Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

EU preti zabranom prodaje Windows Viste

[es] :: Advocacy :: EU preti zabranom prodaje Windows Viste

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 54880 | Odgovora: 406 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.l.strato-dslnet.de.



+7174 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste02.04.2006. u 11:32 - pre 219 meseci
Citat:
Buum
Aj da ne idemo preterano van glavne teme. OK je ako Microsoft ponudi IE uz svoj operativni sistem, ali mora da omogući njegovo potpuno deinstaliranje. Možda ja kao korisnik poželim da koristim sigurniji browser, ili neki koji potpuno poštuje W3C standarde.


A jel mozes ti u Audijev auto da ubudzis Mercedesovo sediste ili Porscheov audio sistem zato sto ti se dopada? Ne mozes.

Jel ti je Microsoft hleb nasusni, neophodni energent za zivot? Nije..

Po kojoj logici MS IE tebe sprecava da stavis neki sigurni W3C browser? Ne sprecava - a, koga da tuzimo jer Linux distribucije favoriziju Konqeror - ua monopolisti :-)

Idi bre bogati, moj bivsi foto aparat koristio samo one XD kartice... uh kako bi bilo lepo da ih EU malo reketira da dozvole da stavim moju DRAM memoriju iz 486-tice...

---

Windows je proizvod privatne firme - niko nije prinudjen da ga koristi, x86 je sasvim kompatibilan sa sijasetom drugih operativnih sistema i ponuda drugih vendora. Nisu dovoljno dobri? Pa sta cemo sad - Robin Hud ekonomiju? :)

Brisel (onaj "elitni" deo EU, koji propisuje ove budalastine, dettachovane od realnosti zivota sa kojim nemaju veze) ima Linux koga politicki proturaju po drzavnim univerzitetima - eto im ga, pa nek sa njim lete ka "Najvecoj dinamicnoj ekonomiji znanja 2010" koju su zacrtali na nekom ozderavanju 2000-te godine, cuo sam da su jako blizu da to ispune ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
*.ADSL.neobee.net.



+3 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste02.04.2006. u 12:29 - pre 219 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Po kojoj logici MS IE tebe sprecava da stavis neki sigurni W3C browser? Ne sprecava - a, koga da tuzimo jer Linux distribucije favoriziju Konqeror - ua monopolisti :-)

Da ali ja Konqueror ne moram da instaliram ako necu(navedi mi samo 1 Linux distribuciju sa kojim moras da imas Konqueror), jer je on sastavni deo KDE-a. BTW mozda je FF i vise zastupljen nego Konqueror.

Citat:
Ivan Dimkovic
Idi bre bogati, moj bivsi foto aparat koristio samo one XD kartice...

Ali ti mozes da stavis XD karticu BILO kog proizvodjaca a ne samo jednog, te ces morati da priznas da ima razlike.


Citat:
Ivan Dimkovic:
Windows je proizvod privatne firme - niko nije prinudjen da ga koristi, x86 je sasvim kompatibilan sa sijasetom drugih operativnih sistema i ponuda drugih vendora.

Apsolutno tacno :)
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste02.04.2006. u 13:08 - pre 219 meseci
Ivan Dimkovic:
Citat:
x86 je sasvim kompatibilan sa sijasetom drugih operativnih sistema i ponuda drugih vendora


agree!

kad vec toliko pljujete po windowsima, sto onda ne izbrisete? mene windowsi iznervirali vec pre par godina.. obrisao, stavio slacka.. sredio nabor paketica koji meni odgovaraju i niko ne moze da mi podvali konquerer ako ja hocu da koristim ff ili nesto drugo. Stvarno me nervira zato sto vise od pola ljudi tu koji pljuju windowse i sami koriste win* sistem. Imate linux, bsd, solaris,.. ako vam je teko namestiti i srediti takava sistem, onda je windows za vas jos uvek najbolji sistem. Ako vam windows stvarno toliko smeta.. `cfdisk /dev/hda1` i par dugmica i gotovo za 15 sekundi.

e oko odluke EU, malo se slazem a malo ne. zabrana integracije IE-a ili bilocega u OS je glupa, ali mislim da bi trebala da postoji mogucnost ili uninstalla programa, ili mogucnost odabira kod instalacije dali hocemo da se atj program instalira ili ne (kao kod linux installa recimo, kad nas pita dali hocemo konqueror, ili ff ili stagod vec). Naravno treba i full install mogucnost, da se nebi John Doe zbuinio sa tolikim naborom programa. Koliko se secam u win9X installer je imao tu mogucnost, a zasto s jee ukinuli.. pitaj boga. Problem sa time se vidi i unutar Windowsa samih, windows messeger koji je default na sistemu, i posle kad se isnstalira MSN messenger se kod startupa pale oba, i naravno neko koji sedi prvi put za kompjuterom nezna kako da iskljuci automatic startup.


Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste02.04.2006. u 15:52 - pre 219 meseci
Citat:
Ali ti mozes da stavis XD karticu BILO kog proizvodjaca a ne samo jednog, te ces morati da priznas da ima razlike.


Pa mozes i ti na svoj PC da stavis gomilu drugih sistema.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste02.04.2006. u 20:00 - pre 219 meseci
Citat:
mulaz: zabrana integracije IE-a ili bilocega u OS je glupa, ali mislim da bi trebala da postoji mogucnost ili uninstalla programa, ili mogucnost odabira kod instalacije dali hocemo da se atj program instalira ili ne (kao kod linux installa recimo, kad nas pita dali hocemo konqueror, ili ff ili stagod vec).

Mislim da je problem u tome što IE / MSAV i dr. dolazi uz Windows i mogućnost izbora instalacije ili deinstalacije ne bi riješila problem. Radi se o tome da prosječan korisnik, kada mu se ponudi opcija Install IE/MSAV on će to svakako uraditi i sigurno mu nikad neće pasti na pamet da instalira neki drugi Web klijent ili AV, bar dok ne izađe iz skupine "prosječnih korisnka". Dakle, u startu MS šteti dugim proizvođačima.
Zbog čega je IE najkorišteniji Web klijent? Da li zato što je najbolji ili zato što dolazi uz OS?
Zato se danas i ima situacija da je jedan jako loš Web klijent najzastupljeniji, a to ne koristi potrošačima.

Ako je MSAV/IE "besplatan" zašto je MS-u toliko stalo da ljudi koriste upravo te proizvode, ako na njima ne zarađuju?
Iako je odluka malo nepoštena prema MS, EU od dva zla bira manje. Zašto je problem pomenute programe distribuirati putem Net-a, časopisa, kao "bonus CD" i sl.?

Neko je spomenuo Notepad... Onaj ko treba tekst editor sigurno ne koristi Notepad. Notepad ni po čemu nije konkurencija drugim tekst editorima, pa zato ne možemo porediti Notepad sa IE.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste02.04.2006. u 20:56 - pre 219 meseci
Citat:
Dakle, u startu MS šteti dugim proizvođačima.


A sto ti gledas interes drugih proizvodjaca, a ne svoj?

Da li je tebi bolje da kupis AV ili da ga dobijes besplatno?

Citat:
Neko je spomenuo Notepad... Onaj ko treba tekst editor sigurno ne koristi Notepad. Notepad ni po čemu nije konkurencija drugim tekst editorima, pa zato ne možemo porediti Notepad sa IE.


Pa isto vredi i za browsere. Ako ti treba browser sa mnogo vise mogucnosti (tabovi, ekstenzije) sigurno neces ostati na IE. Stvar je da je IE sasvim dovoljan mnogim ljudima isto kao i Notepad. I Notepad je losiji od ostalih editora ali je ipak najzastupljeniji. Pa..?

Po toj tvojoj logici mogli bi da narede i NTFS i DirectX da se izbace iz Windowsa. U stvari mogli bi da narede da se izbaci sve osim kernela.

Ako ti i ja napisemo Help za Windows, mogli bi onda da im narede da izbace i Windows Help iz Windowsa jer mi ne mozemo da prodamo nas i tako dalje i tako dalje..

Citat:
Zašto je problem pomenute programe distribuirati putem Net-a, časopisa, kao "bonus CD" i sl.?


Nije, ali zasto je problem da skines Firefox ako neces IE?

Ipak je na kraju glupost da EU propisuje Microsoftu sme da bude deo Windowsa a sta ne.. Sto ne naprave svoj OS, pa neka uzivaju u istom, kad vec imaju tako mnogo lepih i dobrih ideja vezano za operativne sistema? Sedeti sa strane i zayebavati.. to svako zna :-)

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste02.04.2006. u 20:57 - pre 219 meseci
Citat:
Not now, John!:
Ako je MSAV/IE "besplatan" zašto je MS-u toliko stalo da ljudi koriste upravo te proizvode, ako na njima ne zarađuju?


Zato sto neobucen korisnik moze upaliti IE, otic na www.free-sex-videos.com i pokupit plethoru malwarea odmah. Onda taj korisnik ide okolo i govori kako su Windowsi nesigurni i puni spywarea. Potez samo da zastite neobucene korisnike OOTB.

Citat:
degojs: Pa mozes i ti na svoj PC da stavis gomilu drugih sistema.


Da, ali ni jedan drugi proizvodjac sistema nije monopolist. Da Olympus ima monopol na trzistu digitalne fotografije, sigurno bi morali radi antimonopolistickih zakona instalirat i druge sklopove na aparate, a ne samo za XD kartice.

Citat:
Ivan Dimkovic: A jel mozes ti u Audijev auto da ubudzis Mercedesovo sediste ili Porscheov audio sistem zato sto ti se dopada? Ne mozes.

Jel ti je Microsoft hleb nasusni, neophodni energent za zivot? Nije..

Po kojoj logici MS IE tebe sprecava da stavis neki sigurni W3C browser? Ne sprecava - a, koga da tuzimo jer Linux distribucije favoriziju Konqeror - ua monopolisti :-)

Idi bre bogati, moj bivsi foto aparat koristio samo one XD kartice... uh kako bi bilo lepo da ih EU malo reketira da dozvole da stavim moju DRAM memoriju iz 486-tice...

---

Windows je proizvod privatne firme - niko nije prinudjen da ga koristi, x86 je sasvim kompatibilan sa sijasetom drugih operativnih sistema i ponuda drugih vendora. Nisu dovoljno dobri? Pa sta cemo sad - Robin Hud ekonomiju? :)

Brisel (onaj "elitni" deo EU, koji propisuje ove budalastine, dettachovane od realnosti zivota sa kojim nemaju veze) ima Linux koga politicki proturaju po drzavnim univerzitetima - eto im ga, pa nek sa njim lete ka "Najvecoj dinamicnoj ekonomiji znanja 2010" koju su zacrtali na nekom ozderavanju 2000-te godine, cuo sam da su jako blizu da to ispune ;-)


Ne, ali mozes bez problema stavit neki audio sistem tvrtke koja se ne bavi proizvodnjom auta, vec samo proizvodnjom audio sistema. Mozes promjenit i gume, stavit Recarova sjedala, i razjebat auto do kraja. Jos je i bolje, jer je to auto tvoje vlasnistvo, dakle nemas samo licencu za pravo koristenja.

Nije MS hleb nasusni, ali ima monopol. Ja ovdje nemogu platiti porez preko interneta ako nemam Windowse na nekom racunalu. Placanje poreza preko neta je trenutno beneficija digitalnih komunikacija, ali za par godina ce mozda sve vise i vise mjenjati konvencionalni sistem. Dakle, mogao bi postat hleb nasusni.

Ne sprijecava mene MS nista, ali ja ne zelim njihov anti-virus, njihov messenger, i njihov firewall. Anti-virus ne koristim, jebe me se za IM, drazi mi je IRC, i imam Sygate koji je 1500 puta bolji FW. Ovo je moja individualnost, moje pravo na opredjeljenje, i sve ono sta "the land of the free" toliko velica. Sta ce mi stvari koje ne koristim, da mi trpaju sistem i diskovni prostor za q'rac? Ako ce vec oni te proizvode pakirat sa sistemom, trebaju stavit izbor sta ce se od toga instalirat a sta nece. Ma nek i po defaultu svi budu ukljuceni u instalaciju, samo da ih ja mogu brzo u dva klika (tj. kako to MS reklamira rad na kompjuteru), maknit, i mirna bosna. A koliko ja znam, svaki Linux te pita sta ces instalirat, tako da to nije bas dobra paralela.



Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste02.04.2006. u 21:15 - pre 219 meseci
Citat:
degojs: A sto ti gledas interes drugih proizvodjaca, a ne svoj?

Ne govorim o svom interesu. Naravno da je meni u interesu besplatan AV (ukoliko je pritom i dobar), ali ovdje EU štiti konkurenciju na tržištu, a ne potrošače, bar ne neposredno.

Citat:
degojs: Pa isto vredi i za browsere. Ako ti treba browser sa mnogo vise mogucnosti (tabovi, ekstenzije) sigurno neces ostati na IE. Stvar je da je IE sasvim dovoljan mnogim ljudima isto kao i Notepad. I Notepad je losiji od ostalih editora ali je ipak najzastupljeniji. Pa..?

Zar u Visti neće doći IE7 sa tabovima i svim džidžamidžama koje ima konkurencija? Za Notepad sam već rekao da nije konkurencija.

Citat:
z@re: Zato sto neobucen korisnik moze upaliti IE, otic na www.free-sex-videos.com i pokupit plethoru malwarea odmah. Onda taj korisnik ide okolo i govori kako su Windowsi nesigurni i puni spywarea. Potez samo da zastite neobucene korisnike OOTB.

Ako im je do toga stalo, mogli su da ugrade AVGFree i ne gube vrijeme i novac na razvoj MSAV.

"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste02.04.2006. u 22:09 - pre 219 meseci
Mogli su i da ugrade BSPlayer, Firefox, SciTE...no nisu, jer to nisu Microsoftovi proizvodi.




Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.l.strato-dslnet.de.



+7174 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste02.04.2006. u 22:54 - pre 219 meseci
Citat:

Ne sprijecava mene MS nista, ali ja ne zelim njihov anti-virus, njihov messenger, i njihov firewall. Anti-virus ne koristim, jebe me se za IM, drazi mi je IRC, i imam Sygate koji je 1500 puta bolji FW. Ovo je moja individualnost, moje pravo na opredjeljenje, i sve ono sta "the land of the free" toliko velica. Sta ce mi stvari koje ne koristim, da mi trpaju sistem i diskovni prostor za q'rac? Ako ce vec oni te proizvode pakirat sa sistemom, trebaju stavit izbor sta ce se od toga instalirat a sta nece. Ma nek i po defaultu svi budu ukljuceni u instalaciju, samo da ih ja mogu brzo u dva klika (tj. kako to MS reklamira rad na kompjuteru), maknit, i mirna bosna. A koliko ja znam, svaki Linux te pita sta ces instalirat, tako da to nije bas dobra paralela.


- Halo - jel mozes kad kupis Apple racunar da trazis da ti ne instaliraju Mac OS?

- Jel mozes kad kupis Siemens telefon da trazis da ti ne ugrade Siemens bateriju?

- Kad kupujes Panasonic foto aparat, jel mozes da trazis Fuji a ne Leica socivo?

- Kad kupujes Dell racunar, jel mozes da trazis da ti ne instaliraju njihov maintenance softver, nego neki levi?

- Jel uspelo nekad da ubudzis HP-ovu memoriju u Fujitsu Siemens racunar? Kako to nije, 'el to monopol onda? ;) Sto EU i njima ne ... "naredi" kako da posluju ? :)

NE mozes - Nije Microsoft carobnjak iz OZ-a pa da pravi konfiguracije za svakog - 99% ljudi treba internet + to su ljudi koji ce ih zvati za support... ne moze Microsoft, ni niko drugi, da sebe stavi u poziciju da pravi surogat sistem samo zato sto eto neko tako hoce.

Niko te ne tera da kupis XP - kupis OEM racunar ili sa Linuxom, ili bez OS-a... instaliras Linux i to je to. MS je privatna firma, radi za svoj profit a ne za ispunjavanje zelja.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste02.04.2006. u 23:17 - pre 219 meseci
Citat:
Not Now John
Ne govorim o svom interesu. Naravno da je meni u interesu besplatan AV (ukoliko je pritom i dobar), ali ovdje EU štiti konkurenciju na tržištu, a ne potrošače, bar ne neposredno.


Dakle EU stiti konkurenciju na stetu potrosaca. Pa kako ti to odobravas/podrzavas nesto sto je na tvoju stetu? Zasto?

Citat:
Zar u Visti neće doći IE7 sa tabovima i svim džidžamidžama koje ima konkurencija?


Hoce, ali ta prica sa IE nije pocela sa IE7 vec mnogo ranije.

Citat:
Za Notepad sam već rekao da nije konkurencija.


Kako nije Notepad konkurencija? Pa ima gomila ljudi koji koriste BAS Notepad i vise im ne treba. A da nema Notepad u Windowsu onda bi morali da nabave editor.

Citat:
Ako im je do toga stalo, mogli su da ugrade AVGFree i ne gube vrijeme i novac na razvoj MSAV.


Kako mislis "mogli su da ugrade AVG Free i ne gube vrijeme i novac.."? Kako su to mogli da urade, a da ne plate nista? Mislis da bi proizvodjac AVG to dopustio bez da dobije $ od MS?

Koliko mi je poznato, takvo nesto su i uradili - kupili su Giant Antispyware i one neke Gecad ili tako nekako iz Rumunije ili Bugarske sto prave AV tehnologije.. I tako sad i postoje Windows Malicious Software Removal Tool i Windows Defender.

Dalje, primecujem da nisi odgovorio nista za DirectX, NTFS, Windows Help koje sam pomenuo kao primere.. Sve to, moze da se kaze, smeta konkurenciji, zar ne?

Gde je tu kraj bre? Pa onda idemo dalje: da izbace i Active Directory, Disk Manager, .NET, IIS (web, ftp, smtp).. sve to smeta nekom: Novell, PowerQuest, Java..



[Ovu poruku je menjao degojs dana 03.04.2006. u 00:34 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste03.04.2006. u 00:08 - pre 219 meseci
Citat:
degojs: Dakle EU stiti konkurenciju na stetu potrosaca. Pa kako ti to odobravas/podrzavas nesto sto je na tvoju stetu? Zasto?

Ne, degojs, oni upravo time štite potrošače, jer će potrošači uz konkurenciju na tržištu dobiti bolji proizvod, iako će morati da se malo potrude oko instalacije istog.

Citat:
degojs: Kako mislis "mogli su da ugrade AVG Free i ne gube vrijeme i novac.."? Kako su to mogli da urade, a da ne plate nista? Mislis da bi proizvodjac AVG to dopustio bez da dobije $ od MS?

Zašto ne bi dozvolio, kad dozvoljava da svako skine AVGFree i instalira ga - besplatno? Čak bi im odgovaralo, vjerujem, jer bi popularizovalo AVG i više bi ljudi kupovalo AVG da dobiju napredne opcije u programu.

Citat:
degojs: Dalje, primecujem da nisi odgovorio nista za DirectX, NTFS, Windows Help koje sam pomenuo kao primere.. Sve to, moze da se kaze, smeta konkurenciji, zar ne?

degojs, ne bih sad da se nadmudrujemo. Siguran sam da shvataš šta želim da kažem, ali se praviš da ne razumiješ, pa tjeraš mak na konac. Vjerovatno misliš da iz mržnje govorim protiv MS, pa samo kontriraš, iako vjerujem da ne misliš 100% tako kako se može zaključiti iz tvojih poruka.
DirectX, koliko znam nije ranije dolazio uz OS i dolazi uz skoro svaku igru, a proizvođač igre će da odabere DirectX ili nešto drugo. Proizvođač igre nije prisiljen da koristi DirectX. Da li se proizvođači igara opredjeljuju za DirectX zato što je već instaliran na Win-u iako je loš ili će možda radije odabrati neke druge biblioteke ako su te druge bolje? Ispravi me ako griješim.
Ukoliko je DirectX neophodan za OS, onda niko ne može da natjera MS da ga izbaci. Niko ne može da natjera MS koje će biblioteke koristiti. IE/WMP/WMSG/MSAV nisu neophodne komponente OS-a. Što se tiče NTFS, ko je konkurencija NTFS-u i ko prodaje fajl sistem da bi ga ugrožavalo NTFS? Logika koja važi za DirectX, djelomično važi i ovdje. Što se tiče helpa, svako piše help za svoj proizvod.

Citat:
degojs: Gde je tu kraj bre? Pa onda idemo dalje: da izbace i Active Directory, Disk Manager, .NET, IIS (web, ftp, smtp).. sve to smeta nekom: Novell, PowerQuest, Java..

Tu već ideš u krajnost. Neko ko je čuo za te čudne izraze nije prosječan korisnik i on će odabrati Apache, ako misli da IIS ne valja.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Not now, John! dana 03.04.2006. u 01:09 GMT+1]
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste03.04.2006. u 00:44 - pre 219 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: - Halo - jel mozes kad kupis Apple racunar da trazis da ti ne instaliraju Mac OS?

- Jel mozes kad kupis Siemens telefon da trazis da ti ne ugrade Siemens bateriju?

- Kad kupujes Panasonic foto aparat, jel mozes da trazis Fuji a ne Leica socivo?

- Kad kupujes Dell racunar, jel mozes da trazis da ti ne instaliraju njihov maintenance softver, nego neki levi?

- Jel uspelo nekad da ubudzis HP-ovu memoriju u Fujitsu Siemens racunar? Kako to nije, 'el to monopol onda? ;) Sto EU i njima ne ... "naredi" kako da posluju ? :)

NE mozes - Nije Microsoft carobnjak iz OZ-a pa da pravi konfiguracije za svakog - 99% ljudi treba internet + to su ljudi koji ce ih zvati za support... ne moze Microsoft, ni niko drugi, da sebe stavi u poziciju da pravi surogat sistem samo zato sto eto neko tako hoce.

Niko te ne tera da kupis XP - kupis OEM racunar ili sa Linuxom, ili bez OS-a... instaliras Linux i to je to. MS je privatna firma, radi za svoj profit a ne za ispunjavanje zelja.


Ma Ivane, totalno si me promasio. Osobno zelim samo da mi se razni messengeri i ostala, po meni nepotrebna, sranja ne zakopaju u sistem. Neka oni dodju na istom mediju. Bitno da ja imam opciju deinstalacije, brzo i efikasno. Ne sjecam se da sam koristio neke djurine kucne carolije i specijalizirane alate da izvadim bateriju iz mobitela. Ovakve stvari trebaju (recimo kopanje po registryu) na Windowsima za deinstaliranje nekih MS-ovih igrackica.

Sad cu malo opsirnije. Zakoni trebaju zastititi potrosace od nekorektnog ponasanja firmi, a i firme od nekorektnog ponasanja drugih firmi. Ovdje je po meni potpuno zajebana situacija - jedni ce sigurno izgubiti.

Ja sam potrosac. Ako Microsoft stavi opcionalno instaliranje ovih proizvoda, svi potrosaci dobivaju. Oni koji zele MS-ov antivirus i ostalo, dobiju ga potpuno besplatno. Oni koji ga ne zele, jednostavno ga ne instaliraju.

Ja sam firma. Proizvodim antivirusne programe, ulazem u razvoj, i prodajem ih. Ali, sve veca najezda malwarea za Windows platformu dize demand ovakvih aplikacija. Tada Microsoft koristi jedan monopol da napravi drugi, tj. svoj monopol na trzistu desktop sistema koristi da fino progura besplatno svoje programe. Nekorektno, i nazovimo ilegalno. Dakle, Microsoft ubija konkurenciju na jednom polju koristeci monopol sa drugog polja.

Netko je pitao - kako MS zaradjuje ako stavi ove programe besplatno u sistem. Kao, ipak su besplatni. Tako da moze jednog dana ovakom politikom doc do drugog (ili n-tog) monopola, i onda fakticki diktirati kompletnom industrijom.

Ima jedna velika bitna stvar ovdje - ja se ne sjecam da sam dobio antivirus u paketu sa win3.11, ili sa w2K. Trziste consumerskih antivirusnih paketa datira jos od prve cetvrtine '90tih (sjeca li se ko F-Prot-a, ThunderByte-a..). I tek sad, kad najvise trebaju radi Interneta i svega ostalog, Microsoft gura svoj paket u sistem. Monopolom pokusava ubit trziste u kojem je jedan od najmladjih igraca. Mozda, ne sjecam se tocno, je postojao AV u DOS-u 6.22, ali mi se cini da je bio samo licenciran od neke druge firme. Nije ni bitno toliko...


Citat:
degojs: Kako mislis "mogli su da ugrade AVG Free i ne gube vrijeme i novac.."? Kako su to mogli da urade, a da ne plate nista? Mislis da bi proizvodjac AVG to dopustio bez da dobije $ od MS?

Koliko mi je poznato, takvo nesto su i uradili - kupili su Giant Antispyware i one neke Gecad ili tako nekako iz Rumunije ili Bugarske sto prave AV tehnologije.. I tako sad i postoje Windows Malicious Software Removal Tool i Windows Defender.

Dalje, primecujem da nisi odgovorio nista za DirectX, NTFS, Windows Help koje sam pomenuo kao primere.. Sve to, moze da se kaze, smeta konkurenciji, zar ne?

Gde je tu kraj bre? Pa onda idemo dalje: da izbace i Active Directory, Disk Manager, .NET, IIS (web, ftp, smtp).. sve to smeta nekom: Novell, PowerQuest, Java..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 03.04.2006. u 00:34 GMT+1]


Da, kao sta je onaj sistem przenja CD-ova iz explorera napravio Roxio. Degojs, nisi u pravu...prvo, i DirectX-ov 2D API je nuzan za graficki izgled nekih aplikacija (pogotovo u Visti), a o ulozi NTFS-a u sistemu da ne govorimo. Drugo, potpuno nevaljali primjer...zamisli da nisi dosada imao nikakav 3D API u Windowsima (koji nije esencijalan za rad sistema, poput onog 2D dijela DirectX-a), nego si se oslanjao na 3rd party trziste koje je veliko. I onda, MS odluci iskoristit svoj monopol tako da odjednom stavi besplatan Direct3D u Windowse, i lagano ovi svi popuse.



Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste03.04.2006. u 03:41 - pre 219 meseci
Ma sta o ulozi ovog ili onog da ne govorimo..?? Pa sve sto Microsoft doda u Windows (osim kernela) mozes da proglasis za sirenje monopola, itd.

Hoces da mi kazes da Disk Manager nije jednostavno ukinuo potrebu za nekim 3rd party programima? Ne za tebe, meni jeste. Hoces da kazes da Performance Counters nisu mozda ubili neke slicne programe za Windows?

Nekad su se razni fontovi kupovali, danas ih dobijes besplatno uz Windows. Sta sad, treba i to da se zabrani u cilju da Microsoft ne ubija firme koje su pravile i prodavale vektorske fontove? Gde je tu smisao da upravo kupac treba da profitira iz njihove konkurencije?

Pogledaj samo kako ni dan-danan uz Linux distribucije ne dobivas bog zna kakve fontove nego sve neko s*****.. A tek pre 5-6 godina kako je bilo? To je bolje?

Citat:
Drugo, potpuno nevaljali primjer...zamisli da nisi dosada imao nikakav 3D API u Windowsima (koji nije esencijalan za rad sistema, poput onog 2D dijela DirectX-a), nego si se oslanjao na 3rd party trziste koje je veliko. I onda, MS odluci iskoristit svoj monopol tako da odjednom stavi besplatan Direct3D u Windowse, i lagano ovi svi popuse.


Da, i? Sta mene briga sto ce oni da popuse? To i jeste smisao konkurencije - da napusavaju jedni druge.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste03.04.2006. u 03:43 - pre 219 meseci
Citat:
Da, kao sta je onaj sistem przenja CD-ova iz explorera napravio Roxio.


E pa da. Odlican primer. Znaci sad Windows ne bi smeo ni da ima mogucnost da reze CD-ove jer tako Microsoft ubija Ahead Nero i ostale?

Ma zaboli mene za Nero i ostale, ja gledam sta je meni bolje. Sta ja imam da brinem za njih, ne brinu ni oni za mene..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 03.04.2006. u 04:43 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ec.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste03.04.2006. u 08:03 - pre 219 meseci
U vezi mnogih stvari se slazem sa Ivanom ali ne bas u vezi sa svim. Mislim da masite poentu.

Citat:
Ivan Dimkovic: - Halo - jel mozes kad kupis Apple racunar da trazis da ti ne instaliraju Mac OS?

Apple nema monopol na prodaju racunara i da oni drze 90% trzista siguran sam da bi morali da omoguce da njihovi racunari dolaze uz ostale OS. Tako je oduvek bilo kada neko ima monopol. Zato ti pada i ono poredjenje sa Mercedesom jer Mercedes nema monopol na prodaju automobila. Naravno i z@re je potpuno omasio sa svojim odgovorom kada je rekao da mozes posle da stavis gume i audio sistem drugih proizvodjaca. Pa nije nista razlicito kod windowsa, ti posle mozes da instaliras 3rd party editor i internet browser. Ne vidim nikakvu razliku sa Mercedesom. Posto ste obojica omasili poentu batalite takva poredjenja i gledajte samo firme koje imaju monopol. Monopol je dozvoljen ali ne sme da se koristi da se stice monopol u drugoj oblasti. Zbog toga je i razbijena Rokfelerova imperija i podeljena je na vise kompanija. To sve se desilo u Americi tako da uopste nisu nesto razliciti od Evrope.

Citat:
- Jel mozes kad kupis Siemens telefon da trazis da ti ne ugrade Siemens bateriju?
- Kad kupujes Panasonic foto aparat, jel mozes da trazis Fuji a ne Leica socivo?

Ni Zimens ni Panasonik nemaju monopol.

Citat:
degojs:
Da li je tebi bolje da kupis AV ili da ga dobijes besplatno?

Degojs, kako mozes tako nesto da kazes, pa makar ti umes da razmisljas na kapitalisticki nacin. Nema besplatnog zdravstva, besplatnog skolstva, kao ni besplatnog AV od MS-a. Razvoj tog AV-a kosta i ta cena je ugradjena u windows.

Inace moje misljenje u vezi sa tim je da je po zakonu sasvim uredu da MS daje sve to uz windows ali cena toga mora biti ukljucena u windows. Znati to je potpuno suprotno od onoga sto je Brisel pre trazio da normalna i osakacena verizja windows-a isto kostaju. Tako ispadne da u normalnoj verziji dobijes sve te stvari besplatno a po antimonopolskom zakonu je zabranjeno da namerno nesto prodajes ispod cene prozivodnje. To je uvedeno i zbog zastite akcionara a i zbog omogucavanja fer igre. Tako je IBM kada je bio jak i mocan i kada je imao silne milijarde krenuo da besplatno (ili po simbolicnim cenama) deli racunare skolama i da jako jeftino prodaje svoje racunare samo zato da bi Dell i ostali proizvodjaci bankrotirali (jer bi imali manje trziste) a posle kada unisti te proizvodjace onda da ponovo podigne cenu. Naravno to je trajalo jako kratko jer je sud odmah to zabranio i IBM je morao da plati kaznu. Valjda se slazete da to nije fer plej. Zato kazem da ako Brisel hoce da MS prodaje osakacenu verziju onda ta verzija mora da kosta manje! Naravno ja se ne slazem ni sa tim da to MS treba da radi zato sto oni ipak nisu namerno ogranicili windows da ne mozes da instaliras 3rd party softver.

Citat:
Ivan Dimovic: NE mozes - Nije Microsoft carobnjak iz OZ-a pa da pravi konfiguracije za svakog - 99% ljudi treba internet + to su ljudi koji ce ih zvati za support... ne moze Microsoft, ni niko drugi, da sebe stavi u poziciju da pravi surogat sistem samo zato sto eto neko tako hoce.


Slazem se sa ovim. Naravno sve dok igraju fer plej i dok im je u cenu ukljucen razvoj antivirusa (samo primer, ne znam ni da li imaju svoj AV). Ako im taj department posluje sa ogromnim gubitkom samo da bi unistio konkurenciju pa posle podigao cene onda to nije uredu. Zamislite da npr. ulozite velike pare u reklamiranje i proizvodnju osciloskopa koji kostaju npr. 100$ a cena proizvodnje 80$. Sta bi bilo kada bi sada MS kupio konkurentnu kompaniju i krene da prodaje konkurentni proizvod (slicnih karakteristika) po ceni od 10$ (iako je i njima cena proizvodnje 80$). Microsoft bi to mogao da uradi jer ima milijarde od drugih poslova (OS, Visual Studio itd...) Vase ulozene pare propadaju, roba u magacinu truli jer niko nece da je kupi i vi proglasite bankrot. Posle toga MS podigne cenu na 200$ jer nema konkurenciju. Naravno ovo je samo plastican primer ali postoje i realni primeri zbog koga su neke velike kompanije podeljene na vise delova. Naravno to gubljenje para prodavajuci nesto jeftinije moze da se odrazi i na akcionare. Vlasnici kompanije znaju za strategiju pa mogu da prodaju akcije i kada pocnu da prodaju stvari jeftinije i da gube pare onda ce i cena akcija da pada dok drugi ne provale o cemu se radi. Tada mogu da ponovo kupe akcije svoje kompanije jer znaju da posto je konkurencija unistena da ce akcije ponovo rasti.

Citat:
MS je privatna firma, radi za svoj profit a ne za ispunjavanje zelja.

Sve dok je u skladu sa antimonopolskim zakonom i zakonom o zastiti potrosaca i akcionara...

Citat:
degojs:
Hoces da mi kazes da Disk Manager nije jednostavno ukinuo potrebu za nekim 3rd party programima? Ne za tebe, meni jeste.

Upravo je to problem. Naravno nemoj pogresno da me shvatis, ja nisam za to da se Disk Manager izbaci iz Windowsa jer verujem da je i njegova cena ukljucena u Windows. Problem je ako cena nije ukljucena u windows jer se to vec nije fer igra. Tebi mozda izgleda kao da je bolje za tebe da je cena jeftinija ali problem je ako se na taj nacin unisti sva konkurencija onda ce sledeci windows kostati triput skuplje pa ti se na kraju nece to isplatiti. Ti zakoni nisu evropski vec su prvo napravljeni u Americi jer su oni prvi uvideli taj problem. Da nije tog zakona onda bi danas rokfelerova imperija posedovala vise od pola kompanija u US-u. Npr. imas dva lanca super marketa, Rokfeler kupi jedan lanac i krene da prodaje stvari sa gubitkom (jer ima ogoman kapital iza sebe) i onda unisti konkurenciju (koju posle mozda i kupi) i na taj nacin stekne monopol i medju supermarketima. Onda dalje te monopole sto ima koristi da stekne monopol u nekoj sasvim desetoj oblasti i tako dalje... Ne smes da koristis jedan monopol da bi napravio monopol u drugoj oblasti. Da nije tako jedna ili dve kompanije bi posle par vekova posedovala sve grane industrije i verovatno bi imali i bilione a sa tim parama bi mogli da uniste koga kod zele. Na taj nacin bi oni drzali i vlast jer je ipak sve u parama.

[Ovu poruku je menjao srki dana 03.04.2006. u 09:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste03.04.2006. u 20:05 - pre 219 meseci
ja mislim da je poanta u tome.. da ako win bez IE-a kosta 10$ manje... ja bi kupio taj jer bi ionako stavio ff na taj sistem. istovazi za svaki drugi program koji dolazi sa sistemom.
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste03.04.2006. u 20:53 - pre 219 meseci
Citat:
degojs: Ma sta o ulozi ovog ili onog da ne govorimo..?? Pa sve sto Microsoft doda u Windows (osim kernela) mozes da proglasis za sirenje monopola, itd.

Hoces da mi kazes da Disk Manager nije jednostavno ukinuo potrebu za nekim 3rd party programima? Ne za tebe, meni jeste. Hoces da kazes da Performance Counters nisu mozda ubili neke slicne programe za Windows?

Nekad su se razni fontovi kupovali, danas ih dobijes besplatno uz Windows. Sta sad, treba i to da se zabrani u cilju da Microsoft ne ubija firme koje su pravile i prodavale vektorske fontove? Gde je tu smisao da upravo kupac treba da profitira iz njihove konkurencije?

Pogledaj samo kako ni dan-danan uz Linux distribucije ne dobivas bog zna kakve fontove nego sve neko s*****.. A tek pre 5-6 godina kako je bilo? To je bolje?

Da, i? Sta mene briga sto ce oni da popuse? To i jeste smisao konkurencije - da napusavaju jedni druge.


Prvo, FDISK postoji oooodavno. Svaki sistem ima svoje lokalne disk managere. Ne vidim da onaj Disk Manager iz Windowsa moze raditi sta moze recimo Paragonov Parition Manager. Ima stvari koje su osnovne, da bi se recimo novi prazni disk mogao staviti u kompjuter, particionirati na sisteme koje samo koristi Microsoft, i odmah uvalit u rad sa sistemom.

Drugo, Performance Counters pripadaju u skupinu programa koja prakticki nema svoje trziste. Antivirusi imaju svoje, veliko trziste. Performance counting je zapravo zasebna tehnika koju svaki program moze implementirati u sebe.

Trece, reci mi koji graficar ili dizajner, koji je iole ozbiljan, koristi default Windows fontove u recimo CorelDRAW-u.

Cetvrto, smisao im je da napusavaju jedni druge, ali postoje zakoni.

Microsoft pokusava iskoristit monopol na trzistu desktop sistema da bi ostvario znatan udio na trzistu antivirusa.

I sta ovdje sad nije jasno?

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste03.04.2006. u 21:33 - pre 219 meseci
Ti sad pricas kao da te stvari u Windowsu i nemaju vrednost i kao da nikom i ne znace nista. Pa da je tako, ne bi ni bile tamo. Ja ih koristim sve redom, a da ih nema u Windowsu.. Nisi komentarisao mogucnost Windowsa da reze CD-ove?

Rekoh vec - sve sto MS doda u Windows moze se protumaciti kao pokusaj MS-a da preuzme tamo neko trziste.

Ne znam ni ja sta tebi nije tu jasno..

Citat:
Ne vidim da onaj Disk Manager iz Windowsa moze raditi sta moze recimo Paragonov Parition Manager. Ima stvari koje su osnovne, da bi se recimo novi prazni disk mogao staviti u kompjuter, particionirati na sisteme koje samo koristi Microsoft, i odmah uvalit u rad sa sistemom.


(Npr. kreiranje dinamickih diskova spada u osnovne stvari?)

Pa cak i da to jeste sve (a nije), opet je vise nego da nema nista, a poenta je da je nekim ljudima SASVIM DOVOLJNO i da nece da kupe dodatni alat jer ovo radi posao.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste03.04.2006. u 22:50 - pre 219 meseci
Usporedit onaj dodatak Exploreru za przenje CD-ova sa Nerom je nerealna. Mogu ovdje nabrojat tocno 20 stvari sta Nero moze, a ono ne moze. Ustvari, usporedba je slicna kao Paint vs. Photoshop.

Podrska za dinamicke diskove je potrebna radi RAID-a i slicnih stvari, tako da spada u osnovne svari ako imas RAID u kompjuteru.

Degojs, zar ne vidis da przenje CDova iz Explorera i Disk Manager pruzaju cisto osnovne funkcionalnosti tog tipa? Ali Microsoft pokusava ugurat punokrvni AV paket u Windowse.

- przis CDove iz Explorera, backupiras svoje podatke, i radi ti zadovoljavajuce. Zelis napravit multimedijalni CD sa jednom podatkovnom i vise Audio traka. Pa mozda i zelis snimit VCD ili nesto slicno. Nemozes ni jedno ni drugo, nego tu uskace kompletno trziste ovakvih alata.

- radis particije preko Disk Managera. Radi skroz dobro. Jedan dan pozelis odjelit postojecu particiju napola, bez gubljenja podataka. Nemozes, pa tu uskace kompletno trziste ovakvih alata.

- imas MS-ov Antivirus. Radi super. U mogucnosti je sve napraviti sta i neki drugi komercijalni alat. Neces sigurno kupovat nesto sta vec imas gotovo u sistemu, iako postoji kompletno trziste ovakvih alata koje je postojalo mnogo godina prije nego sta je Microsoft pokusao iskoristiti svoj monopol na jednom segmentu trzista da ubije drugi segment trzista, i ostvari visok udio na njemu preko trzisno nekorektnih metoda.

Sad, j'be se tebe za McAfee, NOD32 i ostalu bagru, ti ces fino dobit besplatan punokrvni AV paket sa sistemom, jos ce ti fino dolazit nove definicije virusa preko Windows Updatea, sve zakon. J'be se i mene, iz nekih drugih razloga. Ali, stavi se malo u polozaj proizvodjaca AV softvera, pa kad se stavis u njihov polozaj, onda ajde na ne znam koju stranicu i pogledaj tocno sta pise oko antimonopolskih zakona.

Citat:
degojs:
Ne znam ni ja sta tebi nije tu jasno..






Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: EU preti zabranom prodaje Windows Viste

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 54880 | Odgovora: 406 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.