Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Lingvistika]: Elektronski "Rečnik" Ivana Klajna

[es] :: Nauka :: [Lingvistika]: Elektronski "Rečnik" Ivana Klajna

[ Pregleda: 33067 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.verat.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon [Lingvistika]: Elektronski "Rečnik" Ivana Klajna16.04.2005. u 18:52 - pre 236 meseci
Sve koji već četvrt veka koriste „Rečnik jezičkih nedoumica” prof. dr Ivana Klajna obradovaće vest da je izašlo njegovo prvo elektronsko izdanje koje može da se instalira u personalne računare.

Rečnik se ne ograničava na pravopis i izgovor, već donosi značenja i upotrebu reči, kao i osnove gramatike.

Klajn je odbacio retke i nepotrebne reči, a uveo one izraze i konstrukcije koji stvarno zadaju teškoće u jezičkoj praksi našeg doba.

Elektronsko izdanje Rečnika je na ćirilici i može da se instalira na Pentijumu 2 i radi na operativnim sistemima Windows 2000 i XP. Cena je oko 800 dinara i moći će da se kupi u knjižarama „Platoa” , „Nolita”, a uskoro i kod IPS-a.

(Tanjug)

 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon [Lingvistika]: Veliki rečnik stranih reči i izraza - Ivan Klajn i dr Milan Šipka24.12.2006. u 14:55 - pre 215 meseci


Posle sedamdeset godina od prvog izdanja široko prihvaćenog Vujaklijinog „Leksikona stranih reči i izraza”, konačno se pojavio „Veliki rečnik stranih reči i izraza” autora akademika Ivana Klajna i dr Milana Šipke, u izdanju novosadskog „Prometeja”.

Rečnik ima 1648 strana velikog rečničkog formata, blizu milion informacija o rečima, latinični dodatak sa izvornim izrazima i izrekama, međunarodne skraćenice, zakonske merne jedinice, nove pojmove iz informatike, sporta, politike, moderne muzike, filma, medicine i drugih oblasti, kao i jezgrovite, a ipak obuhvatne definicije i objašnjenja, poreklo reči, akcentovanje, gramatičke oblike, fraze, primere.

Pored predgovora, u uvodnom delu Rečnik sadrži napomene, uputstva za korišćenje, izvore građe, objašnjenja znakova i skraćenica, strane afikse i afiksoide za tvorbu reči, prefikse i prefiksoide, kao i sufikse i sufiksoide. Slede, zatim, deo rečnika, sa adaptiranim rečima i izrazima i sa izvornim izrazima, izrekama i skraćenicama i treći deo knjige sa različitim prilozima, mernim jedinicama i drugim.

Istrajnost u radu

Autori naglašavaju da ovaj rečnik obuhvata opšteupotrebnu, a ne specifičnu stručnu terminologiju, da upućivanjem na bolja jezička rešenja teži razvoju jezičke kulture i da pokazuje kako neku reč upotrebiti na ispravan način.

U predgovoru Rečnika autori su objasnili: „U toku rada nastojali smo da ostvarimo dvostruku namenu knjige: prvo da širokom krugu korisnika u različitim oblastima društvenog života, pre svega onima u školstvu, nauci, kulturi, administraciji i informativnim medijima, posluži kao bogat, savremen i pouzdan izvor informacija o izgovoru, pisanju, poreklu, značenju i upotrebi stranih reči, i drugo, da svojim sadržajem i načinom obrade doprinese daljem proučavanju stranih leksičkih nanosa u srpskom jeziku”.

Ovaj novi „Veliki rečnik stranih reči i izraza”, rezultat intenzivnog trogodišnjeg rada autora i većeg broja konsultanata, pomoćnih obrađivača etimologija i definicija značenja, stručno-tehničkih pomagača i drugih saradnika, svečano je sredinom ove nedelje predstavljen u zgradi Izvršnog veća Vojvodine u Novom Sadu.

Tom prilikom, u ime Izvršnog veća Vojvodine, skupu se obratio Dušan Vujičić, uz napomenu da Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje i kulturu svake godine sufinansira značajne projekte od kapitalnog značaja, kakav je i „Prometejev” „Veliki rečnik”, knjiga kakvu će u svojoj biblioteci želeti svaki slavistički centar u svetu. Zoran Kolundžija, direktor „Prometeja”, od koga je i potekla inicijativa za izradu ovog rečnika, ukazao je na to da je čitav posao trajao 46 meseci, od februara 2003. godine, da je potreba za ovakvom knjigom postojala odavno u našoj kulturi i da je stručnjake pored istrajnosti u radu predvodila i odvažnost.

Tradicija i inovacija

Akademik Ivan Klajn, predsednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika, lingvista koji se decenijama intenzivno bavi problemima savremenog srpskog jezika, podsetio je na to da je „Leksikon stranih reči i izraza” Milana Vujaklije godinama bio pojam rečnika, i da su se ljudi pozivali na njega i za značenja domaćih reči. Pored Vujaklijinog, od značajnijih rečnika stranih reči koji su novom izdanju poslužili kao izvor građe, Klajn je spomenuo i Rečnik srpskohrvatskog književnog jezika Matice srpske (I-VI), Rečnik srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika SANU (I-XVI), rečnike Bratoljuba Klaića, zatim Vladimira Anića i Iva Goldsteina, Abdulaha Škaljića i dr Radomira Aleksića.

Dr Milan Šipka, kome su saradnici ukazali najveću zahvalnost zbog velikog truda i stalnih dolazaka iz Sarajeva u Novi Sad i Beograd zbog izrade rečnika, ukazao je na velike teškoće sa kojima su se stručnjaci suočavali tokom rada.

– Nismo imali prethodnih stručnih obrada stranih nanosa u našem jeziku, tako da smo mnoge probleme morali da rešavamo u hodu, što nam je oduzimalo dosta vremena. Takvo stanje rezultat je poslovičnog nemara srbistike prema najezdi stranih reči, što je suprotno hrvatskom stavu, koji reči stranog porekla teško prihvata. Međutim, bez stranih reči se ne može, što ne znači da ih treba primati bez kontrole. Primer za to je reč „brend”, koja je postala reč „džoker” izgubivši smisao i udaljivši se od marketinškog značenja, rekao je dr Šipka, podsetivši da nam nedostaje jednotomni Rečnik srpskog jezika, kao i dorađen pravopis.

Kako su u svakom leksičkom poslu mogući propusti, dr Šipka je naveo poslovičan primer da je u „Rečniku” Matice srpske izostavljena reč „pčela”, pa je tako „Matica” ostala bez „pčele”.

Recenzenti „Prometejevog” „Velikog rečnika” su prof. dr Milorad Radovanović, dopisni član SANU, i prof. dr Bogdan L. Dabić, koji su se složili u tome da je ovo izdanje znatno otklonilo propuste prethodnika.

– Valja posebno istaći činjenicu da su reči u ovom „Rečniku” uredno i gramatički objašnjene, da upućuju na osnovne elemente njihovog paradigmatskog ponašanja i stilske, žanrovske, sociolekatske, tematske pripadnosti, da su u njihovom odabiru autori bili rukovođeni tradicijom i inovacijom u jeziku i kulturi, i da su proporcionalno zastupili i najvažnije jezičke registre, te jezike porekla internacionalizma – objasnio je prof. dr Radovanović.

Pored prijatelja „Prometeja” Raše Popova, koji se našalio na račun često upotrebljavanih reči „transparentan” i „tender”, profesor Dabić podsetio je na duhovite opaske nekih istraživača, koji su primetili da „običan puk ne zna za strane reči dok ih lingvisti takvima ne oglase” i da su strane reči „pozajmice koje se vraćaju”.

Marina Vulićević

p.s.
http://www.prometej.co.yu/knjige/detalj.php?id=00000000

http://www.prometej.co.yu/vesti/
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
..2-tull-pth.comindico.com.au.



+3 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Elektronski "Rečnik" Ivana Klajna24.12.2006. u 15:30 - pre 215 meseci
Citat:
... dr Šipka, podsetivši da nam nedostaje jednotomni Rečnik srpskog jezika, kao i dorađen pravopis.

:) Nadam se da ce uskoro popuniti prazninu.

 
Odgovor na temu

mbabuskov
Milan Babuškov
Subotica

Član broj: 4718
Poruke: 217
*.subotica.net.

Sajt: www.comp.rs/izradasajta


+6 Profil

icon Re: [Lingvistika]: Elektronski "Rečnik" Ivana Klajna18.06.2007. u 15:27 - pre 209 meseci
Citat:
_djevojka_: Nadam se da ce uskoro popuniti prazninu.


I ja. Ko hoce spisak Engleskih reci, lepo ode na Oxford ili Cambridge web prezentaciju i skine, a mi spisak jos nemamo ni u papirnom obliku - pitam se to je tu stvarno usao u 21 vek i sta se radilo na nasim fakultetima svih ovih godina.

 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: [Lingvistika]: Elektronski "Rečnik" Ivana Klajna

[ Pregleda: 33067 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.