vladd
Član broj: 37217 Poruke: 12060 *.ptt.yu.
|
Znaci, da zakljucim, 14V nije "opasan" napon za olovnjak od 12V (nominalno). Idemo dalje.
Voda se, zbog promene zapremine elektrolita, dodaje posle punjenja.
Za @shonex-a, ako imas izvor "napona", i dodas mu otpornik, onda imas strujni limiter, vise kao strujni izvot, tako da ne brkas "napone", ako stavljas otpornike u kolo.
Teoretski se "pune strujom", nije netacna konstatacija. Postojanje struje je znak da je elektricno kolo "zivo", tj nesto se desava, postoji razmena energije.
Olovni akumulatori se pune, da budemo precizniji, sa ispravljacima sa "fiksnim" naponom (da ne kazem konstantnim, posto se nesto malo menja). Struja je limitirana na maksimalno dozvoljenu za trafo, ili za rezim punjenja. Tokom punjenja struja se veoma menja.
Na pocetku punjenja, sa dobro dimenzionisanim punjacem, struja punjenja moze biti i 5A, a za "ozivljavanje" bajatih, ili accu-a koji su dugo stajali, moze biti i 10A.
Nakon nekoliko sati, struja "padne" na par ampera, a napon se neznatno "podigne" (sa recimo 12,5V na punjacu, na recimo 13,2V naravno u zavisnosti od stanja akumulatora).
Kada padne ispod pola ampera, moze se smatrati da je olovnjak pun, ili ako neko poseduje spravu za merenje, moze sve da proveri, i snagu i kapacitet.
Ovo vazi za "spore", kucne punjace.
|