako napravi komparativno kvalitetan proizvod.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 19:44 - pre 217 meseci
Koliko sam ja razumio clanak, covjek je nasljednik Martin Taylor-a, covjeka koji je lansirao i vodio Microsoft campanju pod poletnim naslovom "get the facts".

Oficijelna titula mu je "General manager of competitive strategy", ako je vjerovati clanku.

Logicka perverzija je reci "Linux nije prijetnja" a istovremeno covjeku koji radi u Microsoftu, na poziciji definisanoj kako je definisana, ne postaviti pitanje "a koj' klinac ti radis u zivotu, kad nije prijetnja"?

Ima li ovdje jednog jedinog covjeka koji vjeruje da bi Bil Hilf, zaposlen u Microsfotu, "exec" i faca iz marketinga, preko svojih usta prevalio priznanje da je Linux prijetnja, sve da se kakvo veliko cudo obdesi i da linux trci na 49,999% masina?

Pa trebalo bi ga zatuci da ne valja pricu koju valja, sve da je ne znam sto. Microsoft marketing spin, gospodo. Cist ka' suza. Covjek radi u njihovom marketingu, tacka.

Kvalitet informacije jednak prenosenju vijesti sa slash dot, ili kakvog drugog OSS naklonjenog i propagandnog izvora, ako cemo posteno.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 19:47 - pre 217 meseci
Citat:

Logicka perverzija je reci "Linux nije prijetnja" a istovremeno covjeku koji radi u Microsoftu, na poziciji definisanoj kako je definisana, ne postaviti pitanje "a koj' klinac ti radis u zivotu, kad nije prijetnja"?


Da vidimo...

- Linux je ispred Microsofta na mobilnom trzistu (#1 Symbian, #2 Embedded Linux, #3 WinCE derivati)
- Razni UNIXoidi su jaka konkurencija Microsoftu na serverskom trzistu
- I u domenu "digitalne dnevne sobe" postoji citav rat koncepcija (MS + Intel Viiv na jednoj strani, gomila drugih sa druge strane)

Itd.... dakle - ima dosta posla za tog GM-a, cak i ako taj posao sigurno nije desktop platforma jer tu nemaju sa kim da se takmice, osim mozda sa Apple-tom.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 20:02 - pre 217 meseci
Ali ja stvarno, stvarno ne razumijem zasto se insistira na toj podjeli na "embedded' i "desktop" svijet. To sto se desava u embedded svijetu dovodi do toga da sve vise i vise proizvodjaca hardvera ili pomaze community, ili direktno pise drajvere za Linux.

Ako to nije boost za Linux kernel uopste i za desktop na duze staze, ja ne znam sto je. Zivi bili pa vidjeli, ovo desavanje na trzistu mobilnih uredjaja cu glasno da ocutim.

Ima da sve jeci od tisine. :)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 20:04 - pre 217 meseci
Apatrid, bas tako, jos malo pa ce dobar PDA (aka Sharp Zaurus, 640x480 kolor) da bude potpuna zamena za desktop. Zivi bili pa videli!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 20:10 - pre 217 meseci
Pa podela na Embedded i Desktop svet i dalje stoji bar kada je statistika i segmentacija trzista u pitanju - jer Linux ima prednost na hi-end Smartphone i delom low-end CE device trzistu ali ne i drugde.

Mada sudeci po Intel i AMD planovima - izgleda ce x86 arhitektura da postane i mobilna za koju godinu, sto ce povecati reuse koda - i konacno premostiti jaz izmedju embedded i PC trzista.

Za sad je embedded trziste razlicito od desktopa:

PC - gotovo uvek x86 -- Embedded - obicno razni ARM derivati (TI, Freescale, Intel, itd...)
PC - dosta memorije, kesa -- Embedded - malo memorije, reduciran kes
PC - podrazumeva se otvorenost, internet prikljucak -- Embedded - mnoge platforme su i dalje zatvorene, komunikacija je ogranicena

Itd... ovo su tehnicke razlike - a marketing/biznis razlike u strategijama su jos vece - sve ovo cini da se na te stvari i dan danas jos gleda kao potpuno odvojene. Nadam se ne zadugo ;-)

Citat:

To sto se desava u embedded svijetu dovodi do toga da sve vise i vise proizvodjaca hardvera ili pomaze community, ili direktno pise drajvere za Linux.


Sto se drajvera tice... ne bih smeo bas da se usudim da tvrdim da je to automatski dobro za GPL-flavored otvoreni Linux, tj. onaj na koji vecina misli kad kaze Linux - jer vecina tih platformi nisu bas otvorene a ni dostupne za razvoj svima. Recimo, Motorola ima svoje Linux telefone i verujem da su oni dobrim delom zaduzeni za boost Linux market-sharea na embedded trzistu - ali to je zatvorena platforma (cak ni softver ne mozes da uploadujes na nju osim ako nisi njihov partner) - nema ni D od drajvera javno - jer je u pitanju self-contained produkt itd...

Citat:

Ako to nije boost za Linux kernel uopste i za desktop na duze staze, ja ne znam sto je.


I tu sam malo skeptican - problem Desktop Linuxa nisu ni drajveri (koji ima - bar za osnovne i kucne desktop korisnike - ne pricamo o drajverima za production-quality printere i sl...) a ni podrska u softverskim alatima - vec opsta haoticnost platforme, gomila "frameworka", "GUI-ja", instalacioni sistemi koji se razlikuju od distroa do distroa i nestandardni dependencies i sl... sto generalno otezava deployment proizvoda jer moras da imas mnogo vece ljudstvo u podrsci - da budes spreman da razresavas nestandardne glavobolje kod nekih levih distribucija - sve zarad, i dalje, 1-2% desktop trzsta...

Sve to zagorcava zivot ISV-ovima do te mere da pravog komercijlanog softvera za Linux ima u tragovima.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
..0.5446.static.theplanet.com.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 20:24 - pre 217 meseci
Moram da priznam da i za klasicne desktop masine, vec postoje distribucije GNU/Linux sistema, u kojima (skoro) sve jednostavno radi, prosto sam se odusevio kad sam na svoju masinu umesto slackware GNU/Linux-a instalirao ubuntu. Slack odradio svoj posao za ucenje, i jos uvek mi je naravno najbolji za kucni server (web, dhcp, routing, FTP, SSH pristup sa neta, jos mnogo toga...), al na desktopu jednostavno ubacim svoj USB flash, i on se pojavi na desktopu, ubacim svoj PTP digitalno foto aparat, odmah radi... Ne kazem da na slack-u to nije radilo, al si uvek morao da citas howto.... Ovede jednostano radi :)

Linux je na polju desktopa definitivno napredovao dosta, gledam na netu price, komentare, prikaze sta se sve planira za kde4, probao sam XGL nadogradnju za gnome, ono je ludnica, a radi na mojoj skromnoj masini sa 256MB ram-a i GeForce 4 kartici bez problema :)

Nema virusa, nema AV programa, ne treba mi babaroga od masine koja bi sve to nahranila, i ja sam zadovoljan... Posao koji radim, vise nego dobro mogu da radim u ovom okruzenju, i nemam razloga da menjam OS...
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 20:34 - pre 217 meseci
Citat:
ne treba mi babaroga od masine koja bi sve to nahranila


Ne znam baš za to. U poređenju sa XP-om, svaki KDE ili GNOME koji sam probao rade sporije (uključujući i taj K/Ubuntu). Sve je usporeno u odnosu na Windows: od pokretanja aplikacija do samog rada u njima. Čak i iste aplikacije (npr. OpenOffice i Firefox) brže rade na Windowsu. A ako poredimo npr. MS Office vs OpenOffice (Linux), mislim da je smešno..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 20:35 - pre 217 meseci
Citat:
Nema virusa, nema AV programa..


Nema mnogo toga tamo, a ne samo virusa i AV programa :)

A sa virusima na Windowsu, zna se ko ima problema - oni koji kompjutere i ne poznaju, pa kad mu pošalješ CLICKME.exe, on ga pokrene i to kao administrator.

Zato neki od tih pacera i koriste kupusaru.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 20:42 - pre 217 meseci
Citat:
degojs: A sa virusima na Windowsu, zna se ko ima problema - oni koji kompjutere i ne poznaju, pa kad mu pošalješ CLICKME.exe, on ga pokrene i to kao administrator.


Upravo si opisao prosečnog win korisnika, ovo bi trebalo iskoristiti za novu MS kampanju. "Get the virus"

Citat:
Zato neki od tih pacera i koriste kupusaru.


Average Joe je pacer sad?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 20:48 - pre 217 meseci
E mojne dirate Sixpack Joe-ta... on nas mnoge ovde ipak sve lebom 'rani ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 20:58 - pre 217 meseci
Citat:
Upravo si opisao prosečnog win korisnika, ovo bi trebalo iskoristiti za novu MS kampanju. "Get the virus"


Hoćeš da ti opišem prosečnog korisnika kupusare? :) Uglavnom: ne radi, a ćale i keva su mu glavni izvor prihoda, smeštaja i slično.

Evo predloga za kampanju korisnika kupusare: "Get a life."


Citat:
Average Joe je pacer sad?


Jeste. I kompjuteri ga i ne interesuju toliko.. Sa virusima ili bez..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 21:11 - pre 217 meseci
Citat:
degojs: Hoćeš da ti opišem prosečnog korisnika kupusare? Uglavnom: ne radi, a ćale i keva su mu glavni izvor prihoda, smeštaja i slično.

Evo predloga za kampanju korisnika kupusare: "Get a life."


A prosečan korisnik (napominjem, prosečan!) windows korisnik za to vreme radi šta? Igra igrice? Crta u notepad-u? Prosečan korisnik linuxa bar zna zašto koristi linux a ne windows. A šta zna prosečan korisnik windowsa? Da ne napominjem da veliki broj korisnika linuxa (ako ne i najveći) koristi ga kao desktop rešenje jer uglavnom ima i serversko rešenje u okruženju... Dakle, ne stoji da baš ne radi ništa...

Povlačim prethodni naziv kampanje. Novi je "Get the fu*k out"

Citat:
degojs: Jeste. I kompjuteri ga i ne interesuju toliko.. Sa virusima ili bez..


O, itekako ga interesuju kada ima viruse... Itekako, Dejane...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 21:15 - pre 217 meseci
Vidite, kontradiktorni su zahtevi da sistem bude i lak za koriscenje neupucenom korisniku i siguran, a to zato sto sigurnost zavisi prvenstveno od ljudskog faktora. Zato "moderan" tj. desktop sistem poput OSX ili Windows uopste nije nalik onome sto se je koristilo pre petnaest godina, i to ne zbog novog hardware-a, jer to mozemo pratiti barem od Windowsa 95 i Macintosha iz 1984. Da sistem postane prilagodjen Joe Sixpacku, pa ne bi se mnogo razlikovao od Windowsa (i OSX je tu takodje). Neke linux distribucije su opet bas tu npr. Linspire. Ako govorite o linux desktopu govorite o Linspire ali desktop/=workstation sistem. Ni od Joe Sixpacka se ne moze ocekivati da koristi bez problema Mac OSX Server ili Windows 2003.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa28.06.2006. u 21:17 - pre 217 meseci
@mkdsl:
Citat:
prosečan korisnik (napominjem, prosečan!) windows korisnik za to vreme radi šta? Igra igrice? Crta u notepad-u?


Verovatno je na poslu. Tamo verovatno i nema kompjuter.. Ako se desi da radi sa istim, obavezno je to Windows..

Mislim da nisi ukapirao.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Microsoft: Linux nije pretnja Windows-u na polju desktopa

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20448 | Odgovora: 156 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.