Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanja klijentima pre izrade sajta

[es] :: Web razvoj :: Pitanja klijentima pre izrade sajta

[ Pregleda: 5666 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

wRong
Djordje Savic
Beograd

Član broj: 17354
Poruke: 65
*.vdial.verat.net



Profil

icon Pitanja klijentima pre izrade sajta09.03.2004. u 21:23 - pre 245 meseci
Pozdrav svima,
interesuje me koja su to pitanja koja najcesce postavljate
vasim klijentima prilikom pocetnih konsultacija,odnosno koji podaci
su najvazniji pre pocetka izrade samog sajta.
Verovatno iskusni dizajneri
imaju sve ovo u glavi pa ako su raspolozeni da to podele sa ostalima
bilo bi korisno.Neke osnovne stvari.
Nadam se da ce se odazvati ovom pozivu.

Evo ja cu napisati za logo,sto je dosta slicno.

Osnovne informacije pre dizajniranja logo-a:

-prosek godina ciljne grupe
-nivo obrazovanja
-kog pola je vecina ciljne gupe
-da li pripadaju posebnoj etnickoj grupi
-povoljnostii kompanije/proizvoda
-najvaznija prednost za klijente kompanije
-Jedinstvena prodajna vrednost
-prednosti i mane konkurencije
-na sta crtez/znak treba da asocira
-na sta ne treba da asocira
-da li je logo sa znakom ili samo tekstalni
-kada neko vidi logo,na sta treba prvo da ga asocira
-gde ce logo biti koriscen(stampa,web,firma...)

Ako se klijentu ne svidja logo treba saznati sta mu se nije dopalo:
-grafika
-font
-stil
-velicina

 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.30.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta10.03.2004. u 11:10 - pre 245 meseci
Znas kako, na pola ovih pitanja koje si ti dao trebalo bi sam da das odgovor, ne valja previse ni pitati klijenta. Ok, kapiram da ovolikim brojem pitanja zelis da ostavis utisak profesionalca koji zna sta radi i pravi tacno ciljani "proizvod" ali time prebacujes kontrolu u ruke klijenta u potpunosti, a onda si "gotov".

Sto se mene tice ja imam samo par pitanja:
- Koji je rok?
- Da li imate neke posebne zelje ili zahteve (neko recimo insistira da nema nista zeleno, dok je najnoviji "biser" sa kojim sam se sreo u ovom slucaju zahtev da na svakoj strani moda da bude bar nesto crveno jer je cula da je to strahovit psiholoski efekat...)?

Ostalo je sve na meni, a najbolji utisak ostavis ako ti potrosis sat-dva pa malo procunjas i sam procenis ciljnu grupu, godine, obrazovanje....
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
195.178.35.*



Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta10.03.2004. u 13:34 - pre 245 meseci
Manje-više se slažem sa Goranom.
Bolji utisak ćeš ostaviti sa par ključnih pitanja nego izigravajući profesionalca.

Bio to logo ili ne, ne možeš tako gledati, da li je boja, font, veličina ili nešto četvrto...moraš biti fleksibilniji.
Ja recimo kada klijentu pokažem beta verziju, pitam da li je sve u redu i da li mu se sviđa. E onda on recimo kaže, da bi trebalo promenuti boju headera, jer mu je tako lepše...
Sve zavisi, u saradnji sa njim moraš to izmeniti, jer džaba ti ako se tebi sviđa a klijentu ne ili obratno.
Mada već je bilo i reči koliko je procentualno dopustivo menjanje posle beta verzije. Mislim da je optimum ~15%
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta10.03.2004. u 18:09 - pre 245 meseci
Pitanje koji mi se odavno "vrzma po glavi", a evo prave prilike i da ga postavim, odnosi se na korporativno (vizuelni) identitet klijenta.

Da krenem od početne poruke, uopšte da li je posao web dizajnera/web dizajnerske kompanije (već se govorilo na forumu o tačnom značenju ovih termina) da između ostalog klijentu osmišljava i korporativni identitet? Po nekoj logici ovakve stvari se izvode u slučajevima da:

• u Web dizajn agenciji postoji neko ko se primarno bavi ovim pitanjem
• grafički dizajner za Web unutar agencije, ili u slučaju one-person agencije/freelancinga dizajner, "dolazi" iz advertajzing branše i ima prethodna iskustva na tom polju
• advertajzing agencija radi sajt


Prema mojim informacijama (što je jasno vidljivo i pri surfovanju domaćim Webom), ogroman broj web klijenata nema (ili ima tužno) riješeno pitanje korporativnog identiteta, uopšte na koji način riješavate ovo pitanje?
 
Odgovor na temu

wRong
Djordje Savic
Beograd

Član broj: 17354
Poruke: 65
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta10.03.2004. u 20:32 - pre 245 meseci
Pa sad nije mi bas jasno zasto ne treba postavljati puno pitanja obzirom da se ocekuje od mog klijenta da ima vise informacija o njegovim klijenima nego ja.Mozda bi jedina logika bila da ako on nema odgovore na takva profesionalna pitanja onda je bolje i ne pitati ga.U svakom slucaju cenim sve ono sto ste rekli vise iskustva imate u svemu tome.Mada niko nije odgovorio koji podaci
su najvazniji pre pocetka izrade samog sajta,podaci koji su vama vazni nezavisno od izvora kojim se do njih dolazi.
Pozdrav
wRong
Citat:
najnoviji "biser" sa kojim sam se sreo u ovom slucaju zahtev da na svakoj strani moda da bude bar nesto crveno jer je cula da je to strahovit psiholoski efekat...)?

!!!!Sjajno:)
 
Odgovor na temu

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
195.178.35.*



Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta12.03.2004. u 03:32 - pre 244 meseci
@mungos
Upravo to i meni smeta i iz tog razloga sam pokrenuo predlog za otvaranje novog podforuma "Brending".

@wRong
Profesionalac si kada ćutiš i odlično uradiš posao, a u "backendu"(svojoj glavi) sam ocenjuješ klijenta, a ne postavljajući mu milion zamarajućih pitanja na koja verovatno ni nećeš dobiti adekvatan odgovor.

Citat:
Mada niko nije odgovorio koji podaci su najvazniji pre pocetka izrade samog sajta,podaci koji su vama vazni nezavisno od izvora kojim se do njih dolazi.


Sve ono što si naveo je u redu, ali do tog odgovora sam dođi.
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.215.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta12.03.2004. u 10:45 - pre 244 meseci
Veruj mi da ćeš, ako postavljaš previše pitanja klijentu, postati njegov rob i izgubiti svaki kredibilitet. Nije poenta ni da ćutiš već da postavljaš prava pitanja u pravo vreme i to samo u situacijama u kojima je to neophodno. Kada pregovaraš možeš da postaviš i dodatna pitanja, ali umesto:

- "Da li hoćete da radite u PHP/MySQL ili ASP/Access?"

bolje je da pitaš:

- "Da li imate zakupljen hosting negde ili želite da ja to uradim?"

Prvim pitanjem si mu postavio zagonetku jer 90% klijenata nema pojma, a da budemo iskreni boli ih i dupe kako ćeš ti da radiš. Kada ti čovek odgovori na drugo pitanje sa "nemam" onda imaš punu kontrolu, a ako kaže "imam" odeš pa sam vidiš koje tehnologije podržavaju jer sam klijent najverovatnije i ne zna. Jel' kapiraš sada?

Što se corporate identity tiče, tu se uzimaju prilične parice i nije tako jednostavno kako izgleda, ozbiljne firme imaju čitave tomove kataloga koji definišu CI i primenu logotipa i ostalih elemenata. Ako radiš samo to, onda nema pravila, koliko para toliko muzike, ali ako kao deo projekta treba da odradiš i logo, mislim da nije strašno potrošiti sat-dva na par predloga.

Malo je više u pitanju iskustvo, da umeš da proceniš klijenta. Kao deo većeg projekta ti možeš da predložiš da mu promeniš logo i daš par predloga, ali šta ako je on emotivno vezan za postojeći logo, može čovek i da se uvredi jer mu indirektno kažeš "ne mogu da verujem da ti se svidja ovo s*****" a to je teška uvreda za sujetnog čoveka. Ako ništa drugo, ljudi se obično vezuju za svoj logo jer ga imaju "od početka" i to je poslednja stvar koju vole da menjaju bez opsežnih konsultacija i teških odluka.

Rezime: ako hoćeš da radiš i CI bolje je nađi nove firme koje tek počinu, sa starim je to jako teško.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
195.178.35.*



Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta12.03.2004. u 14:32 - pre 244 meseci
Citat:
bluesman:
Što se corporate identity tiče, tu se uzimaju prilične parice i nije tako jednostavno kako izgleda, ozbiljne firme imaju čitave tomove kataloga koji definišu CI i primenu logotipa i ostalih elemenata. Ako radiš samo to, onda nema pravila, koliko para toliko muzike, ali ako kao deo projekta treba da odradiš i logo, mislim da nije strašno potrošiti sat-dva na par predloga.


Naravno da CI nije jednostavan "zanat". Ali je problem što se kod nas jako malo tome poklanja pažnje.

Citat:

Malo je više u pitanju iskustvo, da umeš da proceniš klijenta. Kao deo većeg projekta ti možeš da predložiš da mu promeniš logo i daš par predloga, ali šta ako je on emotivno vezan za postojeći logo, može čovek i da se uvredi jer mu indirektno kažeš "ne mogu da verujem da ti se svidja ovo s*****" a to je teška uvreda za sujetnog čoveka. Ako ništa drugo, ljudi se obično vezuju za svoj logo jer ga imaju "od početka" i to je poslednja stvar koju vole da menjaju bez opsežnih konsultacija i teških odluka.


Imao sam slično iskustvo. Lik je imao jako ružan zeleni logo, koji nikako nije mogao da se uklopi u žuti sajt koji je hteo. U principu izbegavam ovakve poslove, a preferiram ugovore za jasnom naznakom procenta izmene. Sve posle toga se dodatno naplaćuje.
 
Odgovor na temu

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
195.178.35.*



Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta13.03.2004. u 02:36 - pre 244 meseci
Citat:
bluesman:
- Da li imate neke posebne zelje ili zahteve (neko recimo insistira da nema nista zeleno, dok je najnoviji "biser" sa kojim sam se sreo u ovom slucaju zahtev da na svakoj strani moda da bude bar nesto crveno jer je cula da je to strahovit psiholoski efekat...)?


Deluje kao anegdota, ali kad malo analiziraš ima smisla. Čitao sam da crvena stvarno izaziva psihološki efekat u brandingu. Ajd da zanemarimo Coca-colu, obzirom da je nastala još davnih nam 1800-tih kada se jako malo znalo o marketingu. Ali šta misliš zašto dosta na primer novinskih agencija, bar one koje vode računa o identitetu (Večernje novosti, Blic, Glas javnosti, B92(logo)...) preferira crvenu kao identity boju?
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.48.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta13.03.2004. u 02:51 - pre 244 meseci
Jasno je to, kao i svaka druga boja, i crvena ima odredjenu poruku, psiholoski efekata... da ne tupim, ali kada ti neko kaze "stavi na svakoj strani bar nesto crveno jer sam cula da..." to zvuci najblaze receno smesno... Zasto onda ne staviti i zutu, plavu, zeleni, svaka od njih ima psiholoski efekat? Ali to nije tema, zar ne? Daj da bar jednu temu odradimo a da ne zavrsimo na nekoj totalno desetoj prepisci.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

svjetlana
Svjetlana Pejic
Italija

Član broj: 28053
Poruke: 9
217.18.1.*

Sajt: www.weblink.it


Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta09.06.2004. u 11:16 - pre 241 meseci
Na ovom forumu svi misle da najbolje znaju da rade svoj posao, lijepo je imati visoko misljenje o sebi, ja mislim da je ipak bolje misliti da uvijek imamo mnogo toga da naucimo i da smo zajedno jaci....ja tebi dam ono sto znam ti meni ono sto znas, jednostavno da jednostavnije biti ne moze...

Evo sta ja pitam klijenta kada treba da mu uradim site:
Ako ima neke brosure na papiru, pregledam ih da vidim koliko ima teksta, barem meni je bitno da znam ima li i koliko ima teksta, (npr. ako nema puno teksta onda se bacis na grafiku, mozes i da napravis sve u flashu, ako ima puno teksta onda je skroz druga stvar).

Skontam sama cime se bavi i predlozim menu'
(znas ono "profil firme", "nase usluge", "nasi proizvodi", "contakt", "preporuke" i slicno.
Pripremim dvije verzije (prilicno razlicite) u nekom grafickom programu i pokazem mu sledeci put, prodiskutujemo sta mu se svidja a sta ne, ispravim sve sto on zeli (klijent je uvijek u pravu) pokazem mu ponovo i trazim da mi potpise grafiku, onda sve to pretvorim u html ili nesto drugo ovisno sta zeli.

Jesam li ti pomogla?

Hoces da vidis neke moje radove?
www.weblink.it
>> klikni na portfolio da vidis klijente....

Ceca
 
Odgovor na temu

Predrag Gajic

Član broj: 23671
Poruke: 338



+2 Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta09.06.2004. u 13:45 - pre 241 meseci
Alo svjetlana
pogledaj datum poruke koja je napisana pre tvoje...
 
Odgovor na temu

svjetlana
Svjetlana Pejic
Italija

Član broj: 28053
Poruke: 9
217.18.1.*

Sajt: www.weblink.it


Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta09.06.2004. u 14:06 - pre 241 meseci
U ***ote......
nisam obratila paznju, uvijek ima nesto da se nauci....
a jesam li mu lijepo odgovorila?
Ceca
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.227.eunet.yu



+1 Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta09.06.2004. u 15:06 - pre 241 meseci
Jesi, jako lepo, samo mi nije najjasnije kome si odgovarala? meni?
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

svjetlana
Svjetlana Pejic
Italija

Član broj: 28053
Poruke: 9
217.18.1.*

Sajt: www.weblink.it


Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta09.06.2004. u 15:36 - pre 241 meseci
ne tebi nego svima...i nemoj vise da me zezas... ja sam samo htjela da pomognem covjeku i da ucutkam sve pametnjakovice koji cim neko postavi pitanje pocnu, ma nije ti to dobro, najbolje ti je da... ako neko nesto pita, odgovori na pitanje ili cuti...
jesam li te sada iskritikovala?
Ceca
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.2.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta09.06.2004. u 16:18 - pre 241 meseci
Pa valjda jesi samo ne znam zasto. Kada bih ja rekao da hocu nesto da uradim a onda mi neko ko ima malo vise iskustva (u toj stvari) rekao "nije ti to dobro - bolje je onako" - ja bih to cenio a ne bih se durio ko mala devojcica kojoj je brat uzeo lutkicu.

[Ovu poruku je menjao bluesman dana 09.06.2004. u 22:17 GMT]
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Pitanja klijentima pre izrade sajta09.06.2004. u 19:53 - pre 241 meseci
Citat:
svjetlana:
ne tebi nego svima...


Ceco, e nek' si im rekla!

Tako treba ;-))


 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: Pitanja klijentima pre izrade sajta

[ Pregleda: 5666 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.