Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje upotrebljivosti

[es] :: Web razvoj :: Pitanje upotrebljivosti

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 18061 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti12.01.2003. u 18:53 - pre 258 meseci
bash i nije neophodno. tema je bash upotrebljivost (glavna tema u njegovim knjigama / clancima) i ja sam bash pitao gorana (i sve ostale) da prokomentarisu njegove (nilsenove) stavove, i da kazu zasto se slazu / ne slazu sa njim...
 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.beograd-2.tehnicom.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti12.01.2003. u 22:32 - pre 258 meseci
Citat:
Dragan Varagic:
- Tako što dolazi na prvu stranicu svaki put, bira jezik, preskače intro, dobija meni odakle bira sekciju koja ga zanima. Ako ima sreće, nakon poslednje spomenutog koraka dobija sadržaj koji ga realno interesuje...


I kad klikne na "back", vrati ga na nadasve korisni Intro. Da ne pominjemo to što su se dobro potrudili da pomoću JavaScripta i frejmova sakriju URL-ove strana, pa ako naš privatnik hoće nekome da prosledi adresu konkretne strane -- neće moći.

Zaista šteta što je inače korektan dizajn upropašćen takvim tehnološkom iživljavanjima. Sajt su radili ljudi iz FreeSerbia, lepo su se potpisali u Headu strane :)
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.17.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti13.01.2003. u 12:09 - pre 258 meseci
Iskreno se i ne secam sada svega jer sam knjigu citao pre 2-3 godine (knjiga je bila na engleskom, mislim da se zvala bas "Web usability" a secam se da je imala u podnaslovu neki simplicity ili tako nesto, pozajmio sam je od jedne koleginice na dva dana) ali se secam da je komentar posle citanja bio "Dobro, covek je generalno u pravu, ima puno pametnih stvari koje je rekao ali ima stvari sa kojima nikako ne mogu da se slozim".

Recimo secam se da je rekao da linkovi moraju biti plave boje (#0000ff) jer su, Boze moj, ljudi navikli na to pa ih drugi linkovi zbunjuju. Mislim da je to totalna glupost. Ne treba preterivati pa stavljati linkove crne i bez underline pa da posetilac k'o dileja nabada po strani gde je link, ali ovo je opet zastranilo u drugom pravcu.

I vecina argumenata mu je "ljudi su navikli na to..." sto je totalna glupost, jer su se ljudi navikli recimo i da je mis sa 2 ili 3 tastera pa su svi sa odusevljenjem prihvatili "scroll wheel" jer toliko mnogo poboljsava usability. JN je tu previse striktan. Znaci i kod developmenta ako neko napravi neku inovaciju koja poboljsava usability ne treba odustajati od toga samo zato sto to "jos nije vidjeno".
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti13.01.2003. u 15:50 - pre 258 meseci
Knjiga se zove "Dizajn funkcionalnih Web strana (Designing Web Usability)" i mozete je videti ovde www.cet.co.yu/knjige/webdesign.htm . Takođe, možete pročitati i intervju s JN povodom ove knjige www.pretraga.co.yu/drugipisu/strana.php?s=jakob_nielsen .

Inače kad smo već kod knjiga na srpskom, ovo je interesantan članak www.mikroknjiga.co.yu/Knjige/WDKP/01_WDKP/01_WDKP.html iz još bolje knjige http://www.mk.co.yu/Prikazi/WDKP_prikaz.html (na ovoj stranici ima linkovi do još dva teksta iz knjige).
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.109.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti13.01.2003. u 15:55 - pre 258 meseci
"Intervju sa Carom web dizajna" ?!?!?
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti13.01.2003. u 20:48 - pre 258 meseci
Citat:
mungos:

3. Mogucnost mjenjanja velicine teksta na sajtovima



ovo ja napominjem da gojko treba da stavi na [es] odavno.

ili bar na "print mode" stranice.

ne znam zasto insistira na fixnim velicinama fonta?

 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti13.01.2003. u 22:49 - pre 258 meseci
Citat:
bluesman:
"Intervju sa Carom web dizajna" ?!?!?


Radi se o prevodu intervjua, kao što se i može videti na stranici (Webreference.com).
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti13.01.2003. u 23:22 - pre 258 meseci
Ok, nisam mislio da si ti ovo izmislio, nego komentarisem da on najmanje veze ima sa Web dizajnom, a jos manje je Car u pomenutoj oblasti. :-)
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.dial.InfoSky.Net

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti14.01.2003. u 06:00 - pre 258 meseci
Citat:
zombie / DDG:
ne znam zasto insistira na fixnim velicinama fonta?

Ja kad pritisnem CTRL + +, tekst mi se poveća. ;)

» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti14.01.2003. u 11:24 - pre 258 meseci
Ono sa čim se većinom slažem, neću komentarisati.

Citat:
mungos:
3. Web je dinamican medij, svakim danom mnogo ide naprijed, jednostavno pogledajmo recimo 19996. i ono sta mozemo ocekivati sledece godine. Za deset godine Internet je napravio toliki rast (ukljucujuci vrhunac a time i recesiju) kao ni jedna industrija u istoriji. Odatle proizilazi cinjenica da moramo ici ka novim stvarima, idejama i sl.


U potpunosti se slažem, ne može se zaustaviti razvoj, ali se on ne mora izvoditi po cenu upotrebljivosti.

Citat:

4. Sajt mu je ocajan. Ako kojim slucajem procitate zasto je to tako (ima link dole negdje u podnozju) vidjecete da je radio sve sam i da mu financijski nije bilo isplativo da unajmi web dizajnera (!!!) koje on u komercijalnim projektima toplo preporucuje. Ako spominjemo neki usability, cim se vidi njegov sajt, recimo zelim da citam njegovu kolumnu, tekst mi se prosiri duz citave horizontale ekrana, font je veoma gadan i jednostavno zamoran za citanje. Dobro mozda sam sada pretjerao, ali...

Možeš primetiti da na http://www.useit.com/useit_style.css on definiše BODY font kao ,,Verdana, Arial, Helvetica, Geneva, SunSans-Regular, sans-serif''. Da je toliko zadrt, i da prati jedino standarde, dovoljno bi bilo reći ,,sans-serif''. Međutim, ukoliko ti se Verdana ne sviđa, piši MS-u (ili Monotype-u koji je font izradio za MS, ne verujem da su dobili mnogo negativnih primedbi, pa će te rado saslušati). Uostalom, ako ti se ne sviđaju Verdana, Arial, Helvetica, Geneva, SunSans-Regular (prvi put čujem), onda ih obriši sa svog sistema, i font koji podesiš u svom pregledniku će ti se koristiti kao ,,sans-serif''.

I zar nije ideja da se tekst proširi na širinu prozora? Šta će ti 21" monitor sa rezolucijom od 1600x1200 koji košta 4 puta više od 17" monitora, ako možeš da gledaš tekst na širini od najviše 672px? Ukoliko ti to smeta, pa umanji prozor. Sve što po ovom pitanju možda treba izmeniti je veličina margina, ali o njima treba da odluči korisnik, a ne onaj koji pravi sajt. Za sada Mozilla omogućava da se izabere ,,Basic page style'' i onaj koji je autor sajta postavio, ali za očekivati je da se u bližoj budućnosti dopuste podešavanja korisnika.

Pozdrav
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

miles_davis
Milan Zdravković
Niš

Član broj: 6127
Poruke: 81
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 62215378
Sajt: www.webtopsolutions.net


Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti14.01.2003. u 15:14 - pre 258 meseci
Skoro sam cituckao 50 websites deconstructed, gore spomenutog, osporavanog Nielsena. Moram da primetim da se kroz ovakve primere mnogo bolje osvetljavaju neki, mnogima diskutabilni, usability principi koje postavlja.

Preporucujem svakom web dizajneru.

Posto sam radio za racunarski nepismene korisnike (ili, lepse, nedovoljno emancipovane :)), znam koliko nezavisno testiranje moze da izmeni layout i funkcionalnost.
Ipak, moje misljenje je da usability crv moze lako da vas odvede u stanje paranoje, zato, pazljivo. Ako Jakob kaze da je mnogo glupo sto na Microsoftovom sajtu stoji link All Products, a ne samo Products, ne znaci da bas morate da usporite svoj rad toliko da merite znacaj svake reci ili slike. Dovoljno je samo da se malo duze usredsredite na olovku i papir pre nego sto sednete za racunar i rezultat nece izostati, ako imate malo osecaja i strpljenja.
There is only one chance to make a first impression..
__________________________
www.webtopsolutions.net
 
Odgovor na temu

miles_davis
Milan Zdravković
Niš

Član broj: 6127
Poruke: 81
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 62215378
Sajt: www.webtopsolutions.net


Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti14.01.2003. u 15:19 - pre 258 meseci
Svojevremeno mi je jedan strani poslodavac slozio pricu o web ergonomiji koju nikad, ni pre, ni posle nisam cuo.
Naime, mudre glave su utvrdile da proces pregledavanja web strane ide na sledeci nacin:

Prvo covek pogleda u gornji desni ugao, vrlo kratko se zadrzi na njemu i onda spusti pogled nadole i potom, ide po dijagonali ka gore levo. Tu se zadrzava duze (meni) i tek na kraju spusti pogled na sredinu, gde se on i zadrzava, zbog cega se sadrzaj na sredini strane pamti najduze !?

Zvuci zabavno, mozda i logicno. Sta mislite o ovome ? Da li je neko ikada cuo ista slicno ?
There is only one chance to make a first impression..
__________________________
www.webtopsolutions.net
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti14.01.2003. u 15:36 - pre 258 meseci
Pa to jeste tako. Korisnički interfejs je vrlo dugo predmet istraživanja i itekako su utvrđeni šabloni u ponašanju i očekivanju korisnika.

Tako i jeste nepisano pravilo da logotip treba da bude u gornjem levom uglu i da kada se klikne na njega dobija se naslovna (ili početna) strana sajta, da glavni meni treba dabude na lefoj vertikalnoj ivici strane, pomoćni meni u gornjem desnom delu a glavni deo sajta u ostatku. Ovo je naravno najčešći šablom ali postoje još neki koje korisnici prepoznaju kao takve i lako ih usvajaju, to jest svoej ponašanje i očekivanje usklađuju sa njima.

Preporučujem knjigu Web dizajn u izdanju Mikro knjige u kojoj su ova d aih nazovemo pravila ustanovljena.

Inače slična pravila postoje u svim primenama korisniškog interfejsa, i pri izradi klasičnih računarskih aplikacija pa čak i uređaja. To je sasvim normalna pojava i treba odvojiti vreme da se sa te strane osmisli sajt, jer ipak je prvi cilj da se korisnik na sajtu lako snađe, orjentiše i brzo i lako nađe ono zbog čega je na sajt i došao.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti14.01.2003. u 15:56 - pre 258 meseci
Kad smo već kod teme, evo već neko vreme se nakanjujem da Gojku skrenem pažnju na jedan problem koji je verovatno rezulat njegove nepažnje a odnosi se na usability.

Kada pišete poruku na ES ispod polja za tekst poruke možete imati tri dugmeta: Pošalji poruku , Pogledaj kako poruka izgleda i Reset (nekada naslovi dugmadi nisu ovakvi ali im je sušptinska funkcija ista).

E sad postoje tri slučaja koji možete primetiti:

1. postoje sva tri dugmeta, u redosledu; Pošalji, Pregledaj, Resetuj
2. postoje sva tri dugmeta, u redosledu ; Pregledaj, Pošalji, Resetuj
3. postoje samo dva dugmeta: Pošalji, Resetuj

Ovo jeprimer loše odrađenog interfejsa jer kod korisničkog interfejsa važan princip je jednoobraznost, koja obezbežuje da korisnik zna koje opcije može da očekuje i gde će se nalaziti. ES nam nudi interfejs u kome se menjaju ne samo dostupen opciej nego i njihov redosled.

Kada bi smo na ES primenili usability, onda bi u svakom slučlaju trebala da postoje sva tri dugmeta i to u redosledu Pregledaj, Pošalji, Resetuj.

Zašto sva tri? Pa ako već postoje sve tri opcije onda uvek sve tri i treba da budu dostupne nekome ko piše poruku bez obzira da li piše novu poruku, piše odgovor na neku poruku ili samo menja svoju ranije napisanu poruku. Korisnik, znajući da one postoje očekuje da u tim situacijama sve tri budu dostupne.

Zašto ovim redosledom? Ustanovljen je nekakav standard koji ćete primetiti i u klasičnim programima. Kada je dijalog u pitanju, iz koga se izlazi time što se može potvriti ili poništiti unos a dugmad za ove akcije se nalaze u dnu dijaloga, UVEK se dugme za poništenje stavlja u donji desni ugao dijaloga a dugme za izlaz sa potvrdom se nalazi odmah sa leve strane dugmeta za poništenje. Ukoliko postoje dodatne akcije one se stavljaju levo do od dugmeta za izlaz sa potvrdom.

Šta je Gojko postigao ovom greškom u interfejsu. Ništa drugo do zbunjivanje korisnika. Meni se jedno vreme dešavalo da napišem poruku, pošaljem je a nje nema na froumu. Jedno vreme sam mislio da je ES bagovit dok nisam primetio da je problem upravo u interfejsu. Naprosto u nekim situacijama se dešavalo da sam kliknuo na dugme Pregledaj umesto dugme Pošalji zato što u nekim situacijama ta dva dugmeta zamene mesta. I evo, koliko dugo sam na ES dan danas mi se isto dešava.

Projektovanje korisničkog interfejsa se u suštini zasniva na tome da se dobro poznaje ponašanje korisnika, a ono je prema istraživanjima potpuno mehaničko: korinisk ne čita ceo sajt, a naročito ne navigacione elemente koje je upoznao. On potpuno mehanički klikne na dugme za povratak na prethodnu ili naslovnu stranu, naviknut da su one tamo gde treba da budu. Promenite to i imate problem: korsnicima će uvek biti nelagodno jer će morati da traže dugmad ili još gore kliknuće na pogrešnu.
 
Odgovor na temu

miles_davis
Milan Zdravković
Niš

Član broj: 6127
Poruke: 81
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 62215378
Sajt: www.webtopsolutions.net


Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti14.01.2003. u 15:56 - pre 258 meseci
Da, to je jasno.
Samo sam hteo da cujem da li neko zna genezu ovih pravila, koji se bas i ne uklapaju 100% u tipican template za koji svi znamo (koji si opisao).
Po tome je, recimo, desna ivica ekrana idealno mesto za banere (sto je dosta upotrebljavan koncept web layouta).
Po mom browserskom iskustvu, takodje, pomocne menije (shortcuts) vise sajtova lepi za levu nego desnu ivicu, mada je i meni prirodnija desna strana.

BTW, po toj prici, jedino mesto koje, statisticki, korisnik uopste i ne pogleda na web strani je logo (gornji levi ugao) ?!

Misljenja ?
There is only one chance to make a first impression..
__________________________
www.webtopsolutions.net
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti14.01.2003. u 16:09 - pre 258 meseci
Ček nisi me razumeo :) Ovde se ne radi o tome gde korinik najviše gleda (naravno to je leva ivica gde očekuje meni). Ali tu ne treba stavljati banere jer korisnik tu očekuje meni a ne baner. Baneri su po običaju na sredini gornje ivice ekrana ili uz desnu ivicu. Tu ih korisnik očekuje i tu i treba da budu.

Potpuno je pogrešna logika koju si sada izneo. Nije stvar da ali će korisnik baner da vidi, nego da li će da primi poruku s atog banera. Baner stavljen umesto menija je isto toliko agresivan kao reklama puštena umesto ponovnog snimka pgootka na fudbalnoj utakmici. To iritira korisnika/gledaoca, izaziva negativnu reakciju i ne može da postigne pozitivan efekat na reklamirano.

Utvrdjeno je da korisnici vrlo brzo razviju slepilo za banere. Pošto su svesni gde se baneri nalaze, korisnici ih podsvesno u tolikoj meri ignorisu da ih bukvalno i ne primećuju. Iz ovoga proizilaze i tvrdnje da je marekting putem banera sam po sebi prilično besmislena rabota. Međutim, baner koji je postavljen tamo gde ga ne očekuje korisnik itekako primeti ali ga to i razbesni.

Izvor pravila u rasporedu elemenata web strane je u navici da sve čitamo s leva na desno i odozgo ka dole. To naravno važi za nas. Tamo gde se čita i piše drugačije i sajtovi se rade drugačije.
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti14.01.2003. u 16:16 - pre 258 meseci
Na mom sajtu postoji nekoliko tekstova koji se bave statistikama posećenosti i njihovoj primeni. Jedna od funkcija statistika posećenosti je upravo mogućnost redizajna u odnosu na zahteve korisnika koji se vide po tome šta se najviše klikće na navigacijama, i na ostalim delovima sajta.

Konkretan primer (pogledajte tekst www.pretraga.co.yu/marketing/o...a.php?s=statistika_posecenosti) kada se posmatra broj klikova na horizontalnu i vertikalnu navigaciju nekog sajta govori o tome da korisnici prvo (i više) klikću na levi deo horizontalne navigacije i gornji deo vertikalne navigacije. Znači, posećenost se kreće od leva na desno, i od gore prema dole, s tim da desna navigacija generalno daje manje klikova od leve. Redosled stranica najviše zavisi od njihovog atraktivnog naslova. Ovo znači da atraktivniji naslov ne mora da bude u skladu s ovim pravilima, ali pri definisalju navigacije trebalo bi voditi računa da najaktuelniji linkovi za vlasnika sajta i za korisnika stoje upravo više levo (HN) ili priv vrhu (VN). Naravno, posebno važni linkovi se mogu i posebno izdvojiti, itd.

 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti14.01.2003. u 18:28 - pre 258 meseci
Citat:
tOwk:
Možeš primetiti da na http://www.useit.com/useit_style.css on definiše BODY font kao ,,Verdana, Arial, Helvetica, Geneva, SunSans-Regular, sans-serif''. Da je toliko zadrt, i da prati jedino standarde, dovoljno bi bilo reci ,,sans-serif''. Medutim, ukoliko ti se Verdana ne svida, piši MS-u (ili Monotype-u koji je font izradio za MS, ne verujem da su dobili mnogo negativnih primedbi, pa ce te rado saslušati). Uostalom, ako ti se ne svidaju Verdana, Arial, Helvetica, Geneva, SunSans-Regular (prvi put cujem), onda ih obriši sa svog sistema, i font koji podesiš u svom pregledniku ce ti se koristiti kao ,,sans-serif''.


Pazi ovako. Nemam ja nista protiv Verdane, cak sta vise dosta je koristim. Jednostavno na useit.com mi se ne svidja implemetacija fonta, odnosno jednostavno bijela podloga, crna slova, text cijelom sirinom ekrana bez ikakvih sporednih elemenata koji bi osvjezili sadrzaj, i sl. Mada cinjenica je da sam se ja lose izrazio. Ne znam za tebe i ostale, mada ja na webu nisam bas vidio da se kao font koristi samo "sans-serif". Ako takvi sajtovi i postoje, ako sam bio na nekom od njih sigurno me nisu dovoljno zainteresovali da zavirim ipod haube. Inace takodje prvi put cujem za "SunSans-Regular". Mirise mi na saradnju JN sa Sunom...

Citat:

I zar nije ideja da se tekst proširi na širinu prozora? Šta ce ti 21" monitor sa rezolucijom od 1600x1200 koji košta 4 puta više od 17" monitora, ako možeš da gledaš tekst na širini od najviše 672px?

Siguran sam da ce takva grdosija naci svoju primjenu, Grafika, Arhitektura... :)) Ili bar kao ukras, dika i ponos, nema svako takvu grdosiju na astalu...

Citat:

Ukoliko ti to smeta, pa umanji prozor. Sve što po ovom pitanju možda treba izmeniti je velicina margina, ali o njima treba da odluci korisnik, a ne onaj koji pravi sajt.

Pa pazi, koliko je sada prihvatljivo sa aspekta upotrebljivosti da se prozor umanji pa da se onda rucno podesava velicina prozora? Recimo ja nemam takav obicaj. Sto se tice rasprostanjenosti teksta po horizontali cini mi se da sam tu ipak malo pretjerao. Mada je ipak tekst previse blizu margina. Malo veci padding ne bi bio na odmet.

Jos jednom mozda malo pretjerah, ali tu su korisnici ESa da me izvedu na pravi put :)
Ipak JN ima mnogo, mnogo vise godina, iskustva i referenci od mene.

Citat:
miles_davis:
Po mom browserskom iskustvu, takodje, pomocne menije (shortcuts) vise sajtova lepi za levu nego desnu ivicu, mada je i meni prirodnija desna strana.

Ako obratis paznju na novije sajtove primjetices da skoro 70% njih menije postavljaju na desnu stranu. Ja sam takodje za desnu stranu. Inace meni se cini da to ima vezi s desnjacima: recimo ja sam ljevak (mada pisem desnom i drzim mis u desnoj :) i recimo kada mis drzite u desnoj ruci jednostavno imate neki osjecaj da sadrzaj trazite na lijevoj polovini a na desnoj da se krecete kroz menije i jednostavno se ljepse osjecate na takvim sajtovima. Lupam ili ima tu neka tajno veza? Dalje, recimo kada pointer misa ostavim i predjem na manuelni (tst) rad misa uvjek pronadjem u desnom uglu, time je logicnije da mi je meni odmah tu pri ruci, znaci na desnoj strani.

Citat:

Utvrdjeno je da korisnici vrlo brzo razviju slepilo za banere. Pošto su svesni gde se baneri nalaze, korisnici ih podsvesno u tolikoj meri ignorisu da ih bukvalno i ne primecuju. Iz ovoga proizilaze i tvrdnje da je marekting putem banera sam po sebi prilicno besmislena rabota. Medutim, baner koji je postavljen tamo gde ga ne ocekuje korisnik itekako primeti ali ga to i razbesni.

U potpunosti se slazem. Mada ja sam recimo imao naviku kada posjetim neki domaci (ozbiljniji) sajt koji ima par kulturnih reklama da ih uvjek pregledam. Citirao bi sada Conicu:

Citat:
Conica:
Svi smo videli one banere-reklame koji se ni od kuda pojave na sajtu u sred citanja stranice, pretrce preko strane, otpikaju lopticu i povuku se u neki ugao da se vise ne bi pokrenuli.

Cini mi se da je to upravo jedan od vidova razvoja marketinga. Inace negdje procitah da je ogroman broj procenata korisnika osvjezavao stranicu da ponovo vidi reklamu.

 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti14.01.2003. u 20:38 - pre 258 meseci
Citat:
broker:
Šta je Gojko postigao ovom greškom u interfejsu. Ništa drugo do zbunjivanje korisnika. Meni se jedno vreme dešavalo da napišem poruku, pošaljem je a nje nema na froumu. Jedno vreme sam mislio da je ES bagovit dok nisam primetio da je problem upravo u interfejsu. Naprosto u nekim situacijama se dešavalo da sam kliknuo na dugme Pregledaj umesto dugme Pošalji zato što u nekim situacijama ta dva dugmeta zamene mesta. I evo, koliko dugo sam na ES dan danas mi se isto dešava.


Verovao ili ne, to sam i želeo da postignem.

Ljudi pri otvaranju novih tema naprosto skoro nikada ne rade "preview", već po automatizmu klikću na dobro im poznato prvo (ili drugo, svejedno) dugme koje direktno objavljuje poruku na forumu. I još često zaustave učitavanje te stranice sa novom porukom, pa se novi izgled ni ne vidi.

A "Pošalji odgovor" se dovoljno razlikuje od "Pogledaj kako odgovor izgleda", čak i vizuelno zbog dužine teksta i širine tog dugmeta. Problem je što mnogi odbijaju da čitaju, e pa tako će teško ići.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti14.01.2003. u 22:28 - pre 258 meseci
Citat:

A "Pošalji odgovor" se dovoljno razlikuje od "Pogledaj kako odgovor izgleda", čak i vizuelno zbog dužine teksta i širine tog dugmeta. Problem je što mnogi odbijaju da čitaju, e pa tako će teško ići.


Gojko ja sam upravo objasnio da je sasvim normalno da korisnik ne čita šta piše na tim dugmadima. Tvoj postupak upravo radi ono što ne treba, izbacuje korisnika iz logičnog kretanja po sajtu, zbunjuje ga i smeta mu.

Pošto znam da si tvrdoglav ko mazga kada su u pitanju neke stvari koje ti zamisliš čak i ako su protiv bilo kae logike znam da ovo nećeš promeniti. Ali sam iskoristio kao školski primer loše urađenog korisničkog interfejsa. Dobro je ako to ne promeniš jer će onda ova tema uvek biti aktuelna a kasniji čitaoci će moći da se uvere koliko je tvoj pristup zaista pogrešan :) Prilično je besmisleno da ti isteruješ neku svoj fiks ideju da korisnici moraju da pročitaju šta piše na dugmadima pre nego što ih kliknu, po cenu njihovo g stalnog maltretiranja, ali šta ćemo, tako je :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: Pitanje upotrebljivosti

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 18061 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.