Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...

[es] :: Nauka :: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 79708 | Odgovora: 136 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.233.EUnet.yu.



+4 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...18.07.2005. u 22:23 - pre 228 meseci
Sorry, it happens to the best

Inače, može da se protumači i ovako - šta su on i ova tema hteli da postignu zajedno iz čega još i može da se izvuče neki smisao, medjutim kad kažu išli smo sa kolima... no comment.

Citat:
„s obzirom da“, ili još gore „obzirom da“ (treba „s obzirom na“, jer obzir imamo prema nečemu)


Jesi li siguran za ovo?

[Ovu poruku je menjala cicika dana 18.07.2005. u 23:32 GMT+1]
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

teddy

Član broj: 5778
Poruke: 551
*.smin.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...18.07.2005. u 22:52 - pre 228 meseci
Ako ti kažeš. :P

Da, siguran sam po pitanju konstrukcije „s obzirom na“. Pravilno je, dakle, „s obzirom na činjenicu da…“, „s obzirom na to da…“ i slično (pa tako i „s obzirom na moj obzir, tvoj obzir ne dolazi u obzir“ ), a nepravilno je „s obzirom da…“ i „obzirom da“.

Pošto je ovakva konstrukcija malo duža i time gubi na eleganciji, Ivan Klajn u svom „Rečniku jezičkih nedoumica“ preporučuje upotrebu (isto tako pravilne) konstrukcije „budući da“.

Kad već pišem, mogao bih i da dopunim prethodni spisak još jednom stavkom:

• „svo“, npr. „svo vreme“ (treba „sve“. Reč „svo“ ne postoji u srpskom jeziku, osim kao akronim za Srpsku vanparlamentarnu opoziciju , ali tada se piše velikim slovima)
Spasa nam nema, propasti ne možemo!
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.31.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...18.07.2005. u 22:53 - pre 228 meseci
Citat:
cicika:Problem sa nepoznavanjem gramatike i pravopisa nije izražen samo na [es]-u. Dosta ljudi se slabo snalazi sa rečcama "ne" i "li", sa negacijama, sa glagolom "trebati" koji ima samo treće lice... itd.


glagol 'trebati' se ne menja po licima
 
Odgovor na temu

teddy

Član broj: 5778
Poruke: 551
*.smin.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...18.07.2005. u 23:10 - pre 228 meseci
Ni ovo nije tačno, jer su rečenice „Trebaju mi šibice.“ i „Trebaš mu.“ sasvim gramatički ispravne.

Glagol trebati je bezličan samo kada se nalazi u sprezi sa drugim glagolom: „treba da odem tamo“, „trebalo je na vreme to uraditi“ i slično, nasuprot nepravilnim konstrukcijama „trebam da odem tamo“, „trebali smo na vreme to uraditi“…
Spasa nam nema, propasti ne možemo!
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.31.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...18.07.2005. u 23:11 - pre 228 meseci
potrebne su mi sibice.
potreban sam mu.
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.233.EUnet.yu.



+4 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...18.07.2005. u 23:12 - pre 228 meseci
E to, u potencijalu, je l' tako? Hvala.

Moraću da obnovim gradivo.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

teddy

Član broj: 5778
Poruke: 551
*.smin.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...18.07.2005. u 23:27 - pre 228 meseci
2 aleksandar2:

Zašto si prepričao moje dve ispravne rečenice?

U Pravopisu srpskoga jezika lepo piše da je glagol „trebati“ bezličan kada se koristi u značenju „valjati“ („trebalo bi da odem tamo“), a da ima sva lica u jednini i množini kada se koristi u značenju „biti potreban“ („kol'ko je u moru vode, ti mi trebaaaaaš rode“ :D).

2 cicika:

Potencijal? Ne bih rekao. Potencijal su oblici „ja bih radio“, „nosili bismo“ i slično, a ne ovi sa „trebati“.
Spasa nam nema, propasti ne možemo!
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.233.EUnet.yu.



+4 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...18.07.2005. u 23:44 - pre 228 meseci
Stvarno treba da obnovim gradivo!

Link

[Ovu poruku je menjala cicika dana 19.07.2005. u 00:46 GMT+1]
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.31.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...18.07.2005. u 23:46 - pre 228 meseci
Citat:
teddy: 2 aleksandar2:

Zašto si prepričao moje dve ispravne rečenice?


zato sto si eksplicitno napisao da moj post nije tacan, a onda naveo primer u skladu sa mojim postom koji navodis kao tacan. a ja se usput obracao ciciki, u vezi treceg lica.

uostalom i moje su tacne ono sto je gramaticki tacno, ne mora nuzno da bude i neophodno za koriscenje.
 
Odgovor na temu

teddy

Član broj: 5778
Poruke: 551
*.smin.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...18.07.2005. u 23:58 - pre 228 meseci
To u vezi SA trećim licem i nije tako netačno pošto su bezlični oblici identični trećem licu jednine srednjeg roda.

Prezent glagola „trebati“

1. l.j. trebam
2. l.j. trebaš
3. l.j. TREBA
1. l.m. trebamo
2. l.m. trebate
3. l.m. trebaju

Primer: Treba da kupim novi auto.

Perfekat glagola trebati


3. l.j. sr. rod TREBALO JE


Primer: Trebalo je da se tome posvetimo još prošle nedelje.

2 Cicika:

Kad već linkuješ „Jezik danas“, zainteresovanima preporučujem i novije brojeve na stranici Matice srpske.
Spasa nam nema, propasti ne možemo!
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
*.83.beocity.net.

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...19.07.2005. u 00:31 - pre 228 meseci
Citat:
Hteo bih da ti skrenem paznju da bi taj clan zakona kacio i tebe, jer ni u ispravci te jednostavne recenice nisi primetio jos jednu gresku. Kako li bi tek bilo da ne pazis na pravopis...

Kao sto rekoh, bilo je u brzni...imas moj profil pa probaj da nadjes jos neku slicnu gresku...pogotovo sa "bi"-"bih" tematikom.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.31.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...19.07.2005. u 00:37 - pre 228 meseci
Citat:
teddy:
Primer: Treba da kupim novi auto.

Primer: Trebalo je da se tome posvetimo još prošle nedelje.


tako je.
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...19.07.2005. u 16:21 - pre 228 meseci
Ma daj - danas citam kako je na EKSIT festivalu nastupila grupa AJSBRN i grupa VAJT STRAJPS cirilicom naravno. A Politika redovno objavljuje takve gluposti tipa Daunlodovanje fajlova sa vrld vajd veba itd. po meni to nema smisla
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.bitsyu.net.



+16 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...19.07.2005. u 19:59 - pre 228 meseci
Citat:
Vole Domu: Ma daj - danas citam kako je na EKSIT festivalu nastupila grupa AJSBRN i grupa VAJT STRAJPS cirilicom naravno. A Politika redovno objavljuje takve gluposti tipa Daunlodovanje fajlova sa vrld vajd veba itd. po meni to nema smisla


Dobro, ovo je zaista jako glupo d ase ovakvim stilom pisanja piču engleske reči.
Bolje onda da te engleske reči prevedu na srpski pa da kažu umesto daunlod-ovanja napišu skidanje ili povlačenje. A ne ovako, zaista izgleda glupo.

Ali nažalost sve više vidim da je to postalo tako u skoro svakoj dnevnoj štampi (blic, politika, kuri...nebinto).

Mislim da bi urednici trebalo malo više da porade na tom izražavanju.
 
Odgovor na temu

teddy

Član broj: 5778
Poruke: 551
*.dialup.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...19.07.2005. u 20:27 - pre 228 meseci
2 El cojón izquierdo:

A ti znači Kulon pišeš Coulomb, Regan — Reagan, Fuko — Foucault i Šanzelize — Champs-Élysées? I sve se plašim da bi iz prve mogao da pogodiš kako se u originalu piše Ramacoti ili Sinsinati.
Spasa nam nema, propasti ne možemo!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...19.07.2005. u 20:42 - pre 228 meseci
Citat:
Meni nije jasna rijec "pravilnije". Nesto valjda moze biti pravilno ili nepravilno

Pa vidis, u drustvenim naukama nije kao u prirodnim da sve bude ili jeste ili nije, kao sto je u matematici 2+2=4, vec se oko mnogih stvari vodi polemika da bi se doslo do nekakvih zakljucaka a moze se desiti da se do zakljucaka i ne dodje. Tako se "pravilnije" odnosi na nesto sto je manje osporavano.
Citat:
„s obzirom da“, ili još gore „obzirom da“ (treba „s obzirom na“, jer obzir imamo prema nečemu)

Slazem se sa navedenim "s obzirom" postoji kao i "bez obzira". Medjutim, ako je "bez obzira na" suprotno od "s obzirom na" sta je onda suprotno od "bez obzira sto"?
Citat:
Primer: Treba da kupim novi auto.

Cini mi se da je ovo jedan od primera o kojima sam ranije govorio - pravopisi jezika kojima se pise na ES-u se ne slazu oko ovoga: Hrvati bi sasvim normalno napisali "trebam novi auto" dok bi Srbi to iskljucivo rekli kao "treba mi novi auto".
Citat:
Vole Domu: Ma daj - danas citam kako je na EKSIT festivalu nastupila grupa AJSBRN i grupa VAJT STRAJPS cirilicom naravno.

Ovo je nuzno zlo na koje se treba navici. Mnogo, ali bas mnogo gore je kad neko napise "bio sam na EXITU gde sam gledao nastup eyesburna i white stripesa. Juce je neko na ES-u objavio temu da ima "problem sa deckom" i retko ko je odmah shvatio da mu se pokvario deck(engl.). Svima nam je tesko da se naviknemo na transkribovanje engleskih ali navici cemo se jer stvarno ne postoji nacin da se u srpskom jeziku te reci koriste u originalu.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...19.07.2005. u 20:58 - pre 228 meseci
http://www.elitesecurity.org/poruka/483631
 
Odgovor na temu

teddy

Član broj: 5778
Poruke: 551
*.dialup.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...19.07.2005. u 21:33 - pre 228 meseci
2 pctel:

„Bez obzira što…“ nije pravilno, treba „bez obzira na to što…“.

Reč je bila o srpskom jeziku, u hrvatskom je upotreba glagola „trebati“ u konstrukcijama sa glagolima („trebam otići u grad“) sasvim regularna.

U latinici je sasvim regularno (i pravopisom dozvoljeno) pisanje padežnih nastavaka uz originalna imena (i tebi u potpisu bez problema stoji „offline“, pored Turaka napisanih malim slovom), ali to ne znači da sad svaku stvar treba da zovemo na engleskom (npr. reči „deck“ ili „software“ se mogu bez problema transkribovati), jer bismo onda morali pisati i telephone, computer i scanner. Što se deka (kasetofona) tiče, zabludu unosi i to što većina srpskih korisnika Interneta i dalje odbija da se služi svim slovima, već dijakritike emulira engleskom abecedom. Srpski (YU) raspored i tastatura postoje odavno, a na uvoznicima i trgovcima je odgovornost da korisnicima objasne da im je u interesu da ih koriste, a ne da i dalje budemo među retkim nacijama koje svoj jezik na računaru pišu tuđim pismom.
Spasa nam nema, propasti ne možemo!
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
62.108.102.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...19.07.2005. u 23:26 - pre 228 meseci
Citat:
• „šesto“ (treba „šeststo“, ako se misli na broj 600. Ako je u pitanju 6. dete u porodici, onda treba „šesto“).


a da li si za ovo siguran? mislim... mozda je moja profesorka bila malo priglupa :) ali ja sam uvek pisao "šesto" za broj šest stotina... tj. kad bolje razmislim, nikad nisam ni pisao slovima šeststo ;) jer nisam imao ni potrebu... ali sad nešto razmišljam

eh da, ja ću biti offline naredne 3 nedelje počev od sutra (odmor) ali nemojte da to dovede do umiranja thread-a :/
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

teddy

Član broj: 5778
Poruke: 551
*.dialup.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...19.07.2005. u 23:40 - pre 228 meseci
Pa razmisli sam, kako bi se pisala šesta, a kako 600. godišnjica nekog događaja.
Ako bi se broj 600 pisao kao šesto, onda bi se te dve godišnjice pisale isto: šestogodišnjica.

Zbog izbegavanja zabune se insistira da se 600 piše šeststo, iako se pri čitanju to ne čuje.
Spasa nam nema, propasti ne možemo!
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: [Lingvistika]: Pravopis, fonetika, fonologija, morfologija, sintaksa, semantika...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 79708 | Odgovora: 136 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.