Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

[es] :: Elektronika :: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 664230 | Odgovora: 951 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shojab
Branko Šojić

Član broj: 149513
Poruke: 41
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije19.10.2009. u 08:33 - pre 176 meseci
Možda pitanje nije za ovaj forum ...
Kako se borite protiv sulfatizacije akumulatora, u vikendicama, koje puni vetrogenerator?
 
Odgovor na temu

basista
Miroslav Ilisin
Student
Zrenjanin

Član broj: 237316
Poruke: 2
*.static.zrlocal.net.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije25.10.2009. u 23:01 - pre 176 meseci
Imam nacrt izrade vetrenjace za proizvodnju struje. Mislim da je na formatu A0 ili tako nesto,ali je veoma velik. Tako da ako neko zeli da kupi neka mi se javi da se dogovorimo. I ako neko zna kako idu cene neka mi kaze,da znam cisto orjentaciono. Hvala
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije26.10.2009. u 09:12 - pre 176 meseci
Zdravo Basista,

Ajd postavi par slicica te vetrenjace sto si uradio po tom nacrtau da vidimo o cemu se radi.Daj malo vise informacija inace ja ne znam ko moze da provali sta u stvari nudis.
Ljuba
 
Odgovor na temu

basista
Miroslav Ilisin
Student
Zrenjanin

Član broj: 237316
Poruke: 2
*.static.zrlocal.net.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije26.10.2009. u 11:40 - pre 176 meseci
Ja trenutno nisam kod kuce,bicu tek u petak tako da cu moci tad da postavim neke slike.
Pa radi se o nacrtu i konstrukciji vetrenjace koja proizvodi elektricnu energiju. Sve lepo i detaljno nacrtano. i kao sto rekoh na velikom je papiru crtano,najverovatije da je format A0 ili nesto njemu slicno.
 
Odgovor na temu

tomicko
Tomislav Mijic
Krupanj

Član broj: 16086
Poruke: 152
*.dialup.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije29.10.2009. u 13:53 - pre 176 meseci
Odgovor za "shojab":
Imas desulfatore za olovne akumulatore, pogledaj po forumu. Pricali smo o tom uredjaju...
 
Odgovor na temu

shojab
Branko Šojić

Član broj: 149513
Poruke: 41
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije05.11.2009. u 11:34 - pre 175 meseci
tomicko HVALA.
 
Odgovor na temu

djura012
Ivan Djuric
Pozarevac

Član broj: 190281
Poruke: 80
79.101.90.*



+1 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije07.12.2009. u 01:12 - pre 174 meseci
Evo jedan poucan video klip moze da zatreba .


http://odeo.com/episodes/24093...r-Generator-on-MAKE-television
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije23.01.2010. u 13:39 - pre 173 meseci
Ako nekog zanima merenje broja obrtaja turbine.
Potpuno genijalno resenje sa vrlo malim nadogradnjama.Radi se u tahometru izvedenom sa mikrokontrolerom. Gotova plococa sa lcd segmentima kosta samo 12 evrica. Naleteo sam na sajt u potrazi za semom za pravljenje. Potrebno je dodati hall senzor(magnetni senzor) i jedan optokapler. Koristi se magnetno polje rotora po ivici diska. Kako se disk vrti ,menja se magnetno polje koje se detektuje hall senzorom koji konvertje tu promenu magnetnog polja u impulse(on/off), Na uredjaju se prethodno namesti da je npr.16 promena = 1(u slucaju da imate 16 magneta) Mikrokontroler ce obracunati ove vrednosti i izbaciti na displej tacan broj obrtaja u min.Posebna pogodnost je da se softver mikrokontrolera moze prepraviti za razlicit broj promena x=1 u zavisnosti od broja magneta na rotoru. Napomena da je uredjaj napravljen generalno za merenje rpm bilo kog sklopa ne samo vetrogeneratora. U originalnom uredjaju nema hall senzora ni optokaplera. Neophodno ga je dodatno instalirati. Potrebno je dakle malo iskustva iz oblasti elektronike. Ali svakako nije problem To je za mene prlicno jednostavno i najjeftinije resenje do koga sam mogao da dodjem. Ako nekog zanima neka pogleda link, a mozda i da predlozi neko drugo resenje za merenje rpm vetrogeneratora.


http://sinel.freehostia.com/prodaja/uredjaji.html



Vladimir
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije23.01.2010. u 18:26 - pre 173 meseci
Cini mi se da je malo visok pocetak merenja, tek od 120 o/min
Ljuba
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije23.01.2010. u 18:35 - pre 173 meseci
Minimalni broj obrtaja koji obrtomer može da izmeri zavisi od podešenog odnosa deljenja i iznosi 15 za
8=1, 30 za 4=1, 60 za 2=1 i 120 o/min za 1=1, dok je maksimalni broj obrtaja uvek 9999.

Bar tako pise u uputstvu. Ja sam narucio jedan i to 16 =1. Ocekujem da minimalna vrednost bude 7rpm.Javicu rezultate
Vladimir
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
93.86.138.*



+321 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije23.01.2010. u 18:57 - pre 173 meseci
Softver za taj uredjaj je malo izmenjen da bi bio efikasniji i pouzdaniji tako da je min. ipak 120 o/min bez obzira na faktor deljenja. Sada se za računanje uzima pun krug, dok je ranije bio period izmedju 2 impulsa, a pošto može da se desi da, ako ima više davača, oni ne budu pravilno rasporedjeni, može da dodje do velikih oscilacija u rezultatu merenja.

Pozdrav.
Sinisha

P.S. Uputstvo će uskoro da bude izmenjeno.
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije23.01.2010. u 19:45 - pre 173 meseci
Ubedjen sam da bi ovaj uredjaj interesovao mnoge koji se bave konkretno izradi vetrogeneratora. Cinjenica je da pocetak merenja 120rpm nije mozda najbolje resenje za vetrogeneratore. Obzirom da je u opsegu vec od 60 rpm moguce indukovati upotrebljiv napon.Bilo bi zanimljivo da postoji mogucnos merenja vec od 10 rpm.Verovatno je za neke druge oblasti ciji je opseg obrta u visoj sferi (>1000rpm) ovo apsolutno upotrebljivo. Nadam se da ce se ljudi zainteresovati za ovaj uredjaj ,pa ce postojati ekomoska isplativost da se i on vremenom razvije u svrhu meraca brzine vetrogeneratora sa nizim rasponom sa pocetkom merenja od 2-5-10- RPM-sve jedno koji od ova tri broja. Ovakvi uredjaji naravno postoje, ali im je cena od 70 evra pa nadalje.
Ovo je svakako zanimljivo zato sto je u pitanju nas proizvod, pojednostavljen do maksimuma, i daleko jeftiniji od svega sto sam video.Momcima svaka cast.
U svakom slucaju za one koji se bave izradi horizontalnih vetrogeneratora (cije su brzine vece od vertikalnih)ovo je i dalje super ponuda. Mi vertikalci cemo morati da se snadjemo. ili da platimo cenu.
Vladimir
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
93.86.138.*



+321 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije23.01.2010. u 20:55 - pre 173 meseci
Kao prvo, Vladimire imaš PP.
Kao drugo, obrtomer ima tu minimalnu brzinu zbog same konstrukcije koja je takva da je maksimalno vreme izmedju 2 impulsa pola sekunde, što pretvoreno u obrtaje iznosi 120 o/min. Softver je u prvoj verziji koristio vreme izmedju 2 impulsa da bi izmerio obrtaje, ali se pokazalo da kada postoje 2 ili više senzora to dovodi do oscilacija u rezultatu ako senzori nisu postavljeni potpuno simetrično. Zato je softver izmenjen tako da računa obrtaje tek kada se završi pun krug što dovodi do stabilnog prikaza. Moglo bi da se napravi da maksimalno vreme izmedju 2 impulsa bude duže, ali mislim da bi više od 1 sekunde bilo nepraktično zbog velikog vremena osvežavanja prikaza čime bi se min. brzina smanjila na 60 o-min. Ne bavim se vetrogeneratorima (ne zato što me ne zanima, već nemam vremena), ali ako se osigura potpuno simetrično postavljanje davača, softver može da se napravi tako da merenje opet bude na osnovu impulsa izmedju 2 susedna davača čime bi se min. broj smanjio onako kako ti očekuješ. Takodje, ako vreme duže od 1 sekunde izmedju dva osvežavanja prikaza rezultata nije preveliko, može i tako da se preradi softver.
Kao treće, cena je takva iz više razloga, a jedan od njih je da je to samo modul, bez kućišta i bez napojne jedinice što znači da kupac mora to sam da obezbedi, što, koliko sam shvatio, tebi nije problem.
Kao četvrto, nema nas više (momci), i hvala na komplimentu za ono "momci" - ako pogledaš moj profil videćeš da i nisam više tako mlad ;).

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije23.01.2010. u 23:08 - pre 173 meseci
Sinisa imas pp.

Vladimir
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije24.01.2010. u 09:41 - pre 173 meseci
Sto softver ne prepises tako da meri trajanje impulsa i simetrija je nebitna, a moci ces postaviti indikaciju tendencije ubrzanja ili usporenja.
Najidealniji davac bi bio dinamo za biciklo spregnut sa osovinom.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
93.86.138.*



+321 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije24.01.2010. u 10:31 - pre 173 meseci
Akcenat je stavljen na što bolju rezoluciju pa je primenjen sistem gde je moguće meriti razliku od samo jednog obrtaja u minuti sve do otprilike 3000 o/min. To znači da će uredjaj da detektuje i prikaže 2900 ili 2901 obrtaj što većina ovakvih uredjaja ne može. Na gornjoj granici od 9999 o/min rezolucija je oko 14 o/min. Verovatno da tolika rezolucija u praksi nije bitna, ali je moj cilj bio da se napravi maksimalno moguća preciznost. Ako se pokaže potreba nije problem prepraviti program za manji minimalni broj obrtaja uz gubitak rezolucije, ali treba biti svestan da manji broj obrtaja znači i sporije osvežavanje rezultata (ako postoji 1 impuls po obrtaju) pa bi za npr. 15 o/min trebalo čekati 4 sekunde za jedno merenje.
Na internetu postoji projekat obrtomera koji je veoma jednostavani koji ima rezoluciju od 100 o/min pa kome je to dovoljno može da pretraži postove na ES-u jer je ovde neko dao taj link; ne sećam se ko, ali potražite.

Pozdrav.
Sinisha

P.S. Uredjaj je prepravljen i u toku dana će biti postavljeno novo uputstvo.
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
93.86.138.*



+321 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije24.01.2010. u 10:38 - pre 173 meseci
Evo, pronašao sam post:
http://www.elitesecurity.org/t366359-0#2302421

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije24.01.2010. u 18:07 - pre 173 meseci
Zanimljiva opcija kod ovog obrtomera je mogucnost podesavanja alarma na odredjenom broju obrtaja. Taj se impuls moze iskoristiti za aktiviranje elektromagnetne kocnice . Pa teko i kad ne postoji opterecenje u kolu,tj kada su baterije maximalno napunjene,ovaj obrtomer moze voditi racuna o unapred definisanom broju obrtaja koji je bezbedan za vetrogenerator. Vrlo efikasno.
Vladimir
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije27.01.2010. u 17:42 - pre 173 meseci
Modul stigao. Priklucen na napajanje,dodat senzor.Podesio modul prema uputstvu, zavrteo i. Rezultat........SAVRSEN!!!!!! Opravdao je moja ocekivanja. Cinjenica je da nemam neki drugi tahometar da uporedim vrednosti, ali svakako moze rucno da se zavrti na 60 o/min prilicno precizno . Probao sam i druge modove delitelja i potpuno se logicno menjao rezultat u P1 postavci..Plasio sam se da ce hall senzori biti tromi ali ni traga od toga.Sve je funkcionisalo kako treba.Postavio sam dva unipolarna hall senzora inverzno okrenuta izmedju namotaja.(TLE4905L).Postoje i bipolarni ali oni rade na drugacijem principu(promenom pola menjaju stanje a unipolarni menjaju stanje pri indukciji nula) Ovako postavljeni senzori prosledjuju impulse modulu pri svakom prolasku magneta ciji se pol smenjuje naizmenicno (16 magneta= 1 krug). I to je to.Provereno radi.

Vladimir
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije27.01.2010. u 19:31 - pre 173 meseci
Pozdrav Vladimire,

Sta je u stvari ideja sa brojacem obrtaja kod vetrogeneratora.
Mislim za cega ces to da koristis?
Ljuba
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 664230 | Odgovora: 951 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.