Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 3605

[es] :: Elektronika :: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 3605
(Zaključana tema (lock), by veselinovic)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 34960 | Odgovora: 141 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 10:44 - pre 105 meseci
NAravno da je boles' bez leka. I igranka bez prestanka..neka "onI" prestanu da prave igracke, i ja cu prestati da se igram.
Neko voli da uredno trosi pare po kafanama i druzi se sa slicnima, neko voli da se zatrpava igrackama raznih vrsta...

Meni je to hobi, posao, zabava i zadovoljstvo.

P.S.

Nekada su otpadi bili butici, sada nema prakticno upotrebljivog otpada, ali su na mnoge firme stavili katanac, a razni razvukli opremu. Tako da krece "otimacina" i borba sa "reciklatorima"...valjda cele Srbije
 
0

vintagekiki
inzenjer telekomunikacija

Član broj: 164294
Poruke: 93



+2 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 11:00 - pre 105 meseci
Citat:
Sava:
Interesantno je da su na ovoj temi sve sami metuzalemi sa najmanje +50 leta, a vodimo razgovor u besmislenom pravcu. Svako ko je studirao, a i u srednjoj školi se učilo iz predmeta sociologija da svaku pojavu moramo da smestimo u vreme i mesto nastanka. Znači Jugoslavija 70- tih. U to vreme naša elektronska industrija je mnogo radila za vojsku pa je bilo i ovakvih projekata za razne namene, za vojsku, firme, škole... Poenta je bila u tome da se nisu davale devize za takvu opremu izuzev za posebne namene. Ne zaboravite da je kompletan uređaj napravljen od delova napravljenih u Jugi sa izuzetkom čipa brojača i još par elemenata koji su se uvozili. Cena ovog uređaja je bila toliko niža od HP da je normalno da nema pozlaćenu štampu i slične pozitivne egzibicije. Sa druge strane svi ti Ei, Iskra, Riz uređaji su radili vrlo dugo i pouzdano. Setite se primera radi Ei televizora ili Obodin frižidera, retki su koji nisu radili bar 20 godina... Mislim da u ovakvom svetlu treba posmatrati ovaj uređaj. Sa praktične strane kako je radio pre +40 godina tako će raditi i danas i biti sasvim upotrebljiv za servisna merenja. Pisao sam već da sam imao Marconi signal generator iz 60-tih sa kojim sam mogao da podesim svaku modernu radiostanicu, možda malo sporije nego sa Motorola setom, ali jednako dobro. Doduše, u vreme nabavke koštao je oko 25,000 dolara!


Zaboravio si jos da primetis da svako koji voli da pametuje, poseduje opremu kojoj nije prvi vlasnik (jer nije imao novaca za nju), vec poseduje opremu kupljenu na kilo po raznim buticima (citaj otpadima), koja je kupljena za relativno sitne pare.

Iz izlozenih slika da se zakljuciti da je tkzv "pozlacenu" opremu odavno tehnoloski pregazilo vreme, i kao takova moze da posluzi samo kao kolekcionarski primerak koji je eventualno u radnom stanju. Sto je i logicno, uz opremu kupljenu na kilo nije dolazila prateca obimna tehnicka dokumentacija a tek rezervni delovi ...

Svaka laboratorija koja iole drzi do sebe, zanavlja kompletni lanac opreme na 5 eventualno 7 godina, jer je to otprilike vreme kada se pojavljuje nova oprema koja bazira na novim tehnoloskim principima. A nama smrtnicima preostaje da ono sto posedujemo odrzavamo u radnom stanju.

73
ko zna, a zna da zna - sledi ga
ko zna, a ne zna da zna - probudi ga
ko ne zna, a ne zna da ne zna - kloni ga se
 
0

vintagekiki
inzenjer telekomunikacija

Član broj: 164294
Poruke: 93



+2 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 11:17 - pre 105 meseci
Citat:
emiSAr:
@vintagekiki, provjeri datume proizvodnje tih Iskrinih elektrolita, pise na svakom mjesec i godina.
Sto se tice podesavanja, R11 pomjeraj samo ako nemas 17V na S od 2N3819, R14 ne diraj, R18 utice na amplitudu izlaza i oblik signala,
dozira povratnu spregu a R19 popravlja amplitudu ako ima pad ka visim frekvencijama.
Poznatim signalom, moze i taj 1kHz sa osciloskopa provjeri brojac i samu kalibraciju osciloskopa.-
Preklopnici, cini mise Amphenolovi izgledaju dobro, pa je tog 2N3819 najvjerovatnije utukao sam ispravljac-promijeniti elektrolite
maltene u cijelom uredjaju.-

pOz

@emiSAr, puno hvala na savetu sta raditi a sta ne.
Kupio sam ga '89, do ovi dana verno me sluzio, zasluzio je da ga "obradujem" za rodjendan.
Zamenicu mu kompletno sve elektrolite.
ko zna, a zna da zna - sledi ga
ko zna, a ne zna da zna - probudi ga
ko ne zna, a ne zna da ne zna - kloni ga se
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 12:05 - pre 105 meseci
Citat:
vintagekiki:

Zaboravio si jos da primetis da svako koji voli da pametuje, poseduje opremu kojoj nije prvi vlasnik (jer nije imao novaca za nju), vec poseduje opremu kupljenu na kilo po raznim buticima (citaj otpadima), koja je kupljena za relativno sitne pare.

Iz izlozenih slika da se zakljuciti da je tkzv "pozlacenu" opremu odavno tehnoloski pregazilo vreme, i kao takova moze da posluzi samo kao kolekcionarski primerak koji je eventualno u radnom stanju. Sto je i logicno, uz opremu kupljenu na kilo nije dolazila prateca obimna tehnicka dokumentacija a tek rezervni delovi ...

Svaka laboratorija koja iole drzi do sebe, zanavlja kompletni lanac opreme na 5 eventualno 7 godina, jer je to otprilike vreme kada se pojavljuje nova oprema koja bazira na novim tehnoloskim principima. A nama smrtnicima preostaje da ono sto posedujemo odrzavamo u radnom stanju.

73


Prjatelju, ti si lazno ljubazan, a realno si bezobrazan, pride poprilicno specifican..

I sve sto iole valja, i sto ne valja, su ti DRUGI napravili..

Ono sto ne razumes u bahatoj gluposti da je oprema SPASENA od odlaska na otpad, zato sto sam ljubitelj, a nije popravljena iz raznih razloga, nebitno je informacija o tome. Opremu koju koristim za pravljenje uredjaja nisam ni spomenuo, niti sam hteo da pokazujem "ciji je duzi", bilo bi neprijatno, i nepristojno(naspram jadne iskrine igracke ili hamegove smejurije)..a pride sam i "prvi vlasnik"..ne volim da drugi arci nesto pre mene..

MA3621 NIJE za koriscenje, vec za policu..kao svedok neke epohe..kao ni pakardov 3201, malo je 500KHz za moje aplikacije..

Svakako da je merilo kvaliteta opreme da li je neko "prvi vlasnik", i da li za svakodnevne igrarije, ili rad na terenu treba iskljucivo koristi bas novu i nekoriscenu opremu...to je bas fensi

Nacin razmisljanja je bas zanimljiv, steta sto nisam strucan u toj oblasti..

Ali, na osnovu dugog iskustva iz elektronike, cu reci, mani se elektronike, ne znas da kupis ni sta valja, novo ili polovno, a jos manje da "dovodis u fabricko stanje" a brecas se na korektne i korisne informacije, i bezobrazno ih kvalifikujes kao pametovanje...

A za proveru datuma na elektrolitima se beskrajno zahvaljujes..sto jeste pristojno....ali pokazuje da si vise u rangu osnovne skole sa "znanjem"...
I smes da kevces da ti "neko pametuje"

 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 12:26 - pre 105 meseci
A sada moram da tranziram gluposti.

Citat:
Svaka laboratorija koja iole drzi do sebe, zanavlja kompletni lanac opreme na 5 eventualno 7 godina, jer je to otprilike vreme kada se pojavljuje nova oprema koja bazira na novim tehnoloskim principima. A nama smrtnicima preostaje da ono sto posedujemo odrzavamo u radnom stanju.


Navedi gde siu to saznao da SVAKA laboratorija, i kako to "drzi do sebe", pa jo IOLE, MENJA opremu na izrecenom, besmislenom periodu?

Kako te nije srtamota da lupetas zamisljotine o laboratorijama, a da nisu prisao ni jednoj...i da ne znas ni da elektroliticki kondenzatori bajate vremenom

Kakvi se to tehnoloski principi menjaju na 7 godina, kada je npr, sertifikovano bazdarenje opreme svake godine, a oprema se bazdari pred svako merenje, a garantni rok tri godine..

I kakav to imidz "kupovinom" prave laboratorije, valjda se imidz pravi sa rezultatima rada, eksperimenata...

Pazi i to "IOLE"..

Moram da obavestim ove moje iz "lab od exelence", ako IOLE drze do svoje (radom stecene) akreditacije, da je vec KRAJNJE vreme da se potrosi novih milion evra za opremu...
Za maseni analizator je vec bogami proslo 5 godina

A i promenila se tehnologija u zadnjih 7 godina

P.S>

Znad li ti vintagetrollu, koliko uopste kosta oscloskop recimo 6GHz




 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 12:43 - pre 105 meseci
Citat:
Sava:
Ekonomija ti je slaba strana !
Ti unimeri su se prodavali po robnim kućama u Nemačkoj za oko 40-50 DEM samo pod drugim imenom. U zemlji su bili reda 100 DEM što jeste bilo skupo, ali uvozni su bili mnogo skuplji. Ko se malo u to razume zna da se visokom cenom u zemlji nadoknađuje niska izvozna cena. Cilj toga je bio sticanje deviza. Recimo da je firma u kojoj sam radio kupovala papir u Čehoslovačkoj po 1 dolar (klirinški) i prodavala ga Italiji takođe po 1 dolar, ali američki. Na taj način se dinar pretvarao u devize. Nije retko u svetu ekonomije da je izvorna roba u zemlji skuplja nego napolju, to radi Japan i dan danas pa je japanska roba skuplja u Japanu nego u USA recimo.



Ovo je off, ali da pojasnim. Reeksport je bila jedna prica, a kupovina preskupe a bezvredne komponente sasvim druga. Da nesto sto se prodaje za 40-50DM sa marzom u nemackoj kosta u YU 100 i kusur, a pri tome ne vredi ni 20..to je bas stvar poznavanja ekonomike i poznavanja robe.

Ivel 1111 je kostao oko 120DM i nabavljen je na ratice, magnastatka bez trafoa je kostala oko 100DM(bilo koji trafo 24V/2A je zavrsavao posao, premotao sam jedan, jos sam dodao strujni trafo i LED, pa postoji i detekcija kada je ukljuceno grejanje), a Wellerka sa regulacijom preko 300, i za to je vredelo cunjati po evropi i traziti gde je jeftinije.
Nemacka je imala odlican obicaj da za alate nema melverstojer, oslobodjeni su bili poreza, pa je bila meka za nabavku.

P.S>

Moj prvi skop, 2025, negde tamo 90-ih, kostao je 2800DM, ali zbog Srbije, dodatno je placeno jos 800, svuda je po YU bila carina 3%, a u Srbiji 30..sveukupno je izaslo oko 4500(sonde i transport), zbog "politike"..kao da se Tektronix pravio u Nisu...
 
0

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 12:45 - pre 105 meseci
@vladd

Nesto te mnogo zulja ova Iskra :)
Pusti Iskru, dobra je i ona za neke namene …

Spomenuo si zenerice u ispravljacu, heh, nisu zenerice bas tako bezazlene, ima ih stvarno dobrih a to su one u opsegu 6 do 7V, one imaju skoro nulti temperaturni koeficijent.
Ima i bas dobrih zenerica, npr 1N825
https://www.westfloridacompone...s/ds4/1N821-1N829-Motorola.pdf
Da ne odem predaleko, sta je sa stabilnoscu bias struje … Uglavnom sad ima integrisanih komponenti poput ultra jeftinog TL431 koji sveukupno ima sjajne karakteristike.

Nego nisu tu samo zenerice bitne, daleko daleko veci uticaj ima open-loop gain tog regulatora koji je smesno mali kada se realizuje sa par tranzistora i tu se krece pojacanje recimo oko par desetina ili stotina puta (ili par hiljada puta sa klot TL431) sto je svetlosnu godinu losije u odnosu na konstrukcije sa modernim OP gde moze da se prakticno izvuce par MILIONA puta pojacanje!!!
Open-loop gain nam prakticno i direktno utice na sve karakteristike regulatora, sto je veci to je bolje.

Recimo ako bi u ovoj Iskri samo zamenili 2N3054 sa nekim darlington tranzistorom poput jeftinog BDX33C (povecavamo open-loop gain) dobili jedno 10x bolju regulaciju i isto toliko potiskivanje mreznog ripla!

Samo treba da se poznaje malo bolje teorija koja stoji iza toga i da se sa prostim i jeftinim cakama neke perfomanse poboljsaju za jedan ili vise redova velicina ...

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 26.08.2015. u 13:57 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 13:01 - pre 105 meseci
U to vreme, koriscena je Plesejeva ZN458A referenca, za potrebe laba. NAravno, TL431 je znacajno jeftiniji i moze da bude solidno koncipiran u kolu.
http://cs.utsource.net/goods_f...df/16/168867_ZARLINK_ZN458.pdf
Takodje su postojale opcije sa 723 za iole ozbiljne ispravljace.

Ne zulja mene Iskra, vec bezobrazluk neukih, da proturaju igracku kao "opremu za merenje"..Zna se sta je korisceno za ucilo i pravljenje lisazuovih figura, a sta je "sedelo" u laboratoriji.

Iskra je, npr, imala solidno koncipiran izvor promenljivog napona, (nazvan "lab"), ali je uz nesto izmena, spoljne reference i drugacije povratne sprege, zaista mogao da bude ispraavljac za laboratoriju, sa drzanjem napona i struje vise nedelja..

Ali je to sve bio "amaterski" dizajn, kao da su preko volje radili to sto rade..a imali su mehaniku, svaka cast..
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 13:07 - pre 105 meseci
@mikikg

Naravno da se moze unaprediti svaki detalj, pa makar i uz identicnu koncepciju, tako je prakticno i pocela "grana" diskusije, predlogom za POBOLJSANJE, ali je vintagetrol odlucio da je "najbolje" ako je "fabricko stanje" i "pride" ako je neko prvi vlasnik..onda je jos boja oprema

E te "reference" ne prolaze
 
0

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 13:46 - pre 105 meseci
Evo i jos jedna prosta modifikacija, u regulatoru imaju 2 zenerice od 12V, kao sto spomenuh tu moze da se stave 4 zenerice od 6.2V.
Dobicemo nesto veci izlazni napon sto nije ni malo kriticno ali zauzvrat ce mo dobiti drasticno manje temperaturno zavistan izlazni napon regulatora.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
0

vintagekiki
inzenjer telekomunikacija

Član broj: 164294
Poruke: 93



+2 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 14:17 - pre 105 meseci
Citat:
mikikg:
Samo treba da se poznaje malo bolje teorija koja stoji iza toga ...





Nista licno
Ne znam cemu potreba da se od tehnickog foruma pravi rijaliti forum.
Ko me je do promocije, do iskazivanja i dokazivanja nek se prijavi za rijaliti Maldive i tu nek auditorijumu prezentuje sebe na najbolje moguci nacin.

Sto se tice vintagekiki, njemu nije potrebno to iscrpljujuce mahanje brendovima, procentima, linkovima i slicnim meditacijama.
vintagekiki veruje svima u sve napisu, jer to je na neki nacin prezentacija necega sto pojedinac misli da zna. To je dovoljno i tu se svaka inzenjerska diskusija zavrsava.

@zica49 i @emiSAr hvala na konkretnom savetu.
ko zna, a zna da zna - sledi ga
ko zna, a ne zna da zna - probudi ga
ko ne zna, a ne zna da ne zna - kloni ga se
 
0

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 14:44 - pre 105 meseci
Druze, teorija ti je dosta slaba strana i ja sam kroz ovo moje pisanje hteo da skrenem paznju na neke veoma bitne detalje koji su vezani za tu tehniku.
Tu teoriju zasigurno nisi mogao da savladas citajuci one sharene propagandne magazine iz 60' godina a zasta jedino imas interesovanje umesto nekih korisnih linkova.
Dzaba ti i taj Iskrin generator ako ne znas ni sta si krenuo ni kako da meris …

A to sa Maldivima ne znam na koga se odnosilo, ja niti pratim te shoder televizije niti me interesuje u zivotu ...

Bar ja sto sam pisao bilo je vezano za tehniku, praksu i teoriju a sto je na ovom tehnickom forumu krajnje normalna pojava!

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
0

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 15:02 - pre 105 meseci
Kao da "kalibrises" spravu, kakva crna kalibracija kad to sheta po svim parametrima kako mu se cefne, zavisi i od temperature i od napona u mrezi a na moj komentar o prostoj modifikaciji (zamena jedne jedine komponente) kako to bar malo da "smiris" ti spominjes Maldive …
Vrlo iskusno sa tvoje strane i bas je tehnicki ...
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 15:17 - pre 105 meseci
Klasican, tehnicko mrsavi, a arogantni bezobraznik. nikakvog znanja, ali pojacane bahatosti i bezobrazluka. SVaki pokusaj pojacanja znanja, izaziva lavinu histerije nepismenosti

Barata sa par "fensi" termina(zna reci kalibracija, laboratorija, instrument..??) i mase nekom literaturom koju su moljci pojeli, kao citao je Van der Hula, vario neke Fendere.... ali da ne bi "saveta" Zice49, haos bi napravili bajati kondenzatori..

Umesto da cita tvoje i macoline tutorijale, da skici od srece, sto NA TACNI dobija nesto za sta je ulozeno mnogo vremena i ozbiljnog truda, a nije komercijalna zvrljotina u smislu zamagljivanja tehnike da bi se prelile parice glupavih hajfista "egzoticnim" konstruktorima...to sikce i omalovazava, propagira neku mantru..???

Definise sta valja a sta ne???


Vintagetrollu, tvoje znanje je taman znanje neke starlete, za rijalitije, a pusti nas sa "rijalitima" od po vise decenija ozbiljnog i laboratorijskog rada da pricamo nase price...mani se elektronike...to je prekompleksno da se pod stare dane uci...
 
0

vintagekiki
inzenjer telekomunikacija

Član broj: 164294
Poruke: 93



+2 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 15:55 - pre 105 meseci
Nista licno


Postovani prijatelji, kolege i ostali ... ...

Elektronika ne pocinje od Vas. Postojala je daleko pre Vas, postojala je pre mene, hvala Bogu postojace i posle nas.
Iza nas ostace samo tragovi naseg znanja i tragovi naseg neznanja. Sto kaze poslovica Ne pada sneg da pokrije breg vec da svaki pojedinac ostavi trag
Da vi pitam. Kada ce ovi nadahnuti diskutanti da se osvrnu na rad Nikole T. Bas me interesuju kakve ce se iznedriti price.

Molba
Ako nekog nisam prozvao, nema potrebe da se taj bez razloga oseca prozvanim, pa da me ubedjuje silnim ja ja i Jopet ja replikama u to sto misli da zna. Vec nekoliko puta vintagekiki Vam je napisao da Vam apsolutno veruje u to sto mislite da znate. Evo i ovim putem zahvaljujem Vam se na hrpetini nepotrebnih linkova, procenata ocigledno neceg nebitnog, i ja pa ja komentarima. Hvala Vam do neba. I vise.

Opet nista licno

Znate sta sam primetio. Oni razvojni inzenjeri iz proslog veka bas nista neznaju, pa su umesto 4 diode stavljaju 2 diode.
Da li je to "apgrejd" ili tehnicka potreba. Nesto nisam siguran da ce aparatura bolje da radi na 24.8V imesto na 24V. Sta znam, to je ipak 3.5% vise.

Kako ono bese https://www.youtube.com/watch?v=6rF3lALkbkE

73

ko zna, a zna da zna - sledi ga
ko zna, a ne zna da zna - probudi ga
ko ne zna, a ne zna da ne zna - kloni ga se
 
0

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 16:08 - pre 105 meseci
Citat:
vladd:
Citat:
Sava:
Ekonomija ti je slaba strana !
Ti unimeri su se prodavali po robnim kućama u Nemačkoj za oko 40-50 DEM samo pod drugim imenom. U zemlji su bili reda 100 DEM što jeste bilo skupo, ali uvozni su bili mnogo skuplji. Ko se malo u to razume zna da se visokom cenom u zemlji nadoknađuje niska izvozna cena. Cilj toga je bio sticanje deviza. Recimo da je firma u kojoj sam radio kupovala papir u Čehoslovačkoj po 1 dolar (klirinški) i prodavala ga Italiji takođe po 1 dolar, ali američki. Na taj način se dinar pretvarao u devize. Nije retko u svetu ekonomije da je izvorna roba u zemlji skuplja nego napolju, to radi Japan i dan danas pa je japanska roba skuplja u Japanu nego u USA recimo.



Ovo je off, ali da pojasnim. Reeksport je bila jedna prica, a kupovina preskupe a bezvredne komponente sasvim druga.

Potpuno je nebitna vrsta stp-a već filozofija ekonomske politike jedne zemlje u jednom vremenskom periodu. O tome sam pisao, ali očigledno nisi shvatio. Ma nije ni bitno, plivajmo dalje!
 
+1

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 17:46 - pre 105 meseci
Citat:
vintagekiki:
Nista licno


Postovani prijatelji, kolege i ostali ... ...

Elektronika ne pocinje od Vas. Postojala je daleko pre Vas, postojala je pre mene, hvala Bogu postojace i posle nas.
Iza nas ostace samo tragovi naseg znanja i tragovi naseg neznanja. Sto kaze poslovica Ne pada sneg da pokrije breg vec da svaki pojedinac ostavi trag
Da vi pitam. Kada ce ovi nadahnuti diskutanti da se osvrnu na rad Nikole T. Bas me interesuju kakve ce se iznedriti price.

Molba
Ako nekog nisam prozvao, nema potrebe da se taj bez razloga oseca prozvanim, pa da me ubedjuje silnim ja ja i Jopet ja replikama u to sto misli da zna. Vec nekoliko puta vintagekiki Vam je napisao da Vam apsolutno veruje u to sto mislite da znate. Evo i ovim putem zahvaljujem Vam se na hrpetini nepotrebnih linkova, procenata ocigledno neceg nebitnog, i ja pa ja komentarima. Hvala Vam do neba. I vise.

Opet nista licno

Znate sta sam primetio. Oni razvojni inzenjeri iz proslog veka bas nista neznaju, pa su umesto 4 diode stavljaju 2 diode.
Da li je to "apgrejd" ili tehnicka potreba. Nesto nisam siguran da ce aparatura bolje da radi na 24.8V imesto na 24V. Sta znam, to je ipak 3.5% vise.

Kako ono bese https://www.youtube.com/watch?v=6rF3lALkbkE

73


Nista nisi razumeo, ali je to za ocekivanje..

Niko nije spominjao znanje ili ne znanje, vec rad "kao levom nogom"(sto prosta sprava verovatno i zasluzuje), na konkretnoj konstrukciji doticnog ucila, nazvanog "ton generator"..generator tona i nista vise, pistace ako se nakaci na pojacalo...kakvo crno "podesavanje"...

Diode nisi razumeo, u pitanju je "ozbiljnost"(kvalitet, stabilnost, performanse) nekih zenerki, naravno ne i ZF12(neozbiljna), ZF12 su stavljene DVE, da podele snagu, inace postoji i "gotova" zenerka za 24V...tako da su taj "problem" resavali "ad-hoc"..sa najjeftinijom... "kakva bilo"...

Ono sto je mikikg predstavio, to je ozbiljna termostatirana zenerka, a ne zenerka koja vrlja sa naponom 5%, i pride sara sa naponom zavisno od temperature...sa one 4 bi imao bar STABILAN napon...koliki...nebitno, sa DARLINGTONOM bi taj napon dosao bas na 24,2 i tu bi stajao...za razliku od ovog "fabrickog"..koji sevrda...


Jednostavno ne dozvoljavamo prolaz lupetanja, fantazija i proglasavanja nebuloznih stvari...i nista vise. Prezentujemo ono sto znamo, a znamo mnogo vise od inzenjera iz proslog veka...ciji smo deo..vecinom zivota...

I kakve veze ima "pozivanje" na Teslu, kakve veze ima Tesla sa ton generatorom?
Da li se zna vise od onoga sto je Tesla radio..pa naravno da se ZNA, sada klinci prave tesline trafoe, generatore visokog napona, naizmenicna struja prekrila planetu, kao i mobilna telefonija......steta sto Tesla nije ziveo blize ovoj epohi...bio je genije svoje epohe...ali sadasnja znanja daleko prevazilaze Teslina...
 
0

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 18:48 - pre 105 meseci
[quote]vladd:
Citat:
Sava:


Ivel 1111 je kostao oko 120DM i nabavljen je na ratice,


Kad sam ga kao srednjoskolac vidio u Iskrinoj prodavnici u Doboju pozelio sam da ga kupim :)
Dvije sedmice znaci cijele subote od jutra do mraka i svaki skolski dan ustajao zorom i do podne poslije podne skola.
Kramp i lopata te kopanje vodovodnog kanala za novac taman zaradio za taj Ivel1111.....

Izinjavam se ali me Vladd-ov komentar podsjetio na jedan lijep period :)
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
0

vintagekiki
inzenjer telekomunikacija

Član broj: 164294
Poruke: 93



+2 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 18:52 - pre 105 meseci
Citat:
... Jednostavno ne dozvoljavamo ...

Posto se pominje mnozina, zanima me ko je to mi, ili je mozda rec o pojedincu koja ima "visoko" misljene o sebi

Citat:
Jedan od profesora na fakultetu imao je obicaj da nam kaze
Meni je potrebno 5 minuta da vidim koliko znate
a potrebno mi je 2 sata da vam dokazem koliko ne znate

Pitanje ... Potrebna mi je šema za Iskra RC (ton) Generator Ma 3604 ili Ma 3605 ... postavljeno je 150812, posle 2 nedelje i 136 poruka uvida ima i na pretek.
Citat:
Potrebno je da nekoliko dana pratite poruke osoba ... tako ćete steći pravi uvid u to koga treba poslušati, a ko priča bez veze.

http://www.elitesecurity.org/o/pravilnik/korisnici/

ko zna, a zna da zna - sledi ga
ko zna, a ne zna da zna - probudi ga
ko ne zna, a ne zna da ne zna - kloni ga se
 
0

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360526.08.2015. u 21:07 - pre 105 meseci
Citat:
vintagekiki:
Zamenicu mu kompletno sve elektrolite.

O, ima se, može se ! Kakvo rasipništvo!
Kako je to što imaš običan krš predlažem da svako od nas donira po jedan elektrolit iz furde skinut sa američkog bombardera i biće super!
Citat:
mikikg:
Evo i jos jedna prosta modifikacija, u regulatoru imaju 2 zenerice od 12V, kao sto spomenuh tu moze da se stave 4 zenerice od 6.2V.
Dobicemo nesto veci izlazni napon sto nije ni malo kriticno ali zauzvrat ce mo dobiti drasticno manje temperaturno zavistan izlazni napon regulatora.
Brate moj stanični (YT1REA) složio bih se sa tobom, jednako razmišljamo, isto bih uradio. Sa druge strane zastao sam pa razmislio zašto to fabrika nije odmah uradila!? Tamo su ipak radili vrsni inžinjeri. Pretpostavljam da su procenili da je ugrađeno sasvim dovoljno i adekvatno potrebama. Svejedno bih probao.
Citat:
zica49:
Ivel 1111 je kostao oko 120DM i nabavljen je na ratice,

Kad sam ga kao srednjoskolac vidio u Iskrinoj prodavnici u Doboju pozelio sam da ga kupim :)
Dvije sedmice znaci cijele subote od jutra do mraka i svaki skolski dan ustajao zorom i do podne poslije podne skola.
Kramp i lopata te kopanje vodovodnog kanala za novac taman zaradio za taj Ivel1111.....

Izinjavam se ali me Vladd-ov komentar podsjetio na jedan lijep period :)

E predivnog li vremena!
Iskrina prodavnica na Obilićevom vencu je imala mnogo leih stvari, recimo one žute polipropilen kondenzatore koje su ugrađivali najpoznatiji svetski proizvođači hi-fi opreme. Pa onda one rasprodaje setova keramičkih, stirofleks, pe kondenzatora, to je bilo nešto za bagatelu. Dan danas imam još neku količinu toga. Samo neka pljuju po Iskri, danas imamo šta hoćemo, sve sam kineski bofl!!! Radim lampaško pojačalo i bruji pa bruji kada se pojača. Ubih se da rešim problem kada ono ulazni kondenzator je kurton! A ono Wima polietilen kupljen u Kelcu.Ubacim staru keramiku iz 50-tih ili silver micu iz istog perioda i milina, nigde brujanja!
 
0

[es] :: Elektronika :: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 3605
(Zaključana tema (lock), by veselinovic)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 34960 | Odgovora: 141 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.