Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

C: dali je to tabela pointera ili obična tabela?

[es] :: C/C++ programiranje :: C: dali je to tabela pointera ili obična tabela?

[ Pregleda: 3523 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pajac
Slovenija

Član broj: 17163
Poruke: 66
*.dsl.siol.net.



Profil

icon C: dali je to tabela pointera ili obična tabela?09.05.2005. u 17:55 - pre 229 meseci
Code:

char *poljepointera[] = {"aadsaf","aaasff","aasc","bffdb","bds","dddf","cc","fdsfs","ghftw","allki"};


Zanima me dali je to tabela pointera?!
Ja osobno mislim da je.Nisam 100% pošto sam početnik.

If we want to discover, we first have to be willing to get lost!
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: C: dali je to tabela pointera ili obična tabela?09.05.2005. u 18:18 - pre 229 meseci
Citat:

char *poljepointera[] = {"aadsaf","aaasff","aasc","bffdb","bds","dddf","cc","fdsfs","ghftw","allki"};
Zanima me dali je to tabela pointera?!


Probaj da odštampaš, npr:

Code:

ShowMessage( poljepointera[0] );
ShowMessage( poljepointera[1] );
ShowMessage( poljepointera[2] ); 
// ...


... pa ako ispis ide redom i ispravno, onda jeste niz pointera ;)

 
Odgovor na temu

pajac
Slovenija

Član broj: 17163
Poruke: 66
*.dsl.siol.net.



Profil

icon Re: C: dali je to tabela pointera ili obična tabela?09.05.2005. u 18:53 - pre 229 meseci
Znam da je bilo malo smešno pitanje! Ali problem je u tome pošto sam ja danas zagovaro tu zadaču i asistent mi je reko da to nije tabela pointera. Verovatno je na brzino preso programom il nešto slično...?!

Pa kad sam ovde neka pitam još to; dali mi doljna funkcija sortira polje pointera?!
Mislim, zato je i bila napisana?!

Code:

void bubblesort(char *poljepoint[],int len,int smer){

    int i,j;
    char *temp;

    for(i=1; i<len; i++){
                for(j=len-1; j>=i; --j){
                    if(strcmp(poljepoint[j],poljepoint[j-1])<=0){
                        temp = poljepoint[j];
                        poljepoint[j] = poljepoint[j-1];
                        poljepoint[j-1] = temp;
                    }//if
                }//for
    }//for


Rezultat je sortiran poljepoint[].


Treba mi potvrda da je sve ok, kako bi bio siguran da nije bio u pravu!
If we want to discover, we first have to be willing to get lost!
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: C: dali je to tabela pointera ili obična tabela?09.05.2005. u 20:02 - pre 229 meseci
ako je:
Code:

char *temp;

... pokazivač (pointer) na podatak tipa "char", onda:
Code:

char *temp[10];

ne može biti ništa nego *niz* od 10 pokazivača na "char".

U tvom slučaju prvi pointer ( poljepointera[0] ) pokazuje na "aadsaf", itd...

Kod koji si dao jednostavno izvrši razmenu tih pointera, tako da na primer
treći pointer pokazuje na recimo peti i slično.

Code:

void bubblesort( char *poljepoint[],int len, int smer )
{
   int i,j;
   char *temp;

   for( i=1; i<len; i++ )
   {
      for( j=len-1; j>=i; --j )
      {
         if ( strcmp( poljepoint[j], poljepoint[j-1] ) <= 0 )
         {
            temp = poljepoint[j];
            poljepoint[j] = poljepoint[j-1];
            poljepoint[j-1] = temp;
         }//if
      }//for
   }//for
}

void __fastcall TForm1::Button1Click(TObject *Sender)
{
   char *poljepointera[] = {"aadsaf","aaasff","aasc","bffdb","bds","dddf","cc","fdsfs","ghftw","allki"};

   for ( int i=0; i<10; i++ )
      ShowMessage( poljepointera[i] );

   bubblesort( poljepointera, 10,  NULL );

   for ( int i=0; i<10; i++ )
      ShowMessage( poljepointera[i] );
}



Argument "smer" nisi iskoristio i verovatno je trebao da određuje
da li ćeš opadajući ili rastući redosled "<=0" ili ">0".

P.S. Ne kači se sa profesorima, pogotovo ne sa asistentima - nije zdravo ;)
Reci *jeste* za sve što kažu ;)
 
Odgovor na temu

pajac
Slovenija

Član broj: 17163
Poruke: 66
*.dsl.siol.net.



Profil

icon Re: C: dali je to tabela pointera ili obična tabela?09.05.2005. u 20:35 - pre 229 meseci
E pa hvala ti 1000puta!
smer sam iskoristio, samo nisam hteo da dodajem celi kod..
E pa idem u četvrtak do njega da mu kazem!!
If we want to discover, we first have to be willing to get lost!
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: C: dali je to tabela pointera ili obična tabela?09.05.2005. u 21:33 - pre 229 meseci
Jesi li čuo za firmu Hermes (Ljubljana, Slovenija)?

Svojevremeno mi je nuđen posao kod njih, ali nekim suludim spletom okolnosti
nisam mogao da dobijem pasoš jer sam ušao u proceduru vađenja državljanstva
SRJ (zajedno sa izbeglicama iz bivših republika) iako nemam *nikakve* veze sa
izbeglicama.

To je trajalo pune *četiri* godine!

Tada sam u firmi gde sam radio imao platu 136 MARAKA, a u Hermes-u sam
trebao da imam 2000 MARAKA + 13-ta plata + ...



 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: C: dali je to tabela pointera ili obična tabela?09.05.2005. u 21:35 - pre 229 meseci
Ovo mi je malo vratilo uspomene, pa evo jedno pismo (sa malo cenzure,
da ne nih razbuktavao medjunacionalne sukobe), duga koji je otišao u Hermes. Ako moderatori ovo smatraju van teme -
NEKA OBRIŠU (ne ljutim se :).

Citat:

Prvi utisci iz Slovenije

Pre svega pozdrav svima!

Detalje tipa kako sam putovao, kako prosao granicu i slično ću izostaviti jer nisam otišao na kraj
sveta nego 530 km od Beograda (što je za Beograd, nažalost kraj sveta jer se putuje 15 sati preko
Madjarske, a i po nekim drugim pitanjima bi se reklo da je Beograd kraj sveta za Ljubljanu ... otom,
potom)

Prvo što pada u oči kad se udje u Sloveniju je da je sve čisto i uredno. Meni bar, to puno znači.
Posle toga se primete neke slicnosti sa nama, tj. putem projuri po koji jugo, lada ... video sam
čak i fiću. Čovek pomisli – pa ovi isti k’o mi. Ali je daleko od toga. Slovenci su jednostavno
ekonomični (daleko od one nase partizansko – komunističke fraze da su škrti jer je ovde potrošački
mentalitet veoma razvijen i puno para troše na razne vrste uživanja – ali pare ne bacaju nego ih
namenski troše). Dakle oni voze juga i ladu zato što su jos uvek u dobrom stanju pa zasto bi ih bacili
kad mogu da posluže. Inace svi ti ‘naši' automobili su u mnogo boljem stanju nego kod nas (pre svega su
čisti), a tako i mora da bude kada automobile starije od 10 godina morate da podvrgnete dva puta
godisnje tehnickom pregledu. Ostali automobili koji se voze su fantastični, Renoi, Fijati, BWi,
Volkswageni, japanci, korejanci ,... uglavnom novi. Skoro svi trose bezolovni benzin i u odlicnom
su stanju pa je sasvim logično da je u Ljubljani u kojoj gradski prevoz koristi malo ljudi (jer svako
ima auto) vazduh perfektno čist i da slobodno možete da vozite bicikl iza autobusa bez bojazni da se
ugušite (čak možete da ostanete živi i ako udahnete u trenutku kada on kreće sa stanice – zamislite
tu divotu).

Ljubljana

LJubljana je veoma zanimljiv grad. Ima oko 300 000 stanovnika. Teritorijalno je prilično velika. Pored
nje protiče Sava, koja je ovde prilično brza, a kroz nju Ljubljanica (veličine nase Zapadne morave ili
manja). LJubljanicom plove divlje guske, patke. Ponegde se nadje i po koja roda. Grad je opasan veoma
lepo rešenom obilaznicom koja značajno skraćuje put sa kraja na kraj grada. U grad ulazi nekih 5-6
železničkih koloseka.

U gradu postoji nekoliko tipičnih delova:

• Stari grad (koji je stvarno star i lepo očuvan): Grad su osnovali Iliri i dali ime Emona, onda
dosli Rimljani, potom porusili Huni u 5. veku i tek u 12. veku se pojavili slovenci i napravili Ljubljanu.
U periodu od 15 – 17. veka Habzburzi i francuska vojna baza. 1895 je Ljubljanu pogodio veliki
zemljotres i nakon toga je najveći doprinos u kreiranju današnjeg izgleda Ljubljane dao arhitekt
M. Fabiani (očigledno italijan). Ima puno građevina koje datiraju iz perioda 17 – 19 veka. Ljubljanom
se svojevremeno prošetao i Napoleon. Veliki udeo u kreiranju izgleda grada je imao i Jože Plečnik –
najveći slovenački arhitekta.
• Industrijska zona (uglavnom rasuta svuda po gradu, s’ tim da su fabrike veoma lepu uredjene
pa ponekad pomislite da su hoteli (tipican primer je UNION pivara))
• Trgovinski centri (ogromne hale koje su uglavnom zakupile velike strane firme i gde su ili
saloni automobila (Reno, Citroen, Volkswagen, Fiat, Opel ...) ili ogromne robne kuće (InterSpar –
austrijska, L Eclerc – francuska, Merkator, Emona – Slovenacka ...))
Ove velike robne kuće su potpuno iste kao na zapadu. Ispred ulaza imaju ogromne parkinge po kojima
su rasute ostavljene korpe (izvezene do automobila) koje momci koji tu rade kao studenti skupljaju
i vraćaju na označena mesta. Slovenci kupuju k’o manijaci – kao na američkim filmovima. Stave dete
u korpu na za to predviđeno mesto i napune je do vrha. Unutra ima svega. Proizvodi su slovenački,
zapadnoevropski, afrički, američki ... i cene se mogu dosta razlikovati. Teku nagradne igre za kupce,
uvek su za neke proizvode ‘akcijski popusti’.
• Fantastična priroda u samoj Ljubljani i okolini. Ljubljana leži na 300 m nadmorske visine.
U samom gradu ima nekoliko velikih brda koja se izdižu od 100 do 300 m iznad grada (Golovec, Šmartna
gora (sa njenog vrha na 600 mnv se vidi cela LJubljana)...). Sva su šumovita, sa veoma gustom četinarskom
i listopadnom šumom (upravo danas idem na jedno od njih da berem borovnice – ne znam kako se zove imam
vodiče Pera Ševaljević i Nataša (ko ih zna, zna)). U okolini takođe ima puno izletišta koja slovenci
jako rado koriste. Tj. vikendom nema nigde nikoga u gradu – svi se nekuda veru. O široj okolini da ne
pričam (50 km skijališta (Krvavec i ostala), 120 km more (Portorož, Piran, Izola, Kopar)). Samo 1,5 h
vožnje do austrijskog Klagenfurta, isto tolko do Trsta ... Ove stvari mi se najviše sviđaju. Na sreću
sa radnom dozvolom koju sam dobio ću imati pravo da dobijem šengensku vizu i da idem gde god hoću po
Evropi (to treba iskoristiti (ovo mi je jedna od najbitnijih stvari)).

Biciklističke staze su na svakom koraku (postavljeni su semafori samo za njih), tj. svuda pored
ulica postoje biciklističke staze pa tek onda trotoari za pešake. Svi jako poštuju pešake i
bicikliste (uvek vam stanu da pređete). Bata (ko zna, zna) ovo maksimalno koristi i pravi je
biciklistički manijak – mnogo se izbezobrazio u saobraćaju, moram da se požalim (ko bi rekao,
a onako fini momak). Kazne za nepoštovanje saobraćajnih propisa su jako velike (min 100 dem
(imas popust 10% ako platiš za 7 dana)). Grad je idealan za obilazak biciklom. Svuda se nalaze
parkirališta za bicikle.

Cene

BEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEP

Ova socijalistička fraza, dakle nema blage veze sa životom. Inače slovenci se hrane 10 puta bolje
i zdravije nego mi. Hrana je izuzetno raznovrsna (tako da se u restoranu kad ručem često pitam
‘šta ja ovo progutah ?’).

Ovo ću napisati detaljno jer znam koliko je meni to bilo važno, a niko da mi da detaljan izveštaj
kad piše iz inostranstva (koga udavi – izvinjavam se).

Evo primera cena ( neke su prevedene u dinare):
• hrana:
- na pijaci i u prodavnici su cene kao kod nas ili malo niže:
mladi krompir 20 dinara
paradajz 30 dinara
banane 20 dinara
jabuke 30 dinara
milka čokolada 15-20 dinara
nutela eurokrem 400g 50 dinara
sokovi 1.5 l 20 dinara
riblji pohovani zamrznuti fileti 300g 80 dinara
hleb 1 kg (ali stvarno kilogram) 2 dem (na ovo će neki reći ‘eto im kad neće sa nama’)
union pivo neka džabalučina (ne pijem pa ne znam, ali nikone kupuje manje od 10 tak limenki
po 1 litra – Čale Meka za tebe)
• odeća i obuća:
kao kod nas ili 10-20 % skuplja (cipele 60 – 130 dem, majce sa kratkim rukavima 20 – 50 dem,
patike isto ko kod nas ...)

• gorivo:
super 1,5 dem
dizel 1,4 dem
Ovo je skočilo ovih dana jer je poskupeo barel u svetu. Inače slovenci imaju 15dana fore da
proprate promenu svetskih cena ovih ili sličnih priuzvoda (to mu dođe cena ulaska u Evropsku
uniju u koju inače slovenci namerno sporo ulaze da ih ne bi progutala što mi se čini jako
pametno). Takodje se ovde polako zatvaraju frišopovi jer evropska unija zabranjuje njihovo
postojanje (jer šta će frilšop u Evropi bez granica). Slovencima to bas i ne prija jer tu
leži velika lova, još se opiru, ali ...

• stanovi:
E ovo je najveća stavka.
garsonjera ili jednosoban, namešten u centru 450 - 550 dem
dvosoban, namešten 600 – 700 dem
...
plus troškovi (svuda je centralno, kablovska, topla voda ...) oko 100 – 200 dem

Ja stanujem sa 3 čoveka iz Hermesa u velikom stanu (90 kvadrata) i plaćaću oko 350 dem sa
svim troškovima. Inače ova varijanta može jevtinije – treba se potruditi.

• početne plate inženjera kako vidim oko 1500 – 2000 dem.

Sračunajte sami dali je lošije, malo bolje, mnogo bolje ili kako već mislite, nego u
Beogradu.





Kultura

Bogata. Na sve strane neki događaji, izložbe, koncerti (ovih dana je Alanis Moriset (Majo i
Sanja – ovo je za vas), Lu Rid, Džo Koker, Ajron Mejdn, Perl Džem (Đole Vitoroviću – samo
za tebe)....), na ulicama se svira kvalitetan jazz (Tatalo i Bojane ovo je specijalno za
vas i za mene).

I jedna meni jako bitna stvar (znaće zašto oni koji me dobro poznaju) – nigde nema pasa
lutalica, a strogo je zabranjeno vođenje pasa na sportske terene ... (tako da, majko ti
i ja možemo konačno slobodno da se šetamo gde god hoćemo kad dođeš)


Posao

Za sada prema očekivanjima. Ima puno posla. Rade se dobre stvari (Delphi, Oracle, ASP,
MSSQL, DB2, COM, DCOM, Multitier ...).Knjiga ima kakvih poželim, a što nema mogu slobodno
da naručim sa Amazon.com-a – frima plaća. Jako su ljubazni. Sve papire su mi sredili tako
da imam sve max (socijalno, zdravstveno, radnu dozvolu, boravišnu vizu, karticu Ljubljanske
banke ...). Odmah drugi dan su mi dali neki džip (daihacu – ferozo, 4wd) da se malo vozikam
do stana i po gradu. Ja stavio kartu na sedište pored mene i tako malo lutao po gradu – sad
je puno bolje. Na poslu besplatni sokovi, grickalice. U okolini na svakom koraku restorani
u koje idem na ručak. Odmah me na stolu čekao Pentium III na 450 MHz, sa dobrim soundblasterom
i zvučnicima, sa DVD-om umesto CD-a, 19’ monitor, 128 M rama ... Sad treba zavrnuti rukave.

Mane

• Ljubljana i nije onako čista kako mi se činila kada sam bio na razgovoru pre 4 meseca.
To je posledica značajnog procenta BEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEP i dela omladine koja fura nege
drogirantske fazone (ko i svuda). Ali je neuporedivo čistija od Beograda. Sela su, međutim jako
čista (a da ne pričam o javnim prostorijama (zavodi, ambulante, sportski centri, opštine ...),
autobusi takođe, pijace ...).

• Kradu se automobili, bicikli, radiokasetofoni iz njih ... (naravno mnogo manje nego kod
nas, ali me ipak to razočaralo). Naravno i ovo je posledica procenta BEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEP.

Mada mi se čini da su od došljaka iz stare Jugoslavije ovde najkulturniji Srbi i Hrvati (a i to
je valjda logično).

Sve u svemu slovenci veoma lepo žive, puno troše (ali pametno) i puno uživaju u prirodi, a Bog
im je dao idealan geografski položaj. Inače za one koji neznaju jos i informacija da Slovenija
spada u red od nekih 15 –20 zemanlja za koje treba najmanje viza u svetu (tako da im ne treba
čak ni viza za Ameriku nego jednostavno sednu na avion na Brniku i odlete u NJujork – a povratna
karta je samo 500 dem). Osnovne i srednje škole idu na ekskurzije u Veneciju, Beč i ostale evropske gradove.


Eto toliko od mene za početk. Sigurno sam puno toga zaboravio – pisaću kasnije još.

Pozdrav od Žikice iz Ljubljane


 
Odgovor na temu

pajac
Slovenija

Član broj: 17163
Poruke: 66
*.dsl.siol.net.



Profil

icon Re: C: dali je to tabela pointera ili obična tabela?10.05.2005. u 09:48 - pre 229 meseci
Nema u pismu ništa šta bi inicializiralo sukob ili nesto slicno
Ovakav opis ne nađes ni u informatorima kod nas!--> Kratko i sigurno.

P.S. Zao mi je sto nisi mogao da dođeš!!
If we want to discover, we first have to be willing to get lost!
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: C: dali je to tabela pointera ili obična tabela?

[ Pregleda: 3523 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.