Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

[es] :: Elektronika :: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

Strane: << < .. 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 664768 | Odgovora: 951 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije10.04.2010. u 20:28 - pre 170 meseci
Pozdrav Ljubo,
jos jednom hvala za kontakt za smolu-poslao sam vam PP.
dimenzije magneta su 50:25:12,5mm. N45-16 komada.(12 kalema)
precnik kalupa je 300mm
precnik rotora je 280mm.

Nosaci statora ce biti naknadno oblikovani kad ih tacno upasujem sa rupama na konstrukciji.Nepotrebno sam knapirao kalup.Sad se malo mucim sa kalemima koje sam namotao da ih uglavim po crtezu.Mislim da cu uspeti.Jedino sto nisam zadovoljan kako sam namotao kaleme.Prva tri reda su mi isla dobro,a onda mi nekako promakne red slaganja zica,pa ni sam na kraju ne znam bas tacno koliko namotaja sam namotao. Na kraju sam izmerio sve kaleme pojedinacno, i svi su imali po 150grama. Najvaznije je da su isti. A sad koliko namotaja,bog ce znati. Odprilike oko 50 namotaja po kalemu(1,8 precnik zice)
Vladimir
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije11.04.2010. u 10:05 - pre 170 meseci
Vlado,
pretpostavljam da ćeš faze vezati u zvezdu i zaliti. Tri izvoda trpe sve mehaničke izazove: vibracije, savijanje, vučenje pa i grejanje. Ako se žica prekine, imaćeš muke da je nastaviš. Preporučujem ti mesingane šrafove, zalemljene, spoj uronjen u plastiku, i onda je jednostavna (de)montaža kao kod alternatora automobila. Naravno, gledaj da ne smeta rotoru i pred izlivanje zaštiti navoj.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije11.04.2010. u 10:51 - pre 170 meseci
Da, vezacu u zvezdu. Odlicna je ideja da izvode statora zalemim za srafove i uronim u plastiku.Iskreno, planirao sam da lemim na matice,pa da ih zaronim u plastiku,ali se bojim da posle necu moci da pridjem da ocistim lepo navoje.Ovako zalemljen sraf zaronjen u plastiku vec viri napolje pa je stvar laksa. Nazalost konstrukcija nije kod mene.Odneo sam je kod mojih na selo gde ce biti postavljena turbina.Uskoro idem do njih pa cu slikati kako sve izgleda.Koristio sam diskove od pasata,distancere i dve glavcine od keca,i nesto cevi. Sve je lepo zavareno i u osi. Uskoro ce biti slike. Hvala.
Vladimir
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije11.04.2010. u 11:27 - pre 170 meseci
Mislim da neće imati mesta da izvuče
izvode preko šrafova, možda bi bilo zgodno da "iskopa" kalup van zone namotaja i tu da izvuče izvode preko šrafova.
Mala mu je i razlika izmedju rotora i statora, tako da može biti da neće imati mesta za kontakte.

Vlado ja imam smole viška pa ako ti se ne kupuje cela kanta (18kg) mogu da ti ustupim 4-5Kg to će biti dovoljno i za stator i za rotore.
Ljuba
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije11.04.2010. u 15:34 - pre 170 meseci
Svasta nesto na vetar

Evo jednog interesantnog linka sajt je doduse na portugalskom ali kroz google translate moze da se iskoristi.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije11.04.2010. u 21:12 - pre 170 meseci
Na ovoj stranici
ima dobrih video tutorijala kako se radi sa smolom i drugo
o izradi alternatora.

http://www.windgenkits.com/Tutorials.htm#
Ljuba
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-4.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije12.04.2010. u 19:18 - pre 170 meseci
Doradio sam kalup. Radila je ubodna testera.Prosirio sam kalup za izvode faza namotaja. Zalemio i zasrafio izlaze na sraf,razbusio donji deo kalupa, ali ne skroz.Nisam prosao na drugu stranu. Tek da sraf udje ispod nivoa gornjeg dela namotaja. Sad mogu lepo poklopac kalupa da zatvorim. Navoje cu zastititi vazelinom(onaj deo sto ide u rupe kalupa)neposredno pred livenje. E sad mogu da se bacim na nabavku poliestera.Pa nadam se do kraja nedelje,gotov stator.
Hvala permag i muscorp na savetima. Pomogli ste mnogo. Evo i slicice.




Vladimir
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije12.04.2010. u 20:08 - pre 170 meseci
Nemoj Vlado da se ljutis,
Ali ja bi celu tu srednju plocu uradio ponovo.Da ima precnik koliko si prosirio za kontakte i da nemas onda te "uši".Bolje ce da izgleda a i lakse ces da odvojis kalup od od smole.A imaćeš onda i dosta mesta za učvršćenje statora.Plus toga tako izvedene "uši" su ti slaba tačka.Tu ti je oslabljen stator.Kad je sve to tako oštro imaćeš muke kod odvajanja.Ceo srednji deo kalupa treba okolo da oblepiš nekom izolir trakom kao i unutrašnji tuljak, zato sto ti je kalup od iverice i teško da ćeš samo sa nekom mašću uspeti da popuniš pore u drvetu.
Ljuba
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-4.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije12.04.2010. u 20:22 - pre 170 meseci
Ne ljutim se Ljubo, nego
srednji deo kalupa nije od iverice nego od bukve.I srednji krug je od bukve.Samo je donji deo kalupa od iverice a on je u dobrom stanju.Slazem se da su nosaci statora nekako slabasni.Iskreno ni meni se bas ne svidja i mozda bas tu kvrcne.Inace stator ce biti generalno tanak (14 mm), pa,tim pre i te usi zaista predstavljaju slabu tacku. Mozda razmotrim i tu vasu opservaciju.
.

[Ovu poruku je menjao vladimir_nikolic dana 12.04.2010. u 21:58 GMT+1]
Vladimir
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije13.04.2010. u 07:40 - pre 170 meseci
Vlado,
malo je klempav četvorouhi stator, gledaj da bude i naočit, napravi lepši prelaz između kruga i dodataka, oštre ivice zaobli, kaleme zarotiraj malo da bi držače postavio između dva kalema i približio centru, onda možeš i uške da smanjiš, spoljašnji i unutrašnji zid malo zakosi, iz konusnog kalupa lakše će ispasti odlivak. Nije tanko 14mm, od poliestera se prave čamci, ali računaj da će zbog neravnina i vazdušnog procepa rastojanje između magneta biiti bar 20mm. Na mestu otvora za držače možeš da staviš drvca od neke stare drške, da ne bi kasnije bušio poliester i neka ti otvori budu malko širi, to možeš da popuniš gumom da amortizuješ kontakt sa držačima.
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-4.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije13.04.2010. u 20:00 - pre 170 meseci
Ljubo. evo seme kontrolera koji sam ja napravio. Umesto releja ja sam stavio 4 fet tranzistora(izolovanih) i veliki hladnjak. Na 25 A testiranih ne greje puno.Takodje ima jako malu potrosnju.Kontroler je precizan i lako se namesta.Podesavaju se dva napona na ulazu operacionog pojacavaca. Neke stvari nisam koristio koje kontroler poseduje ali neka svako proceni sta mu treba . Sema je originalna bez prepravki.
Inace pronasao sam je na sajtu
http://www.fieldlines.com/story/2004/9/20/0406/27488 , a ima ga i ovde
http://www.mdpub.com/Wind_Turbine/.
Ako vama ili nekom drugom treba imam i plocicu.
Ja bih rekao da je SStudio dao link na kome se moze naci i ovaj kontroler,ali sve je na portugalskom.
Evo slicice kontrolera
Uzgred, hvala na delu kalupa,mocicu da ga prilagodim. Bice mi deblji stator 3mm nego sto sam planirao,ali mogu da zivim sa tim potencijalnim gubicima u magnetnom fluksu.
Vladimir
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-4.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije14.04.2010. u 09:48 - pre 170 meseci
Zamenjena srednja ploca kalupa. Sad sve izgleda bolje. Bice malo deblji stator(17mm) nego sto je po proracunu(14mm). Nadam se da nece mnogo ugroziti efikasnost generatora.
Ljubo poslao sam vam kontakt na PP za stakleno platno. Radnja ima super stvari vezane za livenje. Isporucuju na kucnu adresu.



[Ovu poruku je menjao vladimir_nikolic dana 14.04.2010. u 10:58 GMT+1]
Vladimir
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije14.04.2010. u 17:54 - pre 170 meseci
To sada izgleda profi

hvala za kontakt, al prilično su skupi
no za manje potrebe može da prođe
Ljuba
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije18.04.2010. u 20:45 - pre 170 meseci
Vlado,
očekivao sam za vikend miris izlivenog poliestera. Da ga nije vulkanski dim zasenio?
pozz
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije18.04.2010. u 22:21 - pre 170 meseci
Svaka cast na intuiciji permag. Danas sam podgrejao poliester na suncu i nalio kalup sa namotajima.Sutra ga rasturam. Posto sam bio nestrpljiv, veceras sam otvorio gornji deo kalupa(posle 10 sati susenja).Ostatak namotaja je ostao u kalupu. Nesto mi se ne svidja pa se malo bojim da nisam nesto zeznuo. Evo o cemu se radi. Mogu da se zakunem da nije bilo vazduha u smoli posto sam je nalio. Kad sam otvorio gornji deo kalupa pojavile su mi se rupe oblike klikera po povrsini koje su posledica vazduha. Ali nije to najstrasnije. To se da srediti. Nazirem vise vertikalnih pukotina po celom namotaju, ali ne mogu da sagledam posto je jos uvek stegnut u kalupu. Ne znam sta se desilo.Zaokruzio sam te pukotine crvenim. Sutra rasturam kalup pa cu znati vise.


Vladimir
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije19.04.2010. u 06:18 - pre 170 meseci
Hm! Ne bi trebalo da je strašno, pošto se smola može dodavati u slojevima i ako je armirano platnom neće pući. Verovatno se brzo stezalo, neko će već bolje znati zašto se pojavljuju pukotine. Vidim da se malo odvajalo i oko namotaja? Pribeleži okolnosti, detalje, greške i savete i saopšti ovde.
Što se tiče intuicije: juče je bio miran dan, imam utisak da su svi koji nisu imali gde da pobegnu ili bilo kakav hobi, sređivali auto ili kuću!
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije19.04.2010. u 07:07 - pre 170 meseci
Koristio sam neubrzanu smolu. (poliester) Ubrzao sam je neposredno pre livenja 3 gr na 1,5kg.Dobro promesao i vec posle 3-4min dodao katallizator(18 gr) na 1,5 kg.Opet dobro promesao. Nalio kalup, poklopio i stavio cigle na vrh. Ostavio kalup na direktnom suncu. Temperatura na suncu oko 26 stepeni.Nisam pomerao kalup niti lupao po njemu.Posle 10 sati otvorio gornji kalup i gle cuda ,pukotine na sve strane.Armirano je sa donje i gornje strane namotaja.Planiram da popunim rupe smolom a za pukotine... Neznam . Mozda sve dobro ismirglam(stanjim) , pa dodam jos po jedno platno gore i dole i nalijem jos jednom tanji sloj.
Vladimir
 
Odgovor na temu

6a6ar09a
BG

Član broj: 202029
Poruke: 80
91.148.66.*



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije19.04.2010. u 11:37 - pre 170 meseci
Vladimire, pukotine (i druge deformacije kao npr. ulegnuca) se pojavljuju usled nagle (uslovno receno) promene temperature. Plasticari to znaju... i zato je uvek potrebno da temperatura alata (kalupa) bude priblizno iste temperature kao masa koja se lije a da je brzina hladjenja uslovljena i karakteristikama materijala.

Rupe oblika klikera koje pominjes su od vazdsnih mehura i njih je trebalo eliminisati bas kao na snimku koji je Ljuba peporucio (nekoliko postova iznad). Znaci kalup (gornju plocu) je najbolje pricvrstiti srafovima a ne tako sto je samo polozis i stavis cigle preko nje.

Razlog zbog kog to tako treba uraditi je upravo izvlacenje vazduha neposredno po nalivanju. Naime, ceo kalup je, kada je zatvoren srafovima, moguce podici vertikalno i "treba" ga prodrmusati tj. kuckati. Tendencija mehurica da isplivaju na povrsinu je mnogo veca ako su na vecoj dubini a dubinu fakticki simuliras zakretanjem kalupa a kuckanjem im samo pomazes da krenu. Sve se to radi odmah po nalivanju.

Ukoliko si koristio platno za impregnaciju mislim da nece biti vecih problema ni sa ovim tvojim a ako nisi (cini mi se da nisi) budi bas oprezan.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije19.04.2010. u 12:32 - pre 170 meseci
Hvala na odgovoru 6a6ar09a.
Cinjenica je da je smola bila toplija od kalupa.Posto sam je izvadio iz kola gde je temperatura u gepeku svakako bila veca od spoljne. Mehurici su me sredili,priznajem. Sledeci put srafim gornju plocu ,naginjem i kuckam.Srecom sam koristio platno za impregnaciju pa se nadam da ce sve biti ok. Hvala jos jednom.
Izvadih stator konacno iz kalupa. Iz straha da ne pukne pazljivo sam ga kuckao da izadje. Sve je proslo ok, bez krhotina. Koristio sam cekic, dleto i mali srafciger.Pored vec pomenutih problema ostalo je izaslo jako dobro. Srafovi su se super zalili,sacuvao sam lozu.Veliki plus za permag.Super ideja. Hvala.Kad se sve osmirgla ne izgleda tako lose.Hvala Ljubi za smolu i srednju plocu. Ja se samo zahvaljujem, al sta cu kad je tako.Generalno ovaj forum je genijalna stvar, pa hvala i onima koji su ga zapoceli i onima koji ga odrzavaju u zivotu svojim ucescem.
Evo par slicica gotovog statora. Verovatno cu ga na kraju kad ga popravim malo,ofarbati,izbusiti rupe i to je to. Kad budem u prilici testiracu generator na konkretan broj obrtaja i svakako postaviti rezultate ovde na forum.



[Ovu poruku je menjao vladimir_nikolic dana 19.04.2010. u 13:54 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vladimir_nikolic dana 19.04.2010. u 13:54 GMT+1]
Vladimir
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije19.04.2010. u 15:22 - pre 170 meseci
Odlično, Vlado.
Da staviš na tanjir uz vruć lebac, ren i pivo, mnogi bi zagrizli.
Ovaj će stator imati svoju funkciju, pre svega za sve vrste ispitivanja. Ako se pri tome pokaže da odgovara, još bolje. I ozbiljni istraživači koriste metodu iteracije tj. nabadanja, pa lagane optimizacije. Mislim, a voleo bih još komentara, da bi bilo dobro da su namotaji manje bačvasti odn. da deo koji ide zrakasto od centra bude pravolinijski, i da su kalemovi malo odmaknuti jedan od drugog, kako bi magnetni flux u jednakim intervalima prelazio preko preko tih pravolinijskih segmenata. I radi estetike i uštede materijala, ne mora oblik statora da bude kružni.
Koji je sledeći korak?
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

Strane: << < .. 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 664768 | Odgovora: 951 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.