Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 25160 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 02:32 - pre 230 meseci
Citat:
neo01: ALO BRE! Jel znas ti Gosn Troja, o cemu pricas?

Prosto ne mogu da verujem da ovako nesto prica neko ko jos cak ima i tu priliku da vidi kako stvari funkcionisu u sredjenom, uredjenom drustvu / trzistu.

Kako mozes tek tako da donosis generalizacije tipa - software treba da kosta 8 evra, a da prethodno ne izracunas koliko sati je uslo u izradu BAS TOG software-a (koliko vrede ti sati), kao i koliko prodatih kopija ocekujes, i naravno kako da platis sve te zaposlene ljude, rezijske troskove i ostalo, i kako da dodjes do profita od cak i te plate od 300 evra? Na koju foru si ti dosao do ove cifre od 8 evra po programu?

Eto i ja smatram da je hleb skup i treba da bude 3din. i da ako nijedan pekar nece da ga pravi po toj ceni, da mu treba zabraniti da radi. A uostalom, zasto bih uopste davao i 3din.? Najbolje samo da ponesem torbu (ili kupim istu ako nemam - analogija sa praznim cd-ovima i rezanjem original programa) i da udjem lepo u pekaru ili prodavnicu i samo trpam. I sta sad? Jos se i bune pekari. Pa, kako to, zar oni ne treba da rade za dz? A ako nece, treba ga bicevati, a mozda cak i streljati kao primer za ostale, koji precenjuju svoj rad, u odnosu na mene (moj rad). Dokle vise sa ovakvim razmisljanjima?

Ako to jos uvek nisi shvatio, davno su prosla ta vremena perverzne komunisticke ekonomije, a jos gore nacina razmisljanja. Ako ti se ne dopada cena, nemoj ni da kupujes i TACKA. Ali, nemoj, MOLIM TE, DA KRADES i DA POTCENJUJES TUDJI RAD, I JOS GORE DA ODREDJUJES ZA KOJE PARE KO TREBA DA RADI. Prepusti to sve lepo trzistu da odredi... A ako i neces, i hoces da koristis pirate. Ok, bices kaznjen i DIE ENDE. Ili idi u Severnu Koreju, Vijetnam ili Kubu, pa tamo koristi ilegalan software, kao i ostale pogodnosti "drugarske ekonomije".

Najgore od svega je sto se u Srbiji najmanje ceni i vrednuje intelektualni rad, i zato nije ni cudo sto nam sve ide u qrac, i sto mnogi intelektualci ili odu preko grane, ili idu da fizikalisu ili rade po pijacama i njivama, kad se sve to vise isplati nego da se prihvate knjige i kompjutera... :-(((


Evo i malo nemacki znas ko sto vidim. ;-)

Salim se. Vidi, necu se ponavljati posto sam na najveci deo toga sto pises vec u drugim postovima dao odgovor kako ja to vidim.

I tvoj primer sa hlebom je bolji nego sto mislis. Reci mi - ti i svi drugi ovde - bi ti kupovao hleb da kosta komad 1 evro? Bi kupovao meso da kosta jedno kilo meso 20 evra? I tako dalje. Naravno da nebi. Zasto nebi? Zato jer si lopov mozda? NE, NEGO ZATO JER SA SVOJOM PLATOM JEDNOSTAVNO NEMOZES SI PRIJUSTITI ZAPADNE CENE. Ako sve moze da bude jeftinije odnosno prilagodjeno ovde, CAK I AUTI (!!), zasto ne moze i Microsoftov Software? Jer za njega nemamo zamenu (i molim prestanite sa linuxom vec jednom). Ali uporedjujuci sa hlebom nemoramo da ga "krademo" u tome da udjemo u trgovinu i neko primeti. Nego mozemo bez da iko primeti i bez da iko sta kaze. To i jeste razlog za s***** u kojem se nalazimo. "Cudnovatno" svako kuci ima (pirated) Windows, mozda 0,5% ima Linux.

RECI MI MOLIMTE, DA MICROSOFT NEBI ZNAO DA I ONAKO SVAKO KORISTI WINDOWS, MISLIS DA BI DOZVOLILI KONTROLE? NAPROTIV, ONI BI CEKALI DOK NEZNAJU SIGURNO DA LJUDIMA TREBA WINDOWS I TEK ONDA CE SE PRAVITI ZRTVE. DRZAVA SAMA OD SEBE NIKAD NEBI KRENULA U TE KONTROLE, TO BUDITE SIGURNI.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 02:39 - pre 230 meseci
Citat:


RECI MI MOLIMTE, DA MICROSOFT NEBI ZNAO DA I ONAKO SVAKO KORISTI WINDOWS, MISLIS DA BI DOZVOLILI KONTROLE? NAPROTIV, ONI BI CEKALI DOK NEZNAJU SIGURNO DA LJUDIMA TREBA WINDOWS I TEK ONDA CE SE PRAVITI ZRTVE. DRZAVA SAMA OD SEBE NIKAD NEBI KRENULA U TE KONTROLE, TO BUDITE SIGURNI.


Jel mozes malo da elaboriras, o cemu uopste govoris?

Opet gadjas bez dovoljno informacija.
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 02:43 - pre 230 meseci
Citat:
MicrosoftCorporation: Ne nisam ni pomislio jer kontekst u kom ti pominjes monopol skoro da apsolutno nema veze sa microsoftom.
Vecina stamparija je koliko ja znam do skoro koristila Apple Macintosh i PC/WINDOWS kombinacija nije mogla da se meri sa njim (naravno ovo vise nije slucaj) ali i sad komotno mozes uzeti jednog MAC-a i sve sto se tice stamparije uradices bez problema. Svi laserski stampaci ce RADITI a sto sam pomenuo masine za osvetljivanje mnogo boje nego na PC-iju.
A kad vec vodis stampariju navedi mi bar JEDAN program koji se ozbiljno koristi za potrebe pripreme a da je od Microsft-a? Mozda word ??? he, he :) (a sve sto ti klijenti donesu u wordu , excelu i sl mozes procitati, izmeniti i SNIMITI pomocu OO)

Jedino sto ti moze zatrebati u tvom slucaju od microsofta za stampariju ako se bas ne snadjes na drugi nacin to je JEDAN win XP = oko $100 i manje. I to ti je mnogo za biznis ??


Covece, pa uopste mi se ne radi vise o meni. Kao sto sam rekao, ja sam kupio Windows ( i kod kuce ga kupujem, kao sto kupujem i drugi softver ako mi se dopada) i za poslove sam instalirao viewere.

Pored toga da ti jos kazem da sa OO na zalost neces otvoriti skoro nikada odgovarajuci microsoftov fajl i da isto izgleda. Ali za to imam viewere.

Sta se tice Apple-a. On je strasno skup i nije mi potreban za moju radnju. Nema u nicem prednosti.

Vidi, meni se radi o tome da ova vlada baca pare na pogresne strane. Ja sam za to da otpusti pola inspektora i da se te pare u nesto puno pametnije investira, sta se mene tice u neku srpsku softversku kucu pa nek ona radi programe za institucije vlade ili bilo sta, nek ulazu u Linux.

Ali to da mi dodje Inspektor u radnju i nadje 8 dinara vise u kasi nego sto bi trebalo (lako se desi, ako neko da baksis a radnik ne izvadi iz kase) i da mi on za to zatvori radnju na mesec dana i me kazni sa 100'000 dinara (cinjenica), e to moj sinko sigurno nije znak zdrave drzave.

Svaka drzava je u razvoju dozvoljavala stvari, koji danas naravno vise nisu dozvoljeni. Ali bili su potrebni. Nemozes ti od zemlje u razvoju traziti da ne prekrsava ni jedno internacionalno pravilo (recimo uvezi ekologije ili bilo cega drugoga, sto je u razvijenim zemljama normalno) ako ljubi jedva imaju da kupe leba.
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 02:50 - pre 230 meseci
Citat:
McKracken: Jel mozes malo da elaboriras, o cemu uopste govoris?

Opet gadjas bez dovoljno informacija.


Ja se izvinjavam ako se ne izrazavam uvek sto posto korektno, ali srpski mi nije prvi jezik pa mi pada malo teze.

Ja sa time sam hteo da kazem da je Microsoft dugo vreme dozvolio (i cak forsirao) da ljudi imaju piratne verzije softvera na kompjuteru, kao sto su i Adobe i drugi.

Jer ja kao poslodavac sam danas takoreci obavezan da drzim na svojim kompjuterima Windows, jer znam da moji zaposleni sa tim sistemom vec imaju iskustva i skuplje bi me doslo skolovanje nego da kupim licencu za Windows. To je cisto ekonomicno razimsljanje.

Zato kazem, Microsoftov je to godinama dovoljavao i samo su cekali trenutak kad mogu od toga debelo profitirati.

Ili zar stvarno verujes da na primer aktivacija windowsa nije vec puno ranije bila mogucna? Preko telefona je to vec uvek bilo moguce, ali nije bilo u interesu Microsofta da ljudi nebi poceli traziti alternativu. Danas se i ne moze vise pricati o tome da postoji alternativa, zato se i govori o monopolu Microsofta.
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.113.eunet.yu.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 03:20 - pre 230 meseci
ALO BRE! Jel znas ti Gosn Troja, o cemu pricas?

Prosto ne mogu da verujem da ovako nesto prica neko ko jos cak ima i tu priliku da vidi kako stvari funkcionisu u sredjenom, uredjenom drustvu / trzistu.

Kako mozes tek tako da donosis generalizacije tipa - software treba da kosta 8 evra, a da prethodno ne izracunas koliko sati je uslo u izradu BAS TOG software-a (koliko vrede ti sati), kao i koliko prodatih kopija ocekujes, i naravno kako da platis sve te zaposlene ljude, rezijske troskove i ostalo, i kako da dodjes do profita od cak i te plate od 300 evra? Na koju foru si ti dosao do ove cifre od 8 evra po programu?

Eto i ja smatram da je hleb skup i treba da bude 3din. i da ako nijedan pekar nece da ga pravi po toj ceni, da mu treba zabraniti da radi. A uostalom, zasto bih uopste davao i 3din.? Najbolje samo da ponesem torbu (ili kupim istu ako nemam - analogija sa praznim cd-ovima i rezanjem original programa) i da udjem lepo u pekaru ili prodavnicu i samo trpam. I sta sad? Jos se i bune pekari. Pa, kako to, zar oni ne treba da rade za dz? A ako nece, treba ga bicevati, a mozda cak i streljati kao primer za ostale, koji precenjuju svoj rad, u odnosu na mene (moj rad). Dokle vise sa ovakvim razmisljanjima?

Ako to jos uvek nisi shvatio, davno su prosla ta vremena perverzne komunisticke ekonomije, a jos gore nacina razmisljanja. Ako ti se ne dopada cena, nemoj ni da kupujes i TACKA. Ali, nemoj, MOLIM TE, DA KRADES i DA POTCENJUJES i OBEZVREDJUJES TUDJI RAD, I JOS GORE DA ODREDJUJES ZA KOJE PARE KO TREBA DA RADI. Prepusti to sve lepo trzistu da odredi... A ako i neces, i hoces da koristis pirate. Ok, bices kaznjen i DIE ENDE. Ili idi u Severnu Koreju, Vijetnam ili Kubu, u neku slicnu drzavu Crvenih Kmera, pa tamo koristi ilegalan software, kao i ostale pogodnosti "drugarske ekonomije".

Najgore od svega je sto se u Srbiji najmanje ceni i vrednuje intelektualni rad, i zato nije ni cudo sto nam sve ide u qrac, i sto mnogi intelektualci ili odu preko grane, ili idu da fizikalisu ili rade po pijacama i njivama, kad se sve to vise isplati nego da se prihvate knjige i kompjutera... :-(((
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 05:03 - pre 230 meseci
Citat:
troja: I tebi onda pitanje: Navedi mi veliku firmu u Srbiji, ako je ono mala?

NIS, EPS, JAT, Telekom...
Onaj Ivanov primer male firme se odnosi na firmu koja ima dovoljan broj ljudi da bude sposobna da napravi konkurentan proizvod nekom proizvodu napravljenom na Zapadu. Ako je na Zapadu potrebno 10 programera za neki posao, onda je bar toliko programera potrebno i u Srbiji ako ne i više zbog manjka iskustva.
Citat:
troja: Sta se tice te navedene racunice (koja je naravno tvoja): Ja ne znam odakle ti te brojeve za doprinose i poreze. Ja imam zaposlene i vala nemam toliko toga.

Pitanje je da li ih plaćaš legalno? Ili muvaš?
Citat:
Cilj ovih izmena jeste stimulisanje zapošljavanja u privredi, rekao je Dinkić i dodao da će poslodavci umesto 100 dinara izdvajati 52 dinara za dažbine i da se na taj način porezi i doprinosi koji su na početku godine iznosili 77 odsto smanjuju na 52 odsto.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=14732
Znači možda je sada manje, ali kada sam pisao taj post 77% su bili porezi+doprinosi.
Citat:
troja: Sve drugo se vise manje mogu da slozim sto si napisao u onom postu i absolutno ne stoji protiv toga sto sam do sad rekao.

Da ali u tom mom postu se radi se o apsolutnoj partizanštini od biznisa. Na taj način je funkcionisala industrija igara 70-ih i 80-ih. Kada je za običnu igru bilo potrebno par dana da bi se napravila. Prodavanje 800-2000 kopija neke igre u Srbiji (npr. ne postoji neki distributivni lanac za softverske proizvode koji pokriva celu teritoriju Srbije), da bi se otplatio budžet za manju igru sa postojećim stepenom piraterije, nije izvodljivo. Sada ćeš verovatno odmah da kažeš da onaj ko radi za domaće tržište je aposlutno sumanut, ali da bi radio za strano tržište moraš imati više znanja, iskustva, sposobnosti, novca da bi kreirao proizvod koji može da bude konkurentan. Zato bi nekome u Srbiji lakše bilo da "napravi početne korake" na domaćem terenu, sa malim budžetom, sa malim brojem prodatih kopija, pa tek onda da se oproba na stranom tržištu.


[Ovu poruku je menjao bkaradzic dana 05.06.2005. u 09:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sinpetrovic
Sinisa Petrovic
Beograd

Član broj: 37549
Poruke: 223
*.panline.net.



+16 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 08:00 - pre 230 meseci
Citat:

troja:
E, tako mi je dosta svih vas pametnih kojima 1000, 2000 Evra ili Dolara absolutno nista ne znace, "pisljivi" novac. Ako si tako prepametan i pun para, onda nadam da si vec odavno otvorio veliku firmu i zaradjujes debele pare,


Nemam firmu, radim kao honorarac (sa ugovorom) , ali imam legalan software. Zasto?
Zato da bih mirno spavao. Celogodisnji honorar sam dao na software, pa ako sam mogao ja, moze i bilo koja firma, inace ne treba da radi.

btw, citam da imas stampariju, da li si ti stamparsku masinu kupio ili ....

Samo toliko
 
Odgovor na temu

MicrosoftCorporation
Veselin Veselinovic
tako blizu a tako daleko

Član broj: 55747
Poruke: 75
*.ipt.aol.com.

Sajt: msn.com


+5 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 09:46 - pre 230 meseci
Apple ti skup, windows ti ne odogovara jer su monopolisti A linux ne radi posao :! Pa odlicno znaci ne mozes da se nadjes u tome i ne uzimaj nista od toga. Jednostavno zar ne? Batali posao koji ti ne odgovara i radi nesto drugo gde nista od toga ne treba?

Izgelda da je ipak u pravu neko ko rece sve nas je vise koji bi hteli ono a da ne udje .

 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 10:45 - pre 230 meseci
Citat:
troja: Dali znate koji softver tacno proveravaju? Samo M$ i Adobe ili vise?

Da zaista, pre nekoliko dana i u novinama procitah da MUP u saradnji sa BSA sprema opseznu akciju kontrole po firmama, ali mi nije jasno da li ce inspektori da proveravaju samo one programe koje pokriva BSA ili ce proveravati (zahtevati licencu, racun...) i one manje "zastupljene" programe kao npr. program Petra Petrovica, za racunanje bioritma i horoskopa koji kosta 399 din.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 11:26 - pre 230 meseci
Troja - doprinosi u Srbiji jesu na zalost ogromni (osim ako nije stupilo na snagu ono Dinkicevo obecanje - ispravite me ako gresim) - Svajcarska je zemlja u kojoj imas veliku prednost za vodjenje biznisa da mozes da se dogovoris oko corporate income poreza, a i porez na plate pojedinaca je mali u odnosu na region.

U Nemackoj (u kojoj zivim) ti je cena radnog mesta u IT-u grubo oko 2x plate koja se daje radniku - BRUTO plate, a meni od bruto plate ostane oko 50%, ako ne i manje (@#(&*^@#&* poreski sistem) - a Srbija nije nesto bog zna kako bolja od Nemacke kad su doprinosi u pitanju - bar nije bila do skoro.

Ako hoces da se uveris u to - slobodno pitaj IT firme koje se bave konsaltingom u CH ili DE koliko naplacuju satnicu "iznajmljivanja" inzenjera i probaj da nadjes nesto manje od 80 evra/sat (a 100-120 evra je daleko realisticnije a ako je nesto specificno ide i daleko iznad) - ta cifra je neophodna upravo da se otplate troskovi vrlo skupog IT biznisa. Cisto inzenjerske firme (iznajmljivanje inzenjera) posluju sa profitom od 10-15% - eto, odbij to od satnice, i sracunaj koliko im treba samo da vode biznis - bez profita. Skupo, a? :-)

Elem, da se vratimo mi na problematiku kazes, softver... skupo je?

- PC racunar u Srbiji kosta isto koliko u Svajcarskoj
- Stamparska masina u Srbiji kosta isto koliko u Svajcarskoj
- Automobil u Srbiji kosta isto koliko u Svajcarskoj, ako ne i skuplje
- Nov namestaj kosta isto
- Svi iole ozbiljniji alati kostaju isto
- Zakup nekretnina je preskup, nije kao u Svajcarskoj ali je sasvim uporediv sa Nemackom (pricam o Beogradu, sumnjam da ces naci odlicnu IT radnu snagu u Donjim Strnjikama ili ubediti ljude da se presele tamo)
- Internet je skuplji nego u Svajcarskoj... i ti mnogo skuplji
- Medjunarodni telefonski razgovori isto skuplji - mnogo skuplji
- Bankarske kamate su vece

Jesu ovo gore neophodna sredstva za rad jedne firme? Jesu... Jel nekom uspelo da izmoli ove gore da prilagode cene PC racunara, automobila, telefonskih razgovora, alata, stamparskih masina, itd... "prosecnoj plati od 300 evra"?... naravno da nije.

E, sad, zasto bi softver i intelektualni rad trebao da kosta manje... pa ne bi, ovo uopste nije diskusija, ja ne znam sta vise ima da kazem na tu temu - to je rad kao i svaki drugi i mora biti odgovarajuce placen. Jedan izenjer koji pise softver vredi isto kao i inzenjer koji pravi PC racunar.

Ako firma nema novca, niti moze da uzme kredit da ulozi $500-$1500 po racunaru da ga opremi za vodjenje svog biznisa, izvini - ni po srpskim merilima ta firma ne treba da postoji - ili nek nadju neki drugi posao za koji im ne treba takav softver.

Ti pricas o formiranju softverskog trzista za domace uslove, uz postovanje domace ponude i potraznje i uslova.. ali ja ti vec kazem da domaci iskusni inzenjeri smatraju 500 evra (1000 evra bruto zbog enormnih doprinosa) malom platom za senior C++ development, i da je priblizavnje 1000 evra daleko realisticnije sve vise i vise - znaci, ljudi ce ti bezati sa posla ako lihvaris, a to znaci problem za tebe kao poslodavca ako ti kljucni ljudi napuste projekat - onda ide kasnjenje, gubis poverenje klijenta i - you're out of the game.

I ti to sve moras sve da zaradis i otplatis, pa jos i da rastes kako bi mogao da dajes povisice i zaposljavas nvoe ljude - dok sam bio "mali" pre nekoliko godina - imao sam malu skoro "one man army" firmicu u Srbiji, koja je bogu hvala poslovala sa zapadom pa je mogla da meni placa zivot... od Srbije bih se bas ovajdio :( Bas zbog ovakvih rezona i razmisljanja o softveru.

Ona gore racunica je naravno ako hoces da se bavis ozbiljnim razvojem softvera - pilicarenje, ne placanje doprinosa, politicke veze i izbegavanje placanjja legalnog softvera za razvoj, lihvarenje na radnicima i placanje ljudi ispod svake mere, ne-ulaganje u marketing i zadovoljavanje zakonskih minimalnih uslova za kvalitet radnog mesta, i tako dalje ne racunam... to je obicno pilicarenje i takve firme ne uspevaju bas dugo da se odrze, a ni da donesu neki bog zna kakav profit ili nas predstave u svetu.

Ajd da vidim takvu firmu da bude poznata van granica svoje mahale...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 11:45 - pre 230 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Troja - doprinosi u Srbiji jesu na zalost ogromni - Svajcarska je zemlja u kojoj imas veliku prednost za vodjenje biznisa da mozes da se dogovoris oko corporate income poreza, a i porez na plate pojedinaca je mali.

U Nemackoj (u kojoj zivim) ti je cena radnog mesta u IT-u grubo oko 2x plate koja se daje radniku - BRUTO plate, a meni od bruto plate ostane oko 50%, ako ne i manje (@#(&*^@#&* poreski sistem) - a Srbija nije nesto bog zna kako bolja od Nemacke kad su doprinosi u pitanju.

Ako hoces da se uveris u to - slobodno pitaj IT firme koliko naplacuju satnicu "iznajmljivanja" inzenjera i probaj da nadjes nesto manje od 80 evra/sat (a 100-120 evra je daleko realisticnije a ako je nesto specificno ide i daleko iznad) - ta cifra je neophodna upravo da se otplate troskovi vrlo skupog IT biznisa. Cisto inzenjerske firme (iznajmljivanje inzenjera) posluju sa profitom od 10-15% - eto, odbij to od satnice, i sracunaj koliko im treba samo da vode biznis - bez profita. Skupo, a? :-)

Elem, da se vratimo mi na problematiku kazes, softver... skupo je?

- PC racunar u Srbiji kosta isto koliko u Svajcarskoj
- Stamparska masina u Srbiji kosta isto koliko u Svajcarskoj
- Automobil u Srbiji kosta isto koliko u Svajcarskoj, ako ne i skuplje
- Nov namestaj kosta isto
- Svi iole ozbiljniji alati kostaju isto
- Zakup nekretnina je preskup, nije kao u Svajcarskoj ali je sasvim uporediv sa Nemackom (pricam o Beogradu, sumnjam da ces naci odlicnu IT radnu snagu u Donjim Strnjikama ili ubediti ljude da se presele tamo)
- Internet je skuplji nego u Svajcarskoj... i ti mnogo skuplji
- Medjunarodni telefonski razgovori isto skuplji - mnogo skuplji

Jesu ovo gore neophodna sredstva za rad jedne firme? Jesu... Jel nekom uspelo da izmoli ove gore da prilagode cene PC racunara, automobila, telefonskih razgovora, alata, stamparskih masina, itd... "prosecnoj plati od 300 evra"?... naravno da nije.

E, sad, zasto bi softver i intelektualni rad trebao da kosta manje... pa ne bi, ovo uopste nije diskusija, ja ne znam sta vise ima da kazem na tu temu - to je rad kao i svaki drugi i mora biti odgovarajuce placen. Jedan izenjer koji pise softver vredi isto kao i inzenjer koji pravi PC racunar.

Ako firma nema novca, niti moze da uzme kredit da ulozi $500-$1500 po racunaru da ga opremi za vodjenje svog biznisa, izvini - ni po srpskim merilima ta firma ne treba da postoji - ili nek nadju neki drugi posao za koji im ne treba takav softver.

Ti pricas o formiranju softverskog trzista za domace uslove, uz postovanje domace ponude i potraznje i uslova.. ali ja ti vec kazem da domaci inzenjeri smatraju 500 evra (1000 evra bruto zbog enormnih doprinosa) malom platom za senior C++ development, i da je priblizavnje 1000 evra daleko realisticnije sve vise i vise - znaci, ljudi ce ti bezati sa posla ako lihvaris, a to znaci problem za tebe kao poslodavca ako ti kljucni ljudi napuste projekat - onda ide kasnjenje, gubis poverenje klijenta i - you're out of the game.

I ti to sve moras sve da zaradis i otplatis - dok sam bio "mali" pre nekoliko - imao sam malu skoro "one man army" firmicu u Srbiji, koja je bogu hvala poslovala sa zapadom pa je mogla da meni placa zivot... od Srbije bih se bas ovajdio :( Bas zbog ovakvih rezona.

Ovo je naravno ako hoces da se bavis ozbiljnim razvojem softvera - pilicarenje, ne placanje doprinosa, politicke veze i izbegavanje placanjja legalnog softvera za razvoj, lihvarenje na radnicima i placanje ljudi ispod svake mere, ne-ulaganje u marketing i zadovoljavanje zakonskih minimalnih uslova za kvalitet radnog mesta, i tako dalje ne racunam... to je obicno pilicarenje i takve firme ne uspevaju bas dugo da se odrze, a ni da donesu neki bog zna kakav profit ili nas predstave u svetu.

Ajd da vidim takvu firmu da bude poznata van granica svoje mahale...


Sve mi je to sasvim jasno i absolutno se slazemo, pogresno si me razumeo ako mislis da ne. Tako da necu puno da kazem na to.

Samo neke tacke da razjasnim.

Kao prvo, pricao sam o doprinosima koje placam u Srbiji da nisu tolike, kao sto kazete. Odnosno... drukcije da kazem: Lud je taj, sto prijavi puno vise od minimala za svoga radnika. Daj te pare radje radniku.

Kao drugo, opet nije bas sve tako kako si opisao u Svajcarskoj. Kao prvo su doprinosi od prilike 15-20% plate, od toga polovina placa poslodavac i drugu polovinu radnik (znaci odbije mu se od bruto plate). Dalje ce morati radnik na kraju godine da plati porez na zaradu, koja opet dodje nekih 30-40% ciste zarade (kad odbije troskove, koje ima uvezi posla, kao recimo putne troskove). Pored toga firma placa naravno porez na dobit na kraju godine i tu zapravo nema nikakvo dogovaranje. Moras da si stvarno dovoljno velik, da bi to mozda islo, i cak i onda samo za prve 5 godine poslovanja kao prva pomoc.

Ali dobro, ti porezi su bitni, ali nemojmo ih mesati sa doprinosima.

A sve drugo se sasvim absolutno slazemo, sve u Srbiji je skupo. Ali i za to se zahvali vladi koja recimo ne dozvoljava vise uvoz polovne robe osim kao osnovno sredstvo firme.
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 11:52 - pre 230 meseci
Citat:
NIS, EPS, JAT, Telekom...


Pitao sam za primer vece PROGRAMERSKE firme ;-) A barem za EPS i za JAT cemo da vidimo koliko ce jos da opstanu. Ali to je druga prica.

Citat:
Da ali u tom mom postu se radi se o apsolutnoj partizanštini od biznisa. Na taj način je funkcionisala industrija igara 70-ih i 80-ih. Kada je za običnu igru bilo potrebno par dana da bi se napravila. Prodavanje 800-2000 kopija neke igre u Srbiji (npr. ne postoji neki distributivni lanac za softverske proizvode koji pokriva celu teritoriju Srbije), da bi se otplatio budžet za manju igru sa postojećim stepenom piraterije, nije izvodljivo. Sada ćeš verovatno odmah da kažeš da onaj ko radi za domaće tržište je aposlutno sumanut, ali da bi radio za strano tržište moraš imati više znanja, iskustva, sposobnosti, novca da bi kreirao proizvod koji može da bude konkurentan. Zato bi nekome u Srbiji lakše bilo da "napravi početne korake" na domaćem terenu, sa malim budžetom, sa malim brojem prodatih kopija, pa tek onda da se oproba na stranom tržištu.


Ako nisi profesionalac sa konkurentnim proizvodama, nebi trebao da pocnes da radis kao programer a pogotovo ne samostalno. Onda idi u neku veliku firmu i provodi nekoliko godina tamo dok se ne naucis necega.

Inace mislim da dobar domaci proizvod za domace trziste mozda bi i mogao da uspe. Ako napravis nesto sto recimo dobro dodje ljudima ili firmama sa marketingom mozes da im objasnis koliko je i njima u interesu da placaju za rad posto ces ga samo na taj nacin moci dalje razvijati. Dalje mislim da bi bilo najpametnije da izbacis neki softver koji bas nije za to napravljen samo da ubacis disketu / spustis s interneta i da se sve samo instalira, nego da je potrebna neka vrste tvoje podrske. Ima ja mislim puno mogucnosti izbegavati da postanes zrtva piraterije.
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 11:56 - pre 230 meseci
Citat:
passenger: Da zaista, pre nekoliko dana i u novinama procitah da MUP u saradnji sa BSA sprema opseznu akciju kontrole po firmama, ali mi nije jasno da li ce inspektori da proveravaju samo one programe koje pokriva BSA ili ce proveravati (zahtevati licencu, racun...) i one manje "zastupljene" programe kao npr. program Petra Petrovica, za racunanje bioritma i horoskopa koji kosta 399 din.


Skoro se kladim sa tobom da im se bas j* za programe Pera Programera iz Srbije ;-)

I bas zato kazem: Nisu te inspekcije znak pravne drzave, jer inace bi sve proveravali. Stite interese pojedinih stranih firma (americkih) i tacka.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 12:04 - pre 230 meseci
Citat:

Pitao sam za primer vece PROGRAMERSKE firme ;-) A barem za EPS i za JAT cemo da vidimo koliko ce jos da opstanu. Ali to je druga prica.


Pexim? 70 radnika, annual turnover $7,000,000 - bar tako kazu na sajtu.

Inace, skoro sve vece programerske kuce u Srbiji su outsourcing ispostave stranih firmi. Iz prostog razloga sto nisu u stanju da naprave dovoljan turnover da finansiraju veci broj programera.

To je ono o cemu pricamo - ako si outsourcing, to je super - imas eksterni izvor kesa, ali kompletan IPR ide u inostranstvo, i ti si samo servis koji sluzi za "sklapanje finalnog proizvoda" koji nije tvoj.

Citat:

Inace mislim da dobar domaci proizvod za domace trziste mozda bi i mogao da uspe. Ako napravis nesto sto recimo dobro dodje ljudima ili firmama sa marketingom mozes da im objasnis koliko je i njima u interesu da placaju za rad posto ces ga samo na taj nacin moci dalje razvijati. Dalje mislim da bi bilo najpametnije da izbacis neki softver koji bas nije za to napravljen samo da ubacis disketu / spustis s interneta i da se sve samo instalira, nego da je potrebna neka vrste tvoje podrske. Ima ja mislim puno mogucnosti izbegavati da postanes zrtva piraterije.


Tacno, ali na zalost ne postoji beskonacno "support" modela, a nekoliko njih su vec iskorisceni i ti ljudi posluju sasvim dobro, jer je takvo trziste relativno malo - u to spadaju softveri za stampanje racuna, tumacenje zakona SCG, i slicni "service-oriented" poslovi... Al ajde, i da smo optimisti - to je posao za najvise 10-tak firmi na domacem trzistu.

Za sve ostalo ces morati klijentima da uteras (zakonom i represivnim merama) predstavu da je softver isto sto i struja ili telefon - ne mozes proci nekaznjeno ako se prikacis nekom na stub - i to je to.

Citat:

I bas zato kazem: Nisu te inspekcije znak pravne drzave, jer inace bi sve proveravali. Stite interese pojedinih stranih firma (americkih) i tacka.


Pa ne ne ne... ti moras da budes, recimo, clan BSA, i dostavis podatke o tvom softveru sa identifikacijom kljucnih binarnih datoteka - kako bi neko to morao da proveri, dakle proveravace se svaki softver koji je moguce proveriti - a to su trenutno paketi firmi koje su u BSA.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 05.06.2005. u 13:06 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 12:06 - pre 230 meseci
Citat:
sinpetrovic: Nemam firmu, radim kao honorarac (sa ugovorom) , ali imam legalan software. Zasto?
Zato da bih mirno spavao. Celogodisnji honorar sam dao na software, pa ako sam mogao ja, moze i bilo koja firma, inace ne treba da radi.

btw, citam da imas stampariju, da li si ti stamparsku masinu kupio ili ....

Samo toliko


Sinisa, kao sto sam vec pre naveo sam naravno morao nabaviti masine. I ako hoces da mi i ti prebacis kako sam u stanju da nabavim masine a druge alatke (kao softver) "kradem", onda procitaj prijasni postovi od mene.

Inace, ako idemo od toga da dizajneru nisu potrebni vise od 1'500 $ za Softver (kao sto ovde svi govore), onda se pitam kako mozes da zivis ako ti je to celogodisnji Honorar. Znaci 130$ mesecno. Jer ovde svi tvrde, da ispod 400 evra (neki bi i 1000 evra) mesecno nema zivota.

Pozdrav


P.S. INACE ZA SVE: Ako ima jos neko SVOJE misljenje o celokupnoj situaciji, cu ga rado saslusati. Ali molim prestanite samo da citirate "antipiratsku" propagandu BSAa i njene argumente koje ste citali na sajtu ili u novinama - poznate su mi, hvala.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 12:13 - pre 230 meseci
Citat:

Znaci 130$ mesecno. Jer ovde svi tvrde, da ispod 400 evra (neki bi i 1000 evra) mesecno nema zivota.


Molim te, nemoj izvrati sta ja pricam sa 1000 evra - ako si iskusan C++ programer i ulozio si svoje godine svog vremena u sebe, i imas znanje - logicno je da trazis iznad 500 evra. Nije ovo komunizam i uravnilovka, i ja pricam kako jeste i kako ide sa poslovima po Srbiji - ako ti neces nekom da platis odgovarajuce znanje, a on ce da ode u outsourcing firmu gde ce ga platiti bar za minimalan pristojan zivot - ili jednostavno otici iz zemlje. Pricam ti o ljudima sa znanjem i iskustvom, a ne o "Diplomiranim inzenjerima gradjevine, klasa 1980, sa velikim iskustvom u drustvenoj firmi" koji su naprosto pre neki dan naucili C++... samo izvoli praviti firmu sa takvima ;-)

(uz duzno postovanje gradjevincima, pricam o posebnoj sorti ljudi koji su blejali dugo vremena i imaju dignitet da napisu da znaju sve, i da prihvate da rade i za kikiriki)

Prosecna plata u Srbiji je oko 200 evra - ne, ona je jedva dovoljna za najobicniju "potrosacku korpu" (minimalna ishrana sa normalnom nutricionistickom vrednosti + osnovne zivotne potrebe) - a ako ne zivis kod roditelja (kao sto valjda svaka mlada osoba ne zeli), izvoli dodati jos bar 200 evra za obicnu najmanju garsonjeru.

Pa sracunaj koliko treba novca mesecno da bi se prehranio i platio mali stan i struju.

To se na zapadu inace zove minimalna egzistencijalna granica.

Ako cemo ovde da se sporimo da visoko kvalifikovana radna snaga u privatnoj industriji (IT) nema pravo na vise od bazne ishrane + smestaja, onda je ova diskusija odavno trebala da bude gotova.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 05.06.2005. u 13:20 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 12:19 - pre 230 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa ne ne ne... ti moras da budes, recimo, clan BSA, i dostavis podatke o tvom softveru sa identifikacijom kljucnih binarnih datoteka - kako bi neko to morao da proveri, dakle proveravace se svaki softver koji je moguce proveriti - a to su trenutno paketi firmi koje su u BSA.


I to uclanjenje je sigurno bezplatno i lagano, zato i jesu svi srpski programeri clanovi? Hehe, malo morgen ;-)

Ljudi, ja mislim da smo iscucali temu. Onaj koji me smatra podrzavacem piraterije, nije shvatio sta govorim. Ja sam za to da se svaki rad i svaku robu placa.

Ali najpre sam za to da Srbija popravi Infrastrukturu i da postane pravna drzava. Dok se nalazim u drzavi, gde moram dati cariniku 100 evra da ne pusti djabe cekati na granici, gde moram da placam porez na dobit i ako sam (realno) u gubitku, gde moram pokloniti kutiju pralina sekretaricama u upravi da bi uopste razgovarali samnom, gde svako dodje na vreme ako se radi o tome da trazi pare ali nikako da ga nadjes kad tebi treba - e, dok to nije sredjeno, nemojte da mi saljete inspekcije samo da bi dodatno zaradili i stitili strane (i bogate) firme.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 12:23 - pre 230 meseci
Pa suzbijanje piraterije jeste put ka pravnoj drzavi - sta ima nejasno u tome?

Jedan kriminal manje, jedna stvar manje na tom putu - kraj price.

Neverovatno kako bi svi da stavka u "uvodjenju pravne drzave" koja bas njih direktno pogajda voleli da bas ta stavka bude poslednja u listi za dovodjenje u red :-)

Jedni nece porez na imovinu dok nema pravne drzave, drugi nece suzbijanje piraterije dok nema pravne drzave, treci nece saobracajne propise dok nema pravne drzave, cetvrti nece PDV dok nema pravne drzave, peti nece carinu dok nema pravne drzave... ono pa sta cemo sad - da ne radimo nista kako bi svima udovoljili? :-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 12:26 - pre 230 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Molim te, nemoj izvrati sta ja pricam sa 1000 evra - ako si iskusan C++ programer i ulozio si svoje godine svog vremena u sebe, i imas znanje - logicno je da trazis iznad 500 evra. Nije ovo komunizam i uravnilovka, i ja pricam kako jeste i kako ide sa poslovima po Srbiji - ako ti neces nekom da platis odgovarajuce znanje, a on ce da ode u outsourcing firmu gde ce ga platiti bar za minimalan pristojan zivot - ili jednostavno otici iz zemlje. Pricam ti o ljudima sa znanjem i iskustvom, a ne o "Diplomiranim inzenjerima gradjevine, klasa 1980, sa velikim iskustvom u drustvenoj firmi" koji su naprosto pre neki dan naucili C++... samo izvoli praviti firmu sa takvima ;-)

(uz duzno postovanje gradjevincima, pricam o posebnoj sorti ljudi koji su blejali dugo vremena i imaju dignitet da napisu da znaju sve, i da prihvate da rade i za kikiriki)

Prosecna plata u Srbiji je oko 200 evra - ne, ona je jedva dovoljna za najobicniju "potrosacku korpu" (minimalna ishrana sa normalnom nutricionistickom vrednosti + osnovne zivotne potrebe) - a ako ne zivis kod roditelja (kao sto valjda svaka mlada osoba ne zeli), izvoli dodati jos bar 200 evra za obicnu najmanju garsonjeru.

Pa sracunaj koliko treba novca mesecno da bi se prehranio i platio mali stan i struju.

To se na zapadu inace zove minimalna egzistencijalna granica.

Ako cemo ovde da se sporimo da visoko kvalifikovana radna snaga u privatnoj industriji (IT) nema pravo na vise od bazne ishrane + smestaja, onda je ova diskusija odavno trebala da bude gotova.


Dobar programer (takav kao sto si naveo) je zasluzio 500 evra i vise, naravno. I da, znam sta je C++, programiram u njemu i ulozio sam godine i godine. I takodje mi je jasno da sa prosecnom platom jedva prezivis u Srbiji. Ali i za to se zahvali vladi. Sve dok su porezi i doprinosi i drzavne usluge tolko visoki tesko da ce iko placati svoga radnika bolje. Barem ne legalno.

Samo sam rekao da sumnjam da su 1500 $ njegova godisnja plata, that's it. Jer od toga nema zivota.
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?05.06.2005. u 12:34 - pre 230 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa suzbijanje piraterije jeste put ka pravnoj drzavi - sta ima nejasno u tome?

Jedan kriminal manje, jedna stvar manje na tom putu - kraj price.

Neverovatno kako bi svi da stavka u "uvodjenju pravne drzave" koja bas njih direktno pogajda voleli da bas ta stavka bude poslednja u listi za dovodjenje u red :-)

Jedni nece porez na imovinu dok nema pravne drzave, drugi nece suzbijanje piraterije dok nema pravne drzave, treci nece saobracajne propise dok nema pravne drzave, cetvrti nece PDV dok nema pravne drzave, peti nece carinu dok nema pravne drzave... ono pa sta cemo sad - da ne radimo nista kako bi svima udovoljili? :-)


Dragi Ivane, nisam siguran dali si svestan sta je znacaj izraza "pravna drzava". Nije pravna drzava drzava u kojoj nema kriminala. Pravna drzava je - kao sto rec vec kaze - jedna drzava koja se sama ona (znaci vlada i njene institucije) ponasaju pravdeno. Gde svako ima isto pravo, gde svako na sudu dobije svoje pravo, gde nema (ili nema puno) korupcije itd. To su uslovi koji su meni potrebni da se osecam siguran, da znam da su moje investicije kolko tolko zastitene, a ne da danas placam i placam da bude sve legalno u mojoj radnji a drzavi sutra sprdne da ona recimo povisi poreze za duplo a meni samo preostane da ili varam ili da zatvaram radnju.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 25160 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.