Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GUI vs CLI - con's and pro's

[es] :: Advocacy :: GUI vs CLI - con's and pro's

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9357 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
*.gromnet.net.



+10 Profil

icon GUI vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 13:36 - pre 232 meseci
Na ovu temu me podstaklo razmishljanje jednog od uchesnika advocacy-ja. Zanima me vashe mishljenje, poshto ochigledno imamo frakcije korisnika koje su za i protiv GUI-a.

EDIT: Izvinjavam se, mislio sam na GUI (sati nespavanja chine chuda...)

[Ovu poruku je menjao mkdsl dana 15.03.2005. u 15:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.EUnet.yu.

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: GNU vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 14:06 - pre 232 meseci
Kakve to veze ima sa GNU-om?

CLI je UNIXy-thing (valjda je tad uzelo maha). U principu, stvar je navike. UNIXaši su dobri u scriptingu, vole pipe-ove, redirekcije ovde-onde, sed, awk, grep i ostale alatke koje su napravljene tako da obavljaju jednu stvar i da je obavljaju dobro. Bash tab-completion je super stvar, a što je još bolje, proširiv je.

Windows nije tako koncipiran, što ima svojih prednosti i mana i ima svoju publiku. Po mom viđenju, specifičnost Windows GUIja je u tome što je registry mesto gde se nalazi najveći broj podešavanja i pošto je u binarnom obliku, CLI podešavanje nikad neće doći u obzir, što važi i za dosta drugih stvari: nema alternativa, GUI i kraj.

Ja lično čitam mail i surfujem iz GUIja, "multimediju" takođe konzumiram uglavnom iz GUIja, dok ostale stvari radim brže i bolje iz CLIja.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 18:25 - pre 232 meseci
Citat:
impaque:CLI je UNIXy-thing (valjda je tad uzelo maha). U principu, stvar je navike. UNIXaši su dobri u scriptingu, vole pipe-ove, redirekcije ovde-onde, sed, awk, grep i ostale alatke koje su napravljene tako da obavljaju jednu stvar i da je obavljaju dobro.


Na svu sreću, MS će uskoro pokazati kako se pravi shell sa objektnim pipeline-om, tako da će ti opskurni utilityi za procesiranje tekstualnog pipeline-a ostati samo i isključivo *NIX thingy. IntelliSense u CLI!

Nikad nisam shvaćao zašto od svih jezika *NIX-aši vole one sa najviše dijaktritičkih znakova. Mora da ima neke veze sa onom l331 nomenklatorum & stuph.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 18:29 - pre 232 meseci
I meni se nekako cini da ce se lakse od uspesne desktop/workstation platforme sa dobrim kernelom napraviti i odlican CLI shell, nego obrnuto :-)

Od krave moz' napraviti hamburger... al od hamburgera kravu tesko :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 18:40 - pre 232 meseci
Citat:
impaque: specifičnost Windows GUIja je u tome što je registry mesto gde se nalazi najveći broj podešavanja i pošto je u binarnom obliku, CLI podešavanje nikad neće doći u obzir, što važi i za dosta drugih stvari: nema alternativa, GUI i kraj.




Fino, ha? :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 18:51 - pre 232 meseci
Citat:
Sundance:

Fino, ha? :)



Hehehe, posle koliko godina Sundy..posle 30 godina razvoja softvera najzad su ustanovili da su do sada pisali samo trecerazredni shit i najzad skarabudzili neki CLI koji ce ipak ispasti obican workaround koje ce se samo tako skucati kad najmanje treba da se skuca...;)

...kao sto microsoft ume da upropasti...;)

E da, ko vam je dozvolio da koristite ls naredbu...to je Unix thingie...vi imate onaj vas "dir"...;):):):)
Kradete tudju intelektualnu svojinu...hehe
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.102.eunet.yu.



Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 20:19 - pre 232 meseci
GUI je zakon, i tu nema dalje sta da se prica... Jednostavno je laksi za koriscenje, ne moras mnogo toga da pamtis, imas bolji pregled svih opcija na ekranu, u svakom momentu, itd.

Ali opet, kad se setim starih ljubavi... Amiga Workbencha, pa posle i MS DOS-a...

[Ovu poruku je menjao neo01 dana 15.03.2005. u 21:24 GMT+1]
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.gromnet.net.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 20:23 - pre 232 meseci
@mkadsl :P

Definitivno mislim da je ovo stvar ukusa.
ja sam eto definitivno protiv GUI-a i to je moje licno misljenje i moji licni razlozi :)
oa moram tako inace ako Suni oplete ima da se selim na win :)
elem
impaque je po meni delimicno "ubo stvar",bar sto se tice mene,moc skriptinga,pajpovanja,redirektovanja i drugih jelte UNIX mocnih alata je definitivno svrsishodnija od usminkanih GUI-a.

naravno da je koriscenje GUI ono lakse ,kliknes ovamo kliknes onamo ....
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 22:22 - pre 232 meseci
Citat:
neo01: GUI je zakon, i tu nema dalje sta da se prica... Jednostavno je laksi za koriscenje, ne moras mnogo toga da pamtis, imas bolji pregled svih opcija na ekranu, u svakom momentu, itd.

Mislim da je to samo stvar navike... Ja ne doživljavam to kao "moram da pamtim", nego da svaka nova stvar koju naučim mi daje neke nove mogućnosti koje mi olakšavaju život i rad. Neke stvari prosto ne mogu da se urade van CLIja, bolje rečeno bez tastature. GUI je okej donekle, a odatle CLI preuzima.

Citat:
axez: E da, ko vam je dozvolio da koristite ls naredbu...to je Unix thingie...vi imate onaj vas "dir"...;):):):)
Kradete tudju intelektualnu svojinu...hehe

Hahahahah, da da da: dir i to sa BACKSLASHOM! ;PPP Užas...

Citat:
Ivan Dimkovic: I meni se nekako cini da ce se lakse od uspesne desktop/workstation platforme sa dobrim kernelom napraviti i odlican CLI shell

...sledeće godine? ;D
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 22:29 - pre 232 meseci
Citat:
E da, ko vam je dozvolio da koristite ls naredbu...to je Unix thingie...


A otkad je to GNU/Linux - Unix? Šta znači ono GNU? :)))

Inače, moramo da po 10x ponavljamo da je recimo MS imao Unix (Xenix) pre dobrih 25 godina.

Citat:
Kradete tudju intelektualnu svojinu...hehe


Pa sad da li je ukradeno ili uredno plaćeno? Pre bre bi se reklo da sve živo kradu oni što se najviše deru: drž'te lopova (= Linuxovci :)). Pa to čak i sam Linus priznaje, o čemu smo imali prilike da nedavno čitamo.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.montgomery.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 22:36 - pre 232 meseci
btw. GNU(.*) je velikim delom osakatio portabilnost shell scripting-a svojim "fantasticnim" ekstenzijama.
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.112.EUnet.yu.



Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 23:19 - pre 232 meseci
Citat:
Neke stvari prosto ne mogu da se urade van CLIja, bolje receno bez tastature.


Sta npr.?

Windows pokazuje upravo suprotno, a to je da sve moze da se uradi preko GUI-a...

Citat:
GUI je okej donekle, a odatle CLI preuzima.


Vazilo obrnuto... barem kod MS-a...

DOS-a vise nema, iako se meni recimo jako svidjao, ali GUI sve to isto radi i jos je laksi. Nadji nekog korisnika i probaj da ga naucis npr. da pakuje i otpkauje zip arhive iz DOS-a, pa onda i iz Explorera, pa da cujemo rezultate... Koji mu je nacin laksi? U kom se bolje snalazi? Koji mu je brzi?

A mozes i da poredis linux CLI vs. GUI (zapakivanje i otpakivanje), ili linux CLI vs. Windows XP...

Cisto sumnjam da ce ti neki korisnik - pocetnik (pa cak i napredniji user) reci da mu je laksi rad iz linije, bilo da je to kompresovanje, kopiranje / brisanje fajlova, ili bilo sta sl.

Doduse postoji nesto misticno u tom radu iz konzole... Stare, a jos i prve ljubavi(Amiga, a posle i MS-DOS) zaborava nemaju...
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.gromnet.net.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 23:46 - pre 232 meseci
pa zar ovakvo nesto nije lepo :)

Code:
% find . -atime +5 \( -name "*.c" -o -name "*.tmp" \) -print


npr sort,find,grep mi je prava stvar koristiti iz shella ...mislim ono :)


Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 23:50 - pre 232 meseci
Citat:
impaque: Hahahahah, da da da: dir i to sa BACKSLASHOM! ;PPP Užas...


Možeš i u win exploreru koristiti c:/dir1/dir2 notaciju, postaviti aliase ls na dir i sl.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's15.03.2005. u 23:58 - pre 232 meseci
Citat:
npr sort,find,grep mi je prava stvar koristiti iz shella ...mislim ono :)


Šta od ovog nema na Windowsu? Čak od MS-a. Možda sa drugačijim nazivom ili sintaksom.. big deal. I to smo već raspravljali :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.informatik.uni-erlangen.de.



+27 Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's16.03.2005. u 13:53 - pre 232 meseci
Mislim da pitanje i nije (ili ne bi trebalo da bude) da li GUI ili konzola, već kako, za postavljeni kvalitet, obaviti posao uz što manje potrošenog vremena. Prema tome treba optimizovati odnos upotrebe GUIja i konzole. Taj odnos svakako zavisi od čoveka do čoveka, ali je sigurno da ima stvari koje bi svako brže obavio iz GUIja (sa ovim će se verovatno svi složiti, neki banalan primer bio bi bilo kakav oblik crtanja), ali i stvari koje bi svako brže obavio iz konzole (ovde će već neki da se bune? :) Naravno, pod „svako“ podrazumevam „svako ko zna“.

Meni lično, za gotovo sve namene postoje neke operacije kod kojih mi GUI troši manje vremena, kao i one gde mi je konzola efikasnija.

Pošto se ovih dana baš priča o rezanju CDova :), ja uvek koristim K3b kad treba da nabacam nešto na CD, ali posebnu skriptu koja mi pravi rezervu domaćeg direktorijuma, tačno na onaj način koji želim. Ne mogu ni da zamislim kako bih brže napravio i narezao kompilaciju koječega nego prevlačenjem iz nekoliko Konkererovih jezičaka u K3b, kao ni kako bih naterao bilo kakav GUI da automatski, ili bar uz vrlo malo truda, radi ono što radi ona jednostavna skripta koju koristim.

Ili, koliko bih brzo u konzoli kopirao, premeštao i uređivao datoteke na nekoliko različitih računara, preko SSH tunela, u poređenju sa KDEovim U/I zahvatom fish:// ? Opet, koliko brzo bih pomoću Cervisije (GUI za CVS), ili tako nečeg, mogao da ažuriram, pravim statistiku i dobijam obaveštenja iz nekoliko grana u skladištu?

U stvari, kao što se vidi iz pomenutih primera, mislim da to sa konzolom treba posmatrati u širem kontekstu, tj. kao kulturu automatizacije upotrebom skriptujućih jezika. Konzola je u tom smislu prvi, skriptni interfejs opšte namene. Dalje slede skriptujući jezici koji su dobro integrisani u konzolni sistem, pa razni programski paketi sa mogućnostima skriptovanja.

Posebno u mojoj branši, gotovo sav „teškaški“ softver na koji sam naišao imao je i intenzivne mogućnosti skriptovanja. U takvom okruženju, prosto mi je neverovatno koliko daleko su ljudi spremni da idu u konstantnom ponavljanju istih procedura, umesto da utroše nešto vremena i nauče kako da ih automatizuju. (Pozitivan izuzetak je moj trenutni šef, čovek kada je video šta može da se uradi sa Perlom kao skriptnim jezikom ugrađenim u jedan od tih paketa, odmah je tražio da mu dam kratak, al' baš kratak uvod, i evo ga sad, cepa Perl sve u četiri :)

Takođe, interesantan je i taj „postavljeni kvalitet“; kada se posao može brže obaviti, onda je lakše i odlučiti se za viši kvalitet u početku. Tako umešnost u upotrebi skripti može dati ne samo kvantitativan (manje vremena) već i kvalitativan pomak (više ostvarenih detalja).
 
Odgovor na temu

Dundjerski Nemanja
Srbija

Član broj: 13846
Poruke: 167
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's17.03.2005. u 00:20 - pre 232 meseci
Citat:
Sundance: Možeš i u win exploreru koristiti c:/dir1/dir2 notaciju, postaviti aliase ls na dir i sl.


Mozes napraviti alias, ali *prva* komanda sa kojom se srecu Linux korisnici, a to je osnovna ls komanda, pokazuje sta sve mozes da uradis sa tom naredbom! A alias-om ls na dir u MS Windows neces dobiti moc ls-a :).
Citat:
neo01: Cisto sumnjam da ce ti neki korisnik - pocetnik (pa cak i napredniji user) reci da mu je laksi rad iz linije, bilo da je to kompresovanje, kopiranje / brisanje fajlova, ili bilo sta sl.

Meni su pomenute stvari lakse i brze (zavisi u kom kontekstu), kada koristim CLI. Za neke komplesknije stvari mozes da razmislis i napises liniju u shell-u koja ce da ti odradi posao. A u GUI, moras da klikces ovamo onamo, sto je sporije verovatno.

Recimo sto se tice mene, HTML dokumente citam u lynx. Zasto? Jednostavno, lakse ucim i vise sam skoncetrisan na to sto citam. Ne volim pdf dokumente, nisam skoncentrisan dok ih citam, ali iza pdf tehnologije je super ideja koja mi se svidja.

U GUI-u ima stvari koje se mogu uraditi "bolje", ali trenutno ne mogu da se setim ni jedne. :)

Mislim da je dovljno receno na ovu temu: CLI i skripting su moc, a takodje neke stvari ne mogu da se urade efikasno kao u GUI-u. Licno ne bih voleo da CLI nestane.
Unices are great!
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.117.EUnet.yu.



Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's17.03.2005. u 02:11 - pre 232 meseci
Citat:
Dundjerski Nemanja: Mislim da je dovljno receno na ovu temu: CLI i skripting su moc, a takodje neke stvari ne mogu da se urade efikasno kao u GUI-u. Licno ne bih voleo da CLI nestane.


A zar ne mogu da se naprave o GUI alati, koji bi takodje imali moc skripti? Mislim, da tako nesto vec postoji... ili moze da se napravi...
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's17.03.2005. u 08:13 - pre 232 meseci
Citat:
Dundjerski Nemanja: Mozes napraviti alias, ali *prva* komanda sa kojom se srecu Linux korisnici, a to je osnovna ls komanda, pokazuje sta sve mozes da uradis sa tom naredbom! A alias-om ls na dir u MS Windows neces dobiti moc ls-a :).


Da čujem, šta to može ls komanda na linuxu, a da nema odgovarajući CLI ekvivalent na win, ili još bolje, grafički ekvivalent koji za red veličine ima bolju preglednost i usability.

Citat:
Za neke komplesknije stvari mozes da razmislis i napises liniju u shell-u koja ce da ti odradi posao. A u GUI, moras da klikces ovamo onamo, sto je sporije verovatno.


Za prosječnog korisnika računala, koje bi to stvari bile da zahtijevaju poznavanje ijedne naredbe u shellu?

Nemoj mi davat primjere za administratore i power usere.

Citat:
Recimo sto se tice mene, HTML dokumente citam u lynx. Zasto? Jednostavno, lakse ucim i vise sam skoncetrisan na to sto citam. Ne volim pdf dokumente, nisam skoncentrisan dok ih citam, ali iza pdf tehnologije je super ideja koja mi se svidja.


Ne voliš pdf pa zato koristiš lynx? Ja ne volim automobile i prijevozna sredstva koja zagađuju okoliš, pa se isto njima vozim umjesto da idem pješice. Znaš zašto? To get the job done.

Citat:
U GUI-u ima stvari koje se mogu uraditi "bolje", ali trenutno ne mogu da se setim ni jedne. :)


Hm..ti si jedan od onih koji preferiraju vi umjesto Delphia, aaxine umjesto BSPlayera, more + neki opskurni pdf2txt filter umjesto Acrobat Viewera i sl?

Citat:
Mislim da je dovljno receno na ovu temu: CLI i skripting su moc, a takodje neke stvari ne mogu da se urade efikasno kao u GUI-u. Licno ne bih voleo da CLI nestane.


Moć kome treba i tko je zna iskoristiti. Sve ima svoju svrhu za koju je namijenjeno. Zašto se ubijat u CLI kad GUI pruža daleko bolje mogućnosti iskorištavanja vizualnih potencijala koje čovjek ima u komunikaciji s okolinom. Čovjek vizualno em 10 puta brže pamti (znanstveno dokazano!), em ima dimenziju više u kojoj može iskoristiti svoju kreativnost. Onaj tko će uvijek birati --do-this-function-please-and-dont-apply-this-one umjesto jedne stavke u meniju nema sve čisto u glavi. Onaj tko nije probao vizualni debugger ne može znati koliko je s***** onaj gdb.
 
Odgovor na temu

Dundjerski Nemanja
Srbija

Član broj: 13846
Poruke: 167
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: GUI vs CLI - con's and pro's17.03.2005. u 15:47 - pre 232 meseci
Citat:
Sundance:Ne voliš pdf pa zato koristiš lynx?

Pa da :). Mada ta recenica malo glupavo zvuci. Ali napisao sam ono sto sam mislio. Kazem da se bolje skoncentrisem na stvari, kada sam u CLI sa lynx. Zasto? Ne znam, verovatno zbog fixed fonta :). Znam neke ljude koji otvore web stranicu u GUI, i ne znaju gde se nalaze od silne sarolikosti. A to za pdf sto kazem je moj slucaj - tu nema reklama, i prepuno slika, ali opet, drzim ruku na misu, i svasta moze da mi skrene paznju.
Citat:
Sundance:Nemoj mi davat primjere za administratore i power usere.

Da. Vecina sa ovog foruma teze da budu inzenjeri? Svako zna da otvori fajl, da nesto napise u Word-u, neko zna da spoji kompjutere u mrezu, a da li svako zna zasto fajl mora da se cita sekvencijalno, i kakve sve to tehnike i modulacije, kodiranja postoje da bismo mogli da prenosimo signal tom mrezom? Malo manje ljudi. Oni koji zele da uce vise, bolje ce i proci. A sa Linux-om (uf evo me idem u OffTopic), i ja mislim CLI-om se postize neki deo tog znanja. U mom slucaju to radi i secan sam zbog toga. Ti kao neko ko zna, ces naravno olaksati posao onim korisnicima u firmi koji ne trebaju da znaju kako radi back-end.
Citat:
Sundance:Onaj tko nije probao vizualni debugger ne može znati koliko je s***** onaj gdb.

Hmmm... E sada, a onaj ko nije probao vi, i *pokusao da odvoji neko vreme sa njim*...

brw: Iz onih programa koje si naveo, i mislis da ih volim, izbaci aaxine. Nisam budala, ali aaxine i aalib su zanimljivi. I nisam razumeo prvu recenicu ?!
Unices are great!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: GUI vs CLI - con's and pro's

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9357 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.