Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

[es] :: Elektronika :: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 664934 | Odgovora: 951 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije27.01.2010. u 23:36 - pre 173 meseci
Primena obrtomera kod vetrogeneratora se ne razlikuje mnogo od primene kod automobila.To je informacija koja govori o trenutnom stanju odredjene masine po pitanju broja obrtaja.Mnogi voze auta i bez obrtomera pa im nista ne fali .Niko ne menja brzine po obrtomeru,bar ja ne znam. Znaci nije neophodno.Cinjenica je da podatak o brzini turbine nije neophodan u toku eksploatacije. Postoji ampermetar koji objedinjuje prakticno dve stvari. Struju punjenja kao posledicu pokreta krila. I to je dovoljno.
Ali, ovo nije obican obrtomer.On ima funkciju alarma koji se ukljucuje kada se predje prag unapred definisanog o/min. Obzirom da je sistem potpuno nezavistan od stanja akumulatora, on stiti uredjaj od prevelike brzine bez obzira na napunjenost akumulatora.Uz neki postepeni dodavac opterecenja koji planiram da napravim bice lagano i na tajfunu kad priduva.Vise mi se dopada da odvojim fazu punjenja i kocenja , da rade nezavisno. Bolja je kontrola, i po meni sigurniji rad masine. Ovako turbina moze da radi i kad dodje do kvara na bateriji ili vezama tj kad je struja punjenja 0,bez opterecenja. Tu nastupa i kombinacija ampermetra i obrtomera kod situacije baterija prazna struja punjenja nula,obrtomer pokazuje upotrebljivu brzinu. Nekako razmisljam da je kod vetrogeneratora podjednako bitno razmisljati kako da generises struju tako i da ukocis na vreme. Cak i kombinacija sa jos jednim nezavisnim sistemom za elektromagnetno kocenje nije na odmet. Zapravo ceo sistem je zamisljen da radi za retke nezgodne situacije u cilju sprecavanja vecih zastoja i povecanje sigurnosti vetrogeneratora.
Da ne pricam generalno o primeni ovog mernog istrumenta,vi to svakako znate i bolje od mene.Prilikom konfigurisanja elemenata generatora pri zadatoj brzini u tzv test fazi pre izlivanja namotaja. Cisto da ne bude iznenadjenja kad se popne na stub i tako dalje.

Pozdrav.
Vladimir
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije28.01.2010. u 09:17 - pre 173 meseci
Pozdrav Vladimire,

Sto se tice test faze slazem se da je mozda obrtomer potreban kao instrumenat,
ali ja sam nekako pristalice sto jednostavnijih sistema,jel ako ti se baterija isprazni neces imati odakle da napajas
elektroniku bilo koju.Drugo koliko se secam ti radis vertikalni rotor, a kod njega je jako mala mogucnost da se vrti
prevelikom brzinom pa da ti je potrebna el. kocnica.Mislim da sve to bespotrebno komplikuje ceo sistem.
Kontrolu punjenja baterije ces sigurno imati i kada ona proradi na recimo 14.4V i iskljuci punjenje zasto to ne iskoristiti
za vestacko opterecenje, ne znam sta zameras tom sistemu.Jer svaki dodatni sklop arci struju iz akumulatora, a moze da se desi
da nema vetra vise dana.Sto se tice Tajfuna kada se ocekuje kratko spojis sve tri faze i to je dovoljno sto se tice rotora,jedino sto moze da ti srusi ceo stub, sve sa vetrogeneratorom.
Ljuba
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije28.01.2010. u 23:38 - pre 173 meseci
Apsolutno uvazavam sve prethodne, proverene u praksi realizacije u vezi ukljucenja vestackog opterecenja pri punoj bateriji. Tu nema spora i ne dovodim ih u pitanje.
Dodatno komplikovanje ima za cilj povecanje sigurnosti sistema za kocenje u slucaju otkazivanja jednog iz bilo kog razloga, a ne izbacivanje vec proverenih instalacija.
Tacno je da radim na vertikalnom sistemu vetrogeneratora i da su tu manje brzine. Tim pre je ovo idealna situacija da testiram drugaciji princip kocenja a da nista ne razvalim usput.
Planiram i da napravim sistem za ""mekano"" kocenje koji ce u zavisnosti od brzine primenjivati vise manjih opterecenja sukcesivno i na taj nacin smanjiti udar sile vetra na konstrukciju. To je tek komplikacija.
Sve gore navedeno ce biti pomocno napajano sa malom solarnom celijom 2-3w i zasebnom baterijom ciji vek cenim da ce biti duzi zbog konstantne struje punjenja za razliku od punjenja od vetrogeneratora gde je struja punjenja u direktnoj korelaciji od promenjlive sile vetra. Ovo sam mozda lupio ali mi se cini logicno.To je vec drugo obezbedjenje.
U svakom slucaju kad nema vetra nece biti ni potrosnje posto ce unapred definisani naponski impuls sa generatora startovati i gasiti uredjaj za kontrolu brzine.
E sad sam ga stvarno zakomplikovao? Ali i to vec postoji,nisam ja kriv
Na kraju , napraviti sistem da sam brine o sebi bez ljudskog uticaja definitivno komplikuje pojednostavljen sistem koji vec radi.Moje opservacije idu u prilog te ideje. Ako me u medjuvremenu ne zavezu komplikacije bice to jedan mali ROBO VETROGENERATOR. Jos da dodam automat za espreso,vetar u ledja, bog da me vidi.


Pozdrav


Vladimir
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije09.03.2010. u 22:07 - pre 172 meseci
Regulator uklucenja vestackog opterecenja. Zanimljiva ,jednostavna sema. Ako nekog interesuje neka pogleda link.Izlazni tranzistor se moze zameniti nekom drugim Fet-om. Takodje i ostali tranzistori se mogu zameniti nije kriticno.

http://ghurd.info/index.html
Vladimir
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije13.03.2010. u 19:57 - pre 171 meseci
Oluja nad Beogradom
Kako se ponaša vetrenjača pri udarima vetra od 30m/sec
I opis regulatora punjenja

http://www.youtube.com/watch?v=eM0QifoJ6gE
Ljuba
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije04.04.2010. u 02:24 - pre 171 meseci
E eto prelistah celu temu... Jedva posto sam nov na forumu pa da se upoznam sa ovom temom:) Ali sam dosta naucio za "vetrasa" pocetnika :)
Imao bih jedno pitanje

Da li je neko probao da koristi step motore kao generatore?

Naisao sam na dosta sajtova - inostranih naravno koji se bave ovom tematikom.
Isprobao sam par stepera koje sam imao na lageru ( od stampaca itd )
i uz malo okretanje rotora rukom davali su napon za LED u punom sjaju - Ne seca se koji je bio izmereni napon

E sad interesuje me kako bi se ponasao jedan ovakav motor zakacen na elisu?

Naravno ne bi se stavljao neki od ovih malih motora vec neki industrijski vece amperaze.

Pozdrav svima i Hristos Voskrese
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije04.04.2010. u 07:08 - pre 171 meseci
Dobro nam dosao,

Ja sam uradio jedan mali vetrogenerator od step motora (po uzoru sa nekog sajta) i on može lepo da puni 2 baterije:
http://www.muskorp.com/index.p...etrenjaazapecaroeikampere.html

Ako imaš jači može da se uradi i za malo jaču snagu, samo treba proračunati rotor da može tu snagu i da prenese
kao i brzinu da nemora da se stavlja multiplikator.
Mislim da je bolja varijanta od DC motora (Indijana ili Amatek)
jedan kolega sa foruma ima te motore na prodaju.Oni imaju nizak broj obrtaja (330-400) pri naponu od 24-36V.
Od njih provereno može da se uradi vetrenjača bez reduktora da daje oko 100-125W pri vetru od 10m/sec (krila su oko 1.5M prečnik)
Ovde možeš da vidiš razne izvedbe malih vetrenjača pa i od DC morota:
http://sites.google.com/site/v...avna-strana/vetrenjace-mus-mix

Ovo je takodje radio nas kolega sa foruma od DC motora i ima interesantno rešenje zaštite:
http://www.youtube.com/watch?v...E8&feature=player_embedded

Meni se ipak čini da je za vetrenjače po principu "sam svoj majstor", najlakše uraditi sa Aksijalnim trofaznim alternatorom.
evo nekih primera koji su uradili naši ljudi:

Negovan sa Kosova: http://www.muskorp.com/index.p...amovci/114-negovanovavetr.html

Mika iz Beograda: http://www.muskorp.com/index.p...52-samovci/113-vetrenjaca.html

Ja trenutno radim jedan model, Spiralni vertikalni rotor, biće najverovatnije izložen na skupu - "Evropski dani sunca" 08.maja na ADI
http://sites.google.com/site/v...avna-strana/model-spirala-vawt

Još jednom te pozdravljam i sve forumaše koji su se malo ućutali.

Hristos Voskrese



Ljuba
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije04.04.2010. u 12:19 - pre 171 meseci
Pozdrav Muscorp

Od prilike to me je interesovalo, motor kao motor mogu da nabavim od jednog prijatelja koji radi sa cnc masinama tako da ta investicija ne bi bila velika, barem ne toliko koliko da kupim slican motor kod nekog drugog.

Oko multiplikatora mi je jasno da kazem to je nesto kao reduktor broja obrtaja.
E sad ovo oko proracuna rotora mi nije poznato nista sta bi u stvari tim proracunom trebalo da se dobije jel to u vezi sa elektro delom ili mehanickim?
Sa mehanikom nisam bas jak sto se tice teorije.

Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

dekster2
milosavljevic boban
centar

Član broj: 142273
Poruke: 758
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije04.04.2010. u 12:56 - pre 171 meseci
@Ljudi ima li neko nacrt elise za vetrenjacu ili ako nema gde mogu da nadjem?Poceo sam da pravim vetrenjacu za proizvodnju naizmenicne struje pa mi trebaju neki prosprkti ili nacrti elise da bi se i sa najmanjim vetrom elisa okretala.Pretvarac od 12dc/220ac sam naso tako da cu vrlo brzo da realizujem projekat.Unapred zahvalan Foka.
Ovo je od autora iz 2006.Zanima me da li je kod nas dozvoljeno sam prozvoditi el.energiju.Čovek je kod Bubanj potoka postavio ogromnu/vetrenjaču/da
kažem ,ali je to morao da otkači.Da li neko zna nešto o tome.
•Postujte sve ucesnike diskusije, pa cak i kada se ne slazete sa necijim misljenjem!
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije04.04.2010. u 13:34 - pre 171 meseci
Pozdrav Dekster
Imas nacrte za elise u ovom topicu samo prelistaj postavljeno je dosta linkova i attachmenta u postovima.
Pozdrav
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije04.04.2010. u 14:35 - pre 171 meseci
XPUCTOC BOCKPECE!

Kakva aktivnost! Ljudi, prošetajte malo, divan je dan!

Turbina (sklop krila, lepeza, peraja, lopatice) je, prvi na udaru, sklop ovog uređaja koji deo energije vetra pretvara u mehaničku i predaje generatoru. Dobar izbor je kompromis između ponude – vetrovitosti i potražnje – snage generatora. Ona i ne treba da se pokreće na laganom vetru jer je tada mali sadržaj energije, ali treba da bude dizajnirana za optimalne (u smislu učestalosti i snage) brzine vetra, recimo 4-7m/s i snažne udare koji su retki ali razarajući. Ne postoji opšti dobar nactr, i nije on polazna osnova, već se konstruiše prema snazi generatora i brzini vetra.

Najjednostavnije je napraviti krilo od kanalizacione cevi, postoje i izlivena od stakloplastike, ali da bi vetrenjača odigrala pravu ulogu kao posrednik između vetra u generatora moraju se ispoštovati neke fineseu oblikovanju krila. Imam neka znanja o projektovanju i malo iskustva u izradi drvenih krila, imam čak i jednu gotovu garnituru 2,55m – neko bi to nazvao 400-800W ali ne nasedaj jer SVI preteruju, pa ako ti đavo ne da mira nego ozbiljnije zaglibiš u ovu lepu oblast, stojim na raspolaganju.
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije04.04.2010. u 20:41 - pre 171 meseci
A pa bili su neki napolju, duva vetar pomalo hehe ali pre nego sam krenuo pustio sam upload na 4share neke literature koje imam kod sebe
Pa kome treba neka skine.

Wind power

Knjiga Wind Power Workshop je odlicna, lepo opisan svaka komponenta sistema njena izrada itd.
Svima koji se zanimaju za ovu tematiku toplo preporucujem da je procitaju.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.dynamic.sbb.rs.



+435 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije04.04.2010. u 20:59 - pre 171 meseci
@dekster2

http://www.elitemadzone.org/t394145-0#2544210

Dakle,dozvoljeno je i cak se zarade pare od drzave,ali ne znam kako ce biti za vetrenjace sto se tice buke,postavljanja u urbanim centrima,bezbednosti itd. Bice tu nekih propisa,nesto najavljuju,pa ne vredi planirati nista dok se ne vidi kako ce zakonska regulativa da izgleda. Kod solarnih elektrana je cista situacija
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije04.04.2010. u 21:53 - pre 171 meseci
Pozdrav morihei
Ma ko jos planira da zaradi nesto od ovoga, cisto da malo umanjimo ionako velike racune, a ima tu neko je postavio link za pravnu regulativu vetroelektrane hehe smesno samo sto ne traze da ima das kicmenu mozdinu na uvid pa onda sve ostalo, kao i oko svakog posla koji bi zapocinjao treba ti sleper pun papira i obrazaca i uz to jedan tupoljev pun para, a kada to sve imas ne treba ti ovaj forum odes nadjes firmu, oni ti to naprave, postave i to je to.
Ovo ovde je vise za hobiste ko hoce para od ovoga hmm nece ih napraviti skoro.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

6a6ar09a
BG

Član broj: 202029
Poruke: 80
91.148.67.*



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije04.04.2010. u 22:26 - pre 171 meseci
Otoplilo malo pa se, vidim, ponovo zagreva i ova tema... :) Ljuba i daje vodi glavnu rec... samo napred...
Hteo sam samo da skrenem paznju na neke "sitnice" oko ovih dokumenata...

Naime, nije dovoljno samo citati vec i razumevati.
Sta hocu da kazem;
Pogledajte naslove tih dokumenata. To su dokumenti koji tretiraju "delatnost" proizvodnje elektricne energije...

Znaci istog momenta kada ste to (naslove) procitali, prestajete sa citanjem. Taj dokument se ne odnosi na vas. KRAJ!

Vecina (preko 95%) onih koji ovde (na ES-u) tumaraju za informacijama o vetrogeneratorima NISU osobe koje ce se baviti "obavljanjem delatnosti" proizvodnje elektricne energije...

Zaboravite te dokumente.

Eto, cisto da se ne obeshrabre ljudi zainteresovani za male projekte citanjem postova i dokumenata koji tretiraju, jos jednom, "OBAVLJANJE DELATNOSTI"...

Pozdrav svima.

BTW. Ljubo, sibni neki mail pred te dane sunca tek kao potsetnik ;) ... da vidim malo sta si lepo pravio od poslednjeg vidjenja.

P.S. Sad se setih, (i pronadjoh) tipkao sam nesto... i ranije na slicnu temu: http://www.elitesecurity.org/p2402928

[Ovu poruku je menjao 6a6ar09a dana 04.04.2010. u 23:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.dynamic.sbb.rs.



+435 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije04.04.2010. u 23:50 - pre 171 meseci
@6a6ar09a

Pa nisi ni ti izgleda procitao te dokumente,a posto sam ih ja dobro prostudirao,kao i slicne dokumente iz vise drzava koje imaju tu regulativu i razgovarao sa ljudima iz tih drzava o njihovim iskustvima,malo cu da razjasnim ideju.

Dakle,skraceno:
Da bi neko bio registrovan kao proizvodjac el.en.,ne mora da otvara firmu i da se registruje,placa razne poreze i samodoprinose itd.Dovoljno je da postavi neku instalaciju na nekom mestu(a u zavisnosti od vrste instalacije zavisi i kakve ce mu dozvole trebati- nije isto solarna elektrana i vetrenjaca,mala hidroelektrana itd),da pozove elektrodistribuciju i tutne im pod nos uredbu i trazi od njih TIPSKI ugovor(koji su oni morali da donesu u roku od 60 dana od donosenja uredbe,a po svoj prilici jos nisu)i oni MORAJU taj ugovor da potpisu sa tim proizvodjacem i da mu placaju cenu odredjenu uredbom. Sve lepo pise.

Ono sto jos nije regulisano odnosi se na uslove koje ti moras da ispunis da bi postavio instalaciju(recimo zakon o nivou dozvoljene buke-ovo ce da vazi za vetrenjace,pa verovatno neki propis o zastiti tokova reka i priobalja kad su u pitanju hidroelektrane itd).Ili mozda nesto jeste regulisano,ali ja ne znam-zato sam i postavio onaj prethodni post. Za fotonaponske elektrane nema problema. Sva oprema je tipska,sertifikovana,nema tu neke mudrolije. Za sve ostalo....ne znam.

Znaci,nije tako jednostavno,ima mnogo nepoznanica.Ono sto je bitno je da znate da ce pod pritiskom spolja(a pod tim pritiskom je donesena i uredba)i te stvari morati da se regulisu,ne zbog malih proizvodjaca,nego zbog ajkula koje vec polako ulecu u igru. Velika lova iz ozbiljnih fondova dolazi na osnovu ove regulative i mislim da ce tu biti mesta i za entuzijaste sa ovog foruma. Zato pre izrade vetrenjace procesljajte malo sta se desava i prilagodjavajte tome svoje modele,da ne bi posle bilo-godinu dana truda,a ne smes nigde da je postavis.

Ne volim da pisem duge postove,a o ovoj temi bi moglo jos oho-ho. Pratim ovu temu od pocetka jer sam se istom idejom poceo baviti pre 15-tak godina,kad je to bila totalna utopija,bas zbog
Citat:
Čovek je kod Bubanj potoka postavio ogromnu/vetrenjaču/da
kažem ,ali je to morao da otkači

pa sam odustao.Nisam hteo da se upustam u to mucenje.Ali mi je drago da ima ljudi koji se ozbiljno bave tim. I treba da se nesto zaradi posle svih muka,zar ne?
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

6a6ar09a
BG

Član broj: 202029
Poruke: 80
91.148.67.*



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije05.04.2010. u 01:27 - pre 171 meseci
Ajd jos jednom procitaj prethodni post i pokusaj da shvatis... pre nego sto nesto natipkas...

Ni ja, ni 95% onih koji ovde cavrljaju o vetrenjacama nisu zainteresovani ni za "obavljnje delatnosti"... niti da se "registruju kao proizvodjaci"...

Verovatno da ostalih 5% jeste (zainteresovano za ozbiljnije investiranje...) i regulativa o kojoj je rec jeste namenjena njima.

Ali,

oni koji razmisljaju o ozbiljnijim investicijama na temu proizvodnje energije sigurno nece doci na ES i ovde traziti informacije... (te se njima nisam ni obracao).

Takvi (ozbiljniji igraci) se ne informisu na ES-u i ne obijaju pragove... nego, urade procene (ili im to neko drugi uradi), definisu strategiju, urade plan, obezbede sredstva i... kad krenu u realizaciju... svojoj pravnoj sluzbi daju nalog da prikupi regulativu (od sluzbenih ustanova, a ne na forumu) i da zapocne zakonom propisanu proceduru... a u medjuvremenu gleda koga i kako da podmiti... kako da ubrza... i sl.

Ovde (na forumu) su uglavnom (95%) ljudi koji su zainteresovani za male projekte, i oni koji su skloni varijanti; "uradi sam".

Za takve regulativa koja je pominjana je apsolutno irelevantna. Ne tretira ih. (u tim dokumentima, koje ja "nisam" procitao, stoji [ukoliko si obisao naslov i nastavio da citas...] da se mikro energetsim objektima smatraju objekti snage 1 do 100 MW)

Ovde (na fourumu) se prica o objektima cija je snaga izrazena u vatima ili par kilovata, u najboljem slucaju. To zasada nasim zakonima nije regulisano.

60 dana i sve ostalo sto si pominjao... se tice onih koji su u kategoriji koja je tretirana postojecom regulativom (1 do 100 MW)

Ispod 1 MW je neregulisano.

A sto se tice ovog na bubanj potoku... i "utopije"... pa i ja bih mu ( :) da se pitam) zabranio da koristi vetrenjacu onih dimenzija na nacin na koji je on zamislio (2 metra od puta, 5 metara od restorana, i fakticki na parkingu...) iako sam jedan od onih koji svaki napor u promovisanju iskoriscenja energije vetra, sunca... pozdravlja i podrzava.

Tu se verovatno ne radi o dozvoli koja je sporna po pitanju vetrenjace kao energetskog objekta vec jednostavno o zdravom razumu... a to je sve opet, pretpostavljam, "Srpska" prica; "E, kupim ja vtrenjacu (~20 KW) i posadim u dvoriste i bicu dasa... Nema veze ako se slucajno nesto desi pa neko strada. Nisam ja, vetrenjaca je"

Pozdrav
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.dynamic.sbb.rs.



+435 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije05.04.2010. u 09:37 - pre 171 meseci
Citat:
Na osnovu člana 123. tačka 3. Ustava Republike Srbije, a u vezi sa Zakonom o energetici („Službeni glasnik RS”, broj 84/04),
Vlada donosi
UREDBU
O MERAMA PODSTICAJA ZA PROIZVODNjU ELEKTRIČNE ENERGIJE KORIŠĆENjEM OBNOVLjIVIH IZVORA ENERGIJE I KOMBINOVANOM PROIZVODNjOM ELEKTRIČNE I TOPLOTNE ENERGIJE
Član 1.
Ovom uredbom bliže se propisuju mere podsticaja za proizvodnju električne energije korišćenjem obnovljivih izvora energije i za otkup te energije - Feed-in tariff, balansiranje i očitavanje (u daljem tekstu: mere podsticaja), definišu energetski objekti koji proizvode električnu energiju iz obnovljivih izvora, uređuje sadržina ugovora o otkupu električne energije po merama podsticaja, kao i naknada troškova kupcu tako proizvedene energije.
Član 2.
Pojedini izrazi koji se koriste u ovoj uredbi imaju sledeće značenje:
1) obnovljivi izvori energije jesu izvori energije koji se nalaze u prirodi i obnavljaju se u celosti ili delimično, posebno energija vodotokova, vetra, neakumulirana sunčeva energija, biomasa, geotermalna energija, biogoriva, biogas, sintetički gas, deponijski gas, gas iz postrojenja za tretman kanalizacionih voda i otpadnih voda iz prehrambene i drvno-prerađivačke industrije koji ne sadrže opasne materije;
2) hidroelektrane na postojećoj infrastrukturi su hidroelektrane koje koriste već postojeću branu kojom upravlja neko javno preduzeće i hidroelektrane izgrađene na cevovodima namenjenim dovodu sirove vode na preradu u fabrike vode;
3) elektrane na biogas jesu elektrane koje koriste gas nastao iz ostataka u poljoprivredi (tečni stajnjak i izmet sa stočarskih i živinarskih farmi), iz biomase, iz ostataka biomase nastalih primarnom preradom poljoprivrednih proizvoda, a koje ne sadrže opasne materije, ostatke i delove životinja;
4) elektrane na deponijski gas jesu elektrane koje koriste gas nastao na komunalnim deponijama ili gas nastao u postrojenjima za tretman komunalnih otpadnih voda;
5) elektrane sa kombinovanom proizvodnjom na postojećoj infrastrukturi jesu revitalizovane stare elektrane sa kombinovanom proizvodnjom na fosilna goriva koje su pre revitalizacije bile u pogonu najmanje 25 godina i rekonstruisane stare elektrane sa kombinovanom proizvodnjom na fosilna goriva koje pre rekonstrukcije nisu bile u pogonu najmanje pet godina bez obzira na prethodno vreme provedeno u pogonu;
6) povlašćeni proizvođač jeste proizvođač koji obavlja delatnost proizvodnje električne energije i koji je aktom nadležnog organa stekao status povlašćenog proizvođača;
7) kupac električne energije jeste javno preduzeće za proizvodnju, distribuciju i trgovinu električne energije;
8) energetski subjekt koji vrši očitavanje električne energije jeste pravno lice koje je upisano u registar za obavljanje delatnosti proizvodnje, distribucije i trgovine električnom energijom ili prenos električne energije i upravljanje prenosnim sistemom.
Član 3.
Elektrana, u smislu ove uredbe, jeste postrojenje za proizvodnju električne energije ili za kombinovanu proizvodnju, sa jednom ili više proizvodnih jedinica, i to:
1) hidroelektrane instalisane snage do 10 MW;
2) elektrane instalisane snage do 10 MW koje u procesu proizvodnje koriste samo biomasu ili biomasu u kombinaciji sa nekim dopunskim fosilnim gorivom, ukoliko energetska vrednost korišćene biomase na godišnjem nivou čini najmanje 80% ukupne primarne energije;
3) elektrane koje električnu energiju proizvode koristeći obnovljive izvore energije osim biomase, ukoliko u procesu proizvodnje energetska vrednost korišćenih obnovljivih izvora energije na godišnjem nivou čini najmanje 90% ukupne primarne energije, s tim da je dopunsko gorivo neko od fosilnih goriva, biomasa ili otpad;
4) elektrane za kombinovanu proizvodnju instalisane snage do 10 MW koje koriste obnovljive izvore energije, fosilna goriva ili fosilna goriva u kombinaciji sa nekim obnovljivim izvorom energije;
5) elektrane koje koriste separisanu biorazgradljivu frakciju komunalnog otpada (u daljem tekstu: otpad) instalisane snage do 10 MW.
Član 4.
Mere podsticaja, u smislu ove uredbe, obuhvataju otkupne cene određene ovom uredbom prema vrsti elektrane u kojoj se proizvodi električna energija korišćenjem obnovljivih izvora energije i prema instalisanoj snazi (R) izraženoj u MW.
Vrsta elektrane i instalisana snaga određuju se aktom o sticanju statusa povlašćenog proizvođača električne energije.
Otkupne cene iz stava 1. ovog člana, izražene u evrocentima po kilovat-satu (c€/1 kWh), iznose:
Redni broj
Vrsta elektrane
Instalisana snaga (MW)
Mera podsticaja -otkupna cena
(c€/1 kWh)
1.
Hidroelektrane
1.1 do 0,5 MW 9,7
.
.
5.
Elektrane na vetar 9,5
6.
Elektrane na energiju
sunčevog zračenja 23
.
.
Pravo na mere podsticaja utvrđene ovom uredbom za električnu energiju proizvedenu u elektranama koje koriste neakumuliranu sunčevu energiju ograničava se na ukupno instalisanu snagu u tim elektranama do 5 MW.
Pravo na mere podsticaja utvrđene ovom uredbom za električnu energiju proizvedenu u elektranama koje koriste vetar ograničava se na ukupno instalisanu snagu u tim elektranama do 450 MW.
Pored povlašćenih proizvođača koji pravo na mere podsticaja ostvaruju u smislu stava 2. ovog člana, pravo na mere podsticaja utvrđene ovom uredbom mogu steći i povlašćeni proizvođači za električnu energiju proizvedenu u elektranama na vetar ukupno instalisane snage koja je jednaka količini od 10% kapaciteta za proizvodnju električne energije koje izgradi javno preduzeće za proizvodnju, distribuciju i trgovinu električne energije u periodu važenja ove uredbe.
Povlašćeni proizvođač ima pravo na mere podsticaja koje važe u trenutku podnošenja zahteva za sticanje ili obnovu statusa povlašćenog proizvođača.
Član 6.
Kupac otkupljuje električnu energiju od povlašćenog proizvođača električne energije koji ispunjava uslove iz ove uredbe po cenama utvrđenim u članu 4. ove uredbe u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan ispostavljanja fakture.
Prava i obaveze kupca i povlašćenog proizvođača, uređuju se ugovorom, koji se zaključuje u pismenoj formi, na period od 12 godina, u skladu sa Zakonom o energetici, zakonom kojim se uređuju obligacioni odnosi, Opštim uslovima za isporuku električne energije, pravilima rada distributivnog, odnosno prenosnog sistema, propisima kojima se bliže određuju uslovi za sticanje statusa povlašćenog proizvođača i kriterijumi za ocenu ispunjenosti tih uslova i ovom uredbom.
Povlašćeni proizvođač uz zahtev za zaključenje ugovora, kupcu dostavlja rešenje o sticanju statusa povlašćenog proizvođača.
4
Kupac je dužan da u roku od 30 dana od dana podnošenja pismenog zahteva iz stava 3. ovog člana, zaključi ugovor sa povlašćenim proizvođačem, ako su ispunjeni uslovi iz ove uredbe.
Povlašćeni proizvođač ima pravo da raskine ugovor pre isteka roka na koji je zaključen o čemu pismeno obaveštava kupca. Ugovor se smatra raskinutim istekom tridesetog dana od dana kada kupac primi pismeno obaveštenje.
Ugovor raskinut na način iz stava 5. ovog člana od strane povlašćenog proizvođača koji električnu energiju proizvodi u elektranama iz člana 3. ove uredbe, ne može biti ponovo zaključen.
Model ugovora iz stava 2. ovog člana priprema kupac i dostavlja ga ministarstvu nadležnom za poslove energetike, radi davanja saglasnosti.
Član 7.
Povlašćeni proizvođač koji je zaključio ugovor iz člana 5. stav 2. ove uredbe pripada balansnoj grupi kupca i ne plaća kupcu naknadu za usluge balansiranja.
Očitavanje električne energije kod povlašćenog proizvođača iz stava 1. ovog člana koji električnu energiju proizvodi u elektrani iz člana 3. ove uredbe, svakog prvog u mesecu obavlja, bez naknade, energetski subjekt koji vrši očitavanje električne energije, zavisno od toga na čiju mrežu je elektrana priključena i najkasnije do 5. u mesecu dostavlja očitane podatke za prethodni mesec povlašćenom proizvođaču i kupcu.
Energetski subjekt koji vrši očitavanje električne energije obavezan je da pre zaključenja ugovora između povlašćenog proizvođača i kupca izvrši, očitavanje početnog stanja brojila i to u roku od tri dana od dana dostavljanja zahteva od strane povlašćenog proizvođača ili kupca i da očitane podatke dostavi povlašćenom proizvođaču i kupcu.
.
.
Član 9.
Kupac će u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove uredbe, pripremiti i dostaviti ministarstvu nadležnom za poslove energetike model ugovora iz člana 6. stav 7. ove uredbe.
Član 10.
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”, a primenjuje se od 1. januara 2010. godine do 31. decembra 2012. godine.
Broj:
U Beogradu,
V L A D A
PREDSEDNIK
6


A gde si ti nasao ovo?
Citat:
60 dana i sve ostalo sto si pominjao... se tice onih koji su u kategoriji koja je tretirana postojecom regulativom (1 do 100 MW)

Ispod 1 MW je neregulisano.


Ovaj,nema veze.Necu uopste da se raspravljam sa covekom koji moze ovako nesto da savetuje drugima
Citat:
Znaci istog momenta kada ste to (naslove) procitali, prestajete sa citanjem. Taj dokument se ne odnosi na vas. KRAJ!

Dakle,procitajte dobro svaki dokument koji se odnosi na ovu oblast.Znanje ne moze da skodi,ma koliko vas neki uveravali da vam ne treba
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

6a6ar09a
BG

Član broj: 202029
Poruke: 80
91.148.67.*



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije05.04.2010. u 10:51 - pre 171 meseci
Ko o cemu ti o "PROIZVODNjI", ko baba o ustipcima.
Citaj naslov dokumenta koji si kopirao. (To je uredba koja bi trebalo da podstakne ozbiljne investitore na ulaganje).

Niko ovde (na forumu) ne prica niti o proizvodnji, niti o obavljanju delatnosti... i nije zainteresovan da prodaje struju elektrodistribuciji... (ili je takvih, kao sto rekoh, mozda 5%)

Opet ne citas (sada sam siguran da i ne razumes) naslov dokumenta koji prilazes.
Koja je svrha tvojih postova? Samo plasis ljude bezveze...

"60 dana" sam nasao u tvom prethodnom postu... a stoji, kao sto vidis i u uredbi, clan 9. i on sam po sebi nije sporan... niti bilo sta u toj uredbi.

Poenta je samo u tome da se ta uredba odnosi na investitore zainteresovane za "proizvodnju" a ne na nekog ko ce kraj svoje planinske kucice dici stub i skockati vetrenjacicu od par stotina vati, tek da ima rasvetu i da moze da pogleda uvece TV i sl.

Poenta je da se to (uredba) ovde nikog (95%) ne tice. To je uredba koja je namenjena investitorima zainteresovanim za ozbiljne energetske objekte. Namenjen je onima koji zele da se bave proizvodnjom, onima koji zele da elektricnu energiju prodaju elektrodistribuciji, onima koji razmisljaju o ozbiljnim investicijama, onima koji ne sede na ES-u.

Ukoliko si ti (a cini mi se da jesi, nazire se iz tvog prethodnog tipkanija...) neko ko zeli da se upusti u ozbiljniju investiciju... a dosao si na forum po informacije... plasim se prijatelju da o poslovanju malo znas i da nece mnogo te tvoje investicije zaziveti.

BTW. U jednoj stvari si u pravu, priznajem, dalja rasprava bi bila gubljenje vremena.
Bolje prilozi ovde nesto konkretno ako imas... od tvog 15-godisnjeg razmisljackog iskustva, neki projekat i sl.
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije05.04.2010. u 11:00 - pre 171 meseci
morihei otisao si mnogo u off topic ovde nikoga ne interesuje pravna regulativa vec samogradnja,a ti ako hoces da se zanimas zakonom otvori svoj topic pa tamo raspredaj vunu, a nas ovde ostavi da menjamo iskustva, secemo zice i zrafimo zrafove.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 664934 | Odgovora: 951 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.