Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

OSI model i kontrola grešaka?

[es] :: Enterprise Networking :: OSI model i kontrola grešaka?

[ Pregleda: 6463 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

borneo

Član broj: 57852
Poruke: 78
*.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon OSI model i kontrola grešaka?28.11.2005. u 14:03 - pre 223 meseci
Da li mi neko moze pojasniti koji sloj OSI modela je zaduzen za kontrolu greske (ne prispeca, nego pogresnog prenosa) ?

Objasnjenja na netu variraju od 2. do 4. sloja.

evo jednog primera:
Citat:
4. Transport:
.. Responsible for PACKET HANDLING. Ensures error free delivery. Repackages
messages, divides messages into smaller packets (Fragments and reassembles
data), and handles error handling.

Citat:
2. Data Link:
.. CRC is added at this Layer (Error detection).
If CRC fails at the receiving computer, this layer will request re-transmission.


Moze li neki link do objasnjenja OSI modela, sa detaljnim primerom, sta se desava sa podacima, od aplikacije do okvira spremnih za slanje (i obratno), znaci gde ide koji elektron ?

Objasnjenja koja sam ja pronasao su uglavnom fast-food i izgledaju mi prilicno konfuzno.
(Kao da im je jedina svrha da pokazu koliko je autor pametan).


Hvala

[Ovu poruku je menjao Milan Andjelkovic dana 28.11.2005. u 19:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nix
Nikola Andrejic
Beograd

Član broj: 14172
Poruke: 178
138.25.254.*



Profil

icon Re: OSI model (o cemu se U STVARI radi ?)28.11.2005. u 15:26 - pre 223 meseci
Imam isti problem.
Molim Vas ako nekom nije tesko da sto temeljnije objasni ISO/OSI model.....
Potrebna mi je pomoc kao nikada do sada, necu mu zaboraviti!
Veliko hvala !
Puno pozdrava od NIX-a !!!
 
Odgovor na temu

djk494

Član broj: 494
Poruke: 320
193.220.2.*



+39 Profil

icon Re: OSI model (o cemu se U STVARI radi ?)28.11.2005. u 16:26 - pre 223 meseci
Na 4 nivou se fragmentuju podatci na potrebnu velicinu (MTU) i prosledjuju se nizim nivoima orginalni podatak se pojavljuje ponovo tek kada se na uredjaju koji prima podatke defragmentuju u orginalni oblik tako da je tek tu moguca provera orginalnog podatka.

Posto se vecina gresaka desava na fizickom nivou, postoji i kontrola greske na drugom nivou koja koristi CRC algoritam koji je jednostavan i jeftin za hardversku implementaciju i vrsi proveru na nivou paketa i nije u mogucnosti da zna da li je ceo podatak ispravan.
 
Odgovor na temu

borneo

Član broj: 57852
Poruke: 78
*.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: OSI model (o cemu se U STVARI radi ?)28.11.2005. u 17:04 - pre 223 meseci
Dobro, ako se na 2. nivou (u NIC-u) vrsi kontrola pariteta (VRC, LRC) i CRC, kakve se onda kontrole vrse na 4. nivou (osim mozda da neki paket ceo fali) ?

Kako izgledaju hederi koje svaki sloj dodaje na podatke?

Neki video tutoriali (MCSE Osnove umrezavanja +), prikazuju da se oni uklanjaju(dodaju) pri prolasku paketa od 1. do 7. sloja, iako paketi od 4. sloja navise ne postoje vec su asemblovani u celovit podatak (?)

Ima li nekog dobrog linka?
 
Odgovor na temu

d0ubleclick
"admin" u cybercaffeu
Osijek/HR

Član broj: 69221
Poruke: 57
*.xnet.hr.

Jabber: doubleclick@jabber.org


Profil

icon Re: OSI model (o cemu se U STVARI radi ?)28.11.2005. u 17:19 - pre 223 meseci
Citat:
borneo: ...Neki video tutoriali (MCSE Osnove umrezavanja +)...
Ima li nekog dobrog linka?

CBT Nuggets 2005 Network+

Code:
https://www.cbtnuggets.com/webapp/product?id=284


Mozda moze to?

Reci mi, jel ima neki normalni nacin da ja posaljem taj CD iz osijeka u SCG? :)

FTP mozda neki?


[Ovu poruku je menjao d0ubleclick dana 28.11.2005. u 18:23 GMT+1]
nema glupih pitanja, ima samo glupih ljudi...
 
Odgovor na temu

djk494

Član broj: 494
Poruke: 320
*.smin.sezampro.yu.



+39 Profil

icon Re: OSI model (o cemu se U STVARI radi ?)28.11.2005. u 17:25 - pre 223 meseci
http://www.firewall.cx/
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.beogrid.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: OSI model (o cemu se U STVARI radi ?)28.11.2005. u 18:04 - pre 223 meseci
Error control se u stvari može pojaviti u 2., 3. ili 4. lejeru (prema OSI arhitekturi) i to u jednom ili više njih. Gde će se pojavljivati i u kojoj formi zavisi od protokola koji se koriste.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

positive0

Član broj: 64952
Poruke: 143
217.75.206.*



Profil

icon Re: OSI model i kontrola grešaka?28.11.2005. u 23:28 - pre 223 meseci
Sve zavisi sta podrazumjevas pod error-ima
Da li je i zagusenje linka error?

Hajde jedno slikovito jednostavno objasnjenje: checksumi na dl layeru omogucuju error kontrolu na shared medijumu izmedju dva hosta. Bez obzira sta imas kao medijum ova vrsta error kontrole omogucuje da se paket ne izgubi na prvom hopu do destinacije, znaci tamo gdje jos ne postoji rewrite ili enkapsulacija l2 headera. Cim je paket izasao sa tog broadcast/point-to-point/what_ever domena error kontrola se gubi kada je izvorni posiljaoc u pitanju. Znaci, ovaj nivo je koriscen samo za host-to-host (ili hop-by-hop) komunikaciju.
Ali ako sam ja sa svom racunaru na Marsu poslao paket na server na Ekvatoru, taj paket je sigurno promjenio jedno 10 medijuma (satelit, gigabit, ethernet, atm, fram-relay, ethernet, Fast...) i preskocio jedno 30-tak hostova. MTU se promjenio onoliko puta koliko je medijuma promjenjeno. Nesto mora da mi garantuje dospjece mog paketa a to nesto nije ethernet link izmedju mene i mog rutera. Ako ja npr. saljem pakete sa token ring interface-a koji ima MTU od 4464 i taj paket preskoci na ethernet sa 1500, visi protokol kao sto je IP ce se iskoristiti za korekciju velicine paketa na data linku u vidu fragmentacije paketa, a ICMP po mogucnosti za otklanjanje "nejednakosti" u vidu slanja PMTU discoverija...

Tu se pojavljuje IP koji je identican (u velikom broju slucajeva) i na pocetku i na kraju i koji moze da mi pruzi kakvu-takvu garanciju. IP prati paket od starta do destinacije.

Na leyeru 3 takodje imas neku vrstu checksuma u vidu 2 byte-a Header Checksum polja, ali ovo zahtjeva upotrebu nekog drugog mehanizma (ICMP ili sam transportni protokol).
Ako i zagusenje posmatras kao error na linku, onda IP standard definise i tzv ECN 7 i 8 bit u TOS/DSCP byte-u za neku vrstu "korekcije" problema.

Kako ne mozes garantovati da ce ti firewall dopustiti ICMP, obicno se sva error kontrola (ukljucujuci i probleme sa fragmentacijom) prebacuje na visi transportni/aplikacioni protokol koji je u stvari i inicirao konekciju...e sad ovde na red dolaze sekvencni brojevi i ack-ovi, kao i windowing kontrola na osnovu kojih se utvrdjuje da li postoji potreba za retransmisijom, mss koji se danas uglavnom odredjuje na osnovu MTU-a...

A tebi evo link za dalju meditaciju o protokolima http://www.protocols.com/.

Poz

 
Odgovor na temu

borneo

Član broj: 57852
Poruke: 78
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: OSI model i kontrola grešaka?30.11.2005. u 19:32 - pre 223 meseci
Hvala na odgovorima (especially to positive0), sori zbog kasnjenja.

Oba linka (i Vasa objasnjenja) su solidna, ali jos uvek bez integrisane informacije sta se npr. dogadja od trenutka kada se ukuca url neke web stranice u browser na homePC, koji je preko dial-up-a konektovan na ISP server(S1).

a) kako paketi(zahtev) putuju do zeljenog servera(S2) (na kojem je stranica) ?
b) kako taj server(S2) obradjuje (po OSI) pakete(zahtev) koje smo poslali ?
c) kako nam isti server(S2) salje pakete sadrzaja trazene stranice ?
... i sve to po OSI slojevima, sa akcentom na adresiranje paketa.

Ako bi neko smogao snage i vremena da ovo precizno objasni, verujem da bi usao u
narodne epske pesme (i niko ne bi imao nista protiv).

Evo jedne dileme oko adresiranja.
IP header (sa IP odredisnom adresom) enkapsuliran je u 3.sloju, a sve zajedno dalje je enkapsulirano u 2.sloju sa MAC(hardverskom NIC) adresom u data-link headeru, koja je od tada valda jedina vidljiva na mrezi.
Meni to izgleda kao da neko na koverat stavi broj stana, i takvo pismo ubaci u
sanduce; jer sve i da je ta(MAC) adresa jedinstvena neko mora da je prevede u IP
adresu koja moze da se pronadje na internetu.
Dakle, kako postar (u posti posiljaoca) da zna gde da posalje pismo, ako je moja adresa(drzava, grad, ulica, broj - IP) na kovertu koji je unutar koverta na kojem je samo broj mog stana, koji makar bio i jedinstven(random) za svaki stan na svetu, postarima ne znaci nista jer ne postoji jedinstveni registar stanova sveta ?
Positive0 kaze: "IP prati paket od starta do destinacije", ali kako kada je on(IP) enkapsuliran od strane data-link layera, znaci ne bi trebalo da moze bilo sta da kontrolise (?).
I sta ako nema NIC-a, (singl PC konektovan na Internet) sta je onda MAC adresa ?

Znam da je ovo mnogo pitanja, ali objasnjenja na zeljenom low-levelu jednostavno
nema, ni u knjigama(a ja sam kupio 2: 'Osnove umrezavanja' J.Habraken i 'MCSE
Osnove umrezavanja plus') ni na netu (najuspesnije objasnjenje koje sam ja do sad pronasao nalazi se ovde).
Pa eto ako neko hoce da narednih vekova guslamo o njemu, nek proba da pomogne.


Sto se tice dOubleclickovog pitanja kako da posalje CD, mislim da je najbolje da ide preko SNA servisa.


Da li uopste ima potrebe navoditi, koliko bih ja i meni slicni (Nix npr.) bili zahvalni na razjasnjenju ovih nejasnoca.

greets

*SNA - sofer nekog autobusa





 
Odgovor na temu

positive0

Član broj: 64952
Poruke: 143
*.wifi-01.sa.lol.ba.



Profil

icon Re: OSI model i kontrola grešaka?30.11.2005. u 20:40 - pre 223 meseci

najbolje objasnjenje koje ci ti iko ikada dati se nalazi na : http://www.ethereal.com/distribution/win32/

poz
 
Odgovor na temu

borneo

Član broj: 57852
Poruke: 78
*.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: OSI model i kontrola grešaka?30.11.2005. u 22:49 - pre 223 meseci
Hoces reci da treba da instaliram ovaj hvatac frejmova ?
(vec daunloudujem)

[Ovu poruku je menjao borneo dana 30.11.2005. u 23:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

positive0

Član broj: 64952
Poruke: 143
*.wifi-01.sa.lol.ba.



Profil

icon Re: OSI model i kontrola grešaka?30.11.2005. u 23:00 - pre 223 meseci
a kao propratnu literaturu pogledaj http://www.amazon.com/gp/produ...-3791255?v=glance&n=283155



 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: OSI model i kontrola grešaka?03.12.2005. u 01:10 - pre 223 meseci
Ovde na srpskom imate objasnjenja mreznih standarda, OSI modela, IP adresiranja itd..

http://literatura.megatrend-in...ledb.php?action=file&id=53
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
80.93.240.*

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: OSI model i kontrola grešaka?03.12.2005. u 11:06 - pre 223 meseci
Citat:
borneo:
b) kako taj server(S2) obradjuje (po OSI) pakete(zahtev) koje smo poslali ?
c) kako nam isti server(S2) salje pakete sadrzaja trazene stranice ?
... i sve to po OSI slojevima, sa akcentom na adresiranje paketa.

Vidiš, tu ima jedna bitna činjenica koju treba upamtiti. OSI model je lepo zamišljen, ali u stvarnosti nije zastupljen u meri u kojoj su se njegovi tvorci nadali da će biti.
Internet ne funkcioniše po OSI modelu, već po Internet ili TCP/IP modelu.
Evo i osnovne razlike prikazane kroz slojeva koji čine ova dva modela:
o OSI model:
7. Application
6. Presentation
5. Session
4. Transport
3. Network
2. Data link
1. Physical
o Internet model:
4. Application (odgovara OSI lejerima 7, 6 i 5)
3. Transport (odgovara OSI lejeru 4)
2. Internet (odgovara OSI lejeru 3)
1. Network Access (odgovara OSI lejerima 2 i 1)

Znam da ovo nije odgovor koji si tražio, ali trenutno stvarno nemam vremena da prepričavam knjige. Više bi mi se svidelo neko pitanje koje zahteva manje opširan odgovor, kao recimo ovo malo niže...

Citat:
Evo jedne dileme oko adresiranja.
IP header (sa IP odredisnom adresom) enkapsuliran je u 3.sloju, a sve zajedno dalje je enkapsulirano u 2.sloju sa MAC(hardverskom NIC) adresom u data-link headeru, koja je od tada valda jedina vidljiva na mrezi.
Meni to izgleda kao da neko na koverat stavi broj stana, i takvo pismo ubaci u
sanduce; jer sve i da je ta(MAC) adresa jedinstvena neko mora da je prevede u IP
adresu koja moze da se pronadje na internetu.
Dakle, kako postar (u posti posiljaoca) da zna gde da posalje pismo, ako je moja adresa(drzava, grad, ulica, broj - IP) na kovertu koji je unutar koverta na kojem je samo broj mog stana, koji makar bio i jedinstven(random) za svaki stan na svetu, postarima ne znaci nista jer ne postoji jedinstveni registar stanova sveta ?
Positive0 kaze: "IP prati paket od starta do destinacije", ali kako kada je on(IP) enkapsuliran od strane data-link layera, znaci ne bi trebalo da moze bilo sta da kontrolise (?).

Analogija sa poštanskom službom se često koristi. Pokušaću grubo i ukratko da razjasnim neke nedoumice.
Prvo, kada bi neko stavio samo broj stana na koverat, to bi bilo slično kao kada bi ti poslao neki paket na IP adresu .216 (bez prva 3 okteta). To bi, uslovno rečeno, ukoliko je primalac u istom LANu (opštini), ali inače ne može. Zato se uvek koristi puna adresa (broj zgrade, ulica, grad, država; odnosno u IP svetu - host + subnet i network).

E sad, dalji proces ćeš najbolje razumeti ako pretpostavimo da šalješ pismo u drugu državu recimo. Da bi pismo stiglo od tebe do nekoga u drugoj državi, ti ga prvo predaješ u lokalnoj pošti (koju možeš smatrati za default gateway). Onda ta pošta, pošto skapira da primalac nije u istoj toj opštini koju ona pokriva (LAN), prosledjuje pismo glavnoj pošti (njen default gateway). Primeti da tokom ovog prosledjivanja glavoj pošti, tvoju lokalnu poštu uopšte ne interesuje koja je destinaciona država, grad, opština... već samo zna da sve što ne može direktno da isporuči, šalje glavnoj pošti.
Ovde već nailazimo na nešto što možemo uporediti sa korišćenjem MAC adresa. Lokalni poštari znaju gde se stvarno nalaze sve adrese u tvojoj opštini (MAC adresa je recimo to znanje stvarne lokacije), a takodje zna i stvarnu lokaciju (MAC adresu) glavne pošte. Za svaki lokalni paket, poštar pogleda ulicu i broj, u glavi skapira gde je to, i odnese. Za ono što ne znaju gde je opet odnesu glavnoj pošti, za koju takodje znaju gde je (znaju MAC adresu).
Na isti način je i svaka druga pošta povezana sa glavnom poštom (što će reći da je glavna pošta član većeg broja različitih LANova).

Vraćam se na enkapsulaciju, odnosno činjenicu da lokalnu poštu ne interesuje gde je stvarno ta destinacija, već samo da nije u okviru njene opštine. Kada pismo stigne u glavnu poštu, ona radi dekapsulaciju, odnosno mora da pogleda na koju je adresu upućeno pismo i da vidi da li je ima u svom registru. Ovo znači da je pismo isporučeno preko Network Access lejera, i glavna pošta ga ispituje kroz Internet lejer. Vidi da je pismo upućeno na adresu u, recimo, Austriji, i opet šalje pismo preko Network Access lejera (pošto zna gde je glavna pošta u Austriji). Pritom našu glavnu poštu opet ne zanima gde je tačno destinaciona adresa, već samo zna da sve što je upućeno u Austriju treba poslati njihovoj glavnoj pošti (zna rutu za celu jednu A klasu npr.).

Kada paket stigne u Austrijsku glavnu poštu, opet se ispituje Internet lejer, da bi se videlo koji je grad u pitanju, pa se vraća na Network Access lejer i pomoću MAC adrese šalje paket u odgovarajuću poštu, itd...


Nadam se da sam uspeo koliko-toliko da slikovito objasnim ovaj proces.

Citat:
I sta ako nema NIC-a, (singl PC konektovan na Internet) sta je onda MAC adresa ?

Kako misliš "nema NICa"? Ako nema NICa, nema ni mreže, nema ni MAC adrese, odnosno PC nije ni na Internetu ni na bilo kojoj drugoj mreži.
NIC = Network Interface Card
ex.mangel
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: OSI model i kontrola grešaka?

[ Pregleda: 6463 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.