Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera

[es] :: Web razvoj :: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera
(TOP topic, by Aleksandar Marković)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 134876 | Odgovora: 258 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Illiron
Miloš Hadžić
Beograd

Član broj: 210
Poruke: 431
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera20.11.2002. u 18:10 - pre 259 meseci
Problem je sto "neki" srbi ne shvataju pojam profesionalnosti.
 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.dial.InfoSky.Net

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera20.11.2002. u 19:19 - pre 259 meseci
Što se tiče ovih BergSoftware - i ja sam dobio spam, ali mislim da su neozbiljni (utisak posle pregleda sajta).

Šojke, tvoj cenovnik je sasvim prihvatljiv, ali imam jednu zamerku - izrada logotipa.
On spada u coprorate identity firme/organizacije, i posebno se naplaćuje po mnogo većoj ceni.

Uskoro ću ostaviti i moj okvirni cenovnik (koji zavisi od mnogih faktora).
Naravno nije po satu, jer (kao što kaže Illirion) - Srbi i profesionalnost u većini slučajeva ne idu zajedno.
» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

Batica

Član broj: 6014
Poruke: 108
*.net.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera20.11.2002. u 20:04 - pre 259 meseci
Sad meni nije jasno.
Zasto bi neko rekao da je radio 10 sati ako je radio 1. Da vise zaradi?
Nema to veze sa profesionalnoscu, to je prevarant. A prevaranti imaju "pametnija" posla , sto bi se zajebavali sa ovim stvarima.

Drugo, nije mi jasno sledece:
350 evra:
/dizajn + Logo
/10-15 stranica
/2 revizije
/10 dana odrzavanja nakon uploada
/bez hostinga

Da li to znaci da se posao uvek recimo zavrsi za 3 dana.
Nema razlike u kvalitetu, sve jedno da li si na takvom projektu radio, razmisljao i bio angazovan 3, 5, ili 25 dana?
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera20.11.2002. u 20:48 - pre 259 meseci
Koliko vidim mnogo ovdje sistem naplate usluga u web developmentu povezuju sa nasim tradicionalnim (gastrabajterskim) zanatima tipa zidarstva i sl. :) Sto je u svakom slucaju pohvalno.

1. Ne dirajte mi zidare! Ko je ikada bio na baustellu zna da uglavnom radi 3 pa nivise zidare. Kod njih je sistem rada takav da lik (koji vodi biznis) pogodi pos'o s gazdom na jedan odredjeni period (recimo 20 dana). Onda on oformi tim od nekoliko profesionalaca koji svakodnevno rade na objektu. E sada posto za jednog lika radi 7-8 ljudi, a on ima tri pogodjena posla situacija je takva da nikada ne radi isti broj ljudi. Princip se svodi na tzv. IT deadline. Znaci dobijes odredjeni rok (recimo 30 dana). Ugovoris
odrdjeni iznos po satu (npr. 10 EUR/h). Naravno tacno se zna koliko sati ti odradjujes dnevno u prosjeku (npr. 5h) sto teoretski iznosi 30x10x5 = 1500 EUR. Car takvog posla je u tome sto jedan dan mozes da odradis 10, a drugi dan 5 casova. Takodje recimo nesto sto ti se racuna kao sat posla ti odradis za pola. Ali uvjek postoji neko ali, tako da cesto mozes negdje duze da se zadrzis, negdje odradis krace i generalno na kraju poslu (ako je prethodno sve adekvatno proracunato) si upravo odradio dati broj radnih
casova i uzeo /a mozda i nisi :/ dogovoreni novac.

2. Sada tu vam je jos tzv. keramicarski sistem naplate. Znaci, cijena rada se krece od 4-6 EUR po m2. Ako je hitno radis 5 do 12, onda je cijena 6 EUR, a ako fino dobijes odrijesene ruke i radis umjereno, znaci radis na tri mjesta, svugdje stignes i uradis po kvadrat-dva za nizi iznos. Slicno vecina dizajnera radi kaze ti 1 strana HTMLa sa kasicicom Jave i 200g grafike ti je 10 EUR. Imas popust na svakih 10 jedna dzaba i sl. Sto je po meni cista glupost. Necu da ulazim u diskusiju zasto...

Poslo baustella da se vratim wd-u.

Moje licno misljenje da pri naplatu web developmenta na umu treba imati sledece:

1) Za koga radis. Koliko je klijent upucen u IT, sta zele i na kraju koliki mu je fond. Mislim nemozes sada jednom privatniku koji drzi neku sitnu radnjicu da naplatis sajt 3.000 EUR. Znaci prvo provjeriti sve o klijentu i covjeku objasniti sta mozes da mu uradis, koliko to kosta i kakva tu para lezi.

2) Biti siguran da za pare koje trazis mozes da ponudis i odgovarajuci kvalitet (sto je boljka mnogih)

3) Trebas znati minimalan iznos (nesto slicno kao Shojke) ispod kog neradis, odnosno okvirni cjenovnik.

4) Plus jos stosta.

U razgovoru sa jednim prijateljem VisualBasic programerom prije neke 3-4 godine pitam ga kako naplacuje programcice. On meni kaze, ako je covjek "seljak" (pod navodnicima), neupucen i sl. ja mu ladno uzmem
hiljadu maraka, a ako je malo upuceniji zna kolko sta kosta i sl. ja mu uzmem 300-400 maraka. Situacija je svugdje manje-vise slicna.

I da, jos jedna informacija - cuo sam recimo da je Telekom Srpske za www.telekomsrpske.com platio oko 5.000 EVRA
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.251.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera20.11.2002. u 22:34 - pre 259 meseci
Citat:
Batica:
Jako postujem svaciji rad i "cenovnik" ali nisam siguran da je ovo dobra logika. Mnogo bolja logika po mom misljenju je naplacivati po satu.

To je to, jos uvek dajem nekima cenu "od oka" ali u poslednje vreme samo naplacujem po satu.
Ko nece da veruje, i dalje mogu da mu rebnem cenu "od oka" :-)
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera20.11.2002. u 23:21 - pre 259 meseci
Iako dugo radim web nikad nisam uspeo da prokljuvim matematiku za rad po satu :) Jednostavno nikad ne znam koliko će mi vremena trebati da nešto uradim. Kada radim po strani, ond amogu da procenim koliko vredi strana na osnovu njenog sadržaja. To je i klijentu obično lakše da shvati (svima je dobro poznata ona: časom ćeš ti to, samo malo čukneš po tastaturi) a mene ne uslovljava vremenski, ako uradim brzo bolje za mene. Takođe, vrlo često se dešava da se posao razvlači, jer klijent ne dostavi sav materijal, ili se nešto drugo mora čekati i slično. Teško je tu posle nekome objasniti "satnicu".

Ne vidim, razlog da se neki metod naplate ocenjuje kao bolji ili lošiji, verovatno sve to zavisi od slučaja do slučaja. uostalom i naši omiljeni zidari i keramičari ne naplaćiji samo po m2. imaju oni i cenovnike po satu samo što to njihovi klijenti uglavnom izbegavaju jer niko ne može tako dobro da izdangubi kao zidar :)

 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.239.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera21.11.2002. u 11:40 - pre 259 meseci
Pa zato ti kazem, za stvari za koje ne mozes da procenis koliko ti vremena traba, das "odokativnu" cenu, onoliko za koliko mislis da ti se isplati. A za stvari gde znas sta tacno treba da uradis, ili procenis treba mi 15 dana po 4 sata dnevno, pa ako se i zajebese za 5% nije frka, najbolje je dati po satu.

Evo i zasto, recimo da ti covek nekoliko hiljada slika da sredis za web. On kaze a i ti se slozis da to nije tezak posao i da za to ne treba neko specijalno znanje, ali ti kazes treba mi po slici 10 minuta, znaci pomnozis, saberes... sta god i das mu cenu na osnovu tvoje procene vremena.

E sad, pravilna procena vremena potrebnog da se uradi nesto dolazi sa iskustvom, zar ne?
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Batica

Član broj: 6014
Poruke: 108
*.net.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera21.11.2002. u 12:42 - pre 259 meseci
Tako je, i ima jos jedna stvar.
Razlika izmedju cena/sat i po stranici je sustinska. I svako moze da radi na sat samo ako malo bolje razmisli i prepozna razliku.
Letos kada sam putovao na odmor 1/3 ljudi u bus-u su mi rekli da rade kao web dizajneri.
Medjutim, svi do jednog su u stvari znali samo da dzaraju malo FrontPage. E kao sto nisi knjizevnik ako znas da kucas tekst u MS-Word-u, tako nisi i web dizajner ako znas da radis u FP.
Ti si web dizajner/developer ti naplacujes ideju, znanje, talenat i rad, ti predlazes i dajes resenja za odredjenu vrstu problema.
A ta ideja etc je samo formalizovana na ovaj ili onaj nacin kroz odredjen broj stranica ili web sajt.
Kao sto ne kupujes kozu vec cipele, ne pamuk nego kosulju i ne gvozdjuriju nego auto, tako i ti ne naplacujes stranice
NEGO IDEJU i ZNANJE.

Koliko ces sati provesti da bi osmislio i formalizovao odredjenu ideju, puta, cena/sat = toliko kosta web sajt koji si napravio.

Tako mozes da radis i za $100 i za $1000 a kako ce izgledati to sto si uradio zavisi ce od toga koliko ti je placeno.

 
Odgovor na temu

ShojkE
Munze Konza

Član broj: 1169
Poruke: 272
217.26.76.*

Sajt: www.zooncreative.com


Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera21.11.2002. u 13:35 - pre 259 meseci
Cene koje sam postavio su prevashodno okvirne i na osnovu njih se dalje odredjuje cena samog sajta... Recimo da neko zeli da mu se uradi sajt od 10-15 stranica i da pritom na njima ima flash segmenata... Sigurno mu necu naplatiti 350 evra vec vise od toga... Cene koje sam naveo su krajnje i ispod njih ne zelim, a i nemam vise zivaca i vremena da radim...
Jednostavno za sve nas je veoma bitno da shvatimo da je proslo vreme dokazivanja... Svi smo mi dovoljno nauceni, kreativni i nadasve voljni da uradimo neke lepe velike i svakako dobro placene poslove... Tako i treba da se ponasamo... Kao sto je neko rekao, kao profesionalci... Ja posao web dizajnera (nemogu za sebe da kazem da sam developer), svatam krajnje ozbiljno, a same mogucnosti marketinga nekog posla putem svetske mreze krajnje isplativo... Ne zelim da radim po principu koliko para toliko muzike... Jednostavno nije mi pojenta da samo uzmem novac i odradim sta god... Zelim da uradim lep sajt... Da mu se posvetim i da on sa ponosom zauzme lepo mesto u mom portfoliu...
Mozda je moje misljenje suvise subjektivno, ali sam shvatio da mi je lakse da godisnje uradim 6 dobrih sajteva za "normalnu" cenu nego da uradim 100 bezveznih lokacija za mizerne pare...

Naplata po satima je veoma konstruktivna stvar, ali je neko usput zaboravio da napomene da zivimo u Srbiji... Ovde su ljudi naviknuti na okruglo... Nikada mi ni jedan narucioc posla nije dosao i rekao koliko kosta 1 sat web dizajna, vec su svi pitali koliko kosta sve ovo na Internetu... Jednostavno ovde ljudi jos uvek nisu naviknuti da razmisljaju o satnicama, sto je po meni velika greska... Kako sam vec naveo za inostranstvo konstantno radim naplacivajuci im po satu, a verujte mi onaj ko ti placa posao ce se svakako dobro raspitati kod tvoje konkurencije koliko ti je sati zaista potrebno... Ti ako zelis idi na prevaru pa reci da si radio 10 umesto 5 sati, ali budi siguran da ces sam tim klijentom uraditi jedan posao i vise ga nikada neces cuti... Cak je pametnije reci manje sati nego sto ti je zaista trebalo, a u buducnosti mu govoriti da je nesto trajalo nesto duze nego inace...

Logo, vizit karte, flayere svojim partnerima dajem kao gratis jer ni jadan od njih nije igrao na kartu "ajde da uradimo taj sajt ili reklamu pa kud koji", vec se nasa poslovna saradnja nastavlja...
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera22.11.2002. u 07:38 - pre 259 meseci
Citat:
ShojkE:

***

Jednostavno za sve nas je veoma bitno da shvatimo da je proslo vreme dokazivanja... Svi smo mi dovoljno nauceni, kreativni i nadasve voljni da uradimo neke lepe velike i svakako dobro placene poslove... Tako i treba da se ponasamo... Kao sto je neko rekao, kao profesionalci... Ja posao web dizajnera (nemogu za sebe da kazem da sam developer), svatam krajnje ozbiljno, a same mogucnosti marketinga nekog posla putem svetske mreze krajnje isplativo... Ne zelim da radim po principu koliko para toliko muzike... Jednostavno nije mi pojenta da samo uzmem novac i odradim sta god... Zelim da uradim lep sajt... Da mu se posvetim i da on sa ponosom zauzme lepo mesto u mom portfoliu...
Mozda je moje misljenje suvise subjektivno, ali sam shvatio da mi je lakse da godisnje uradim 6 dobrih sajteva za "normalnu" cenu nego da uradim 100 bezveznih lokacija za mizerne pare...

***

Logo, vizit karte, flayere svojim partnerima dajem kao gratis jer ni jadan od njih nije igrao na kartu "ajde da uradimo taj sajt ili reklamu pa kud koji", vec se nasa poslovna saradnja nastavlja...



Jako fino (i profesionalno) receno.

 
Odgovor na temu

miles_davis
Milan Zdravković
Niš

Član broj: 6127
Poruke: 81
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 62215378
Sajt: www.webtopsolutions.net


Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera22.11.2002. u 11:23 - pre 259 meseci
Citat:
ShojkE:
Mozda je moje misljenje suvise subjektivno, ali sam shvatio da mi je lakse da godisnje uradim 6 dobrih sajteva za "normalnu" cenu nego da uradim 100 bezveznih lokacija za mizerne pare...
...


Moje mišljenje je da je "koliko para toliko muzike" opasna filozofija. Sajt koji radiš za 1000EU treba da bude jednako kvalitetan kao i onaj koji naplatiš 1EU, iz više razloga.
Najvažniji je u tome da od jednog web projekta možeš da imaš mnogo više benefits od samih para. I sam si pomenuo jedan - nastavak poslovne saradnje. Drugi je tvoje ozbiljne shvatanje svoje profesije. Treći je referenca.
Shodno tome, možemo i da obrnemo rečenicu iz tvog citata. Znači, ima smisla da radiš "dobar" sajt (posećenost, ciljne grupe, dobro odrađen SEO ako ga drugi rade, content se redovno ažurira) i za malo para, jer ćeš posredno zaraditi, dok za "bezvezne lokacije" primeniš svoj cenovnik.

Ja mislim da je domen web design aktivnosti u normalnom biznisu sve uži, tako da je prilično teško razgovarati o cenovniku. Prva stvar, pre bilo koje diskusije o cenama koju treba uraditi, je taxonomija poslova u web biznisu, od kojih se neki i ne mogu svrstati pod njega, npr. corporate identity.

Meni je logično da je web design, sastavni deo formiranja corporate identity. Sa druge strane, imajući u vidu da teško može da se zamisli ozbiljan sajt bez CMS-a, kao i činjenicu da rezultate corporate identity aktivnosti moraju najpre da obrade konsultanti i experti iz domena web usability, ergonomije, internet marketinga, šta ostaje web designeru ? Sažimanje svih prethodno dobijenih rezultata i seckanje u HTML ?
Naravno srpski scenario je da "web designer" zna da radi sve ovo gore, što nije nemoguće. Primer: Varagić (iako ne znam čoveka, čini se da nisam pogrešio), a sigurno ih ima još mnogo. Fala bogu pametan smo i uporan narod (izbego sam da kažem vredan).

Znači, najpre treba da se uradi podela rada, pa onda za svaki domen se definiše cena rada, po satu, danu ili kako hoćete.

Kao doprinos diskusiji: moja cena za sajt je 1000EU (sa CMS-om, bez designa - retko kad mi traže, skoro uvek mi daju gotov), za portal sa publishing workflow-om 2500EU + naplata za development dodatnih zahteva (koji se ipak gotovo uvek uklope u moj CMS :)).

Cenu nisam stavio ovde da bih se reklamirao (ukoliko nekog interesuje moj web mogu na mail da pošaljem URL), već da bih vam dao temu za diskusiju:

Napravite dovoljno fleksibilan CMS jednom i koristite ga u svojim web projektima. Time dramatično skraćujete design&development cycle, obarate svoju cenu usluge, čime je činite još konkurentnijom i dobijate mogućnost da otvorite nove poslove sa klijentom: content planning, usability, SEO, itd.

There is only one chance to make a first impression..
__________________________
www.webtopsolutions.net
 
Odgovor na temu

miles_davis
Milan Zdravković
Niš

Član broj: 6127
Poruke: 81
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 62215378
Sajt: www.webtopsolutions.net


Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera22.11.2002. u 11:57 - pre 259 meseci
Niko od vas ne treba da se boji "klinaca" koji rade za "upola cene" (mada sam siguran da ima i ovde takvih).

Na zalost, nije mi poznata dobro domaca web ponuda, jer u Nisu ima veoma malo firmi koje to rade :( Uglavnom su to firme koje se bave grafickim dizajnom (citaj, pera firmopisac kupio kompjuter) ili skole racunara (citaj: kad ga vec placam da drzi HTML kurseve, daj da odradi i neki sajt), a nude i tu uslugu.
Siguran sam da je u Beogradu (narocito Novom Sadu) sasvim drugacija situacija i to je sasvim logicno, jer postoji mnogo jaca akademska baza i drugacije orijentisana privreda.

Elem, ljudi, cuvajte svoj integritet stabilnom cenom i kvalitetom. A svaka cast onome ko to moze da "odradi" na domacem "trzistu". Kad vam neki klinac "otme" posao, pratite situaciju. Neminovno je da u jednom trenutku dodje vreme da uskocite i skupo vadite fleke. Ako ne dodje, to znaci da je klinac "dobro" odradio posao (citaj: zadovoljio klijenta) i skinite mu kapu.
There is only one chance to make a first impression..
__________________________
www.webtopsolutions.net
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.1.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera22.11.2002. u 13:34 - pre 259 meseci
Citat:
miles_davis:
Moje mišljenje je da je "koliko para toliko muzike" opasna filozofija. Sajt koji radiš za 1000EU treba da bude jednako kvalitetan kao i onaj koji naplatiš 1EU, iz više razloga.

Kompletna istina, ništa se ne može dodati ili oduzeti. Ako si prihvatio da radiš nešto, odradi ga najbolje što umeš ili što uslovi dozvoljavaju. A zašto si dao cenu koju si dao, sigurno imaš dobra razlog. Prvi site koji sam radio (once upon a time...) bio je besplatan, ali znam zašto sam tako uradio. Drugi sam naplatio čisto da bih ga nazavao "moj prvi komericjalan sajt" a od trećeg sam već uzeo 4 svoje mesečne plate u to vreme. Vrlo je bitno da imaš šta da pokažeš i meni je najžalije što sam morao da izbacim iz svog portfolia desetak sajtova koji više nisu aktivni ili su promenjeni, kakvi god oni bili.

Citat:
Napravite dovoljno fleksibilan CMS jednom i koristite ga u svojim web projektima. Time dramatično skraćujete design&development cycle, obarate svoju cenu usluge, čime je činite još konkurentnijom i dobijate mogućnost da otvorite nove poslove sa klijentom: content planning, usability, SEO, itd.


I ovo je tačno, a evo i mog primera. Skoro sam dobio da uradim jedan site i pregovori su tekli.... pitali su me za koliko mogu da ga uradim, da sajt bude operativan. Kada sam rekao 3 nedelje, neki su se čudili, većina smejali a svi su mislili da sam neozbiljan. Pošto im je rok bio 2 meseca, rekoh nemate šta da izugite, dajte da uradim pa ćemo posle da pričamo. Trebalo je da se uradi i dizajn i development.

Uradio sam ga za 17 dana, znači 4 dana pre roka, a onda sam naterao sve koji su se smejali da progutaju svoje g****. Pored toga, napravio sam im i operativni affiliate sistem (sve u istom roku) i njihovom čudu nije bilo kraja jer im je neko ko je radio affiliate za drugi site radio isti 5 meseci.

U čemu je poenta? 10 dana sam igubio na dizajn, a za 7 dana sam odradio sve ostalo jer sam od prethodnih projekata imao gotove sve klase i module za rad, pa sam samo imao da pišem mySQL querije i output rezultata.

Zato, poruka svima koji se bave ili žele da se bave ovim poslom, poslušajte miles_davis i pravite maksimalno fleksibilan kod, koji će vam prvi put oduzeti mnogo vremena, ali svaki sledeći put ćete debelo naplatiti to vreme.

Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Batica

Član broj: 6014
Poruke: 108
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera22.11.2002. u 13:37 - pre 259 meseci
"Koliko para toliko muzike" nije opasna filozofija. Filozofija
"Koliko para toliko muzike" je temelj trzisne ekonomije. Da je tako, mozete se uveriti na svakom koraku i u svim sferama poslovanja.
Stavite novac u dzep i izadjite na ulicu da kupite nesto i uvericete se u taj princip cak i u nasoj srpskoj varijanti.
A to "radis za malo para" pa "nastavak poslovne saradnje" to je prica za malu decu i u nasim uslovima to samo moze da bude izuzetak a ne pravilo. Sta da nastavis kada on ne ceni ili nema ili ne zeli da plati tvoj posao.
 
Odgovor na temu

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera22.11.2002. u 13:57 - pre 259 meseci
Off-topic: zar ne bi trebalo ova tema da ide u Advocacy ?
 
Odgovor na temu

miles_davis
Milan Zdravković
Niš

Član broj: 6127
Poruke: 81
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 62215378
Sajt: www.webtopsolutions.net


Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera22.11.2002. u 14:18 - pre 259 meseci
Citat:
Batica:
"Koliko para toliko muzike" nije opasna filozofija. Filozofija
"Koliko para toliko muzike" je temelj trzisne ekonomije.


Filozofiranje nad krilaticom "Koliko para toliko muzike" je opasno. Naprimer, jedno od popularnijih "Ne može on mene tolko malo da plati kolko ja mogu malo da radim" nas je i dovelo tu gde smo :). A na to sam i mislio.

Citat:
Batica:
A to "radis za malo para" pa "nastavak poslovne saradnje" to je prica za malu decu i u nasim uslovima to samo moze da bude izuzetak a ne pravilo. Sta da nastavis kada on ne ceni ili nema ili ne zeli da plati tvoj posao.


Iako je ovo delimično tačno, grešiš jer generalizuješ stvari. Tvoja zadnja rečenica je jedan od čestih izgovora gomile stručnih ljudi koji su otišli iz zemlje (jedan sam od onih koje ovo duboko pogađa). Ako želiš da hodaš sam u web biznisu u Srbiji, možeš da budeš i ekspert u oblasti, ali to nije dovoljno. Ono što su ljudi u ovom forumu nazivali "spika" kao i malo poznavanja psihologije je neuporedivo važnije, jer je nažalost retka osobina kod programera.

Moraš da naučiš da je mušterija uvek u pravu (a to je takođe osnov tržišne ekonomije), bez obzira kakav kreten bio. Ako on ne ceni to što si ti uradio, onda je on loše odrađen. Dobro je da ti visoko ceniš svoje znanje i veštine, ali, bez obzira na to da li mu popravljaš bicikl ili praviš web sajt nekome, tvoj osnovni cilj je da njega zadovoljiš. To ćeš naravno uspeti, samo ukoliko pre posla tačno definišeš šta on hoće, napraviš ugovor na osnovu toga i radiš.

Uvek uradi više od onoga što se od tebe traži. Ukoliko se neke dobre ideje setiš za vreme definisanja zahteva, ne uključuj je u inicijalni posao, uopšte mu je ne pominji. Izađi sa tim, tek neposredno pre isplate. Ukoliko je ideja dobra, prethodni posao će ti isplatiti odmah, a imaćeš odmah i naredni.
Ako se sa ovim ne slažeš, OK, ali u tom slučaju ćeš zaista uspeti tek kada sebi nađeš menadžera.

There is only one chance to make a first impression..
__________________________
www.webtopsolutions.net
 
Odgovor na temu

Batica

Član broj: 6014
Poruke: 108
*.net.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera22.11.2002. u 16:22 - pre 259 meseci
Shvatam da postoje slucajevi kada ima smisla raditi ispod cene i to u smislu u kojem je pisao Bluesman. Ali to su izuzeci.

Nema potrebe biti skroman i praviti trule kompromise. Pogledajte samo jugoslovenske sajtove npr. citroen-a, Mercedesa,...... Bas su se istrosili. Nema se para?
Zasto bi francuz ili nemac od istolog posla tamo mogli da kupe auto a mi ovde ne mozemo (ni da sanjamo). Mnogo puta smo sami krivi za to.
Dace, dace..Samo cool i bez kompromisa.
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera22.11.2002. u 16:53 - pre 259 meseci
Samo da se ubacim. Danas uopste u Srbiji nije lako biti profesionalni developer. Kao ste miles rece, moras da budes expert na mnogo polja ukljucujuci: dizajn, programiranje, usability, marketing, a posebno menadzment.

Btw, koliko je jedan takav nas covjek cijenjen u inostranstvu? Takodje kad sam vec kod inostranstva u svakom slucaju se nesmije zaboraviti ovdasnji "zivot na svjezem zraku" odnosno masovna piraterija, gdje smo (a u RS se jos moze :) masovno koristili piratski softver u struci. Znam, sada ce neki reci imas Linux, Apache,PHP, neki_free_editor i picis. Mada ne znam ni jednog developera da je krenuo da radi u takvim okolnostima. Znaci dzaba smo koristili sve moguce verzije Winova (ukljucujuci i NT),
Photoshop, Ilustrator, Kompletnu Macromedinu paletu proizvoda (Dreamweaver i Flash ovkors), etc. Zahvaljujuci tome nase ljudi su na zapad odlazili sa maximalnom pripremom i uzimali vel'ke pare..

U vezi CMSa u potpunosti se slazem. Kljuc dobrog developmenta (& profita) je izrada modularno koda. Napisi jednom, iskoristi gdje god mozes.

E sada da spomenem sindrom klinaca. Ja sam klinac i radim wd :) Ja recimo znam nekoliko mladjanih ljudi (<= 18) koji wd rade dugo, u trendu su, mnogo su kreativni i usput budi receno ne prodaju svoj rad za male pare.

Sta reci za "starije"? Ja recimo znam lika koji je prije dvije godine kupio prvi comp, a evo od prije jedno pola godine otvorio firmu za wd i posluje zadovoljavajuce uz nikakav kvalitet (url firme necu da navodim).
Tu su i neki koji su poceli rano da se bave wd-om (profil: uglavnom dtp dizajneri i ljudi koji su vrlo rano bili u kontaktu s Netom) ali mnogo nisu odmaknuli od mogucnosti tadasnjeg weba. Odnosno kasne 2, pa i vise godina, sto je u wd-u nezamislivo.
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera22.11.2002. u 17:35 - pre 259 meseci
Offtopic:

Posto je tema veoma popularna, a vidim okupila se vecina developera sa ES da i nesto predlozim. Na ESu vec imamo dva kvalitetna foruma posvecena poslovnoj primjeni wd-a. U pitanju su e-commerce
i e-marketing forumi. Cini mi se da je potreban i treci clan da se zaokruzi cjelina.

Forum posvecen sledecim stvarima:

- XML (i njegove varijante)
- Content Managment Systems
- App Service Providing
- Diskusija o trenutnom stanju wd scene
- Recenzije profesionalnih (komercijalnih) sajtova i sl.

Nemam nista protiv Web dizajn foruma ali mislim da je forum preglomazan i da se provlace poruku nivoa "pogledajte moj prvi sajt" i mnoge sporedne stvari. Mislim da bi web dizajn forum trebao i dalje nastaviti u principu postavljanja pitanja, recenzije sajtova, programama, alata i sl. dok bi novi forum bio posvecen diskusiji na malo visem nivou. Takodje smatram da na ESu vec postoji stvarno zavidan broj
profesionalnih web developera. Ako postoji recimo forum EsOS sa jednom jedinom temom nazvanom: hmmm.... mislim da uopste nije problem otvaranje jednog ovakvog foruma na ESu.

Mozda sam to malo nabudzio, ali ko procita svatice. Komentari ?
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera23.11.2002. u 11:57 - pre 259 meseci
Citat:
mungos:
Offtopic:

Forum posvecen sledecim stvarima:

- XML (i njegove varijante)
- Content Managment Systems
- App Service Providing
- Diskusija o trenutnom stanju wd scene
- Recenzije profesionalnih (komercijalnih) sajtova i sl.



Ja bih rekao da je XML tema za poseban forum, bez obzira sto je povezana sa ostalim temama. Jer XML nije vezan samo web. Moj brat je Delphi programer, i trenutno radi aplikacije koje intenzivno koriste XML. Sam Oracle, po defaultu podrzava upite koji su XML a ne SQL:) a daje i izlaz u XML. To sve nema veza sa CMS/ASP koji su pak tema sa sasvim poseban forum. Jer ako ja razvijam neki CMS u kombinaciji Cold Fusion/C++/Java (sto je inace jako moguce i koristi se intenzivno u svetu), gde na primer da postavim neko pitanje ili komentar:))))

Gojkoooooo:)
Poz
 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera
(TOP topic, by Aleksandar Marković)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 134876 | Odgovora: 258 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.