Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 3605

[es] :: Elektronika :: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 3605
(Zaključana tema (lock), by veselinovic)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 34897 | Odgovora: 141 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360517.08.2015. u 14:09 - pre 105 meseci
@branko tod & @vladd

Niste preskocili ovo moje pisanije?! :)

Citat:
DM je uredjaj koji pojacava "razliku" ulaznog i izlaznog signala na nekom DUT/AMP. Precizno se usteluju nivoi i fazni stavovi i onda se ta razlika analizira.
Ta metoda merenja je veoma interesantna jer vam nije potreban izvor sinusnog signala sa preterano malim THD.

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
0

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360517.08.2015. u 14:48 - pre 105 meseci
Citat:
mikikg: @branko tod & @vladd

Niste preskocili ovo moje pisanije?! :)


Ništa ne verujem u te DM i DUTMUT/AMP novotarije. Dok mu ja ne vidim
sličku na zeleno ekranče ne verujem ja u te novotarije. Zna se šta je low
THD oscilatorče, a ne kobajagi .




A sada ozbiljno, nije više problem napraviti danas dobar oscilator. Ozbiljnih
delova svugde naokolo.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

Prikačeni fajlovi
 
0

vintagekiki
inzenjer telekomunikacija

Član broj: 164294
Poruke: 93



+2 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360517.08.2015. u 15:06 - pre 105 meseci
Kada sam postavio temu da mi je potrebna šema za Iskra RC (ton) Generator Ma 3604 ili Ma 3605,
ocekivao sam semu istog. yz7myg/ Radak puno hvala sto si semu pronasao i samim tim mnogo pomogao.

Pod terminom popravka podrazumevam, dijagnosticiranje kvara (na bazi validne seme), zamena defektnog dela (opet na bazi validne seme), provera karakteristicnih mernih napona (opet na bazi validne seme) i na kraju (do)kalibracija, da bi popravljeni instrument sluzio svojoj svrhi zasta je projektovan.

Ton generator projektovan je na bazi projektom postavljenih tehnickih standarda, koji se MORAJU ispostovati prilikom servisiranja, jer samo tako i dalje moze da sluzi zasta je predvidjen. Drugim recima nema improvizacije, nema prepravki, nema budzenja, jer to nije posao, nije popravka, nije vise ista sprava, vec neka druga sprava u izvornoj (fabrickoj) kuntiji. Ne sporim da postoje drugi instrumenti boljih prefomansi u svakom pogledu, ali ti instrumenti imaju svoju cenu koju retko ko moze da isprati.

Pojedine kolege pocele su da se utrkuju licitiranjem raznih robnih maraka instrumenata, pa se pitam da li ta silna trka ima ima svoju podlogu, odnosno da li su oni stvarno ponosni vlasnici navedenih instrumenata koje spominju, ili samo jedni druge fasciniraju u navodjenju sto vise tehnickih podataka verovatno procitanih na nekom linku.

Uz duzno postovanje kolega , majstora i “majstora” (...Doticne sprave su u sustini igracke ... prostu spravu je moguce isprojektovati od "belog papira", a pride je moguce i znacajno poboljsanje, u odnosu na "fabricku" izvedbu ... predlazem, kao zamenu integrisanu varijantu ... mislim da je iluzorno "popravljati" i "bazdariti" ...) slobodan sam da primetim da niste razumeli svrhu postavljenog posta. Trazena je šema za Iskra RC (ton) Generatora Ma 3604 ili Ma 3605 (kolega Radak jos jedanput hvala) a ne meditacije za ... apgrejd jedne proste sprave, i to za male pare ...

O tome koliko je tema razumeta govori cinjenica da niko nije otvorio strane 28 do 33 Radakovog linka gde bi video semu ton generatora, vec su se vodile isprazne price o LM301, 8038 itd itd, a sam ton generator projektovan je u strogo diskretnoj verziji, sto bi se reklo onako starinski.

Jos jedan put, svima se puno zahvaljujem na trudu i angazovanju.
ko zna, a zna da zna - sledi ga
ko zna, a ne zna da zna - probudi ga
ko ne zna, a ne zna da ne zna - kloni ga se
 
0

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360517.08.2015. u 15:51 - pre 105 meseci
vintagekiki

Drago mi je da si našao šemu i da ćeš da popraviš taj uređaj. Kao što
si mogao da vidiš nisam se u temu umešao dok nisam pročitao da si
dobio šemu. Tek onda sam dao svoj komentar na celu priču u temi. To
znači da te nisam ni jednom trenutku ometao u tvom upitu u kome si
tražio šemu. Budi siguran da bih je zakačio da sam je imao.

Ali to što si ti otvorio ovu temu ne može da zabrani drugim korisnicima
foruma da iznesu svoje mišljenje. A naročito mišljene nekog ko je jeo
leba 40 godina od elektronike, i ko i dalje živi od tog posla i hrani i
porodicu. Možda te je uvredilo moje mišljenje o Iskri, ali je tako. To je
činjenica. Ja imam uglavnom pravljenu opremu jer mi je pravljenje
opreme hobi. I budi siguran da znam šta pišem.

Stvarno nije problem danas napraviti dobar oscilator, a tebi je na volju
da li ćeš zadržati originalnu spravu ili spakovati nešto drugo u tu kutiju.
Mada sam siguran da ćeš zadržati postojeću spravu u originalnoj varijanti.
To zaključujem po tvom nicku

Inače, budi siguran da se za sat može skinuti šema direktno sa štampe,
i popraviti i podesiti uređaj bez originalne šeme. Mada i ja volim da imam
šeme uređaja koje imam, lepo je. Dobronamerni savet, zameni elektrolite.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
0

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360517.08.2015. u 16:25 - pre 105 meseci
Citat:
vladd:
Nije u pitanju nikakva sujeta, i kakva to sujeta moze da se generise na tako prostim spravama.

Ovaj "diskretni" nesrecnik je u rangu 3% devijantnosti sinusnog signala. I to do 200kHz. Poboljsati ga vise puta, pride dobiti i cetvrtku, prosiren opseg..i to sve za nekoliko stotina dinara..mislim da je iluzorno "popravljati" i "bazdariti".

Ako su neophodne preciznije sprave, sada bar za par stotina dolara mogu da se dobiju izuzetno ozbiljne "pokucne" igracke.

Tipa Sigilent(da prosirimo ponudu:)) SDG805 za 260 dolara
http://www.amazon.com/Siglent-...mp;refRID=0X60MNB0HJ0GDA0V5QDY


Kome treba, da se ponovim, ozbiljna preciznost za neki ozbiljan posao, sa 0.03% distorzije

http://www.farnell.com/datasheets/1824872.pdf


Zaista se ni "diskretnim" ni integralnim resenjima ne mogu postici lako parametri ovih sprava, pa cak ni na jednoj frekvenciji, a tek ne u sirem opsegu.

Sada sam pogledao specifikacije i nigde se ne pominje izobličenje signala. 3% koje pominješ su stabilnost frekvencije, a ne izobličenje. Kako je taj oscilator školski primer Vinovog mosta tu su izobličenja dosta mala, jedino je stabilizacija frekvencije malo duža i pliva zbog sijalice. 0,03% je slaba vrednost za merenje izobličenja jer izvor mora biti bar za decimalu bolji od merenog uređaja što u praksi znači da je to dovoljno za merenja do 0,3% THD. Takve vrednosti su davno dostignute pa evo primera oscilatora sa 0,05% izobličenja iz knjige "primena linearnihintegrisanih kola" iz 1981.g., a šema je i mnogo starija:


 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360517.08.2015. u 17:49 - pre 105 meseci
Ne spominjem ja izoblicenje vec devijantnost signala...i sve sto ide uz to..

Pride, onaj izlazni pojacavacic(u vinov most ne sumnjam previse) tesko da moze da radi sa manje..

Citat:
mikikg: @branko tod & @vladd

Niste preskocili ovo moje pisanije?!


Nisam, ali generator u labu sluzi za hladnu plazmu, na "nizim" frekvencijama, 50-100kHz i stabilnost i oblik signala moraju da budu u solidno tacnom opsegu, posto se obavljaju merenja i proracuni.

Plazma je indukovana pojava, i unosi sopstvenu devijaciju signala, zbog pojava i procesa(interakcije partikala i plazmona, koje su predmet analiziranja), samo jos nedostaje da izvor brlja..

Od detaljisanja hifija sam poprilicno digao ruke..ono sto napravim, slusam, i ne zanimaju me "karakteristike"..
 
0

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360517.08.2015. u 18:18 - pre 105 meseci
@vladd
Ja shvatam o cemu pricas ...
Recimo za tvoje potrebe moze da se upotrebi DDS ali kome je master clock reda 100+ MHz i to iz nekog low-jitter izvora (npr Si570 koji je ima jitter u piko sekundama a cena je "prihvatljiva", naravno ima dosta drugih "kockica" sa finim karakteristikama).
Kada sa tim guras DDS koji moze da ide do recimo 20-30MHz, shema se uradi tako da imas LPF koji cisti sve preko opsega od tvog interesa, spomenuo si 100kHz, i tu bi dobio vec vrlo prihvatljive rezultate.
Bas tako i rade ovi Agilenti koje si spomenuo ... Brzi clockovi i masivni LPF ...

@sava
Ovo sa DM nije nista novo, odavno je to u opticaju.
Pogledaj ovaj odlican dokument od National-a, tu su veoma lepo opisali taj princip i uporedili nekih 10-ak OP-ova.
http://application-notes.digchip.com/006/6-8872.pdf

I da ne bude zabune, to sto ja cesto spomenem neke aplikacije za Audio ili Hi-Fi, ne znaci da sam "audiofilicar" i da se zamajavam kupicama za kablove od 1000€, farbam diskove u plavo i slicne budalastine ... Nisam bas toliko blesav :)
Jednostavno kroz tu oblast mi je najlakse (i najjeftinije) da experimentisem i ucim neke stvari koje su vezane za veoma preciznu analogiju. Sve te topologije, pristupi i postavke se koriste u industriji, medicini i na zilion drugih mesta … to je sve ANALOGNA ELEKTRONIKA.
A to da li radi u opsegu 20Hz-20kHz pa ga zovu audio pojacalo ili 0Hz-20kHz pa ga zovu regulator napona je samo stvar licne klasifikacije ;)
Zato kada kazem LM3886 mislim na fenomenalan Power OP, mega jeftin za svoje karakteristike ili LM4562 retko dobar i precizan OP, to je samo nasa sreca sto su ih izforsirali u Audio tehnici i debelo im srozali cenu ;)

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
0

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360517.08.2015. u 18:21 - pre 105 meseci
Citat:
vladd:
Mislis ja nisam u pravu posto doticni "fabricki" ima deklarisanih 3% izoblicenja, a ja predlazem, kao zamenu integrisanu varijantu sa 1%, i mogucnost da bude i 0,5% na sinusnom signalu, pride sa sirim opsegom...itd..?

Napisao vladd 17.08.2015. u 11:34
Citat:
vladd:Ne spominjem ja izoblicenje vec devijantnost signala...i sve sto ide uz to..

Pride, onaj izlazni pojacavacic(u vinov most ne sumnjam previse) tesko da moze da radi sa manje..
Eeeeeeee... izgleda da još nisam sasvim ćorav...
 
0

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360517.08.2015. u 18:33 - pre 105 meseci
Citat:
mikikg:
@sava
I da ne bude zabune, to sto ja cesto spomenem neke aplikacije za Audio ili Hi-Fi, ne znaci da sam "audiofilicar" i da se zamajavam kupicama za kablove od 1000€, farbam diskove u plavo i slicne budalastine ... Nisam bas toliko blesav :)
Jednostavno kroz tu oblast mi je najlakse (i najjeftinije) da experimentisem i ucim neke stvari koje su vezane za veoma preciznu analogiju. Sve te topologije, pristupi i postavke se koriste u industriji, medicini i na zilion drugih mesta … to je sve ANALOGNA ELEKTRONIKA.
Miki, hvala za pdf, pogledaću čim uzmognem. Vidi, najveći deo života se bavim (hi, bavio se!) hi-fijem da tako kažem i uvek je bilo onih koji su tvrdili da je to bacanje para u vetar. Ne bih se sasvim složio. Naravno, ima tu i dosta stvari koje su besmislene, ali veći deo je tačan. U audiju sve se čuje, ali sve. Razni zvučnički kablovi se čuju kao razlika u zvuku. E sada, glavno što sam naučio za sve ove godine je da 1,000 malih unapređenja daje jedno veliko unapređenje. Zato najskuplja audio pojačala zaista zvuče fascinantno, a da li je sve to vredno uloženog sasvim je druga priča. Sve u svemu ako se vratimo oscilatorima onda je gotovo svaki upotrebljiv za dobijanje servisne informacije, ali ako nešto projektujemo onda moramo imati preciznije uređaje.
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360517.08.2015. u 19:00 - pre 105 meseci
Nije bas bacanje para uz vetar, ali postoje neke mistifikacije, koje su i zdravorazumski uvredljive, a pride, istina kao i u mnogim oblastima, postoji odredjena kolicina prevaranata i "gurua" raznih "sekti".

A to nema veze sa inzenjeringom i realnoscu.

Postoje neke korektne stvari, i ozbiljno odradjene, ali je specificni "fenseraj" preuzeo primat. Pride i neka bezumna preterivanja...
I zato je to malo cudna oblast, postala..
Takodje, nijedan hajfista se ne bi oslonio na "kilav" izvor frekvencije.

Ja sam posten prema sebi, dovoljno sam nagluv da nemam velike zahteve
 
0

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360517.08.2015. u 19:09 - pre 105 meseci
I samo ovo jos da dodam pa mozemo da se vratimo na oscilatore ;)
DM koji sam pazario, nabavio sam ga samo iz znatizelje i prakticnog primera do koje mere moze da se ide sa merenjem THD u kucnim uslovima i to sa spravama koje su skopljene od siroko dostupnih i jeftinih delova.
Konkretno zelim "u naucne svrhe" da izmerim THD Macolinog pojacavaca pod imenom "BatoMM" baziranom na 2xLM3886 + LM4562 koji smo sklopili i pokusali da izmerimo sa nama dostupnom opremom.
Nazalost ta merenja su propala jer je THD toliko mali da ne mozemo da izmerimo! Pitao sam i kolege u okolini da li neko ima neki uredjaj za merenje malih THD (boljih od 0.01%) i niko se nije javio.
Zato sam uzeo onaj Codell-ov DM da vidim da li moze sa njim to da se izmeri ... Po pisanju autora bi trebalo da je moguce ali prakticne rezultate cu imati kada to sve sklopim i probam ...
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360518.08.2015. u 07:25 - pre 105 meseci
Citat:
Sava:
Citat:
vladd:
Mislis ja nisam u pravu posto doticni "fabricki" ima deklarisanih 3% izoblicenja, a ja predlazem, kao zamenu integrisanu varijantu sa 1%, i mogucnost da bude i 0,5% na sinusnom signalu, pride sa sirim opsegom...itd..?

Napisao vladd 17.08.2015. u 11:34
Citat:
vladd:Ne spominjem ja izoblicenje vec devijantnost signala...i sve sto ide uz to..

Pride, onaj izlazni pojacavacic(u vinov most ne sumnjam previse) tesko da moze da radi sa manje..
Eeeeeeee... izgleda da još nisam sasvim ćorav...



Uopste nisi shvatio poruku.

I ja sam letimicnim pregledom karakteristika zamislio da je SAMO izoblicenje u pitanju, kad ono, na drugi pogled JOS GORE, to vrlja i po frekvenciji..

Sa onim "mocnim" napajanjem, zenerka i tranzistor, ima i dobru gresku i po amplitudi..

Sve u svemu, jako losa sprava, i najvise je koristila, iako svojevremeno preskupa, za edukaciju, kao ucilo.
Vrednija je kutija od uredjaja.
 
0

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360518.08.2015. u 07:33 - pre 105 meseci
Citat:
mikikg:
Zato sam uzeo onaj Codell-ov DM da vidim da li moze sa njim to da se izmeri ... Po pisanju autora bi trebalo da je moguce ali prakticne rezultate cu imati kada to sve sklopim i probam ...
Iako već poduže lemilicu uzimam u ruke jedino u svrhu popravke ili prepravke, a ne i izrade (izuzetak potvrđuje pravilo: upravo završavam lampaško pojačalo koje se "kuvalo" više od dve godine pa sam na kraju platio čoveku da dovrši mehaniku !) biće mi zadovoljstvo da pročitam o tvojim iskustvima sa Codellom.
 
0

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360518.08.2015. u 07:55 - pre 105 meseci
Sujeta je gadna pojava

Izobličenje je nelinearnost u signalu ili THD. Devijantnost signala je
verovatno odstupanje dobijene frekfencije od one koja je očitana
na skali. Da se ta devijacija javlja u signalu kontinualno nema ni jednog
distorzion metra koji to ne bi detetektovao kao izobličenje.

Evo jednog jednostavnog a dobrog oscilatora iz Elektora. Tu je i štampa
pa ko hoće da pravi neka krene. Moja preporuka je da nađe neki bolji
rotacioni potenciometar.

http://postimg.org/image/3wot0gypx/

http://postimg.org/image/focob9tc5/

http://postimg.org/image/wq5idd879/

http://postimg.org/image/ux772sced/



[Ovu poruku je menjao branko tod dana 18.08.2015. u 09:10 GMT+1]
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
0

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360518.08.2015. u 08:43 - pre 105 meseci
Postoji frekvetna i amplitudna devijacija, oba uticu na linearnost generisanog signala.
Zavisno od brzine tih devijacija u odnosu na generisani signal, nekad je lakse a nekad teze ustanoviti te probleme.
Ako recimo generisemo 1kHz a frekventna ili amplitudna devijacija u rangu 0.1 ili 0.01Hz, to se tesko detektuje npr "obicnim" analognim osciloskopom.
To je moguce videti samo ako radimo matematicki "average" (ujednacavanje) u digitalnom domenu ili Fourier-ovu analizu (FFT) sa malim block-size ili najbolje ako posmatramo signal osciloskopom koji ima veliku perzistenciju slike.
Sa povecanom perzistencijom na osciloskopu, pri amplitudnoj devijaciji bi dobili zadebljanje traga na vrhovima sinusoide dok kod frekvetne deviacije bi dobili podebljanje traga na mestima gde sinusoida prolazi kroz nulu.

Kada sa namerom i kontolisano vrsimo devijaciju po amplitudi ili frekvenciji osnovnog signala to se onda zove amplitudna ili frekvetna MODULACIJA.

Ovo pisem za ostale manje-iskusne clanove koji citaju ovu temu, ovi iskusniji bi to vec trebali da znaju ;)

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 18.08.2015. u 11:32 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360518.08.2015. u 10:47 - pre 105 meseci
Ja nemam edukacione vestine, i zato izbegavam tutorijale, i "skracenim" putem ukazujem na ono sto primetim.

Ali ima strpljivijih, spretnijih i voljnih..za tutorijale:)

Medjutim, postajem "zidna novina" za lepljenje etiketa sujete i predmet sitnicarenja..a ne moze se u jednoj reci ili recenici biti opsirno precizan.

Naravno da je devijacija kompleksno deformisanje signala po svim elementima generisanog signala. Ne samo harmonicke, ili tranzijentne neregularnosti..ili odstupanje od doticne "funkcije"..
Mozda je i sprava bas zato i nazvana "TON" generator...ton je "slobodna" pojava..nije obaveza ni "sinusa" ni korektnog pracenja zadatih parametara za generisanje signala...

I jos pride, ako se takav signal uvede u neki proces, ili prosto linearno pojacanje, ili propusti kroz FFT(zarad recimo energetske analize nekog reaktivnog procesa), ili nakon jakog linearca ubaci signal u reaktivni zvucnicki sistem...kakva je korist od doticnog dobijenog rezultata merenja?

Samo mi je to "finale" bilo na umu, sa tako losim izvorom na pocetku. ..
 
0

vintagekiki
inzenjer telekomunikacija

Član broj: 164294
Poruke: 93



+2 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360518.08.2015. u 10:51 - pre 105 meseci
Na jednostavno pitanje - molbu sa pocetka posta

Potrebna mi je šema za Iskra RC (ton) Generator Ma 3604 ili Ma 3605

posle 34 komentara da se zakljuciti

Citat:
branko tod:

Sujeta je gadna pojava :)



ko zna, a zna da zna - sledi ga
ko zna, a ne zna da zna - probudi ga
ko ne zna, a ne zna da ne zna - kloni ga se
 
0

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360518.08.2015. u 11:38 - pre 105 meseci
Noviji clanovi foruma uglavnom nemaju utisak da sve ove teme citaju hiljade dugih clanova ili posetioci foruma.
U tom smislu je korisno spomenuti neke informacije koje su direktno ili indirektno vezani za temu.

Postavljac teme je dobio sto je trazio, shemu, i za njega se tu prica najverovatnije zavrsava.

A sta je sa ostalim ljudima koji po kljucnim recima dodju na ovu temu?
Sta ako ne mogu da poprave i sa shemom na kojoj NEMA oznacenih DC napona na nekim tackama ili oscilograma???

Dostavljena shema je svakako korisna ali to NIJE servisna dokumentacija. Zna se tacno kako izgleda ozbiljna dokumentacija, sa sve procedurama za kalibraciju, merenje, spiskom opreme koju treba koristiti priliko servisa itd.


Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
0

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360518.08.2015. u 18:04 - pre 105 meseci
Citat:
branko tod:
vintagekiki
A naročito mišljene nekog ko je jeo
leba 40 godina od elektronike
, i ko i dalje živi od tog posla i hrani i
porodicu.
Mora da sam nešto propustio! Na drugoj temi si pisao da si avijatičar u penziji, a sada kažeš da si elektroničar!? Mislim, nije ni bitno, ali si me malo zbunio.
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 360518.08.2015. u 19:55 - pre 105 meseci
Sama sema je nekome bitna nekome ne.

Da li je postavljac pitanja zadovoljan ili ne, stvar je ukusa, dobio je maksimalno moguce.

Ono sto je bio pokusaj je da se od neispravnog krsa iskoristi prilika i uradi apgrejd. Svakako bi bilo bolje da se u kutiju ugradi neki jeftin a visestruko bolji generator funkcija, odradi kvalitetnije i simetricno napajanje, i uradi recimo 1886 izlazni pojacavac ili jos bolje tda7294, uz sitne dorade i izbacivanje zobel networka, i napravi odlicna sprava do bar 500KHz..

Steta da u vrednoj kutiji sa vrednim harverom, cuci igracka..

Pristup prema uredjajima, i elektronici, je sustinski bitniji.
 
0

[es] :: Elektronika :: Sema za Iskra Ton Generator Ma 3604 & Ma 3605
(Zaključana tema (lock), by veselinovic)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 34897 | Odgovora: 141 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.