Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene

[es] :: Udruženje korisnika telekomunikacija :: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 23567 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 01:20 - pre 227 meseci
Citat:
wiz011:
Zamisli da ja napišem knjigu (koja je, naravno, pod kopirajtom i zaštićena zakonima o autorskom pravu), potom podignem sajt i na sajtu stavim tu knjigu za download. I šta, po tebi ispade da imam pravo da logujem IP adrese svih koji su skinuli tu knjigu sa mog sajta i da ih tužim za povredu autorskog prava?



Ja se slažem da Sezamova pisma predstavljaju obično uznemiravanje korisnika, ali ova analogija je skroz loša. Naime, Univerzal (=vlasnik prava na film) nije digao sajt i stavio svoj film za download.

Nisam pravnik, ali doima mi se da je u ovom poslu kažnjivo ne to što ti P2P-om skidaš film od nekog tamo s drugog kraja sveta, već što taj materijal automatski (po prirodi P2P protokola) stavljaš na download drugima. Drugim rečima, ne pribavljanje i posedovanje kopije, već distribucija.
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
*.verat.net.

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 01:31 - pre 227 meseci
Citat:
Tako da moj ti je savet ili da promenis provajdera da te nebi vise uznemiravali, posto imas takvih mogucnosti, ili da nastavis da skidas kao da nista nije bilo.


1) sezam je telekom, tako da oni ne razmisljaju o bandwidthu :), posto je ideja autora citirane poruke bila da ga cimaju jer koristi p2p

2) razne firme (symantec, microsoft...) redovno salju mailove i upozoravaju na IP adrese koji se bave p2p -om, nasim internet provajderima... koliko ce to da potraje... niko ne zna...
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 01:53 - pre 227 meseci
Citat:
ali ova analogija je skroz loša. Naime, Univerzal

Nije loša, jer to što sam napisao nije analogija na ono što radi Univezal, nego na Brokerovu poruku, a tu je analogija potpuna.

Citat:
Nisam pravnik, ali doima mi se da je u ovom poslu kažnjivo ne to što ti P2P-om skidaš film od nekog tamo s drugog kraja sveta, već što taj materijal automatski (po prirodi P2P protokola) stavljaš na download drugima. Drugim rečima, ne pribavljanje i posedovanje kopije, već distribucija.

Ako je suditi po onoj prijavi Sezamu koja je objavljena, tamo je akcenat na kopiranju, a to znači da nije mnogo bitno da li se materijal distribuira u jednom ili drugom smeru. Prigovor se pre svega odnosi na to da je kopiran materijal pod kopirajtom. Kad razmisliš, ima tu neke logike.

No, ako se oslonimo na slučaj Verizon vs. RIAA kao precedent, izlazi da fajlovi na kompjuteru korisnika interneta ne potpadaju pod DMCA, samim tim ni šerovanje, ni kopiranje na drugi kompjuter ovih fajlova ne potpada pod udar DMCA. Koliko se sećam, nekoliko presuda kanadskih sudova izričito je dalo za pravo korisnicima P2P mreža.

Ovde je naročito osetljivo pitanje torrent protokola. Na mnogim P2P mrežama ti staviš npr. ceo film i ond aneko od tebe skida taj film, a ti skidaš od nekog drugog npr. neki drugi film. Ali kada se koristi torrent, onda se kopiraju samo mali delovi fajlova sa mnoštva lokacija i, što je najinteresantnije, onaj koji lovi prekršioce mora i sam da se upusti u isti postupak. U trenutku kada on to uradi ja ne mogu da znam da on kao predstavnik nosioca autorskih prava nije stavio delo pod copyrightom u public distribuciju, štaviše podrazumeva se da jeste. A ako jeste onda i tu postaje aktuelna moja analogija i jednostavno prekršaja ne može da bude. Dakle, ili nosilac autoriskih prava učestvuje u šerovanju inkriminisanog fajla preko torrenta, a u tom slučaju nema prekršaja, ili on ne učestvuje u tome, ali tada ne može da zna da je bilo kršenja copirajta.

Ovde ne menja stvar to da li je on samo simulirao da učestvuje u šerovanju ili ne, jer čak i ako je simulirao posledice su iste. Jednostavno, ne možeš da deliš neki fajl drugima i da istovremeno tvrdiš da su ti ga drugi ukrali. To je kontradikcija zbog koje RIAA i mejdžor kompanije, uveren sam, nikada neće dobiti ozbiljan sudski spor protiv nekog korisnika torrent protokola.
 
Odgovor na temu

techtris
Beograd

Član broj: 6016
Poruke: 437
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 08:26 - pre 227 meseci
Još nešto je zanimljivo... na koji način Universal ili bilo koja druga kompanija koja radi provere share-ova korisnika za njih može da dokaže da je u pitanju bio baš njihov materijal? Korisnik je vrlo lako mogao da promeni naziv fajla, ili da ima lažne share-ove što jedino ne može da prođe tako lako na Direct Connect-u zbog botova ako se ne varam (mada i tu postoji verovatno neki zaobilazni način). Da nisu možda proveravali MD5 checksum fajla? Da nisu radili preview za svaki fajl koji skidaju od svakog korisnika? Da nisu skidali čitav fajl? Čisto sumnjam.

Ne ne, biće da je u pitanju jedna od ove dve varijante:
1) neko je šerovao fajlove, lažno se predstavljajući kao običan korisnik i tako lovio konekcije i IP brojeve, ali je sebi napravio medveđu uslugu pošto bi fajlovi koji su ovako deljeni zaista postali public domain kao što kaže wiz011, ako je torent u pitanju tu onda nema krivičnog dela jer je jasno da bi kompanija i sama morala da ga počini
2) provajder i/ili Telekom žele da suzbiju pirateriju (čitaj: žele da smanje veliku iskorišćenost linka)

Naravno da treba suzbijati pirateriju i sajber kriminal, ali ovo je potpuno pogrešan način. Ono što mene brine u čitavoj priču je nakaradno i politički instrumentalizovano sudstvo države koja nekada preterano želi da se udvara EU i SAD, i provajderi koji mogu da pogreše u proračunu vremenske zone za par sati, i tako omoguće policiji da uhapsi potpuno nevinog čoveka tvrdeći da je pedofil. Svi se sećamo slučaja od pre par meseci. Gledajući taj slučaj, velika buka se podigla kada su pronašli "pedofila", a kada je dokazano da on nije imao veze sa tim, mediji su to nekako objavili stidljivo, tek da se kaže da su ispoštovali obe strane.

Ono što svako ko je dobio ovakva pisma treba da uradi je da traži da od provajdera na uvid dobije original maila ili kopiju originalnog pisma. Vrlo je moguće da je ovo ipak pokušaj smanjivanja saobraćaja pojedinih internet provajdera, a koliko vidim Sezam je jedini koji je slao ovakva pisma za sada.





[Ovu poruku je menjao techtris dana 20.08.2005. u 09:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.yubc.net.



+7173 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 09:26 - pre 227 meseci
Ovde (DE) ISP-ovi ne salju takva besmislena pisma jer po zakonima ta pisma ne mogu biti napisana na taj nacin.

Medjutim, ISP-ovi ce potpuno pomoci BSA-u ili Univerzalu ako zaista pokrenu sudsku istragu - sto se desilo u nekoliko gradova koliko znam, i gde ljudi bogme jesu hapseni - medjutim, ne za download, vec za sharing kopirajtovanog mateirijala.

Inace ovo je vrlo skakljiva tema - recimo koliko znam jedan univerzitet u NL je platio licence za sve MS proizvode svim ucenicima - i drze se stava da je deljenje pa cak i download tih fajlova legalno - a ono sto nije legalno je upotreba tih fajlova - dakle, kriv je onaj ko to downloaduje i upotrebi u nelicencirane svrhe a ne onaj ko te fajlove drzi na nekakvom medijumu.

Sve ostalo je taktika zastrasivanja - i naravno da ce Universal da primeni istu kad znaju da ce bar 50% ISP-ova da se uplasi i krene da resava probleme van legalnih okvira.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 14:26 - pre 227 meseci
Citat:
Naravno da treba suzbijati pirateriju i sajber kriminal, ali ovo je potpuno pogrešan način. Ono što mene brine u čitavoj priču je nakaradno i politički instrumentalizovano sudstvo države koja nekada preterano želi da se udvara EU i SAD, i provajderi koji mogu da pogreše u proračunu vremenske zone za par sati, i tako omoguće policiji da uhapsi potpuno nevinog čoveka tvrdeći da je pedofil.

E to je ono što je strašno i zbog toga ja dižem ovakvu galamu.

Prvo, mi imamo apsolutno skandaloznu situaciju, da naš provajder dobije e-mail koji se isključivo poziva na DMCA i gde se kaže, otprilike, "po paragrafu 512 DMCA vi ste dužni da uskratite pristup..." i naš provajder postupa po tome!

Izvinite, DMCA nije nikakva planetarna norma, nego američki zakon i pozivanje na njega ima pravno dejstvo isključivo na teritoriji Sjedinjenih Država. Slati ovakav mail u drugu državu je pre svega bezobrazluk a, osim toga, takva prijava nema, niti može imati, nikakve pravne posledice. Ne možete u Srbiji pokrenuti nikakav pravni postupak (prijava provajderu je takođe pravni postupak) tvrdeći da je neko u Srbiji prekršio američki zakon, u Srbiji možete prekršiti samo zakone Srbije ili savezne zakone S i CG. Dakle, ako neko nekoga hoće da prijavi onda mora da uloži trud i novac da prijavu napiše po zakonima zemlje u kojoj se inkriminisano delo navodno dogodilo.

U prijavi koju je dobio SezamPro čak se ne koristi naziv SezamPro (ili PCS, što je naziv firme matice) nego "Beograd 11000", dakle njihov bot je čak pogrešno izvukao naziv firme i umesto njega stavio poštanski broj. Da nije žalosno bilo bi smešno.

Strašno je to što na jedan ovako smešan mail koji ne povlači nikakve pravne posledice SezamPro reaguje pretećim pismima korisnicima sa kojima je u obligacionom odnosu po važećim domaćim zakonima i de facto se ponaša tako da pokušava da sprovodi američki zakon na teritoriji Srbije.

Citat:
Ono što svako ko je dobio ovakva pisma treba da uradi je da traži da od provajdera na uvid dobije original maila ili kopiju originalnog pisma. Vrlo je moguće da je ovo ipak pokušaj smanjivanja saobraćaja pojedinih internet provajdera, a koliko vidim Sezam je jedini koji je slao ovakva pisma za sada.


Na Sezamovim diskusijama je objavljen original prijave, odatle i znam šta tamo piše.

Citat:
Ovde (DE) ISP-ovi ne salju takva besmislena pisma jer po zakonima ta pisma ne mogu biti napisana na taj nacin.

Ivane, pre svega, ja ne umem ljubazno da pišem, ali čak i takav napisao bi 1000 puta uljudnije i pristojnije pismo od onoga koje je poslao SezamPro. Mi moramo da shvatimo da evropske norme na koje se pozivamo znače i da niko nije kriv sve dok se pravosnažnom presudom nadležnog suda ne dokaže da jeste. Ne može jedan provajder nekoga a priori da tretira kao kriminalca (piraterija je krivično delo po našem zakonu) zato što je od nekoga dobio nekakav e-mail-prijavu. Svaki korisnik SezamPro-a je takođe nevin sve dok se pravosnažno ne osudi da je kriv.

A tu onda u priču ulazi činjenica da je strahovito teško u većini slučajeva korišćenja P2P protokola dokazati nečiju krivicu. Dobro, svi "znamo" da su krivi, "znamo" da su krivi i oni kojima je SezamPro poslao ova pisma, ali to što mi to "znamo" je naša privatna stvar. Civilizovane norme kažu da oni nisu krivi i tako prema njima mora da se postupa.

Vi znate onu formulaciju iz filmova, "not guilty!" Ona ne znači da je optuženi nevin, to znači da nema dovoljno dokaza da se proglasi krivim. Pa neka je i da svi veruju ("znaju") da je kriv, ako nije dokazano da je kriv onda nije kriv. Tako funkcioniše pravosuđe, tako funkcioniše civilizovani svet i tako i mi i naši provajderi (i Broker, koji je ovde ljude 'ladno nazvao lopovima) moramo da se ponašamo ako zaista mislimo u Evropu.
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.beogrid.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 15:23 - pre 227 meseci
Citat:
desperado: E sad cu ja da vam dam nekoliko pametnih odgovora jer sam pratio takvu tematiku mesecima. Naime ovde se radi o tome da provajder spijunira internet korisnike u cilju suzbijanja rasipanja njegovih internet resursa i verujem da ti nisi jedini kome su ovakva pisma stizala.

Provajder ima daleko jednostavnije i efektivnije načine da postigne to o čemu ti pričaš. Da ne bude da pričam u prazno, opcije su privatne IP adrese, blokiranje određenih portova, i razni algoritmi za prepoznavanje u suzbijanje p2p saobraćaja.

Stvar je jednostavno u tome da je provajder dobio prijavu od inostrane firme, da postoji realna mogućnost da ta firma podigne tužbu i da bi to provajderu predstavljalo sasvim nepotrebne komplikacije u gubitke na ovaj ili onaj način. Daleko je jednostavnije upozoriti i/ili eventualno otkazati uslugu korisniku, nego se baktati sa tim. Da ne ulazimo u to da li imaju prava na to, niti da li je etički, ovo je cenim činjenično stanje stvari, makar u scg.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 16:03 - pre 227 meseci
Citat:
Daleko je jednostavnije upozoriti i/ili eventualno otkazati uslugu korisniku, nego se baktati sa tim.

Nevolja je što je i nama korisnicima daleko jednostavnije otkazati dalje angažovanje takvog provajdera nego se baktati s njim.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 16:41 - pre 227 meseci
Desperado, neko ti je pogresno protumacio to sa autorskim pravima ili ih ti pogresno tumacis.

Prva stvar, provajdera se ne tice sta ti radis na netu sve ok se ne ustanovi da radi nesto nelegalno, a u ovom slucjausu od lasnika autorskih prava dobili informaciju da je neko nelegalno kopirao predmet njihovog autorskog prava uz prilozene dokaze. Provajder po zakonu nije obavezan da reaguje osim u slucaju sudskog sahteva ali je dobr aposlovna praksa i eventualna mogucnost d ai sma provajder bude optuzen za saucesce, mnogo jednostavnije da opomenu korisnika, sto su oni i uradili.

E sad, kako je vlasnik autorskog prava dosao do podatka je sasvim druga stvar, ja sam vam rekao jedan nacin za koji zasigurno znam da se korisiti: stave datoteku na p2p i loguju ko sve downloaduje. Da li time sam vlasnik prava krsi neki zakon ne bih rekao jer je to njegova stvar. To sto je stavio datoteku da bude dostupna nikako ne znaci da je dao dozvolu da je bilo ko preuzme, isto kao kad ostavite otkljucanu kucu ili vrata, sto ne znaci da je to otvoren poziv svima da udju i nose sta im se svidja. na isti nacin bi ste mogli da tvrdite da kada se emituje film preko TV to znaci da svako moze da ga snima i kopira, ili nedaj boze, kad akupite DVD u trafici da mozete da ga kopirate i delite unaokolo. Cak i nas zakon ne smatra da vam je data dozvola da nesto uzmete ili korsitite samo zato sto vam je to dostupno, uvek je potrebno da dobijete i nekakav oblik eksplicitne dozvole.

Poenta je da je onaj koje neovlasceno prekopirao datoteku nacinio krivicno delo. dokazi postoje, jer je SezamProu dostavljena dokumentacija a i u SezamProu se to moze proveriti, a u ugovoru koji je potpisan sa SezamPro-om jasno stoji sta je dozvoljeno, a sta nije dozvoljeno. Nema potrebe da se poziva na zakon, poziva se na ugovor koji mu daje pravo da bez pardona iskljuci svakoga ko konekciju koristi za nelegalne radnje.

Na zakon se svakako mozete pozvati, kod nadleznog suda, koji eventualno moze da ospori ugovor ili sam postupak provajdera. Mozete dokazivati da ugovor nije po zakonu ili da provajder nema dovoljno dokaza da su cinjene nelegalne radnje, ali ako ugovor u kome pise da provajder moze da vam usrati uslugu ako cinite nelegalne radnje, i ako on utvrdi da jeste cinili takve radnje, on moze sasvim zakonito da vam uskrati usluge.

Ovde neko rece da sam ja sve vas nazvao lopovima, evo citata moje poruke:

Citat:

Provajder ima pravo da vam ukine usluge ako ih korstite za nelegalne radnje. To vam pise u ugovoru. Uz to, provajder uopste ne mora da daje nikome nikakve podatke, svako ko zeli da vidi d ali se njegov materijal ilegalno kopira smo treba da se poveze na p2p i stavi datoteke sa odgovarajuicm nazivima na share. Vrlo brzo ce mu sam program prijaviti ko sve pokusava da te datoteke preuzme.

Sve u svemu, ako kradete, nemojte da se zalite kada dobijete po prstima ili njusci.


Gde tu pise da je neko lopov?


[Ovu poruku je menjao broker dana 20.08.2005. u 17:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 17:29 - pre 227 meseci
znam da idem malo offtopic.. ali po kakvom pravu ISP blokira porte?
ja recimo radim na nekoj linux distribuciji.. svojoj.. i distribuiram je preko torrent protocola.. i hocu da je stavim na p2p. na osnovu cega ISP blokira te (default) porte za te servise... kad radim potunno legalno, i distribuiram stvari na nacin koji licenca dopusca (gpl, ...) ?
u sloveniji (SiOL) koliko znam ne blokira ni jedan port.. ali znam za neku osobu koja dobila slicno pismo .. koja koristi amis kablovski internet.

2. google dosta puta izbaci neke irelevantne sajtove.. sa puno bannera.. neki od tih sadrze pedofilski sadrzaj, i sl. Dali mogu da tuze nekog zbog bannera u cache-ju od kompjutera? (temporary internet files u IE,..).
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 17:54 - pre 227 meseci
Citat:
Citat:
Sve u svemu, ako kradete, nemojte da se zalite kada dobijete po prstima ili njusci.


Gde tu pise da je neko lopov?

Koliko ja znam srpski jezik, za onoga koji krade se kaže da je lopov. Da li ti stvarno želiš da kažeš da između rečenica "ti kradeš" i "ti si lopov" postoji bilo kakva značajna razlika?

Ako hoćeš da kažeš da nisi nikoga konkretno optužio da je lopov, to je formalno tačno ali, složićeš se, raspravljamo o vrlo konkretnom povodu pa, ako hoćeš, i pokretač ovog topika je sasvim konkretna osoba.

Inače, čim si sa nekim fajlom izašao na P2P mrežu ti si dao i implicitnu dozvolu za download, jer na P2P mreži se nude fajlovi za download. Priča da je vlasnik autorskih prava izneo fajl na koji ima prava na P2P mrežu a da nije dao dozvolu za download je besmislena. Tu ne menja na stvari činjenica da dozvola nije eksplicitna. Ako ti izađeš na pijac i nudiš svoje stvari na prodaju ne možeš posle da tužiš kupce koji su ih kupili jerbo im nisi dao "eksplicitnu dozvolu".

Mislim, ajde, nemoj sad da smo ovde veći katolici od Pape... Poslednjih godina bezmalo sve tužbe protiv korisnika P2P mreža su odbačene kao neosnovane, ako ozbiljni sudovi u ozbiljnim zemljama, kakva je npr. Kanada, nisu pronašli krivicu korisnika onda se bojim da ćemo je mi ovde još teže naći.

[Ovu poruku je menjao wiz011 dana 20.08.2005. u 19:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 18:03 - pre 227 meseci
Lepo si zacrnio, pise ako kradete a to nije tvrdnja da kradete.

Sto se tice blokiranja portova to je pravo provajdera koje je tkaodje pokriveno ugovorom. On sam odlucuje o tome kakvu uslugu ce da ponudi korisnicima, a na korisnicima je da odluce da ali im takva usluga odgovara i da li ce da je plate. Korsinik moze da se zali samo ako je od provajdera dobio informciju da placa jendu uslugu a kasnije ustanovi da dobija drugu (u ovom slucaju ogranicenu po portovima).

Dakle nema govora o nezakonitosti blokiranja portova ali se moze razgovarati o tome koliko je to prihvatljivo sa strane korsinika. Provajderi imaju vrlo jake razloge za ogranicavanje ukljucujuci i taj sto time stite korisnike ali i taj sto tako onemogucavaju korsinike da koriste neke servise koji znacajno opterecuju resurse te tako obezbedjuju funkcionalnost onih servisa koje dozvoljavaju.
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 18:10 - pre 227 meseci
Citat:
Lepo si zacrnio, pise ako kradete a to nije tvrdnja da kradete.

I sam sam rekao da formalno nije, ali verujem da su čitaoci ove rasprave dovoljno pismeni da sami procene ima li moj prigovor tebi suštinskog osnova ili nema.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 19:15 - pre 227 meseci
Slazem se da mogu sami da procene, narocito tvoje izvrtanje onoga sto sam rekao u kontekstu koji ne krije tvoju nameru da me prikazes u losem svetlu iz samo tebi poznatih razloga.

[Ovu poruku je menjao broker dana 20.08.2005. u 20:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 21:02 - pre 227 meseci
Citat:
To sto je stavio datoteku da bude dostupna nikako ne znaci da je dao dozvolu da je bilo ko preuzme, isto kao kad ostavite otkljucanu kucu ili vrata, sto ne znaci da je to otvoren poziv svima da udju i nose sta im se svidja.

Brokeru, sa dobrim delom tvog izlaganja se slažem, ali ovde si upotrebio jednu jako pogrešnu analogiju.Nije isto staviti fajl na sharing i ostaviti otključanu kuću, jer tačno se zna šta znači sharing (deljenje) i tačno se zna za šta služi P2P, a kuća je privatno vlasništvo, koja nije stavljena na deljenje, pa makar ona bila i otključana.Bolja analogija, po meni, mada ne i potpuno savršena, bi bila kada bi recimo uporedio share-ovane fajlove sa nekom robom koju si bacio u kontejner i onda čekaš iza ugla, pratiš ko uzima i kako neko nešto uzme ti prijaviš krađu.I naravno, to ne znači da nećeš biti u pravu, jer ne mora automatski značiti ako si nešto ostavio na ulici, da si se ti toga odrekao i da može da ga pokupi ko hoće, ali...Uostalom, zato te tužbe za p2p sharing i ne prolaze dobro, jer onda bi svako mogao da napiše nekoliko tekstića tipa "Moj je mile najjači u selu, ima deset krava i kućicu belu", nakači im neko privlačno ime, pusti ih u promet, prati ko skida, i samo šiba tužbice i skuplja pare.Ne ide to tako baš.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene20.08.2005. u 21:25 - pre 227 meseci
Citat:
Slazem se da mogu sami da procene, narocito tvoje izvrtanje onoga sto sam rekao u kontekstu koji ne krije tvoju nameru da me prikazes u losem svetlu iz samo tebi poznatih razloga.

Brokeru, ili si ti govorio o temi koja se raspravlja na ovom topicu, pa onda jesi ljude koji su dobili pismo o kome je reč potencijalno označio kao lopove, ili ti uopšte nisi govorio o temi o kojoj se ovde raspravlja, ali onda zaista ne znam o čemu si govorio.

Ti nisi, pored ostalih, i postavljaču ovog topika rekao "ti si lopov", ali mu jesi rekao ako si lopov, nemoj se čuditi što su te raspalili.

E pa ja ću ti reći... Nije lopov, jer pravosnažnom sudskom presudom nadležnog suda nije presuđeno da je lopov, a u civilizovanom svetu lopov je samo onaj koji je takvom presudom osuđen za krađu. Prema tome, kada nekome za koga znamo da po normama moderne civilizacije nije lopov kažeš "ako si lopov" ti si ga uvredio ništa manje nego da si mu rekao "ti si lopov".
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene21.08.2005. u 02:23 - pre 227 meseci
Gledaj to iz ovog ugla: ljudi koji su ovlasceni da utvrde nelegalne postupke su to uradili i onda je onome koje radi nelegalne radnje poslata opomena. Ako taj misli da nisu u pravu, i da su prekrsili zakon, moze da ih tuzi.

Dakle:

- ako nisi lopov, a rekli su ti da si lopov, presavij tabak i tuzi ih.

- ako jesi lopov, i oni su te uhvatili, a ti sad insistiras na tome da ne mogu da dokazu da si lopov, ili da su do dokaza dosli na nelegalan nacin, opet mozes da ih tuzis.

- ako jesi lopov i oni su te uhvatili i ti nisi siguran da ne mogu da dokazu da si lopov ili nisi siguran da mozes da dokazes da su na nelegalan nacin dosli do dokaza, onda mozes da ih tuzis i osporis ugovor na osnovu koga ti uskracuju uslugu.

- a ako jesi lopov i oni su te uhvatili i opomenuli, mozes da budes srecan sto ti nisu ugasili nalog ili te sudski gonili i budes miran ubuduce.

U svakom slucaju zakon je na tvojoj strani i daje ti vise mogucnosti zastite. Sve je stvar tvog izbora. Ali nije ti opcija izbora da ti utvrdjujes i presudjujes da li je provajder postupio po zakonu. Postojanje zakona ne znaci da ga niko nece krsiti nego da ce biti sankcionisan ako ga krsi. Ako mislis da je provajder uradio nesto nelegalno - tuzi ga.

I opet, ja nijednom prilikom nisam rekao da si ti ili da je neko drugi lopov.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene21.08.2005. u 02:52 - pre 227 meseci
provider koji u ugovoru napise da ce da mi nudi pristup internetu, NEOGRANICEN, brzne recimo 1024/256.. i kojeg placam.. mora i to da mi da. ako ja izkoristim sav up/download.. je moj problem.. .. ali blokiranje portova... bi za mene znacila samo povod ka menjanju providera. ko ce meni da kaze sta smem da radim sa svojom linijom i koliko i na kojim portovima smem da je upotrebljavam.

piraterija je vec drugo.. al blokiranje portova.. mislim da toga nebi smelo nigde da bude
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene21.08.2005. u 02:57 - pre 227 meseci
Provajder ti uopste ne zabranjuje da radis sta god hoces sa svojom linijom, vec da radis sta hoces sa njegovim servisom.
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.idi.hr.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene21.08.2005. u 09:39 - pre 227 meseci
@James

1 Promeni provajdera
2 Koristi PeerGuardian 2, redovno ga apdejtuj i uživaj!
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

[es] :: Udruženje korisnika telekomunikacija :: SezamPro i Univerzal poslali mi pismo opomene

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 23567 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.