Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[D] D Programming Language

[es] :: Ostali programski jezici :: [D] D Programming Language

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 29492 | Odgovora: 130 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: [D] D Programming Language20.01.2007. u 16:24 - pre 209 meseci
Citat:
FuzzyCreation: 3. Ko vam je rekao da je C++ objektno-orjentisani jezik. C++ je smece. Kada uzmes paradigmu programskog jezika i napravis jezik koji odgovara tom modelu, a da pri tome odrzis kompatibilnost sa drugom paradigmom programskih jezika koja je daleko od ove prve najcesce dobijes s*****.
Samo izrazavam duboko slaganje s ovom izjavom. C++ je pokusao, ali nije uspio postati OOP jezik.
Imate tu opciju, ali koliko je vas cesto koristi virtual. Ako posao to bas zahtijeva, bolje je uzeti drugi jezik.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2789 Profil

icon Re: [D] D Programming Language20.01.2007. u 18:48 - pre 209 meseci
Ne vredi, nisam izdržao. Moram da odreagujem.
Citat:
DDMM: Jezik treba da bude ko formalna teorija: minimalan, neprotivurecan i potpun.

Vrlo čudno poređenje programskih jezika sa formalnim teorijama.

Formalna teorija je:

- Minimalna ako se izbacivanjem bilo kog pravila ili bilo koje aksiome dobija sistem sa užim skupom teorema.
- Neprotivrečna ako barem jedna formula te teorije nije teorema te teorije.
- Kompletna ako se dodavanjem bilo koje formule, koja nije teorema, kao nove aksiome, dobija protivrečna formalna teorija.

Šta li to znači da je programski jezik minimalan? Koliko znam, i na Tjuringove mašine se mogu nametnuti dodatna ograničenja tako da se dobije isti skup izračunljivih relacija/funkcija. Štaviše, svakom sistemu izračunljivosti se mogu pravila dodatno ograničiti, a da se suštinski ništa ne izgubi.

Šta li znači da je programski jezik neprotivrečan? Mogu da shvatim šta bi to bila nedvosmislednost programskog jezika, ali neprotivrečnost ne.

Šta li to znači da je programski jezik kompletan? Ako to znači da čini potpun sistem izračunljivosti u smislu ekvivalentnosti sa Tjuringovom mašinom, onda su svi programski jezici takvi.

Citat:
FuzzyCreation: Drugo svaki zahtev programskog jezika jeste da bude neprotivurecan, ne mozemo napraviti neprotivurecan programski jezik jer bi onda ostali uskraceni za okruzenje koje bi prevodilo taj program na jezik Tjurinzovih automata (funkcionalna tacka gledista), ali i za okruzenje koje bi izvrsavalo takav program.

???
Citat:
FuzzyCreation: Treci zahtev da programski jezik bude potpun je preteran zahtev, ne mozemo zahtevati potpunost neke formalne teorije ako zahtevamo neprotivurecnost (Gedelova teorema).

Molim gospodu koja se pozivaju na Gedelove teoreme da ih prvo lepo nauče. Ima koliko god hoćeš neprotivrečnih, a ipak kompletnih formalnih teorija. Takva je recimo, svaka formalna teorija koja opisuje klasičan iskazni račun, a obuhvata pravilo zamene (supstitucije) koje glasi: "Ako je formula F(p1,...,pn) ma koja teorema u kojoj se od iskaznih slova eventualno pojavljuju slova p1,...,pn i ako su F1,...,Fn ma koje iskazne formule, onda je i formula F(F1,...,Fn) teorema".
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.hsd1.ma.comcast.net.



+6 Profil

icon Re: [D] D Programming Language20.01.2007. u 20:10 - pre 209 meseci
C++ je uprkos svim svojim manama uspešan jezik i praktično cela softverska infrastruktura koju danas koristimo je pravljena ili u C++u ili u njegovom prethodniku C-u. D može da bude "čist" i "objektno orijentisan" do mile volje, to nije uspešan jezik i šanse da postane uspešan su minimalne.

Uzgred, nikako mi nije jasno da u 2007-oj još neko smatra "SmallTalk" - stil objektnog programiranja modernim. To je bilo moderno pre 25 godina. Moderni jezici današnjice (C# i u manjoj meri C++) pozajmljuju nove karakteristike iz funkcionalnih jezika.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: [D] D Programming Language20.01.2007. u 21:06 - pre 209 meseci
Citat:
NrmMyth: Kako znas da je ovo dobro rijesenje, da nije moglo bolje? Nigdje ne stoji da moras ovako iscrpno koristiti template.


Ti implementiraj monade u C++ na ljepši način bolje od boost gurua i slobodno ih kontribuiraj zajednici, pa ćemo se onda pozivat na argumente "što bi bilo kad bi bilo". Dotada ne pokušavaj na sličan način osporiti "urednost" C++ templatea, ok?

Citat:
Govorimo o C++, jeli tako, nasljednik C? Cemu se cudis onda, C++ mora ostati dosljedan svojim pocetnim postavkama, odnosno pokusti rijesiti sto vise stvari unutar compile-time-a, da bi se dobilo na efikasnosti. Nus produkt jest bloatan kod, ali "that is the way C++ is".


Ako bloatan kod definiraš efikasnim - onda C++ way on jest "efikasan", to i govorim :) Čitljivost koda i pragmatičnost prema programeru u mismathced tipovima varijabli također nisu bogzna kakva prednost C++ way-a.

Citat:
FuzzyCreation: 1. Neko rece: "Turing-potpun (vrijeme kompajliranja je neodlučivo :) metajezik sa najružnijom i nagadnijom moguće zamislivom sintaksom, rame uz rame sa Brainfuckom i Intercalom? :)"

Vreme kompajliranja i uopste kompajler nemaju veze sa problemom odlucivosti nekog algoritma. Odlucivost nekog algoritma je pitanje da li se algoritam na odgovarajuci input zavrsava u konacnom vremenu, naravno svi znamo da je u opstem slucaju (algoritam koji na inputu prima algoritam i kaze "da" ako se algoirtam na ulazu zavrsava u konacnom vremenu, "ne" u suprotnom slucaju) taj problem neodluciv, ali kompajler o tome nema pojma, posto on kompajlira (prevodi) program sa jednog programskog jezika, a ne odlucuje da li se taj program zaustavlja ili ne (sto je u pojedinacnim slucajevima moguce). Ako je program konacan u prostoru (a takvi su svi po definiciji algoritma kao Tjuringove masine) onda je kompajliranje svakog programa proces koji se zavrsava u konacnom vremenu. Stoga vreme kompajliranja ne moze biti neodlucivo. Moze biti samo vreme izvrsavanja. Sto nas dovodi do zakljucka da se ovde principijelno ne razlikuje kompajler od interpretera. Pitam se kako nekom pre mene ova izjava nije IZBOLA oci. Ja je svrstavam u top glupost koju sam u skorije vreme ovde procitao.


Nema razloga koristiti termine kao "top gluposti" koje su na granici vrijeđanja. Mogao bih i ja biti jednako zajedljiv, i vjeruj mi ne bi izgledalo jako lijepo.

Ako imaš turing-ekvivalentan sustav tipova (sustav tipova kao računski model, termin turing-potpun se više koristi za neki specifični izračun, a većina izračuna nisu turing-potpuni, već je dovoljna npr. primitivna rekurzija), tada typechecking postaje turing-neodlučiv, a to je _nepoželjna_ karakteristika.

Gledaj to ovako: U C++ templateima je moguće konstruirati univerzalni Turingov stroj. Drugim riječima, moguće je bilo koju (algoritamski) izračunljivu fju izračunati tijekom faze kompilacije izvornog koda.

Slažeš li se sad da je neodlučivo hoće li (kad? i ako?) kompajler zaustaviti kompajlirati izvorni kod? :) Ako ne, koji to hiper-izračunljiv računski model koristi semantički analizator dotičnog? :)

Citat:

2. Neko rece: "Programski jezici treba da budu kao formalne teorije, minimalan, neprotivurecan i potpun (ako se dobro secam)"
Ok, postoje zahtevi i misljenja da su minimalisticki programski jezici (sa minimalnim brojem konstrukcija, koje cine bazu izracunljivih konstrukcija) dobri programski jezici. Jedan od zagovornika minimalizma je i Niklaus Wirth, po njemu dobar je jezik koji od konstrukcija ima samo: IF, WHILE i naredbu dodele (onakva kakva je u oberonu), a od tipova podataka: osnovne proste tipove, nizove, strukture(slogove) i pointere i nista vise. Ali zasto bi se neko odrekao na primer REPEAT konstrukcije ili SWITCH konstrukcije. Ne znam stvarno, ali oduzimanjem ovakve slobode, ne dobijamo nista na sigurnijem procesu pisanja koda.


Tko kaže da se trebaš odreknuti? :) Za to postoje sintaksni makroi preko kojih manipuliraš AST-om i dodaješ sintaksni šećer kako ti ćefne. Alan Perlis je svojedobno za LISP rekao da je to "programibilni programski jezik" :)

IMHO dodavanje sintaksnog šećera nad nekim minimalnim formalizmom (recimo netipiziranim lambda računom, sa sintaksom i semantikom od po nekoliko linija koda) može samo povećati fleksibilnog jezika, ne smanjiti ga.

Citat:
I pored toga pisanje programa u formalizmu najnizeg nivoa bilo bi jako tesko. Probaj na primer da napises generativnu gramatiku koja generise proste brojeve. Neces moci tako lako, prvo ces morati da napises Tjuringovu masinu koja bljuje proste brojeve, pa da je posle prevedes.

Okruzenje u kome se programi pisu kao formalne teorije je jako ne-intuitivno, ali i korisno za izgradnju racunarske intuicije.


Imam neki osjećaj da generator prostih brojeva ne zahtijeva cijeli Turingov stroj (odnosno gramatiku neograničenih produkcija) - ali to sad nije ni bitno. Slažem se da je svođenje postupka programiranja ne formalnu verifikaciju iskazanih algoritama previše mentalno naporan proces za uobičajene svrhe (ne i za specifične), baš zato to i ne radimo. Za neke mission-critical svrhe to je već druga priča.

Citat:
Nedeljko:Šta li to znači da je programski jezik kompletan? Ako to znači da čini potpun sistem izračunljivosti u smislu ekvivalentnosti sa Tjuringovom mašinom, onda su svi programski jezici takvi.


Da, zato je i skovan termin Turing tarpit kako bi se stalo na kraj argumentima "Moj jezik je jači od tvog" :)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2789 Profil

icon Re: [D] D Programming Language21.01.2007. u 00:00 - pre 209 meseci
Citat:
cynique: U C++ templateima je moguće konstruirati univerzalni Turingov stroj. Drugim riječima, moguće je bilo koju (algoritamski) izračunljivu fju izračunati tijekom faze kompilacije izvornog koda.

Zanimljivo! Imaš li neku ideju dokaza kako bi se ostvario operator pretrage (minimizacije)?
Citat:
cynique: Imam neki osjećaj da generator prostih brojeva ne zahtijeva cijeli Turingov stroj (odnosno gramatiku neograničenih produkcija)

Dobar osećaj! To je zato što je skup prostih brojeva, recimo, primitivno rekurzivan.

http://en.wikipedia.org/wiki/Machine_that_always_halts
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: [D] D Programming Language21.01.2007. u 06:23 - pre 209 meseci
Citat:
cynique: Ti implementiraj monade u C++ na ljepši način bolje od boost gurua i slobodno ih kontribuiraj zajednici, pa ćemo se onda pozivat na argumente "što bi bilo kad bi bilo". Dotada ne pokušavaj na sličan način osporiti "urednost" C++ templatea, ok?
Boost... i cinilo mi se da je to njihovo maslo.
Da bi nesto bilo neuredno (tvoja kontra teza), onda nesto mora biti uredno.
Ono je uredno samo zato jer ti ne mozes naci bolji (uredniji) nacin da ono napravis, a zadrzis efikasnost i namjenu.

Citat:
cynique: Ako bloatan kod definiraš efikasnim - onda C++ way on jest "efikasan", to i govorim :) Čitljivost koda i pragmatičnost prema programeru u mismathced tipovima varijabli također nisu bogzna kakva prednost C++ way-a.
Meni bloat koda ne igra nikakvu ulogu, ne krade mi performanse, onda za mene to je efikasno.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: [D] D Programming Language21.01.2007. u 13:01 - pre 209 meseci
Citat:
Nedeljko: Zanimljivo! Imaš li neku ideju dokaza kako bi se ostvario operator pretrage (minimizacije)?


Pa jednom kad je napisan UTS (recimo ovako - prvi google hit, vjerojatno postoje i sa manjim brojem simbola/stanja), nad njim stvoriti nešto programirljivo za ljude, npr. RAM stroj (beskonačna traka TS se preslikava u prebrojivo beskonačan broj registara RAM stroja, pojedine argumente fje koja je argument mi operatora iskopiramo u registre) i za kojeg bi tad bilo relativno trivijalno ostvariti mi operator. Npr. poput ovdje prikazanog:


 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: [D] D Programming Language21.01.2007. u 13:13 - pre 209 meseci
Citat:
NrmMyth: Boost... i cinilo mi se da je to njihovo maslo.


LOL, njihovo "maslo" :) Ne bi da je primarna svrha boost biblioteka rušenje ugleda "urednosti" C++ templating koda..

Citat:
Da bi nesto bilo neuredno (tvoja kontra teza), onda nesto mora biti uredno.
Ono je uredno samo zato jer ti ne mozes naci bolji (uredniji) nacin da ono napravis, a zadrzis efikasnost i namjenu.


Koja zamjena teza :) Ne, ovo je neuredno jer izgleda odvratno. Ako takav kod pišu world-class profesionalci, koliko uredniji može biti nekog manje iskusnog developera? Cijeli koncept C++ template metaprogramiranja je baziran na prljavim hackovima, pošto su njegove mogućnosti otkrivene _slučajno_ (C++ komitet je t.m. učinio nešto moćnijim nego što je itko tamo zamišljao).

Sorry, ali tvrditi da da je ovo "uredno" i da "služi svrsi" može reći samo netko tko nije probao nešto drugo (bolje).

Kakav osjećaj u tebi budi sljedeća linija koda:

Code:
compM<ListM>()[ makePair[X,Y] | X<=list_with(1,2), guard[true], Y<=list_with(3,4), guard[ (Y %divides% X) %equal% 3 ] ] ]


? :)

Citat:
Meni bloat koda ne igra nikakvu ulogu, ne krade mi performanse, onda za mene to je efikasno.


Kao što je netko već spomenuo, efikasnost je relativna stvar, a nabrojao sam i neke stvari koje su IMHO puno važnije od puke efikasnosti, a koje C++ t.m. ne pruža...
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: [D] D Programming Language21.01.2007. u 13:35 - pre 209 meseci
D nije loš, ideja je odlična ali jednostavno ne može uspeti.

Ideja da se popravi C++ koji je pri rođenju skrljan što protivprirodnim bludom sa C-om što zbog toga što u vremene kad je nastao nije bilo nekh industriski popularnih OOP jezika (mada je koncept teorijski bio razvijen i akademski primenjen na SmallTalk-u). C++ je brzo dobio popularnost pa je ostao backward zaključan. Što se grbo rodi vrijeme ne ispravi. Kad je već tako D je mogao malo da se sintaksom odmakne više od ružnjikavog C++-a ali šta je tu je.

Iza D jezika ne stoji ni jedna jaka kompanija, niti je on FLOSS. A C++ guraju moćni.

Dalje ljudi koji se bave C++ su uglavnom krem krema, njima nije potreban bolji jezik oni se i u tom bangavom osećaju kao kod kuće i sve drže pod kontrolom što opet umanjuje mogućnost da D zaživi.

Osim toga i upotreba C++ na čiju zamenu D gađa je sve manja i manja (http://www.tiobe.com/tiobe_index/index.htm). Više se C++ ni ne uči na faxovima...
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: [D] D Programming Language21.01.2007. u 14:35 - pre 209 meseci
Citat:
cynique: LOL, njihovo "maslo" :) Ne bi da je primarna svrha boost biblioteka rušenje ugleda "urednosti" C++ templating koda..
Znas, to je bilo u sali, veliki ratnice... :)

Citat:
cynique: Kakav osjećaj u tebi budi sljedeća linija koda:

Code:
compM<ListM>()[ makePair[X,Y] | X<=list_with(1,2), guard[true], Y<=list_with(3,4), guard[ (Y %divides% X) %equal% 3 ] ] ]

? :)
Dok se ne upoznam s biti gornje linije nije mi nista bolje od template-a.

Razmisljajuci sam dosao do zakljucka da si dijelom u pravu.
Template-e je ne moguce -uredno- natjerati da budu svjesni tipa. To ne znaci da je sintaxa neuredna, samo u ovoj situaciji kod postaje strasan.

Citat:
cynique: Kao što je netko već spomenuo, efikasnost je relativna stvar, a nabrojao sam i neke stvari koje su IMHO puno važnije od puke efikasnosti, a koje C++ t.m. ne pruža...
Ali ja cijelo vrijeme govorim o ovom C++, dok ti razmisljas o nekakvom super C++ koji je dosao iz buducnosti.
C++ je napravljen s primatom na -efikasnosti- i s jako malim zrtvama (skoro nikakvim) u odnosu na C.
Nisam strucnjak za IT povijest, ali ako se ne varam tempatei su stvoreni za C++. Stvoreni su tako da se rijesi sve za vrijeme compile-time-a, i time si dobio ovo sto imas - mocan alat koji ne ovisi o runtimeu.
Mislim da je jasno zasto se 'virtual' smatra trnom u C++ ideologiji.

Citat:
Au197/79: Više se C++ ni ne uči na faxovima...
Po meni je to sramotno. Jer gledajuci na siroku populaciju koja ide na fax, tu su ljudi koji se nikad nisu ili su se slabo sureli s programiranjem. Njima ugurati odmah Javu ili neki slicni visi+ OOP jezik je glupost. Oni se nikad nece vratiti na nizu skalu (C/C++) i time postaju manje konkurentni na trzistu rada.
 
Odgovor na temu

alexione
Aleksa Todorovic
Sremski Karlovci

Član broj: 46927
Poruke: 29
80.74.160.*



Profil

icon Re: [D] D Programming Language21.01.2007. u 15:46 - pre 209 meseci
Citat:
Po meni je to sramotno. Jer gledajuci na siroku populaciju koja ide na fax, tu su ljudi koji se nikad nisu ili su se slabo sureli s programiranjem. Njima ugurati odmah Javu ili neki slicni visi+ OOP jezik je glupost. Oni se nikad nece vratiti na nizu skalu (C/C++) i time postaju manje konkurentni na trzistu rada.


Nikako se ne slazem sa ovom izjavom. Naime, sustina edukacije u programiranju (bar kako je ja posmatram) nije u tome da naucis dobar, vec da naucis dobre principe. Uciti principe OOP-a na C++ - to je nesto sto nikome ne zelim niti preporucujem. Java, D, C#, Delphi - svi su pogodniji za edukaciju OOP-a.

Sto se tice toga da ti studenti nece biti konkurentni, takodje se ne slazem. Primer je nekoliko koleginica iz moje generacije koje su upravo dosle na fax bez iskustva u programiranju, ima kurs iz OOP-a u Javi, a zatim su se bez problema uklopile u C++ (za diplomski ili u firmi na poslu, zavisno od slucaja).
 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: [D] D Programming Language21.01.2007. u 18:50 - pre 209 meseci
Citat:
alexione: Nikako se ne slazem sa ovom izjavom. Naime, sustina edukacije u programiranju (bar kako je ja posmatram) nije u tome da naucis dobar, vec da naucis dobre principe. Uciti principe OOP-a na C++ - to je nesto sto nikome ne zelim niti preporucujem. Java, D, C#, Delphi - svi su pogodniji za edukaciju OOP-a.

Sto se tice toga da ti studenti nece biti konkurentni, takodje se ne slazem. Primer je nekoliko koleginica iz moje generacije koje su upravo dosle na fax bez iskustva u programiranju, ima kurs iz OOP-a u Javi, a zatim su se bez problema uklopile u C++ (za diplomski ili u firmi na poslu, zavisno od slucaja).

Slazem se s time da je ucenje OOP-a na C++ nepogodno, ali zelim reci da nije sve u OOP.
Dakako da je OOP bitan fator u danjasnjem vremenu, ali zar nebi trebali posvetiti vise vremena na faxu nizim tehnologijama kakve pruza C++ ili cak C.
Java, C# su na dosta visokom nivou od same arhitekture racunala, za razliku od C/C++.
Java i C# se takodjer vrlo brzo uce, ako imas podlogu nizeg jezika.
Nizi jezik lakse stvara dublje shvacanje racunala i time dobivamo inzinjere, a ne developere.

Naravno da ovo ne mora biti pravilo, ali nije ni iznimka.

Evo jedan clanak o Javi u skolstvu: http://joelonsoftware.com/articles/ThePerilsofJavaSchools.html
 
Odgovor na temu

1jedini
Dejan Milosavljevic
BG

Član broj: 102721
Poruke: 74
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: [D] D Programming Language21.01.2007. u 21:57 - pre 209 meseci
Templejtovi su nuklearno oruzje u programiranju.
Potrebno je dosta krvi, suza i znoja da se osvoje.
Posle toga je vec druga prica.

Takoje videti jos neka moja misljenja o njima: www.ddmrm.com/coding/cpp/template/h2at/h2at_index.html
I jos bih dodao sta koga briga dali je program sklepan za par dana u VB ( ne shvatiti kao uvredu usmerenu ka VB )
ili su za to koriscenji teski templejtovi pa se jadan kompajler mucio da to prevede a program pisan mesecima.
Vazno je da rezultujuci program uspesno obavlja namenu.

Templejtovi su alat. Kome se ne svidjaju neka ne koriste.

Rekoh u jednoj od predhodnih poruka:
Citat:
Jezik treba da bude ko formalna teorija: minimalan, neprotivurecan.


Ne shvatati bas doslovno. Ono kao je bas kao a ne isto sto i.
To je bila mala labava paralela i a ne 1-1 i na poredjenje.
Kad bih nastavio ovo da objasnjavam potrosio bih puno karaktera i jos bih se na kraju prilicno upleo u tu svoju teoriju.

Ta izjava je bila usmerena ka:
Citat:

1. Ima templejtove a napravili su string i niz kao tip.

Znaci ista stvar se moze uraditi na dva razlicita nacina i to po istu cenu ( vreme, zivci, planiranje, pisanje, ... )


I dalje tvrdim da je D najruzniji jezik koji sam ikad na svetu video.

AKA DDMM
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.hsd1.ma.comcast.net.



+6 Profil

icon Re: [D] D Programming Language21.01.2007. u 23:33 - pre 209 meseci
Citat:
alexione:  Uciti principe OOP-a na C++ - to je nesto sto nikome ne zelim niti preporucujem. Java, D, C#, Delphi - svi su pogodniji za edukaciju OOP-a.


A još pogodniji su SmallTalk, Ruby ili Eiffel, ali kao što reče NrmMyth nije sve u OOP-u. To je jedna paradgima, koja ima dosta primene u nekim aplikacijama, a manje u nekim drugim; treba je poznavati, naravno, ali meriti kvalitet jezika po tome koliko je "objektan" nema baš mnogo smisla.

Uglavnom, za sistemsko programiranje se mora znati C ili C++. Ako želiš da se baviš time, moraš da znaš jedan od ova dva jezika i tačka. Ako voliš web aplikacije ili recimo finansijsko-rečunovodstvene, lako možeš da prođeš i bez njih.
 
Odgovor na temu

alexione
Aleksa Todorovic
Sremski Karlovci

Član broj: 46927
Poruke: 29
80.74.160.*



Profil

icon Re: [D] D Programming Language21.01.2007. u 23:57 - pre 209 meseci
Citat:
NrmMyth: Slazem se s time da je ucenje OOP-a na C++ nepogodno, ali zelim reci da nije sve u OOP.
Dakako da je OOP bitan fator u danjasnjem vremenu, ali zar nebi trebali posvetiti vise vremena na faxu nizim tehnologijama kakve pruza C++ ili cak C.
Java, C# su na dosta visokom nivou od same arhitekture racunala, za razliku od C/C++.
Java i C# se takodjer vrlo brzo uce, ako imas podlogu nizeg jezika.


Na koje nize tehnologije mislis? Strukture, pokazivace, staticke nizove...? Za pravilno shvatanje arhitekture nije ti potreban C, nego asembler, i potrebno je da shvatis kako se asemblerski kod prevodi u binarni. U odnosu na arhitekturu racunara, C je na visokom nivou. A C++ na jos visem.

Citat:
Nizi jezik lakse stvara dublje shvacanje racunala i time dobivamo inzinjere, a ne developere.


Da, ali to treba da bude izbor studenta - treba da postoji obrazovanje za obe ove profesije, jer su podjednako bitne i neophodne.


Citat:
1jedini: I jos bih dodao sta koga briga dali je program sklepan za par dana u VB ( ne shvatiti kao uvredu usmerenu ka VB )
ili su za to koriscenji teski templejtovi pa se jadan kompajler mucio da to prevede a program pisan mesecima.
Vazno je da rezultujuci program uspesno obavlja namenu.


Da te pitam nesto: da li si nekad dosao na 50% projekta i preuzeo kod da nastavis da radis na njemu? Ne, uopste nije svejedno kako je pisan kod. I nije jedino bitno da program radi. To je osnovna greska u razmisljanju sa stanovista softverskog inzenjerstva.


Citat:
I dalje tvrdim da je D najruzniji jezik koji sam ikad na svetu video.


Tvoje je pravo da imas svoje misljenje i svoj ukus. Ipak, ako ti se svidja C++, a ne svidja ti se D, onda zaista imas, u najmanju ruku, cudan pogled na programske jezike. To je kao da kazes da ti se svidja obicna gitara, ali ti se ne svidja bas-gitara (ili obrnuto).
 
Odgovor na temu

1jedini
Dejan Milosavljevic
BG

Član broj: 102721
Poruke: 74
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: [D] D Programming Language22.01.2007. u 09:43 - pre 209 meseci
Citat:
Da te pitam nesto: da li si nekad dosao na 50% projekta i preuzeo kod da nastavis da radis na njemu? Ne, uopste nije svejedno kako je pisan kod.


Kakav god da je programski jezik on NE moze da spreci programera da napise tesko odrziv kod.
Pr. u skoro svim programskim jezicima imenovanje promenjivih moze dobro da upropasti stvar.
Sa druge strane isto to imenovanje moze da ima i suprotan efekat.

Ako si sef, gazda, direktor, vodja tima jednostavno dekretom zabrani ono sto mislis da moze da steti i gotova stvar.

Odoh u OT samo tako.



AKA DDMM
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2789 Profil

icon Re: [D] D Programming Language22.01.2007. u 13:37 - pre 209 meseci
Citat:
1jedini: Kakav god da je programski jezik on NE moze da spreci programera da napise tesko odrziv kod.
Pr. u skoro svim programskim jezicima imenovanje promenjivih moze dobro da upropasti stvar.

Haskell nema promenljive.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: [D] D Programming Language22.01.2007. u 15:19 - pre 209 meseci
Citat:
alexione: Na koje nize tehnologije mislis? Strukture, pokazivace, staticke nizove...? Za pravilno shvatanje arhitekture nije ti potreban C, nego asembler, i potrebno je da shvatis kako se asemblerski kod prevodi u binarni. U odnosu na arhitekturu racunara, C je na visokom nivou. A C++ na jos visem.
Znao sam da ce se ovo dogoditi, ali nisam htio prije naglasavati, cemu sad uvlacenje assemblera u pricu.
Java, C# su managed jezici, odnosno puno su vise udaljeni npr. assemblera nego sto su to C, C++.
Ti ovo dozivljavas kao napad da sebe, ali ja samo govorim da prosjecan korisnik Jave se nikad nece zapitati kako se to serializiraju podatci, kako se marshalaju strukture i slicne poveznice s unmanaged stvarima.

Citat:
alexione: Da, ali to treba da bude izbor studenta - treba da postoji obrazovanje za obe ove profesije, jer su podjednako bitne i neophodne.
Slazem se, da treba postojati izbor, ali i ne s tim da su obje profesije jednako bitne.
Simbolicno: inzinjer extends developer

Citat:
alexione: Tvoje je pravo da imas svoje misljenje i svoj ukus. Ipak, ako ti se svidja C++, a ne svidja ti se D, onda zaista imas, u najmanju ruku, cudan pogled na programske jezike. To je kao da kazes da ti se svidja obicna gitara, ali ti se ne svidja bas-gitara (ili obrnuto).
Ma daj kakva je to usporedba. I zasto se nekome mora svidjati bas-gitara ako mu se svidja obicna...?


Vrijeme ce pokazati dali je D vrijedan trzista, ali iskreno sumnjam u to.
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
..w.sh.dynamic.163data.com.cn.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: [D] D Programming Language22.01.2007. u 16:41 - pre 209 meseci
Nije teško napisati brži kod u C++ nego u C-u, pa čak i nego u asm-u
uz današnje kompajlere, tako da i nije toliko dalji od mašine od C-a - ako uopšte.

Evo kako izgleda iskusan D programer.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: [D] D Programming Language22.01.2007. u 19:54 - pre 209 meseci
Ovako izgleda proces zapošljavanja kandidata koji je D ekspert (sa malo ili bez C/C++ iskustva):

Rezime -> LOL! -> kanta. :)

 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali programski jezici :: [D] D Programming Language

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 29492 | Odgovora: 130 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.