Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako uciti matematiku

[es] :: Matematika :: Kako uciti matematiku

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 63632 | Odgovora: 123 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boolander
Marko Aleksov
Obrenovac

Član broj: 119421
Poruke: 60
79.101.240.*



+2 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku21.05.2008. u 11:00 - pre 193 meseci
ja još uvek studiram na MATF-u i malo toga se promenilo od kako se prešlo na bolonju... većinom je sve podeljeno na dva semestra uz neznatno skraćenje gradiva, a to skraćenje je u vidu da se ne radi baš sve do u sitna crevca nego one bitnije stvari se rade malo ozbiljnije... što se tiče analize i linearne algebre tu se ništa bitno nije promenilo analiza1 je ista i sluša se u prvom i drugom semestru, isto je i sa linearnom algebrom samo što se sluša u drugom i trećem semestru, a polažu se deo po deo a ne kao pre celo gradivo
boolander was here
 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
212.62.55.*



+370 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku21.05.2008. u 20:26 - pre 192 meseci
Masinski fakultet
Matematika I
k-ti kolokvijum po redu (ne znam koji), al tema kolokvijuma su funkcije.

1. zadatak:
"Detaljno ispitaj i precizno nacrtaj grafik funkcije y=(- x^2 + 6*x - 9)/(x-2)"

2. Zadatak:
a) "Funkciju y=kvadratni koren(2*x + 1) razviti u MekLoranov polinom treceg stepena"
b) "Koristeci dobijeni razvoj izracunaj pribliznu vrednost kvadratnog korena(3)"

Vreme izrade zadataka 120 minuta


Ekonomski fakultet
Matematika I
k-ti kolokvijum po redu (ne znam koji), al tema kolokvijuma su funkcije.

1. zadatak:
"Odredi domen, intervale monotonosti i ekstremne vrednosti funkcije y=ln((3-x^2)/(x+2))"

2. Zadatak:
"Odredi domen, intervale konkavnosti i konveksnosti i PT funkcije y = x^2*e^(1/x)

3. Zadatak:
"Detaljno ispitaj i nacrtaj grafik funkcije y=(lnx)^3 + (lnx)^2 - 2*lnx"

4. Zadatak:
"Data je funkcija traznje x=-(2/3)*p + 120 i funkcija ukupnih troskova C = X^2 + 200. Odrediti:
a) karakteristicnu traznju i cenu
b) maximalan ukupni prihod
c) intervale rentabilnosti
d) maksimalnu dobit
e) elsticnost funkcije traznje u normalnom i inverznom obliku
f) u istom koordinatnom sistemu skicirati grafike funkcija: ukupnog prihoda, troskova i dobiti"

Vreme izrade zadataka 120 minuta.


Nije na Ekonomskom toliko teze al je mnogooo glomaznije za isto vreme.
Kod MekLoranovog polinoma se ne trazi procene greske. U moje vreme se trazila.
Sve funkcije koje su date su tamo gde su i neprekidne ujedno i diferencijabilne. Nema "siljaka" na graficima. U moje vreme je bilo nezamislivo dobiti na ispitu zadatak bez bar jednog "siljka".
Sve nule funkcija i svih izvoda se odredjuju lako, bez pribliznih metoda, sto je isto u moje vreme bilo nezamislivo.
Funkcija ide uvek glatko, nikad ne predje preko HA ili KA, sto se smatra mnogo laganim i moje vreme je bilo nezamislivo.
KA je jednoznacna na obe strane sto je opet mnogo lako.
itd..

PMF (matematika) ne smatram za tehnicki fakultet. Mada je sad i tamo labavo. Na hemiji i fizici pogotovo.

Da kacim kolokvijume iz integrala. Smejacete se. Zeza me ovaj TEX. Ne znam da pisem u njemu.
 
Odgovor na temu

Astek
Marković Darko
Beograd

Član broj: 128308
Poruke: 160
91.148.110.*



+1 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku21.05.2008. u 23:32 - pre 192 meseci
Zbunjuju me malo ovi zadaci sa Ekonomskog. Ne čini mi se da su sva četiri sa istog ispita. Prva tri su koliko mogu da procenim Matematika sa prve godine ali četvrti mi više liči na nešto kao Matematičko modeliranje (ili kako se već zvao ranije taj ispit) sa mislim druge godine. Da nisu spojili ta dva ispita u jedan?
Da su laki jesu, pogotovo sa mašinskog. Ali i kad sam ja studirao mašinski i građevinski su imali za klasu lakše zadatke od recimo ETF-a.

 
Odgovor na temu

MixMaster

Član broj: 10076
Poruke: 323
77.222.16.*



+32 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku22.05.2008. u 19:58 - pre 192 meseci
Pa miki069, sta je problem? Kazu ti ljudi, i evo ja cu jos jednom, da su neki ispiti podijeljeni. Ne brini, radi se isto sto se radilo i dok si ti bio na faksu. Ovo znam iz iskustva, jer mi radimo iz starih knjiga. Inace, mogu ti reci da sam se oprobao i na starom i na novom sistemu. Nije za pohvalu, ali, sta da se radi... Stari sistem je imao jednu prednost a to je veliki broj rokova. Prednosti koje su bile planirane, donosenjem novog sistema, kompenzovane su jednim ispitnim rokom (+popravni), tako da ne bih rekao da su mnogo toga napravili. O nacinu predavanja i praksi, ni rijeci...vec samo "skrati ovo, produzi ono...".
Nase obrazovanje se stalno vrti u krug. Vazniji su nam neki "standardi" nego kvalitet, koji moze da se stvori jednostavno, ali o tome mozete procitati u jednom od mojih prethodnih poruka.


Pozdrav.
Vidi bako, DžEDAJ!
 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
212.62.55.*



+370 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku22.05.2008. u 23:33 - pre 192 meseci
U pravu si MixMaster.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
217.169.209.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku11.02.2009. u 15:40 - pre 184 meseci
Zaista mi je žao što čupam ovu temu iz karantina, ali da repliciram na post:

Citat:
miki069: Kakvo smaranje sa matematikom na tehnickim fakultetima? Matematika u prvoj godini na svim tehnickim fakultetima je nivoa gimnazijske matematike. Oduvek bilo tako. Sad po Bolonji? Podeljeno na semestre, u svakom semestru po n kolokvijuma i n^2 popravnih kolokvijuma. Ajde neko ko je smoren matematikom nek okaci zadatke sa kolokvijuma (I, II, III ili n-tog) pa da se javi masa gimnazijalaca koja ce uraditi sve zadatke za 20 minuta. Ja za 10 minuta sa pisanjem. Moze i sa objedinjenog semestralnog "pismenog" ispita. To je ispod novoa srednje skole. Smesno.
Znate na kom "tehnickom" fakultetu je najteza matematika u zadnjih 5 godina? Na Ekonomskom. Ako ne verujete kacim zadatke. Zadnijih 15 godina je opadao nivo matematike na tehnickim fakultetima i dosao je ispod gimnazijskog nivoa. Toliko o smaranju sa matematikom na tehnickim fakultetima.

Cast izuzecima kao sto su Elektronski i Gradjevinski fakultet u Nisu. Bar bilo do prosle godine, do uvodjenja Bolonje.


Nadoknadivi kolokvijumi? Čekaj... Nadoknadivi kolokvijumi? Kakvi crni nadoknadivi kolokvijumi..?! :(. Prvo, Bolonja je, po mom mišljenju, zaista nakaradno primenjena u Srbiji (teško da je moguće primeniti Bolonjsku konvenciju na fakultetu gde se 500+ ljudi guši u amfiteatru koji je do te mere krcat da asistent ne može da siđe sa katedre, čak ni na pauzi). n kolokvijuma? Pa, na ETF su tradicionalno organizuje isključivo jedan nenadoknadivi kolokvijum koji nosi trideset procenata od ukupnog broja poena (što bi rekli, predispitne aktivnosti :) ).

Što se tiče zadataka, par uzoraka se mogu naći na matematika.etf.rs . Ako bi ih masa gimnazijalaca rešila, to može samo da znači da sam ja završio pogrešnu gimnaziju.

Ne mislite da sam isfrustriran matematikom (izgleda da sam je, konačno, položio :) ), ali stvari nisu baš kao u postu iznad.

 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku11.02.2009. u 19:21 - pre 184 meseci
Naravno da nisu stvari kao u postu iznad... Matematika na fakultetu (1. god bilo kog tehnickog) je daleko iznad matematike u gimnaziji (ne racunam matematicke gimnazije) i svaka izjava koja kaze obrnuto je u najmanju ruku neozbiljna.

Ipak tacno je da su kriterijumi danas dosta nizi nego pre 20ak godina i mislim da mnoge starije generacije bas to "boli". U neku ruku ih razumem jer je normalna reakcija to da su oni za istu diplomu ulozili mnogo vise truda nego danasnje generacije. Ali na kraju se sve opet svede na to da koliko znas toliko ces kasnije i moci da to iskoristis. Drugim recima vaznije je znanje od diplome, pa prema tome mislim da nema mesta toj ogorcenosti.
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
212.200.34.*



+370 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku17.02.2009. u 10:01 - pre 183 meseci
Evo primera tog integralnog ispita sa ETF (najteža vrsta pismenog ispita - koliko sam ja skontao):

glavni deo ispita (u trajanju od 150 minuta):

1. Ispitati da li je operacija * definisana sa x*y = x + 4xy + y unutrašnja operacija na skupu Q \ (-0.25).
2. Dve smešno lake determinante......
3. Smešno laka deljivost polinoma.
4. 2 smešno laka limesa
5. jedan težak i jedan lak limes..
6. Detaljno ispitati tok i nacrtati grafik funkcije f(x) = x^2 * ln(ABS(x))

Za ovakvih 5 zadačića gimnazijalci imaju na pismenom vreme od dva školska časa ili ti svega 90 minuta.
Ovde na ETF je vreme za ovih 6 zadačića 150 minuta.

Uostalom neka se gimnazijalci izjasne sami.
Moji (sa ocenama 4 i 5) bi svi položili ovaj pismeni sa ETF-a sa najmanje osmicama, devetkama a bilo bi i desetki.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.87.142.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku19.02.2009. u 22:09 - pre 183 meseci
Matematiku ma kakava bila ne trebas bubati i uciti, matematika se vezba i vezbom se radi najbolje....sve je na neki nacin sablon....bar po meni samo je vezbanje bitno ! ! !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Nemanjich
Nemanja Niketic
Beograd

Član broj: 155467
Poruke: 121
92.244.140.*



Profil

icon Re: Kako uciti matematiku20.02.2009. u 07:41 - pre 183 meseci
Za miki069 , ja studiram etf ,ti si ovde dao samo trecinu jednog ispita, fali jos dosta teorije i ispit pre ispta(koji mora da se polozi da bi se uopste drugi deo ispita pregledao, radi se pola sata 10 zadataka, 6 apsolutno tacnih(zarez da fali ne priznaje se) da bi se proslo, glavni problem je poloziti ovaj deo, 90 posto ljudi padne ovde). Ako je sve to tako lepo prosto da ne poverujes, kako onda od skoro 1000 ljudi ispit je polozilo samo 70(ja sam je polozio,ali u februaru, nisam uradio taj prvi deo u januaru)?
taj ispit sto si ti naveo nije uopste toliko tezak kakvih ima mozes ih naci na matematika.etf.rs. I nemojte sad o tome kako je etf ultra lak fakultet, studirajte ga pa ce te viditi.
ima jos stvari zbog cega je tesko ali da ne sirim temu....





[Ovu poruku je menjao Nemanjich dana 20.02.2009. u 15:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kingakul

Član broj: 186948
Poruke: 29
94.189.161.*



+2 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku02.04.2009. u 11:36 - pre 182 meseci
Da ocena da su rokovi sa ETF-a "laki" ili "laksi od kontrolnih zadataka u gimnazijama" je data krajnje pausalno. Tacno je da su laksi od matematicke gimnazije, ali to je sve. Evo primer jednog roka (FEB 08) iz M1: http://matematika.etf.rs/predm...08_parcijalni_ispit_zadaci.rtf
Pogledajte samo 1. zadatak i prostor koji je ostavljen da se uradi i broj poena za isti. A ovo je kao sto je kolega rekao pola ispita (deo sa zadacima i nosi 50% a ispit se ukupno radi 150min - a ne samo ovaj deo), pre cega se mora poloziti ulazni test, a postoji i teorijski deo posle.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku02.04.2009. u 13:57 - pre 182 meseci
Ovaj rok je smešan. Mogu da ga uradim za 15 minuta. Koliko vidim, dato je deset puta više vremena. Ovo bi imalo smisla za ispit koji se radi do 60 minuta.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

kingakul

Član broj: 186948
Poruke: 29
94.189.161.*



+2 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku02.04.2009. u 18:23 - pre 182 meseci
Zanimljivo da to znate da uradite za 15min, a da ne znate da mnozite ili mozda niste pazljivo procitali sta sam napisao.

Edit: U svakom slucaju ne razumem potrebu za tim hvalisanjem. Ko ste Vi uopste? Student I godine na tehnickom fakultetu ili sa neke druge pozicije tvrdite da mozete to da uradite za 15min?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku03.04.2009. u 08:00 - pre 182 meseci
Nebitno je ko sam. Mogu da uradim za 15 minuta, jer odmah znam šta i kako treba da radim. Čim pogledam zadatak, znam kako se rešava. No, studentu treba malo vremena za lutanje, isprobavanje raznih varijanti, proveru itd. Da sam u malo boljoj kondiciji, uradio bih za 10-tak minuta, što znači da bi taj test trebalo raditi 45 minuta. Smatram da je studentu treba dati 4x više vremena nego što je potrebno za pravolinijsko rešavanje (žmureći).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
93.87.165.*



+370 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku03.04.2009. u 09:39 - pre 182 meseci
Svi zadaci osim 3. su iz srednjoškolskih zbirki za IV godinu - uglavnom Vene.
Oni za takvih 5 zadataka dobijaju na pismenom 90minuta.

Nedeljko je u pravu da studentima ne treba dati više od 60 minuta za ove zadatke.

Ja sam za 30 minuta uradio za maximalnih 100%. Za 25 minuta sam imao jednu grešku. A nisam u nekoj formi za rešavanje zadataka. Ko vežba baš kao što kaže "pravolinijski" svodi se samo na vreme potrebno za pisanje.

Nađite neki rok od pre 10-ak godina sa ETF-a, tehnološkog, građevine... u Beogradu ili elektronskog u Nišu pa vidite.
To je bila fakultetska matematika. Da ne spominjem smerove matematika-informatika na PMF-u. Oni su bili i ostali profesionalci.

Ovo sad na tehničkim fakultetima je Bolonjska = srednjoškolska matematika.
 
Odgovor na temu

kingakul

Član broj: 186948
Poruke: 29
94.189.161.*



+2 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku03.04.2009. u 09:44 - pre 182 meseci
Dakle asistent na gradjevinskom fakultetu iz matematike. Pa Vama je posao da resavate te zadatke i prosli ste ih mali milion puta i ne vidim zasto je onda to veliki uspeh sto mozete da resite za 15min. Studenti koji to resavaju se skoluju da grade mostove npr. a ne da pisu zbirke zadataka iz matematike.

U svakom slucaju u poziciji ste da iste nadjete pa kacite vi te rokove od pre 10 godina da vidimo tacno koliko je sada smesno, a koliko je onda bilo komplikovano.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku03.04.2009. u 10:38 - pre 182 meseci
Nisam ninakakvom fakultetu, ali nije bitno. Bitno je da student dobije 4x više vremena nego što treba pravolinijski.

No, da se ispravim. Zadaci i ne treba da budu teški. Problem je ako se zavaljuju kao neke zadačine, a na ispitu se prepisuje. Bolje je da zadaci budu nalik ovim, ali da onaj ko je to položio to zaista i zna. Kad bolje razmislim, šta će elektroinženjeru teži zadaci iz ovih oblasti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku03.04.2009. u 10:43 - pre 182 meseci
Evo jednog zadatka sa psimenog ispita iz C-a na ETF-u, od pre oko 15 godina:

Na ulazu je dat prirodan broj n. Podeliti skup prirodnih brojeva od 1 do n2 na n disjunktnih podskupova sa po n elemenata tako da zbir elemenata svakog od tih podskupova bude isti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

kingakul

Član broj: 186948
Poruke: 29
94.189.161.*



+2 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku03.04.2009. u 11:31 - pre 182 meseci
Vi mislite da zadaci iz C-a bi trebalo da budu magicni kvadrati nXn?

 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
93.86.24.*



+370 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku03.04.2009. u 11:41 - pre 182 meseci
Nije magični kvadrat.
n-disjunktnih podskupova jednakog zbira je drugačiji zahtev.
Kod magičnog kvadrata nisu uvek disjunktni jer se gledaju i horizontalni i vertikalni zbirovi.
Zadatak je logičke prirode i nije vezan za kodiranje u C jeziku.
Može se iskodirati posle i u Delphi-ju, VB-u... ko šta voli i zna
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Kako uciti matematiku

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 63632 | Odgovora: 123 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.