Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene

[es] :: Udruženje korisnika telekomunikacija :: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 23507 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.yubc.net.



+7169 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene21.08.2005. u 09:55 - pre 226 meseci
@Broker,

Zabrana p2p servisa nije u skladu sa ugovorom ako je u ugovoru sa korisnikom specificiran neogranicen pristup Internetu. Dakle, svaki ISP koji blokira p2p sa takvim ugovorom isti ugovor i krsi, sto korisniku treba da signalizira koliko njegov ISP postuje ugovor.

p2p je, kao i mail ili ftp - sasvim legitiman Internet servis i ima primenu u sasvim legalnim i legitimnim aplikacijama (recimo masovna distribucija sadrzaja i softvera) - blokirati p2p a priori je sakacenje internet usluge i onemogucavanje korisnika da koristi neke usluge koje su pritom i sasvim legalne.

Osim toga - p2p ce omoguciti neke nove modele distribucije pa verovatno i naplate sadrzaja (preko DRM-a cija licenca i kljucevi nisu u fajlu) - i ISP-ovi koji sakate svoje internet naloge time vrse svojevrsni DoS (Denial of Service) svojim korisnicima.

Jasno je da mnogi SCG ISP-ovi koji su jos u ranoj fazi pilicarenja ovo koriste kao paravan da smanje svoje troskove poslovanja, jer p2p verovatno cini vecinu njihovog saobracaja koji placaju nad-provajderima. To je lose poslovanje, naime - to je samo slika poslovanja u Srbiji preslikana na digitalno polje. Na svu srecu, razvija se slobodno trziste pa ce mnogi ISP-ovi ovo iskoristiti za preuzimanje korisnika.

"Neovlasceno kopiranje" je, takodje, vrlo skakljiva stvar oko koje se da polemisati na temu utvrdjivanja krivicnog dela - i mnogi veci ISP-ovi u Evropi (a i u USA) se svakako ustrucavaju da se preterano mesaju u to dok ne dodje do konkretne tuzbe - kada naravno potpuno i otvoreno pomazu strani koja tuzi - do sada nisam cuo da je neki ISP u UK ili Nemackoj ilI Francuskoj zabranio p2p ili gasio naloge korisnicima koji downloaduju - a tamo daleko veci broj korisnika ima vrlo jake linkove u odnosu na SCG.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 21.08.2005. u 10:59 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.smin.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene21.08.2005. u 13:44 - pre 226 meseci
Citat:
broker: Gledaj to iz ovog ugla: ljudi koji su ovlasceni da utvrde nelegalne postupke su to uradili i onda je onome koje radi nelegalne radnje poslata opomena. Ako taj misli da nisu u pravu, i da su prekrsili zakon, moze da ih tuzi.


Radi se upravo o tome da RIAA, Universal i SezamPro nisu ovlašćeni da utvrđuju nelegalne postupke, ni na teritoriji SCG, ni drugde.

To je posao za policiju, tužilaštvo, i pre svega za sudstvo.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene21.08.2005. u 13:47 - pre 226 meseci
amm.. se secate pre nekoliko godina.. u BG-u.. kod SKCja... onih 10, 15 trafika.. sa cdjeveima.. piratsko.. sve zivo bilo.. jos pre nego izaslo u USA, naslo se na SKCu..

jel tada bila piraterija dozvoljena? ili samo nije bilo (jos) zakona koji bi to sprecavao? ili nije bilo izvrsioca za takve stvari?
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene21.08.2005. u 18:02 - pre 226 meseci
Ne, piraterija nikad nije bila dozvoljena u Srbiji - samo se jednostavno u Slobinoj Srbiji nije postovao nikakav zakon, pa ni taj o intelektualnoj svojini koji je bio skoro apsolutno nebitan osim ako neka gologuza domaca pevaljka mazne drugoj gologuzoj domacoj pevaljki pesmu i sl...

Citat:

brokerGledaj to iz ovog ugla: ljudi koji su ovlasceni da utvrde nelegalne postupke su to uradili i onda je onome koje radi nelegalne radnje poslata opomena. Ako taj misli da nisu u pravu, i da su prekrsili zakon, moze da ih tuzi.


Ako smem da primetim, ovde nema ni jednog zakonski ovlascenog lica za utvrdjivanje krivicnog dela, jedino ovlasceno lice za utvrdjivanje postojanja krivicnog dela je Sud - mislim da si pobrkao redosled stvari, onaj koji bi prvi trebao da tuzi je Universal - pa da se na tu tuzbu (eventualno) odgovori.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene21.08.2005. u 22:30 - pre 226 meseci
Citat:
Ako mislis da je provajder uradio nesto nelegalno - tuzi ga.

Uopšte ne znam zašto mene u tom kontekstu uplićeš u tu priču, ja nisam dobio preteće pismo od Sezama, pa zato svakako ne mogu da ih tužim. Ne znam otkuda ti ideja da samo onaj ko je lično na udaru nečega kritikuje nešto što smatra da je loše. Ovo je javni forum, ja sam izneo svoje argumente, ti si izneo svoje, pusti ljude da bez galame i svađe prosuđuju čiji su argumenti jači.
 
Odgovor na temu

Banex5
Stevan Brankovic
Beograd

Član broj: 39819
Poruke: 13
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene26.08.2005. u 19:06 - pre 226 meseci
Hajde da napišem nekoliko reči sa polu-stručnog stanovišta.
Meni je ova Sezamova poruka sa jedne strane glupa i pravno nevažna kao takva, a sa druge strane očekivana.
Da krenem redom:
Share-om copyrated fajlova jeste učinili ilegalno delo tj. zakonom nedozvoljeno delo.
Ovde ću se baviti share-ovanjem filmova.
Svojim delovanjem ste povredili nekoliko nosioca autorskih prava ako je u pitanju ex-američki film kao i nosioce niza mogućih srodnih prava. Kad je u pitanju američki sistem zaštite autorskih prava onda je stvar uprošćena jer su producenti ujedno i nosioci svih autorskih prava proisteklih iz rada na filmu.
Universal se ovde pojavljuje kao nosilac autorskih prava, ali i (pretpostavljam) kao nosioc srodnih prava: Prava proizvođača videograma (ako je on izdavač DVD-ja npr.), Prava proizvođača fonograma (u slučaju da je rip sa multimedijalnog DVD-ja), Prava proizvođača emisije (ako je rip sa DVD-ja koji sadrži i trailer i niz emisija o snimanju filma...)...etc.
Autorsko pravo je doživelo niz promena u zadnjih 15-ak godina. Najveći razlozi za takvo nešto je upravo napredak tehnologije koja omogućuje gotovo neverovatne mogućnosti upotrebe, ali pre svega i zloupotrebe nekog autorskog dela.
Zakonodavci diljem sveta dozvoljavaju mogućnost kopiranja autorskih dela i korišćenja tih kopija autorskog dela SAMO ako se ona radi za ličnu (možemo reći kućnu) upotrebu. U tom smislu korisnik ima pravo da čak i ripuje neki film na svoj HD i da ga sa njega pokreće-gleda, ali NE SME da omogući da taj film bude dostupan drugim licima ni na javnim ni na internim mrežama. Nećete verovati, korisnik to NE SME da učini čak ni nesvesno!!!
Šta je ovde problem?
Problem je taj što su prema nekim presudama američkih sudova RIAA i svi veliki studiji i diskografske kuće dobile odrešene ruke da u ime zakona same pronalaze pojedince koji nelegalno umnožavaju neko autorsko delo za koje su oni nosioci prava. Zašto kažem umnožavaju? Pa zato jer je svako downloadovanje u stvari kopiranje iz jednog u drugi kompjuter i samim tim nelegalno umnožavanje.
OK vraćam se na ovaj problem. Universal svakog dana skida spiskove (par hiljada ili desetina hiljada IP adresa). Taj se monitoring (dozvoljen od strane Vlade USA i sudskim putem!!!) vrši svakodnevno i verovatno je automatizovan u smilsu skidanja i selektovanja lista logova na njihove baze. Ostalo je jednostavna procedura, opominju se provajderi. Zašto se upuđuju opomene kao ova? Ona je preventivna i prema provajderu i prema korisniku. Sila se nada da će to vaspitno uticati na malog korisnika (velike ribe se ovako ne hvataju). Zato je sve ovo logično. Iste stvari samo na malo drugačiji način, radili su još neki naši provajderi.
Nelogično je to na koji je način sastavljena poruka korisniku. Ta poruka koja NEMA PRAVNI ZNAČAJ čak ni pri pokretanju istražnog ili sudskog postupka je pisana u smislu pretnje, a ne obaveštenja, ta poruka sadrži elemente pravne pretnje za koju provajder NIJE NADLEŽAN. Zašto? Pre svega, onaj koji bi trebao da pošalje ovakvo upozorenje je nosioc prava za distribuciju Univerzala na ovoj teritoriji tj. neko od ovdašnjih distributera. Zašto njima Universal ne šalje takva upozorenja da bi oni pravno delovali? Zato što je Univerzal svestan da većina zakonodavnih sistema u svetu nema instrumente sile koja je njima dodeljena u USA i bilo bi mnogo nepovoljnih presuda, a pogotovo što je većina ovakvih opomena upućena pojedincima koji imaju mali intezitet piratizovanja.
U slučaju masovnog piraterisanja putem interneta ili oglušavanja na konstatne njihove pretnje verovatan je scenario da se Universal u datom slučaju (koji je za njih krajnji) obrati nosiocu njegovih prava na ovoj teritoriji ili organima vlasti te države i da oni deluju istražnim radnjama, a onda i sudskim.
Sve vreme provajder je taj koji je najmanje kriv jer on NE MOŽE da iznova i iznova sprečava i obustavlja sve moguće nelegalne radnje, a uvek će biti spreman da dostavi sve podatke o korisniku za kojeg se ispostavi da je učinio takvu radnju.
Otuda je ovakva poruka krajnje glupa i pogrešno formulisana. Dovoljan je bio mail sa delom ove poruke koja upozorava na nelegalnost radnje koja je učinjena.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene27.08.2005. u 01:14 - pre 226 meseci
U ovom slucaju Universal ne moze da opominje korisnike jer one ne zna njihov identitet.

Universal ima spiskove IP adresa. Ove adrese pokazuju samo prekokog provajdera je u dato vreme izvrseno nelegalno kopiranje ali ne i ko je to uradio.

Universal opominje provajdera i dostavlja mu IP adrese i vremena kada su one koriscene za nelegalne radnje. Na osnovu toga provajder moze da utvrdi identitet korisnika koji je to uradio, ali i da proveri tvrdnje Universala da su pravljene navedene konekcije.

Medjutim, provajder ne moze da Universal-u dostavi podatke o identitetu jer bi to bilo krivicno delo. Takve informacije provajder dostavlja samo po sudskom nalogu.

Ono sto je jedino moguce to je da provajder upozori svog korisnika da prestane sa cinjenjem nelegalnih radnji ili da preduzme sankcije koje su predvidjene ugovorom izmedju provajdera i korisnika.
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene28.08.2005. u 20:18 - pre 226 meseci
Banex5 je napisao vrlo interesantan prilog, u kome ima puno relevantnih mesta, ali moram da napišem i par ispravki.

Pre svega, naš Krivični zakon ne poznaje tzv "fair use". Dakle, strogo uzevši, u Srbiji nije dozvoljeno apsolutno nikakvo kopiranje, pa ni ono za ličnu upotrebu. Samim tim, postali su ilegalni i tzv. time shifting, snimanje na VCR uređaju radi naknadnog gledanja, kopiranje MP3 fajlova u mobilni telefon ili MP3 player i sl.

Drugo, nije tačno da su u americi RIAA i ostali ovlašćeni da sami traže korisnike. Posle presude Verizon vs RIAA oni više nisu mogli da traže od provajdera da im dostavlja podatke i onda su počeli da masovno pokreću tzv. "Doe" postupke (postupak protiv nepoznatog izvršioca) a onda bi sud presuđivao da se identitet izvršioca može otkriti ako provajder da RIAA podatke o korisniku, te nalagao da se to učini.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene28.08.2005. u 20:26 - pre 226 meseci
Citat:
broker
Ono sto je jedino moguce to je da provajder upozori svog korisnika da prestane sa cinjenjem nelegalnih radnji ili da preduzme sankcije koje su predvidjene ugovorom izmedju provajdera i korisnika.


Problem je sto provajder ovde sebi uzima za pravo da bude arbitar legalnosti odredjene radnje - a tu postoji vise problema - legalnost neke radnje moze da utvrdi iskljucivo nadlezni Sud, uz odgovarajucu prijavu i zakonski proces.

ISP-ovi obicno reaguju ukidanjem usluge "po ugovoru" ako i samo ako postoji ocigledan i nedvosmislen dokaz da je doslo do neleganle radnje ili da je ona u toku - recimo Denial of Service, Spam, kradja korisnickog naloga i sl.. gde kontinuirano pustanje korisnika znaci i problem sa servisom onoga ko mu tu uslugu pruza.

Sto se kopiranja neke MP3 pesme sa javnog otvorenog P2P/FTP i sl... servisa tice - sam ISP jednostavno ne moze da bude arbitar jer sam po sebi nije u mogucnosti da procenjuje da li korisnik ima licencu za posedovanje doticnog sadrzaja ili ne, niti moze biti u stanju da to jednostavno utvrdi, niti ga se to u krajnjoj liniji uopste i tice... ako Universal smatra da je ostecen - on ce svakako pokrenuti adekvatni sudski postupak u kojem ce poceti utvrdjivanje cinjenicnog stanja i biti primenjena odgovarajuca sankcija ako se pokaze da korisnik ISP usluge neovlasceno poseduje intelektualnu svojinu Universal Music-a.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 28.08.2005. u 21:29 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Banex5
Stevan Brankovic
Beograd

Član broj: 39819
Poruke: 13
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene30.08.2005. u 13:07 - pre 226 meseci
wiz011:

U clanu 41. Zakona o autorskim i srodnim pravima propisano je da "svako moze slobodno umnozavati primerke autorskih dela, pod uslovom da to cini za licne (privatne) potrebe."
Takvu odredbu poznaje vecina zakonodavstava u svetu, a ima svoje utemeljenje u nekim medjunarodnim konvencijama.
Za razliku od ostatka sveta SAD imaju prilicno pravno nepreciznu formulaciju ovog ogranicenja prava. Oni se oslanjaju na "doktrinu o fer koriscenu dela" (fair use doctrine). Ovo zakonsko resenje koje ima niz tumacenja i zavisi od niza kriterijuma se smatra mnogo kvalitetnijim resenjem od ovog kojeg imamo mi i vecina drzava.
Naravno de se zakonom ali pre svega sudskom praksom pretpostavlja da je to umnozavanje nekog dela ucinjeno u ne vise od jednog primerka.

Ovo za Recording Industry Association of America jeste tacno, ali im nije onemoguceno da sami traze IP adrese koje se loguju na njihove baze. Ceo postupak ide preko suda i vise hiljada ljudi u SAD su dobili pravosnazne presude.

Provajder, pa samim tim ni Sezampro ne sme da se stavi ni u ulogu tuzioca niti u ulogu posrednika tuzbe, a ni da presudjuje jer on za to nije ovlascen, provajder ne sme da preti otkrivanjem podataka korisnika niti da naredjuje korisniku sta treba da obrise iz kompjutera. Isto tako, pozivajuci se na medjunarodne konvencije, a ne na nas ZASP Sezampro ignorise proceduru, a usput pominje moguci sudski proces (koji se moze odrzati samo kod nas) sto je krajnji nonsens.
Provajder moze bez sudskog naloga SAMO da upozori da je korisnik uradio nelegalno delo i da ako se to ponavlja raskine ugovor.

 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene31.08.2005. u 07:31 - pre 226 meseci
Citat:
U clanu 41. Zakona o autorskim i srodnim pravima propisano je da "svako moze slobodno umnozavati primerke autorskih dela, pod uslovom da to cini za licne (privatne) potrebe." Takvu odredbu poznaje vecina zakonodavstava u svetu, a ima svoje utemeljenje u nekim medjunarodnim konvencijama.

Istina je, ali šta nam to vredi kad KZ praktično ukida ovu odredbu Zakona o autorskim i srodnim pravima? KZ je restriktivniji i u KZ je to delo koje se goni po službenoj dužnosti, dok je u zakonu koji citiraš reč o delu koje se goni po privatnoj tužbi. Dakle, u slučaju sukoba dva zakona koji se bave istom tematikom bojim se da bi KZ imao primat.

Da je tako potvrđuje i praksa, ljudima se prilikom pretresa oduzimaju DivX filmovi i u slučajevima kada nisu namenjeni preprodaji nego isključivo ličnoj upotrebi.

Evo šta o "korišćenju za lične (privatne) potrebe" kaže tužilac Branko Stamenković
zamenik II OJT:

Citat:
Pojmovi koji Vi nazivate kao "lična" ili "javna kolekcija" nisu jasni, pogotovo "javna kolekcija". No, ako ste pod navedenim podrazumevali objekat krivičnog dela u ličnom vlasništvu koji je predviđen samo za prikazivanje pred vlasnikom (što je praktično nemoguće) i objekte koji su namenjeni sticanju protivpravne imovinske koristi, onda ne stoji primedba da ove kategorije nisu regulisane navedenim članom Zakona, pošto bi se prvi stav člana odnosio na "ličnu kolekciju" a preostala dva stava na sticanje dobiti prodajom ili na drugi način.


http://www.netizen.co.yu/toni/....php?strana=pitanja&IdP=84

Reč je o stavu 1 čl. 183a KZ Srbije, koji glasi:

Citat:
Ko neovlašćeno, u celini ili delimično, reprodukuje, prikaže, izvede, predstavi, prenese izvođenje ili predstavljanje, umnoži, stavi u promet, emituje, da u zakup, "ili na drugi način iskoristi autorsko delo" ili predmet srodnog prava zaštićenog zakonom, kazniće se zatvorom do pet godina.




Boldovanja su moja.

Dakle, kao što vidimo, po interpretaciji KZ od strane javnog tužilaštva stvari stoje upravo onako kako sam ja rekao, tj. smatra se da je kopiranje u svrhu "korišćenja za lične (privatne) potrebe" krivično delo za koje se može izreći kazna do 5 godina zatvora. Elem, bojim se da pozivanje na član zakona koji si citirao ne bi bilo od velike pomoći optuženome.
 
Odgovor na temu

Banex5
Stevan Brankovic
Beograd

Član broj: 39819
Poruke: 13
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene31.08.2005. u 18:48 - pre 226 meseci
wiz
Rekao bih da ova dva clana ZASPa i KZa nisu u apsolutnoj koliziji ali su verovatno delimicno ako ih tumacimo bukvalno i to najvise iz razloga njihove nepreciznosti.

Ako se neko delo umnozi za licnu svrhu u jednom primerku kakvu protivravnu dobit ostavruje taj pojedinac? Ako ja umnozim CD sa muzikom – autorskim delom i sam zivim u stanu i tu kopiju ne shareujem kakvu protivpravnu dobit ja pribavljam time, a dobit je ta o kojoj govori KZ i tuzilac Stamenkovic. Pravljene dozvoljene kopije po ZASPu koja po njegovim kriterijumima ne omogucuje dobit sa jedne i protivpravna dobit koju pominje KZ sa druge strane tesko da bi se mogla ovde dovesti u istu ravam. Mozda ali samo bi 1000 stvari moralo da se poklopi sto je skoro ravno nuli.
ZASP je zato propisao da je ovakvo umnozavanje dozvoljeno, a kako je ono postalo svakodnevno i lako dostupno svakome mnogi zakonodavci nalozili su placanje procenata od prodaja tehnickih uredjaja koji to umnozavanje omogucuju, agencijama za zastitu autorskih prava cime se i taj segment “dozvoljenog umnozavanja” kompenzuje autorima u odredjenom procentu.

KZ pominje zabranu umnozavanja ali ni on izricito ne napominje da se tu radi o umnozavanju u licne svrhe (jer je neprecizan) vec o umnozavanju (iz nabrajanja u toj recenici se da pretpostaviti pa cak i krajnje tumaciti) u smislu ostvarivanja protivpravne dobiti. Logicno je (a mislim da je praksa ta koja moze potvrditi to) da je gotovo nezamislivo da se zbog, recimo, ostavrivanja jedne kopije koju kao suzpenziju APa dozvoljava ZASP, ocekujemo da bilo koja drzava pocne da neko lice goni po sluzbenoj duznosti tvrdeci da je nacinjena protivpravna dobit koja opravdava pokretanje tog postupka.
Uzmi recimo primer koji u svojoj knizi Autorsko pravo i srodna prava daje Prof. Slobodan Markovic – Ako je potrebno umnoziti muzicku partituru (koja je autorsko delo) u 3,4 ili 5 primeraka tj. u onoliko primeraka koliko muzicara ima, a za muziciranje u uskom porodicnom krugu takodje se to umnozavanje ne smatra nelegalnim delovanjem po ZASPu. Da li bi u tom slucaju policija na dojavu komsija mogla da napravi raciju i istrazno deluje prema muzicarima ili samo prema licu koje je umnozilo to delo?
Stvar je u tome da bi se ovde bukvalnim tumacenjem “nepreciznih” zakona radilo nesto sto bi bilo besmisleno i vrlo kontraproduktivno. To su (mada isto povrsno) imali u obziru i autori ZASPa, a i vecina zakonodavaca u ovoj oblasti u svetu.
Ova zemlja jeste zemlja pravnih nonsensa. Ne bi me cudilo da ovog coveka neko (ko razmislja kao ljudi iz Sezamproa) stvarno zbog jednog filma (doduse nelegalno umnozenog!) pocne da tereti po sluzbenoj duznosti. Ipak mislim da je ovo puka pretnja koja treba vaspitno da deluje.


 
Odgovor na temu

Babo Pijade

Član broj: 56277
Poruke: 16
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene11.09.2005. u 22:04 - pre 225 meseci
Citat:
Provajder ima pravo da vam ukine usluge ako ih korstite za nelegalne radnje.
Sve u svemu, ako kradete, nemojte da se zalite kada dobijete po prstima ili njusci.

Prvo, ćoranje fajlova je drugačije od klasične piraterije, jer najčešće se fajlovi ne prodaju, nema ostvarenog profita.
To ne pokazuje da je razmena fajlova zakonita, ali pokazuje da nije isto što i komercijalna piraterija s kojom pokušavate da je izjednačite.

Drugo, ljudi koji se bave prodajom informacija su osuđeni na gubitke. Nemoguće je zaustaviti milione internet korisnika koji dele fajlove.
Već sada skoro da više nema razloga za kupovinu bilo kakvih informacija (knjige/tekstualni podaci, filmovi/video, muzika/audio, fotografije/animacije, igrice, softver).
Dok god je konvertibilno u binarni kod, može se sipati preko interneta.
Kao što izreka kaže: "Informacije žele da budu besplatne."

Na početku su medijske firme u nastupu gramzive panike počele da pokreću sudske sporove protiv najranjivijih članova društva: starica, devojčica, hendikepiranih, siromašnih.
Poruka koju su hteli da pošalju je: "Ako udaramo ove grupe najjadnijih, možete biti sigurni da nećemo oklevati da tužimo neku od vas zdravih, pravih 20-godišnjih bitangi koje čine većinu P2P korisnika."

Dakle firme vlasnici prava su u najperfidnijoj jurnjavi za novcem, i nemojte ih prikazivati kao neshvaćene umetničke duše koje mi eto bezobrazno napadamo kopiranjem fajlova.

[Ovu poruku je menjao Babo Pijade dana 11.09.2005. u 23:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Babo Pijade

Član broj: 56277
Poruke: 16
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene11.09.2005. u 22:16 - pre 225 meseci
Da ne bude zabune oko ovih "univerzal" imena.

General Electric je pre par godina kupio filmski katalog preduzeća Vivendi Universal (vivendi junivrs'l).

Tako da je sada deo preduzeća GE po imenu "NBC Universal" vlasnik mnogih filmskih naslova.

A Vivendi Universal ostaje najveći igrač u muzičkoj delatnosti.

Tako da su to dve odvojene firme koje mogu da tuže P2P korisnike: GE i VU.
I dva nezavisna entiteta sa rečju "Universal" u sebi (GE-jev "NBC Universal," i Vivendijev "Universal Music Group").

[Ovu poruku je menjao Babo Pijade dana 11.09.2005. u 23:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Babo Pijade

Član broj: 56277
Poruke: 16
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene11.09.2005. u 22:40 - pre 225 meseci
Citat:
kako je vlasnik autorskog prava dosao do podatka je sasvim druga stvar, ja sam vam rekao jedan nacin za koji zasigurno znam da se korisiti: stave datoteku na p2p i loguju ko sve downloaduje. Da li time sam vlasnik prava krsi neki zakon ne bih rekao jer je to njegova stvar. To sto je stavio datoteku da bude dostupna nikako ne znaci da je dao dozvolu da je bilo ko preuzme

Stvarno? Onda ni ja nisam kriv za distribuciju, jer to što sam stavio nešto u Shared Folder ne znači da sam dao dozvolu da to bilo ko preuzme.
Citat:
u ugovoru koji je potpisan sa SezamPro-om jasno stoji sta je dozvoljeno, a sta nije dozvoljeno. Nema potrebe da se poziva na zakon, poziva se na ugovor koji mu daje pravo da bez pardona iskljuci svakoga ko konekciju koristi za nelegalne radnje.

SezamPro je slobodan da radi šta hoće, njihovi klijenti takođe slobodni da pređu kod jeftinijih provajdera.



[Ovu poruku je menjao Babo Pijade dana 11.09.2005. u 23:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Botta
Beograd

Član broj: 49373
Poruke: 97
212.200.118.*



Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene16.01.2006. u 18:48 - pre 221 meseci
Gde ste vi pošli ljudi eeeej ??????
To su ti naši mozgovi, pametniji od svih!!!

Sve ovo šta pišete bi možda imalo smisla da vi niste stavili potpis na ugovor koji vam je ponudio vaš provajder. Dok god je taj ugovor važeći (a on trenutno jeste jer ga niko nije ni osporio pred sudskim organima a kamoli dobio odluku o njegovoj neustavnosti ) on je svetinja i nikakvi tumači i mozgovi sa ovog foruma vas neće spasiti raznim citiranjem ustavnih prava građanina.
Stvar je u tome da vas niko neće tužiti niti će vam upasti 50-ak specijalaca sa pumparicama već ćete jednostavno ostati bez prava na korišćenje interneta kod tog provajdera i ništa više.
E sada ako vi mislite da ste bespravno isključeni sa net-a vi ste ti koji treba da pokrenete tužbu protiv provajdera ali... PRC!!! tu na scenu stupa ugovor koji je u trenutku vašeg isključenja sa interneta bio važeći i u kome stoji jasno kao dan da u gore navedenom slučaju aplsolutno imaju prava da to urade jer ste ih vi vašim potpisom ovlastili.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.ADSL.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene19.01.2006. u 02:45 - pre 221 meseci
Problem je sto u ugovoru pise da nije zabranjen p2p.
 
Odgovor na temu

[es] :: Udruženje korisnika telekomunikacija :: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 23507 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.