Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin

[es] :: Advocacy :: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 58850 | Odgovora: 239 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kodlioko
Beograd

Član broj: 280719
Poruke: 3
*.adsl.verat.net.



+1 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin07.03.2012. u 23:40 - pre 146 meseci
Zakoni, takse, regulacije, PDV pa opet takse i regulacije... proizvedem proizvod po ceni od 5 dinara i na to mi udare dazbine od 20 dinara, nemogu da ga plasiram na monopolskom trzistu pa moram da ga prodam monopolistima na sta se oni ogrebu jos za 10 dinara i krajnji kupac koji jedva prezivljava umesto da plati 5 dinara on plati 35. Drzava i sistem nas pljacka a vidim ovde ima ljudi koji navijaju za jos taksi i jos plajcki.

Sve to lepo zvuci na papiru, demokratija, komunizam, zakoni i pravila, ali praksa pokazuje savim suprotno, da kada u jednacinu ubacis prosecnog coveka dobijes skroz pokvaren sistem, koji ni malo ne funkcionise.

Propisi i zakoni se vise ne donose za dobrobit naroda, vec za dobrobit pojedniaca, onaj ko to neshvata zivi u Diznilendu i ja mu iskreno zavidim.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin08.03.2012. u 00:14 - pre 146 meseci
Citat:
Nedeljko: Sva sreća da ja ne pišem zakone, pošto nisam stručan za to. Slažem se, pa nemam ni nameru da to radim. Međutim, kupovina preko interneta je regulisana u tolikim zemljama, pa zašto ne bi i mi ro rešili po uzoru na neki od postojećih modela? Kod nas je jedini način da se izveze softver izvoz medijuma. Domaće firme koje rade za neku stranu obavezno jednom mesečno šalju neki besmisleni CD samo da bi zadovoljili propise, onda se taj CD fakturiše i odmah po prispeću kod "uvoznika" ide u smeće. Međutim, te stvari su regulisane u drugim zemljama, pa ne vidim razloga da se ne regulišu i kod nas.

Kupovina preko Interneta je kod nas definisana donekle, jasno je da bi trebala bolje, ali ti bez problema i sada mozes da kupujes preko Interneta. Godinama unazad. Izvoz softwarea je totalno druga tema i nema veze sa kupovinom preko Interneta.
Regulacija treba tamo gde to ima smisla, dok gde je moguce treba DEregulisati i pustiti trziste da uradi svoje. Tako je u tim "drugim" zemljama koje pominjes toliko...
Ali uvoditi cenzuru zarad kobajagi ucveljenih kladionica je besmisleno. Cenzura je losa.


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

drgrozozo
Doktor Grozozo

Član broj: 41870
Poruke: 264
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Jabber: drgrozozo@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin08.03.2012. u 11:22 - pre 146 meseci
Što se tiče kladionica, one organizuju klađenje na teritoriji SVOJE drzave (uglavnom nekih poreskih rajeva) i tamo plaćaju dažbine.

Ideja da samo zato što možes sajtu da pristupiš preko interneta znači da ta firma mora da plaća dažbine tvojoj državi je najblaže rečeno smešna a ideja da po bilo kom osnovu cenzurišes internet pamfletima nekakakve "Uprave za igre na sreću" (a svi znamo čiji je proteže Aleksandar Vulović) nas vodi u raj Mao Ce Dunga.

Ako naručiš knjigu sa Amazona - plati carinu.
Ako dobiješ na pokeru prijavi dobit i plati porez kao u svakoj normalnoj državi Evrope.
To je ono na šta država ima pravo.

Cenzura interneta zbog, kako se ovde tvrdi "pravno kristalno čistog" zakonodavstava je komedija. Sigurno dobar deo ljudi na ovom forumu pamti ko je glavni arhitekta moderne Lutrije Srbije - isti onaj balavac koji je tako brilijantno vodio JAT dajući samom sebi platu od 15.000 evra, pa je svojevremeno pobegao iz zemlje glavom bez obzira kad je zamirisalo na bajbokanu.

Filozofija po kojoj se rad, razvoj i proizvodnja ignorišu, a razularena administracija banči gurajući iznova i iznova ruku u džepove građana, mozda je imala prođu za vreme sultana Sulejmana. U današnje vreme, sigurno ne.
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
195.222.97.*



+82 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin08.03.2012. u 12:49 - pre 146 meseci
@Nedeljko
To da je kod nas za izvoz softvera, navodno, jedini legalni način slanje na CD-u je više urbana legenda, nego na zakonu zasnovana činjenica. Srbija je prošle godine izvezla softvera u visini od skoro 200 miliona USD i to je samo ono što je zvanično statistički evidentirano. Da li stvarno misliš da se sve to radi preko CD-ova ;) Ako imaš neki pouzdani dokaz, koji bi govorio u prilog tome, voleo bih da ga vidim.

@drgrozozo
Knjige i drugi obrazovni materijali, koji se uvoze putem pošte za lične potrebe (pa i one koje se kupe preko Amazona), ne podležu plaćanju carine, saglasno Sporazumu o uvozu predmeta prosvetnog, naučnog i kulturnog karaktera ("Službeni vesnik FNRJ", br. 17/1952) i Zakonu o ratifikaciji Protokola uz Sporazum o uvozu predmeta prosvetnog, naučnog i kulturnog karaktera ("Službeni list SFRJ", br. 7/1981), koji su još uvek na snazi. Evo tekstova tih Sporazuma, pa pogledaj Prilog A u oba:

http://www.digitalnaagenda.gov...ds/2011/09/sporazum-knjige.pdf
http://www.kultura.gov.rs/site...akonORatifikacijiSporazuma.pdf

Dakle, carina na knjige i drugi obrazovni materijal za lične potrebe je N-U-L-A.

Što se tiče "kristalno jasnog" zakonskog osnova za zabranu sajtova direktno od strane organa izvršne vlasti, on zapravo ne postoji na način na koji UIS misli :)

Više o tome ima ovde http://www.kvalifikuj.me/?p=124 Ukratko, izvršna vlast nema zakonsko ovlašćenje da direktno nalaže operatorima blokiranje sajtova. Takođe, pružanje usluge pristupa Internetu korisnicima, samo po sebi, ne može se smatrati "omogućavanjem" obavljanja nečega što je zakonom zabranjeno.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin08.03.2012. u 13:33 - pre 146 meseci
Ne, nije urbana legenda.

Ako strana firma ima softversko odelenje u Srbiji, plate se primaju upravo tako što se svakog meseca na CD nareže neko smeće i onda to fakturiše. Takvih firmi ima koliko god hoćeš u Srbiji i slobodno se raspitaj u bilo kojoj od njih. Nema drugog načina da se izvoz softvera fakturiše. Ako neka firma radi na crno, to je druga stvar, ali evidentiranih 200 miliona evra je upravo na taj način fakturisano.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
195.222.97.*



+82 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin08.03.2012. u 13:51 - pre 146 meseci
Moj telefon je 063 387 260, a mail [email protected]

Bio bih veoma zahvalan bilo kome ko može da mi pošalje više konkretnih detalja na ovu temu. Pre svega me zanima koji je razlog rezanja softvera na CD (zakonski osnov, pravilnik, odluka inspekcije itd), kom tačno organu se taj CD šalje svakog meseca i čemu to služi (kao dokaz za šta tačno), kao i da li se takva praksa ranije sprovodila ili je to još uvek aktuelno.

Što se tiče MFIN i Poreske uprave, oni tvrde da takva praksa nema zakonsko utemeljenje i da je potpuno nepotrebna, sa čime se naravno slažemo. Spremni su da pomognu da se takva praksa ukine, ako se zaista sprovodi od strane nekog organa. Ipak, za dalji razgovor sa njima potrebna mi je solidna argumentacija.

Hvala unapred na pomoći!

Pozdrav,
Sloba

 
Odgovor na temu

drgrozozo
Doktor Grozozo

Član broj: 41870
Poruke: 264
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Jabber: drgrozozo@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin08.03.2012. u 13:57 - pre 146 meseci
Citat:
Dakle, carina na knjige i drugi obrazovni materijal za lične potrebe je N-U-L-A.


Nemoj samo da odemo u off oko beznačajnih detalja, u kontekstu u kojem sam govorio svejedno je da li su u pitanju knjige, CD-ovi, gaće ili štapovi za pecanje, da li je na njih carina nula, 5% ili 25% i da li se carinici toga pridržavaju ili ne. Poenta je da je domen u kome država može da reguliše svoj reket u takvom slučaju CARINA a ne nekakvi proizvoljni porezi koji bi se nametali stranoj kompaniji samo zato što ima pristup našem tržištu preko interneta, a što se pominje u diskusiji.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin08.03.2012. u 14:24 - pre 146 meseci
Citat:
Nedeljko: Ne, nije urbana legenda.

Ako strana firma ima softversko odelenje u Srbiji, plate se primaju upravo tako što se svakog meseca na CD nareže neko smeće i onda to fakturiše. Takvih firmi ima koliko god hoćeš u Srbiji i slobodno se raspitaj u bilo kojoj od njih. Nema drugog načina da se izvoz softvera fakturiše. Ako neka firma radi na crno, to je druga stvar, ali evidentiranih 200 miliona evra je upravo na taj način fakturisano.

Ja softver izvozim evo već 8 godina, nikada nisam slao CD poštom, a imao sam nekoliko inspekcija u firmi i nijedna to nije postavila kao pitanje.

Čak sam imao i jedan sudski spor oko prodaje softvera na Kipar, i da zaista postoji zakonski osnov za taj CD, tužilac bi se svakako toga prvo dohvatio jer bi time zaključio slučaj bez da se provlače 3 godine i na kraju izgube (tvrdili su da im nisam isporučio softver, jer su našli povoljniju varijantu, pa su hteli pare nazad).
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin08.03.2012. u 15:03 - pre 146 meseci
Evo, ja hoću da proizvodim i izvozim softver, pa me zanima koji je najjednostavniji način.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin08.03.2012. u 15:11 - pre 146 meseci
Citat:
Nedeljko: Evo, ja hoću da proizvodim i izvozim softver, pa me zanima koji je najjednostavniji način.

Ugovor sa inostranom firmom na osnovu kog kasnije fakturišeš?
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin08.03.2012. u 15:41 - pre 146 meseci
Citat:
twiddle:
Što se tiče "kristalno jasnog" zakonskog osnova za zabranu sajtova direktno od strane organa izvršne vlasti, on zapravo ne postoji na način na koji UIS misli :)

Više o tome ima ovde http://www.kvalifikuj.me/?p=124 Ukratko, izvršna vlast nema zakonsko ovlašćenje da direktno nalaže operatorima blokiranje sajtova. Takođe, pružanje usluge pristupa Internetu korisnicima, samo po sebi, ne može se smatrati "omogućavanjem" obavljanja nečega što je zakonom zabranjeno.

Rodoljub Sabic se odmah izjasnio povodom toga i rekao da takva zabrana predstavlja krsenje zakona, link je postavljen negde jos na pocetku teme, samo sto ovde neki ne mogu da prihvate to nikako. Pored toga sto je nezakonito, to je takodje i besmisleno provodjenje cenzure na siledzijski nacin, ali ni to neki ne mogu da shvate...


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

marko1101
beograd

Član broj: 6917
Poruke: 403
*.maksnet.org.



+42 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin08.03.2012. u 22:48 - pre 146 meseci
posto vidim da stvar postaje ozbiljna ...

evo moj doprinos http://actadebata.maksnet.tv

plan je da sagovornici odgovaraju i na pitanja postavljena preko facebook komentara na stranici, ... budite konstruktivni.

vidimo se na debati ... uzivo ili uzivo ;)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin09.03.2012. u 00:19 - pre 146 meseci
Čim dolazi piratska partija, ne zanima me.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin09.03.2012. u 16:07 - pre 146 meseci
> Moj telefon je 063 387 260, a mail [email protected]
Ma batali ti to, nego, ka'će paypal? Ka'će digitalna televizija?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
77.243.20.*



+82 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin09.03.2012. u 16:52 - pre 146 meseci
@bachi
A zašto da pustim? Deluje mi kao bitna stvar.

Što se tiče PayPal, dolazi kad god odluči. Sa stanovišta zakona, može juče - isto kao Google Checkout i MoneyBookers.

Što se tiče DTV, probno emitovanje kreće ovih dana.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin09.03.2012. u 17:19 - pre 146 meseci
Citat:
twiddle: @bachi
A zašto da pustim? Deluje mi kao bitna stvar.


Ako ti je bitna, onda evo da te uputim na diskusiju koju smo imali jer je upravo glavonja iz poreske uprave (Pomoćnik direktora Poreske uprave Srbije Dejan Vidojević) preko medija upozoravao softverske kompanije da ce da ih skrati za glavu ako ne postuju propise

http://www.elitesecurity.org/t...voz-softvera-je-nasa-sansa-ali



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin09.03.2012. u 18:59 - pre 146 meseci
Citat:
twiddle: Što se tiče PayPal, dolazi kad god odluči. Sa stanovišta zakona, može juče - isto kao Google Checkout i MoneyBookers.


Pitam se samo zašto je pejpal odlučio da dođe u preko 90% zemalja u svetu, a nije odlučio da dođe u Srbiju.

To je priča vlade. Tačno se zna šta u zakonima pejpalu smeta da bi došao u Srbiju. Kriterijum je isti kao za sve druge zemlje. No, naši zakoni su naš specijalitet - nešto što ne postoji nigde drugde u svetu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin09.03.2012. u 21:04 - pre 146 meseci
A ti to znas jer si...?
Sta to smeta? Koji je zakon problem? Znas nesto konkretno ili samo pises da bi pisao...?

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin10.03.2012. u 00:34 - pre 146 meseci
Pa, smeta to što bi neko mogao da trguje preko pejpala umesto da sa njega samo uči CSS.

Cenzura je loša!

A ovo znam otuda što sam na ovoj temi to negde pročitao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin10.03.2012. u 01:33 - pre 146 meseci
Na konkretno pitanje nisi odgvorio...


[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 06.06.2012. u 17:19 GMT+1]
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: SOPA/PIPA/ACTA i sl. na srpski nacin

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 58850 | Odgovora: 239 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.