Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd

[es] :: Vodič za emigraciju :: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 27593 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boris_ZR
Boris Gligorijević
IT-Consultant / Software Engineer
PRODYNA AG
Munich

Član broj: 173158
Poruke: 123
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd20.03.2012. u 18:03 - pre 147 meseci
Gledam nešto cene stanova po Evropi i ne kontam koja je fora sa istima...
Da li je stvarno moguće da je cena stana u Berlinu i Stokholmu niža/slična nego u Beogradu?
Gledam ovaj link na Švedskom real estate sale sajtu: link
Ispadne da je cena ovih dvosobnih stanova od oko 55000 do 110000 eura. A po slikama bih rekao da su to vrlo lepi stanovi (ne znam koji deo grada je u pitanju).
Zanima me koja je mogućnost kupovine stana u inostranstvu sa pravnog aspekta, npr u Berlinu ili Stokholmu? Negde sam pročitao da nije moguće imati zemljište, ali da stranac može da kupi stan - pa me zanima više o ovome?
Koliko sam shvatio, najveći problem pored radne vize u inostranstvu je iznajmljivanje stana - pa me zanima da li je moguće kupiti stan napolju ako već odlučim da emigriram jednog dana ili nastavim studije u inostranstvu?

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd20.03.2012. u 19:01 - pre 147 meseci
U Italiji stranac iz ne-EU zemlje moze da kupi nekretninu ako:

- ima boravisnu dozvolu za rad
- ispunjava se zakon reciprociteta (znaci, ako Italijan moze da kupi u Srbiji stan, onda mozes i ti u Italiji). Ovaj zakon vazi izmedju nase dve zemlje.

Sa boravisnom dozvolom za studije ne mozes da kupis nekretninu.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd20.03.2012. u 19:02 - pre 147 meseci
Citat:
Boris_ZR: Gledam nešto cene stanova po Evropi i ne kontam koja je fora sa istima...
Da li je stvarno moguće da je cena stana u Berlinu i Stokholmu niža/slična nego u Beogradu?

A šta je tu tačno čudno? Ti si kao pao sa kruške pa ne znaš da su cene stanova po Beogradu nerealno naduvane?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd20.03.2012. u 19:12 - pre 147 meseci
Kupovina stanova u vecini (barem) EU zemalja je moguca, za VECINU stranaca (Mislim da postoje zabrane prodaje tu i tamo ponekim licima sa crnih listi).
Imaj na umu da je mentalitet ljudi u tim zemljama maltene skroz drugaciji od Balkana. Svedska ima "ledenu" klimu, nema sunca pola godine (a i kada ga ima... jedva se pojavi).

Berlin je vec nesto drugo - mada bih ja pre gledao Bec recimo. Blize nama, malkice barem i blizi mentalitet, podosta stranaca...
Za konkretne stanove bi morao da pogledas, ali ako poredis sa Beogradom - slobodno smem reci, iz iskustva, da najgori stan koji sam video u Nemackoj je jedva ispod najkvalitetnijeg u Beogradu - JEDVA. (ovde ne poredim luksuzna opremanja vec samu gradnju).

I da... imas stanove u Berlinu, Frankfurtu ili ako vec zelis bash Nemacku po meni najbolje - Kelnu, za iste pa cak i manje sume od Beograda.

Za radnu/boravisnu vizu nisam siguran! Znam da mozes kupiti stan, imas pravo da izdajes taj stan ako zelis.
I mene zanima da li se dobija boravisna viza na osnovu nekretnine - ovo bi trebalo da jeste slucaj.
 
Odgovor na temu

Boris_ZR
Boris Gligorijević
IT-Consultant / Software Engineer
PRODYNA AG
Munich

Član broj: 173158
Poruke: 123
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd20.03.2012. u 19:26 - pre 147 meseci
Prvo, hvala svima na odgovorima.

Ventura, samo sam neupućen, to je sve. Nisam pao sa kruške.
Znam da su cene u BG-u naduvane, ali nisam znao da su toliko naduvane u odnosu na ostatak sveta.

Ako neko ima još neke informacije, dobrodošle su.
 
Odgovor na temu

inobradovic

Član broj: 58983
Poruke: 1222
*.dynamic.hispeed.ch.



+84 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd20.03.2012. u 19:30 - pre 147 meseci
ako zelis da kupis stan u svajcarskoj treba ti samo poreklo novca, kupis stan i AUTOMACKI dobija boravisnu B vizu, koji mnogi prizeljkuju mislim da sam pisao u temi za boravak u ch,
dobijanje papira u ch moguce je na vencanje najpoznatiji nama i jos puno drugih nacina, a
jedan od najlaksih je kupovina nekretnine, naravno treba dosta kesa za to, e sad dalje kako ide oko izaavanja stana i zadrzavanja papira ne znam kako to ide jer mislim da mora da se zivi u tom stanu ako zelis papire, i cuo sam da postoji neka min cena koja se mora ispuniti za dobijanje papira, ali to nije tema ovde.

znaci samo pare i poreklo tih para i izaberes stan.
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd20.03.2012. u 20:24 - pre 147 meseci
Citat:
Boris_ZR: Gledam nešto cene stanova po Evropi i ne kontam koja je fora sa istima...
Da li je stvarno moguće da je cena stana u Berlinu i Stokholmu niža/slična nego u Beogradu?
Gledam ovaj link na Švedskom real estate sale sajtu: link
Ispadne da je cena ovih dvosobnih stanova od oko 55000 do 110000 eura. A po slikama bih rekao da su to vrlo lepi stanovi (ne znam koji deo grada je u pitanju).
Zanima me koja je mogućnost kupovine stana u inostranstvu sa pravnog aspekta, npr u Berlinu ili Stokholmu? Negde sam pročitao da nije moguće imati zemljište, ali da stranac može da kupi stan - pa me zanima više o ovome?
Koliko sam shvatio, najveći problem pored radne vize u inostranstvu je iznajmljivanje stana - pa me zanima da li je moguće kupiti stan napolju ako već odlučim da emigriram jednog dana ili nastavim studije u inostranstvu?

Hvala unapred.



Uz opasnost da pricam napamet, mislim da u Svedskoj ne kupujes stan, nego samo pravo na koristenje njega, i da placas neku mesecnu naknadu, nesto manje od kirije, mozda gresim neka me neko iz Svedske ispravi :)
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

vukad
Switzerland

Član broj: 44086
Poruke: 129
*.dynamic.hispeed.ch.



+14 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd20.03.2012. u 21:27 - pre 147 meseci
Citat:
Boris_ZR: Gledam nešto cene stanova po Evropi i ne kontam koja je fora sa istima...
Da li je stvarno moguće da je cena stana u Berlinu i Stokholmu niža/slična nego u Beogradu?
Gledam ovaj link na Švedskom real estate sale sajtu: link
Ispadne da je cena ovih dvosobnih stanova od oko 55000 do 110000 eura. A po slikama bih rekao da su to vrlo lepi stanovi (ne znam koji deo grada je u pitanju).


Borise, nisi u pravu sto se tice Stockholma:

Prvo, stanovi na linku koji si postavio uopste nisu u Stokholmu. Da bi napravio neko fer poredjenje sa Beogradom, moras da odaberes County = Stockholms i Municipality = Danderyd (ekvivalent Vracara) ili Municipality = Solna (ekvivalent udaljenijih blokova, npr blok 45). I stavi min price = no minimum, max price = no maximum i onda ces dobiti neku realniju sliku.

Drugo, nisi uzeo u obzir "fee" (svedski: avgift) od nekoliko stotina evra koji placas mesecno povrh kupovne cene stana. Malo je komplikovano ali ajde da probam da objasnim: Kada preduzimac ili stambena zadruga odluce da grade stanove, oni uzmu kredit od banke. Kad sagrade stanove, prodaju ih po recimo 2000 evra po kvadratu ALI ti preuzimas otplatu kredita banki, tako da povrh toga placas i avgift 500 eur mesecno. To ti je slicno kao kad ljudi prodaju kola koja su uzeli na lizing: dobijes kola jeftino ali moras da otplatis zaostale rate. Kod novogradnje cena stana je niska, ali je avgift visok, kod starijih stanova (npr 20-30 god.) cena stana je visa, ali je avgift nizi jer je kredit vecim delom otplacen.

Kad sve ovo uzmes u obzir shvatices da su cene stanova u Stockholmu prilicno vise nego u Beogradu.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd20.03.2012. u 21:47 - pre 147 meseci
Jel' avgift odrzavanje zgrade ili prenos otplacivanja kredita na kupca?
 
Odgovor na temu

vukad
Switzerland

Član broj: 44086
Poruke: 129
*.dynamic.hispeed.ch.



+14 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd20.03.2012. u 21:51 - pre 147 meseci
Citat:
Dexic: Jel' avgift odrzavanje zgrade ili prenos otplacivanja kredita na kupca?


Zapravo i jedno i drugo. Najveci deo je prenos otplate kredita, ali i neke komunalije kao sto su odrzavanje zgrade i voda su ukljucene. Kada je stan star nekoliko decenija, onda su samo komunalije jer je kredit otplacen.

[Ovu poruku je menjao vukad dana 20.03.2012. u 23:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vukad
Switzerland

Član broj: 44086
Poruke: 129
*.dynamic.hispeed.ch.



+14 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd20.03.2012. u 21:56 - pre 147 meseci
Citat:
inobradovic: ako zelis da kupis stan u svajcarskoj treba ti samo poreklo novca, kupis stan i AUTOMACKI dobija boravisnu B vizu,


Ovo nije tacno. Da jeste, Svajcarska bi sada imala 100 miliona stanovnika.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd20.03.2012. u 22:08 - pre 147 meseci
Citat:
inobradovic: ako zelis da kupis stan u svajcarskoj treba ti samo poreklo novca, kupis stan i AUTOMACKI dobija boravisnu B vizu

Moze li neki link ka nekom zvanicnom sajtu koji bi ovo potvrdio?
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd20.03.2012. u 23:24 - pre 147 meseci
haha
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd20.03.2012. u 23:34 - pre 147 meseci
Citat:
vukad: Ovo nije tacno. Da jeste, Svajcarska bi sada imala 100 miliona stanovnika.


Smatras da toliko ljudi zele da ZIVE u Svajcarskoj?:) Tesko :)

Sto se avgifta tice.. a koliko se to otplacuje?:) Ispasce da je beograd odlican jer udjes, izadjes i gotovo :)
 
Odgovor na temu

inobradovic

Član broj: 58983
Poruke: 1222
*.dynamic.hispeed.ch.



+84 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd21.03.2012. u 10:21 - pre 147 meseci
Citat:
vukad: Ovo nije tacno. Da jeste, Svajcarska bi sada imala 100 miliona stanovnika.

ne znam u kom si kantonu u ch, ali prosetaj do bilo koje agencije i pitaj kazi moj rodjak oce da kupi stan za kes i hoce da zivi u njemu kakva je procedura oko dobijanja papira i videces sta ce ti reci. posto zivis u ch znas koliko kosta zivot bez stana tako da nema sanse da dodju 100 miliona stanovnika, ali zadnjih par godina rusi su navalili sa kupovinom stanova.
kao i mnogi sportisti koji imaju gomilu love.


Shadowed@ nemam podatke sa zvanicnog sajta vec je pitano u agenciji koja prodaje stanove mogu od agencije neke da stavim sajt ako nesto znaci.


normalno je i u ch kad kupis stan moras mesecno da se placa grejanje,voda i odrzavanje zgrade bez obzira da li ima nekog u stanu, sve zavisi od stana ali recimo oko 150e mesecno i naravno svake godine porez na stan, plus ostalo da ne racunamo.
 
Odgovor na temu

vukad
Switzerland

Član broj: 44086
Poruke: 129
*.drz.ethz.ch.



+14 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd21.03.2012. u 10:30 - pre 147 meseci
Citat:
inobradovic: ne znam u kom si kantonu u ch, ali prosetaj do bilo koje agencije i pitaj kazi moj rodjak oce da kupi stan za kes i hoce da zivi u njemu kakva je procedura oko dobijanja papira i videces sta ce ti reci.


Hahaha, prosetaj ti do Migrationsamt-a pa vidi sta ce ti reci.
 
Odgovor na temu

inobradovic

Član broj: 58983
Poruke: 1222
*.dynamic.hispeed.ch.



+84 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd21.03.2012. u 10:59 - pre 147 meseci
sta li ti pricas da mi je znati, bas bi voleo da znam o cemu pricas.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
193.246.86.*



+69 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd21.03.2012. u 12:55 - pre 147 meseci
Citat:
Shadowed: Moze li neki link ka nekom zvanicnom sajtu koji bi ovo potvrdio?

http://www.standort.sg.ch/home...n0/immobilienerwerb_durch.html


Non-EU stranci koji ne poseduju CH vizu, mogu kupiti u Svajcarskoj imobilie samo za poslovnu upotrebu, a nikako ne za stanovanje! Da bi mogli da kupe stan, morali bi da dobiju specijalnu dozvolu od kantona.
Eu stranci mogu da kupe sta god hoce, bez bilo kakve dozvole.
Citat:

Für Ausländer mit Wohnsitz im Ausland und Ausländer mit Wohnsitz in der Schweiz, die weder EU-Staatsangehörige sind noch eine gültige Niederlassungsbewilligung C besitzen und Juristische Personen mit Sitz im Ausland gilt: Sie können bewilligungsfrei Grundstücke für einen wirtschaftlichen Zweck erwerben, sei es zur Eigennutzung oder zur Vermietung oder Verpachtung. Die Erstellung, Vermietung, Verpachtung und Handel mit Wohnraum ist aber ausgeschlossen.

 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd21.03.2012. u 13:49 - pre 147 meseci
Citat:
DusanSukovic: Uz opasnost da pricam napamet, mislim da u Svedskoj ne kupujes stan, nego samo pravo na koristenje njega, i da placas neku mesecnu naknadu, nesto manje od kirije, mozda gresim neka me neko iz Svedske ispravi :)

Ma da. Das silne pare za stan koji u principu i nije tvoj. Trebali su da menjaju neke zakone, pa da dozvole vlasnistvo kao u drugim zemljama. Inace stambena politika im je katastrofalna. Ne znam postoji li gluplji sistem od njihovog.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd22.03.2012. u 09:26 - pre 147 meseci
@inobradovic

kad bi ti znao sta ti iz agencija pricaju, nebi li prodali i zaradili. Po tome sto ti kazes, ja mogu sada mojoj sestri da prodam kucu i da ona na osnovu toga dobije CH papire. Dao ti je Igor-ch dole napismeno, sta moze a sta ne.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Cene stanova u inostranstvu - mogućnost kupovine itd

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 27593 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.