Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?

[es] :: Advocacy :: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 26340 | Odgovora: 140 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kentabyte

Član broj: 76148
Poruke: 9
*.sabotronic.co.yu.

Sajt: www.kentabyte.com


Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?24.03.2006. u 16:51 - pre 220 meseci
Vecita tema ali ja mislim da je linux u prednosti jer su troskovi postavki servera jeftinije pa i samim tim ostace vam vise para za sigurnost. Dok kod windows treba biti u startu registrovan i plus gomila programa koji se placaju + platite nivo zastite. Ako zelite bezbedniji sistem moracete da ulozite novac na sigurnost. Ako vam sigurnosti nije nikad dosta trebace vam puno para. Za jeftin i relativno stabilan i siguran sistem dovoljna je lamp varijanta..
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?24.03.2006. u 23:08 - pre 220 meseci
da citiram ABBA bend

"money money money... must be funny... in the microsoft world...."

Code:
Nemam ja lično ništa protiv Linuxa, ali mislim da je još daleko sunce.. :)


simpatican mladic, shaljivdzija i komedijash.... eno ode da pokupi najnoviji MS update...


Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?24.03.2006. u 23:16 - pre 220 meseci
chroot. Nuff said. Doduse, malo ko pravi poseban chroot root sa svaki program ili ssh/telnet login. Onaj koji to cini, zna sta radi.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?25.03.2006. u 20:36 - pre 220 meseci
OpenVMS server je sigurniji od oba. ;o) A i OpenBSD.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?25.03.2006. u 20:55 - pre 220 meseci
bezbedan je toliko koliko je bezbedan admin.. bez obzira na sistem.

e sad u firmama.. male firme, one koje nemaju para za licence a imaju nekog drugara koji za par sati sredi webserver sa updejtom u cronu, na neoj kutiji staroj koja vise nicemu ne sluzi.. takvi imajo linux

srednje firme obicno imaju windows (bar one koje hostju stran kod sebe) jer je M$ support jos uvek jeftiniji nego strucnjak za linux

velike firme... sve zavisi koliko jim treba ta infrastruktura i naravno glavni je TCO. firma velicine googla naravno nece da je zavisna od M$-a i ima dosta para da sredi infrastrukturu na linuxu (koja za iste pare radi bolje od M$-ove, nebi google bacao pare za dzabe ako nebi). problem kod oba os-a je da trebaju nekog da to odrzava i da sredi kad dodje do problema, M$ nudi support direktno, a kod linuxa ili enka 3rd party firma ili uznajmiti svojeg strucnjaka. 3rd aprty firme su (koliko sam ja cuo) skuplje od M$-ovog supporta, a firma koja recimo prodaje aute ne treba stalno zaposlenog coveka koji ce da sredjuje taj jedan servercic i tih par workstationa.
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
..njuel.bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?26.03.2006. u 08:03 - pre 220 meseci
Citat:
velike firme... sve zavisi koliko jim treba ta infrastruktura i naravno glavni je TCO. firma velicine googla naravno nece da je zavisna od M$-a i ima dosta para da sredi infrastrukturu na linuxu (koja za iste pare radi bolje od M$-ove, nebi google bacao pare za dzabe ako nebi).


admin je admin, a te price skuplji-jeftiniji nemaju veze s mozgom
ko zna znanje kosta bez obzira na platformu
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.l.strato-dslnet.de.



+7177 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?26.03.2006. u 11:58 - pre 220 meseci
Citat:
Xtraya
"money money money... must be funny... in the microsoft world...."


Da, opste je poznato da *Nix strucnjaci rade za kikiriki i da ih pare ne zanimaju ;)

Decu koja su naucila da mountuju drajvove u Linuxu i rade za novu graficku karticu ne racunam.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?26.03.2006. u 12:17 - pre 220 meseci
@xtraya
M$ daje support.. Kod M$-a recimo za webserver ima samo kombinacija win2k3 server i IIS, probleme kod konfiguracije resi support.
Linux nema supporta (ber ne oficijelnog, support firme su skupe). Kombinacija distro-sistem-webserver-moduli,... ima milijon.

server za manju firmicu od par deset kompjutera moze da sredi i klinac koji radi za novu graficku; moze da sredi i na windowsima i na linuxu, ai kad nesto na windowsu ne radi on zove support, kaze sta je namestene i kakv error se dogodi, oni pogledaju u bazu i tacno vide sta sve bi moglo da nije uredu. Kod linuxa ostane samo forum, i milijon flejmova ("skidaj taj krs od debiana, stavi slack..."). Naravno ako uzme neki free linux. Kod supported linuxa jos uvek sefovi kazu jos uvek "kad svi kazu da je dzabe, neka bude za dzabe".
E sad kad pricamo o googlu i svim velikim it firmama, nije jim ni problem napisati potpuno novu aplikaciju ao stara zbog neke kombinacije software-a ne radi, mala firmica za to nema para.
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?26.03.2006. u 14:47 - pre 220 meseci
Cinjenica koju jako puno ljudi zaboravlja je da je Win NT kompatibilan sa POSIX 1003.1 standardom. Vrlo je moguce da je na NT-u tehnicki moguce napraviti chroot okruzenje, ali da jednostavno softver ne ume da radi tako (Windows installer, Service manager...). Jednostavno, kada je projektovan NT (po uzeru na OpenVMS, sa kojim ima dosta toga zajednickog) islo se vise na lakocu koriscenja, a manje na lockovanje, jails, virtuelizaciju... Cinjenica je da je jedini bezbedan sistem onaj koji je dobro odrzavan, i da mnogo vise zavisi od dobrog (i skupog) admina ili firme koja pruza podrsku preko one koju daje proizvodjac OS-a. Windows ima lepu podrsku, ali ona i dalje nije dovoljna da zameni iskusnog administratora.

Sta je bezbednije je odvojeno pitanje - moj glas ide *nix sistemima, pre svega onima koji imaju otvoren kod, podlozan javnoj analizi. Jednostavno, onaj kome stvarno treba top bezbednost mora da racuna na to da moze da se uveri i da proizvodjac OS-a nije "poturio" nesto u sam operativni sistem. Moj glas bi isao verovatno za Solaris, zbog dobre virtuelizacije, ili za OpenBSD - mada ga ne poznajem dovoljno. Linux uz odredjene dodatke moze biti blizu - iako jos nije na tom nivou, ali se vidi da se ljudi trude... Windows, jednostavno, nema neke od tih mehanizama i to je glavni razlog zasto mislim da su *nix resenja bezbednija. Moguce je imati bezbedan Windows, ali nije moguce obezbediti ga kao *nix - sa Windowsom je uvek moguce da jedan propust kompromituje ceo sistem, dok se sa *nix sistemima to uvek moze bar lokalizovati.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?26.03.2006. u 15:03 - pre 220 meseci
MS je pogresio sto je svoju server liniju proizvoda spojio sa desktopom. To im je bila namera od prvog NT 3.1 iz 1993 (i zato ni te 1993 NT nije mogao da se instalira u text-only modu), a to nije dobro iz mnogo razloga, izmedju ostalog i onog koji si ti naveo. Da ne spominjem da je, u cilju sto vece lakoce koriscenja (sto je opravdano na desktopu, doduse) u Win ubacena autokonfiguracija za sve i svasta, bez obzira koliko da je to nepozeljno na serveru. Server i desktop OS nisu ista stvar, ako hoces zaista dobar server OS, to nije za Joe Consumera, inace se prave kompromisi na samom serveru, sto nikada nije dobra stvar. Win+IIS bi mogao da radi i 100% u tekst modu, zasto da ne, bas kao UNIX+Apache. Da ne napominjem da nikad nema dovoljno procesorske snage da se nabije jos stotinjak sajtova na webserver, a tako je uopste sa server sistemom, ma za sta se koristio. I MSSQL server ne bi mogao biti sporiji da se pokrece (kako treba) u tekst modu pod Win Server.
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
*.radiojat.co.yu.

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?26.03.2006. u 22:34 - pre 220 meseci
mouse je presudio...
na zalost :(

Citat:
Moguce je imati bezbedan Windows, ali nije moguce obezbediti ga kao *nix - sa Windowsom je uvek moguce da jedan propust kompromituje ceo sistem, dok se sa *nix sistemima to uvek moze bar lokalizovati.


ah da,update.... a onda... reboot... pa svakih par dana tako...

a *nix za to vreme cuti i radi....
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?26.03.2006. u 23:42 - pre 220 meseci
Citat:
xtraya:
ah da,update.... a onda... reboot... pa svakih par dana tako...

a *nix za to vreme cuti i radi....


Ne, nije to fora... Cuj, ima situacija i kad ti za *nix treba reboot pri update-u. To nije toliki problem, posto enterprise masine (mislim da ovo vazi i za WIn Server u datacentar izdanju) mozes reboot-ovati parce po parce (u recimo blokovima od po 4 CPU-a), ili pak samo lepo planirati svoj downtime :). Retko je problem downtime od 10 minuta van radnog vremena...

Mnogo je veci problem sto nemas chroot-like okruzenja. U slucaju zero-day exploit-a za, npr. DNS na *nix-u ce ti DNS mozda biti kompromitovan i to je to (chroot-ujes ga). Na windows-u ce ti zero-day exploit biti exploit za CELU MASINU. Pitanje nije bilo kako napraviti neki sistem sigurnim - nego koji je SIGURNIJI. Meni je ovaj feature dovoljan da kazem da je to *nix.

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?27.03.2006. u 00:41 - pre 220 meseci
Da, samo prava je steta sta upravo male i srednje kompanije pribjegavaju Windows Server rjesenjima. Ovdje dosta vidjam po firmama dva servera koja obavljaju aktivnosti ala transport, bazu podataka, file server, eventualno IIS, a nekad i jedan malo jaci koji to sve vrti. Problem kod Windowsa je sta krah jednog od tih servisa moze znaciti krah cijelog sustava.

Upravo u tim okruzenjima bi *nix sistemi mogli prevladat, ali fale im ozbiljni graficki administracijski alati. I meni je draze kroz konzolu, ali Microsoft ima jednu veliku prednost : covjek koji zna osnovne stvari o mrezama, uz dobru Microsoft certificiranu skolu u 6 mjeseci moze postat nekakav admin. Necemo ga sad nazvat guru, ali sigurno zna postavit okruzenje kako treba, skolski, i odrzavat sistem. Kod *nix sistema bi ga prvo trebalo nauciti sistemu konzole, shell programiranju, i toni drugih stvari koje zapravo nisu direktno vezane za administraciju servera.

A je li sad sigurniji Windows ili Linux server. Brat bratu, ne znam. Samo znam da vrijedi ona stara da je lanac cvrst koliko njegova najslabija karika. Gledajte, lanac predstavlja krajnji stadij integracije. Upravo o tome se govori...*nix sistemi nisu toliko integrirani, tj. servisi ne zavise jedni o drugima koliko na Windowsima. Ako vamo pukne Apache, zasto bi PostgreSQL prestao raditi. A pogledajte malo na Windowsima web server, ftp server, news server...sve je to IIS. Koji je na visokom stadiju integracije i sa recimo MSSQL-om. Dakle, *nix je lanac u par razdvojenih dijelova.





Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?27.03.2006. u 01:02 - pre 220 meseci
Za 6 meseci ce se nauciti i shell scripting. Zar mislis da RHCE ili Sun sertifikacija traje duze?
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?27.03.2006. u 21:54 - pre 220 meseci
Citat:

E bas mi je drago Bojane sta si spomenuo RHCE. To je RedHat-ov Linux certifikat, jel tako? I sta kad se neko izuci na RedHat-u, pa dodje negdje na Debian ili Slackware? Pa malo drugacija hierarhija direktorija, drugaciji startup proces, drugaciji konfiguracijski fileovi.


Ne možeš porediti RH EN i Slackware Linux.
Slackware sam koristio godinama i sada sam prešo na debian. Slack je mrtav, ubilo ga to što nema paket menadžer.

RedHat EN je distribucija koja košta puno para i koja je ekstra urađena. Dolazi predinstalirana na velike mašine i sa RH certifikatom se zapošljavaš u velikoj firmi i održavaš velike sisteme na skpim OSovima.

Slackware možeš paćenički održavati kući ili neki box na faksu. Ovako za high productivity 0 babija.

[Ovu poruku je menjao dr ZiDoo dana 28.03.2006. u 09:26 GMT+1]

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
..njuel.bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?28.03.2006. u 06:15 - pre 220 meseci
uf, kakva mudrost...

ako si uigran u konzoli, nista nije problem... znam po sebi, trebalo mi je bar 3-4 meseca da raskinem sa mouse fazonima, te i kad predjem u XWIN ne pada mi napamet da koristim notepad aplikacije da bi sredio neki conf file

a to vezano za startup sekvence i direktorijume, nikakva filozofija, lako ces pronaci da li je startup u /etc/rc.local ili u nekom drugom direktorijumu


Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?28.03.2006. u 06:25 - pre 220 meseci
Citat:
a to vezano za startup sekvence i direktorijume, nikakva filozofija, lako ces pronaci da li je startup u /etc/rc.local ili u nekom drugom direktorijumu


Al' je zato velika filozofija pronaci da smo instalirali na Windows antivirus za koji proizvodjac kaze da nije namenjen tom Windowsu.. pa onda "ozbiljna" masina BSOD-uje svakih 10 minuta. E da, to je nemoguce provaliti nego su naravno krivi drugi (Microsoft, Windows i tranzicija u Srbiji), a ovo gore je sitnica :-)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
..njuel.bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?28.03.2006. u 08:21 - pre 220 meseci
uhuhuu,bas si upucen vidim....

cjenim da nisi u toku uopce.... dosli su ovi iz HP-a i zamenili ram... sve je ok sad...

(kao da ja to nisam mogao sam da provalim, nisam naravno hteo jer masina ima garanciju i stiker na otvaranje kucista, a da se smaram sa amaterima koji su vazni i bitni (sve znaju, ne smes nista da im kazes koliko su pametni) sto rade kao serviseri za HP, nemam nameru....)
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?28.03.2006. u 13:23 - pre 220 meseci
dr. Zidoo, mislim da si prebrisao moj stari post i napisao svoj unutar izmjene. Zapravo ne mislim, ono sta pise gore pod z@re nije moje sigurno.

A moje je bilo samo da porucim da ti Linux certifikat ne znaci koliko i Sun-ov ili MS-ov, jer su distribucije razlicite.

Citat:
xtraya :
uf, kakva mudrost...

ako si uigran u konzoli, nista nije problem... znam po sebi, trebalo mi je bar 3-4 meseca da raskinem sa mouse fazonima, te i kad predjem u XWIN ne pada mi napamet da koristim notepad aplikacije da bi sredio neki conf file

a to vezano za startup sekvence i direktorijume, nikakva filozofija, lako ces pronaci da li je startup u /etc/rc.local ili u nekom drugom direktorijumu


Koliko sam ja upucen, izmedju NetBSD-a i OpenBSD-a treba izgubiti minimalno vremena na rucnu replikaciju postavki s jednog na drugog. Ajd probaj to izmedju dvije razlicite distribucije Linuxa. Sta mislis da se adminima da za isti server sa istim postavkama svaki put ako nadograde Linux sa jednog na drugi gubit vrijeme na traganje lokacije raznoraznih confova?

A ovo "u nekom drugom direktorijumu" me posebno fascinira. Svaki lindza sebi za pravo uzme drugu hierarhiju sistema.Bas mi je lijepo kad otvorim /etc na nekom Linuxu, a tamo umjesto uredno poslozenih konfiguracija za bazicne sistemske komponente stoje confovi od nekih tamo GNOME alata, slabo poznatih sound servera i slicno. Cemu onda /usr i /usr/local? Kod BSD-a se zna : ako instaliramo 3rd party softver na sistem, njegove destinacije su ili /usr/X11R6, ili /usr/local, ovisno o tome da li se radi o grafickoj aplikaciji ili konzolnoj. Tako da ces lijepo naci executable tog programa u /usr/local/bin, njegove confove u /usr/local/etc...

[Ovu poruku je menjao z@re dana 28.03.2006. u 14:24 GMT+1]

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?28.03.2006. u 13:42 - pre 220 meseci
koliko ja znam 95% distristribucija je bazirano ili na slacku ili na debianu ili na redhatu. sve slack-based imaju init u /etc/rc.d .. itd itd. prelazak iz slackware na recimo vector linux je jednostavan (vecotor je slackware-based)
ko drugo, Slackware ima package managment, samo nema dependency tracking (ustvari kao ima.. ali koliko sam ja video.. bolje da kazem da nema). to adminima bas i nije neki veliki problem
ko trece, vece firme (one koje imaju po par admina) mogu da imaju i svoj distro.. i srede kako treba.

ni MC* ni RH* ne mora da znaci nista.. one testove se uz malo dudlnja napamet moze vrlo uspesno resiti, a neko koji nema ni osnovnu skolu zavrsenu pa recimo moze da isprogramira bilosta na bilokojem sistemu vema brzo. covek umesto da ucio za skolu.. proveo svoje vreme za ompjuterom .. 99% takvih igralo igrice.. a 1% je onih 'tr00 g33kova' ili hackera (po stallmanovoj definiciji).
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li je sigurniji Windows ili Linux Server?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 26340 | Odgovora: 140 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.