Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 24919 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?22.04.2005. u 11:06 - pre 230 meseci
Interesuje me kako idu stvari sto se tice ovih kontrola legalnog softvare-a po srbiji?
Jel i dalje jure ko blesavi ili su se smirili?
Da li kontrolisu radnje koje se bave prodajom i servisom racunara?
Obzirom da je nekih 70-80 posto u servisu reinstalacija operativnog sistema, da li sad serviseri smeju da instaliraju pirated windows ili ne?
Da li windows home edition sme da se koristi u komercijalne svrhe (prvenstveno prodaja i servis racunara)?
Da li se i dalje prodaju racunari sa pirated windowsom ili prodavci stavljaju originial ili nista?

Hvala unapred


[Ovu poruku je menjao secret dana 22.04.2005. u 17:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: i? Sta se desava? Kontrole idu dalje ili sve stoji?22.04.2005. u 11:55 - pre 230 meseci
Citat:
neca: Jel i dalje jure ko blesavi ili su se smirili?

Juce su pokupili racunare iz igraonice u jednom selu - po gradovima je to vec davno obavljeno.

Citat:
Da li kontrolisu radnje koje se bave prodajom i servisom racunara?

To je valjda druga faza, sitno, boranija, mozda se ostavi za kraj godine dok se ljudi malo "opuste" i ponovo pocnu da vrse nelegalne radnje.
Citat:
Obzirom da je nekih 70-80 posto u servisu reinstalacija operativnog sistema
Mislis legalnom, registrovanom servisu? Vlasnik ili je mafijas ili je mnogo hrabar ili je lud...
Citat:
da li sad serviseri smeju da instaliraju pirated windows ili ne?

stvarno ne znas ili nas zezas?
Citat:
Da li windows home edition sme da se koristi u komercijalne svrhe (prvenstveno prodaja i servis racunara)?

Da, svaki legalan Windows moze da se koristi za svaku legalnu namenu.
Citat:
Da li se i dalje prodaju racunari sa pirated windowsom ili prodavci stavljaju originial ili nista?

Ja im dam po jedan Knopix - za one koji ne znaju to je linux koji se ne instalira, vec se dobija spreman za upotrebu na CD-u. Imam i neki trial Windows, ali sa Knopix-om ne samo da je legalno, vec se i mnooooogo serviserskih radnih sati tako ustedi... U slucaju da se neko odluci da kupi Windows, instalacija se dodatno ne naplacuje, ni za Windows ni za drajvere i besplatne/trial/limiter/shareware programcice. Nelegalan Office, Photoshop i slicno ne dolazi u obzir - tako je kod mene, a ni u drugim kompjuterskim firmama koliko znam nema instaliranja nelegalnog software-a.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: i? Sta se desava? Kontrole idu dalje ili sve stoji?22.04.2005. u 12:24 - pre 230 meseci
Citat:

Citat:

Obzirom da je nekih 70-80 posto u servisu reinstalacija operativnog sistema

Mislis legalnom, registrovanom servisu? Vlasnik ili je mafijas ili je mnogo hrabar ili je lud...

Pa mislim na legalni servis, firma koja se bavi prodajom i servisom racunara.

Recimo u italiji serviseri rade sa diskovima koje klijenti donesu (glupo koliko hoces, ako imam svoj disk sam cu ga reinstalirati), i servisere ne zanima da li je to originalni windows ili je backup originalnog windowsa (koliko sam upucen, svako ima pravo da prekopira originalni windows i da ga koristi dok ce original cuvati da se ne osteti)

Citat:

Citat:

da li sad serviseri smeju da instaliraju pirated windows ili ne?


stvarno ne znas ili nas zezas?


Pa pazi..pitam, jer recimo u Smederevu uz svaki cenovnik pise da uz racunar ne ide windows operativni sistem, osim ako ne kupe originalni ali mnogo mojih drugara koji su u zadnje vreme kupovali racunare, dobijali su od istih tih ljudi "pirated edition" ;)

E sad imam jos jedno pitanje ;)
Situacija je sledeca..recimo dobijem laptop za potrebe firme koji je kupljen u inostranstvu, ovde je skroz legalno, ima windows originalni, nalepnicu..znaci sve OK.
Da li ce mi neko praviti problem sto ga koristim, a nisam kupio windows u srbiji?

 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: i? Sta se desava? Kontrole idu dalje ili sve stoji?22.04.2005. u 16:40 - pre 230 meseci
Citat:
neca: Recimo u italiji serviseri rade sa diskovima koje klijenti donesu
Nema veze cije je sredstvo, vec ko je izvrsio prekrsaj. Ako uzmes od komsije auto i prodjes kroz crveno, nece njemu oduzeti dozvolu i naplatiti kaznu vec tebi. Isto vazi za sve vrste prekrsaja i krivicnih dela.
Citat:
mnogo mojih drugara koji su u zadnje vreme kupovali racunare, dobijali su od istih tih ljudi "pirated edition"

Tu se verovatno pohapse i prodavci i kupci pa se onda polako utvrdjuje ko je kriv
Citat:
Da li ce mi neko praviti problem sto ga koristim, a nisam kupio windows u srbiji?
Postoji Windows koji je namenjen za odredjenu teritoriju (npr. "For US and Canada only", "For China only" i slicno) a onaj koji nema tu oznaku teritorijalnog ogranicenja. Svi Windows-i na laptop-ovima bi trebali da budu iz poslednje navedene kategorije.

U slucaju da je laptop nekada prijavljen da je ukraden, to se prilikom kontrole moze veoma lako proveriti.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?22.04.2005. u 17:26 - pre 230 meseci
Na laptopu ne pise nista, samo pise da je Windows Home edition i nema onog dodatka "for Yugoslavia" ili kako vec stoji.

Inace, laptop je kupljen nov tako da sto se toga tice, nadam se da necu imati problema.
Hvala.
 
Odgovor na temu

SunTzu
F(X,Y)

Član broj: 13052
Poruke: 48
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.flexsim.com


Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?02.05.2005. u 11:16 - pre 230 meseci
Hristos voskrese! Srecan vaskrs svima!

Kod nas (Jagodina) inspekcija vec neko vreme, ako pronadje nelegalan softver pleni racunare i sve sto sa njima ima veze. Pri tom, to im nije uzgredna zanimacija, vec razlog za posetu. Ne mogu da kazem koliko je takvih plenidbi bilo, ali sve su se rekao bih, dogodile za poslednjih mesec-mesec i po. Kupuje se Corel i Photoshop, neki tip je skoro uzeo ceo Adobe paket, itd.
Podvlacim, ovo sam cuo iz druge ruke, ali gde ima dima ima i vatre. Vec me par privatnika pitalo kako stojim sa Linuxom.

Zanima me kakva je situacija u ostalim gradovima i da li se i vama cini da je ta famozna, dugo najavljivana legalizacija o kojoj smo toliko drobili na forumu, zaista pocela? Ako jeste i ako je to ovo sto se radi, onda se celo pitanje resava na jako grub i prost nacin. E da, nekom odmah upadnu inspektori, dok drugi dobiju pismo sa upozorenjem da u roku od dve nedelje moraju da legalizuju softver?!

Drzavnim firmama nije jasno da li ce i njih (i zbog kog softvera) neko da juri? Iskreno ni meni nije bas jasno. Ne znam da li se Djindjicev "sporazum" sa Microsoftom (30000 licenci valjda) odnosio na sve drzavne institucije: bolnice, centre za socijalni rad, organe opstinske
i ostalih drzavnih uprava... Da li znate kome je tacno pored univerziteta tim ugovorom
"oprostena" piraterija? Sta ce biti posle novog ugovora? Ima li kakvih predvidjanja?

Pozdrav!

Kevo brate, chu te napucam familije mi!
 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?20.05.2005. u 21:14 - pre 229 meseci
Pa u Smederevu pricaju uglavnom o tome..ali nisam jos cuo da je neko naje.o
igraonice su se dobro naplasile, tako da uglavnom imaju software, ali uvek ima onih koji misle da od toga nema nista ;)
Mene prvenstveno interesuje ovo u vezi prodavnica koje se bave prodajom racunara..ja imam laptop u radnji koji ima placen windows, valjda nece da mi prave problem sto je Home i sto nije kupljen ovde..(nije etiketiran za koje je trziste)
 
Odgovor na temu

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
195.252.85.*



+7 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?20.05.2005. u 22:32 - pre 229 meseci
Citat:
ja imam laptop u radnji koji ima placen windows, valjda nece da mi prave problem sto je Home i sto nije kupljen ovde..(nije etiketiran za koje je trziste)


Nece.


Citat:
uz svaki cenovnik pise da uz racunar ne ide windows operativni sistem, osim ako ne kupe originalni ali mnogo mojih drugara koji su u zadnje vreme kupovali racunare, dobijali su od istih tih ljudi "pirated edition" ;)


Naravno :).
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Pitanje za pravnika02.06.2005. u 23:24 - pre 229 meseci
Bas mi to nikako ne odgovara. Zarada u ovoj zemlji je tako sitna, kako ikada da mi se isplati kupovina softvera? Kad recimo vec samo Windows kosta toliko ko prosecna zarada ovde. Da ne pricamo o drugim programima ko office, adobe studio itd. A vlada to zna a ipak navalila sa inspekcijama, da im j* m*.

Mene bi pravna situacija interesirala: Ko tacno pravi te kontrole? Dali sami microsoft ili drzavna inspekcija?

Ako je microsoft, koje oni imaju pravo da meni udju u radnju i pregledavaju computer? Nisu oni policija da bi to smeli, barem u drugim drzavama nije moguce.

Ako je drzavna inspekcija, koji oni imaju interes proveravanja? Ipak to nije drzavni problem, nego problem jedne (odnosno nekoliko) privatnih firmi. Znaci na kom osnovu bi me oni smeli kazniti? I zar nebi i njima bilo potrebno neko dodatno ovlascenje da mi pretraze radnju odnosno kompjuter?

Nadam se da neko ima odgovor na ta pitanja.



P.S: Razlog za moju ljutnju: Ja drzim stampariju i moram da imam sto vise programa instaliranih da bi mogao da primim fajlove svih musterija - nije da ja inace koristim te programe - naravno da znaci ne zelim da budem prisiljen da kupim sav taj softver (preko 3'000 evra) jer to mi se nikada nece isplatiti a s druge strane nemogu bez da primim posao. Zeznuto, zar ne?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?02.06.2005. u 23:30 - pre 229 meseci
Citat:

Ako je drzavna inspekcija, koji oni imaju interes proveravanja? Ipak to nije drzavni problem, nego problem jedne (odnosno nekoliko) privatnih firmi. Znaci na kom osnovu bi me oni smeli kazniti?


Pazi ovako.. to make the long story short..

Drzava je tokom 90-tih nakupovala ohoho PC racunara i na njima drzala sijaset nelegalnog Microsoft softvera (Windows, Office, Visual Basic, itd...) - naravno, suludo je pomisliti da svet to nije znao - ali su bile sankcije i cela prica nije imala smisla...

E, onda su dosla druga vremena, i cike iz MS-a i BSA-je su dosli u Vladu i rekli im sledece:

"Ok, momci... pretpostavili smo toliko i toliko potencijalnih kompjutera i toliko i toliko naseg softvera kod vas... "

* Opcija A, dacemo vam popust i fine licence (cuvena "legalizacija" ;-) a vi cete, za uzvrat, poceti konacno da sprovodite zakon (tj. prvo cete usvojiti jedan koji cemo vam mi pomoci da napisete) i hapsite ljude koji su odgovorni za pirateriju

* Opcija B, vi to necete da uradite, a mi onda podizemo tuzbu u relevantnim svetskim sudovima i lobiramo za ekonomske sankcije (opet, po N-ti put :-) kao i iskljucenje SCG iz relevantnih tela a koja se ticu zastite intelektualne svojine + naravno dodavanje cene ukradenog softvera na dug SCG Sjedinjenim Drzavama (a... nemate da platite? pa konfiskovacemo vam robu u USA... nista lakse)

Osim toga, postoji interes uvodjenja pravne drzave koliko god to apstraktno bilo - legalni softver ce doprineti razvoju domace industrije softvera.

Citat:

I zar nebi i njima bilo potrebno neko dodatno ovlascenje da mi pretraze radnju odnosno kompjuter?


Trgovinskoj inspekciji, kao i poreskoj upravi - ne ;-) Oni imaju prava da proveravaju svako pravno lice kad god im se cefne :)

Citat:


P.S: Razlog za moju ljutnju: Ja drzim stampariju i moram da imam sto vise programa instaliranih da bi mogao da primim fajlove svih musterija - nije da ja inace koristim te programe - naravno da znaci ne zelim da budem prisiljen da kupim sav taj softver (preko 3'000 evra) jer to mi se nikada nece isplatiti a s druge strane nemogu bez da primim posao. Zeznuto, zar ne?


3000 evra? Stamparija ne moze da uzme bankarski kredit na 5 godina, i to ne moze da otplati? Ma daj molim te, pa da skupljas papir to bi mogao da izvedes, a ne da stampas na njega.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?02.06.2005. u 23:49 - pre 229 meseci
Nisam pravnik, ali čovek i ne mora biti pravnik da bi odgovorio na tvoja pitanje, no ako baš hoćeš pravnika i ukoliko ti moji odgovori ne pomognu, sačekaj, možda se neki i pojavi.

<edit>vidim da je Dimkovic odgovorio, pa da skratim :)</edit>
Citat:
Mene bi pravna situacija interesirala: Ko tacno pravi te kontrole? Dali sami microsoft ili drzavna inspekcija?

inspekcija
Citat:
Ako je drzavna inspekcija, koji oni imaju interes proveravanja? Ipak to nije drzavni problem, nego problem jedne (odnosno nekoliko) privatnih firmi.

Ivan je već odgovorio, ali ću dodati samo ovo.Zamisli situaciju, neko te (ne daj bože) opljačka.Koga ćeš zvati, nego državnu policiju.E sad, zašto bi oni dolazili kada nemaju nikakvog interesa, i to nije državni problem, već lično tvoj.Get the point ? Dakle, kršenje zakona je kršenje zakona i posao policije (tu računam i inspekciju) jeste kažnjavanje prestupnika.
Citat:
P.S: Razlog za moju ljutnju: Ja drzim stampariju i moram da imam sto vise programa instaliranih da bi mogao da primim fajlove svih musterija - nije da ja inace koristim te programe - naravno da znaci ne zelim da budem prisiljen da kupim sav taj softver (preko 3'000 evra) jer to mi se nikada nece isplatiti a s druge strane nemogu bez da primim posao. Zeznuto, zar ne?

Razumem tvoje razloge, ali malko preteruješ.Uopšte ti ne treba toliko koliko si naveo.Eventualno trebaš da kupiš legalan Windows, a ostalo sve može da se reši.Recimo, pomenuo si Office paket.Pa eto, postoje takozvani viewer programi za svaki softver iz MS Office paketa i besplatni su.Evo ti recimo šta se kaže za Excel Viewer 2003
Citat:
Description
From Microsoft: 'With Excel Viewer 2003, you can open, view, and print Excel workbooks, even if you don't have Excel installed. You can also copy data from Excel Viewer 2003 to another program. However, you cannot edit data, save a workbook, or create a new workbook. This download is a replacement for Excel Viewer 97 and all previous Excel Viewer versions.'

Izvor : http://www.softwarepatch.com/software/excelviewer.html

Dakle možeš da otvoriš, gledaš i štampaš dokumente koji su napravljeni u Excelu, a to tebi i treba za štampariju, zar ne ? I sam si rekao da ih inače ne koristiš.Isto to imaš za Word dokumente, isto to za PP dokumente.Verovatno se mogu naći, ako ne besplatne, onda bar jeftinije alternative uz pomoć kojih mogu da se otvore i štampaju i ostali formati koje ti inače klijenti donose.

[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 03.06.2005. u 00:53 GMT+1]
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?02.06.2005. u 23:51 - pre 229 meseci
E, da da - sto Marko_L kaze - pa ti neces da snimas u te formate, vec da ih gledas

Uz malo truda, vecinu tih formata mozes da importujes za dzabe, i prestampas u PS/PDF.

Tako da ce ti jedina investicija u stvari biti legalni Windows + sta god da koristis za DTP/stampu... al to nije 3000 evra ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?02.06.2005. u 23:59 - pre 229 meseci
Citat:
* Opcija A, dacemo vam popust i fine licence (cuvena "legalizacija" ;-) a vi cete, za uzvrat, poceti konacno da sprovodite zakon (tj. prvo cete usvojiti jedan koji cemo vam mi pomoci da napisete) i hapsite ljude koji su odgovorni za pirateriju


Znaci se napisalo taj zakon? Koji je to zakon, kako se zove?

Citat:
Trgovinskoj inspekciji, kao i poreskoj upravi - ne ;-) Oni imaju prava da proveravaju svako pravno lice kad god im se cefne :)


Znam da imaju pravo da provere kad god hocu. Ali zar nema tu granice, STA smeju da proveravaju? Nebi znao sta ima moj crni softver veze ni sa jednom ni sa drugom inspekcijom. Ima li tu isto nesto napisano, neki zakon, propis?

Citat:
3000 evra? Stamparija ne moze da uzme bankarski kredit na 5 godina, i to ne moze da otplati? Ma daj molim te, pa da skupljas papir to bi mogao da izvedes, a ne da stampas na njega.


Vidi, ja cu dobiti taj kredit ako ga trazim, to nije pitanje. Pitanje je vec to koliko mi se to na kraju isplati.

Ja nemam nista protiv legalnog softvera, ja cak za mene privatno kupim neki softver ako mi se mnogo svidja. Ali jednostavno smatram da jos nije svanulo to vreme da bi drzava trebala da to forsira. Pa nek pusti tu ekonomiju prvo da malo krene, da plate i pogotovo dobiti porastu i sta se mene tice onda kreni pa kontroliraj.

To se i tacno moze videti po svetu: Bogate zemlje su poceli sa tim zakonima i kontrolama, tako i treba. Ali jel mislis da iko u tursoj, ruskoj, aziji koristi legalan softver? Jel si stvarno ubedjen da bi njihova ekonomija se pobosljala da uvede to? Ma daj. Valjda je svakom jasno da to jedino Microsoft-u ide u djep. To sto oni lepo opisuju da i drugima raste zarada je bullshit. Prodavaci i distributeri imaju mozda 10% zarade na prodaji, ali tih 10% su manje vrednosti nego ta produkcija sto ce da prestane da radi zato jer ce morati nekoliko radnja da zatvori.
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 00:05 - pre 229 meseci
A znate kako je - zaista mi ne trebaju te programi da bi ja radio u njima. Kao Office na primer koristim Openoffice, barem on je bezplatan a i spreman bi bio da nesto platim.

Ali sta da radim kad mi neko donese nesto u Word-u i kaze "e, ali ovde sam primetio gresku, ajde molimte caskom promeni ovo slovo/ovu rec"? A ja imam samo viewer? Bas ce biti veseo kad mu kazem da se vrati kuci, da popravi to slovo i da mi opet donese.

Al dobro, office i nije tako veliki problem. Vise me mucu cene za Photoshop i recimo Corel Draw - tu stvarno jos nisam nasao nijedan pametan viewer. Ako ti imas ovde iskustvo, cu to rado uzeti u obzir.

Hvala vam na odgovorima za sada ;-)

 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 00:10 - pre 229 meseci
Iskreno receno ne znam zasto te muce. Adobe CS kosta oko 800$ i uz par konvertera mozes da zavrsis 99% posla tog tipa.

Naravno, tu se postavlja pitanje koliko mozes da izvuces iz svakog programa :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 00:13 - pre 229 meseci
Citat:

Znaci se napisalo taj zakon? Koji je to zakon, kako se zove?


Zakon o intelektualnoj svojini i dopunjen krivicni zakon SCG koji sad ukljucuje i precizira stvari vezane za kradju softvera.

Citat:

Znam da imaju pravo da provere kad god hocu. Ali zar nema tu granice, STA smeju da proveravaju? Nebi znao sta ima moj crni softver veze ni sa jednom ni sa drugom inspekcijom. Ima li tu isto nesto napisano, neki zakon, propis?


Trgovinska inspekcija ima ovlascenja da utvrdi da li se posao obavlja u skladu sa propisima i zakonima - recimo mogu da ti traze racune za kupljene kompjutere, i, naravno, softver na njima - kao sto mogu da ti traze racun za robu u magacinu ili da provere da li ti kancelarija odgovara propisima o kvalitetu radnog mesta ili da li imas kupatilo za radnike. Gadni likovi - imaju dosta ovlascenja :-)

Citat:

Ja nemam nista protiv legalnog softvera, ja cak za mene privatno kupim neki softver ako mi se mnogo svidja. Ali jednostavno smatram da jos nije svanulo to vreme da bi drzava trebala da to forsira. Pa nek pusti tu ekonomiju prvo da malo krene, da plate i pogotovo dobiti porastu i sta se mene tice onda kreni pa kontroliraj.


A zamisli da si ti proizvodjac softvera - probaj da se stavis u njihovu kozu... "strpite se malo i pustite da vas pljackaju jos malo" ;-) Nije lepo, a? - ko ce njih da stiti ako "drzava ne treba da forsira" .

Ja ne verujem u te price o ekonomiji i oporavku - nikog ozbiljnog nece pogoditi legalizacija softvera, jer ce ili naci jeftiniju alternativu ili, ako nema pare, uzeti kredit i zavrsiti tu pricu - kao sto je morao da plati i kompjutere i osnovna sredstva za rad. Softver je isto osnovno sredstvo za rad koliko i kompjuter, i to je to... nema puno filozofije.

Citat:

To se i tacno moze videti po svetu: Bogate zemlje su poceli sa tim zakonima i kontrolama, tako i treba. Ali jel mislis da iko u tursoj, ruskoj, aziji koristi legalan softver? Jel si stvarno ubedjen da bi njihova ekonomija se pobosljala da uvede to? Ma daj. Valjda je svakom jasno da to jedino Microsoft-u ide u djep. To sto oni lepo opisuju da i drugima raste zarada je bullshit. Prodavaci i distributeri imaju mozda 10% zarade na prodaji, ali tih 10% su manje vrednosti nego ta produkcija sto ce da prestane da radi zato jer ce morati nekoliko radnja da zatvori.


Rusija je potpuno specificna zemlja jer u njoj nikad nije ni postojao normalan zakon o intelektualnoj svojini - recimo da je danas u Rusiji decija pornografija i dalje legalna.

Sto se Turske tice - do momenta pocetka legalizacije, Srbija je bila na samom vrhu u regionu po pirateriji... zeznuli smo sve zive ;-) Jbg, ne ide :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 00:44 - pre 229 meseci
Citat:
Pa nek pusti tu ekonomiju prvo da malo krene, da plate i pogotovo dobiti porastu i sta se mene tice onda kreni pa kontroliraj.

Hmmm...ok, ajde onda ti meni odštampaj 1000 vizit karti, baš mi trebaju, i jedno 30 plakata (1 X 1 metar), koliko da se malo izreklamiram, pa kad ta ekonomija krene i plate malo porastu, onda ću da ti platim, jel može ? Mislim da ti to ne bi prihvatio, zar ne ? :)
Citat:
To se i tacno moze videti po svetu: Bogate zemlje su poceli sa tim zakonima i kontrolama, tako i treba. Ali jel mislis da iko u tursoj, ruskoj, aziji koristi legalan softver?

Po Turskoj se u firmama uglavnom koristi legalan softver, a koliko sam upoznat u svim bitnijim državama u Aziji (Japan, Kina, Izrael, Indija...).Za Rusiju ne znam, ali to i nije mnogo bitno.
Citat:
Ali sta da radim kad mi neko donese nesto u Word-u i kaze "e, ali ovde sam primetio gresku, ajde molimte caskom promeni ovo slovo/ovu rec"? A ja imam samo viewer? Bas ce biti veseo kad mu kazem da se vrati kuci, da popravi to slovo i da mi opet donese.

Pa vidiš, tako nešto se u normalnom svetu uglavnom debelo naplaćuje.Idi ti u neku jaču kompaniju koja se bavi istom delatnošću kao i ti i odnesi im nešto da ti štampaju, pa onda počni da izvoljevaš, te da se promeni par slova, te ova reč mi se ne dopada, te ova boja nije adekvatna...pa da vidiš koliki će ti račun stići.Tako bi trebalo i ti da radiš.Ko hoće nešto da se popravlja, može ali za 5-10 evra, pa ćeš onda imati da platiš legalan Office.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 00:53 - pre 229 meseci
Citat:
McKracken: Iskreno receno ne znam zasto te muce. Adobe CS kosta oko 800$ i uz par konvertera mozes da zavrsis 99% posla tog tipa.

Naravno, tu se postavlja pitanje koliko mozes da izvuces iz svakog programa :)


Adobe Creative Suite puna verzija za 800$? Reci mi gde, uzimam odma.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 01:02 - pre 229 meseci
Sta podrazumevas pod "punom verzijom¨ ?

Adobe CS Standard CE kosta 950$ u Multisoftu u Uzicu (photoshop, indesign, illustrator i version cue)

(prvo mesto gde sam sad pogledao, a moguce je naci jeftinije ili kupiti ceo paket na ebay-u za znacajno manje para). I naravno, uvek se postavlja pitanje da li ti je neophodna najnovija verzija. I pS 7.0 jako lapo odradjuje posao a znacajno je jeftiniji.

Premium edition je 1150$ sa Acrobatom i GoLive...
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 01:06 - pre 229 meseci
Citat:
Pa vidiš, tako nešto se u normalnom svetu uglavnom debelo naplaćuje.Idi ti u neku jaču kompaniju koja se bavi istom delatnošću kao i ti i odnesi im nešto da ti štampaju, pa onda počni da izvoljevaš, te da se promeni par slova, te ova reč mi se ne dopada, te ova boja nije adekvatna...pa da vidiš koliki će ti račun stići.Tako bi trebalo i ti da radiš.Ko hoće nešto da se popravlja, može ali za 5-10 evra, pa ćeš onda imati da platiš legalan Office.


Joj, da bi ti znao... Ja i JESAM tako bio poceo, al morao sam da ukinem to, ljudi mi nisu vise hteli doci u lokal jer su me smatrali bezobraznim.

To moze da prodje u Beogradu, ali ne moze u nasoj selendri nikako.

Citat:
Hmmm...ok, ajde onda ti meni odštampaj 1000 vizit karti, baš mi trebaju, i jedno 30 plakata (1 X 1 metar), koliko da se malo izreklamiram, pa kad ta ekonomija krene i plate malo porastu, onda ću da ti platim, jel može ? Mislim da ti to ne bi prihvatio, zar ne ? :)


Al vidis, upravo o tome i govorim. Jos je taj grad u kojem sam (ne spominjem ga ovde jer ne zelim da nateram inspekcije da mi dodju u poset) u jako losom ekonomskom stanju, usluge imaju veoma malu vrednost. Da nekom naplatis svoj rad ako nisi radio barem satvremena i znojis se im je veliki bezobrazluk. Ali ja sam spreman da to akceptiram jer znam da ce se to sa vremenom i razvojem polako promeniti. E i onda cu da naplacujem "normalno". A do tad moram da sebi (prilicno) smanjim zaradu i da se prilagodim na trziste u kojem se nalazim.

I sad reci mi, sta radu Microsoft i Adobe? Jesu li mozda (kao i za azjsko trziste sto - ponavljam - uglavnom koristi piratski softver) izbacili neku jeftiniju verziju, prilagodjenu na nase plate? Jesu li i oni rekli kao ja "evo izdrzacu neko vreme sa manjom zaradom" ali barem cu siriti poznatnost? Nisu, j* im se za nas, jer oni su vec poznate, njima dalja reklama nije potrebna, ne plase se Linuxa i Openoffice-a. Oni zele da vide pare, to je sve a sve drugo su pricice!
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 24919 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.