Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Projektna dokumentacija

[es] :: Web razvoj :: Projektna dokumentacija
(TOP topic)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 32905 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Goran Aničić
Goran Aničić
Novi Sad

Član broj: 7404
Poruke: 414
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.personalmag.rs/blog/o..


Profil

icon Projektna dokumentacija02.09.2004. u 22:48 - pre 238 meseci
Pregledao samo ceo forum u potrazi za temom koja na bilo koji način dotiče Projektnu dokumentaciju, ali ova tema je uglavnom "zaobiđena".

Startujući prošle nedelje sa potpuno novim web projektom kreiranja web prisustva jedne novosadske firme, odlučio sam se za pridržavanje striktne forme faznog razvoja i doslednog vođenja projektne dokumentacije, od početka do kraja. Iz sfere projektovanja softvera, kao i iz iskustava na uvođenju ISO standarda, poznato mi je da dokumentacija predstavlja odlučujuću komponentu uspešnog planiranja, razvoja i implementacije, pa ako hoćete i valjanosti nekog posla.

Pri tome, dobru dokumentaciju određuju dobra organizacija i strukturiranost, sledstvenost, kompletnost, obeležavanje (označavanje), izvor (autorstvo), dizajn i jasan razumljiv stil pisanja.

Započevši prvu fazu web projekta, fazu DEFINISANJA PROJEKTA, koju čine aktivnosti prikupljanja i analize informacija neophodnih za jasnu identifikaciju širine i opsega projekta (podfaza 1.1 Prikupljanje informacija), startovao sam od vrlo detaljne ankete (intervju) koji sam obavio sa klijentom (menadžerom i zaposlenima).

Samom intervjuu prethodila je dosledna priprema dokumenta - upitnika, koji je poslužio kao osnova za prikupljanje informacija. Iako sam mislio da će ovo biti poprilično prost dokument, nakon izvesnog "udubljivanja u temu" nastalo je preko 50 manje-više složenih pitanja, organizovanih u nekoliko sekcija. A tokom samog intervjua "iskrslo" je još dosta pitanja i potpitanja. Intervju je, na moje iznenađenje, trajao čak 4 sata i rezultirao je kreiranjem veoma značajnog i korisnog dokumenta, verujte mi za obe strane. Ovo je tek prvi dokumentu u procesu razvoja jednog web sajta, a tek će ih biti.

Moje je pitanje, da li se uopšte bavite kreiranjem projektne dokumentacije, a ako se bavite - na koji način, kojom metodologijom, u kom obimu?

Mislim da je ovo veoma bitna tema, preko koje većina nas prelazi, uglavnom pravdajući se nedostatkom vremena, premalim budžetima, neobrazovanim klijentima i sl.


ICT magazin
IT, Mobile, Gaming online magazin
------------------------------
Blog
Svakodnevnica Blog Auto blog
------------------------------

Kompjuterski e-zine
Personal magazine
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.176.eunet.yu



+1 Profil

icon Re: Projektna dokumentacija03.09.2004. u 00:23 - pre 238 meseci
Paaa, do sada nisam imao ni jednog koji je trazio bilo sta slicno, bilo je par koji su ponudili nesto tako pa je posao bio samo to da se isprati, ali mislim da je generalni stav klijenata "samo ti uradi kako smo se dogovorili - a pisi sta hoces i kako hoces".

A i ti sto su ponudili - to je bilo na nekom "basic" nivou, odnosno, zujali su po web i trazili slicno onome sta zale, pa su u word dokument nabacivali sta god vide, tako da se desavalo da se neke stvari ponavljaju i po 3-4 puta, a neke su cak bile u suprotnosti sa drugim.

Mislim da oni to kapiraju kao gubljenje vremena.

Zato ja UVEK pisem, ali pisem samo za sebe, da je meni razumljivo, jer to niko drugi i ne cita. Stoga i nije tako detaljno vec se obicno odnosi na: llista features, strukturu, ... kao i ideje za dalja unapredjenja (zaboravan sam pa da se ne baci...)

Mislim da kada bi mi neko trazio da napisem tako detaljno kako si ti naveo - morao bih da naplatim jer je i meni to gubljenje vremena (recimo detaljisanje oko obelezavanja, stila pisanja... to nikada ne pisem jer je uvek isto)
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
*.nspoint.net.

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Projektna dokumentacija03.09.2004. u 06:50 - pre 238 meseci
Do sada je na ovom forumu bilo zanemarljiv broj relativno srodnih tema, npr.
http://www.elitesecurity.org/tema/46142
http://www.elitesecurity.org/tema/19352
http://www.elitesecurity.org/tema/21076
http://www.elitesecurity.org/tema/41398
Naročito ove teme
http://www.elitesecurity.org/tema/19180
http://www.elitesecurity.org/tema/20305

Jedan od razloga zašto ova tema u pravom obliku do sada nije dovoljno obrađivana jeste što se ovakve stvari rade u velikim projektima za firme koje to mogu da plate. U ovoj državi ima veoma ograničen broj ovakvih firmi, a osobe/firme koje učestvuju u ovakvim projektima (isto veoma mali broj) na žalost nisu naročito zastupljene na ES-u.

Npr., u nekoliko veoma ozbiljnih projekata (uključujući jedan koji je trenutno aktuelan) mogao sam da angažujem jednu od dve Web development firme za koje znam da kreiraju kvalitetnu projektnu dokumentaciju, obzirom da klijenti u ovakvim slučajevima imaju IT sektor (AOP) i/ili gde postoji zahtev da za ceo projekat postoji dokumentacija koja osigurava klijenta da jednostavno preuzme projekat, da ga nastavi razvijati samostalno, ili da ga dodeli nekoj drugoj firmi u nekim narednim fazama.

Veoma ograničen broj pojedinaca i firmi hoće da plasira svoj kod nekom trećem licu, većina ni ne zna kako se to radi (projektna dokumentacija), a kada učestvujem u ovakvim projektima i biram ko će da radi, obično upravo odabiram firme (a ne pšojedince) iz prostog razloga što u ozbiljnom poslu ne možeš zavisiti od jednog čoveka (šta ako se razboli, ode na odmor...).

Oni koji kreiraju projektnu dokumentaciju obično su to naučili u stranim ozbiljnim projektima, i takve firme obično dobro naplaćuju svoje usluge. Npr. jedna firma odavde koja radi po ovom principu u različitim tehnologijama, ne naplaćuje izradu sajtova ispod 3.000 EUR. Za ove pare klijent dobija i kompletnu dokumentaciju koja mu omogućuje da posle izrade sajta uzme bilo koju drugu firmu da nastavi razvoj. Ovo je obično veoma dobro marketinško oružje, jer daje klijentu sigurnost, a on/ona se obično odlučuju da ostanu sa istom firmom, jer oni koji kreiraju kvalitetnu projektnu dokumentaciju obično prave kvalitetne sajtove.

Deo posla kojim se bavi moja firma, sve intenzivnije u poslednje vreme jeste kreiranje dokumentacije koja je potrebna pre samog preuzimanja posla od strane development firme.
 
Odgovor na temu

Goran Aničić
Goran Aničić
Novi Sad

Član broj: 7404
Poruke: 414
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.personalmag.rs/blog/o..


Profil

icon Re: Projektna dokumentacija03.09.2004. u 19:43 - pre 238 meseci
Ova vaša dva posta, u kombinaciji sa nedostatkom drugih, govore puno toga.

Citat:
Dragan Varagic: Deo posla kojim se bavi moja firma, sve intenzivnije u poslednje vreme jeste kreiranje dokumentacije koja je potrebna pre samog preuzimanja posla od strane development firme.


Dragane koja je to recimo dokumentacija koju pripremate za razvojne timove? I da li od njih imate nekih posebnih zahteva u pogledu iste? Koja je to povratna informacija, odnosno pisana dokumentacija, koju dobijate (tvoja agencija) od razvojih timova?
ICT magazin
IT, Mobile, Gaming online magazin
------------------------------
Blog
Svakodnevnica Blog Auto blog
------------------------------

Kompjuterski e-zine
Personal magazine
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.146.eunet.yu



+1 Profil

icon Re: Projektna dokumentacija03.09.2004. u 23:49 - pre 238 meseci
Ja bih samo dodao, posto vidim da Dragan spominje cene kao jedan od faktora, da to nije presudno. Necu da cenim po jednom primeru, ali pre par godina sam sa ekipom radio petocifreni projekat i ne samo da klijent nije imao ni trazio projektnu dokumentaciju, nego nisu bili sigurni ni sta zele. Do kraja, posto smo pretpostavljali sta nas ceka, mi smo sami za sebe to napravili da bi tim funkcionisao kako treba. Narocito zato sto je podela bila kao secena nozem, jedan je radio samo pripremu baze podataka i fotografija, drugi samo backend, treci samo front-end, a cetvrti komunikaciju sa klijentom i dokumentaciju. Za takve slucajeve, ako zelis da projekat zavrsis, moras da imas neku dokumentaciju bar za sebe.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

majstors
Stevan Majstorović
ceo
Novi Sad

Član broj: 7986
Poruke: 6
*.panline.net

ICQ: 2882974
Sajt: www.majlab.com


Profil

icon Re: Projektna dokumentacija04.09.2004. u 00:22 - pre 238 meseci
Pre nego što se razvije diskusija, trebalo bi definisati šta se ovde TAČNIJE podrazumeva pod projektnom dokumentacijom kod web projekata. Druga stvar o kojoj vredi pričati u kombinaciji sa tom definicijom je kolika je realna potreba za pojedinim delovima projektne dokumentacije, odnosno koja joj je svrha.

Pod realnom potrebom podrazumevam da ti dokumenti koji se kreiraju imaju stvarnu upotrebu, jer pisanje dokumentacije zbog nje same ili zbog pokušaja kasnije eventualne upotrebe kod sledećih poslova, ili da bi te neko potapšao po ramenu ili iz šminkerskih pobuda - SIGURNO nisu opravdani razlozi.

Ovde postoji zamka da se ljudi koji će i koji su postovali ovde posmatrati dokumentaciju iz "one man show" ugla, jer dokumentacija ima dodatne zadatke ako se radi u timovima. Kada kažem tim mislim na barem 5 ljudi.

Druga je zamka da se dokumentacija ne podbrka sa METODOLOGIJOM. Zbog toga je i moja opaska o potrebi definicije.

Treća je zamka da se na dokumentaciju web projekta gleda iz ugla samo potpuno novih projekata, a ne i onih iz oblasti redizajna, reinženjeringa ili recimo dodavanja ili obogaćivanja funkcionalnosti.

Četvrta zamka je da se o dokumentaciji priča samo iz ugla programera ili dizajnera ili dizajnera interaktivnosti ili promotera ili biznis konsultanta ili istraživača ili brand managera... itd.

Na kraju krajeva ključno je pitanje: Koliko je klijent spreman da plati izradu takve dokumentacije? Ili isto to iz drugog ugla: Koliko se domaćih projekata radi u timovima?

Moja dokumentacija iz "one man show" projekata svodi se najčešće samo na tekst ponude koja sadrži:

- kratak opis tehnologije
- opis i odbrana strukture sa funkcionalnostima
- opis prirode i načina održavanja

Klijentima obično uz ovo ide rečenica: "Bez velike birokratije ipak imamo poštenu situaciju: vi tačno znate šta dobajte, a ja znam tačno koliko imam posla!"

Radeći u velikim timovima ovde i u inostranstvu, načitao sam se projektnih dokumentacija za zaista velike web projekte (FastWeb, Pirelli, Iveco, DeAgostini...). Zbog toga ponavljam da je dokumentacija za rad u većim timovima SASVIM druga priča.
Stevan Majstorović
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.beotel.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Projektna dokumentacija04.09.2004. u 04:44 - pre 238 meseci
da se nadovežem na prethodne dve poruke.. priču treba da ograničimo (ili bar podelimo) na "male i srednje" projekte sa jedne, i velike projekte sa druge strane.

// napomena: pošto se ne bavim samo webom, moje mišljenje se zasniva i na iskustvu iz ne-web (znači "čisto" softverskih) projekata, pošto su po nekim pitanjima dovoljno slični..

a niti sam ja stručan da definišem tačnu granicu, niti ta jasna granica postoji, ali kao neki rule of thumb (koji je prevod za ovo?) može da posluži tim od minimum 4-5 čoveka, i rad od minimum isto toliko meseci, za veliki projekat.

što se ovih manjih i srednjih tiče, lično nisam učestvovao ni u jednom projektu bez bar neke osnovne dokumentacije, bilo da sam ja bio nosilac projekta, bilo da je to bio neko drugi (jednostavno nisam hteo).

to se uglavnom, slično kao što je majstor opisao, svodi na neku kombinaciju projektne dokumentacije, specifikacije, i ponude koja ide klijentu, opet da bi postojala neka garancija (crno na belo ;) o ugovorenom poslu, za obe strane naravno. a ako ja nisam nosilac projekta, onda na taj deo komunikacije sa klijentom ne mogu mnogo da utičem, ali bar insistiram na internoj dokumentaciju (opet zgodna u slučaju nesporazuma ;).

i sve se to uglavnom svodi na word fajl reda veličine jednocifren/blago dvocifren broj stranica texta, što sa eventualnim slikama (i scrn.shots) može da bude i nešto veće..


a kod većih projekata, koliko sam ja imao iskustva, ili:
1) praktično nema nikakve dokumentacije (kao što bluesman reče ;)
2) postoji poseban čovek zadužen za dokumentaciju, znači ne istovremeno i developer (odnosno, neko drugi osim mene ;)
3) ili je zahtev za dokumentacijom uključen u zahtev za ponudu (recimo za tender), pa se 90% dokumentacije radi za potrebe same ponude (odnosno pre ugovaranja/početka posla), i tada dokumentaciju uglavnom zajedno piše ceo tim koji će i raditi na projektu (neko više neko manje).

dakle, ja sam učestvovao u pisanju dokumentacije u ovoj trećoj varijanti (baš za tender), i moram da priznam da posao uopšte nije naivan. nas šestoro je na tome radilo skoro nedelju dana, i rezultat je bio preko pola hiljade stranica (naravno, nismo sve pisali za tu priliku, korišćena je i dokumentacija sa projekta koji se razvija godinama).


na kraju, još nisam naišao na projekat koji spada negde između ove dve opisane grupe (znači, kao što goran navodi primer, da jedan čovek, izvodi jedan sajt, za jednu firmu, ili slično), a koji istovremeno opravdava toliko detaljnu projektnu dokumentaciju (značajno detaljniju od one opisane za prvu grupu projekata).

jel kao što majstor reče, birokratija NE SME sama sebi biti cilj, pošto je to besmisleno!
 
Odgovor na temu

Goran Aničić
Goran Aničić
Novi Sad

Član broj: 7404
Poruke: 414
*.51.EUnet.yu

Sajt: www.personalmag.rs/blog/o..


Profil

icon Re: Projektna dokumentacija04.09.2004. u 13:08 - pre 238 meseci
Drago mi je da se tema rasplamsala i da se u nju uključilo više relevantnih osoba, kao što je između ostalih i Steva Majstorović. Pozdrav Stevi.

Elem, da se vratimo na temu. Kada sam i započinjao temu mislio sam na projektnu dokumentaciju koja je u službi projekta, odnosno cilja, bez obzira na veličinu projekta, cenu i broj uposlenih ljudi.

Najprostije, projektnu dokumentaciju možemo podeliti na onu internu (razvojnu) i onu drugu koja ide klijentu, naravno ako ima zahteva za istom. Postavljajući ovu temu prvenstveno sam mislio na ovu INTERNU, odnosno onu koja je u funkciji planiranja, vođenja i izvršenja projekta.

Steva je pomenuo da treba obratiti pažnju i projekte čija je svrha redizajn, reinženjering ili nekakva nadogradnja. Pa upravo kod ovakvih projekata vama je kao izvršiocu posla preko potrebna projektna dokumentacija nastala u primarnoj produkciji. Inače, sve radite iz početka, a da li tako baš mora.

Citat:
-zombie-: na kraju, još nisam naišao na projekat koji spada negde između ove dve opisane grupe (znači, kao što goran navodi primer, da jedan čovek, izvodi jedan sajt, za jednu firmu, ili slično), a koji istovremeno opravdava toliko detaljnu projektnu dokumentaciju (značajno detaljniju od one opisane za prvu grupu projekata).


Ovo bi značilo da iza web projekata ne bi trebalo da ostane ni jedan jedini dokument u bilo kom obliku (štampani, elektronski). Banalan primer sa starta bilo kog projekta je jasna DEFINICIJA CILJA PROJEKTA, odnosno očekivanih rezultata i kasnije merljivosti tih rezultata. Iza ove primarne radnje mora da ostane neki traga, kao referenca, kako bi na njega kasnije mogli da se pozovu i klijent i izvršilac posla, u bilo kojoj funkciji. Ovaj dokument trebli bi da usvoje ili bar da imaju na umu, svi koji su uključeni u proces razvoja, od dizajnera do promotera (u timskom okruženju), odnosno samostalni izvršilac posla (one man show).

Znači, diskutujemo o projektnoj dokumentaciji koja je svrsishodna i u funkciji projekata.




ICT magazin
IT, Mobile, Gaming online magazin
------------------------------
Blog
Svakodnevnica Blog Auto blog
------------------------------

Kompjuterski e-zine
Personal magazine
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
*.nspoint.net.

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Projektna dokumentacija04.09.2004. u 13:21 - pre 238 meseci
Projektna dokumentacija koja se kreira sa aspekta konsalting agencije zavisi od konkretnih zahteva klijenta, kao i od sredstava koja klijent želi da uloži za kreiranje. U najčešćem slučaju kreiramo dokument koji se zove Koncept Web sajta (ili Koncept nastupa firme na Internetu, u zavisnosti od potrebnih elemenata - da li ima više ili manje opisa online/offline poslovnih procesa). Cena upravo zavisi od potrebnih elemenata u ovom dokumentu - ako vas zanima ova tematika, pročitaćete članak o tome u sledećem broju mog online časopisa koji se šalje za koji dan.

Druga najčešća varijanta je kreiranje dokumenata Koncept i Scenario Web sajta. O scenariju možete pročitati u mojoj knjizi :) Mislim da ima nešto i na mom sajtu. Inače, u poslednje vreme radimo na tome da se što je moguće više približimo standardu kreiranja ovog dokumenta na nivou spajanja upotrebne vrednosti za sektor marketinga i za mogućnost korišćenja istog dokumenta od strane Web developera i Web dizajnera. Verujte, nije jednostavno. Za uzor se uzimaju iskustva iz sličnih projekata u EU.

Dokumenti koji se još mogu kreirati su (nedavno smo prvi put uspeli da ugovorimo konsalting na nivou kreiranja skoro svih vrsta dokumenata koji se nude u mojoj agenciji):

A Strategija nastupa organizacije na Internetu
1. Upitnik za kreiranje online strategije
2. Strategija poslovnog nastupa organizacije na Internetu
... iz ovih dokumenata se kreiraju (nekad jedan dokument, nekad oba)
3. Internet biznis plan
4. Internet marketing plan
5. Internet PR plan (Online PR Strategy)
... na osnovu prethodnih dokumenata kreiraju se
6. Projektni zadatak izrade Web sajta
7. Tender za izradu Web sajta (elaborat koji uključuje i Vendor Analysis - više o tome u online obuci)
8. Koncept
9. Scenario

B Redefinicija nastupa
Podrazumeva različite vrste elaborata - usability, SEO, prethodno navedeni dokumenti i sl.

C Online advertizing i PR aktivnosti
Internet media plan
Internet PR plan - executive level

D Evaluacija
Različite vrste izveštaja

Mislim da sama detaljnost ovog prikaza i namena ovih dokumenata govori o njihovoj upotrebljivosti :)

Što se tiče formata upita za klijenta i njihov output (odgovor), sve zavisi od same firme (i od toga šta se konkretno radi). Najčešće se praktično ništa ne dobije, pa se "hvataju beleške". Naravno, nije uvek tako.
 
Odgovor na temu

byTer

Član broj: 10936
Poruke: 1221
*.info-net.co.yu

ICQ: 47761626


Profil

icon Re: Projektna dokumentacija04.09.2004. u 23:03 - pre 238 meseci
Citat:
Koncept nastupa firme na Internetu...


Mislim da ovo zapečaćuje diskusiju... nakon sve teorije koja je iynesena, ni sam nisam mogao da pronadjem pravu sintagmu za ono što je potrebno. Stvarno je Internet danas mesto na kome može da se vodi čitav biznis... To što je Goran provalio nekog čoveka da mu firma slabo posluje sa trenutnim stanjem, to je više njegova zasluga, a ne povod da se upustamo sad tamo u neku projektnu dokumentaciju ili bilo šta slično.
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.249.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Projektna dokumentacija05.09.2004. u 03:54 - pre 238 meseci
Nista te nisam razumeo sta si hteo da kazes - pogledacu sutra, mozda sam previse umoran.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Goran Aničić
Goran Aničić
Novi Sad

Član broj: 7404
Poruke: 414
*.20.eunet.yu

Sajt: www.personalmag.rs/blog/o..


Profil

icon Re: Projektna dokumentacija05.09.2004. u 11:39 - pre 238 meseci
Citat:
byTer: Mislim da ovo zapečaćuje diskusiju... nakon sve teorije koja je iynesena, ni sam nisam mogao da pronadjem pravu sintagmu za ono što je potrebno. Stvarno je Internet danas mesto na kome može da se vodi čitav biznis... To što je Goran provalio nekog čoveka da mu firma slabo posluje sa trenutnim stanjem, to je više njegova zasluga, a ne povod da se upustamo sad tamo u neku projektnu dokumentaciju ili bilo šta slično.


Zbog ovakih komentara postavljanje bilo kakave ozbiljne teme na forumu postaje besmisleno i bespredmetno.
ICT magazin
IT, Mobile, Gaming online magazin
------------------------------
Blog
Svakodnevnica Blog Auto blog
------------------------------

Kompjuterski e-zine
Personal magazine
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Projektna dokumentacija06.09.2004. u 08:42 - pre 238 meseci
Citat:
Goran Aničić: Najprostije, projektnu dokumentaciju možemo podeliti na onu internu (razvojnu) i onu drugu koja ide klijentu, naravno ako ima zahteva za istom. Postavljajući ovu temu prvenstveno sam mislio na ovu INTERNU, odnosno onu koja je u funkciji planiranja, vođenja i izvršenja projekta.

Neko je rekao ranije da se dokumentacija za manje i veće timove dosta razlikuje. Mislim da to nije (baš) tačno.

Recimo, funkcionalnu specifikaciju treba da imaš i kad radiš solo (kao što neko reče zbog čistog računa s klijentom) i kad radiš projekat sa 10 ljudi.

Kad razvijaš API koji posle koristiš u projektima, treba da pišeš kasvetan help za njega, bez obzira na to da li će ga koristiti još 100 ljudi ili samo ti kroz 6 meseci.

Procene vremena za funkcionalne celine treba da imaš da bi znao koliko da će sve da košta, opet bez obzira da li radiš sam ili radi tim.

Razlika je jedino u dodatnim dokumentima koji opisuju alokaciju resurAsa kad projekt menadžer ne može sve da drži u glavi (ko kad šta radi).

Da odgovorim i na pitanje, ovo iznad nabrojano smatram neophodnim minimumom (interne) dokumentacije za bilo koji projekat.
 
Odgovor na temu

majstors
Stevan Majstorović
ceo
Novi Sad

Član broj: 7986
Poruke: 6
*.panline.net

ICQ: 2882974
Sajt: www.majlab.com


Profil

icon Re: Projektna dokumentacija06.09.2004. u 23:36 - pre 238 meseci
Citat:

Neko je rekao ranije da se dokumentacija za manje i veće timove dosta razlikuje. Mislim da to nije (baš) tačno.


OK, poenta moje tvrdnje ide u smeru:

Citat:

Ovde postoji zamka da se ljudi koji će i koji su postovali ovde posmatrati dokumentaciju iz "one man show" ugla, jer dokumentacija ima dodatne zadatke ako se radi u timovima. Kada kažem tim mislim na barem 5 ljudi.


Dakle, radi se samo o tome da su različite realne potrebe za dokumentacijom onda kada to radi tim i onda kada to radi pojedinac. Veći timovi ČAK ni ne mogu funkcionisati bez obimne dokumentacije! Manji sigurno mogu.

Citat:

Pod realnom potrebom podrazumevam da ti dokumenti koji se kreiraju imaju stvarnu upotrebu, jer pisanje dokumentacije zbog nje same ili zbog pokušaja kasnije eventualne upotrebe kod sledećih poslova, ili da bi te neko potapšao po ramenu ili iz šminkerskih pobuda - SIGURNO nisu opravdani razlozi.


Da li neko zaista misli da su navedene nerealne potrebe za dokumentacijom tržišno održive? Hoće li svako da plaća baš svaku skribomaniju? Ili sa druge strane, ima li ovde nekog ko piše dokumentaciju za džabe? Imam onda posla za njega!

(verovatno postoje izuzeci koji potvrđuju pravilo)

Naprosto, sa povećanjem broja članova tima povećava se potreba za višim stepenom kvaliteta i kvantiteta dokumentacije. Ne znam da li da se upuštam u dokazivanje ove tvrdnje... previše je očigledno - poput nekog aksioma. Ipak, neki pokušaj dokazivanja izvešću kroz tri pitanja:

Zar smerovi ove naše rasprave ovde ne pokazuju da je komunikacija između više ljudi kompleksnija od recimo dijaloga ili monologa?

Zar nekoliko ovde iznesenih RAZLIČITIH struktura "uobičajene" dokumentacije ne pokazuje da je dokumentacija između ostalog zavisna i od veličine tima?

Zar postoji univerzalni recept za pisanje dokumentacije, pa da se kaže da je ona ista za sve? Ako postoji zašto uopšte raspravljamo o tome?
Stevan Majstorović
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.82.eunet.yu



+1 Profil

icon Re: Projektna dokumentacija07.09.2004. u 02:36 - pre 238 meseci
Citat:

Zar postoji univerzalni recept za pisanje dokumentacije, pa da se kaže da je ona ista za sve? Ako postoji zašto uopšte raspravljamo o tome?


Mislim da bi trebalo da postoji, u tome i jeste stvar. Znaci, kao sto je Dragan naveo postoje pitanja na koje treba dati odgovore, sta, ko, kada, kako, zasto, alternative, planovi, rokovi...

Samo sto za jednostavnije projekte verovatno pises manje, za komlikovanije - mora vise da se planira. To je po meni prva faza planiranja. Pra-pocetak.

E sad, ako je one man show, kao sto rekoh, neke stvari se podrazumevaju pa ih neces ni pisati, ali bar neki nivo dokumentacije je neophodan, pa makar bila obicna To Do lista...
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Projektna dokumentacija07.09.2004. u 08:29 - pre 238 meseci
Citat:
majstors: Naprosto, sa povećanjem broja članova tima povećava se potreba za višim stepenom kvaliteta i kvantiteta dokumentacije. Ne znam da li da se upuštam u dokazivanje ove tvrdnje... previše je očigledno - poput nekog aksioma.

Po cenu da uđem u cepidlačenje moraću da dovedem gorenavedenu, kahm, aksiomu pod sumnju:

Zamisli jedan fiktivni projekat. Isti projekat može raditi 10 ljudi ajde recimo mesec dana ili jedan čovek ajde recimo godinu. Tvrdim da je i za jedan i za drugi slučaj potrebna mal' te ne ista dokumentacija (samo što je resurs plan jelte daleko jednostavniji).

Naravno, kad čovek radi sam, može da zakine na dokumentaciji ali to je kao da seče granu na kojoj sedi. Isto tako može da zakine i tim ako se recimo odluči da celokupnu komunikaciju obavlja usmeno. Teoretski moguće ali zahteva dozu samodestruktivnosti i mazohizma koja se retko sreće (osim kod Srba, to se ne računa).

I poređenje foruma sa projektnom dokumentacijom ti nije baš adekvatno. Forum je razmena mišljenja, dokumentacija je pre svega jednosmerno (naglašavam pre svega, ne isključivo) prosleđivanje uputstava i objašnjenja drugima ili sebi.

Moja poJenta je da kvalitet i kvantitet dokumentacije daleko više zavisi od obima i prirode projekta nego od veličine tima.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Projektna dokumentacija07.09.2004. u 14:04 - pre 238 meseci
Mislim da uopste ne treba diskutovati o tome da li je dokumentacija potrebna - neophodna je.

Sta ce dokumentacija da sadrzi zavisi od konkretnog posla. Kada se radi o velikim poslovima (velicinu posla uvek ocenjujem na osnovu potrebnog vremena, i tehnologija koje se koriste a ne na osnovu vrednosti) potrebno je zaista i mnogo i to detaljne dokumentacije. Za sitne poslove, cesto je dovoljna i skica na papiru. Nekada ta dokumentacija ne dodje do klijenta ali interno je svakako potrebna, makar i kao ToDo lista, sto rece Bluesman. Sto se sadrzaja tice, stoji da je struktura dokumentaciej uvek ista, samo se menja znacaj stavkizavisno od obima posla. Nekada se mnoge stvke mogu podrazuemvati, nekada i zanemariti, nekada ej nsto bitnije, nekada nesto drugo, ali je sustina ista.

Moje iskustvo je da klijenti najcesce ne ocekuju nikakvu dokumentaciju i obicno nisu ni spremni za ozbiljan razgovor o sajtu koji zele da imaju, iako imaju ozbiljnu zelju da ga imaju. Ako zahtevi nisu veliki, dovoljan je razgovor sa klijentom na licu mesta da bi se utvrdilo sta mu treba i koliko je spreman da ulaze u sajt, ali mi sve cesce insistiramo na nekakvoj dokumentaciji makar i forme radi.

Pravilo je da ovakav pristup daje pozitivne rezultate. Pre svega, bitno je da klijent i sam uvidi da oko izrade prezentacije treba da razmisli u potrosi neko vreme da artikulise sta zaista zeli. Mi smo tu da mu damo ideje, konkretne predloge kao i vise resenja za neke ideje. U obzir se uzimaju i same mogucnosti klijenta da obezbedi odgovarajucu podrsku sa svoje strane (pre svega to se odnosi na obezbedjivanje azurnosti podataka) i ne retko, klijentu predlazemo jednostavnije, manje funkcionalno i jeftinije resenje kao opciju jer procenjujemo da skuplje i bolje resenje ne moze da zazivi jer klijent ne moze da postigne da obezbedi azurnost takvog sajta.

Kroz razgovor dodje se do neke konacne slike sta i kako treba uraditi. To pretocimo u dokument koji zavisno od obima i sadrzaja nazivano predprojekat ili projekat i prilazemo uz ponudu. Tako korisnik dobije napismeno sta ce dobiti za odredjeni novac sto je jezik koji oni lako razumeju. Cak i ako nije konacno odluceno sta ce biti sadrzaj sajta, navodimo razlicite opcije, sto opisno sta one sadrze sto kroz ponudjenu cenu za izradu.

Obavezan deo takve dokumentacije je i kakav sve materijal je potreban za izradu i ko sta od toga treba da obezbedi sto je vrlo znacajno, jer se jednim takvim zaokruzenim dokumentom definise skoro sve sto se moze predvideti u procesu izrade prezentacije.

Ovakvu dokumentaciju obicno ne naplacujemo, ako po obimu ne prelazi mnogo obim posla koji je i inace potreban za izradu ponude sto uglavnom i jeste slucaj. Vise to gledamo kao postavljanje solidne osnove kako bi posao bio uspesno izveden do kraja i naravno naplacen.

Ponekad se desi da, kada vidimo da klijent definitivno ne zna za zeli ali hoce obiman sajt oko koga treba mnogo da se radi, ili ima problema sa sopstvenom organizacijom koja je potrebna da bi se pripremila dobra podloga za sajt mi ponudimo da uradimo samo neku vrstu projekta u opstem smislu, kako bi smo artikulisali sve potrebe i mogucnosti koje klijent ima na raspolaganju i time mu olaksali odlucivanje u kom smeru da krene. Nikada ne uslovljamo izradu projekta time da mi moramo i da udjemo u posao izrade sajta vec u datom momentu svoje usluge ogranicavamo samo na izradu dokumentacije. Korisnik je slobodan da izabere ko ce mu i kada raditi sajt, kao i da odabere da li ce uopste slediti nas projekat ili raditi na svoju ruku.

Pravilo je, da, kada vide dokumentaciju, klijenti odluce i da nas angazuju u realizaciji. Vrlo se jasno vidi promena u pristupu celoj stvari kada klijent prouci dokumentaciju i kada mu bude jasno u sta se upsuta i kakve su mu sve mogucnosti.

Ovo se naravno odnosi na ono sto bi se svrstalo u jednostavne ili srednje prezentacije ali cesto je primenjivo i na sajt koji sarzi samo jednu jedinu stranu. Kada su u pitanju obimniji poslovi, onda na scenu stupa dokumentacija kakvu pominje Dragan Varagic. Mi nismo jos naisli na takvog klijenta koji bi bio spreman da plati samo izradu te vrste dokumentacije.

Mogu da iznesem i jedan konkretan primer: imamo jednog klijenta koji nas je kontaktirao po preporuci sa idejom da svoj posao prosiri putem sajta. Njegova ideja ja bila da mu sajt postane cak mozda i osnova poslovanja. Inace se radi o proizvodlji robe koja se moze prodavati preko Interneta.

S obzirom da nije bio spreman da ulozi mnogo novca u pocetku jer mu je posao tek bio u pocetku, uradili smo mu sajt uz minimalne troskove - potpuno statican, ali sadrzajan u dovoljnoj meri. Danas, taj sajt vise nije u upotrebi, jer ga je klijent prevazisao.

S obzirom da smo konstantno radili na promociji sajta i same firme, propracenu ne samo aktivnostima na inernetu nego i na druge nacine, klijent je u ogromnoj meri razvio svoj posao i u jednom momentu je i samom klijentu postalo jasno da sajt kakav je imao, iako korektan po sadrzaju, vise ne zadovoljava njegove potrebe. Odlucio se za ozbiljne promene, a pre svega ozbiljan ulaganja u sajt.

Ali ne samo to. Klijent je morao da reorganizuje skro celu svoju organizaciju unutar firme jer onakva kavu (nije) imao nije mogla da posluzi kao podloga za funkcionisanje sajta onakvog kakav je bio potreban. mi smo i u tom delu imali dosta posla iako to niej direktno vezano za nas posao oko izrade sajta, medjutim, procenili smo da je bolje da mu pomognemo da se organizuje nego da trpimo i mi i on.

Recept sepokazao uspesan i danas on na sajtu ima online katalog, obimnog sadrzaja, potpuno u funkciji njegovog posla, i jos uvek nije zadovoljan i u toku su dalja prosirenja pre svega u funkcionalnom smislu.

Ovog klijenta navodim ako primer koliko je bitno da sam klijent shvati sta je sve potrebno da bi mu sajt imao efekat i koliko je bitno da on bude ukljucen u ceo postupak.

Lako je osmisliti sajt, napraviti dokumentaciju, pa cak i sve isprogramirati. Nema to nikakvu vrednost, ma koliko placeno bilo, ako ne zazivi. A zazivece samo ako klijent razume u sta se upusta sta je sve potrebno da uradi i koliko je bitno da on bude angazovan u celoj stvari. Izrada dokumentacije je jedan od kljucnih faktora da se do toga dodje.
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
*.nspoint.net.

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Projektna dokumentacija10.09.2004. u 07:35 - pre 238 meseci
Ja praktično svoje usluge naplaćujem kroz ovu dokumentaciju, a sve češće mi se javljaju male firme koje žele da im se adekvatno izanalizira poslovni model kroz implementaciju preko dokumenta - Koncept Web sajta (eng. Web Site Plan), gde je sam dokument tzv. deliverable (dokaz da je usluga konsaltinga izvršena). Da ne pričamo o SEO uslugama, ali to je češće na nivou poslova u inostranstvu.
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Projektna dokumentacija23.01.2005. u 04:50 - pre 233 meseci
Znacaj projektne dokumentacije sam svhatio tek u praksi kada sam nastavio da radim jedan vec zapoceti IS {web based} koji nije imao apsolutno ni jedno slovo dokumentacije... jos nisam pohvatao sve konce prethodnika... znaci lakse je krenuti od 0 i raditi svoj projekat nego nastaviti neki bez dokumentacije..

Neko ovde reci da klijenti ne traze ovako nesto, naravno kad ni ne kapiraju o cemu se radi.. :)
Evenutalno traze dokumentaciju u vidu user manual-a..
 
Odgovor na temu

krdr
Dragan Krstic

Član broj: 42434
Poruke: 201
221.221.197.*

Sajt: krdr.ebloggy.com


Profil

icon Re: Projektna dokumentacija17.04.2005. u 08:47 - pre 230 meseci
http://www.sitepoint.com Na ovom sajtu moze se naci bussiness kit, doduse "demo" verzija, ali je jako dobar primer pravilne dokumentacija prilikom izrade internet prezentacije.
krdr
Mozda i proradi
 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: Projektna dokumentacija
(TOP topic)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 32905 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.