Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako napisati CV (curriculum vitae)

[es] :: Vodič za posao :: Kako napisati CV (curriculum vitae)
(TOP topic, by Davor Vlajkovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 311947 | Odgovora: 132 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

smrz
promenio bi

Član broj: 61190
Poruke: 98
82.117.193.*

Sajt: 70.84.131.212/data/toons/..


Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)08.09.2005. u 16:21 - pre 225 meseci
Evo nama opet rasprave o hobiju :)

Meni je interesantniji ovaj detalj:
Citat:

• Never include personal information such as age, race, gender, height, weight, religion, national origin, marital status, children, health, physical appearance, or a photograph of yourself.


A baš to sam primetio gledajući CV stranaca po sajtovima. Oni po pravilu ne stavljaju informaciju o tome koliko godina imaju. Zar to nije čudno? Zar ta informacija nije od koristi poslodavcu?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)08.09.2005. u 16:27 - pre 225 meseci
Citat:
Milan Andjelkovic: Hobije treba navesti opet iz gore pomenutog razloga - da bi poslodavac malo bolje shvatio sa kim ima posla.

Ja se upravo slažem sa tobom i više volim da u CV-ju vidim pobrojane hobije. Takođe, pri intervjuu, lakše uspostavim neki prisan odnos sa kandidatom ako imam još neku temu osim onih suvoparnih tehničkih...

Ali nemam ništa protiv ni ljudi koji ne navedu ništa. Daleko od toga da imam bilo kakve predrasude o ljudima koji se bave ili ne bave nekim hobijem.
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)08.09.2005. u 16:43 - pre 225 meseci
Citat:
smrz:
A baš to sam primetio gledajući CV stranaca po sajtovima. Oni po pravilu ne stavljaju informaciju o tome koliko godina imaju. Zar to nije čudno? Zar ta informacija nije od koristi poslodavcu?

Oko ovoga sam se zamislio iz istog razloga kao i ti. Medjutim, ima smisla ne navoditi godine, osim ukoliko poslodavac unapred ne postavi to kao bitan uslov.

Činjenica da nisi naveo godine u CVu sigurno neće biti razlog za izostanak poziva na razgovor. A ako godine eventualno jesu neodgovarajuće, onda na razgovoru imaš mogućnost da prevazidješ taj problem predstavljanjem sebe kao dovoljno dobrog radnika, tako da godine postaju manje bitan faktor koji se može i zanemariti.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)09.09.2005. u 08:28 - pre 225 meseci
Citat:
Milan Andjelkovic: Činjenica da nisi naveo godine u CVu sigurno neće biti razlog za izostanak poziva na razgovor. A ako godine eventualno jesu neodgovarajuće, onda na razgovoru imaš mogućnost da prevazidješ taj problem predstavljanjem sebe kao dovoljno dobrog radnika, tako da godine postaju manje bitan faktor koji se može i zanemariti.

Good point! Biće u sledećoj verziji CV-a.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9420
82.117.206.*



+10236 Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)09.09.2005. u 09:01 - pre 225 meseci

• Never include personal information such as age, race, gender, height, weight, religion, national origin, marital status, children, health, physical appearance, or a photograph of yourself.

Duboko sam uveren da je pisac ovig redova pomešao babe i žabe. Jedno je visina, težina, zdravstveno stanje, religija ... Ali sasvim drugo je godina rođenja, zaboga. To je nešto što se jednom rečju zove "generalija".
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bec
Beograd

Član broj: 67169
Poruke: 1
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)09.09.2005. u 16:34 - pre 225 meseci
Šta da radi neko ko nema iskustva, mislim na konkretnu praxu u nekoj firmi? Da li treba da šalje cv na oglase firmi koje traže iskusne radnike. Da li treba da "ulepša" svoj cv ili da bude iskren pa da kaže "mogu da volontiram, volim da učim i sl." ili da jednostavno izostavi iz cv-a informacije o radnom iskustvu i praxi?

 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.hsd1.wa.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)09.09.2005. u 17:16 - pre 225 meseci
Citat:
Java Beograd:Duboko sam uveren da je pisac ovig redova pomešao babe i žabe. Jedno je visina, težina, zdravstveno stanje, religija ... Ali sasvim drugo je godina rođenja, zaboga. To je nešto što se jednom rečju zove "generalija".
Moguce, ali to se u Americi jednostavno ne stavlja na rezime, jer posle mozes potencijalno da napravis poslodavcu probleme oko diskriminacije.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)10.09.2005. u 11:22 - pre 225 meseci
Da, ni ovde na Novom Zelandu NIKO ne stavlja datum rodjenja a i zabranjeno je poslodavcu da te to pita! Mislim da je i u Americi zabranjeno poslodavcu da te pita koliko imas godina.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9420
82.117.206.*



+10236 Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)12.09.2005. u 08:23 - pre 225 meseci
@bec
Ne, ako firma traži iskusne radnike, potpuno je bezveze prijaviti se na konkurs, ako nemaš iskustva. Kao kad bi neko dao oglas da kupuje televizor, a ti se javiš na oglas i ponudiš dobar frižider.
Sa druge strane, CV uvek treba ulepšati, ali nikad pisati neistine.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dejan_su
Dejan Balazevic
Subotica

Član broj: 9453
Poruke: 483
213.244.212.*

ICQ: 337366387


Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)17.10.2005. u 14:02 - pre 224 meseci
Kada se trazi neko sa radnim iskustvom, da li to podrazumeva samo iskustvo u nekoj firmu ili podrazumeva i recimo iskustvo ovako kuci sto se radi...npr. imam veliko iskustvo na Win XP (par godina) ali da li i to pisati u CV-u ?
 
Odgovor na temu

smrz
promenio bi

Član broj: 61190
Poruke: 98
82.117.193.*

Sajt: 70.84.131.212/data/toons/..


Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)17.10.2005. u 14:27 - pre 224 meseci
Citat:
dejan_su: Kada se trazi neko sa radnim iskustvom, da li to podrazumeva samo iskustvo u nekoj firmu ili podrazumeva i recimo iskustvo ovako kuci sto se radi...npr. imam veliko iskustvo na Win XP (par godina) ali da li i to pisati u CV-u ?


podrazumeva se komercijalno/profesionalno iskustvo
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)17.10.2005. u 14:55 - pre 224 meseci
Drugim rečima, rad za koji si bio plaćen.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)20.01.2006. u 12:09 - pre 221 meseci

http://msn.careerbuilder.com/c...mp;sc_extcmp=JS_630_spotlight1
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.beogrid.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)20.01.2006. u 12:38 - pre 221 meseci
Iz tog članka:
Citat:
It's good to be hard-working and ambitious, right? The hiring manager won't be convinced if you can't provide solid examples to back up your claims. Bennett suggests being extra-careful before putting these nice-sounding but empty words in your résumé.

U principu se slažem sa iznesenim, ali šta ako nemaš ništa tako konkretno da navedeš? Sigurno da je bolje ubaciti i takve 'prazne fraze' (u pristojnoj meri) nego ostaviti prazan CV, zar ne?

Verujem da je to i slučaj kod većine ljudi, pa zato takve fraze dominiraju.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

epicurus001
Beograd

Član broj: 45309
Poruke: 112
80.80.173.*



+1 Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)20.01.2006. u 19:04 - pre 221 meseci
Puno primera za CV, a samo jedan za Cover letter...a meni je bas on kritican :) Jel moze neko iz svog iskustva neki uopsteni da postavi? Hvala.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)05.04.2006. u 17:08 - pre 218 meseci
Zašto je danas toliko porastao značaj CV-ja? Kod nas je dugo vremena CV kao jedan od instrumenata za kvalitetan poslovni intervju bio zanemarivan, često i zbog toga što su se biografije pisale pro forme, bez osvrta na sadržaj i oblik. CV je dokument u kojem su izlistani svi vaši uspesi, dostignuća, ambicije, jednom reči – kvaliteti. Ukoliko se ne potrudite da naglasite svoje kvalitete, onaj ko čita vaš CV ih sigurno neće sam tražiti između redova.

Iako Mile verovatno ne bi obratio mnogo pažnje na formiranje svog CV-ja, odlučujemo se ZA tranziciju i dajemo nekoliko saveta za formiranje dobrog CV-ja, od kojeg vaši potencijalni poslodavci neće moći da “spavaju mirno”.

Zašto je dobro imati kvalitetno napisan CV?
1. Dobar CV je pola puta do intervjua i daljih pregovora.
2. CV je ogledalo vaše ličnosti.
3. Kvalitetan CV će vas izdvojiti iz mase drugih CV-ja.

Šta je to što MORA da se nalazi u vašem CV-ju:
1. LIČNI PODACI – ime i prezime, adresa, telefoni, e-mail adresa (obavezno!). Možete dodati detalje kao što su nacionalnost, datum rođenja i posedovanje vozačke dozvole, ali samo ako su to relevantni podaci za određeni posao.

2. RADNO ISKUSTVO – Obavezno prvo navedite svoj trenutni posao ili zadnji posao na kojem ste radili. Potom izlistajte ostale poslove, hronološki. Vodite računa da dodate kratak opis pozicije na kojoj ste radili, ali fokusirajući se na ono što ste postigli na tom poslu, a ne samo na opis dužnosti i zadataka koje ste imali.

3. OBRAZOVANJE – Izlistajte samo škole koje ste završili, počevši od zadnje ka nižoj. Ne zaboravite da je najniži stepen obrazovanja koji se pominje – srednja škola. Obavezno navedite sve kurseve, tečajeve, seminare koje ste pohađali i na kojima ste dobili određene diplome/sertifikate/potvrde. Svaki ovakav vid dodatne obuke itekako je od značaja za vašeg poslodavca.

4. VEŠTINE I SPOSOBNOSTI – Pomenite veštine kao što su poznavanje IT programa i stranih jezika. Možete pomenuti i neka posebna znanja ili veštine koje ste stekli u toku života (asistent na fakultetu, istraživač, rad na projektu...)

5. HOBI – Potrudite se da navedete bar nekoliko hobija kojima se bavite, a svako od nas ima nešto što voli i čime se bavi u slobodno vreme. Time ćete zaokružiti i upotpuniti sliku o vama, a vaš poslodavac će imati više razloga da baš vas pozove na intervju i odabere.

Šta je to što NE SME da se pojavi u vašem CV-ju:
1. Ne prikazujte vremenske praznine između poslova, da poslodavac ne bi pomislio da ste otpušteni sa posla. Trudite se da pokrijete ove “rupe” u radnom iskustvu tako što ćete navesti da ste se u međuvremenu bavili usavršavanjem, obučavanjem, istraživanjem i sl.

2. Ne koristite neistine (srpski: “laži”) – poslodavac može vrlo lako proveriti vaše reference i što se tiče prethodnih poslova i što se tiče obrazovanja.

3. Ne ubacujte vašu fotografiju u CV, osim ako se prijavljujete za poslove gde je spoljni izgled bitniji od vaših kvalifikacija i znanja.

4. Ne šaljite faksom vaš CV ako ga prethodno niste poslali i poštom ili putem e-maila.

5. Ne koristite komplikovane ili nečitljive fontove.

6. Ne koristite boje za tekst; držite se pravila da je crno slovo na belom papiru najjasnije.

7. Ne stavljajte bilo koje slike ili sličice (Clip Art) u vaš CV, jer to deluje neozbiljno i neprofesionalno.

8. Ne pišite o bilo kakvim lošim potezima, kao što su: nedovršena škola, razvodi, poslovni promašaji, razlozi napuštanja posla...

9. Ne pominjite visine primanja na prethodnim poslovima.

10. Ne šaljite fotokopije CV-ja, već uvek i samo originalni odštampani dokument.

A sada da se pozabavimo formatom CV-ja, koji je za većinu ljudi nepoznata oblast.

Da li da napišem ...?
NE:
Radio na mestu menadžera prodaje.... vodio prodajni tim, organizovao prezentacije... putovao... vodio pregovore....

DA:
Radio na mestu menadžera prodaje... prodaja povećana za 30% u periodu... broj kupaca porastao za 15, pokrenuo distribuciju u južnom i istočnom regionu, prodajni tim porastao za 7 zaposlenih...


Prvi utisak

Koliko god vam se čini da je CV samo višak papira i da se ne čita, pravi poslodavac kome je stalo da zaposli kvalitetne ljude čitaće vaš CV nekoliko puta, a zatim će na poslovnom intervjuu tražiti od vas da ga ubedite da je sve baš tako kao što piše u CV-ju. CV je prvi utisak koji ostavljate na poslodavce. Da li se on smeje ili čudi kada drži u rukama vaš CV i čita ga, ili je iznenađen i impresioniran vašim kvalitetnim CV-jem? Što bolje i sadržajnije napišete svoj CV, to će vaš intervju biti lakši.

CV dizajn

CV ima i svoj vizuelni kvalitet. Ne zaboravite na nekoliko opcija u Wordu, koji vam nudi dizajn za CV. Čak i ako je sadržaj dobro napisan i kvalitetan, ako ne obratite pažnju na odvajanje celina i pojačavanje naslova, a bold, italic i underline ne koristite, onda vaš CV neće ostaviti onaj potreban prvi utisak.
Naš savet je da uvek koristite MS programe za kreiranje vašeg CV-ja. Word ima odlične opcije za CV format i šteta je pomisliti na, recimo, kucaću mašinu koja je jedna od relikvija XX veka. Takođe, koristite kvalitetan A4 format belog papira.

CV dužina

Najsigurnije je da vaš CV ne bude duži od dve strane A4 formata papira. U slučaju da je vaše radno iskustvo bogato i da CV mora biti duži, opravdano je koristiti više teksta i papira.

CV informacije

Ne zaboravite da pravilno organizujete celine u vašem CV-ju. Nemojte nikada mešati radno iskustvo sa drugim oblastima.
Koristite bele praznine i redove za odvajanje celina. Imajte na umu da poslodavac ima vrlo malo vremena da pogleda vaš CV i ukoliko ne može lako da nađe informacije koje ga interesuju, verovatno će preći na neki drugi, bolje organizovan CV. Takođe, vodite računa o tome da ne dajete previše ili premalo informacija - u oba slučaja, onaj ko čita CV može to okarakterisati kao minus.

Nedostatak rezultata

Naglasite šta je to što ste postigli na svom radnom mestu, u svojoj prethodnoj firmi. Gledajte na vaš CV kao na nešto što treba da bude dovoljno primamljivo da vas “proda” vašem potencijalnom poslodavcu. Dobićete posao samo ako poslodavac vidi u vama osobu koja će firmi doneti maksimalnu korist.

Greške u pravopisu i kucanju

Ne zaboravite da proverite tekst koji ste otkucali. Najbolju proveru izvršiće vaš prijatelj ili osoba od poverenja koji će pažljivo proći kroz CV i eliminisati sve greške koje vi možda niste uspeli da uočite. U slučaju da vam se potkradu ovakve greške, to može ostaviti loš (prvi) utisak na poslodavca, a vas prikazati kao nemarnu ili neodgovornu osobu.

Intervju pitanja

Idemo dalje... Dobar CV će vam omogućiti samo intervju, koji predstavlja sledeću preponu koju morate preskočiti trčeći “na 100m” za karijerom. Pošto je intervju za većinu ljudi problematična i stresna pojava, evo malo pripreme i za taj “bauk”. Sedite u miru i tišini, skoncetrišite se na svoje jake strane i pokušajte da predvidite pitanja koja će vam poslodavac postaviti. Najčešća pitanja koja se ponavljaju na intervjuima, bez obzira na radno mesto za koje ste se prijavili, jesu:

1. Zašto želite baš ovaj posao?
2. Šta znate o našoj kompaniji?
3. Zašto bi mi baš VAS trebalo da primimo?
4. Koji su vaši poslovni ciljevi? Gde vidite sebe u narednih nekoliko godina?
5. Zašto ste napustili svoj prethodni posao? Zašto želite da promenite svoj sadašnji posao?
6. Kojim dosadašnjim poslom ste bili najviše zadovoljni?
7. Koje su 3 pozitivne stvari koje bi vaš trenutni/bivši šef rekao o vama?
8. Iz vašeg iskustva se vidi da do sada niste obavljali slične poslove. Kako ćete se snaći na novoj poziciji?
9. Da li preferirate rad u okviru tima ili ste individualac?
10. Koju platu očekujete?

Kao što vidite, pre nego što krenete na intervju, morate razmisliti o svim ovim ključnim oblastima, jer je skoro 99% sigurno da ćete naići na ova pitanja. Ukoliko delujete iznenađeno i uplašeno, eto minus bodova za vaš poslovni intervju. U slučaju da su vam odgovori jasni i koncizni, to će poslodavcu više odgovarati da zaposli osobu koja se potrudila da dođe spremna na intervju. Naravno, ne zaboravite da je vizuelna slika koju odajete (govor tela + ton glasa) itekako važna stavka u vašoj prezentaciji, jer čini čak 93% ukupnog utiska. Bez bontona, lepih manira i odlučnog i dinamičnog tona, šanse da poslodavac poveruje u vaš nastup su daleko manje.

Zatim dolazi red na vas. Svaki ozbiljan i profesionalan poslodavac ponudiće vam da i vi njemu postavite nekoliko pitanja, jer i to govori o vašoj zainteresovanosti za posao. Evo predloga šta biste mogli da saznate:

1. Koje će biti moje odgovornosti na tom radnom mestu?
2. Ko će biti moj šef?
3. Da li ću raditi u timu ili samostalno?
4. Ko su/kakvi su klijenti kompanije?
5. Koji su razvojni planovi kompanije? Da li će se poslovanje širiti?
6. Kakve su mogućnosti za napredovanje i usavršavanje?
7. Kolika će biti moja plata? Šta mogu da očekujem od doprinosa, stimulacija?
8. Da li moje radno mesto uključuje putovanja?
9. Da li ću dobiti potrebnu obuku?
10. Kada očekujete odluku o izboru kandidata? Koji su dalji koraci?

Radmila Stanojevic
 
Odgovor na temu

random.crash
Zoran Vukovic

Član broj: 88548
Poruke: 6
213.137.102.*



Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)28.04.2006. u 22:54 - pre 217 meseci
1. Da li prilikom konkurisanja za posao u nekoj firmi gde se nude razlicita radna mesta, ali za osobe istog obrazovnog profila treba slati vise razlicitih CV-a, ili se salje jedan CV, a u propratnom pismu se naglasi za koja radna mesta se konkurise?

2. Pored ovog da li se prilikom slanja CV-a i propratnog pisma putem e-mail-a trebaju priloziti skenirani dokumenti (fakultetska diploma) iako to nije izricito trazeno?

"Život počinje u tridesetoj" Darkwood Dub
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.100.eunet.yu.



+52 Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)28.04.2006. u 23:04 - pre 217 meseci
Ukratko:

1. Šalje se jedan primerak CV-ja, a u propratnom pismu se navodi/e jedna ili više pozicija za koju/e konkurišeš. To se nikada ne unosi u sam CV jer je to dokument koji predstavlja tebe i tvoje sposobnosti i nije usko vezan za određenu poziciju. A i veliki broj kompanija pravi sopstvene baze potencijalnih radnika tako što tamo skladište CV-jeve aplikanata kojima nisu ponuđene pozicije za koje su prvobitno konkurisali.

2. Nema potrebe, sve što treba da dokažeš dokazaćeš za vreme intervjua ;)

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 29.04.2006. u 00:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

random.crash
Zoran Vukovic

Član broj: 88548
Poruke: 6
213.137.102.*



Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)29.04.2006. u 00:49 - pre 217 meseci
Negde sam procitao da postoji razlika izmedju CV-a i rezimea i da se cesto mesaju ova dva pojma (mislim da je ovaj drugi opsirniji i obuhvata svo prethodno radno iskustvo veoma detaljno opisano), ali ja nisam jos nigde video da nasi poslodavci traze rezime (bar za profil poslova koji sam ja gledao). Kako mogu da znam na sta poslodavac misli kada trazi CV?
"Život počinje u tridesetoj" Darkwood Dub
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.163.eunet.yu.



+52 Profil

icon Re: Kako napisati CV (curriculum vitae)29.04.2006. u 01:15 - pre 217 meseci
Nope...

Citat:
In American English usage, a CV is a longer document than a résumé, and will include a comprehensive listing of professional history including every term of employment, academic credential, publication, contribution or significant achievement.


http://en.wikipedia.org/wiki/Resume
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Kako napisati CV (curriculum vitae)
(TOP topic, by Davor Vlajkovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 311947 | Odgovora: 132 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.