Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?

[es] :: Web dizajn i CSS :: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?
(Zaključana tema (lock), by Aleksandar Ružičić)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 28715 | Odgovora: 105 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zox
Belgium

Član broj: 4402
Poruke: 197
*.access.telenet.be.



+1 Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?11.11.2008. u 02:59 - pre 188 meseci
@Predrag Supurovic

E svaka ti je ko u vladike. Potpisujem sve i do jedne koju si rekao.

CSS je svakako kvalitativni napredak u odnosu na old-fashioned nacine ali stav i nacin razmisljanja koji pojedini CSS fanatici imaju je pa... gotovo zabrinjvajuci do te mere da ih treba obraditi i Zakonom o verskim zajednicama (cim imaju svog gurua onda imaju i sektu a onda su i /verski/ fanatici ;) )

Predraze sve sto si rekao stoji. Narocito nacin kojim se ophodis u diskusiji sa (mladjim) kolegama. Argumentovano, razlozno i cinjenicama. Evo cak i ja koji nemam pojma o tabelama (;) posle 20 g u IT) bih se priklonio tvom stavu: tabele su mozda linija manjeg otpora i dokaz nepoznavanje visokosofisticiranog CSSa ali sve dok ne prave probleme ni u jednom poznatom zivom browseru - ja cu ih licno koristiti jer ni mene ni moje klijente ne boli glava a to sto ce se "tvorci
standarda" i gurui koji rade za strane firme zivcirati, neka mi oproste.
Onog momenta kada CSS resi sve probleme ovde iznete, naravno da necu razmisljati.
 
0

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?11.11.2008. u 03:47 - pre 188 meseci
@Zox:

Nisam siguran da Predrag zagovara takav stav. Danas zaista ne bi trebalo da koristiš tabele za layout. Da, postoje situacije kada ovo pravilo možeš da prekršiš (npr. kada je CSS hack toliko ružan da tabela bude manje zlo). Da, CSS nije idealan i ne treba se zanositi da on potpuno razdvaja sadržaj od prezentacije (mada je uglavnom vrlo blizu i pruža realnu korist primenom). Ali to što CSS ima mana, ne znači da su tabele OK.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
0

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?11.11.2008. u 06:16 - pre 188 meseci
Kako vam se ovo čini? Je l' može da bude novi "srebrni metak"? http://www.w3.org/TR/css3-layout/
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
0

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?11.11.2008. u 08:39 - pre 188 meseci
Upravo to Gorane. Kada to bude zazivelo, tabela ce otici u istoriju kada se radi o layout-u.
 
0

WOW
Beograd

Član broj: 33478
Poruke: 172
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?11.11.2008. u 13:35 - pre 188 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Valdja si hteo da kazes - "treba da bude jezik za semanticko prikazivanje podataka", posto on to nije ili se bar u kombinaciji sa CSS-om ne korsiti kao takav.

Naravno, i xHTML i HTML se konstanto unapredjuju i konacni cilj je potpuna odvojenost sadrzaja od forme. Dok taj dan ne dodje ja cu uvek radije korisiti nesto sto barem delimicno odvaja sadrzaj od forme, nego nesto sto uopste ne odvaja...

Citat:
Predrag Supurovic:
Aha, a sta ces recimo sa ovakvom situacijom: da bi se sajt boljeoptimizovao za pretrazivace, praksa je da se sadrzaj stavlja na vrh strane a da se navigacija i drugi sadrzaj savljaju na dno dokumenta. Tako je znacajan sadrzaj dokumenta blize vrhu strane i bolje se indeksira.

Pa zapravo vecina dobrih web pretrazivaca je sposobna da prepozna sta je meni a sta je sadrzaj... A to prepoznavanje im olaksava i to sto se meni i sadzaj nalaze u razlicitim div tagovima, a ne u jednoj tabeli...

Citat:
Predrag Supurovic:
Sta sad kada neko ko ne vidii korsiti specijalan program za "citanje" naidje na takvu stranu? Program ce da krene d amu cita sadrzaj strane a navigaciju ce ostaviti nakraj. Po svoj usability logici, coveku prvo treba ponuditi meni da bi izabrao sta ce d acita, narocito njemu, jer ne vidi i mora mu se omoguciti prakticniji nacin za citanje od toga da mora da procita celu stranu da bi stigao do menija koji se nalazi na kraju. Gde je tu semantika?

Semanticki bi valjda bilo da se u dokumentu mogu oznaciti deo koji predstavlja navigaciju i deo koji predstavlja sadrzaj, upravo zato da bi programi koji citaju slepima i slabovidima mogli da znaju sta je sta pa da coveku prvo procitaju meni, bez obzira gde se on stvarno u dokumentu nalazi i cak da nakon citanja menija zaustave dalje citanje da bi covek mogao da se odluci da li ce da otvori neku drugu stranu ili zaista zeli da tekucu procita do kraja.

Zato se na samom vrhu stranice stavlja link Skip To Content (Preskoci na sadrzaj), pa onda negde ispod toga se nalazi meni, a zatim negde ispod toga sadrzaj... Tako ljudi koji slusaju stranicu mogu da preskoce slusanje menija i odu pravo na sadrzaj, a mogu i da slusaju meni odmah ispod tog linka...

A sada pre nego sto postavis podpitanje procitaj celu W3C preporuku i Zakon 508, jer ja ove ne drzim skolicu za web dizajn i nemam nameru da te poducavam...

http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/
http://www.w3.org/TR/WAI-WEBCONTENT/
http://www.w3.org/TR/WCAG10/wai-pageauth.html
http://www.section508.gov/

Jeste, ima puno da se cita i da se nauci i zato web dizajnom treba da se bave profesionalci...

Citat:
Predrag Supurovic:
Ovo je za sada najblizi pokusaj da objasnite zasto ste za standarde. TAcno, razlog je da bi se na sto vise platformi, a koje postujustandarde, sadrzaj prikazao isto ili dovoljno slicno. Pri tom, bitno je samo da svi postuju isti standard ili, u nasem slucaju vise istih standarda, a sad ko ce koji standarda zaista koristiti to je druga prica.

Tabela jeste deo standarda, na svim veb citacima se prikazuje na isti nacin, tako da se ispunjava potreba da se na razlicitim stranama sadrzaj prikazuje na isti ili slican nacin.

Da star bude zalosnija za tableless zagovornike, cinjenica je da tabela spada u HTML elemente koji su ponajbolje podrzani u svim veb citacima i sa njiam nema mnogo muke oko kompatibilnosti.

Nije stvar u tome da izgleda isto na svim platformama nego da bude korisno na svim platformama. Neka stranica se svakako ne moze prikazivati isto na racunarskom ekranu od 1280x960px i na malenom ekranu mobilnog telefona. Ja obozavam kad se tabele na Operi Mini prikazuju
tri
slo
va
po
slo
va.

Moja prva recenica je bila da HTML nije nacin za pravljenje lepih stranica, nego za prikaz podataka. Znaci ako ces ti da se bavis umetnoscu ti uzmi bojice i papir i nacrtaj nesto lepo...

Naravno, HTML stranice treba da izgledaju lepo, ali ta lepota nikada ne treba da ide na ustrb upotrebnosti strane... (Osim ako ta strana nije strana nekog umetnika gde se upotrebnost moze zanemariti, sto, inace, isto stoji u W3C standardu)

Citat:
Predrag Supurovic:
Upravo tako. Ali jeproblem sto se tableless dizajn toga ne drzi, vec rasteze standard do te mere da mesa semantiku i sadrzaj, korsiteci semanticke elmente kao sadrzaj, pa se tako u dokumente ubacuju elementi koji su semanticki potpuno nepotrebni, ali bez njih ne moze da se postigne odgovarajuci izgled dokumenta.

Ne razumem. Navedi neki primer...

Citat:
Predrag Supurovic:
Code:
#content {/*-->*/margin: 0px 200px 0px 250px;/*<--*/ padding: 0px 10px;}

Upsut, kako ono bi ovo zovete? Fix, tweak, hack?
Je l' ce da radi i ako uklonis to sto je u komentarima? Posto je u komentaru, valjda moze i da se ukloni, svejedno je... :)

Ne zove se ni fix, ni tweak, ni hack... Zove se CSS kod... A posto ti vidim jako dobro poznajes i CSS i table dizajn i zato si nasao shodno da komentarises sta je bolje, odrzacu ti jos jednu kratku lekciju iz CSSa. Nazvacu je

Komentari u CSS-u

Komentari u CSS se otvaraju znacima /* a zatvaraju */. Mogu se prostirati i u vise redova i mogu se izostaviti jer ne uticu na CSS kod...
Dakle ako hocemo recenicu "Predrag ne zna CSS" da stavimo u komentar napisali bismo
Code:
/*Predrag ne zna CSS*/


Ono sto je Darko (ja) stavio u svoja dva kometara su bile dve strelice
- jedna na desno ->
- i jedna na levo <-

...sto je onda izgledalo ovako
/*->*/ komentar sa strelicom na desno
/*<-*/ i kometar sa strellicom na levo

Onda je Darko izmedju dva komentara napisao CSS kod margin: 0px 200px 0px 250px;

Drugim recima njegov kod
Code:
#content {/*-->*/margin: 0px 200px 0px 250px;/*<--*/ padding: 0px 10px;}

i kod
Code:
#content {margin: 0px 200px 0px 250px; padding: 0px 10px;}
su potpuno jedna te ista stvar i ne predstavljaju nikakav hack, fix niti bilo sta slicno...

Citat:
Predrag Supurovic:
Prva stvar, za sta sluzi onaj DIV wrapper. Po principima o razdvajanju sadrzaja od forme, taj div nije dozvoljen, jer nema nikakvu funkciju u vasojo miljenoj semantici koja opisuje strukturu dokumenta. To je element koji je dodat samo zato da bi se mogao postici graficki efekat, pa je stoga nedozvoljen, jer ako si njega stavio, to je isto zlo i kao da si upotrebio tabelu.

Ok za ovo pretpostavaljam da si u pravu, ali kao sto sam rekao xHTML i HTML su uvek u fazi unapredjenja...

Citat:
Predrag Supurovic:
Druga stvar, ne bih bas da ispadnem picajzla, ali me bas zivo zanima zasto koristis <p>&nbsp;</p> da napravis prored izmedju pasusa? Je l' to po semantici tako treba. Cini mi se da sam jos nekog CSS fanatika video da na slican nacin koristi &nbsp; slepo se drzeci semantike i standarda.

Code:
<div id="wrapper">

<div id="header">
<p>Ovo je header.</p>
</div>

<div id="content_wrapper">

<div id="left">
<p>Ovo ide levo.</p>
</div>

<div id="right">
<p>Ovo ide desno.</p>
</div>

<div id="content">
<p>Ovo je sadrzaj.</p>
</div>

</div>

<div id="footer">
<p>Ovo je footer.</p>
</div>

</div>

Ne znam gde ti u ovom kodu vidis <p>&nbsp;</p>??? To je tvoj drug askaratazord dodao dok je 25 minuta pokusavao da promeni width div taga...


Citat:
Predrag Supurovic:
Ali super, hajde sad da vidimo kako ces da podesis da se u headeru sav sadrzaj vertikalno centrira, ali ne znas unapred vertikalnu dimenziju tog sadrzaja, a podrazumeva se da je manja nego vertikalna dimenzija celog zaglavlja.

Vertikalno centriranje je sasvim moguce u CSS-u i izgleda sasvim isto u svim browserima u default podesavanjima... Problem obicno nastaje kada pokusate da smanjite browser na dimenzije manje od dimenzija div-a ili kada povecate font u browseru (View -> Text Size ili kako vec ide na vasem browseru) i stoga je jako nepreporucljivo... Trebalo bi da ce CSS3 specifikacija to popraviti...



Citat:
Predrag Supurovic:
Hoces jos neku zackoljicu? Zameni u HTML-u content i left DIV, jer je uslov da content ide na vrh zbog SEO, ali u prikazu strane mora biti da se 'left' prikazuje levo, 'conent' prikazuje u sredini, a 'right' ide desno.

E to ne mozes da uradis. Da bi floatovao pravilno left i right moraju biti na vrhu. A ti se bolje fokusiraj na kvalitet sadrzaja za SEO, nego na pozicioniranje sadrzaja pri vrhu. Naravno pomaze da su left i right kratki u sadrzini...
Citat:
Predrag Supurovic:
Jos jedan problem? Nek 'left', 'right' i 'content' budu jednake visine, ali svako polje da ima drugaciju boju pozadine i border-a, a ne smes koristiti sliku kao pozadinu

height: 100%; na primer... Ne znam kakve veze ima slika kao pozadina...

Pogledaj http://www.arrowheadgolfnaples.com/ - to je jedan sajt koji sam ja radio (doduse poodavno), na njemu imas height leve kolone koji je 100%... Pogledaj CSS kod, mrzi me da sad trazim i objasnjavam sta sam radio...

Citat:
Predrag Supurovic:
Ali nemoj da ispadne "Imam zivot pa ne mogu da se sa tim bakcem..." Ti si guru, siguran sam da ces ti to za 4.5 minuta da napravis, ako ne i za manje vremena. Pravicemo se da ti verujemo da ces to da napravis iz glave a da neces pretraziti Internet uzduz i popreko, posto na Internetu sigurno neces naci resenje koje ispunjava vase visoke kriterijume semantike, razdvojenosti sadrzaja od forme, i bez bar jednog fiksa, tvika, haka ili kako vec zovete to kad nadjete nacin da prevarite CSS ili neki browser da uradi nesto nalik onome sto vam treba.

Eto nisam trazio po netu uzduz i popreko rekao sam ti odmah i najjednostavnije... Cak sam i postavio link na kome sam to uradio (pogledaj meta tag author ako ne verujes da sam ja radio)...


Citat:
Predrag Supurovic:
Eto na primer, onaj sitni zadacic sa slikom i ramom, koji je, graficki gledano, trivijalnost nad trivijalnostima, cak i u odnosu na tvoj page layout, jos uvek niko od CSS fanatika nije probao da resi.


Koji zadatak sa slikom i ramom?
WOW je simetrija, nije nikakva igra...
 
0

SreckoMicic
Srecko Micic
Novi Sad

Član broj: 75614
Poruke: 196
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?11.11.2008. u 13:42 - pre 188 meseci
Samo jos jednom da naglasim, niko nije ovde rekao da layout MORA da se radi bez tabela, ne mora, ako Vam je lakse radite sa njima.

Koliko je zakljucujem svi se ovde slazemo da je tableless layout bolja praksa, cini mi se i Predrag.

Jedino se ovde lomimo oko toga sto CSS u stvari nije jos 100% savrsen i ne moze bas 100% da zadovolji smernice koje standard predlaze ili odredjuje, pa onda Predrag tu moze da kaze kako je CSS u stvari sh.. jer sa njim ne mozes 100% da odradis ono sto je neko izdefinisao kao idealno stanjel, pokusavajuci da odbrani tabelarni layout, sa kojim budi uzgred receno ne mozes to isto sto ne mozes sa CSS-om, plus sto taj pristup ima jos negativnih stvari pride, dok je jedini plus lezi tu sto, eto sa takav layout uvek izgleda u svim browserima. Samo da naglasim nekim kao sto je Zox, stariji kolega, to sto se on ne prikazuje identicno 100% u svim browserima, nije krivica CSS nego developera browsera (ovde misim na Microsoft), i da CSS moze jos 10x da evoluira a to da ostane i dalje aktuelan problem, a i to se moze resiti uz malo dodatne muke.

Kako nikada ne ulazim u ove diskusije, niti sam neko kome je web development osnovni izvor prihoda pa da imam neko vrhunsko znanje o svemu tome, mada jesam stariji :) i jesam zaradio neki dinar tu, pokusao sam samo staviti naglasak na neke stvari za koje ja mislim da su jako bitne, i koje neko ko se bavi web design-om bi trebalo da ima u glavi, pogotovo ako misli da zivi od ovoga i u buduce, standard, koliko god izgledao nekima smesan, nedovrsen ili sta ja znam, je u svakom slucaju trend kretanja i svako ko to iole ozbiljno shvata zna sta to znaci.

Realno Predraze ti jesi najbolje argumentovao stav koliko je CSS pun rupa i ima dosta mana, ali uopste ne ZASTO je tabela bolja u definisanju layuota. Tacno je, takodje, da si naveo da i ti mislis da je tabeless bolja praksa, ali mnogi koji su pratili tvoju pricu ovde su dosli do zakljucka da je u stvari tabela bolje resenje. Sto za definisanje layouta SVAKAKO nije, bez obzira kakav je CSS sam po sebi!!!! To sto je sad gotovo nemoguce (ili prosto smatram da to nema nikakvog smisla) izvesti onaj primer koji si naveo ne pokazuje da je table layout bolje resenje nego tableless. Sad i ja mogu navesti neki primer koji ti nema sanse da izvedes sa tabelom i da ja kazem eto na osnovu toga table layout nije dobar predjite sad svi na tableless, smesno i klasicno zamenjivanje teza, koje nista ne govori u prilog ovoj temi.


Ali na kraju cini mi se odgovor na ovu temu jeste "Tabela NE u dizajnu" layouta, i da svi koji su pocetnici u web development-u ili ne imaju to na umu, mada ako Vam je lakse uvek sve mozete uraditi u tabelama, kao sto sam rekao na pocetku, a klijente koji zele sajt bez tabela slobodno posaljite kod mene :)
 
0

askaratazor

Član broj: 73681
Poruke: 180
93.86.14.*



Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?11.11.2008. u 16:33 - pre 188 meseci
Citat:
WOW: ... To je tvoj drug askaratazord dodao dok je 25 minuta pokusavao da promeni width div taga...


Ne poznajem gospodina licno, tako da ne mogu da mu budem drug, a to sto delimo neke stavove, ne znaci da moramo biti "oni", a vi ste "ovi" i sl.
Sto se tice dela od 25 min. stvarno necu takve stvari da komentarisem, ljudi koji u jednoj recenici ne mogu da prepoznaju metaforu, ili jos bolje preuvelicavanje da bi se dalo na znacaju objasnjenja, a konstantno koriste "visoko-umne" izraze semantika, logika, globalno, pa onda zakoni, paragrafi, clanovi i ostale stvari koje svaki uspesan prodavac magle mora da zna, time jasno potvrdjuju ono sto moj "drug" kaze da ste pomodari, zaludjenici i osobe toliko pune sebe da nemaju vremena "da poducavaju druge web dizajn", jer ste vi "gurui", a samim tim je bespredmetno uopste i govoriti, a kamoli diskutovati o vasem znanju. Jedino mi nije jasno zasto onda dolazite uopste na forum kome je prevashodna namena obrazovanje i pomoc ljudima koji ne znaju/ne umeju a zele da nauce.
 
0

Aleksandar Ružičić
Software Architect, Appricot d.o.o.
Beograd

Član broj: 26939
Poruke: 2881

Jabber: krckoorascic@gmail.com
Sajt: krcko.net


+44 Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?11.11.2008. u 17:12 - pre 188 meseci
zamolio bih sve ucesnike diskusije da se suszdrze od svih vrsta prozivanja, vredjanja i omalovazavanja inace cu biti prinudjen da temu zakljucam (ipak, pored dosta prepucavanja u temi ima kvalitetnih poruka tako da bi bila steta da se diskusija prekine zbog vredjanja i sl)
 
0

WOW
Beograd

Član broj: 33478
Poruke: 172
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?11.11.2008. u 17:21 - pre 188 meseci
Stvarno? Ne poznajes ga licno? O pa izvini onda... Ja sam mislio da ste vi najbolji drugari od detinjstva, odrastali zajedno, isli u istu skolu, delili uzinu, delili devojke (ili decke), da ste vezani pupcanom vrpcom...

Moje misljenje je da ni Predrag ni ja, niti bilo ko drugi ko se ukljucio u ovu temu ne smatra ljude koji koriste CSS pomodarima i zaludjenicima, niti CSS za pomodarstvo... To je novija tehnologija od tabelarnog dizajna i, hteo to ili ne, i ti ces morati da je jednog dana naucis ako zelis da se bavis web dizajnom...

Licno nemam nameru da se bavim web dizajnom do kraja zivota, niti se smatram guruom (ali hvala tebi sto me smatras takvim), studiram Teorijsku matematiku i primene i to ce biti moja buduca profesija... Smatram da su par linkova i generalnih smernica koje sam postavio sasvim dovoljni da neko sam nauci o stvarima koje sam pomenuo. Ne zelim, niti imam vremena da ikome predajem detaljne lekcije o web dizajnu...

Ne znam gde je iko pominjao "logiku, globalno, zakone, paragrafe, clanove" i ostale "visoko umne" reci (od pomenutih pomenuo sam samo rec semantika), niti zasto bi iko smatrao ove reci za "visoko umne"... To su sasvim obicne reci koje se koriste u svakodnevnom govoru, ali hajde pokusacu od sada ovde da koristim malo krace i jednostavnije izraze za vas ...jednostavnije ljude. (Cekaj... Koliko ti imas godina?)

ES je obrazovni forum? Ja sam mislio da je to geek forum... Evo ja obecavam da necu vise pisati na ovoj temi, osim kao odgovor nekome ko mene citira...

@Moderatorima - Ja sam morao da odgovorim, nisam protivnapadao, necu vise... A i zanima me Predragov odgovor...
WOW je simetrija, nije nikakva igra...
 
0

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?11.11.2008. u 17:30 - pre 188 meseci
Citat:
WOW:
Naravno, i xHTML i HTML se konstanto unapredjuju i konacni cilj je potpuna odvojenost sadrzaja od forme. Dok taj dan ne dodje ja cu uvek radije korisiti nesto sto barem delimicno odvaja sadrzaj od forme, nego nesto sto uopste ne odvaja...


A u cemu je razlika izmedju tabela i CSS. Koriscenje tabela ne iskljucuje korsicenje CSS-a, tako da u oba slucaja imas "nesto sto barem delimicno odvaja sadrzaj od forme" stoje moja teza od pocetka: CSS u pogledju odvajanje sadrzaja od forme nije nista bolji od korsicenja tabele i CSS.


Citat:

Pa zapravo vecina dobrih web pretrazivaca je sposobna da prepozna sta je meni a sta je sadrzaj... A to prepoznavanje im olaksava i to sto se meni i sadzaj nalaze u razlicitim div tagovima, a ne u jednoj tabeli...


Uh, sad dakle na red dolazi i visa matematika... Oslonicemo sa ne to da ce crawler mozda da sam nadje sta je sta u dokumentu iako cemo nafilovati gomilu "wraper div-ova" u dokument da tu ni bog vise ne zna sta je sta :)

Znas kako, jedno od osnovnih pravila je da je bitno da sadrzaj koji treba indeksirati bude sto blizi pocetku dokumenta, a ti primenjuj visu matematuku koliko god zelis.

A ako ti je bas stalo, u vezi tabele standard kaze sledece: http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#tables-layout , sto ce reci tabele mogu sasvim lepo da se koriste za layout ako se to radi kako treba, tj ako to radi onaj ko zna kako se to radi. Ko ne zna, on tvrdi da tabele ne treba koristiti i pljuje po onima koji znaju da ih upotrebe.


Citat:

Zato se na samom vrhu stranice stavlja link Skip To Content (Preskoci na sadrzaj), pa onda negde ispod toga se nalazi meni, a zatim negde ispod toga sadrzaj... Tako ljudi koji slusaju stranicu mogu da preskoce slusanje menija i odu pravo na sadrzaj, a mogu i da slusaju meni odmah ispod tog linka...


Oho, dakle sada pravila o strukturi dokumenta i semantike odredjuju da dokument treba na pocetku da ima par linkova koji vode na odgovarajuci sadrzaj kako bi se oznacilo sta je tu sta. Hocemo li da pravimo neku analizu da li broj sajtova koji stavljaju ovakve oznake premasuje jedan promil ili ne? A i zasto bi to radili kada to prvo nije ni po kojem standardu a drugo, to je sadrzaj koji u vecini slucajeva smeta.


Citat:

A sada pre nego sto postavis podpitanje procitaj celu W3C preporuku i Zakon 508, jer ja ove ne drzim skolicu za web dizajn i nemam nameru da te poducavam...


Ah sad opet dolazi na red malo pateticnog vredjanja kroz preporuke da se procita nesto sto je valjda svako od nas procitao bar jednom... Ja sam uvren da si ti to sve citao ali takodje verujem da nisi ni 10% od toga stvarno primio k znanju, jer da jesi, onda mi ne bi preporucivao literaturu koja je potpuno u saglasju sa mojim stavovima (tj, bolje reci da je obrnuto) dokazujuci mi da ja nisam u pravu i da nesto ne znam. Onaj ko ne zna si ti, ali nazalost si fanatik pa nikad neces priznati da ne znas, ali nema veze, koliko ne znas se vidi iz svake recenice koju napises.

Moras opet to procitati jer ces u tim dokumentima nauciti da tabela nije nepozeljna i da to sto ti ne koristis tabele ne znace i da pravis sajtove koji postuju accessibility - postoje mnogo ozbiljniji zahtevi koje sajt mora da ispuni da bi imao pozitivnu ocenu u accesibilitiju, a da li koristi tabele u layoput-u ili ne, to moze ali ne mora da utice na ocenu.

Vi CSS fanatici pitanje accessibilitija uvek potezete kad neamte druge argumente, iako ni sami ne postujete mnoge ot tihprincipa iz prostog razloga jer se to ne isplati - mnogo bi poskupelo izradu sajta. No, to je svakako tema koja zasluzuje jednuodvojenu diskusiju. Kada su u pitanju tabele ona nema mnogo smisla, posto tabele ne ugrozavaju accessibiliti ako se u layout-u koriste kako treba.

Citat:

Nije stvar u tome da izgleda isto na svim platformama nego da bude korisno na svim platformama.


Kad me citiras, onda bar citiraj doslovno. :)

Citat:

Moja prva recenica je bila da HTML nije nacin za pravljenje lepih stranica, nego za prikaz podataka. Znaci ako ces ti da se bavis umetnoscu ti uzmi bojice i papir i nacrtaj nesto lepo...


Aj da si ovo rekao nekom drugom pa i da prodje ali meni... Koliko sam ja na ES ratovao upravo sa onima koji stavljaju izgled pre svega, doduse u vreme kada si ti jos uvek samo igrao igrice na racunaru, pa je razumljivo da to ne znas.

E svasta, sta sam docekao, da me neko optuzuje da stavljam izgled sajta na prvo mesto....

Citat:

Citat:

Upravo tako. Ali jeproblem sto se tableless dizajn toga ne drzi, vec rasteze standard do te mere da mesa semantiku i sadrzaj, korsiteci semanticke elmente kao sadrzaj, pa se tako u dokumente ubacuju elementi koji su semanticki potpuno nepotrebni, ali bez njih ne moze da se postigne odgovarajuci izgled dokumenta.


Ne razumem. Navedi neki primer...


To i jeste problem sto ne razumes, a nastupas kao da si bogom dani ekspert za web :)
Primera je bilo sasvim dovoljno, i neuk bi do sada ponesto iz njih naucio.

Al' eto da ti ispunim zelju, pogledaj ponovo ono o div wraperu u kodu koji je pokazao Wow. I ti si se slozio da je taj DIV tu visak ako se gleda striktno po semantici i odvajanju sadrzaja od forme.


Citat:

Vertikalno centriranje je sasvim moguce u CSS-u i izgleda sasvim isto u svim browserima u default podesavanjima...


Jel? Bas bih voleo da vidim taj primer. Imam utisak da ti u stvari nikada nisi ni probao da vertikalno centriras neki sadrzaj u DIV pod navedenim uslovima.


Citat:

E to ne mozes da uradis. Da bi floatovao pravilno left i right moraju biti na vrhu.


Naravno da ne moraju da budu. Ko zna da radi u CSS-u zna da napravi da strana izgleda kako se zeli, a da to ne zavisi od redosleda elemenata. Jeste da taj kod neam blage veze sa strutkurom, semantikom i odvajanjem sadrzaja od forme, ali moze da se natera.

Ako ti to ne znas, to ne znaci da ne moze. Ne mislis li da je malo prepotentno da tvrdis da to ne moze?

Ja sam mislio da si ti zaista radio neke ozbiljnije layoute s obzirom kako si drcan, a sad ispade da nesto sto sa cim se svako ko se iole bavio CSS-om susreo, ti nisi ni probao.

Al bar mi je satisfakcija da si priznao da CSS nesto ne moze da postigne, mada nisi u pravu. I to je neki napredak :)

Citat:

A ti se bolje fokusiraj na kvalitet sadrzaja za SEO, nego na pozicioniranje sadrzaja pri vrhu.


Uh, sad ce da ispadne da ne znam ni SEO... ALi ti si pravi znalac, i ne sme biti nikako drukcije nego kako si ti to zamislio, a to je da stvarni sadrzaj treba da ide na dno stranice. Skoro bih smeo da se opkladim da je tvoj idealni layout onaj sto u gornjem delu strane stoji ogromna slika pune sirine i visine bar pola, ako ne i dve trecine ekrana i koja nicemu ne sluzi nego eto tako da zauzima prostor.

Kvaka je sto, kao i svaki CSS fanatik, ocas posla bezis sa teme. Vidis, SEO u celoj ovoj prici i nije bitan nego to sto ne umes da ipsunis odrdjeni sasvim cest zahtev koji se postavlja pred layout, ali da ti to neces da priznas nego u klasicnom stilu CSS fanatika tvrdis da to sto se trazi nije potrebno. Naravno, ti si najpametniji i ti bolje znas sta treba nego onaj ko ti daje zadatak...



 
0

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?11.11.2008. u 17:50 - pre 188 meseci
Citat:
Aleksandar Ružičić: zamolio bih sve ucesnike diskusije da se suszdrze od svih vrsta prozivanja, vredjanja i omalovazavanja inace cu biti prinudjen da temu zakljucam (ipak, pored dosta prepucavanja u temi ima kvalitetnih poruka tako da bi bila steta da se diskusija prekine zbog vredjanja i sl)


Ja se maksimalno trudim i bez tvoje opomene.

Citat:
SreckoMicic: Samo jos jednom da naglasim, niko nije ovde rekao da layout MORA da se radi bez tabela, ne mora, ako Vam je lakse radite sa njima.


Nazalost, ovde su ljudi izvredjani samo zato sto su pomenuli rec tabela...

Citat:

Koliko je zakljucujem svi se ovde slazemo da je tableless layout bolja praksa, cini mi se i Predrag.


Zasto i? Ja nisam nikada tvrdio da je bolej raditi layout tabelom nego CSS-om.

Citat:

Jedino se ovde lomimo oko toga sto CSS u stvari nije jos 100% savrsen i ne moze bas 100% da zadovolji smernice koje standard predlaze ili odredjuje, pa onda Predrag tu moze da kaze kako je CSS u stvari sh..


Ja nikad anisam rekao da je CSS shit, bas naprotiv, imam visoko misljenje o njemu kao tehnologiji, sto sam ne jednom pokazao, kao i sto svakoga ko od mene uci kak se radi uvek upucujem na to da mora da korisiti CSS.

Upravo iz takvog mog odnosa prema CSS proistice i to da mu znam manjkavosti i da sam naravno iritiran time sto one postoje a ne bi smele da postoje.

Citat:

to sto se on ne prikazuje identicno 100% u svim browserima, nije krivica CSS nego developera browsera (ovde misim na Microsoft), i da CSS moze jos 10x da evoluira a to da ostane i dalje aktuelan problem, a i to se moze resiti uz malo dodatne muke.


Kompatibilnost smo ostavili po strani jos na pocetku teme. TO ne moze biti argument protiv CSS-a, bar ne danas. Uostalom i neki elementi tabele nisu sjajno podrzani u svim browserima i sa njima ima problema.


Citat:

Realno Predraze ti jesi najbolje argumentovao stav koliko je CSS pun rupa i ima dosta mana, ali uopste ne ZASTO je tabela bolja u definisanju layuota.


Boze sacuvaj da ja tvrdim da je table layout bolji ili da zastupam takav stav. Tako nesto u zivotu nisam niti rekao niti pomislio. Ja sam samo pokazao da argumenti zasto nije bolja ne stoje jer na istim stvarima pada i CSS. Tvrdim da je lakse napraviti table layout, zato sto tabele prati prirodan nacin kako layout treba da se pravi. To ne znaci da tvrdim da treba raditi sa tabelom. Vise puta sam rekao da to ne preporucujem.

Citat:

Tacno je, takodje, da si naveo da i ti mislis da je tabeless bolja praksa, ali mnogi koji su pratili tvoju pricu ovde su dosli do zakljucka da je u stvari tabela bolje resenje.


Ako procesljas temu od pocetka videces da to nisu mnogi nego tacno odredjeni profil CSS fanatika koji cim napises tabela u recenici misle da zagovaras tabelarni layout. Oni cak recenicu i ne procitaju.

Citat:

To sto je sad gotovo nemoguce (ili prosto smatram da to nema nikakvog smisla) izvesti onaj primer koji si naveo ne pokazuje da je table layout bolje resenje nego tableless.


Taj primer nisam ni naveo da bih pokazao kako je tabela bolja jer isti taj primer ne moze ni tabelom da se uradi, a da se ispostuju trazeni principi. Ja sam samo dokazivao da CSS ne moze to da napravi, a da se ne odstupi od principa koji se koriste kao argument da je CSS bolji.

Ako je neko zaludan da to uradi ne postujuci prinicipe, radio tabelom ili cistim CSS-om, dobice isto zamesatljstvo grozote od koda u kojoj bi cak bilo nebitno da li se koristi tabela ili DIV.

Citat:

Sad i ja mogu navesti neki primer koji ti nema sanse da izvedes sa tabelom i da ja kazem eto na osnovu toga table layout nije dobar predjite sad svi na tableless, smesno i klasicno zamenjivanje teza, koje nista ne govori u prilog ovoj temi.


Razumevanja radi jos jednom cu ponoviti da ja nijednom nisam ustvrdio da je bolje koristiti tabelu za laypout nego CSS i da nijednim primerom koji sam dao to nisam pokusavao da dokazem, a da sam u svakoj prilici ponavljao da preporucujem da se za layout korsiti CSS.

Citat:

Ali na kraju cini mi se odgovor na ovu temu jeste "Tabela NE u dizajnu" layouta, i da svi koji su pocetnici u web development-u ili ne imaju to na umu, mada ako Vam je lakse uvek sve mozete uraditi u tabelama, kao sto sam rekao na pocetku, a klijente koji zele sajt bez tabela slobodno posaljite kod mene :)


Odgovor na temu je dao Goran Rakic ukazivanjem kako je ovaj problem resen u CSS3, samo sto cemo se nacekati dok to budemo mogli da primenimo.

Dotle, uvek ce biti nesporazuma oko koriscenja tabela u layout-u, jer ce se uvek sukobljavati potreba za prirodnim nacinom da se organizuje sadrzaj na strani sa fanticnim i doslovnim drzavnjem slova standarda koji se tumaci vrlo usko i nefleksibilno, a samo zarad pukog ispunjenja forme.
 
0

WOW
Beograd

Član broj: 33478
Poruke: 172
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?11.11.2008. u 18:38 - pre 188 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
A u cemu je razlika izmedju tabela i CSS. Koriscenje tabela ne iskljucuje korsicenje CSS-a, tako da u oba slucaja imas "nesto sto barem delimicno odvaja sadrzaj od forme" stoje moja teza od pocetka: CSS u pogledju odvajanje sadrzaja od forme nije nista bolji od korsicenja tabele i CSS.

Pa valjda si blizi potpunoj odvojenosti sadrzaja i forme ako tabele koristis iskljucivo semanticki, tj za prikazivanje podataka, a ne za dizajn...

Citat:
Predrag Supurovic:
Uh, sad dakle na red dolazi i visa matematika... Oslonicemo sa ne to da ce crawler mozda da sam nadje sta je sta u dokumentu iako cemo nafilovati gomilu "wraper div-ova" u dokument da tu ni bog vise ne zna sta je sta :)

Ima samo jedan wrapper div, a Google pretrazivac su isprogramirali pametni ljudi kojima "visa matematika" nije problem. Mada mi je malo smesno da se s tobom raspravaljam o visokoj matematici, posto ja u zivotu zapravo i bavim visokom matematikom (sasvim slucajno mozes bas da pogledas moj prethodni post)


Citat:
Predrag Supurovic:
Znas kako, jedno od osnovnih pravila je da je bitno da sadrzaj koji treba indeksirati bude sto blizi pocetku dokumenta, a ti primenjuj visu matematuku koliko god zelis.

Naravno da znam da je prvi pasus (odnosno prvih 150 slova) veoma bitan za SEO, ali posto su headeri i meniji na svakom sajtu iznad sadrzaja ti zapravo nista ni ne gubis...


Citat:
Predrag Supurovic:
A ako ti je bas stalo, u vezi tabele standard kaze sledece: http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#tables-layout , sto ce reci tabele mogu sasvim lepo da se koriste za layout ako se to radi kako treba, tj ako to radi onaj ko zna kako se to radi. Ko ne zna, on tvrdi da tabele ne treba koristiti i pljuje po onima koji znaju da ih upotrebe.

Pa naravno da mogu da se koriste. Poenta je u tome sta je bolje, sta je prakticnije za update, sta se pravilno prikazuje na svim platformama...
Ne znam zasto se osecas upljuvanim, procitaj svaki moj post u ovoj temi, nigde nisam omalovazavao nikoga ko koristi table dizajn...

Citat:
Predrag Supurovic:
Oho, dakle sada pravila o strukturi dokumenta i semantike odredjuju da dokument treba na pocetku da ima par linkova koji vode na odgovarajuci sadrzaj kako bi se oznacilo sta je tu sta. Hocemo li da pravimo neku analizu da li broj sajtova koji stavljaju ovakve oznake premasuje jedan promil ili ne? A i zasto bi to radili kada to prvo nije ni po kojem standardu a drugo, to je sadrzaj koji u vecini slucajeva smeta.

Aaaa a kada stavis tabelu umesto CSS-a, e onda ne treba taj link jer onda svi audijalni citaci sasvim pravilno procitaju sajt...
I Skip to Content jeste u WAI preporuci... Ne pise bukvalno da treba da stavis takav link, nego da treba postojati nacin da se citanje menija svaki put moze preskociti.

Citat:
Predrag Supurovic:
Ah sad opet dolazi na red malo pateticnog vredjanja kroz preporuke da se procita nesto sto je valjda svako od nas procitao bar jednom... Ja sam uvren da si ti to sve citao ali takodje verujem da nisi ni 10% od toga stvarno primio k znanju, jer da jesi, onda mi ne bi preporucivao literaturu koja je potpuno u saglasju sa mojim stavovima (tj, bolje reci da je obrnuto) dokazujuci mi da ja nisam u pravu i da nesto ne znam. Onaj ko ne zna si ti, ali nazalost si fanatik pa nikad neces priznati da ne znas, ali nema veze, koliko ne znas se vidi iz svake recenice koju napises.

Moras opet to procitati jer ces u tim dokumentima nauciti da tabela nije nepozeljna i da to sto ti ne koristis tabele ne znace i da pravis sajtove koji postuju accessibility - postoje mnogo ozbiljniji zahtevi koje sajt mora da ispuni da bi imao pozitivnu ocenu u accesibilitiju, a da li koristi tabele u layoput-u ili ne, to moze ali ne mora da utice na ocenu.

Vi CSS fanatici pitanje accessibilitija uvek potezete kad neamte druge argumente, iako ni sami ne postujete mnoge ot tihprincipa iz prostog razloga jer se to ne isplati - mnogo bi poskupelo izradu sajta. No, to je svakako tema koja zasluzuje jednuodvojenu diskusiju. Kada su u pitanju tabele ona nema mnogo smisla, posto tabele ne ugrozavaju accessibiliti ako se u layout-u koriste kako treba.


Ne znam ja sta si ti procitao, niti sta nisi. Ako nisi ja sam postavio link da procitas i ne znam zasto je to po tvom misljenju pateticno... Ja nikoga nisam vredjao, ako se ti osecas uvredjeno to je verovatno zato sto sam pokazao da ne znas neke stvari (kao na primer najosnovniju - komentare u CSSu)...
Tabela ima uticaj na accesability jer njeno koriscenje ne sluzi za podesavanje izgleda...
Neki audijalni browser ce tabelu procitati "table" "row" "sadrzaj prve kolone" "row" "sadrzaj drge kolone" itd... sto je bespotrebno slusanje za ljude...
Da umesto tih row-ova koristis div-ove audijalni browser ne bi citao ove bespotrebne reci vec samo sadrzaj...
A ti prekini da svakog ko se zalaze za CSS proglasavas fanatikom i da to to bude opravdanje za svoje nevoljnost da cujes tudje misljenje i da priznas kad nisi u pravu...


Citat:
Predrag Supurovic:
Kad me citiras, onda bar citiraj doslovno. :)

Citirao tri pasusa, ne znam koliko doslovnije moze biti...

Citat:
Predrag Supurovic:
Aj da si ovo rekao nekom drugom pa i da prodje ali meni... Koliko sam ja na ES ratovao upravo sa onima koji stavljaju izgled pre svega, doduse u vreme kada si ti jos uvek samo igrao igrice na racunaru, pa je razumljivo da to ne znas.

Pa naravno, ja posebno i sa velikom paznjom pratim sta ti radis u slobodno vreme, a forum ES je moj zivot. Ja znam sta je svako rekao u svako vreme a bilo kojoj temi...

Citat:
Predrag Supurovic:
Al' eto da ti ispunim zelju, pogledaj ponovo ono o div wraperu u kodu koji je pokazao Wow. I ti si se slozio da je taj DIV tu visak ako se gleda striktno po semantici i odvajanju sadrzaja od forme.

...za razliku od tabele u kojoj nema uopste bespotrebnih tagova...
Ti mozes i da izostavis <table> tag, koji uopste nije nikakav wrapper, i samo pises <tr> <tr> <tr>...

Citat:
Predrag Supurovic:
Jel? Bas bih voleo da vidim taj primer. Imam utisak da ti u stvari nikada nisi ni probao da vertikalno centriras neki sadrzaj u DIV pod navedenim uslovima.

Zapravo moj prvi sajt koji sam radio je trebalo da ima vertikalno poziconiranje... Ccc Predraze kako nisi pogledao moju temu na ESu od pre 3 godine na kojoj sam pitao o vertikalnom pozicioniranju?
Resenje ide na foru top: -50%; margin-top: 25%; ili slicno... Izgooglaj...

Citat:
Predrag Supurovic:
Naravno da ne moraju da budu. Ko zna da radi u CSS-u zna da napravi da strana izgleda kako se zeli, a da to ne zavisi od redosleda elemenata. Jeste da taj kod neam blage veze sa strutkurom, semantikom i odvajanjem sadrzaja od forme, ali moze da se natera.

Ako ti to ne znas, to ne znaci da ne moze. Ne mislis li da je malo prepotentno da tvrdis da to ne moze?

Ja sam mislio da si ti zaista radio neke ozbiljnije layoute s obzirom kako si drcan, a sad ispade da nesto sto sa cim se svako ko se iole bavio CSS-om susreo, ti nisi ni probao.

Al bar mi je satisfakcija da si priznao da CSS nesto ne moze da postigne, mada nisi u pravu. I to je neki napredak :

E to ne mozes da uradis sa mojim kodom... Ti ako znas jednostavniji kod od onog mog koji radi isto ti hajde pokazi... Ja sam zadovoljan svojim resenjem...

Citat:
Predrag Supurovic:
Uh, sad ce da ispadne da ne znam ni SEO... ALi ti si pravi znalac, i ne sme biti nikako drukcije nego kako si ti to zamislio, a to je da stvarni sadrzaj treba da ide na dno stranice. Skoro bih smeo da se opkladim da je tvoj idealni layout onaj sto u gornjem delu strane stoji ogromna slika pune sirine i visine bar pola, ako ne i dve trecine ekrana i koja nicemu ne sluzi nego eto tako da zauzima prostor.

Pa ne znam, ti kada treba da pokazes neko znanje obicno zamenis temu o tome da niko drugi ne zna osim tebe... CSS komentare nisi znao, ne znam zasto bi iko podrazumevao da znas i SEO...

Jedan primer mog rada si video (za razliku od tebe ciji ni jedan dizajn jos uvek nismo videli), evo jos par...
http://www.supportemanueluniversity.com/
http://www.vincehowellextremegolf.com/
Trenutno radim na www . big-pig-bbq-catering . com / temp.htm (molim da niko ne linkuje do ovog, ne zelim da Google pokupi)...
Moje misljenje o mom radu je verovatno subjektivno ali ja mislim da su dizajni sasvim prijatni i da nemam nikakve bespotrebne elemente koji se protezu na pola strane...

Citat:
Predrag Supurovic:
Kvaka je sto, kao i svaki CSS fanatik, ocas posla bezis sa teme. Vidis, SEO u celoj ovoj prici i nije bitan nego to sto ne umes da ipsunis odrdjeni sasvim cest zahtev koji se postavlja pred layout, ali da ti to neces da priznas nego u klasicnom stilu CSS fanatika tvrdis da to sto se trazi nije potrebno. Naravno, ti si najpametniji i ti bolje znas sta treba nego onaj ko ti daje zadatak...

Sa koje teme bezim? Kakav zahtev ne znam da ispunim? Onaj moj kod iz glave koji sam postavio trebalo bi da radi sasvim ok... Imas i gore navedene primere sa detaljno istestiranim kodom koji savrseno rade...

[Ovu poruku je menjao WOW dana 11.11.2008. u 21:35 GMT+1]
WOW je simetrija, nije nikakva igra...
 
0

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?12.11.2008. u 06:09 - pre 188 meseci
'ajde ljudi da okrenemo malo na šalu http://giveupandusetables.com/ ;) (pogledati i markup stranice radi kompletnog doživljaja)
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
0

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?12.11.2008. u 09:14 - pre 188 meseci
Citat:
WOW: Predrag Supurovic:
A u cemu je razlika izmedju tabela i CSS. Koriscenje tabela ne iskljucuje korsicenje CSS-a, tako da u oba slucaja imas "nesto sto barem delimicno odvaja sadrzaj od forme" stoje moja teza od pocetka: CSS u pogledju odvajanje sadrzaja od forme nije nista bolji od korsicenja tabele i CSS.

Pa valjda si blizi potpunoj odvojenosti sadrzaja i forme ako tabele koristis iskljucivo semanticki, tj za prikazivanje podataka, a ne za dizajn...


A ko je pricao o tabelama? Zato stalno nedostatke CSS-a opravdavas tabelama?


Citat:

Ima samo jedan wrapper div, a Google pretrazivac su isprogramirali pametni ljudi kojima "visa matematika" nije problem


Jedan wraper je dovoljan da kvalitet tvoje strne svede na isti kvalitet kao da je layout uradjena tabelom, sto i jeste moja poenta sve vreme.

Sto se tice vise matematike, osnovno pravilo koje upravo Google navodi je:

"Use a text browser such as Lynx to examine your site, because most search engine spiders see your site much as Lynx would."

Sto ce reci, kako god okrenes na kraju se dokument svodi na gomilu obicnog teksta bez ikakvih drugih informacija koju pretrazivac indeksira.



Citat:

Naravno da znam da je prvi pasus (odnosno prvih 150 slova) veoma bitan za SEO, ali posto su headeri i meniji na svakom sajtu iznad sadrzaja ti zapravo nista ni ne gubis...


Nijebas tako. Redosled elemnata u dokument uopste ne mora da odslikava redosled citanja u izrenderovanoj strana. Pa to je argument koji svaki CSS fanatik potegne u svojim hvalospevima o CSS-u. U principu to i jeste tako. Mada ne bas tako jednostavno i lako kako vi fanatici to predstavljate, moguce je napraviti, uz gomilu ogranicenja.


Citat:

Citat:

Predrag Supurovic:
A ako ti je bas stalo, u vezi tabele standard kaze sledece: http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#tables-layout , sto ce reci tabele mogu sasvim lepo da se koriste za layout ako se to radi kako treba, tj ako to radi onaj ko zna kako se to radi. Ko ne zna, on tvrdi da tabele ne treba koristiti i pljuje po onima koji znaju da ih upotrebe.


Pa naravno da mogu da se koriste. Poenta je u tome sta je bolje, sta je prakticnije za update, sta se pravilno prikazuje na svim platformama...


Svaki argument zasto je bolje i prakticnije i sta se pravilno prikazuje vam je osporen (osim tog jednog da ce glasovni citac za slepe daprocita table tagove) time sto je pokazano da nije bolje i da sve principe za koje tvrdite da ih CSS proklamuje i sproovdi, upravo morate da pogazite da biste napravili iole zahtevniji dokument, samim tim sto morate da stavite bar jedan wrapper div. Taj jedan wrapper div, svodi vas kod na isto sto je i tabela.


Citat:

Aaaa a kada stavis tabelu umesto CSS-a, e onda ne treba taj link jer onda svi audijalni citaci sasvim pravilno procitaju sajt...


Ene, opet ti uvlacis u tabelu u pricu. Ja tabelu nisam pominjao vec pricam o CSs-u. Sto si ti toliko opterecen tabelama? Malo ti je berzveze da svaku svoju tvrdnju zasto je CSS dobar svodis na to da ga poredis sa tabelom. Ja sve vreme pricao o tome kako je CSS nedoradjen sam za sebe i da ne postuje principe zbog kojih je napravljen, ato sa tabelama ima veze samo utoliko sto ni tabelarni layout ne postuje te principe, sto ih smao cini ravnim i tu nema sta da se poredi.



Citat:

A ti prekini da svakog ko se zalaze za CSS proglasavas fanatikom i da to to bude opravdanje za svoje nevoljnost da cujes tudje misljenje i da priznas kad nisi u pravu...


Taman posla da svakoga ko se zalaze za CSS proglasavam fanatikom. Onda bih i sebe smatrao fanatikom, kao i jos neke ljude koji ucestvuju u ovoj diskusiji a to nije istina. Ja sam vrlo jasno definisao zbog cega nekoga smatram fanatikom. Ti se u taj opis uklapas. Ako se ne varam, osim tenbe samo jos jednu, najvise dve osobe u ovoj diskusiji smatram CSS fanaticima.

Citat:
Citat:

Predrag Supurovic:
Al' eto da ti ispunim zelju, pogledaj ponovo ono o div wraperu u kodu koji je pokazao Wow. I ti si se slozio da je taj DIV tu visak ako se gleda striktno po semantici i odvajanju sadrzaja od forme.


...za razliku od tabele u kojoj nema uopste bespotrebnih tagova...
Ti mozes i da izostavis <table> tag, koji uopste nije nikakav wrapper, i samo pises <tr> <tr> <tr>...


Covece, pa ti si stvarno opterecen tabelama. Bas si pravi fanatik, tabelu vidis iza svakog coska. Izgleda danije potrebno da neko u recenici napise rec tabela pa da ti padne mrak na oci. Dovoljno je da na bilo koji nacin kritikuje CSS i ti se pogubis...

Daj o'ladi vise sa tabelama. Njih smo apsolvirali i niko ne spori da tabele ne postuju princip odvajanja sadrzaja od forme. Stvar je u tome sto to ne postuje ni CSS, osim u nekim trivijalnim slucajevima. Ti nikako da prihvatis da je to sto si stavio div wraper u svoj kod isto kao da si stavio i tabelu. Pogazio si princip za koji se tako zdusno zalazes. Upravo to te cini CSS fanatikom.


Citat:

E to ne mozes da uradis sa mojim kodom... Ti ako znas jednostavniji kod od onog mog koji radi isto ti hajde pokazi... Ja sam zadovoljan svojim resenjem...


Sve vreme cekam da to kazes, jer time upravo potvrdjujes ono o cemu sam ja sve vreme govorio. Kljuc i jeste u tome sto to ne moze tvojim kodom, mora kod dokumenta da se menja i komplikuje da bi se postigao trazeni izgled, a to nije nista nego odstupanje od principa semantike i odvajanja sadrzaja od forme. Promena forme zahteva da se promeni i sadrzaj dokumenta. I tu cela argumentacija vas CSS fanatika pada uvodu.

Sve sto ste naveli da je u radu sa tabelama u layoutu lose, pokazalo se da nije nista bolje ni ako se u layoutu koristi CSS. To naravno ne znaci da CSS nije bolji od tabele, nesporno je da je bolji, nego vi CSS fanatici ne znate to da argumentujete.

To sto si ti zadovoljan svojim resenjem ne znaci mnogo kada tvoje resenje odstupa od pravila semantike i odvajanja sadrzaja od forme, jer to resenje svakako nije dobro. Moj cilj i nije da pokazujem da ti nesto ne znas (bas naprotiv siguran sam da znas mnogo), vec samo da ti pokazem koliko ti je stav pogresan.

Cist CSS nema elemente kojima se definicija layouta strane moze definisati na prirodan nacin. Tabela je jedini html element koji to omogucuje i to je jedini razlog zasto se, cak i u standardima, tolerise koriscenje tabela i tabele ce biti tolerisane sve dok cist CSS ne bude omogucio podjednako funkcionalnu alternativu.

Nije problem ako neko koristi tabelu za layout strane umesto cistog CSS-a. Problem je ako se na zadrzi samo na tome nego mu tabela postane resenje za svaki, pa i najmanji problem. Problem je ako za definisanje izgleda tabele ili njenog sadrzaja ne koristi CSS. Problem je ako njegov nacin razmisljanja i pristup resenju strane ne stavljaju CSS na prvo mesto.

Jedini ispravan nacin za definisanje izgleda dokumenta jeste i mora biti koriscenje CSS-a. To je princip koji svako ko se bavi ovim poslom mora da prihvati, ne zbog klijenata ili zbog toga da ga neko ne opljuje, nego zato sto ce samo tako sebi da omoguci da bude efikasan i da ekonomicno trosi sopstvene resurse prilikom izrade strane.

Zasto ja kritikujem CSS? Upravo zato sto je nedoradjen i sto mi jos uvek ne omogucava da budem maksimalno efikasan. Ne volim ja nista vise od tebe da vidim tabelu u layoutu, samo za razliku od tebe, ja razumem zasto je ona upotrebljena.


Citat:

Pa ne znam, ti kada treba da pokazes neko znanje obicno zamenis temu o tome da niko drugi ne zna osim tebe...


Nemoj, nije u redu. Ja se uvek uzdrzavam da se pozivam na necije neznanje, ovde sam to uradio samo u par navrata i to samo kao odgovor na bezobrazluk s druge strane koji se umesto argumenata poziva na moje navodno neznanje. Ako ti smeta sto sam se pozvao na tvoje neznanje, onda nisi trebao ti prvi da se pozivas na moje. To ti je bilo vaspitno, posto sam se ja na tvoje neznanje pozvao tako sto sam ti pokazao isti dokument koji si ti meni tutnuo, samo sam ti podvukao clan koji pokazuje da nisi u pravu.


Citat:

Sa koje teme bezim? Kakav zahtev ne znam da ispunim?


Kad god u diskusiji dodjemo do sustine, na pipav teren gde se stvari prelamaju, ti (i ne samo ti) se uhvatis za neku nebitnu rec, ili ono sto sam rekao protumacis van konteksta ili izvrnes da ispadne da sam rekao nesto sto nisam, i lamentiras o tome umesto da izadjes na crtu. Zbog toga umesto da u par kvalitetnih replika zaista prodiskutujemo o onome sto je bitno, moramo da idemo zaobilaznim putem, posto moram da te vracam iznova i iznova na temu, kako bi najzad dobio od tebe neki konkretan odgovor, kao sto sam ga ovaj put i dobio u onome: "E to ne mozes da uradis sa mojim kodom..." jer sam to sve vreme zeleo da cujem da ti kazes, jer je to sustina.
 
0

bojke2000
bojan zivkovic
Majstor (visak u dzepu, vaservaga u
ruci)
Bgd

Član broj: 12179
Poruke: 39
80.93.255.*

ICQ: 126380376


Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?12.11.2008. u 10:06 - pre 188 meseci
Dilema je planetarnih razmjera :)
Clanak iz najnovijeg ajaxian-a.. http://ajaxian.com/archives/css-and-tables-the-war-continues

Cheers
 
0

WOW
Beograd

Član broj: 33478
Poruke: 172
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?12.11.2008. u 10:12 - pre 188 meseci
Evo ja necu citirati prethodni post posto je vecinom prazna prica (o mom fanatizmu) nego samo odgovoriti na najbitnije delove...

Naravno da non stop pominjem tabele jer je naslov teme "tabele ili CSS dizajn"...
Samo sam pokazao da sve sto mozes da uradis tabelama (osim naravno tabelarnog prikaza podataka, za sta je tabela i izmisljena) mozes potpuno isto da uradis i u CSSu, bez ikakvog gubitka... I jos pride kad ga uradis u CSSu funkcionise bolje i u audijalnim browserima i na mobilnim telefonima itd... Zato zasto bi se zadovoljio necim manjim?

Ja priznajem da CSS ima nedostatke, ali trenutno ni jedna druga tehnologija nije pokrila te nedostatke, a pritom ima i neke svoje nedostatke tako da ne znam zato bi koristio nesto sto ima vise nedostataka od necega sto ima manje nedostataka...

A to sto kazes da ako hoces da pomeris sadrzaj html dokumenta na vrh, moras da promenis kod stranice i zato CSS ne odvaja sadrzaj od forme i nema smisla... I sa tabelom bi, ako hoces da pomeris sadrzaj na vrh, morao da menjas kod... I sa bilo cim drugim ako hoces da menjas kod, moras da menjas kod... Ja kad sam rekao da je prvi paragraf (prvih 150 slova) bitan mislio sam na kod stranice a ne na to kako su pozicionirani elementi... Kada pogledas kod (code) skoro svakog sajta logo, meni itd su pri vrhu... tako da je i tvoj sajt sa istim nedostatkom pa taj nedostatak i ne utice mnogo na SEO.

Lynx ti naravno nece prikazati HTML kod (tagove) vec samo sadrzaj tih tagova. S druge strane Google i te kako obraca paznju na to koji su tagovi korisceni (znas vec i sam zasto se koristi <h1> tag a ne samo uvecani <p> tag i slicno)...

U onom mom kodu koji sam napisao ne mozes samo da zamenis redosled elemenata i da ocekujes da radi isto... Isto kao sto ni u tabeli ne mozes da zamenis redosled tagova i da ocekujes da radi isto... Isto kao sto ni nigde drugde ne mozes da zamenis redosled kodova i da ocekujes da radi potpuno isto... Sto naravno da ne znaci da ne postoje drugi nacini da CSSom napravis istu stvar u kojoj mozes da menjas redosled kodova... Ja ne zelim da te druge nacine ispitujem, jer ne smatram da ce logo i meni iznad sadrzaja nesto mnogo da me unazade u SEO pozicioniranju... I ako kazes da ce izrada takvog sajta trajati duze i biti skuplja, verovatno si inicijalno i u pravu... Ali kad jednom dodjes do resenja imas ga uradjenog za svaki sajt i mozes ga upotrebiti bilo gde i ne mora izrada da bude ni finansijski, niti vremenski skuplja...

Kao sto si i sam rekao CSS3 stize (vecina browsera vec sada podrzava bar po jedan CSS3 tag) i kad stigne svi bi trebalo da polako promene svoje stranice na njega... Ne znam samo kome ce biti lakse, nekome ko vec sada koristi CSS ili nekom ko ce morati da nauci potpuno novu tehnologiju...

Eto... Ja se nadam da smo iscrpeli temu i da se svi generalno slazemo - CSS nije savrsen ali je generalno bolji za layout stanice od tabela...

PS. Nije vezano za temu - Postavljanje menija iznad sadrzaja (u kodu) mozda cak i nije tako lose kao sto mislis... Ako na jednoj stranici imas par linkova koji svi vode do jedne druge stranice, Google ce uzeti samo tekst prvog linka za SEO te druge stranice... Tako da je dobro da taj prvi link bude sto "opisivniji", a takvi su obicno u meniju...
WOW je simetrija, nije nikakva igra...
 
0

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?12.11.2008. u 12:36 - pre 188 meseci
Milsio sam da nece biti potrebe ali st amozemo kad si tvrdoglav :(

Citat:
WOW:
Samo sam pokazao da sve sto mozes da uradis tabelama (osim naravno tabelarnog prikaza podataka, za sta je tabela i izmisljena) mozes potpuno isto da uradis i u CSSu, bez ikakvog gubitka...


Nemam nista protiv da tako nesto radis ali nemoj to radisti da diskutujes sa mnom, kada je ne govorim o tome. Ja sam na pocetku price i sam rekao da tabela ne ispunjava zahteve po pitanju semantike i razdvajanja sadrzaj od koda, i nema potrebe da me ti iznova i iznova u to ubedjujes, pogotovo sto ja dalje u diskusiji uopste ne ulazim u to. To je fakat, i ne vidim razlog zasto bi se neko trudio da ga osporava ili potvrdjuje, i utoliko mi nije nasno zasto ti to sve vreme radis.

Citat:

Ja priznajem da CSS ima nedostatke, ali trenutno ni jedna druga tehnologija nije pokrila te nedostatke, a pritom ima i neke svoje nedostatke tako da ne znam zato bi koristio nesto sto ima vise nedostataka od necega sto ima manje nedostataka...


Table layout i tableless layout koriste iste tehnologije. Koriscenje tabela u definisanju layouta ne da ne iskljucuje upotrebu CSS-a nego ga zahteva. A kada je u pitanju postovanje semantike i prinicpa razdvajanja sadrzaja od forme, valjda je dovoljno jasno pokazano da table+CSS ili samo CSS na isti nacin krse te principe.


Citat:

A to sto kazes da ako hoces da pomeris sadrzaj html dokumenta na vrh, moras da promenis kod stranice i zato CSS ne odvaja sadrzaj od forme i nema smisla... I sa tabelom bi, ako hoces da pomeris sadrzaj na vrh, morao da menjas kod...


Naravno, kada koristis tabelu otpisao si princip semantike i razdvajanja koda od sadrzaja. To uopste nije sporno i to je, kao sto sam rekao fakat koji je konstatovan na pocetku cele ove diskusije. Ne mozes taj nedostatak tabela da koristis kao argument da opravdavas isti nedostatak u CSS-u, kada ti upravo taj nedostatak koristis kao argument zasto ne treba koristiti tabele vec treba koristiti CSS.

To me podseca na situaciju da naidjes sa nekim na potok koji nema most pa morate da ga pregaizte i ovaj krene malo nize da gazi, a ti mu kazes da ne treba tu da gazi jer ce da se iskvasi i usvinji nego da dodje malo vise pa da tu pregazi sa tobom. Svodi se na to ce svakako da se iskvasiti i usvinjiti, kako god da ga pregazi.


Nije sporno da ako koristis samo CSS, da bi izmenio izgleda dokumenta moras da promenis njegov sadrzaj. To je cinjenica. Sporno je upravo to sto se time upravo gaze principi semantike i razdvajanja sadrzaja od forme. Ti ne mozes da kazes: pa dobro da bih promenio raspored elemenata na strani, moram da ga promenim i u sadrzaju strane. To ne sme da se dogodi. Strana mora da ima fiksnu strukturu koja je nezavisna od izgleda. Elementi koji cine sadrzaj imaju jedan medjusobni odnos kada se gledaju kao elementi sadrzaja, a sasvim drugi kada se gledaju kao graficki elementi koje treba prikazati na strani.

Evo da probam da ti to objasnim na primeru. Uzecemo jedan jednostavan dokument koji ima sledece elemente:

- navigaciju
- naslov dokumenta
- datum dokumenta
- potpis autora
- sadrzaj dokumenta
- sporedne elemente

Nadam se da ces se sloziti da po semantici ovi elementi cine dokument i da im je ovo redosled kojim se pojavljuju u sadrzaju dokumenta. To znaci da, ako bismo dokument predstavili kao obican tekst, elementi bi bili u tekstu navedeni bas ovim redosledom. U praksi, to bismo trebali da dobijemo ako gotovu HTML stranu otvorimo u Lunx-u ili na neki drugi nacin eksportujemo kao obican tekst bez HTML koda, ili - ako bismo HTML stranu otvorili bez CSS-a trebalo bi da dobijemo tekst koji ima gorenavedenu formu.

E sad, kada definisemo graficki izgled ovog dokumenta, mi ne bi trebalo da menjamo semanticki sadrzaj, sto znaci da svi ovi elementi moraju da se u sadrzaju dokumenta pojavljuju upravo ovim redosledom, jer je to jedini logican redosled. Da li ce meni da bude u zaglavlju u denoj ili levoj koloni, to treba da se odredi definisanjem forme ovog dokumenta (u nasem slucaju to je CSS). Da li ce datum stajati ispod naslova ili u njegovoj ravni ili cak na pocetku teksta samog sadrzaja, to opet treba da definise CSS, da li ce potpis ici iznad tekst ili ce ici ispod teksta, to je opet posao CSS-a. Isto tako, da gde cemo sporedne elemente staviti, na dno ili u desnu kolonu ili gde god, to opet treba da se definise kroz CSS. Ali kako god mi to definisali u CSS, ne smemo promeniti redosled elemenata koji cine sadrzaj dokumenata, jer ako to uradimo, narusili smo semantiku tog dokumenta. U bilo kom momentu, ako HTML otvorimo bez CSS-a, snimimo ga kao tekst, ili ga otvorimo u tekst citacu, moramo dobiti elemente dokumenta u gornjem redosledu.

Ako se postuju principi semantike i razdvajanja sadrzaja i forme, nedopustivo je da imenimo redosled ovihelemenata da bismo postigli odgovarajucu poziciju u konacnom izgledu dokumenta.

Tabela, sasvim jasno, ne postuje ove principe, ali problem je sto ni CSS nema odgovarajuce elemente koji ce omoguciti da se ovi principi ispostuju, jer kao (sto si i sam rekao, da bi premestio neki div, moras da mu promenis polozaj u samom sadrzaju dokumenta). U tome,koriscenje tabela u izadi layouta postaje nebitno, jer kako god okrenes ti ove principe ne mozes da ispostujes. To ne moze da bude argument protiv tabela.

Stvar je u tome sto govoreci ovo je na zagovaram koriscenje tabela vec samo osporavam argumente koji su protiv njih, tvrdeci da taj argument ne mozes da koristis jer ne nudis alternativu. Ako tvrdis da tabele ne smeju da se koriste zato sto narusavaju principe semantike i odvajanja sadrzaja od forme, onda ne mozes da kao zamenu ponudis nesto sto takodje narusava te iste principe.


Zamisli sada da gornji tekst nije jedan nego ima na hiljada takvih dokumenata, a da se oni svi generisu odnekud, i da se generisanjem dobija uvek isti HTML kod. Medjutim, prilikom umetanja tog koda u stranu, urednik moze da odluci da li hoce ovakav ili onakav sablon, a to se postize tako sto se promeni CSS koji ce se pridruziti dokumentu. Urednik ne moze da edituje sadrzaj dokumenta vec samo da promeni CSS koji se tom dokumentu pridruzuje. Nije da on to ne moze fizicki, nego je problem sto se svi ti dokumenti, povremeno ponovo generisu umesto starih verzija, i ako bi urednik ista promenio u dokumentu to bi prvom novom revizijom bilo izgubljeno. Zbog toga je neophodno da se razdvoji sadrzaj od forme. CSS, ovakav kakav je to ne moze da ispostuje, pa bi bilo neophono da se na mestu gde se unose podaci koji sacinjvaju sadrzaj dokumenta na neki nacin naznacava da li treba da se koristi ovaj ili onaj CSS. Problem je sto prvo se podaci koji cine dokument uopste ne moraju unositi na jednom mestu, a i da se unose na jednom mestu, podatke unose ljudi koji ne samo da ne znaju kako dokument treba da izgleda, nego nisu strucni da donose takve odluke - oni su obicni daktilografi.

Siguran sam da se svako od nas ko se bavi izradom sajtova srece sa slicnim problemom samo ne u ovoj razmeri, nego je to dovoljno malo materijala da uvek skrpimo neko resenje.


Citat:

Lynx ti naravno nece prikazati HTML kod (tagove) vec samo sadrzaj tih tagova. S druge strane Google i te kako obraca paznju na to koji su tagovi korisceni (znas vec i sam zasto se koristi <h1> tag a ne samo uvecani <p> tag i slicno)...


Nemoj opet odvlaciti diskusiju na zaobilaznice. Google prepoznaje H1 tag, ali ne postoji tag koji ce mu reci sta je u dokumentu zaglavlje, sta meni, sta je sadrzaj, sta podnozje ili sta vec moze da mu bude bitno. Osvrni se jos jednom na ono sto sam stavio kao citati upravo iz Googleovog uputstva.

Citat:

U onom mom kodu koji sam napisao ne mozes samo da zamenis redosled elemenata i da ocekujes da radi isto... Isto kao sto ni u tabeli ne mozes da zamenis redosled tagova i da ocekujes da radi isto... Isto kao sto ni nigde drugde ne mozes da zamenis redosled kodova i da ocekujes da radi potpuno isto...


Gresis. Ja imam mnogo programerskog iskustva i radio sam mnogo stvari gde zaista redosled elemenata ne utice na njihovu poziciju u dokumentu. Ja sama to probao, znam koliko je to dobro i zato kritikujem CSS, jer on deklarativno zagovara isti princip, ali ga u praksi ne omogucava.

Od CSS-a imam puno pravo da ocekujem da omoguci da polozaj i izgled elemenata na strani ne zavisi od njihovog polozaja u sadrzaju dokumenta, jer tek kada CSS to bude omogucio zaista ce ispostovati principe zbog kojih je napravljen i koje zagovara. Uostalom, upravo vi koji ste vatreni pobornici CSS-a, sve vreme to koristite kao glavni argument zasto je CSS bolji, iako je to samo deklaracija, a u praksi nije izvodivo, osim u veoma jednostavnim slucajevima.

Citat:

Kao sto si i sam rekao CSS3 stize (vecina browsera vec sada podrzava bar po jedan CSS3 tag) i kad stigne svi bi trebalo da polako promene svoje stranice na njega... Ne znam samo kome ce biti lakse, nekome ko vec sada koristi CSS ili nekom ko ce morati da nauci potpuno novu tehnologiju...


A zasto mislis da ce meni biti teze? Pa valjda je ocigledno da ja toliko poznjem CSS da znam koje su mu mane i tacno znam sta mi u njemu smeta pa cu lako prepoznati kada to bude ispravljeno.

Ja pre ocekujem da ces ti imati probleme jer si se navikao da zongliras sa kodom i vise uopste ne posmatras dokument semanaticki vec moras da smisljas kako da ga haknes da bi napravio da to izgleda onako kako si zamislio. Ne sporim da si vest u tome, ali ti si taj koji je naucio da pogresno razmislja. Tebi ce biti problem da se prilagodis ispravnom nacinu razmisljanja. Uostalom pogledaj koliko je ovde energije potroseno da vam se objasne neke tako ocigledne stvari, koje ne razumete samo zato sto razmisljate na pogresan nacin.

Citat:

Eto... Ja se nadam da smo iscrpeli temu i da se svi generalno slazemo - CSS nije savrsen ali je generalno bolji za layout stanice od tabela...


Mi smo se oko toga od pocetka slagali, samo je bio problem da to prihvatis :)

Ja cu biti zadovoljan ako ti je ova diskusija koristila bar utoliko da imas meksi stav prema tabeli u layoutu i da razumes zasto je nekim ljudima to prihvatljivo resenje i da neces nikoga oplesti svom snagom samo zato sto je pomenuo tabelu ili ju je upotrebio u layout-u. Prihvati da su to dva stila, dva nacina rada. Ti neki stil ne volis, neko drugi ne voli drugi stil, ali se sve svodi na isto.

Citat:

PS. Nije vezano za temu - Postavljanje menija iznad sadrzaja (u kodu) mozda cak i nije tako lose kao sto mislis... Ako na jednoj stranici imas par linkova koji svi vode do jedne druge stranice, Google ce uzeti samo tekst prvog linka za SEO te druge stranice... Tako da je dobro da taj prvi link bude sto "opisivniji", a takvi su obicno u meniju...


SEO je u ovoj diskusiji samo slucajni prolaznik. Nazalost, za razliku od CSS-a koji je vrlo jasno dokumentovan, SEO nije, tako da dobar deo diskuije na tu temu moze da sve svede samo u domen pretpostavki i spekulacija. Ja sam ga samo usput pomehnuo kao zahtev da se promeni redosled elemenata na strani koje je cest da bih pokazao da to uslovljava odstupanje od principa.

Mozda je to bila greska, mozda bi bilo jasnije da sam ti samo skrenuo paznju da DIV ne mozes da nazoves left i right jer time prejudiciras polozaj elementa u prikazu dokumenta. DIV treba da ima naziv koji proistice iz njegove funkcije u dokumentu, a ne pozicije, a to znaci "navigation", "menu", "content", "header", "footer", "sidebar" i slicno.... Pozicija u nazivu elementa je prihvatljiva samo ako se pravi stil namenski za odredjenje pozicije, ali opet u funkcionalnom smislu, recimo mozes da imas tri stila za IMG tako da sliku mozes da preko stilova poravnas levo, centrirano ili desno, ali sa pretpostavkom da je to funkcionalan zahtev i da se nece zahtevati da slika naknadno menja poravnanje ako se menja layout - to jest, da nikada nece biti potrebe da se u stilu kome je podeseno poravnanje desno, to promeni.

 
0

WOW
Beograd

Član broj: 33478
Poruke: 172
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?12.11.2008. u 13:24 - pre 188 meseci
Tabele
- napravljene za tabelarno prikazivanje podataka
- uopste nisu semanticke kada se koriste za layout
- nepravilno se cuju u audijalnim browserima
- ne funkcionisu pravilno na malim ekranima (npr mobilnih telefona)
- mogu da naprave samo pravilno poredjane pravougaonike


CSS
- napravljen za podesavanje izgleda HTML strane
- obicno nije potpuno, ali se uz malo truda moze napraviti da bude potpuno semanticki (tj da odvaja izgled od sadrzaja)
- savrseno radi u audijalnim browserima
- savrseno radi na malim ekranima moblinih telefona
- moze da uradi sve sto i tabela, a moze da uradi i mnogo vise (kao npr cik cak menije (kao na www . netsitetest . com /cvb/temp.htm - molim da ne linkujete, u fazi je izrade))

Tebe Predraze molim da navedes nesto sto moze da se uradi tabelom a ne moze CSSom (a da nije tabelarno prikazivanje podataka)

Eto uz ocigledne prednosti CSSa nad tabelom, nije mi jasno zasto bi iko radio ista tabelama, osim mozda ako taj neko ne zna i nece da nauci CSS (nemoj odmah da skaces i da se osecas uvredjenim i upljuvanim, ne pricam o tebi nego generalno)... Ja nikada nisam nikoga ko koristi tabele omalozavao, u svakom mom postu ovde sam samo diskutvao o tome zasto je CSS bolji... Ako sam ikoga zadirkivao, zadirkivao sam zbog ne znanja, a ne zbog tehnike koju koriste...

Nikome ja ne govorim da prodje potok uzvodno ili nizvodno, ja samo govorim da potok treba proci tamo gde je voda plica, jer nije isto da li ces morati da operes cipele i pantalone, ili i svu odecu na sebi... CSS3 nece banuti jednog dana odjednom sa neba, nego ce se postepeno uvoditi novi elementi koji ce, malo po malo, browseri poceti da podrzavaju, i zato ce meni koji cu malo po malo nadogradjivati moje CSS strane prelazak na CSS3 biti potpuno prirodan, za razliku od tebe koji koristis tabele i koji ce cekati poslednji trenutak dok i svaka stavka u "idealnom buducem" CSSu bude podrzana...

PS. Jos jednom da dodam, onaj moj primer je pisan iz glave, nije uopste testiran i bila je prva stvar koja mi je pala na pamet... Ja sam sasvim siguran da se header, footer, left, right i content mogu napraviti i bez ikakvih wrappera, i to bez ikakvih hackova i fixova (kako ih ti zoves)... Cim nadjem malo vremena (a to nece biti skoro) ja cu pokusati pa ako uspem postovacu ovde kod...

I nazivati divove "left" i "right" nije nista manje semanticnije od nazivati ih "navigation" i "sidebar", niko ne garantuje da ce se u bilo kojem divu nalaziti navigacija, niti da ce bilo koji div biti sa strane, isto kao sto niko ne garantuje da ce neki div biti levo ili desno... Ali moras nekako da ih zoves, a "div1", "div2" itd i nije bas prakticno sa strane odrzavanja sajta...
WOW je simetrija, nije nikakva igra...
 
0

Vlatko Zdrale
Vlatko Zdrale
Chicago, USA

Član broj: 155036
Poruke: 102
*.client.dsl.net.

Sajt: www.zemoon.com


+1 Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?12.11.2008. u 13:37 - pre 188 meseci
Brzo i jednostavno: http://shouldiusetablesforlayout.com/

a ako pogledate source videcete:
Code:

<!-- Fact: Chuck Norris hates layout tables! -->
 
0

askaratazor

Član broj: 73681
Poruke: 180
79.101.217.*



Profil

icon Re: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?12.11.2008. u 17:43 - pre 188 meseci
Aman, WOW. Zasto ti pobogu se prema svima koji pomenu tabelu ponasas kao da nisu videli u zivotu CSS. I gore si pogresno napisao, naslov teme nije "tabele ili CSS dizajn" nego samo tabela u dizajnu, da ili ne? Ja cak i kada sam pisao tu temu (onako opusteno, ne razmisljajuci da ce dovesti do ovako zucne rasprave) nisam mislio da treba striktno podeliti dizajn/dizajnere na one koji rade sa CSS-om i one koji ga ne koriste. To je danas takoreci nemoguce.

Cak sta vise, ja uopste i nisam ni zeleo da pominjem CSS, jer je po meni, Predragu, i ostalima to najnormalniji nacin izrade sajtova, samo sam zeleo da skrenem paznju da je nekad jednostavnije odraditi table layout iz prostog razloga jer bi CSS resenje (ukoliko je uopste i moguce doci do njega bez hackova twikova i ostalih cuda) oduzelo i previse vremena..

Sama tema, tj odgovor teme je bio namenjen pocetnicima u web dizajnu, ljudima koji rade svoje prve sajtove (komsiji/rodjaku/nekome), ali ste ih vi sa tim stavom "Ko pomene tabelu, osetice sav gnev i oganj boziji, bice proteran i osudjen na vecni podsmeh!!!" potpuno isprepadali i mozda ugusili neku novu nadu web dizajna.

Ti i Aleksandar Ruzicic ste jednostavno okrenuli celu temu, kao da vam je nabio neko prst u oko, na dokazivanje da je CSS bolji, a to uopste nema potrebe dokazivati, niti je cilj mog pitanja.
 
0

[es] :: Web dizajn i CSS :: Vecito pitanje: Tabela u dizajnu, da ili ne?
(Zaključana tema (lock), by Aleksandar Ružičić)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 28715 | Odgovora: 105 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.