Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako uciti matematiku

[es] :: Matematika :: Kako uciti matematiku

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 63816 | Odgovora: 123 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.vdial.verat.net.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Kako uciti matematiku15.11.2004. u 23:53 - pre 236 meseci
Zeleo bih da otvorim ovu temu u kojoj bi iskusniji clanovi ovog podforuma davali neke smernice i savete ljudima koji imaju problem sa matematikom na do-diplomskim studijama. Medju njima sam i ja (zbog cega sam inace i pokrenuo ovu temu).

Dakle, molim za konstruktivne predloge kako uci u kostac sa visom matematikom. U pitanju je matematika za tehnicke fakultete (konkretno program sa gradjevinskog fakulteta). Znaci nista preterano kao sto je duboko proucavanje materije na MATF.

Prvo par pretpitanja, zanima me vase misljenje:
Da li postoje neki preduslovi da bi se visa matematika naucila?
Koliki talenat je potreban? (relativno pitanje)
Da li je dovoljna prosecna inteligencija?

Konkretni problemi koje ja imam:
Slabo razumevanje matematickog formalizma. Na primer jako tesko mi je da shvatim sta je to algebarska grupa, prsten, polje itd... iako su to osnove na kojima se zasnivaju mnogo komplikovanije stvari. Kada procitam definiciju polja ja to pokusavam to da zamislim, da stvorim sliku u glavi sta je to "polje" i povezem sa necim "opipljivim" iz iskustva u realnom svetu jer tako najlakse shvatam. Medjutim to su toliko apstraktne stvari van mog iskustva i poimanja da ta "slika u glavi" jednostavno ne moze da se stvori. Po prirodi nemogu da prihvatam stvari "zdravo za gotovo" i bez razumevanja, ali cinimi se da je matematika u sustini takva, i da ako pokusam da je zamislim kao sliku i razumem na ovaj nacin, necu daleko dogurati.

Zatim, nemogucnost izvodjenja dokaza. Cak i kad razumem neki dokaz neke teoreme (sto je redak slucaj jer opet sve pokusam da zamislim i povezem sa iskustvom) nisam u mogucnosti da ga sam posle ponovim. Da ih pamtim napamet - nemogu jer slabo pamtim bilo sta napamet, jedva da imam par telefona u glavi. Naravno to je saljivi razlog, a pravi je da nema smisla matematiku uciti napamet.
Pa ako nemogu da je ucim napamet i nemogu da je ucim sa razumevanjem, da li ima neke nade za mene? Imam prilicno "slab vid" kod nekih stvari kao sto su npr teoreme. Ono sto je nekima ocigledno (ili bar autoru knjige kad kaze "...na osnovu toga lako se uocava da je to i to tako i tako...") meni treba neko vreme da to vidim a verovatniji slucaj je da to nikad ni nevidim.

Jako mi prijaju zanimljivosti i price iz matematike koje citam ovde po forumu od Nedeljka, chupka, t0wka, srkija i ostalih talentovanih ljudi. Price o Euklidu, Lobacevskom, istoriji, primeni i filozofiji matematike veoma golicaju mastu i otvaraju um, ali jako jako retko u knjigama za fakultete naidjem na nesto takvo. Eventualno bude pola strane po glavi neki uvod o tome sta je sledeca oblast i zasto je onda zanimljiva. Ostalo je suva teorija koju pogadjate - nemogu ni da zamislim u glavi. Verujem da je ovakav pristup izlaganja u knjigama ono zbog cega se vecini ljudi dize kosa na glavi kad se pomene matematika, sto nikako ne bi trebalo da je slucaj jer bi svi trebali da znaju matematiku odnosno njenu sustinu. Knjige kao da su pisane za robote koje trebaju da koriste dobro definisana pravila i iz njih izvode nova pravila ne zanimajuci ih zasto je to sve bas tako, kako to sve izgleda i cemu sve to. Da li postoji neka "neobavezna" knjiga iz matematike sa ovim stvarima koju bih citao u slobodno vreme (koga inace nemam)?

Onaj ko je vec "izoblikovan" kao matematicar, iz ovog posta ce shvatiti na koliko niskom nivou matematicke svesti se ja trenutno nalazim, i verovatno koliko je moj pristup celoj stvari pogresan. To me ni necudi, ako uzmem u obzir da se nisam razvijao pod takvim uticajem da od malih nogu razmisljam apstraktno vec prakticno i iskustveno. E onda sam upisao fakultet...


-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

zvrba
The Lord of Chaos

Član broj: 31716
Poruke: 105
*.fina.hr.



Profil

icon Re: Kako uciti matematiku16.11.2004. u 08:39 - pre 236 meseci
Citat:
Mikky:
Prvo par pretpitanja, zanima me vase misljenje:

1. Da li postoje neki preduslovi da bi se visa matematika naucila?
2. Koliki talenat je potreban? (relativno pitanje)
3. Da li je dovoljna prosecna inteligencija?


1. Osnovni. Odlicno baratanje razlomcima, razlomljenim potencijama i logaritmima. Visa matematika (pod time se obicno podrazumijevaju derivacije i integrali) podrazumijeva odlicno baratanje aritmetikom. Za algebru - samo osnovna teorija brojeva. Cesto se koristi "Extended Euclidean Algorithm" (ne znam smisleno prevest "extended").

2. Netko je jednom rekao da je talent manji dio uspjeha, ogroman dio je vlastiti ulozeni trud.

3. IMHO, da. Mozda ce ti duze trebat da 'pohvatas' neke stvari..

Citat:
Slabo razumevanje matematickog formalizma. Na primer jako tesko mi je da shvatim sta je to algebarska grupa, prsten, polje itd... iako su to osnove na kojima se zasnivaju mnogo komplikovanije stvari. Kada procitam definiciju polja ja to pokusavam to da zamislim, da stvorim sliku u glavi sta je to "polje" i povezem sa necim "opipljivim" iz iskustva u realnom svetu jer tako najlakse shvatam.

Mislim da ti je tu greska. Ja upravo sad na postiplomskom studiju ucim algebru.. trenutno grupe. Uopce se ne zamaram primjenom i pokusavanjem povezivanja sa realnim svijetom. Ono, imas osnovnu definiciju grupe, iz koje proizlaze neki osnovni teoremi iz kojih proizlaze drugi itd.. kad dovoljno duboko udjes u teoriju, primjena se sama pojavi :)

Citat:
Zatim, nemogucnost izvodjenja dokaza. Cak i kad razumem neki dokaz neke teoreme (sto je redak slucaj jer opet sve pokusam da zamislim i povezem sa iskustvom) nisam u mogucnosti da ga sam posle ponovim.

Hm. Ja sam imao isti problem na faxu. Imao sam 5 iz svih analiza, 4 iz diskretne matematike, al dokazi su mi uvijek bili problem. 7 godina kasnije sam pogledao neke dokaze i puno lakse bih ga rekonstruirao sada nego tada..

E da, uzmi u obzir da je autor knjige doktor matematike i kad kaze da je nekaj "ocito", to moze biti vrlo netrivijalna stvar koja se raspisuje na par strana (i u biti je vjerojatno neki teorem za sebe za koji se pretpostavlja da ga citatelj zna). Koliko je nesto "ocito" ovisi o autoru knjige, razini na kojem je pisana knjiga i o samom citatelju i njegovom predznanju. Tako da ocito moze (stvarno trivijalno) zbilja slijediti iz definicije, moze bit malo pisanja ili stvarno par strana. Ne treba te obeshrabrit kaj ti "ocite" stvari nisu jasne :) Nabavi "laksu" literaturu, pitaj kolege koje to bolje ide, odi profesoru na konzultacije da ti popuni rupe.. uglavnom, ak se potrudis, uspjet ces.

Tada sam pamtio sve detalje u dokazu.. sto je bila greska (jest da sam ih naucio za ispit, ali vrlo brzo zaboravio). Sad kad "ucim" dokaz, procitam ga u knjizi, paralelno ga raspisujem na papiru, pokusavam popunit rupe i opravdati sve korake, i na kraju ga skratim u neki "visi" opis ideje dokaza.. Onda zapamtim ideju umjesto svih sitnih koraka i tako ide.. Dokaz onda u biti postaje kao serija rjesavanja jednostavni(ji)h zadataka za vjezbu... pa na temelju ideje pokusam rekonstruirat cijeli dokaz opet.. i tak.. puno pisanja da "udje u glavu". vjerujem da se s vremenom kolicina potrebnog pisanja smanjuje jer se polako "istreniras" za taj nacin razmisljanja..

Uostalom, ako ti nije bitna ocjena, zasto se zamarati sa dokazima? (istina, ne znam kakav je rezim kod vas, ali ako nije matematicki fax, ne vjerujem da ce profesor za 2 ili 3 traziti ikakav dokaz..). Na FER-u je za nizu ocjenu na usmenom bilo dovoljno znat osnovne definicije i rjesit kakav jednostavni zadatak.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2153
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku16.11.2004. u 23:51 - pre 236 meseci
Dobra je ovo tema Mikky,čestitam.Odgovoriću čim nešto smislim
i uhvatim vremena.Ima ovdje priličan broj dobrih matematičara
pa ako svaki po nešto kaže možda pomognu mnogima.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

MixMaster

Član broj: 10076
Poruke: 323
195.66.174.*



+32 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku16.05.2005. u 22:43 - pre 230 meseci
Ovu temu sam vec nekoliko puta provjeravao i, bas mi je zao sto se prica nije nastavila. Evo jos jednom pozivam ljude da odgovore na postavljeno pitanje, i pomognu drugima, koje matematika interesuje, ali se ne snalaze najbolje u njoj.

Pozdrav.
Vidi bako, DžEDAJ!
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.vdial.verat.net.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku17.05.2005. u 00:15 - pre 230 meseci
Slazem se da bi tema bila jako korisna, pogotovo nama koji nismo toliko talentovani za matematiku a na ovaj ili onaj nacin moramo da je znamo (npr studenti ostalih tehnickih fakulteta).
MixMaster, hvala sto si oziveo temu :)
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

sekretar SkOJ-a
Darko Bogunovic
Bgd

Član broj: 24918
Poruke: 22
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Kako uciti matematiku17.05.2005. u 22:07 - pre 230 meseci
Lancelot Hogben
Nista na vrat, na nos, ni na svoju ruku
 
Odgovor na temu

Gn0m3
Zivkovic Venijamin
Product Manager
Beograd

Član broj: 39815
Poruke: 62
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Kako uciti matematiku18.05.2005. u 17:04 - pre 230 meseci
Mozhda ce ovo shto cu napisati zvuchiti suludo ali probaj upravo sa knjigam s MATF-a!
Poenta je u tome shto se u matish na nashem faxu ulazi dosta dublje i stoga su neke stvari koje su izostavljene ( a to su najchesce objashenja :) iz vasheg nastavnog programa lepshe odradjene u nashim knjigama.
Konkretno, ja dolazim iz Makedonije i u nashoj gimnaziji ( matematichka btw! ) nismo odradili ni jedan integral i nijedan izvod! Sada sam na prvoj godini MATF-a i nemam nikakvih problema ( sem shto me ponekad zamrzi da uchim :) s Analizom. Slichno vazhi i za Algebru :)
 
Odgovor na temu

KPYU
Karan Predrag

Član broj: 36769
Poruke: 143
*.nspoint.net.



Profil

icon Re: Kako uciti matematiku18.05.2005. u 20:45 - pre 230 meseci
Čitava ideja matematike je da se ona uči od početka, tj da imaš solidan fond poznatih stvari kojima barataš jako dobro, e da bi se usudio da uđeš u šumu nepoznate matematike.

Sam fond poznatih stvari nije dovoljan, naravno, već to znanje mora biti lepo sistematizovano, tj nije dovoljno znati da nešto jeste, nego i zašto jeste.

Svi su upoznati sa jezikom celih brojeva. Tu imamo neke operacije (+,-,*) neke pseudo-operacije (/, ^), neke relacije (<,>,=,|), te neke elemente (0,1). Međutim to su celi brojevi. Da imamo neke druge elemente, da li bi sve ostalo isto ? Šta tu zavisi od samog skupa Z, a šta od operacija, relacija,... Da bismo to videli potrebna je apstrakcija. Trebamo sve da apstrahujemo, da se oslobodimo samog poznatog skupa i pojedinih operacija. Da idemo korak po korak.

Formalizacije se, s toga, uvode da bi nam pokazale neka određena svojstva. Teoreme pokazuju da se nova svojstva mogu svesti na stara svojstva. Tražeći model koji zadvoljava svojstva nećemo postići puno. U svakom modelu postoji gomila specifičnosti koja više ne zavise od samih svojstava.

Većina ljudi smatra da je Euklidska geometrija potpuno jasna. No ukoliko posmatramo takvu geometriju bez axiome paralelnosti (npr Plejferov oblik: Ako imamo zadatu pravu i tačku van nje, u ravni određenoj tom pravom & tačkom postoji jedinstvena prava koja sadrži tačku i nema zajedničkih tačaka sa zadatom pravom) dobijamo apsolutnu geometriju. U apsolutnoj geometriji ne važe mnoge stvari koje važe u Euklidskoj. Eh, sad neko može kazati "A šta će meni te neeuklidske geometrije". Odgovor je jednostavan i glasi "Na ovoj planeti nema Euklidske geometrije". Svi znamo da, ukoliko dovoljno dugo idemo u jednom pravcu, vratićemo se u istu tačku.

Matematiku treba učiti lagano. Početi od jednostavnih stvari, videti šta zavisi od čega. Zatim to treba zapamtiti. U matematici se stalno pozivamo na jednostavne slučajeve. U konkretnom zadatku gledamo da zadatak svedemo na konačan niz jednostavnih koraka koje znamo da uradimo. Ukoliko ne znamo, nećemo uspeti da rešimo zadatak.

Npr kod integraljenja zadanih f-ja moramo znati postupak smene, parcijalne integracije i tabličnih (osnovnih) integrala. Dalje ćemo integral bilo koje funkcije, gledati da svedemo na integral neke poznate f-je. Što ih više znamo, lakše ćemo uraditi integral. Neke f-je nemaju lep analitički zapis. Treba i njih znati.
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.rcub.bg.ac.yu.



+5 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku25.05.2005. u 13:00 - pre 230 meseci
Citat:
KPYU:
Matematiku treba učiti lagano.


E, upravo to jeste i glavni problem. Da bi matematiku izučavao čovek prosečne inteligencije i sposobnosti, koji je uz to „tabula raza“, odnosno poznaje samo osnovne operacije sa npr. polinomima i skupovima, a ne zna baš ništa o integralima, matricama i izvodima, potrebno je mnoooogo vremena. Međutim, od studenata se očekuje da sve to savladaju za samo 4 godine. Meni je bilo potrebno toliko samo da bih u potpunosti shvatio šta je to Analiza i da bih njom ovladao toliko da mogu da pratim kurs Analize II.

Citat:
KPYU:
Npr kod integraljenja zadanih f-ja moramo znati postupak smene, parcijalne integracije i tabličnih (osnovnih) integrala. Dalje ćemo integral bilo koje funkcije, gledati da svedemo na integral neke poznate f-je. Što ih više znamo, lakše ćemo uraditi integral. Neke f-je nemaju lep analitički zapis. Treba i njih znati.


Tačno. I napomenuo bih da u nekim oblastima matematike, kao što su integrali, ili redovi, postoji „kvaran“ princip: „Kako si se samo setio rešenja?“ „Nema pravila. Moraš uraditi što veći broj zadataka i nabubati rešenja. Onda ih samo kombinuješ i to je to.“

 
Odgovor na temu

KPYU
Karan Predrag

Član broj: 36769
Poruke: 143
217.26.66.*



Profil

icon Re: Kako uciti matematiku25.05.2005. u 23:55 - pre 230 meseci
No, ako neko dolazi kao tabula rasa, da li to znači da je nepismen ili samo funkcionalno nepismen.

Još jednom napominjem, podrazumeva se neko elementarno (u ovom slučaju srednješkolsko) znanje. Ukoliko takvog znanja nema, govorimo o funkcionalnoj nepismenosti.

Stoji činjenica da Anlizu I najbolje shvatiš dok spremaš Analizu II

Daklem, ako želiš da naučiš AN I, moraš znati šta radiš, zašto radiš i kako radiš.

Ako imaš rupe u znanju, potrudi se da ih popuniš.

NEMOJ ZABORAVLJATI ONO ŠTO SI NAUČIO

Nemoj odustajati.

Ovo poslednje je jako važno.
Većina ljudi kaže: "Ja ovo ne znam, niti ću ikad naučiti. 'Ajmo na pivo. ". Pa posle 2 godine kaže: "Evo već dve godine učim."

Dakle nije važno učiti nego naučiti

Meni je, lično, pomoglo to što sam pred svaki ispit imao ljubavnih problema, te nisam išao na pivo.
 
Odgovor na temu

~stojko~
asistent
zagreb

Član broj: 58362
Poruke: 100
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: nastava.tvz.hr/~zstojanov..


+1 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku27.05.2005. u 18:53 - pre 229 meseci
Zanimljiva i kvalitetna rasprava cini mi se. Pozdrav svim sudionicima i "koja" rijec od mene...

Citat:
Mikky Kada procitam definiciju polja ja to pokusavam to da zamislim, da stvorim sliku u glavi sta je to "polje" i povezem sa necim "opipljivim" iz iskustva u realnom svetu jer tako najlakse shvatam. Medjutim to su toliko apstraktne stvari van mog iskustva i poimanja da ta "slika u glavi" jednostavno ne moze da se stvori. Po prirodi nemogu da prihvatam stvari "zdravo za gotovo" i bez razumevanja, ali cinimi se da je matematika u sustini takva, i da ako pokusam da je zamislim kao sliku i razumem na ovaj nacin, necu daleko dogurati.

Ne vjerujem da je matematika u sustini takva. Osim toga ti kao buduci inzinjer radis kako i treba. Pokusavas matematiku svrsishodno primjeniti, jer nama inzinjerima matematika tome i sluzi. Spomijes prethodno neke algebarske grupe. Ja ne znam sto je to. Treba li vam to u gradjevinarstvu? Mozda su to matematicari ubacili u gradivo, jer im je zanimljivo, a to sto je inzinjerima beskorisno previse ih ne brine.

Citat:
MikkyZatim, nemogucnost izvodjenja dokaza. Cak i kad razumem neki dokaz neke teoreme (sto je redak slucaj jer opet sve pokusam da zamislim i povezem sa iskustvom) nisam u mogucnosti da ga sam posle ponovim. Da ih pamtim napamet - nemogu ... nema smisla matematiku uciti napamet.
Pa ako nemogu da je ucim napamet i nemogu da je ucim sa razumevanjem, da li ima neke nade za mene?

:) Svaka cast!
Ja sam inace asistent elektrotehnike i tu i tamo neki elektricki izvod i znam. Muce me isti problemi kao i tebe i mucit ce jos bar neko vrijeme. Izvodjenje i dokazivanje sigurno ima nekog smisla, no meni nije uvijek sasvim jasno kakvog.
Ovdje se nitko nije osvrnuo na katastrofalno lose profesore matematike. Oni uopce ne pokazuju dobro svojim ucenicima/studentima koji je smisao matematike. Razloga je vise:
1. Ni sami ne kuze gdje je mjesto matematici i ne razumiju ju.
2. Ako znaju nesto pod 1, onda ne znaju koja je svrha matematike u gradjevinarstvu, elektrici, strojarstvu ili tamo gdje se vec koristi.

Kada bi ti dobar znalac pokazao gdje se te algebarske grupe koriste u gradjevinarstvu, vjerovatno bi to puno brze leglo.

Citat:
MikkyImam prilicno "slab vid" kod nekih stvari kao sto su npr teoreme. Ono sto je nekima ocigledno (ili bar autoru knjige kad kaze "...na osnovu toga lako se uocava da je to i to tako i tako...") meni treba neko vreme da to vidim a verovatniji slucaj je da to nikad ni nevidim.

:) Slab ti je vid na jednom drugom polju. A to je da samo ne znas kako ti problemi muce i druge. Kad u knjigama pisu da je nesto ocigledno, tada to ne mora znaciti da bi student to trebao lako uvidjeti. Knjiga mora drzati "nivo" pa se u njoj ne smije objasnjavati svaka jednostavna stvar. Ili bi knjiga bila preopsirna. Ili autor uopce nije napisao dobru knjigu. Ili...
Ili kad na satu nastavnik kaze da je nesto ocigledno, mozda skriva svoju nesigurnost ;)
Sto se tice ociglednosti, mogu jos reci da mnoge stvari stvarno jesu ocigledne, samo je pitanje kome. Onima koji znaju gdje tocno treba gledati, sto traziti i kako traziti.
Dobar nastavnik matematike ti u 5 minuta moze otvoriti oci, a ako to istrazujes sam (ili ja, svejedno) onda to moze potrajati, 10 100, 1000 puta duze ...


nastava.tvz.hr/~zstojanovic
 
Odgovor na temu

~stojko~
asistent
zagreb

Član broj: 58362
Poruke: 100
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: nastava.tvz.hr/~zstojanov..


+1 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku27.05.2005. u 19:11 - pre 229 meseci
Nastavljam...

Citat:
Mikky
Jako mi prijaju zanimljivosti i price iz matematike ... ali jako jako retko u knjigama za fakultete naidjem na nesto takvo.

To znaci da profesori matematike kako vec rekoh ne znaju dobro ono sto nas poducavaju, a ne znaju to dobro ni prezentirati. I isto sam vec rekao da knjige moraju zadovoljavati neke nonsens principe.
Nasi matematicari mahom predaju matematiku za matematicare, jer su je i ucili na fakultetu za matematicare. Ja isto imam problema kad trebam objasniti struju neelektricarima. Kad pricam elektricarima lako se izvucem sa "to vec kuzite", "to ste trebali znati" i sl ...
Cinjenica je da bi jedan dobar gradjevinar bolje ti ispredavao matematiku nego profesor matematike ...

Citat:
Mikky
jer bi svi trebali da znaju matematiku odnosno njenu sustinu. Knjige kao da su pisane za robote koje trebaju da koriste dobro definisana pravila i iz njih izvode nova pravila ne zanimajuci ih zasto je to sve bas tako, kako to sve izgleda i cemu sve to. Da li postoji neka "neobavezna" knjiga iz matematike sa ovim stvarima koju bih citao u slobodno vreme (koga inace nemam)?

Mislim da sustinu matematike donekle znamo na pocetku osnovne. Poslije kad Prestanu zadaci rijecima i kad se pocne vjezbati samo cista tehnika izracunavanja ode sve stranputicom. Ne mogu se integrali i derivacije uciti tako da se vjezba racunanje stotina zadataka. Treba znati u kojoj situaciji uopce se moze iskoristiti integral i derivacija,a to matematicari ne naglasavaju dovoljno.
U Zagrebu ima superzanimljiva knjiga "Pogled u povijest matematike". Autori su Znam i drugi. Cesi. Bavi se matematikom od Arapa i Grka pa do 20. stoljeca i da se iz nje cak i puno nauciti sama matematika.
Inace medju elektricarima je na cijeni markoviceva (BG) visa matematika...

Citat:
MikkyOnaj ko je vec "izoblikovan" kao matematicar, iz ovog posta ce shvatiti na koliko niskom nivou matematicke svesti se ja trenutno nalazim, i verovatno koliko je moj pristup celoj stvari pogresan. To me ni necudi, ako uzmem u obzir da se nisam razvijao pod takvim uticajem da od malih nogu razmisljam apstraktno vec prakticno i iskustveno.

Sipak pogresan. Inzenjerima (i svakome drugom-osim mozda samim matematicarima) matematika jedino moze i ici prakticno i iskustveno.
Inace ni ne kuzim bas kaj to znaci apstraktno. Valjda mi je to previse apstraktno ;)

nastava.tvz.hr/~zstojanovic
 
Odgovor na temu

cure126
Srbija, Uzice

Član broj: 67027
Poruke: 227
213.244.208.*



+2 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku08.09.2005. u 00:16 - pre 226 meseci
ljudi, ja bas mislim da tamo de se pominje apstraktno i gde se problemi resavaju diskretno, ne treba da se mucimo da nadjemo nesto u realnosti, nesto prakticno. ja sam na pmf-u i tu nam je bas odvojena matematika od informatike posto smo informaticki smer a svi vucemo na informatiku, a profani iz matematike potenciraju matematiku, ali realno za informatiku nam nije koristilo ni 2% ono sto ucimo iz matematike. e sad zasto je ovo bitno za temu? zato sto vecina mojih kolega ustvari uce matematiku na cake, bez nekog duboookog razumevanja, nego samo da prodju. mislim to se po pismenima i usmenima neda provaliti ali znam kako mi jedni drugima pomazemo sa ucenjem tih fora i znam kako ja ucim. evo npr za tu cuvenu analizu 1 kad skontas samo malo kako funkcionisu integrali, diferenciranja i to sve, za resavanje integrala ti ne treba da znas njegovu def i na kraju sve ono sto mi treba da znam stane da dopisem na papir gde su mi tablice integrala i diferencijala i jos malo vezbanja i moze se dobiti 75 od 100 poena. mislim, treba razumeti matematiku, ne moze se to bubati, ali ne treba se previse patiti s tim nalazenjem primera u praksi. a sto se tice dokazivanja teorema i ostalog neko od vas je vec rekao da treba pisati pored na papir dokaz i kontati zasto je sta i popunjavati rupe sa pomoci sa strane ili nesto, ali najlakse ih je zapamtiti kad se razumeju. ali ne treba stvari izvlaciti u nas svet nego mi da udjemo u svet analize ili algebre ili cega vec. nadam se da sam reko nesto i pametno.
inace tema je jako dobra.
rs.ceevee.com/nenad.curcic
 
Odgovor na temu

Alexsis
Conspiritor
Nis/Aleksinac

Član broj: 30602
Poruke: 251
82.208.210.*



+1 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku29.04.2008. u 23:44 - pre 194 meseci
Mikky Kao da opisujes mene!

Ali ja sam shvatio da sve te apstraktne stvari za inzenjersku struku i uopste za praksu su nepotrebne i samo zamaraju studente nepotrebno. Samo mi nije jasno kad ce bre to neko da shvati i da izvrsi neku reformu ili sta vec.

Ja polazim od toga da sve sto je komplikovano i apstraktno je lose obijasnjeno!! Evo citam ove knjige od G. Milovanoica i skoro da je nista ne razumem bas zbog nacina na kome je pisana {Kao da je pisana za robote a ne za studente} dok citajuci neku knjigu od Apsena sve mi je jasno!!

Ali dzabe mi Apsen kad je program za polaganje iz Gradetove knjige i sad ne znam sta da radim...


Znaci uglavnom su za sve krivi oni sto pisu program{Kakv je to program na kome inzenjeri uce osnove matematicke logike, boli ga ku...)jer da sam hteo da upisesem matematiku iso bi na pmf a ne na neki tehnicki fax...



><> <>< <><><><><><><> ><>
 
Odgovor na temu

Duka91
Dušan Pavlović
student
Beograd

Član broj: 159741
Poruke: 46
212.200.115.*



Profil

icon Re: Kako uciti matematiku02.05.2008. u 23:40 - pre 194 meseci
Ja imam problem što matematiku radim nekako mehanički.
Izvežbam par zadataka i onda njih tražim u ostalima tj. pokušavam da ih rešim šablonski.
Profesor kaže da to ne valja. Ne znam zašto ali kao da sam stao na
Code:
x + 5 = 20
pa onda znam da od desne strane treba da oduzmem poznati sabirak da bih dobio x i onda to pravilo primenjujem u narednih 100 primera. Ali sada kod kompleksnih zadataka to ne pali :(
Sada radimo trigonometriju i ja uporno tražim neko pravilo koje bi mi pomoglo da rešavam te zadatke međutim slaba valjda.
I ja pokušavam da to shvatim praktično jer u predmetima gde to mogu nemam problema.
Npr. radili smo logaritme i sve je to u redu, shvatim ja kako se radi, izvežbam dosta zadataka i na pismenom dosta dobro uradim zadatke ali sednem kući i zapitam se šta je uopšte logaritam, šta radim sa tim brojeima? Nemam odgovor...
Možda je kriv i profesor što nam nije objasnio to na bolji način.
I još nešto, u matematici nema šta da me privuče da rešavam zadatke kao što me privlači u programiranju.
Ako pišem neki program, pišem ga sa ciljom da bi radio to što ja hoću. Ispišem linije i linije koda i na kraju imam to što sam na samom startu i želeo, dok kod matematike toga nema. Rešavam jedan zadatak na dve strane da bih na kraju dobio je*eno X. Jednostavno ne vidim kada će mi to sve zatrebati. Verovatno grešim ali ne mogu to da izbijem iz glave.
Razlog zbog čega sve ovo pišem je da vidim da li vi imate neki savet koji bi mi pomogao. Možda imam pogrešan stav prema matematici?
Stvarno ne znam kako da matematiku približim sebi.

Sreća prati hrabre
 
Odgovor na temu

Alexsis
Conspiritor
Nis/Aleksinac

Član broj: 30602
Poruke: 251
82.208.210.*



+1 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku04.05.2008. u 01:00 - pre 194 meseci
Ma kolko ja vidim nema tu neke filozofije il si rodjen za matematiku ili nisi. Ukoliko jesi ona ce ti lakse ici i verovatno ces je zavoleti ako nisi onda ulazis u probleme...

Matematika na nivou srednje skole, nije teska da se nauci tu prvenstvenu ulogu ima profesor, ako imas dobrog progesora i ako ga slusas 50% posla si odradeo!

Ovde se akcenat baca na teoriju vise matematike za koju trebas da imas nekakav nacin razmisljanja koji imaju samo neki ljudi koji se bave time {profesorei} a traze od nas da i mi to znamo sto naravno nama nikad nece trebati osim ako se ne bavimo matematikom...
><> <>< <><><><><><><> ><>
 
Odgovor na temu

markozelenovic
Kratovo

Član broj: 152567
Poruke: 231



Profil

icon Re: Kako uciti matematiku04.05.2008. u 10:36 - pre 194 meseci
Citat:
Ma kolko ja vidim nema tu neke filozofije il si rodjen za matematiku ili nisi

Niko se nije naucen rodio.
Citat:
ako imas dobrog progesora i ako ga slusas 50% posla si odradeo!

75%
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
89.216.108.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku04.05.2008. u 11:45 - pre 194 meseci
Citat:
markozelenovic:
Niko se nije naucen rodio.

Ne baš, jer ipak ne može svako da se bavi svačim, već razne osobe imaju različite talente (a s tim se rađaju).
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl-3.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku05.05.2008. u 19:59 - pre 194 meseci

Ono u zagradi je diskutabilno. Da li to znači da su talenti nasledni?
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
89.216.108.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Kako uciti matematiku05.05.2008. u 20:33 - pre 194 meseci
Ne bih sad da zapadnemo u neke duboke psihološke zaključke, pa ćemo ovako. Uzmi jedan razred u osnovnoj školi. Tokom prve četiri godine školovanja njima sve predmete predaje ista osoba (učitelj/ica), pa opet nekom jedan predmet ide bolje a drugi lošije, a nekom obratno. To odmah obara tvrdnju da nečija ljubav prema nekom školskom predmetu zavisi samo od toga kako mu je taj predmet prezentovan tokom školovanja.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Kako uciti matematiku

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 63816 | Odgovora: 123 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.