Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

[es] :: Elektronika :: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 664164 | Odgovora: 951 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije19.05.2009. u 17:53 - pre 181 meseci
Zdravo Elti

mislim da te motore prave LG i Virpol, i kod nas su vrlo retki
evo link gde covek prodaje prepravljene te motore u generatore:http://www.ecoinnovation.co.nz...-cog-free-smart-drive-new.aspx
mislim da je sa Novog Zelanda

pozdrav
Ljuba
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije19.05.2009. u 19:21 - pre 181 meseci
Motori su sa veš mašina

Fisher and Paykel,

pregledaj forum na

http://www.thebackshed.com/windmill/

malo je dalje, ali...ćuti sine i plivaj
 
Odgovor na temu

peto1
Pete Istvan
penzioner
novi sad

Član broj: 216019
Poruke: 62
79.101.239.*



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije19.05.2009. u 20:22 - pre 181 meseci

Pozdrav


" malo je dalje, ali...ćuti sine i plivaj"

Do ekvatora ti doge kao uzvodno, dalje ti je vec lase ides nizvodno.

Pozdrav Pete!
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije19.05.2009. u 22:14 - pre 181 meseci
Ja sam pokusao kod nekoliko nasih servisera
da pronadjem takve motore ali nisu imali prilike da se susretnu
sa istim.

Permag stavio sam onaj tvoj prethodni post na sajt, jer mislim da su ti detalji jako bitni
za usaglasavanje celog sistema vetrenjace.http://www.e-biznis.rs/musprod...ter/196-silaobrtnimomenat.html
ako se neslazes reci pa cu da ga "storniram"

Pozdrav

Ljuba
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije19.05.2009. u 23:13 - pre 181 meseci
Bravo Peto!
Sad su mi neke stvari malo jasnije. Izgleda da sam se rodio na pogrešnoj strani planete.

Za muscorp
Svi nazad u školske klupe. A ja ću na popravni. Prijavljujem grešku. Jutros sam zanemario predznak, pa sam napisao da je „napadni ugao strujanja oko krila jednak je zbiru konstruktivnog napadnog ugla i arccotangensa TSR“, a treba „jednak je razlici arcctg(TSR) i konstruktivnog napadnog ugla“. Zbog ovakvih grešaka padaju zgrade, ruše se mostovi, nastaju nemerljive štete. Ako mi je neko poverovao, izvinjavam se.
Idemo prvo u osnovnu školu. Površina kruga koji opisuje krilo vetrenjače je:
A = R^2*Pi/4 = 3*3*3.13/4 = 7m2
Malo zaokruženo, malo više zanemareno.
Vetar koji razbija, brzinom od 10m/s, je vazduh u brzom kretanju u količini od 70m3/s. To predstavlja ogromnu masu, istina providnu, ali ako zamislimo da svaki taj kubni metar, mase 1,2kg predstavlja recimo malo načetu flašu mineralne vode, piva ili soka od jabuke (onaj što je 20% gratis!) imaćemo predstavu o 11 gajbi koje brzinom od 10m/s u svakoj sekundi prolaze kraj nas. Ogromna količina kretanja, i energija u sekundi, snaga vetra koja je jednaka:
P = 0.5 * Ro * A * v ^ 3 = 0.5*1.22*7*1000 = 4270W
Ovde su dve stvari neverovatne: leteće gajbe i brzina vetra. Ovo već predstavlja oluju, turbulenciju i neprilike svake vrste.
A sad u srednju školu. Izvinjavam se osnovcima na gradivu sa alkoholom.
Ugaona brzina, izražena u SI sistemu:
Omega = 450 (ob/min) / 60 (min/sec) * 2 * Pi (rad) = 450 / 60 * 6.28 = 47.1 (1/sec)
a snaga je umnožak obrtnog momenta i ugaone brzine:
P = M * Omega = 21 * 47.1 = 989W
Da bi napravio neku vezu između osnovačkog i srednjoškolskog gradiva, potreban je još jedan podatak, performanse vetrenjače odn. stepen korisnosti. Mehanički stepen korisnosti od 0,24 moguće je postići, a u pitanju je snaga koju prenosi vratilo do alternatora koju smo ovde malo idealizovali.
I sad nam fali još jedna veza a to je stepen korisnosti alternatora. A ovde je očigledno zanemaren. Pa sad moramo unazad, da bismo dobili 48V x 20A, potrebna je znatno veća snaga od 1kW i upetljavamo se u krug.
Zato, polazna osnova u svim razmatranjima je prirodna mogućnost a ne naša želja. Ne možemo naterati vetar da duva za nas. Obrasci koji se pojavljuju u amaterskim proračunima su uglavno tačni ali se u primeni mnoge činjenice zanemaruju. Nemamo mogućnosti za tačna merenja pa ne možemo da proverimo karakteristike, strujanje nikad nije idealno, vetrenjača je inertna, nije uvek usmerena ka vetru itd. Čak i kad su velike vetrenjače u pitanju, primenjuju se dva koncepta da bi se pokrilo kompletno područje: model diska i aerodinamički.
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije19.05.2009. u 23:56 - pre 181 meseci
Permag hvala
na korisnim lekcijama

Mene je zanimalo koja krila (NACA i precnik) mogu da savladju 21Njm koliko mi je potrebno za 20A
a da predpostavimo da nema turbulencije,da su usmerena tačnu u pravcu vetra koji duva 10m/sec

znam da te uslove neću imati u praksi,ali me zanima orijentaciono.
pozdrav
Ljuba
 
Odgovor na temu

peto1
Pete Istvan
penzioner
novi sad

Član broj: 216019
Poruke: 62
79.101.239.*



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije20.05.2009. u 07:22 - pre 181 meseci


Pozdrav

Za permag uvek se mozemo malo i saliti ne treba sve ozbiljno szatiti.


http://www.gual-industrie.com/english/statoeolienang.html Generator ima nekih maksimalnih 120 o/min.A pocinje sa nekih 2m/s da se vrti . Meni treba napon od 48v ne bi da pravim prenose nego vise polova. Koliko bi polova trebao orjentaciono da imam da bi to postigao. Definitivna izvedba ce biti ona od 4m. Dali da se generator pravi sa dva rotora i jednim statorom, ili sa tri rotora i dva statora. Jer mesta ispod turbine ima poprilicno. I kada bi uzeli prosek od 50 o/min.

Pozdrav svima i pazite ima i ajkula.
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije20.05.2009. u 08:54 - pre 181 meseci
Za muscorp,

Pretpostavljam da nisi zadovoljan mojim odgovorom, jesam se malo zapetljao da objasnim neobjašnjivo. Pomenuh da su dve teorije u opticaju, da bi pokrile što veće područje šarenih uslova u kojima radi vetrenjača. Kada su velike vetrenjače u pitanju, vrlo su mali a skupi pomaci u optimizaciji krila, na kojima rade naučni timovi i instituti. Statistički podaci su polazni, a ispitivanje lokacije traje godinu dana i košta. Za male vetrenjače sami proizvođači daju dijagrame uvek malo nategnutih rezultata a vrlo ih je malo prošlo ozbiljna ispitivanja. Krila promenljive geometrije koja se ogleda u suženju na vrhu i promeni napadnog ugla su zasad standard i daleko su od optimalnog. Nekakav pomak u oblikovanju krila prikazuje recimo Skystream.

Kada bi se mogla uz par jednačina opisati široka lepeza ponašanja male vetrenjače u svim uslovima, onda bi ovaj način prikupljanja energije bio više zastupljen. U amaterski uslovima polazi se od činjenice da je vetar dostupan, izdašan a da je sve što je naizgled besplatno – dobrodošlo. Da bismo iscrpli veću snagu iz vetra u prvom redu poboljšavamo oblik krila koliko smo u mogućnosti. I tu pravimo kompromis između cene i kvaliteta, pa ako nismo u mogućnosti da dobijemo aeroprofil, koristimo neka približenja čije su nam karakteristike tek nepoznate. Sledeći korak je, jednostavno, povećanje krila.

I još jednom, obrasci koji su u primeni pokrivaju uski dijapazon ponašanja vetrenjače. U prelaznim (promenljivim) i graničnim (opterećenim) režimima, klasična teorija strujanja oko krila doživljava slom (breakdown), promene u slici strujanja su takve da se uvode popravni koeficijenti koji ne objašnjavaju samu sliku strujanja a možemo zamisliti vrtloge koji stvaraju otpor.

Kao što se vidi, pokušavam da pobegnem od direktnog pitanja na sve moguće načine. U praksi bih povećao gabarite i spavao mirno. Ovako, tema za razmišljanje i diskusiju ostaje, konsultovaću i malo jače igrače kao što je GH Bladed 3.8:
Brzina vetra 10m/s, prečnik krila 3m, n=450ob/min, P=1kW (iz alternatora), koji je stepen korisnosti?
Pozz
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije20.05.2009. u 09:27 - pre 181 meseci
Permag

ako mislis na stepen korisnosti generatora oko 70%
podatke koje sam ti dao dobio sam iz insituta NT gde su mi merili generator
pa je ispalo da na 450 0/min kad se optereti sa 20A sila koja je potrebna da to ostvari je 21Njm



A za Petla ja sam nesto ovako dobio:
Prečnik rotora generatora 406mm
prečnik statora 508mm
debljina statora 16mm
Magneti 76x38x19mm N 35 (po 16 komada na jednoj ploči)
sa ovim magnetima može se računati sa oko 0.6Tesla jer sam ja uspeo sa manjim da ostvarim 0.65T doduše stator mi je bio tanji 12mm
da bi se dobilo 50V na 50 o/min (pocetak punjenja akumulatora) treba 107 nam po kalemu ako se ide na 12 kalemova trofazno u zvezdu
ako takav generator opteretimo sa 12A na 120o/min potrebna je sila od 48Njm
to je ovako na brzaka

pozdrav
Ljuba
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije20.05.2009. u 10:30 - pre 181 meseci
Muscorp,

Dakle, imamo alternator:

Njemu dajemo: Pul (W) = M(Nm) * Omega(sec-1) = 21 * 47,1 = 989 (W)

Od njega dobijamo: Piz (W) = U(V) * I(A) = 48 * 20 = 960 (W)

Eta (%) = Pul / Piz = 960 / 989 = 97 (%)

Treba nešto promeniti u uslovima zadatka, npr. Pul = 1370, da bi ostalo bilo realno.

A u takvom slučaju vetrenjača zapada u usiljeni, neprirodni režim, veliki indukovani otpor, dakle jedino povećati krila. Ili smanjiti snagu na izlazu alternatora. Nešto kao mali motor za veliko vozilo, to se jednostavno ne razmatra...

Pozz
 
Odgovor na temu

peto1
Pete Istvan
penzioner
novi sad

Član broj: 216019
Poruke: 62
79.101.239.*



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije20.05.2009. u 19:58 - pre 181 meseci

Pozdrav Ljubo!

Nameravam da stavim 18 kalemova 3x6 tofazni sa po 20 magneta. Koja debljina zice mi treba da to namotam. Dimenzija diskova nije problem, kao ni statora.

Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije20.05.2009. u 21:37 - pre 181 meseci
Peto

ako stavis 18 kalemova treba ti 24 magneta i ici ces sa 6 kalemova po fazi
jel to tako?
za trofazni alternator ti treba 1.33magneta po namotaju

tu bi sad trebalo malo crtati geometriju kako se to slaze.
treba da dodjemo do poluprecnika rotora koji ce biti sada veci od onog koji sam ti racunao u proslom postu.
a treba nam da bi dobili obodne brzine i treba nam ta duzina zice koju ce magnet da preseca
Predlazem ti da probas da nacrtas rotor i da na njega smestis 24 magneta dimenzije koje ne znam koje ce biti
mozda 76x38x19mm a mozda bi mogli i 50x25x12.5, tek kad to nekako slozis mozemo da slazemo i zicu
da vidimo koliko namotaja uopste moze da stane, a da stator bude sto tanji.

zica 1.45 moze maximalno do 28A Ali za trajan rad treba racunati max:4.7A 10.44352oma/km


zica 1.6 moze maximalno do 32A Ali za trajan rad treba racunati max:5.9A 8.282oma/km


zica 1.8 moze maximalno do 35A Ali za trajan rad treba racunati max:7.4A 6.56984oma/km


zica 2.0 moze maximalno do 41A Ali za trajan rad treba racunati max:9.3A 5.20864oma/km

misli se na precnik,a ne napresek

Projektovani napon [V] 50
Broj polova [np] 24
projektovani broj namotaja [n] 44
Broj obrtaja [omega] 50
radijus [r] u mm 200
B Indukcija [T] 0.6
duzina provodnika u mm [L] 76
Struja punjenja akumulatora [A] 1


Linearna brzina [v] m/sec 1.047
potreban broj namotaja po polu [n] 43.7

ocekivani napon za odredjeni broj namotaja [V] 50.4
potreban momenat da se ostvari struja [M] [Nm] 9.6

ovo su na brzinu podaci sta mozes da ocekujes sa 24 pola i precnikom rotora
od 438mm ako upotrebis magnete 76mm duzine, ali nisam siguran dok se ne nacrta dali
ce rotor biti bas ove dimenzije
Imas peto ovaj program pa mozes da se igras

pozdrav
Ljuba
 
Odgovor na temu

peto1
Pete Istvan
penzioner
novi sad

Član broj: 216019
Poruke: 62
93.87.171.*



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije21.05.2009. u 16:15 - pre 181 meseci


Pzdrav Ljubo

Sve si mi objasnio izgleda da nisam bas dobro pregledao disk. Sada mi je vec lakse. Generator ce malo da saceka dok turbina ne proradi. Radi se na njoj, i oko nje. Bice nesto nadam se i neke slike uskoro. Hvala na objasnjenjima.

Pozz.
 
Odgovor na temu

peto1
Pete Istvan
penzioner
novi sad

Član broj: 216019
Poruke: 62
93.86.74.*



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije24.05.2009. u 11:11 - pre 181 meseci
Za zvola
Novi Zeland
Pozdrav
Jedno pitanje iteresuje me dali su na slici koja se vide namotaji statora namotani na gvodeno jezgro ili je samo rotor sa magnetima od gvozda. Na izgled ne izgleda lose i za 48 volti koliko polova treba odnosno 55v. Za akumulatore od 4x12v.
www.watchtv.net/~burmeister/smart wiring.html.
pozdrav pete.
 
Odgovor na temu

zvola
Novi Zeland

Član broj: 140126
Poruke: 47
*.adsl.xtra.co.nz.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije24.05.2009. u 20:52 - pre 181 meseci
Zdravo pete,
onaj link koji ti je ispod teksta ne mogu da pratim tako da nisam bas siguran o kojem statoru pricas.
Ako pricas o statoru disk-motora/generatora koji se dosta koristi u gradnji vetro-generatora, onda namotaji stator se ne motaju na gvozdje. Samo su diskovi rotra gvozdeni.

Pozdrav,
Zvonko.
 
Odgovor na temu

peto1
Pete Istvan
penzioner
novi sad

Član broj: 216019
Poruke: 62
93.86.74.*



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije24.05.2009. u 21:00 - pre 181 meseci

Pozdrav Zdravko


http://www.watchtv.net/~rburmeister/smart.html

na ovaj generator sm mislio.

Pozdrav Pete.
 
Odgovor na temu

zvola
Novi Zeland

Član broj: 140126
Poruke: 47
*.adsl.xtra.co.nz.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije25.05.2009. u 02:17 - pre 181 meseci
Zdravo Pete,

moram se nasmesiti :) ... radim sa covekom ovde na Novom Zelandu, bivsi radnik Fisher & Paykel -a :)
Gordon Ewans, fizicar i enzinjer elektromotora je "otac" smart-drive-a :)

Elem, taj stator je "klasican"... Kalemovi su namotani na transformatorsko gvozdje koji isto tako cini i prsten iza kalemova. Na fotografiji se ne vidi jer je sve lep "overmolded" plastikom da bi ceo motor imao bolji integritet..

To je odgovor, gvozdje i za stator i za rotor (samo, stator iziskuje transformatorsko gvozdje, laminacije, a rotorsko gvozdje je bilo kakva ploca, samo da je magnetna).

Pozdrav,
Zvonko.
 
Odgovor na temu

peto1
Pete Istvan
penzioner
novi sad

Član broj: 216019
Poruke: 62
93.86.74.*



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije25.05.2009. u 21:34 - pre 181 meseci


Pozdrav Zvonko

Nism ni mislio da je u rotoru obicno gvozde nego silicijumski limovi,ili za elektromotore koje se stancuju na presi, samo sto alati dosta kostaju i ne znam kad bi se isplatili. A kod nas neznzm dali se mogu naci ti limovi. Dali se rotor lako okrece, u nropterecenom stanju, ne koce ga magneti.


Pozdrav Pete.
 
Odgovor na temu

zvola
Novi Zeland

Član broj: 140126
Poruke: 47
*.adsl.xtra.co.nz.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije25.05.2009. u 22:44 - pre 181 meseci
Zdravo Pete,
pa, za potrebe vetrogeneratora, rotorsko gvozdje moze da bude obicno. Svrha laminacija je da sto je vise moguce umanje gubitke u gvozdju (Histereza i Vrtlozne struje). Posto u rotoru (kod vetrogeneratora) nema promene magnetnog polja u jedinici vremena, onda ni tih gubitaka nema, te (ako sam pravis rotor) mozes od bilo kog magnetnog gvozdja da ga radis.

Ako sam pravis stator, e, to ce bit malo puno teze, jer moras koristiti laminacije, te ih stancovati. A to je skupo.. Ja sam mislio da si nasao F&P masinu za ves te je rastavio :)

U neopterecenom stanju, F&P "smart drive" se okrece dosta lako. Jos se mogu osetiti "zubi" statora, ali dosta slabo zbog dobre konstrukcije polova i odnosa broja magneta i broja statorskih polova...

Pozdrav,
Zvonko.
 
Odgovor na temu

peto1
Pete Istvan
penzioner
novi sad

Član broj: 216019
Poruke: 62
77.46.213.*



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije28.05.2009. u 16:52 - pre 181 meseci

Pozdrav Zvonko!

Svideo mi se generator ali u opisu nema ili ja nisam nasao da su namotaji SAKRILI limove i dobro maskirali plastikom. Ne mislim da ga radim sigurno . Prvo treba da npravim turbinu a posle cemo da radimo generator. Inace ovih dana dosta duva pa sve gledam da KW po KW odlazi u nepovrat. ovde mozes videti sts se kod nas desava http://vremenskaprognoza.org/Srbija/Novi%20Sad?lang=sr-Latn Samo jos da nadem neki program koji ce da uspe da azurira brzinu vetra svaka 4 sata da ne moram stalno da gledam na netu koliko duva. Racunar je inace stalno ukopcan tako da bi mogao malo i da radi nesto pametno.

Pozdrav, Pete
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 664164 | Odgovora: 951 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.