Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Programer Pocetnik

[es] :: C/C++ programiranje :: Programer Pocetnik

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 117982 | Odgovora: 164 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Rapaic Rajko
Bgd

Član broj: 4105
Poruke: 810
*.e-info.ba.



+62 Profil

icon Re: Programer Pocetnik03.04.2017. u 09:02 - pre 84 meseci
Citat:
keepgoing: @Rajko
Izreke tipa "...potrebne su godine rada da bi se to izbrusilo" nekako podsecaju na "special snowflake" sindrom .


 
Odgovor na temu

mwac

Član broj: 122414
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Programer Pocetnik04.04.2017. u 08:10 - pre 84 meseci
Postovanje ljudi, vidim da ima dosta kurseva koji uz neke fine cifre obećavaju da će vas naučiti programiranju, koliko je to realno za neki peridod od pola god ?
 
Odgovor na temu

mwac

Član broj: 122414
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Programer Pocetnik04.04.2017. u 08:10 - pre 84 meseci
I da li neko može da preporuči koja je programerska "školica" dobra u NS ?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Programer Pocetnik04.04.2017. u 09:36 - pre 84 meseci
Citat:
mwac:
Postovanje ljudi, vidim da ima dosta kurseva koji uz neke fine cifre obećavaju da će vas naučiti programiranju, koliko je to realno za neki peridod od pola god ?

Zameni "programiranju" sa npr. "finski jezik", pa proceni sam.
 
Odgovor na temu

Skakawac13
Dusan Antic
Beograd Srbija

Član broj: 336554
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Programer Pocetnik04.04.2017. u 12:14 - pre 84 meseci
Svi jezici se sastoje od slova(kodova),naucis slova tj. azbuku,pa krenes da ucis reci pa da sklapas recenice...proste,prosto prosirene,itd...kad to naucis mozes samostalno da krenes u kombinaciju slova,reci ,recenica ,tekstova(metafora)...iskoristis potencijal mozga da razume tj. dekodira nove kodove zavisno koji programski jezik ili jezike ucis jer su svi povezani i onda ce ti biti razumljivo i naucices,samo-motivacija,rad,rad,rad i sve je to moguce. 😆

Potencijal svog intelekta ne potcenjuj ,iznenadices se sta sve moze.
Ja sam upravo krenuo na it ,php web development i kad hoces to i mozes.
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Programer Pocetnik04.04.2017. u 15:11 - pre 84 meseci
Citat:
mwac:
I da li neko može da preporuči koja je programerska "školica" dobra u NS ?



Ima ona sto je pre imala saradnju sa Levi9. Posto sam imao predavanja na Zapadu i u njoj, mogu da kazem da je na kvalitet na nivou. Predavanja rade profesori sa NS Uni. Imas osnovni (bio sam na ovom da obnovim gradivo ali sam bio pogubljen nekim drugim privatnim problemima, ali su mi rekli kapiram stvari i da mogu da idem dalje) i napredni kurs, kad ta dva zavrsis mislim da 99 % dolazis u obzir za sljaku da pocnes da radis, ne treba ti na ovom stadiju "The Art Of Programming" ;-) Izvini Djoka

Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Programer Pocetnik04.04.2017. u 15:17 - pre 84 meseci
Evo web sitea :-)

http://aleph.rs/osnoveprogramiranja/


Sigurno je jos neko ovde na forumu bio u ovoj skoli, pa neka iznese utiske, da ne ispadne da sam pristrasan :-)
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3441

Jabber: djoka_l


+1460 Profil

icon Re: Programer Pocetnik05.04.2017. u 11:47 - pre 84 meseci
Evo mog primera: sa 16 godina sam pomislio da želim da postanem programer, ali nisam ništa znao o tome. Sa 17 sam dobio prvi kompjuter i sve mi je postalo jasnije. Danas, 34 godine kasnije i dalje učim. Trenutno su mi otvorene tri knjige u pdf-u (DevOps, Ansible, Docker).

Kada sam, u jednom momentu, 5 godina nakon fakulteta, napravio rekapitulaciju ispalo je da od konkretnih stvari koje sam naučio na faksu, koristim sam dve stvari i dalje, a sve ostalo što radim sam naučio posle fakulteta.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3441

Jabber: djoka_l


+1460 Profil

icon Re: Programer Pocetnik05.04.2017. u 12:01 - pre 84 meseci
Da to objasnim drugim rečima - posle 6 meseci kursa bićeš bolji programer od većine onih koji su imali kurs od 5 meseci, ali lošiji od skoro svih koji su posvetili više od 7 meseci u tome. A konkurencija za posao će ti biti klinci koji dve ili četiri godine studiraju, a programirnjem se bave od 3 razreda srednje, pa iza sebe imaju po 5 ili više godina iskustva.

Ili zamisli da sada kreneš da učiš da sviraš gitaru/harmoniku/klavir. Moguće je da ćeš da se pojaviš na Pinku, ali je pitanje da li je to za 6 meseci ili ne...
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Programer Pocetnik06.04.2017. u 17:08 - pre 84 meseci
Citat:
djoka_l:
Evo mog primera: sa 16 godina sam pomislio da želim da postanem programer, ali nisam ništa znao o tome. Sa 17 sam dobio prvi kompjuter i sve mi je postalo jasnije. Danas, 34 godine kasnije i dalje učim. Trenutno su mi otvorene tri knjige u pdf-u (DevOps, Ansible, Docker).

Kada sam, u jednom momentu, 5 godina nakon fakulteta, napravio rekapitulaciju ispalo je da od konkretnih stvari koje sam naučio na faksu, koristim sam dve stvari i dalje, a sve ostalo što radim sam naučio posle fakulteta.




Pa promeni se dosta na polju tehnologije za 32 godine :-)



Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Programer Pocetnik06.04.2017. u 23:03 - pre 84 meseci
Citat:
djoka_l:
Da to objasnim drugim rečima - posle 6 meseci kursa bićeš bolji programer od većine onih koji su imali kurs od 5 meseci, ali lošiji od skoro svih koji su posvetili više od 7 meseci u tome. A konkurencija za posao će ti biti klinci koji dve ili četiri godine studiraju, a programirnjem se bave od 3 razreda srednje, pa iza sebe imaju po 5 ili više godina iskustva.

Ili zamisli da sada kreneš da učiš da sviraš gitaru/harmoniku/klavir. Moguće je da ćeš da se pojaviš na Pinku, ali je pitanje da li je to za 6 meseci ili ne...



Djoka, sto dekuraziras coveka? Koliko znam, nije pitao kako da bude neurohirurg?

Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

stray

Član broj: 336506
Poruke: 3
*.dclient.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Programer Pocetnik16.04.2017. u 21:06 - pre 84 meseci
Ufff promenio sam e-mail, nisam ni skontao da mi ne stizu odgovori na temu. Izvinjavam se na tome.

Hvala svima na odgovorima, hvala vam mnogo jer ste mi dali odgovor koji sam u neku ruku i zeleo da cujem a to je da je moguce, naravno sa velikim trudom, ali sta je inace u zivotu lako...

Od objavljivanja post-a radio sam dosta na ovoj temi, i dosta sam se informisao i kontaktirao par programera itd.

Sastavio sam neku strategiju, budite slobodni da je kritikujete, dodate imput i feedback da date.

Sledece nedelje kontaktiracu Uni SG ili Uni ZH(ZHAW) da upisem ekonomsku informatiku, buduci da imam bachelor i master u ekonomiji sa Swiss UNI "verovatno" ce mi priznati skoro sve ekonomske predmete i ostaviti mi informaticke da polazem da bih dobio diplomu.
Za to ce mi trebati od 1-2 godine da sve polozim i dobijem diplomu. Za to vreme, bih poceo da ucim programske jezike, u zavisnosti od toga cime bih zeleo da se bavim u programiranju.
Tako da bih za dve do tri godine imao diplomu informaticara i nekog iskustva u programiranju.

Moram da napomenem da ja radim 100% i da imam team od 5 ljudi trenutno, koji vecinu posla obavljaju umesto mene, tako da bih dnevno na poslu mogao vezbati oko 2-3 sata dnevno, jel to dovoljno? Ili bih morao min 5 sati dnevno?

Sto se tice matematike, tetka mi je bila profesor matematike na Uni i vezbao sam sa njom math od 7 god, e sad nzm koliko je moja statistika, kombinatorika, slicnost itd povezana sa tom naprednijom matematikom, jer verujem da je to ovde na mnogo vecem nivou.

Da me ne shvatite pogresno, okrecem se programiranju jer je buducnost u koju ja verujem a ne zbog para. Ja trenutno imam lepu poziciju i naravno zaradjujem lepo. Ali jasno vidim da se moja bransha polako gasi, i da cu mozda u buducnosti ostati bez posla ne svojom kruvicom vec zbog stanja na trzistu.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3441

Jabber: djoka_l


+1460 Profil

icon Re: Programer Pocetnik16.04.2017. u 21:41 - pre 84 meseci
Ovo sada već počinje da liči na ozbiljan plan!

Poznajem dosta dobrih programera koji su znanje stekli na ekonomskom fakultetu. Ono što će ti biti plus je to što poznaješ ekonomiju, pa ćeš biti vrlo ozbiljan kandidat za rad na poslovnim aplikacijama. Ono što će ti biti presudno je poznavanje baza podataka, projektovanje poslovnih sistema, sistem analiza, nešto malo matematike koja nije mnogo drugačija od one na ekonomskim studijama. Neki konkretan programski jezik nije tu presudan, nauči ih nekoliko, a velika je verovatnoća da će ti na poslu biti potrebno nešto totalno deseto što nisi ozbiljno ni učio na studijama.

Mislim da je greška da se sada koncentrišeš na konkretan programski jezik, ali ako baš želiš unapred da učiš, mislim da bi ti bilo korisno da kreneš sa web tehnologijama, pa bi možda prvi izbor jezika bio JavaScript. Ono što je zgodno kod njega je što se interpretira, što nema striktnu proveru podataka i što se koristi na klijentskoj strani weba, pa rezultat možeš odmah da vidiš u brauzeru, pa da se ne gnjaviš sa učenjem ogromnog broja biblioteka nekog "ozbiljnijeg" programskog jezika.

Ako budeš stvarno upisao tu ekonomsku informatiku, bolje ti je da se koncentrišeš na to što se tamo uči, a da samostalno samo malo produbljuješ znanje.

Brza rekapitulacija: prvo i osnovno, baze podataka (SQL jezik). po mom iskustvo, za neki početni nivo, treba ti oko 120 sati za ovo (procena se bazira na tronedeljnim kursevima sa 8 sati dnevno, uz predavača, za samostalno učenje možda i više). Drugo, web tehnologije, HTML, CSS, JavaScript, možda PHP. Za ovo računaj bar 300 sati za neki početni nivo.

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 16.04.2017. u 22:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Programer Pocetnik18.04.2017. u 08:01 - pre 84 meseci
Citat:
stray:
Hvala svima na odgovorima, hvala vam mnogo jer ste mi dali odgovor koji sam u neku ruku i zeleo da cujem a to je da je moguce, naravno sa velikim trudom, ali sta je inace u zivotu lako...

Sto se tice matematike, tetka mi je bila profesor matematike na Uni i vezbao sam sa njom math od 7 god, e sad nzm koliko je moja statistika, kombinatorika, slicnost itd povezana sa tom naprednijom matematikom, jer verujem da je to ovde na mnogo vecem nivou.

Da me ne shvatite pogresno, okrecem se programiranju jer je buducnost u koju ja verujem a ne zbog para. Ja trenutno imam lepu poziciju



"Mozes da mislis da nesto mozes da uradis, a mozes i da mislis da ne mozes da uradis, i oba puta ces biti u pravu" ;-) Ko je to rekao? Ford?

Od autora Kenneth Rosen knjiga "Discrete Mathematics" je udzbenik za Bachelor nivo sto se tice matematike na zapadnim univerzitetima.


http://www2.fiit.stuba.sk/~kva...s_Applications_7th_Edition.pdf


Srecno!



Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Programer Pocetnik07.05.2017. u 18:26 - pre 83 meseci
Drugari,ima li neko ideju kako pronaci prakse u inostranstvu sto se tice ove oblasti? Konkretno Norveska ili Svajcarska u kojoj clan koji je otvorio temu kaze da je veoma velika potraznja za IT sektorom.
 
Odgovor na temu

pl4stik
Senior .NET programmer/Consultant
oDesk
NI na nebu NI na zemlji

Član broj: 173596
Poruke: 715
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: xx-auth.com.azhar.arvixe...


+31 Profil

icon Re: Programer Pocetnik16.05.2017. u 09:47 - pre 83 meseci
Off
@sgtalexxx
Google search, kako drugacije?

On
Slazem se da je stavrno tesko nauciti programiranje per se ali nije nemoguce za 1,5-2 godine bar do nekog pocetnickog nivoa da pocnes da zaradjujes ali treba da si bas uporan i da ucis, a jos bitnije da vezbas od jutra do sutra. Sto se tice raznovrsnosti programskih jezika i to se slazem ali na primer za pomenuti e-commerc web site (i ne samo web site) prakticno ti treba HTML/CSS/JS jer u js-u mozes da pises i front-end i back-end, a boga mi i mobile ... Mozes da koristis TypeScript (vremenom hoces jer ce ti olaksati programiranje) a i ne moras ni sa Angularom ni sa bilo kojim js library/framework zatim taj OAuth moze i ne mora al treba da bi standardizovao auth sa velikima, pa lambda isto treba jer ce ti biti lakse al ne mora, etc... Znaci sedi i nauci pure JS i na belom konju si :)

Just my 2c, peace :)
To sto nekoliko miliona ljudi tvrdi da nisi u pravu ne znaci da stvarno nisi - Frank Zappa

https://youtu.be/DLe358DPGXU
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Programer Pocetnik07.06.2017. u 16:16 - pre 82 meseci
Mislio sam da li postoje neki specificni sajtovi ili nesto? Ovako je izuzetno tesko. Voleo bih savet nekog ko ima iskustva sa ovim.Hvala
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Programer Pocetnik07.06.2017. u 16:42 - pre 82 meseci
Jedan kratak savet: raditi u kontinuitetu, čak i ako se radi o banalnim stvarima.

Ne radiš nešto nekoliko meseci i odmah si "zarđao", počneš da se cimaš oko sitnica...


Najlakše je sređivati sitnice u gotovom kodu.
Uzmimo jednostavniji primer za "programiranje", imaš neki Web sajt sa dosta CSS-a i JS-a, i treba da doradiš neke sitnice, izmeniš funkcionalnosti...
I to nije toliki problem, zar ne.

ALI, kad kreneš od maltene praznog editora, onda odjednom hiljadu problema počinje da se pojavljuje, postane napor da spakuješ najobičniju formu kako treba.
Nađeš neki dobar dizajn forme, ali on ima svoj CSS ili čak više njih, čije ti se deklaracije mešaju sa CSS deklaracijama tvog sajta (imaju npr. neke iste class i id atribute).
Onda kreneš to nešto da budžiš, uzmeš malo CSS-a iz jednog projekta, malo iz drugog, nešto iz trećeg, onda krene glavobolja...

I od najprostije stvar napravi se problem - koji nije nerešiv, nego počneš da se čudiš kako oko banalnih stvari gubiš toliko vremena.

Zato se u Web dizjanu/programiranju često strogo odvajaju poslovi - jedna osoba radi funkcionalnosti, a druga dizajn.
Onaj ko radi dizajn, ne mora da se maltretira oko funkcionalnosti, i obrnuto, tako da je manje glavobolje.



Isto to primeni na neku desktop ili serversku aplikaciju. Čak i da nemaš nekog posla oko dizajna, razlika je ogromna ako radiš na nečemu što već ima poprilično koda i ako krećeš od praznog editora.


To ti je maltene isti efekat kao u osnovnoj/srednjoj školi kad se preslišavaš neki predmet (posebno ako se buba napamet).
Dok bacaš krajičkom oka pogled na knjigu, sve znaš, čim zatvoriš knjigu, odjednom shvatiš da ne znaš ništa.

Tako ti je i u programiranju. Sve dok radiš nešto sa nekim gotovim kodom, čini ti se super i prosto.
Problem je kad treba da kreneš od nule sa bilo čime, tj. od praznog editora...

Onda tek vidiš koliko imaš ili nemaš rutine sa najprostijim stvarima.
A tu je cilj da ono što koristiš 90% vremena znaš vrhunski kako bi na tome gubio najmanje vremena.

Ali, čim napraviš pauzu nekoliko meseci, posebno ako radiš nešto potpuno drugačije, treba ti neko vreme da povratiš staru formu.


Zato sve te "školice" imaju upitnu vrednost ako ne kreneš to znanje odmah da koristiš za nešto konkretno.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

zimbra

Član broj: 292753
Poruke: 71
*.compute-1.amazonaws.com.



+56 Profil

icon Re: Programer Pocetnik10.07.2017. u 01:48 - pre 81 meseci
Ja sam cimao par drugara oko ovoga i neki koncenzus je da treba savladati redom

- data tipovi i strukture [detaljno]
- c [detaljno]
- c++ [povrsno ka detaljnom]
- sta de talje zanima (java, swift, php..) do nivoa koji ti je potreban (vrhunski u nekom trenutku) ..

pronasao sam brdo on-line literature za c, c++ i ovo kasnije, ali ono sto mi svi kazu da treba da se prodje pre C-a, ne mogu nigde da nadjem... ne vidim nigde free da mogu da skinem knjigu koja obradjuje osnovne tipove podataka, strukture, racunske operacije u razlicitim osnovama, floating point aritmetiku, relacionu algebru i slicno.. da li neko zna, moze da podeli, neku online knjigu na tu temu?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Programer Pocetnik10.07.2017. u 10:56 - pre 81 meseci
Sve to imas na wikipediji sa sve referentom literaturom. Ne djuture, ali ako znas sta da trazis...
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: Programer Pocetnik

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 117982 | Odgovora: 164 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.