Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje upotrebljivosti

[es] :: Web razvoj :: Pitanje upotrebljivosti

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 18152 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Pitanje upotrebljivosti24.12.2002. u 15:59 - pre 259 meseci
Danas sam za potrebe jednog klijenta isao na sajt agencije Masmi Research (www.masmi.co.yu) po neke podatke, pa sam onda video na svakoj stranici reklamu za firmu koja je sajt radila - www.omnicom.co.yu. Pregkledao sam taj sajt, bio sam svojevremeno na promociji sajta www.intermezzocaffe.com (ne znam da li sam tamo upoznao ljude iz ove firme). Kako oni spominju da su nagrađivani od strane www.designersnetwork.org, otisao sam i tamo da ponovo malo pregledam šta se dešava na planu sajtova nedelje i sl.

Spomenuo sam ovaj sled surfovanja, bez namere da skrećem pažnju na firmu Omnicom posebno (jer ovakvih primera ima svuda na tone), zbog toga što kada gledam ovakve i slične sajtove koji dobijaju nagrade od dosta ozbiljnih ljudi kao što je g. Ratović (ili u ime sajta DesignersNetwork), pitam se da li je kod poslovnih prezentacija bitniji cilj zašto one treba da koriste, ili umetnički dojam. Drugim rečima, pitanje forme ili suštine.

Npr. Kada vidim na svakoj stranici nečijeg sajta reklamu za firmu koja ga je napravila...
Zatim, meniji koji trče ispred mene da moram da ih vijam, pa je pitanje da li ću uvijati dobru stranicu...
Zatim, firma koja reklamira prvi online coffee shop koji se otvara u pop-up-u...

Stvarno mi je zao što mi je baš ova firma došla na zicer, ali ovi primeri baš govore o tome da je za dobru reklamu možda dovoljan dobar design (iako i ovo nije tačno), ali za sajt (poslovni) sigurno ne.

Da ne bi ostalo na ovome, spomenuću još jedan primer koji se ne odnosi na flash design, nego na celu postavku. Radi se o firmi AT Media - www.medianet.co.yu, koja je između ostalog radila sajt www.fairsources.com. Oni su ovo rešenje predstavljali na prvom Simpozijumu E-trgovina, i bilo je veoma smešno kada su veoma stručni ljudi iz publike slušali prodajnu priču čoveka koji je objašnjavao ovaj sajt.

Verovatno ovde i ima predstavnika ovih firmi, ali uzeo sam ovo samo kao primer toga kako se razmišlja dizajnom, a ne prodajnim konceptom.

Voleo bih vaše komentare, s primerima nekih drugih firmi/pojedinaca, da ne budu samo oni prozvani.
 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti24.12.2002. u 23:31 - pre 259 meseci
Pitam se da li su dobitnici silnih nagrada objasnili svom klijentu da im prezentaciju nikada niko neće pronaći ni preko Google-a ni bilo kog drugog pretraživača, jer je cela urađena u Flešu, bez ikakvih meta tagova ili tekstualne navigacije (pa čak ni elementarnog opisa u <noframes>). Osim ako nisu uradili browser sniffing pa Googlebotu podmetnuli odgovarajuću verziju, ali nešto čisto sumnjam.

Inače, sam dizajn je sasvim OK, ali se sve to moglo izvesti uz znatno manju (zlo)upotrebu Fleša.

E, ali pogledao sam im stranu sa klijentima, jel to znači da Goody's dolazi u Bgd? :)
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti24.12.2002. u 23:52 - pre 259 meseci
Meni se cini da je pomodno raditi u flashu i cim se neki flash site prijavi za neku nagradu ocekuje se po nekoj valjda automatici da je i dobije.

Ipak mislim da ne treba preterivati ni sa usability jer kada bi radili sve kao sto Jakob Nielsen promovise na www.useit.com svi bi sajtovi licili na njegov, koji je sa aspekta dizajna - bez dizajna. :-) Treba naci neku meru, po mom misljenju dizajn podredjen upotrebljivosti ali ne i limitiran time.

Naravno, vrlo vaznu ulogu ima i ciljna grupa odnosno svrha prezentacije, ako je cilj samo pokazati surovu silu (vidi mama vozim bez ruku) onda je ok natrpati sta god, ali za corporate site, mislim da treba razmisljati o mnogim drugim stvarima pre nego o "trcecim menijima". Ljudi su generalno konformisti i kada naviknu na jedan sistem, bez obzira koliko dobar/los bio, ne vole da ga menjaju, a ako dodju na sajt gde im je sve prepoznatljivo iz prve (sta je meni, sta je link, gde su informacije, struktura....) onda je to pun pogodak.

Meni je tesko kao dizajneru da govorim o dizajnu kao sekundarnoj stvari ali iskustvo mi je pokazalo da se ne treba gubiti previse. Kao programeru mi je bitniji usability ali ne mogu nikako da ostavim sajt da izgleda kao www.useit.com koliko god on tvrdio da je to "ono pravo".

Isto je bilo i sa java, jedno vreme nije bilo sajta da nije imao neki java applet, koji je recimo ispisivao neka slova ili jos gore menjao sliku na mouse over. Tako je danas sa flash-om, ja sam se danima borio sa The Morson Collection (www.themorsoncollection.com) da im objasnim da je idiotski staviti na home page flash od 600KB koji ce samo menjati slike namestaja pa jos kada se neko vrati na home ucitava se drugi od 300KB (kao onaj su vec videli), pa zatim da nema potrebe da stoji "back" button samo nekoliko desetina piksela ispod browserovog "back" buttona koji BTW ima istu finkcionalnost... itd.

Naravno, nemam nista protiv Flash, naprotiv mislim da je fenomenalna stvar, ali mora postojati svrha. Kao najvecu manu flash sajtovima (koji su kompletno u flashu) zameram to sto ne mozes da odes na neku odredjenu onformaciju dok ne odgledas sve pre toga, a posto je kreator mislio da je njegovo umetnicko delo toliko genijalno da mora da se gleda 15 minuta, prodje me svaka zelja da gledam dalje. Recimo flash banneri su odlicna primena ove tehnologije.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti25.12.2002. u 01:33 - pre 259 meseci
OK, Jakob je možda overzealous, ali mislim da on samo pokušava da (pre)naglasi značaj onoga što priča, a što se najčešće zapostavlja. Činjenica da najposećeniji sajtovi na netu -- Google, Yahoo, Amazon, EBay -- su daleko od toga da su najatraktivniji, ali su izuzetno prilagođeni upotrebi i omogućavaju korisniku da sa najmanje truda uradi ono što je želeo.

S druge strane, tu je i neprekidna potreba dizajnera web sajtova, a često još i više njihovih klijenata, da sajt "izgleda lepo", da bude šareno, da ima animacija, da ima muzike... Ponekad je teško napraviti pravi balans.

Ipak, svaki put se naježim kad vidim rollover urađen u Javi, običan tekst otkucan u Flashu, ili još gore onaj java aplet "odraz u vodi koja se talasa" :P Čini mi se da je prekomerna upotreba Flasha i onde gde mu nije mesto posledica tehničkog nepoznavanja osnovnih web tehnologija od strane grafičkih dizajnera, koji su često prisiljeni ili svojom voljom zašli u oblast koju je poznaju dovoljno.
 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.103.EUnet.yu

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti25.12.2002. u 02:07 - pre 259 meseci
Citat:
bluesman:
Kao programeru mi je bitniji usability ali ne mogu nikako da ostavim sajt da izgleda kao www.useit.com koliko god on tvrdio da je to "ono pravo".

Odavno rekoh ovo.
» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti25.12.2002. u 05:46 - pre 259 meseci
da trunks, mislim da smo te svi culi, ali vidi ovo:

Citat:
mikis:
Činjenica da najposećeniji sajtovi na netu -- Google, Yahoo, Amazon, EBay -- su daleko od toga da su najatraktivniji, ali su izuzetno prilagođeni upotrebi i omogućavaju korisniku da sa najmanje truda uradi ono što je želeo.


i ja smatram da je istina (kao i uvek) negde na sredini. mislim da je jedna fina primena flash po meni bila na sajtu neke kuce za modele (manekenke) koja je imala i html verziju, a ova flash je bila onako "umetnicki" odradjena.

inace, 90% drugih sajtova nema potrebu ni za flashom, ni za javom, ni nicim slicnim.


inace, jedva cekam da SVG dobije na popularnosti (i zameni flash, sto da ne ;). on moze isto da se napravi "sve da sljasti", a da istovremeno moze i da ga pretrazuje google i da se generise programski...

 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.53.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti25.12.2002. u 11:32 - pre 259 meseci
Citat:
Trunks:
Odavno rekoh ovo.

Izvini, da sam te cuo ne bih ti uzeo rec iz usta :-)

Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

trninic

Član broj: 675
Poruke: 73
*.ptt.yu

Sajt: www.danetsol.com


Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti25.12.2002. u 14:05 - pre 259 meseci
Citat:
mikis:
Pitam se da li su dobitnici silnih nagrada objasnili svom klijentu da im prezentaciju nikada niko neće pronaći ni preko Google-a ni bilo kog drugog pretraživača, jer je cela urađena u Flešu, bez ikakvih meta tagova ili tekstualne navigacije (pa čak ni elementarnog opisa u <noframes>). Osim ako nisu uradili browser sniffing pa Googlebotu podmetnuli odgovarajuću verziju, ali nešto čisto sumnjam.


Ja jedino zameram onim kolegama koji izlaze sa ponudama tipa "Uradicemo vam sajt za (x)xxx eura", tako da ljudi misle da postoji samo jedan model izrade i samo jedan model sadrzaja web sajtova. A to Google, meta-tag ili kompletni SEO, ljudi moji, to se radi za hiljade i hiljade eura. Evo, ja vec dugo obljavljujem radove u zemlji i svetu na temu e-commerce i e-business. OK, mogu da drzim i kurseve, ali ko ce meni da plati nekoliko puta vecu cenu od najvece cene u zemlji, da bi imali isti odnos kvalitet/cena :) Tako isto i firme koje imaju jasan potencijal (mislim da je Omnicom jedan od top 10 u zemlji) mogu svasta da urade, ali zasto se muciti kada klijenti nemaju pojma sta im treba ili ne treba na sajtu, a nece da nauce jer ih mnogo kosta. A mnogo ih kosta, zato sto je realni ROI u online advertajzingu kod nas reda velicine najvise 50%, za kampanje reda velicine 500-5000 eura, sto je smesno da smesnije ne moze biti.

Kad malo bolje razmislim, to sa tagovima i Google-om je cisto foliranje dizajnera, i to samo kad pisu ovako po forumima. Pa pogledajte nasumicno sajtove stranih firmi ranga tih kafedzija i videcete da tu po pravilu gori. Mislim, treba ja da pozivim valjda i docekam normalne cene za kvalitet, a ne da majkam troseci se na tagove koje niko nece da plati. Mislim :)
 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.233.EUnet.yu

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti25.12.2002. u 15:09 - pre 259 meseci
Citat:
bluesman:
Citat:
Trunks:
Odavno rekoh ovo.

Izvini, da sam te cuo ne bih ti uzeo rec iz usta :-)

Nema problema. ;)

» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti25.12.2002. u 17:48 - pre 259 meseci
Citat:
trninic:
Mislim, treba ja da pozivim valjda i docekam normalne cene za kvalitet, a ne da majkam troseci se na tagove koje niko nece da plati. Mislim :)


Neki u tome ponekad i uspevaju :)
 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti25.12.2002. u 19:20 - pre 259 meseci
Citat:
trninic:
A to Google, meta-tag ili kompletni SEO, ljudi moji, to se radi za hiljade i hiljade eura. Evo, ja vec dugo obljavljujem radove u zemlji i svetu na temu e-commerce i e-business.


Vidi, ozbiljna optimizacija recimo e-commerce web sajta, da on u moru sličnih ispliva na prvu stranu pretraživača, zaista jeste ozbiljan posao. Međutim, odraditi pristojne Title-ove strana, i par meta tagova barem za naslovnu stranu -- a da ne govorimo o sajtu koji praktično ima samo jednu stranu (sve ostalo je Flash) -- je posao od pola sata.

Ko to neće ili ne ume da uradi, teško se po meni može kvalifikovati za ozbiljnog dizajnera, a kamo li za ozbiljnu firmu.
 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti25.12.2002. u 19:54 - pre 259 meseci
Citat:
mungos:
2. Ne postoji DOCTYPE. Odnosno sajt nije validan po w3 standardima.


Slavni Ser Klajv Sinkler je rekao (ili se bar toga pridržavao): "Standardi su sjajna stvar. Zato svako ima svoj".

Zbog čega je toliko bitan taj Doctype? 99,9 odsto browsera se neće buniti zato što ga nema, a ni pretraživačima to mnogo teško ne pada. Postoji li i jedan validan razlog za korišćenje istog, osim argumenata tipa "ne vidi se dobro na Lynx-u v0.01 za BeOS za slepe"?

Nisam pristalica korišćenja potpuno proprietary tagova kao što su bili oni MS-ovi za trčeći tekst, i slično, ali ovo mi je malo kao traženje dlake u jajetu.
 
Odgovor na temu

trninic

Član broj: 675
Poruke: 73
*.ptt.yu

Sajt: www.danetsol.com


Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti25.12.2002. u 19:58 - pre 259 meseci
Citat:
mikis:
Vidi, ozbiljna optimizacija recimo e-commerce web sajta, da on u moru sličnih ispliva na prvu stranu pretraživača, zaista jeste ozbiljan posao. Međutim, odraditi pristojne Title-ove strana, i par meta tagova barem za naslovnu stranu -- a da ne govorimo o sajtu koji praktično ima samo jednu stranu (sve ostalo je Flash) -- je posao od pola sata.

Ko to neće ili ne ume da uradi, teško se po meni može kvalifikovati za ozbiljnog dizajnera, a kamo li za ozbiljnu firmu.


Vidi, ja realno imam SEO u malom prstu, pa opet se cesto iznenadim koliko stvari ne znam. Uz pomoc klijenta koji dosta zna o SEO, uspeli smo zajedno, naglasavam rec zajedno, da dovedemo jedan njegov sajt na #1 od oko 2,880,000 strana koje u sebi sadrze naziv jednog od najpopularnijih lekova na svetu. Sad ti vidi kad se ujedine klijent koji zna i developer koji hoce da radi. A koliko puta mi se dogodila (sigurno vise od 50%) da vlasnik firme ili organizacije za koju radim nije imao volje cak ni da pogleda onaj isti sajt koji je samo par nedelje pre toga platio, mislim :)

Ako klijenti nemaju volje da u ovom poslu ucestvuju na valjani nacin, ne mozes ocekivati od svakog dizajnera da na svakoj web strani stavi bas sve tagove kako treba. Jer nemojte zaboraviti, kao i u svakom poslu i u web dizajnu je najmanji broj onih koji taj posao vole. Ja web dizajn volim i zato mogu da pola noci u mesecu provedem uz racunar na tezim i vrlo teskim web projektima, dok drugi mogu samo da se ljute sto njihov trud i posao, koji ni sami ne vole, danas u Srbiji bude placen u hiljadama eura.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti25.12.2002. u 20:49 - pre 259 meseci
Citat:
trninic:
Kad malo bolje razmislim, to sa tagovima i Google-om je cisto foliranje dizajnera, i to samo kad pisu ovako po forumima. Pa pogledajte nasumicno sajtove stranih firmi ranga tih kafedzija i videcete da tu po pravilu gori.


Slazem se, neki ljudi bas preteruju sa Gogletom i njegovim rejtingom. Stoji da nekim firmma rejting na Internetu nije bitan. Firmam akao sto je Sony, Coca cola i slicne. One imaju imidz a Internet im je samo jos jedan nacin da podidju svojoj klijenteli. Cak sam primetioda je pravilo da velike firme imaju lose sajtove, ne u smislu izgleda nego u smislu informativnosti. Uglavnom se to svodi na rekklame najnovijih proizvoda koje treba uvaliti trzistu. Ali ako ti treba nesto za neki stariji proizvod, cesto neces naci nikakvu informaciju a ne detaljnije podatke.

Medjutim, manjim firmama rejting na pretrazivacima je itekako bitan. One nemaju sopstveno trziste i moraju da se za nejga izbore. Internet je njihovo trziste. A sto je bolji rejting, vece je i trziste.

Dobro dokumentovati sajt za pretrazivace nije velika mudrost i ne trazi nesto mnogo vremena. Zato to i treba uraditi.


 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.96.EUnet.yu

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti25.12.2002. u 21:39 - pre 259 meseci
Citat:
mikis:
Slavni Ser Klajv Sinkler je rekao (ili se bar toga pridržavao): "Standardi su sjajna stvar. Zato svako ima svoj".
Zbog čega je toliko bitan taj Doctype? 99,9 odsto browsera se neće buniti zato što ga nema, ...

Slavni Džefri Zeldman je rekao (i toga se pridržavao): "To hell with bad browsers", i napisao ovaj članak.

Što se tiče DOCTYPE, pokušaj da staviš neku od striktnih deklaracija, da staviš boju skrol-bara u CSS, i da otvoriš u IE-u.
Naravno neće raditi, jer nije validno.
» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti26.12.2002. u 00:35 - pre 259 meseci
Kao što rekoh, koja je korist od toga? (da se ograničimo samo na DOCTYPE, naravno da sam i ja protiv zločestih browsera).
Kakva je šteta koju pretraga.co.yu i milion drugih sajtova trpe zato što nemaju doctype tag?

btw. boju skrolbara nikada ne menjam.
 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.44.EUnet.yu

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti26.12.2002. u 01:44 - pre 259 meseci
Čitav dokument nije validan ako nemaš pravilan doctype.
To bi trebalo da bude nešto obavezno, kao npr. header u JPG slikama.

Slučaj sa skrol-barom je samo banalan primer.
» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti26.12.2002. u 03:22 - pre 259 meseci
Ali taj dokument će se i dalje ispravno pokazati u 90% browsera! (a to je na žalost ili na sreću danas MSIE). Stari (bad & broken) browseri će ga i onako ignorisati.

I dalje mi niko nije objasnio kako to konkretno šteti pomenutom sajtu? (liči mi na ono: ali vi bijete crnce).
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti26.12.2002. u 09:42 - pre 259 meseci
Citat:
mungos:
Evo par pitanja u vezi sajta pretraga.co.yu...


Na ovom forumu u jednom thread-u sam spomenuo da moj sajt već duže vreme čeka na sveobuhvatan redizajn kaji se odnosi i na samu organizaciju sadržaja, ne samo da dizajn. Nadam se da će do stredine sledeće godine taj posao biti urađen, jer nameravam stvarno velike promene da uradim.

Naravno, neću ja raditi web dizajn :)
 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.206.EUnet.yu

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: Pitanje upotrebljivosti26.12.2002. u 16:36 - pre 259 meseci
Mikis: Pa u principu hoće. Ni ne moraš upisivati doctype, ako ti nije stalo do toga da ti sajt bude validan.
Stvar je samo u validaciji, ništa više.
» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: Pitanje upotrebljivosti

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 18152 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.