Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?

[es] :: Advocacy :: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 26327 | Odgovora: 140 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teol.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?28.03.2006. u 14:59 - pre 220 meseci
@za@re, oprosti stvarno, mora da sam se jutros izgubio u moru prozora i tabova, nije namjerno.
Ako imas stari posto, prepisi. Jebga.



Citat:
mulaz: koliko ja znam 95% distristribucija je bazirano ili na slacku ili na debianu ili na redhatu. sve slack-based imaju init u /etc/rc.d .. itd itd. prelazak iz slackware na recimo vector linux je jednostavan (vecotor je slackware-based)
ko drugo, Slackware ima package managment, samo nema dependency tracking (ustvari kao ima.. ali koliko sam ja video.. bolje da kazem da nema). to adminima bas i nije neki veliki problem
ko trece, vece firme (one koje imaju po par admina) mogu da imaju i svoj distro.. i srede kako treba.

ni MC* ni RH* ne mora da znaci nista.. one testove se uz malo dudlnja napamet moze vrlo uspesno resiti, a neko koji nema ni osnovnu skolu zavrsenu pa recimo moze da isprogramira bilosta na bilokojem sistemu vema brzo. covek umesto da ucio za skolu.. proveo svoje vreme za ompjuterom .. 99% takvih igralo igrice.. a 1% je onih 'tr00 g33kova' ili hackera (po stallmanovoj definiciji).



1. Slackware package manager. Naravno da postoji centralna baza paketa za slackware (za svaki sistem), ali malo je na internetu vec prekompajliranih. E sada ako ti se da skidati sors, pa po pravilu malo prepravljati configure skriptu, pa onda cekati jedno 2h da se kompajlira ... uzas. Ima tu neki projekata kao sto je slack-get ali jednostavno to nije to. apt-get je keva!
Slackware je ja mislim jedina "veca" distribucija koja jos uvjek koristi System V BSD style init skripte.

E da..
I da kada je apt-get ugledo svijet admini slave kao bozic :)


2. Da imas veliku firmu platio bi 20 ljudi da prave jos jednu distribuciju ili bu kupio RH licenciran sa podrskom, vece provjeren i testiran koji daje na certifikovanim platformama odlicne rezulrate i postize 100% produktivnost.
Ako bi to radio, ne otvaraj firmu, propasces.



Da, gore je neko spomeno da kada naucis na npr. Slack treba ti vremenda da se naucis na Debian. Naravno, to su dve potpuno razlicite distribucija sa razlicitom filozofijom.
Ali sta kada naprimer koristis Debian pa predjes na neku od 1000 distribucija koji su bazirane na Debianu? Treba ti otprilike 2 dana da pohvatas konce.



Sve u svemu bolje da se vratimo nasem vjecitom win vs linux, to je uostalom i tema.


Ispravka na randomov komentar

[Ovu poruku je menjao dr ZiDoo dana 30.03.2006. u 14:04 GMT+1]
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?28.03.2006. u 21:03 - pre 220 meseci
dr ZiDoo:
Citat:

2. Da imas veliku firmu platio bi 20 ljudi da prave jos jednu distribuciju ili bu kupio RH licenciran sa podrskom, vece provjeren i testiran koji daje na certifikovanim platformama odlicne rezulrate i postize 100% produktivnost.
Ako bi to radio, ne otvaraj firmu, propasces.


da da .. google bi onda vec propao imas 'proveren' rh sistem, imas 'rpoveren' windows sistem.. a google glup trosi pare za dzabe da pravi svoj os :) glup google ne zna sta radi i popasce :)


[Ovu poruku je menjao mulaz dana 28.03.2006. u 22:03 GMT+1]
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?28.03.2006. u 21:09 - pre 220 meseci
Citat:

da da .. google bi onda vec propao imas 'proveren' rh sistem, imas 'rpoveren' windows sistem.. a google glup trosi pare za dzabe da pravi svoj os :) glup google ne zna sta radi i popasce :)


A Google, inace, upada u definiciju jedne tipicne firme kojoj treba tipicni IT sistem? ;-)

Ili ovde svi planiraju da prave globalne pretrazivace sa eonima terabajta za procesiranje? ;) Ako je tako - onda se stvarno izvinjavam :)

Znas, ni NASA ne koristi delove iz automehanicarske radnje za Space Shuttle - ali nema nikakve potrebe kontaktirati NASA-u ako ti treba bilo kakav ovozemaljski auto ;)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?29.03.2006. u 13:24 - pre 220 meseci
dr ZiDoo, ma nema problema, nije bija nesto ekstra velik.

mulaz, nije samo problem startup sistema i konfiguracijskih fileova. Problem je standardizacije. Fino je to kad imas more distibucija, pa mozes odabrat onu koja ti odgovara. Ali kod Linuxa su brate pretjerali. Cak i izmedju debiana i debian-based distroa postoje razlike koje mogu iznervirat nekoga dok ih prokuzi. Umjesto da su razlike samo u, recimo installeru, default GUI-u i paketima koji dolaze sa sistemom. Da se sistem uopce ne dira.

Svako moze nauciti rucno administraciju sistema, nije nijedan sistem da ima neku carobnu rijec koju moras nauciti da dodjes do admin alata. Poanta certifikata je da ti platis, oni te nauce, dobijes papir, bez da sam istrazujes itd...

Linuxov problem lezi u tome sto su odavno odbacili tradicionalnu UNIX filozofiju...pokusavaju ici negdje u sredinu, priblizit se Windowsima. Umjesto da slijede ono sta provjereno radi, i provjereno je ultrasigurno i ultrafunkcionalno. IBM u RedHat/EL stavlja krasne alate za graficku administraciju sistema, pa se na sve strane stancaju GNU aplikacije koje pokusavaju bit userfriendly, po uzoru na Windowse. Da li je ko pokusao u Linux ubaciti neku novu UNIX tehnologiju? Cim je izasao Solaris 10 i DTrace, eno ekipa ga porta na FreeBSD. Zasto takav alat nije zaportan u Linux, sta bi uvelike rjesilo neke probleme oko bockanja kernela? (ako neko spomene KProbe, postam mu link koja je razlika izmedju ova dva, nebo / zemlja).

I dajte prekinite spominjat Google. Oni stvarno nisu dobar exemplar za nase rasprave. Imaju toliko para da mogu napravit svemirski brod.


Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teol.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?29.03.2006. u 16:48 - pre 220 meseci
mulatz,

Google je jedna "malo veća" firma o kojoj si govorio. Užas.
Žao mi je ali ja više nemam šta da diskutujem sa tobom, milim da si ti svoje rekao.

Fala i živli.
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?29.03.2006. u 18:36 - pre 220 meseci
@mulatz

jao, jao sta ti pricas... Mozes tako da se igras na svom desktopu, ali production server... I (jer Murphy nikad ne spava) zeznes nesto i downtime... Jesi li svestan sta bi ti napravili? :)
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?29.03.2006. u 19:07 - pre 220 meseci
Ovo je dobro...murphy nikad ne spava :)

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.fpn.bg.ac.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?30.03.2006. u 11:48 - pre 220 meseci
Citat:
mulaz: koliko ja znam 95% distristribucija je bazirano ili na slacku ili na debianu ili na redhatu. sve slack-based imaju init u /etc/rc.d ..


Citat:
dr ZiDoo: Slackware je ja mislim jedina "veca" distribucija koja jos uvjek koristi System V init skripte.


Obojica pričate napamet. Sve Linux distribucije koriste SysV init (ili bar ja još nisam video Linux distribuciju koja koristi neki drugi). Takođe, mislim da gotovo sve Linux distribucije imaju /etc/rc.d stablo (Slack, RedHat, Debian...). Potpuno naprotiv ovome što dr Zidoo tvrdi, Slackware-ov layout init skripti čak najviše odstupa od klasičnog SysV rasporeda. Naravno, i Slack, kao i RedHat, i Debian, koristi SysV init.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teol.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?30.03.2006. u 13:03 - pre 220 meseci
radnom,
sorry. Htio sam reci da Slack koristi BSD-style init scripte a ostali SysV-style. Ispravi me ako gresim.



Takodje i mali dio samo

Citat:

Slackware uses BSD style init scripts, while most other Linux distros use System V style init scripts. Basically, with System V style each runlevel is given a subdirectory for init scripts, whereas BSD style gives a single init script to each runlevel. BSD style advocates say that it is better because with this system it is much easier to find, read, edit, and maintain the scripts. System V advocates say that the System V structure for the scripts makes them more powerful and flexible.

It is worth noting that System V init [9] compatibility has been incorporated into Slackware, starting with version 7.0.


Izvor: http://en.wikipedia.org/wiki/Slackware
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.fpn.bg.ac.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?30.03.2006. u 14:27 - pre 220 meseci
Da, može se reći ovako: Slackware ima SysV init, a njegov raspored init skripti nalikuje na raspored skripti kod BSD sistema.

Ovo što piše na Vikipediji i nije sasvim tačno, jer, strogo uzev, BSD init nema koncept „runlevel“-a. Slackware „emulira“ BSD ponašanje tako što runlevel 3 tretira kao default multiuser režim, a runlevel 5 je isti, sa tim što init u njemu još podiže i XDM na konzoli.

Znači, važno je ne mešati pojmove „System V init“ i „System V style init scripts“.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?30.03.2006. u 14:31 - pre 220 meseci
Ko se s randomom kači, u startu se zajebao...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?30.03.2006. u 17:02 - pre 220 meseci
Koliko prepisuju jedni od drugih nije ni cudo da se ljudima posle sve izmesa.. Kao isto, ali nije bas, nego vidis ima ova sitnica, to smo Zika i ja izmenili da bude malo drugacije kod nas.. pa tako na svakom koraku.

Kupusara.



[Ovu poruku je menjao degojs dana 30.03.2006. u 18:04 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?30.03.2006. u 19:07 - pre 220 meseci
ma jok, to billovo chudo je kao med i mleko, kad uvuche crve i trojance ne mozes znati odakle se sve startuju (posle se zapita covek sto mu neki svchost trosi POLA ram-a i otima 98% procesora, a lampica u donjem desnom uglu gruva li gruva sa trilionima paketa)


Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?30.03.2006. u 20:11 - pre 220 meseci
Sve lindze imaju SysV init mehanizam.

Citat:
xtraya: ma jok, to billovo chudo je kao med i mleko, kad uvuche crve i trojance ne mozes znati odakle se sve startuju (posle se zapita covek sto mu neki svchost trosi POLA ram-a i otima 98% procesora, a lampica u donjem desnom uglu gruva li gruva sa trilionima paketa)


Ne branim ja MS, boze oslobodi. Ali dobar firewall + nemoj koristit iexplorer, i eto rjesenja. A jos ako si bistro celjade pa znas malo i po registriyu, nemas problema. Vjeruj mi na rijec, Opera + Sygate PSFP je kombinacija koja mi u zadnjih tri godine radi bez iti jednog incidenta. A firewall je iz 2003 godine. Kakvi updejtovi i neka tamo sranja. Stas ga apdejtat, ima debil da blokira port koji mu ja kazem, nes ti filozofije.

Svaki sistem moze bit ekstremno siguran za kucnu upotrebu, samo ga treba znat podesit. Jebiga, velika mana Windowsa je kolicina malwarea napisanih za njih, i ona stoka od programa iexplore i outlook. Samo se treba malo vise potrudit pa osigurat sistem.

Sta mislis xtraya da je Linux siguran zato sta ima bolji kod od Windowsa? Ne. Da ima 50% trzista, lako bi nasli oni rupe u sistemu, rupe u Konqueroru, i jos stosta toga. Nije sad isplativo. Zamisli da netko napravi malo malwarea za QNX. I sta sa tim malwareom? Bas korisnici QNX-a idu na cracks.am ili ukranian-free-sex-yadayada.com, pa ce im nesto uletit...

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?30.03.2006. u 21:29 - pre 220 meseci
Citat:
(posle se zapita covek sto mu neki svchost trosi POLA ram-a i otima 98% procesora, a lampica u donjem desnom uglu gruva li gruva sa trilionima paketa)


..ili se covek pita otkud onoliki BSOD-ovi, ti to bar znas.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?31.03.2006. u 00:59 - pre 220 meseci
ma nije to bio BSOD...samo something wicked has happened :)

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?31.03.2006. u 12:24 - pre 220 meseci
Citat:
Opera + Sygate PSFP je kombinacija koja mi u zadnjih tri godine radi bez iti jednog incidenta.


slazem se, to i radim

gudbaj IE

a sto se BSOD tice, he he, nema ih... na srecu... (ubacio sam ubuntu live, koji je pukao pri dizanju kernela ---> memory problem... dosli iz servisa i resili)


Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?31.03.2006. u 14:33 - pre 220 meseci
Citat:
z@re:
Svaki sistem moze bit ekstremno siguran za kucnu upotrebu, samo ga treba znat podesit. Jebiga, velika mana Windowsa je kolicina malwarea napisanih za njih, i ona stoka od programa iexplore i outlook. Samo se treba malo vise potrudit pa osigurat sistem.

Sta mislis xtraya da je Linux siguran zato sta ima bolji kod od Windowsa? Ne. Da ima 50% trzista, lako bi nasli oni rupe u sistemu, rupe u Konqueroru, i jos stosta toga. Nije sad isplativo. Zamisli da netko napravi malo malwarea za QNX. I sta sa tim malwareom? Bas korisnici QNX-a idu na cracks.am ili ukranian-free-sex-yadayada.com, pa ce im nesto uletit...


Ja sam ovde nesto pokusao reci, ali ocigledno gresim.... Dakle - pitanje je "Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?" . Moj odgovor je bio "Linux, zbog chroot i sl. mehanizama". Kakve veze ima sa sigurnoscu IE ? Moze IE biti sigurnosna rupa kroz koju kamion mozes provesti, admin koji sedne za NT server da surfa ne gresi sto nije stavio Opera/Firefox/BrowserX , vec sto surfa sa servera.


Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?31.03.2006. u 19:16 - pre 220 meseci
@dr ZiDoo
procitaj par posa unazad.. nisam rekao da je google "malo veca" firma.. nego sam rekao "...firma velicine googlea..." sto bi znacilo ogromna.

da se vratim na temu.. kako kaze @nkrgovic chroot je jedna mocna alatka, koja stiti glavni deo sistema i kad je jedan od service-a ranljiv sa strane hekera (=ima sigurnostni propust)

ko drugo.. command line access do service-a je jako bitna stvar.. bilogde je admin.. moze 24/7 da sredi bilosta ako ima bar dialup i neki ssh client. vnc/rdp u takvim uslovima nisu moguci.

treca stvar, koja se vise navodi na performanse nego sigurnost je.. da pitam.. kako je sa clusterima na windows sistemima?
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?31.03.2006. u 20:46 - pre 220 meseci
surf sa ie na win serveru.... shta reci....

a to za dialup i ssh, naravno... smejurija... kroz 14400 prolazi bez problema
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 26327 | Odgovora: 140 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.