[Disclaimer]
Ne pada mi na pamet da ovde branim naš obrazovni sistem niti sam predmet „Računarstvo i informatika“. Ima tu manjkavosti koliko hoćete, obrazložiću u nastavku posta. Izvinjavam se zbog dužine posta.
I da, nisam nastavnik.

[/Disclaimer]
Pročitao sam celu temu. Nije mi jasno ono što su Dimković i njegovi sagovornici pisali. Elem, naterali ste me da odem na tavan i da tražim stare knjige iz informatike za srednju školu, jer to što je Dimke pričao postoji već 12-13 godina.
Upisao sam ’99 srednju ekonomsku. Udžbenik „Računarstvo i informatika“ je bio namenjen za prvi razred gimnazije, a koristili smo ga i mi. Verujem da vam je zbog upotrebe „vesele terminologije“ u knjizi dobro poznat autor, Dr. Nedeljko Parezanović.

U knjizi ima deset poglavlja. Navešću vam najbitnije stvari koje se nalaze u ovoj knjizi.
Prvo poglavlje, „Računarstvo i informatika“
Citat:
U ovom udžbeniku obrađuju se sadržaji iz računarstva i informatike. Pre izlaganja ovih sadržaja u ovom poglavlju će biti reči o predmetu izučavanja i nastanku računarstva kao stručne i naučne discipline, kao i o značaju računarstva i informatike u savremenom društvu.
Zatim ide lekcija „Predmet izučavanja informatike i računarstva“, u okviru koje se izučava šta su podatak i informacija, šta je informatika, šta je računarstvo, objašnjava kakav je odnos između informatike i računarstva i na kraju, kakav je značaj informatike i računarstva u savremenom društvu. U ovom poglavlju, učenik srednje škole se susreće sa sledećim definicijama:
Citat:
Podatak je formalizovana prezentacija činjenice ili ideje pogodna z akomunikaciju, interpretaciju i obradu od strane ljudi ili mašina.
Citat:
Informacija je saznanje koje je prihvatljivo za žive organizme ili upravljačke mašine.
Citat:
Podaci su sirovina iz koje se obradom dobijaju informacije.
Citat:
Informaciona tehnologija obuhvata sve metode, tehnike i sredstva za čuvanje, obradu i prenos informacija.
Citat:
Nauka čiji je predmet istraživanja informacioni sistem ili informacioni aspekt u bilo kom drugom sistemu zove se informatika.
Citat:
Program je spisak instrukcija kojima se računaru saopštava način rešavanja određenog zadatka.
Citat:
Računarstvo je naučna disciplina koja izučava šta se i kako može rešiti pomoću računara.
Naravno, na kraju poglavlja postoji 6 pitanja, koja traže od učenika kratko objašnjenje i prepričavanje pređenog gradiva.
Drugo poglavlje, Računarski sistem
U ovom poglavlju se učenik uvodi u osnove računarskog sistema: spominju se ulazni uređaji, izlazni uređaji i spoljne memorije. Govori se o osnovnom hardveru, šta je mikroračunar, operativna memorija, mikroprocesor, tastatura, miš, monitor, štampač, modem, zvučna kartica. Spominju se i disketa, disk, kompakt disk, magnetna traka… Zadnja lekcija u ovom poglavlju nosi naziv „Povezivanje računarskog sistema“ – da ne dužim, lekcija se završava tako što se kaže da „računar ispravno radi ako se na ekranu pojavi odzivnik c:\> ¬- što je opet sasvim u redu ako se ima u vidu da je prvo sledeće poglavlje operativni sistem MS-DOS.
Treće poglavlje, Operativni sistem MS-DOS
Na prvoj strani poglavlja se nalazi sledeća definicija:
Citat:
Operativni sistem čini kolekcija sistemskih programa koji omogućavaju komforno, efikasno i pouzdano korišćenje računarskog sistema.
U ovom poglavlju se, zatim, priča o inicijalizaciji sistema, detaljno se objašnjava „odzivnik“ c:\>, kako se unose komande, objašnjava se da postoje tekstualne i tastaturne komande...Zatim se priča o verzijama operativnih sistema, (ovde je DOS 6.2), kako promeniti vreme i datum.
Zatim se dolazi do lekcije „Koncept teka i kataloga“ u kome autor objašnjava šta su fajlovi i folderi i uvodi nesrećne termine „teka i katalog“. Na stranu glupa terminologija, Parezanović je ovde sasvim lepo objasnio identifikatore uređaja (Ai B za flopi uređaje, C i D za drajvove) i dao vrlo prihvatljivo objašnjenje koncepta fajlova i foldera. Lepo je objasnio „koreni katalog“ i sve podfoldere.
Da nastavim, u sledećim lekcijama, čovek objašnjava kreiranje korenog kataloga, kako se formatira flopi disketa, a zatim navodi neke osnovne komande za rad sa folderima, kao što su dir sa nekim podkomandama, MD, CD, RD. Zatim prelazi na „rad sa tekama“, gde objašnjava kako iskopirati fajl, kako ga odštampati, RENAME, DEL, XCOPY. Zatm objašnjava strukture kataloga i način primene komande TREE, ATTRIB...
Na kraju poglavlja se nalazi Mali praktikum DOS-a, u okviru koga se nalazi ukupno 50 pitanja i vežbi koje, ako ih učenik uz pomoć nastavnika proradi, nema šanse da ne nauči rad u DOS-u.
4.
Grafički programski sistemi WINDOWSI – u ovom poglavlju se obrađuju Windows 3.1 i Windows 95. Windows 3.1 je obrađen prilično skromno. Na kraju nastavne jedinice postoji „Mali praktikum Windowsa 3.1x“ koji obuhvata Upoznavanje Windowsa, Korišćenje sistema za pomoć korisniku, pokretanje aplikacija, Uređenje otvorenih programskih grupa, Rad s tekama i Kraj rada sa Windowsom.
Kada je Windows 95 u pitanju, na početku se objašnjavaju pojmovi: Prozor, Meni, Ikona, Kursor, Informativni prozor, Dijaloški prozor. Nakon ovoga, nailazi lekcija „Kako radi Windows 95“ u kojoj se objašnjava radna površina Windows-a. U narednim lekcijama se objašnjava Rad sa aplikativnim programima, Instaliranje programa, Korišćenje programa, Pokretanje više programa (gde je sasvim lepo objašnjen koncept multitasking-a), Brisanje programa. Jedna od bitnijih lekcija je i „Rad sa tekama i katalozima“ gde je vrlo lepo objašnjeno kako rukovati fajlovima i folderima (kopiranje, premeštanje, brisanje, kopiranje na disketu...). Naravno, na kraju se nalazi „Mali praktikum Windowsa 95“ u kome postoje 23 vežbe.
Navešću preostala poglavlja:
5. Gotovi programi
6. Računarske komunikacije
7. Od ideje do programa
8. Radna sredina za razvoj programa
9. Tipovi podataka i promenljive
10. Programske strukture
Na kraju da dodam. Ne vidim ništa
toliko loše u ovom udžbeniku. Čak su i poglavlja donekle 7 – 10 na mestu, jer učenik treba da stekne makar blagi pojam o tome kako se pišu najjednostavniji programi.
Problem u tome što je ogromna većina nastavnika informatike u srednjim školama glupa ko q rac i nema ni volje ni želje da učenicima prenese konkretno znanje. Samo gledaju da smandrljaju školsku godinu, a za ostalo ih baš briga.
Navešću vam primer. Te školske godine 1999/2000 sam u prvom polugodištu imao manje od 10 školskih časova informatike koji su podrazumevali vrlo skroman rad na računaru. Sve komande je profesor pisao na tabli. Praktičan rad gotovo da nije ni postojao. Sve se svodilo na to da se u prvom polugodištu „proradi“ DOS i da zatim profesor isputuje na tabli đake da li napamet znaju komande DOS-a, bez da nam je prethodno pokazao kako te komande koristiti na računaru. A i taj DOS je učen navrat-nanos, samo ispiše komande na tabli i kaže da ih naučimo jer za 3 nedelje imamo ispitivanje. Ne sećam se kako smo učili poglavlje o Windows-u, ipak je deset godina prošlo, ali se sećam odlično da nam je profa rekao da pročitamo poglavlja 5 i 6 i da nas to neće ni ispitivati!

A u tim poglavljima se baš radi o vrlo bitnim stvarima, koga interesuje napisaću šta se u njima spominje.
Negde sredinom drugog polugodišta je došao Paskal.

Tu je već bilo veselo jer je samo nas nekoliko u odeljenju znalo informatiku, Paskal je samo ubio volju mojim drugarima i drugaricama, jer je profa podrazumevao da „mi osnovne stvari znamo iz osnovne škole“.. .
Šta uopšte hoću da kažem ovim dugačkim pisanijem? Nastavni program i nije bio toliko loš koliko je bila loša opremljenost škola i koliko profesor nije imao pojma da nam prenese znanje. Verujem da je i u ostalim školama bilo isto. Demantujte me ako grešim.
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -