Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

IT Strucnjaci u inostranstvu

[es] :: Vodič za emigraciju :: IT Strucnjaci u inostranstvu

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 107795 | Odgovora: 187 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon IT Strucnjaci u inostranstvu12.08.2010. u 11:35 - pre 165 meseci
* Razmena iskustava,
* Pomoc pri zaposlenju
* Osnivanje kluba
* Pokretanje zajednickih projekata
* Itd...

* Svrha ove tema je okupljanje na jedno jedno mesto svih IT strucnjaka u inostranstvu.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.dclient.hispeed.ch.



+69 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu12.08.2010. u 17:52 - pre 165 meseci
Pa eto, sta da kazem... usavrsavanje jezika i (dalje) skolovanje su, bar u mome slucaju, bili presudni...
U pocetku je bilo tesko, ali se isplatilo
Nazalost, vecina nasih ljudi (bar ovde u CH) ne misli kao ja

A sto se tice pomoci prilikom zaposljavanja, vec sam postavio nesto na tu temu:
http://www.elitesecurity.org/t...arskoj-nedostaju-Informaticari
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu12.08.2010. u 18:35 - pre 165 meseci
@igor

do kojeg si nivoa ucio nemacki?
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.dclient.hispeed.ch.



+69 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu12.08.2010. u 20:15 - pre 165 meseci
Kada sam pre 9 godina dosao, nisam znao ni jednu, jedinu rec...
Ali, sad je vec puno bolje...
 
Odgovor na temu

aladaar
Cirih, Švajcarska

Član broj: 174070
Poruke: 43
*.dclient.hispeed.ch.



+9 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu12.08.2010. u 22:56 - pre 165 meseci
Da se nadovežem na cenjenog kolegu po struci, igor-ch-a:

Došao sam sa skromnim znanjem nemačkog, usvojenom na Geteovom institutu (vidi temu „Emigracija u Švajcarsku“). Ovde sam dotično znanje malo proširio, ali ne mnogo - uglavnom pričam engleski tokom dana, ali teram sebe da se mučim i na nemačkom .

Da sam znao da ću doći ovamo, počeo bih smesta da učim Schwyytzertüütsch (Schweitzerdeutsch).
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu13.08.2010. u 09:03 - pre 165 meseci
Citat:
igor-ch: Kada sam pre 9 godina dosao, nisam znao ni jednu, jedinu rec...
Ali, sad je vec puno bolje...


Mislio sam da li si pohadjao kurseve ili si radio sam.

Spremam se za C1, pa me zanima da li se tu rade malo vise stilske forme i slicno jer mi je to sad najvaznija stvar da naucim.
Ja sam u Srbiji zavrsio humanisticke nauke, ali ovde moram da idem jos 4 semestra i trebam za to C1-C2.

Hocu da krenem i na berufsbezogener Sprachkurs gde se uci nemacki ali iz tvoje strucne oblasti uz kasniji praktikum u nekoj organizaciji iz struke.

To je isto dobra stvar.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu13.08.2010. u 12:37 - pre 165 meseci
Ja nisam isto ni rec znao kad sam dosao, sad je vec mnogo bolje, isao sam na kurseve ovde kod njih u skolu i stigao sam do B1+, sto i nije neki specijalno visoki nivo, ali mene vise ne zanima gramatika i pisanje, meni je jako bitno bilo da naucim konverzaciju i da znam da sklopim recenicu, da moj nemacki ne lici na tarzan deutsch. Mada sad na poslu sve vise ucim Schweitzerdeutsch
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.dclient.hispeed.ch.



+69 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu13.08.2010. u 16:35 - pre 165 meseci
Citat:
Isak666: Mislio sam da li si pohadjao kurseve ili si radio sam.

Spremam se za C1, pa me zanima da li se tu rade malo vise stilske forme i slicno jer mi je to sad najvaznija stvar da naucim.
Ja sam u Srbiji zavrsio humanisticke nauke, ali ovde moram da idem jos 4 semestra i trebam za to C1-C2...


Bio sam ukupno godinu ipo dana ucio Nemacki (u dve razlicite skole), a dosta sam i sam naucio (knjige, direktan kontakt...). Inace, meni je Engleski vrlo slab i koristim ga jedino na odmoru Posto radim u Kantonalnoj firmi, nije mi znanje engleskog ni potrebno...

A sto se tice C1 tj. C2 nivoa, to je za nas ovde u CH samo teorija: ovde se govori dijalekt i sve to sto se i uci u skoli, na Hochdeutsch-u, ne moze i da se primeni prakticno. Cak ni Svajcarci ne mogu dalje od C1 - C2, a kamoli mi dosljaci. Mislim da je moj Nemacki negde oko B2, ali mi je dijalekt mnogo laksi.
U svakom slucaju, u Nemackoj mozes mnogo brze i lakse da naucis Nemacki, nego mi u Svajcarskoj. Za C1 ti treba dosta komunikacije na Nemackom, jer koliko ja znam, ispit ima i pismeni i prakticni (usmeni) deo, zar ne?
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu13.08.2010. u 19:06 - pre 165 meseci
Uvek je hören, lesen i sprechen bilo do sad sto sam polagao.

C1 pumpa dalje sa vokabularom, analizama tekstova, pisanjem slozenih tekstova u formi nekih izvestaja i sl, razumevanjem slozenijih diskusija - posto je gramatika do B2 odradjena.

Intreresovalo me kako to izgleda prakticno ako si prosao, ali sad cu i sam to videti.
Ja sam u DE tek dve godine, ali od starta sam u skolama jezika, zena mi je Nemica, na poslu samo nemacki (ponekad i schwäbisch), odsekao sam sebi srpski (osim sto koristim u Srbiji) i ide mi jezik, ali mi fali jos dosta da mogu da komuniciram sa lakocom kao na maternjem.



Svajcarska verzija nemackog je stvarno zeznuta i zvuci malo kao klingonizirana verzija Hochdeutscha :D
 
Odgovor na temu

coadjoni
Aleksandar Stojanović
Negotin, Niš

Član broj: 119812
Poruke: 33
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu14.08.2010. u 18:17 - pre 165 meseci
Pozdrav svima.

Jako me je obradovala ova tema. Elem, ove godine sam zavrsio Elektronski fakultet u Nisu, smer racunarska tehnika i informatika. Planiram da svoju karijeru zapocnem u Becu. Engleski odlicno govorim, a nemacki osnovno ali ga polako ucim. Svaki savet sto se tice nalazenja posla u Becu, dobijanja radne dozvole i boravisne vize bi mi bio od velike pomoci.
Hvala svima unapred i ocekujem Vase savete i iskustva.

:)
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.exe042.net.



+768 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu16.08.2010. u 09:37 - pre 165 meseci
Ja poslednjih 8 meseci pratim sve zive oglase(software development, engineering...) za DE i A i mogu reci slaba vajda. Fascinantno mi je da me niko od gomile firmi nije kontaktirao ni za neki preliminarni razgovor iako sam ispunjvao sve uslove konkursa. Iz mog ugla gledano, na takav nacin je nemoguce naci posao tamo pa cak i ako je u pitanju deficitarno zanimanje. Mozda sanse rastu ako imate iza sebe recimo 10 godina iskustva u Microsoft-u, IBM-u, Google-u ili Yahoo-u... Ja recimo u CV-u imam da sam bio project leader na projektima sa nekim od najvecih firmi u svetu u raznim oblastima. Ne kazem da je to bog-zna-sta ali realno trebalo bi da bude dovoljno da te neko stavi u neki najsiri krug. Medjutim ne. Ako nemas work permit letis u recycle bin naglavacke. Voleo bih da je moj slucaj izolovan i da ostali imaju vise srece ali sumnjam.

Moja sreca je sto ja nemam imperativ odlaska tamo vec vise iz zelje da steknem neko drugo iskustvo, upoznam malo sveta, neku drugu kulturu i na kraju krajeva ako se ispostavi da mi se svidja zasto ne i nastaviti zivot tamo. Ovde radim puno, radio bih i tamo sigurno puno ali kad vec radim da znam za sta radim.
 
Odgovor na temu

LET
Software Developer
Beograd

Član broj: 264624
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu20.08.2010. u 08:27 - pre 165 meseci
@tdusko Druze sta da ti kazem osim been there done that
Od slanja CV-jeva i prijavljivanja preko neta vise DEFINITIVNO nema vajde, ja sam isto to pokusavao X meseci unazad poslao stotine prijava, postovao CV kod svih mogucih HR agencija na netu, prijavljivao se na konkurse u Nemackoj, Irskoj, UK itd i od stotine prijava dobio desetak odgovora i tri telefonska poziva. Gde mi je jedan lik iz Nemacke kad sam se igrom slucaja drugi put prijavio na njihov ponovljeni konkurs (nisam vise pratio gde sam sve slao prijave), vrlo uljudno rekao: "Zao nam je gospodine, iako nama treba covek vaseg profila mi ipak nismo u mogucnosti da vas uzmemo u razmatranje".

Ja znam dosta ljudi koji su uspeli da na ovaj nacin odu preko ali to je bilo ranije, do 2008. Od 2009 tj od Lehman Brothers-a pa nadalje svi u oglasima stavljaju napomenu: "Local candidates only, we don't provide any kind of sponsorship".

Sada nalazenje posla preko ide drugacije. Skupis soma-dva evrica odes na mesec dana u Minhen, London itd, prijavis se na gomilu oglasa, obezbedis sebi sto je moguce vise intervijua i pokusas na licu mesta da ih ubedis da si ti najbolji covek za njih i da treba da se iscimaju za tebe.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.exe042.net.



+768 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu20.08.2010. u 11:51 - pre 165 meseci
@LET

Pa da, identicno kao i moje iskustvo samo sto ja nisam dobio ni jedan telefonski poziv niti jedan mail da sam usao bar u najsiri krug za razmatranje. Tvoj CV izgleda ubedljivije, heheheh ;)

Ovo oko odlaska i intervjua mi nije jasno. Kakve veze ima da li se ja prijavljujem na oglas iz BG-a ili iz Minhena? Do bilo kog grada u DE, A, CH.. mogu stici iz BG-a za 24 sata sa barem dva prevozna sredstva ako neko misli da ce imati vajde od mene. Mada cisto sumnjam da iko zove na face-to-face intervju bez preliminarnog razgovora telefonom bilo da je taj u BG-u, Minhenu ili Zimbabveu. Ili mozda ja masim poentu?

Jos nesto, da li si ti probao ovo sto si napisao u poslednjem pasosu i da li si nasao posao tako?

Hvala

 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu20.08.2010. u 13:59 - pre 165 meseci
@ all

Mogu da vam kazem da zaboravite na slanje CV preko maila, i takve stvari. Ja mogu za svajcarsku odgovorno da tvrdim da svi vise vole papir formu nego mail. Jer iz toga kako si poslao, kako si svoju sliku zalepio, da li napravio usi itd, vide pola stvari o tebi. Drugo, ovde vlada nepisano pravilo da moraju svaki CV koji si poslao da ti vrate za odgovorom. Ja kad sam trazio posao poslao sam preko 100 CV i do sve u papir formi, sve su mi vratili sa odgovorom, osim onih gde su me zvali na razgovor.

Jos nesto cu da napomenem, ali misilm da moze dosta da vam znaci a sigurno je tacno, sve zemlje EU imaju centralnu bazu podataka radnika, i nesmeju (nece)da zaposle nikog van EU ako imaju takav kadar u EU.

I jos nesto, vecina preduzeca trazi ljude preko agencija za zaposljavanje, jer im je skupo skautiranje i regrutovanje, osim velikih firmi koje imaju veliku fluktaciju ljudi.

Za Svajcarsku najbolji sajt za trazenje posla a da je besplatan je www.jobs.ch
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.exe042.net.



+768 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu20.08.2010. u 14:52 - pre 165 meseci
@Elamagico

Da li si postom slao samo na konkurse gde je pisalo da moze da se posalje i postom ili si na sve slao postom bez obzira da li pise da moze ili ne? Pitam te zato sto obicno pise da moze email-om ili online formularom.

Citat:

Wir bieten Ihnen eine vielseitige und herausfordernde Tätigkeit in einem dynamischen Umfeld das stetig wächst. Ihnen wird ein Entwicklungsumfeld geboten, welches sich auf dem höchsten Level der heutigen Technologien bewegt. Interessiert? Dann freuen wir uns auf Ihre Bewerbung per Email an bewerbung(at)it-tech-personal.ch oder Online. Inserate Ref: 10123
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu20.08.2010. u 20:29 - pre 165 meseci
@tdusko

Ja sam na sve slao samo postom, samo sam kod nekih velikir firmi La Roche i Novartis, morao da popunim online formular jer oni nisu imali adresu, cim imaju adresu i dole potpisanu osobu, ja odmah na postu i na to ime.
 
Odgovor na temu

LET
Software Developer
Beograd

Član broj: 264624
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu21.08.2010. u 11:20 - pre 165 meseci
@tdusko
Promasio si poentu druze, nije bitno kako ces ti da posaljes CV mailom, postom ili na neki treci nacin, poenta je u sledecem Remote trazanje posla vise ne prolazi ako hoces da nadjes posao npr u Minhenu moras se pojaviti tamo on site.
Procedura je sledeca:
1. Izaberes 10 - 20 trenutno akutuelnih oglasa koji ti se svidjaju i za koje smatras da imas sanse
2. Odes tamo i za svaki oglas pravac u firmu (ili HR agenciju) i kazes lepo dobar dan ja sam ovde zbog oglasa za ... Na taj nacin izbegavas prvi krug izbacivanja u koji su uvek upadao. Dosad svaki put kada si poslao CV negde onaj koji je to citao prvo je pogladao tvoje kontakt informacije i kada je video da nisi iz EU, tvoja prijava je odmah zavrsila u kanti bez daljeg razmatranja. Na ovaj nacin kad se pojavis tamo on nece moci da te izbegne morace sa tobom da obavi kakav-takav interviju. E sad onda dolazi kljucni trenutak kada ti sa svim svojim sposobnostima prodaje, ubedjivanja itd uspes da ubedis tog negog da je njemu u najboljem interesu da zaposli tebe bez obzira na silnu cimacinu oko papira i viza koju ce oni trebati da prodju. Tj prvo ispricas veliku pricu o tome ko si ti sta si sve radio koja iskustva i znanja imas i tek na kraju onako usput pomenes da ti nisi odatle i da ti mozda treba viza.
Da rezimiram
Znaci nije vise dovoljno prijaviti se negde, oni imaju i svog kadra dosta, nismo im mi neophodni. Sada moras da odes tamo i da se prodas najbolje sto mozes, ma koliko to mozda ruzno zvucalo ali jbg tako je.

Dvojica mojih drugara su na tu foru prosli u zadnjih nekoliko meseci, jedan je otisao u Dablin drugi u NY, jedan je dobio radnu vizu a drugome je firma nabavila neku studentsku, ali sve u svemu supeli su da odu sto je najvaznije, a nadalje videcemo snacice se sigurno.

Ja ovu varijantu nisam jos pokusao, ali aktivno se spremam za to, prikupljam resurse i racunam u oktobru da odem i probam, pa sta bude.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.exe042.net.



+768 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu21.08.2010. u 13:21 - pre 165 meseci
@LET

Sad kapiram, na osnovu tvog predhodnog posta nisam ukapirao da su isli direk' na vrata. Takvu nekakvu sliku sam i ja stvorio da od remote apliciranja slaba vajda. A sa recenicom da imaju svojih kadrova i da im mi nismo neophodni se ne slazem. Mozda im ne trebamo mi kao srbi ali neko im treba. Da im ne treba sigurno ne bi stalno kukali sto im fali visoko kvalifikovana radna snaga(Ceska, Belgija, Svica...). Moj problem sto do sada nisam imao uspeha lezi u tome sto ocigledno nisam celoj toj prici pristupio dovoljno ozbiljno, a ne zbog toga sto im ja ne trebam.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu21.08.2010. u 16:51 - pre 165 meseci
@ LET

Ti tvoji drugari mora da su mnogo veliki srecnici, Ja bih voleo da cujem u koje su to oni firme tako usli na boom.

Ovo sto me zanima u koje su firme usli je samo iz razloga da vidim da li su mozda trebali da igraju loto, posto imaju toliko srece.

Ovde u Svajcarskoj, nemozes da udjes ni u jednu firmu (veliku) bez bedza ili propusnice, koju dobijas samo ako imas zakazan termin. A predpostavljam da je tako i u celom svetu, tako da mi malo ova prica nelici na tacnu. Nemoj da se ljutis, ne kazem da je nemoguce, ali stvarno sam u dosta velikih firmi bio i video kako to funkcionise.

 
Odgovor na temu

LET
Software Developer
Beograd

Član broj: 264624
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu21.08.2010. u 16:57 - pre 165 meseci
Pazi naravno da njima treba radna snaga, ali apsolutno ja tacno ovo sto ljudi pricaju da postoji centalni registar radnika na nivou EU i da oni svoju radnu snagu dopunjavaju iz istocnih EU zemalja kao sto su Poljska ili Ceska. Ja sam jedno vreme razmisljao da odem privremeno u Cesku pa da odatle pokusam da se prebacim u Nemacku.
Ali imas i idiote kao sto su Svajcarci, meni je stigao mail od jedne njihove firme gde kazu: "Mi cemo radije ostaviti upraznjeno mesto nego da zaposlimo nekog iz Srbije". I zbog toga kazem da se mora konkurisati za posao sa nekog drugog mesta a ne odavde.

@elmagico
Ja ne znam druze sto ti pricas samo o "velikim" firmama, koje su to velike firme koje spominjes IBM, Google?
Ljudi su otisli u obicne outsourcing firme, koje nisu nista posebno, ali za pocetak sasvim OK, ako te bas zanima raspitacu se i recicu ti i degalje firme i detalje projekta koji rade i sve. Kolioko se ja secam ovaj sto je u NY radi na nekom projektu za Reuters. Ali poenta je sledeca, ja ne znam za vas ostale ali ja bih pristao da radim za bilo koju firmu iz IT-a samo da odem preko. I jos nesto ti druze sedis u Svici a ja Bg-u i moj i tvoj pogled na jednu istu stvar se zbog toga znatno razlikuju.

[Ovu poruku je menjao LET dana 21.08.2010. u 18:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: IT Strucnjaci u inostranstvu

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 107795 | Odgovora: 187 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.