Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 24920 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 12:38 - pre 229 meseci
1. Ivane, mislim da ti ona računica nije dobra za tipičnu firmu kod nas, jer ti gledaš iz perspektive visokotiražnog programa koji košta $50 prodaje se retail u celom svetu i ima dovoljno zaledjine da izdržava takav tim godinama. (Nero)

Radim u jednoj sličnoj firmi (16 ljudi, rad za EU, putovanja, veliki projekti)... znam da se može i za znatno manje novca, bez previše odricanja (prostorije 1500 EUR/mes.? ... 3 Q/A testera? ... upgrade 500 EUR/god. po računaru? i sl).

2. Ne znam šta je ljudima problem da kupe OEM Windows kad kupuju računar. Pa toliko će taj isti računar da pojeftini za pola godine, a sumnjam da svakom treba najnajnoviji računar, pa da svaki dinar štede za još koji MHz/GB i tako siroti nemaju za Windows.

3. Koja operacija iz MS Office ne postoji u OpenOffice, i da je to tako kritična stvar da svaki PC u Srbiji mora da ima piratski MS Office (Professional Enterprise verziju ako može)?
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 12:41 - pre 229 meseci
Citat:
srdjandakic: 1. Ivane, mislim da ti ona računica nije dobra za tipičnu firmu kod nas, jer ti gledaš iz perspektive visokotiražnog programa koji košta $50 prodaje se retail u celom svetu i ima dovoljno zaledjine da izdržava takav tim godinama. (Nero)

Radim u jednoj sličnoj firmi (16 ljudi, rad za EU, putovanja, veliki projekti)... znam da se može i za znatno manje novca, bez previše odricanja (prostorije 1500 EUR/mes.? ... 3 Q/A testera? ... upgrade 500 EUR/god. po računaru? i sl).

2. Ne znam šta je ljudima problem da kupe OEM Windows kad kupuju računar. Pa toliko će taj isti računar da pojeftini za pola godine, a sumnjam da svakom treba najnajnoviji računar, pa da svaki dinar štede za još koji MHz/GB i tako siroti nemaju za Windows.

3. Koja operacija iz MS Office ne postoji u OpenOffice, i da je to tako kritična stvar da svaki PC u Srbiji mora da ima piratski MS Office (Professional Enterprise verziju ako može)?


Hvala boze jedan normalan ovde
 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 12:51 - pre 229 meseci
Citat:
troja:
Inace mislim da dobar domaci proizvod za domace trziste mozda bi i mogao da uspe.


Da, i nazoveš firmu SkySoftware i slogan "nebeski softver za nebeski narod" :)

Koje domaće tržište?

- Koliko procenata ljudi ovde koristi kompIjuter

- Koliko ljudi od njih koristi za nešto korisno (znači ne surf, mail, chat, winamp, igrice) , dovoljno korisno da bi platili za nešto

- Koliko ima onih koji bi platili za nešto, a da nije specijalizovani softver koji, uzgred budi rečeno, već postoji (za sve od buregdžinice i igraonice do obrazaca za špeditere)

itd...

Imaš primere BSPlayer i WhereIsIt , vrlo korisni programi Made in Slovenia, verujem da im je 99.9% prihoda iz inostranstva.

Premalo smo mi tržište... To može u Americi, gde (skoro) svi koriste kompjuter, imaju novac, imaju svest o plaćanju softvera... i od 300 miliona takvih naći će se sigurno dovoljno njih da ti se poduhvat isplati.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 12:53 - pre 229 meseci
@srdjandakic,

Pa i ako izbacis cene prostorija (500 umesto 1500, ne znam kako je u Novom Sadu) i odrzavanja racunara, izbacis Q&A i sl...

Opet ti je najveci trosak plata - pod uslovom da poslujes legalno, i da je plata za tih 16 ljudi u proseku 600 eura bruto (neto + porezi + doprinosi) = 121200 EUR godisnje.

Dodaj putovanja, struju, telefon, marketing, hosting, ajde da kazemo najsiromasnije - to je oko 130000 EUR.

Dakle, za puko odrzavanje moras zaraditi oko 150000 EUR godisnje (uz placen porez na firminu dobit) - bez akumulacije kapitala i dodatno ulaganje i otplacivanje ulozene investicije za racunare i poslovni prostor.

Mozda gresim - al ja sam ubacio najmanje parametre koji su OK - dakle, 12500 eur mesecno mora biti firmina zarada ako hoces da placas 16 ljudi 600 eur bruto.

Sto zahteva relativno OK napore pronalazenja klijenta napolju - ali, evo - ono o cemu ja pricam, dakle probaj da radis za domace trziste i da budes siguran u obezbedjivanje 12.5 hiljada evra zarade mesecno.

Nemoguce?

Pa to je upravo to o cemu mi ovde pricamo - domaca piraterija ubija domacu softversku industriju :(

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 13:00 - pre 229 meseci
Citat:
srdjandakic: Da, i nazoveš firmu SkySoftware i slogan "nebeski softver za nebeski narod" :)

Koje domaće tržište?

- Koliko procenata ljudi ovde koristi kompIjuter

- Koliko ljudi od njih koristi za nešto korisno (znači ne surf, mail, chat, winamp, igrice) , dovoljno korisno da bi platili za nešto

- Koliko ima onih koji bi platili za nešto, a da nije specijalizovani softver koji, uzgred budi rečeno, već postoji (za sve od buregdžinice i igraonice do obrazaca za špeditere)

itd...

Imaš primere BSPlayer i WhereIsIt , vrlo korisni programi Made in Slovenia, verujem da im je 99.9% prihoda iz inostranstva.

Premalo smo mi tržište... To može u Americi, gde (skoro) svi koriste kompjuter, imaju novac, imaju svest o plaćanju softvera... i od 300 miliona takvih naći će se sigurno dovoljno njih da ti se poduhvat isplati.


Upravo to i govorim. Malo trziste, nema se novca, nema se niti kompjutera. Zato i kazem, za domace firme nije ovde problem piraterija - jer niko i ne koristi domace programe. I ono malo sto se koristi, to se plati, ali to nije standardni softver nego bas za neke firme isprogramirano.

Citat:
Ivan:Sto zahteva relativno OK napore pronalazenja klijenta napolju - ali, evo - ono o cemu ja pricam, dakle probaj da radis za domace trziste i da budes siguran u obezbedjivanje 12.5 hiljada evra zarade mesecno.

Nemoguce?

Pa to je upravo to o cemu mi ovde pricamo - domaca piraterija ubija domacu softversku industriju :(


Ivane, nemoguce je, i ostace nemoguce za neko vreme.

U mom drustvu ljudi uglavnom i imaju kompjuter. Cak znam neke pirati, koji bas dilaju sa softverom. Ali veruj mi da jos nisam kod nikoga video domaci softver. Zato sumnjam da ce te akcije domacem trzistu ista pomoci - pogotovo jer se nece proveravati na domace programe.
 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 13:16 - pre 229 meseci
Ivane, ta računica je malo realnija...

Ali opet se postavlja pitanje domaćeg tržišta i stava "domaca piraterija ubija domacu softversku industriju".

Moje lično mišljenje je da je domaće tržište kod nas tako malo i prezasićeno, da se razvoj koji bi obezbedio normalne prihode "za malu firmu od 20 ljudi" jednostavno ne isplati. Nama trebaju manageri, a ne programeri.

Velike firme sa velikim novcem će da instaliraju SAP ili ga rade in-house programeri. Banke imaju gotova rešenja od velikih igrača. Manje firme takodje imaju gotova rešenja za svaki moguć vid poslovanja, još od doba Clippera.

Ne znam šta revolucionarno možeš da napraviš što bi bilo interesantno nama. Jankov Mapper je bio poslednji takav program kojeg se ja sećam. :) Plan Plus imaš na webu. Obrazovni softver eventualno.....

Da ne spominjem burazerske varijante, probleme sa plaćanjem, koji nisu jedinstveni za nas, ali mi se svejedno diže kosa na glavi kad pomislim na masne direktore kojima mobilni od 300 EUR služi za polifonu cecu.

SREĆOM, tu je strano tržište sa dosta novca i dosta potreba, a tu nama jedini problem obaranje cena koji rade Rumuni, Ukrajinci i ostali. Znanje, tehnologiju i infrastrukturu imamo za kvalitetan outsourcing i to je, mislim, vrhunac naše sofverske industrije.

Jedino da nas Marko i Žarko izvuku iz gliba ;)
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 13:34 - pre 229 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa ne ne ne... ti moras da budes, recimo, clan BSA, i dostavis podatke o tvom softveru sa identifikacijom kljucnih binarnih datoteka - kako bi neko to morao da proveri, dakle proveravace se svaki softver koji je moguce proveriti - a to su trenutno paketi firmi koje su u BSA.

Pisani zakon je verujem dobrim delom jasan, ali se nadam da u praksi bas i nece imati toliko drskosti da fakticki u potpunosti izopste Petra Petrovica iz pravnog sistema, kada su u pitanja njegova prava na zastitu intelektualne svojine, zato sto nema novca ili jednostavno zelje da se uclani u jednu, za to, od strane drzave neovlascenu organizaciju, iako je on naravno spreman da nadleznima dostavi potrebne informacije na osnovu kojih bi oni mogli da zastite njegov program za "racunanje" bioritma i odredjivanje horoskopa, odnosno da na isti nacin stite, bar donekle i njegova prava.
Ako trzisna inspekcija odredjuje cija ce prava i kako da stiti, odnosno da drugima to isto pravo suspenduje, onda takav protekcionizam "verovatno" ne bi bio put ka pravnoj drzavi.
U krajnjem slucaju puknuce film i Petru, pa ce mnogi da se vrate "gledanju" u pasulj kada ovaj bude obustavio dalji razvoj programa, a takvo "zapostavljanje" tehnologije u tom segmentu pretpostavljam da nikome ne ide u korist.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.27.*



+6455 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 13:39 - pre 229 meseci
Posto se ovo delimicno i mene tice, kao project managera koji vodi software department u jednoj firmi koja posluje u Srbiji i okruzenju, ja bi da dodam neki komentar.

Citat:
troja:
Citat:
passenger: Da zaista, pre nekoliko dana i u novinama procitah da MUP u saradnji sa BSA sprema opseznu akciju kontrole po firmama, ali mi nije jasno da li ce inspektori da proveravaju samo one programe koje pokriva BSA ili ce proveravati (zahtevati licencu, racun...) i one manje "zastupljene" programe kao npr. program Petra Petrovica, za racunanje bioritma i horoskopa koji kosta 399 din.


Skoro se kladim sa tobom da im se bas j* za programe Pera Programera iz Srbije ;-)

I bas zato kazem: Nisu te inspekcije znak pravne drzave, jer inace bi sve proveravali. Stite interese pojedinih stranih firma (americkih) i tacka.

...

I to uclanjenje je sigurno bezplatno i lagano, zato i jesu svi srpski programeri clanovi? Hehe, malo morgen ;-)


Nisam upoznat 100% kako radi BSA ali smatram da bilo ko ko ima registrovanu firmu u Srbiji, a cija je delatnost proizvodnja softvera, ima pravo da im se obrati i dostavi zahtev da se i legalnost njegovog softvera proverava.

Posto ja ne proizvodim consumer software (da ga tako nazovem), vec proizvodim specifican, software za usko ciljanu grupu, gde broj prodatih kopija moze da bude 1-2-3 godisnje na globalnom nivou, i uz to se software konstantno menja prema zahtevima trzista, a i bilo bi mi veoma lako da odkrijem ko ga koristi, te iz tog razloga nemam neku preku potrebu da saradjujem sa BSA, ali verujem da firme koje proizvode knjigovodjstveni software i sl. imaju itekako razloga da ostvare saradnju sa njima, jer oni prodaju stotine primeraka, i vrlo su podlozni pirateriji.. Jer knjigovodjstveni software kad se napravi, to je to, tu nema sta mnogo pametovanja i to moze da radi sve do izmene zakona... Tako da end-user i nema potrebe za interakcijom sa developerima i moze da ga koristi kao takvog...

Te firme su direktno na udaru, a upravo takve firme cine najvecu masu developera koji prodaju software u Srbiji, koje su direktno ostecene nekontrolisanom piraterijom u drzavi.

Citat:
troja:
P.S. INACE ZA SVE: Ako ima jos neko SVOJE misljenje o celokupnoj situaciji, cu ga rado saslusati. Ali molim prestanite samo da citirate "antipiratsku" propagandu BSAa i njene argumente koje ste citali na sajtu ili u novinama - poznate su mi, hvala.


Vidi, vecina ljudi koja diskutuje ovde sa tobom, i koja pokusava da unese malo razuma u to tvoje prazno mesto u lobanji gde treba da ti se nalazi mozak jesu proizvodjaci software-a koji su direktno pogodjeni masovnom piraterijom, i u cijem je cilju da se ta piraterija suzbije na najnizi moguci nivo. Ako im BSA pomaze u tome, super, sigurno ce svi takvu agenciju da podrze, i ovi argumenti koji su napisani ovde nisu propaganda BSA vec iskljucivo misljenje tih istih developera.

Citat:
troja:
Ali najpre sam za to da Srbija popravi Infrastrukturu i da postane pravna drzava. Dok se nalazim u drzavi, gde moram dati cariniku 100 evra da ne pusti djabe cekati na granici, gde moram da placam porez na dobit i ako sam (realno) u gubitku, gde moram pokloniti kutiju pralina sekretaricama u upravi da bi uopste razgovarali samnom, gde svako dodje na vreme ako se radi o tome da trazi pare ali nikako da ga nadjes kad tebi treba - e, dok to nije sredjeno, nemojte da mi saljete inspekcije samo da bi dodatno zaradili i stitili strane (i bogate) firme.


Izvini, a sta ovo mene kao software developera zanima?
Ja imam radno vreme koje trosim na svoj posao, imam investiciju u opremu, know-how, imam investiciju u programere, njihove plate i troskove, i ja proizvodim nekakav softverski proizvod. Ja hocu da mi se taj proizvod koga sam posteno napravio, da mi se posteno i plati. I tacka.
Ne zanima me sto pera lozac ima platu 200 eura, sto je kriza u drzavi, sto ti treba da odneses 100 grama kafe u opstinu nekoj brkatoj babi. To me ne zanima, ja samo hocu da mi se plati za moj rad, i za moj proizvod, koji i ti koristis da bi zaradjivao.

Citat:
troja:
Samo sam rekao da sumnjam da su 1500 $ njegova godisnja plata, that's it. Jer od toga nema zivota.


Pa ako je neko honoraran radnik, zasto da ne? Ako covek studira, ili ima neki drugi posao pored toga. Honorar je honorar, a plata je plata. Dva totalno razlicita pojma.

A o tome koliko novca je potrebno da bi se u Srbiji zivelo, u to necu da ulazim.

Kolike su plate programera u Srbiji? Iz prve ruke cu ti reci da se krecu u proseku izmedju 500 i 1500 eura, u zavisnosti od kvaliteta i iskustva samog programera. Da kazemo da je neki prosek za dobrog programera 1000 eura + benefits.

Citat:
troja:
U mom drustvu ljudi uglavnom i imaju kompjuter. Cak znam neke pirati, koji bas dilaju sa softverom. Ali veruj mi da jos nisam kod nikoga video domaci softver. Zato sumnjam da ce te akcije domacem trzistu ista pomoci - pogotovo jer se nece proveravati na domace programe.


Ne piratuju domaci software?
Pa eno ti na ES-u non stop neko postavi temu kako da dodje do cracka za software za igraonice... A taj software je napisala domaca firma. Svi zivi koriste Contrastov PlanPlus, naravno piratovan. O knjigovodjstvenim i sl. programima da i ne govorim... Malo sam se raspitivao kod mojih knjigovodja o dostupnosti knjigovodjstvenog softvera, i kazu mi da ti cak i prodavci racunara nude da ti instaliraju neki software za knjigovodjstvo ukoliko nemas... Gratis uz racunar...

A jos se secam, dok sam bio 'mali iz kraja koji zna sa kompjuterima' koliko su me puta smarali da dodjem do njih, snimili su neki program za knjigovodjstvo, pa ako bi mogao da dodjem da 'pokrenem' program jer oni ne znaju kako... A to je sve bilo pre negde '97-98-99 ... Znaci pre 6-8 godina... Mogu da zamislim kako je tek sada...
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 13:52 - pre 229 meseci
Citat:
Vidi, vecina ljudi koja diskutuje ovde sa tobom, i koja pokusava da unese malo razuma u to tvoje prazno mesto u lobanji gde treba da ti se nalazi mozak...


Samo da je kod tebe sve na pravom mestu, Gospar pametnjakovicu.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 14:05 - pre 229 meseci
Citat:
Malo sam se raspitivao kod mojih knjigovodja o dostupnosti knjigovodjstvenog softvera, i kazu mi da ti cak i prodavci racunara nude da ti instaliraju neki software za knjigovodjstvo ukoliko nemas... Gratis uz racunar...

Mogu oni da pricaju sta hoce, ali u BG nemozes naci ni jednu firmu gde ce ti instalirati piratski Windows da vidis radi li ono sto kupujes, o dodatnim programima da i ne govorimo, a da neko instalira piratski knjigovodstveni softvare to u zivotu nisam cuo. Da je to tacno sigurno bi naveo ovde kontakt informacije te firme.

@troja
Ni ja ne vidim da su domace firme pogodjene piraterijom, sto se mene tice bas me briga da li ce da se postuju zakoni ili ce da bude totalna anarhija, ja cu se svejedno prilagoditi nekako, ali stvarno ne vidim smisao tvog tolikog kukanja protiv sprovodjenja zakona... Zakone treba postovati kakvi god da su, a ti ako mislis da nisu dobri, izvoli osnuj politicku stranku, pobedi na izborima pa promeni zakon a ja cu onda takodje pisati ovde kako treba postovati novi zakon.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.ch
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 14:30 - pre 229 meseci
Dobro si rekao: SVAKI zakon se treba postovati i sprovoditi, ne samo
pojedini koji donesu para. To je to sto kazem, svako zeli da se postuje neko
pravilo sto njemu ide u korist (napravi to ili kaznimo), ali da ja dobijem
sta MENI pripada zakonski (moram placati porez na dobit i ako ga nemam, ali
uprava me oporeziva po nekom proseku, i ako ne stoji tako u zakonu), to
nikog ne interesira. Ne postujes ti mene, necu ni ja tebe, tako je lako. Ako
nemam prava, necu ni da preuzimam obaveze.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.27.*



+6455 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 14:56 - pre 229 meseci
Citat:
pctel: Mogu oni da pricaju sta hoce, ali u BG nemozes naci ni jednu firmu gde ce ti instalirati piratski Windows da vidis radi li ono sto kupujes, o dodatnim programima da i ne govorimo, a da neko instalira piratski knjigovodstveni softvare to u zivotu nisam cuo. Da je to tacno sigurno bi naveo ovde kontakt informacije te firme.


Rekao sam prodavci, a ne firme... Knjigovodje su prilicno inertne osobe koje ne umeju da se prilagodjavaju novim tehnologijama... Isto tako oni znaju za nekog tamo Lazu koji prodaje racunare, i njega ujedno i zovu kad im treba novi racunar, i kad im se nesto pokvari, pa Laza dodje i popravi nabrzinu to... E taj isti Laza njima stavi sta god hoce od softveram, i taj Laza njima radi tako posao vec zadnjih 10 godina, i sto bi to menjali...

Citat:
pctel:
Ni ja ne vidim da su domace firme pogodjene piraterijom


Ne vidis da su domace firme pogodjene piraterijom?

Pa to se vidi izmedjuostalog sto NEMA nesto domacih firmi koje sa bave proizvodnjom softvera, jer NE POSTOJI trziste. Postoje potrosaci, ali trziste ne postoji. Trziste podrazumeva da software developer napravi program, plasira ga na trziste, a onda potrosaci PLATE taj isti software.

Evo ti konkretan primer. Firma Contrast, i njen proizvod PlanPlus. Reci mi iskreno za koliko osoba znas koje imaju piratovanu verziju tog programa? Ja znam za njih 10-tak. I taj software isto spada pod kategoriju koju ti Laza 'po defaultu' instalira kad od njega kupis racunar.

Citat:
troja: Dobro si rekao: SVAKI zakon se treba postovati i sprovoditi, ne samo
pojedini koji donesu para. To je to sto kazem, svako zeli da se postuje neko
pravilo sto njemu ide u korist (napravi to ili kaznimo), ali da ja dobijem
sta MENI pripada zakonski (moram placati porez na dobit i ako ga nemam, ali
uprava me oporeziva po nekom proseku, i ako ne stoji tako u zakonu), to
nikog ne interesira. Ne postujes ti mene, necu ni ja tebe, tako je lako. Ako
nemam prava, necu ni da preuzimam obaveze.


Pa pazi, po nekoj definiciji zakon je skup pravila koja je zajednica proglasila za vazeca i opste prihvacena, a koja su podlozna izmenama od strane te iste zajednice. Zakon je dakle opsteprihvacen, i dok se ne izglasa novi on predstavlja bezuslovno pravilo.

Ti mozda mozes da se ne slazes sa tim da je maksimalna kazna za ubistvo 20 godina zatvora, mozda mislis da treba da bude 5 godina, ili 40, svejedno, ali to sto ti mislis je tvoje misljenje, a zakon je misljenje zajednice, i on se odnosi na celokupnu zajednicu, kojoj uostalom i ti pripadas.

Shodno tome, tvoje moralne vrednosti mogu da ti dozvoljavaju da krades od drugih, odnosno da koristis piratovan software, iz samo tebi znanih razloga (bes prema drzavi, ne postujes ti mene - necu ni ja tebe, oni imaju mnogo ja imam malo, mala mi je kita, nisam imao devojku 2 godine), ali kada budes uhvacen u tome, bices kaznjen po zakonu, onako kako je zajednica ocenila da treba da budes kaznjen. Nema tu mnogo filozofije.

Inace, ovaj tvoj citat sam sebe dovodi u kontradiktornost prvo kazes:
"Dobro si rekao: SVAKI zakon se treba postovati i sprovoditi, ne samo
pojedini koji donesu para. To je to sto kazem"

pa onda par recenica nakon toga kazes:
"Ne postujes ti mene, necu ni ja tebe, tako je lako. Ako
nemam prava, necu ni da preuzimam obaveze"

I onda se ponovo vracamo na onu moju pricu o zakonu. Mozes ti da radis sta hoces, ali ces shodo tome biti sankcionisan ukoliko zajednica odluci da je to potrebno sakncionisati.
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 15:17 - pre 229 meseci
Citat:
ventura: Pa pazi, po nekoj definiciji zakon je skup pravila koja je zajednica proglasila za vazeca i opste prihvacena, a koja su podlozna izmenama od strane te iste zajednice. Zakon je dakle opsteprihvacen, i dok se ne izglasa novi on predstavlja bezuslovno pravilo.

Ti mozda mozes da se ne slazes sa tim da je maksimalna kazna za ubistvo 20 godina zatvora, mozda mislis da treba da bude 5 godina, ili 40, svejedno, ali to sto ti mislis je tvoje misljenje, a zakon je misljenje zajednice, i on se odnosi na celokupnu zajednicu, kojoj uostalom i ti pripadas.

Shodno tome, tvoje moralne vrednosti mogu da ti dozvoljavaju da krades od drugih, odnosno da koristis piratovan software, iz samo tebi znanih razloga (bes prema drzavi, ne postujes ti mene - necu ni ja tebe, oni imaju mnogo ja imam malo, mala mi je kita, nisam imao devojku 2 godine), ali kada budes uhvacen u tome, bices kaznjen po zakonu, onako kako je zajednica ocenila da treba da budes kaznjen. Nema tu mnogo filozofije.

Inace, ovaj tvoj citat sam sebe dovodi u kontradiktornost prvo kazes:
"Dobro si rekao: SVAKI zakon se treba postovati i sprovoditi, ne samo
pojedini koji donesu para. To je to sto kazem"

pa onda par recenica nakon toga kazes:
"Ne postujes ti mene, necu ni ja tebe, tako je lako. Ako
nemam prava, necu ni da preuzimam obaveze"

I onda se ponovo vracamo na onu moju pricu o zakonu. Mozes ti da radis sta hoces, ali ces shodo tome biti sankcionisan ukoliko zajednica odluci da je to potrebno sakncionisati.


Ili se stvarno izrazavam kao najveci debil ili jednostavno ne zelis ni da pokusas da shvatis sta celo vreme govorim. Ako postoju 10 zakona, koja je ta tvoja "zajednica" dolucila, 5 od tih zakona mene stite a 5 me uzimaju u obavezu. Ali drzava jedino sprovodi onih 5 zakona koji me uzimaju u obavezu, a ovih 5 sto bi me stitili ne, kao da ne postoju. A ti ces to i dalje podrzavati? Puno pricas, nista drugo. Ako to mislis onda nisi bolji nego onaj vojnik u drugom svetskom ratu koji je pucao na decu i zene kad mu je general rekao da puca, ni slucajno da on ne razimsli dali to ima smisla i kad ocigledno nema. "Nisam ja kriv, tako mi je general rekao". A general ce da kaze: "Nisam ja kriv, takvi su propisi". Kukavica.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 15:22 - pre 229 meseci
@troja,

Kakve veze ima nepravda drzave prema tebi sa nepravdom tebe prema nekom proizvodjacu softvera?

U tome i jeste fazon - proizvodjaci softvera su odlucili da se udruze u BSA i finansiraju bolje sprovodjenje zakona, zato sto mnoge zemlje nisu u stanju da podrazumevenom zakonskom infrastrukturom sprovode svoje zakone.

Sta je tu lose? Cuvaju ljudi svoj novac - kao sto ti stavljas alarm na ulaz u tvoju firmu, ili na svoja kola, ili kupujes psa cuvara za kucu.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.vdial.verat.net.

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 15:38 - pre 229 meseci
Citat:
E, tako mi je dosta svih vas pametnih kojima 1000, 2000 Evra ili Dolara absolutno nista ne znace, "pisljivi" novac. Ako si tako prepametan i pun para, onda nadam da si vec odavno otvorio veliku firmu i zaradjujes debele pare, po 10, 20 hiljada mesecno. Jer, veruj mi, za "pisljivih" 20'000 evra mozes otvoriti sta god hoces, nemora ni da bude softverska industrija ili ovisno, bilo sta, i tako lako ces zaraditi!

Verovatno nemas veze sa nicim sto si sve nabrojio niti si ikad investirao dinar u nesto ali ovde otvoris usta da ne moze vise.

Ja cu sa svakom rado diskutirati ko stvarno ima neko iskustvo i malo nesto zna o tematici, sta sam jedino dobio osecaja kod ivana, a ljudi kao ti se nebi trebali mesati kad odrasli govore.

Zao mi je, ali ako hocete na taj nivo, mogu i ja.


Dečko prvo nauči da pišeš, pogodiš sve padeže i malo gramatike (palatalizacije), pa onda pređi na matematiku.
Niko nije govorio o 20.000 eura, nego o 1000 eura koliko košta softverski alat koji je dovoljan svakoj štampariji, pod uslovom da neko to zna da koristi. Jel si ti lud ili zajebavaš, jer prvo sam kažeš kako ne postoji ništa jeftinije što ODRAĐUJE posao, a onda lamentiraš na 5 strana o ceni toga. Alo bre, sve drugo što radi je skuplje, jel si ti u stanju to da prihvatiš, ili treba da ti dam dudu da bi se uspavao?

To ti je samo mesec dana rada sa zidarima i imaš silnu lovu da kupiš potreban alat. Dakle lopatu u šake i samo napred, rad oslobađa.

 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 17:22 - pre 229 meseci
Citat:
Upravo to i govorim. Malo trziste, nema se novca, nema se niti kompjutera. Zato i kazem, za domace firme nije ovde problem piraterija - jer niko i ne koristi domace programe.

kako bre nije problem ?
Znači moja firma proizvede nekakvu alternativu za Excel (recimo, neki manji program za tabelarne kalkulacije koji sadrži baš one najosnovnije opcije za rad) i prodajemo ga simbolično za 10 evra.A onda, ti kojima takav program treba za posao, kažu "A što da plaćam 10 evra kad onaj moj komšija ima ceo MS Office 2003, pa će da mi nareže za dž." i naravno naš program niko neće ni da pogleda.Čak i da napravimo kompletan Office like program za šta bi trebalo par godina razvoja plus mnooooogooo para, ja taj program ne bih mogao da dam mnogo ispod cene MS Office-a, a onda isti taj koji to treba da kupi ode kod komšije i ovaj mu nareže ceo MS Office paket za džabe, i kako onda možeš da kažeš da piraterija ne pogađa domaće proizvođače softvera ?
Citat:
I ono malo sto se koristi, to se plati, ali to nije standardni softver nego bas za neke firme isprogramirano.

Ok, to što je isprogramirano namenski, i što je naručeno je nešto drugo.A šta je sa komercijalnim softverom.Ventura je već pomenuo PlanPlus, odličan program, a nije ni skup za ono što pruža, i opet ga je retko ko kupio.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 18:21 - pre 229 meseci
Citat:
srdjandakic: Ali opet se postavlja pitanje domaćeg tržišta i stava "domaca piraterija ubija domacu softversku industriju".

Da. Isti je slučaj kao i sa falsifikovanjem novca. Kada falsifikuješ USD u Srbiji i distribuiraš po Srbiji ti ne štetiš Američkoj ekonomiji, nego domaćoj. Sa falsifikovanjem novca dobijaš potpuno isti efekat na ekonomiju kao i sa piratskim softverom na softversku industriju.

Takođe kopiranje novčanica nije ništa komplikovanije od kopiranja softvera, pa opet narod shvata štetnost, ili bar konsekvence toga. Sa piraterijom ne shvataju ni štetnost ni konsekvence...

Ima i drugih loših efekata piraterije, a to su da većina ljudi koji i imaju kompjuter koristi ga za potpuno gubljenje vremena (igre + divx). Naravno meni nije cilj da određujem kako će ko da troši sopstveno vreme, ali da te igre, softver i filmovi imaju pravu tržišnu vrednost, možda bi deo tih korisnika usmeravao u nešto produktivno. Ako ništa drugo bar bi neko ko proizvoti taj softver za zabavu imao koristi od nečijeg gubljenja vremena.
Citat:
srdjandakic: SREĆOM, tu je strano tržište sa dosta novca i dosta potreba, a tu nama jedini problem obaranje cena koji rade Rumuni, Ukrajinci i ostali. Znanje, tehnologiju i infrastrukturu imamo za kvalitetan outsourcing i to je, mislim, vrhunac naše sofverske industrije.

Prilično neambiciozno...

To je jedan od najvećih problema tamo. Svi misle da smo nesposobni, da treba čekati da skoči standard pa tek onda uvoditi zakone, itd. A ustvari većina problema tamo i dolazi od običnog naroda koji je veći deo vremena sklon defetizmu i samosažaljevanju.

Srbija (~10M sve sa Kosovom) nema dovoljno ljudi da bude konkurentna Ukrajini (47M) i Rumuniji (22M)...

Ukrajna:
Citat:
It was a main center of the Soviet programming industry. The first computer built in continental Europe was made in Ukraine in 1951.

Citat:
Even today, scientific institutes each year churn out some 50,000 science or technology graduates.

Citat:
Ukraine's main selling point is the quality of its mathematical education. Another is cheap labor. An average programmer in Ukraine earns $500 a month, not quite as low as India, but half the level in Moscow and a fraction of programming salaries in the West. But the edge Ukraine gets from high education and low wages is offset by other factors. Around 90% of all software on sale in Ukraine is pirated, so domestic makers can't get the revenue they need to grow. Other problems are a lack of business skills, venture finance, and government support. But things are looking up. Management skills are improving as Ukrainians gain Western experience and earn MBAs. The government is mulling tax incentives for tech investment and starting to tighten piracy laws.

http://businessweek.com/magazine/content/04_45/b3907090_mz054.htm

 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 22:50 - pre 229 meseci
Citat:
bkaradzic
Sa falsifikovanjem novca dobijaš potpuno isti efekat na ekonomiju kao i sa piratskim softverom na softversku industriju.


Oko ovog bi poznavaoci ekonomije mogli diskutovati ;)


Citat:
bkaradzic:
Prilično neambiciozno...
...
Around 90% of all software on sale in Ukraine is pirated, so domestic makers can't get the revenue they need to grow


Nije uopšte pitanje da li treba iskoreniti pirateriju, prvo ovih koji su najglasniji (Microsoft, Adobe...)

Ali ja i dalje ne vidim domaće tržište za domaći softver, na kome bi programeri iz Srbije zaradili novce od domaćih kupaca...

/*
Osim specijalizovanog softvera (po narudžbini ili sa "kontrolisanom" distribucijom, razna knjigovodstva, igraonice i sl.) ... i eventualno obrazovnog na našem jeziku. Pa nije valjda knjiga spala na par rečnika, multimedijalnih CD-ova i Plan Plus...
*/

...........

Eto ideje, možda već postoji, da se negde napravi katalog domaćeg softvera, po kategorijama, sa cenama, linkovima na sajtove autora, reviews, online shop i sl.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 23:31 - pre 229 meseci
Citat:
srdjandakic: Oko ovog bi poznavaoci ekonomije mogli diskutovati ;)

Bilo bi vreme... :)
Čim ih prođe ushićenje o gajenju puževa kao dobrom biznisu, možda će posvetiti malo pažnje i softverskoj industriji... ;)
Citat:
srdjandakic: Ali ja i dalje ne vidim domaće tržište za domaći softver, na kome bi programeri iz Srbije zaradili novce od domaćih kupaca...

Ne vidiš to tržište jer da bi sada to radio, moraš svojim proizvodom da konkurišeš stranom piratskom. Ali kada bi ti strani piratski programi/igre postali nepristupačni, pojavila bi se prostor za domaće proizvođače. Domaće tržište je vrlo bitno za bilo koju kompaniju koja ima dugoročne planove. Jer outsourcing dođe i prođe, a ako se ne posveti pažnja razvoju domaćeg tržišta onda nemaš alternative tom outsourcingu... Mislim imaćeš samo izbor da spustiš sopstvenu cenu i nastaviš sa outsourcingom. Razvoj domaćeg tržišta ti otvara prostor za manevrisanje.

Isti je fazon kao i sa drugim delatnostima. Imaš tržište za polovnjake i jeftinije automobile, jer narod ne može da iskopira Ferari. Kada su sredinom devedesetih bili aktuelni kradeni automobili iz sa BM tablama, onda uvoznici legalnih automoblia u Srbiji baš i nisu imali puno posla. Čak su i automobili Vlade bili kradeni (konfiskovani automobil nekog ministra u .hu).

 
Odgovor na temu

Ivan Miladinović
Ivan Miladinovic
All around the web

Član broj: 26492
Poruke: 592
*.smin.sezampro.yu.

ICQ: 321748581
Sajt: www.sanovniktumacenjesnov..


+1 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?06.06.2005. u 17:35 - pre 229 meseci
Citat:
troja:
E, jos jedno pitanje. Dali znate koji softver tacno proveravaju? Samo M$ i Adobe ili vise? Posto sve sigurno nemogu kontrolisati, koji bi to bio budalasti trosak poreza gradjana.


Ajd nek neko odogovori i na ovo.
Jel neko proverava npr. wincmd ili forge ili ACD System?

I sta je sa starijim verzijama programa? Mogu li se one negde legalno(jeftino) kupiti?
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 24920 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.