Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Informatika i matematicka analiza

[es] :: Matematika :: Informatika i matematicka analiza
(Zaključana tema (lock), by Aleksandar Ružičić)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 30088 | Odgovora: 171 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Librabicboj

Član broj: 88931
Poruke: 409
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 16:23 - pre 158 meseci
Na FTN Novi sad:
E1 (Energetika, elektronika i telekomunikacije)

Prva godina:
Diskretna Matematika (by Rade Doroslovački - no.1 mozak za matematiku in Serbia)
Matematička Analiza I (by Ilija Kovačević)

Druga godina:
Matematička Analiza II (by Mila Stojakovic)
Verovatnoća, statistika i slučajni procesi (by Lidija Čomić)

......
Da ne pominjem Mehaniku, Fiziku, Telekomunikacione signale, Osnove Digitalnih Telekomunikacija........ SVE MATEMATIKA!!!
 
0

edisnp

Član broj: 269233
Poruke: 478
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 16:57 - pre 158 meseci
Samo jedno pitanje:Cuo sam dosta prica i svako koje je to studirao
kaze da su tehnicki fakulteti mnogo tezi od prirodnih nauka pa i same matematike
i to bas zbog toga sto se na tehnickim fakultetima uci matematika i primenjuje se
a na matematickom fakultetu se matematika uci bez njene primene.Pitanje glasi da
li je to tacno.

حياتي هو العلم بلدي (الرياضيات)
 
0

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
82.117.202.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 17:30 - pre 158 meseci
Nije (ako pitaš samo za matematiku).

Na tehničkim fakultetima (evo, ja sam sa jednog) se mahom uči nešto najosnovnije iz svake oblasti, što mu dođe nešto kao opšta kultura.

A ako pitaš uopšteno, mislim da je to vrlo subjektivno. Ja mislim da je meni lično etf mnogo lakši od matfa.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 17:39 - pre 158 meseci
@pexi92

Videli smo koliko si upućen. Pre samo 10 meseci si pitao kako da kompajliraš pseudokod u VS-u, a sat prosipaš pamet unaokolo.

Citat:
Librabicboj: Rade Doroslovački - no.1 mozak za matematiku in Serbia


Smem li da pitam na čemu se temelji ta procena? Primera radi, Stevo Stević svake godine objavi trocifren broj naučnih radova na sci listi za matematiku.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 17:41 - pre 158 meseci
Citat:
edisnp: Samo jedno pitanje:Cuo sam dosta prica i svako koje je to studirao
kaze da su tehnicki fakulteti mnogo tezi od prirodnih nauka pa i same matematike
i to bas zbog toga sto se na tehnickim fakultetima uci matematika i primenjuje se
a na matematickom fakultetu se matematika uci bez njene primene.Pitanje glasi da
li je to tacno.


Pretpostavljam da to kažu oni koji su studirali tehničke fakultete, pa im je sve drugo "lako". Smatram da svako studira ono što je njemu najlakše.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

edisnp

Član broj: 269233
Poruke: 478
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 17:48 - pre 158 meseci
@Burgos pitanje se odnosilo uopste sta je teze svakom i ko studira nesto tako i ko je obican lajk
neki kazu da je mnogo teze spremit ispit iz nekog tehnickog fakulteta nego iz bilo ko drugog fakulteta.
حياتي هو العلم بلدي (الرياضيات)
 
0

edisnp

Član broj: 269233
Poruke: 478
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 17:50 - pre 158 meseci
I inace po pricama vazi da je elektrotehnika stvarno kao jedan od najtezih
fakulteta spada u grupu najtezih fakulteta.
حياتي هو العلم بلدي (الرياضيات)
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 18:01 - pre 158 meseci
Koliko sam ja čuo od onih koji su završili tehničke fakultete, tamo je glavni problem matematika. Ko nema problema sa matematikom, ostale ispite uglavnom polaže bez većih problema. Sa druge strane, kada se na ETF-u učilo najviše matematike, to je po fondu časova bilo pet puta manje nego na matematičkom fakultetu.

E, sad, pusti to što svako svoga konja hvali. Pitaj ljude koji su završili više od jednog fakulteta koji im je bio teži od kog. Oni su merodavni.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 18:09 - pre 158 meseci
Citat:
Burgos
Ja mislim da je meni lično etf mnogo lakši od matfa.


Sto Nedeljko rece, svako studira ono sto mu je lakse ;-) Tesko je porediti razlicite discipline/nauke, stavise rekao bih da nema puno smisla.

Citat:

Na tehničkim fakultetima (evo, ja sam sa jednog) se mahom uči nešto najosnovnije iz svake oblasti, što mu dođe nešto kao opšta kultura.


To ima i najvise smisla - posto je to upravo ono sto je potrebno jednom tipicnom diplomiranom inzenjeru na poslu (ne akademskom ;-) Inzenjer je eventualno specijalizovan za nesto konkretno i tu poseduje vise znanja koje je stekao u praksi, ali za ostali deo posla mu treba osnovni nivo znanja koji je uvek ispod nivoa znanja kolega koji su matematicari i koji su se specijalizovali za tu oblast.

Kriptografija je bila odlican primer - inzenjer ce mozda koristiti, mnostvo kripto-algoritama u svom poslu ali bi bilo jako neobicno da se od njega ocekuje da proizvede striktne matematicke dokaze za upotrebljivost kripto-algoritama. To jednostavno nije njegov posao. Zapravo, nisam siguran koliko bi uopste bilo pametno dati takav posao nekome ko nije ekspert u toj oblasti.

Ili u obradi signala... Nove transformacione funkcije (modifikovana diskretna kosinusna transformacija npr... izmislio je ovaj g-din) po pravilu izmisljaju istrazivaci koji imaju post-diplomsko skolovanje i koji su obicno na tome zaradili doktorate. Prilicno daleko od osnovnih studija, rekao bih.

Opet, tipican inzenjer, ce te funkcije koristiti - ali se ne ocekuje od njega da se time bavi naucno, i da proizede pomeraj u stanju nauke. Za optimizaciju je tom inzenjeru takodje potrebno znanje Furijeovih redova, ali upravo na nivou koji se i izucava na inzenjerskim studijama.

Nema boljeg primera od IEEE754 formata za opis realnih brojeva u pokretnom zarezu - Nedeljko i ja smo imali dugu raspravu pre par godina oko toga. Matematicki gledano, IEEE754 format je jednostavno nekorektan i dozvoljava greske koje su ogromne za jednog matematicara, cak neke proste matematicke jednakosti bivaju netacne ako se opisu u IEEE754 formatu.

Inzenjerima to nije problem u vecini slucajeva (pravo cudo sto se format zove IEEE ;-) sto upravo dosta govori o razlici u matematickom rigoru izmedju inzenjerskog posla i ciste matematike.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

pexi92
nema

Član broj: 264108
Poruke: 50
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 18:14 - pre 158 meseci
Po meni je etf dosta lagan, ali opet manje vise beskoristan.Sto se matf-a tice moguce da tamo ima nesto vise matematike ali opet nije to nesto preterano bolje. Moguce da su ftn novi sad ili elektronski nis bolji nisam siguran, etf je svakako dno dna.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 18:25 - pre 158 meseci
Citat:
pexi92
ali opet manje vise beskoristan


ETF je manje-vise beskoristan ako planiras da se bavis necim sto ne spada u posao diplomiranog inzenjera (racunarstva, telekomunikacija, ...).

Ali to nije nista razlicito od toga da kazes da je ETF manje-vise beskoristan ako planiras da se bavis medicinom ili filozofijom. Jeste malo korisniji ako hoces da budes informaticar, a ne pedijatar - ali i dalje nije adekvatna skola ;-)

Kao sto rekoh vec par puta - jedini problem su pogresna ocekivanja ljudi koja proizilaze iz njeihovog nerazumevanja cime se bavi racunarska nauka a cime se bavi racunarski inzenjering.

Ako imas nameru da se bavis u zivotu onim sto spada u domen racunarske nauke (razvoj i optimizacija algoritama, programskih jezika, baza podataka, procesiranja ljudskih jezika, ...) ne treba da upisujes nesto sto te skoluje za inzenjera, vec ono sto te skoluje za informaticara.

U Srbiji je to MATF (verovatno i jos neki privatni fax-ovi koje ne poznajem).

Naravno, mozes i kao inzenjer da se bavis ovim gore u prakticnoj primeni - ali ako zelis da se bavis necim sto spada u istrazivanje tj. napredan rad u polju racunarske nauke, moraces da se doskolujes (bilo formalno ili u svojoj reziji) jer ljudi sa CS-a jednostavno imaju jacu teorijsku fondaciju za to.

Ali to ne cini ETF losim, vec jednostavno neadekvatnim za taj posao. Ali oni i ne tvrde da skoluju informaticare, vec inzenjere.

Znaci nije "pogresna reklama" vec tvoja zabluda.

Citat:

etf je svakako dno dna.


Tesko... Bice da si ti samo jednostavno vrlo neobavesten sta je sta. Ali nemoj kriviti ETF za to, evo cak i na ovom forumu ljudi pokusavaju da ti objasne sta cemu sluzi.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

edisnp

Član broj: 269233
Poruke: 478
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 18:26 - pre 158 meseci
Mene su samo zanimala misljenja o tome sta je teze
@pexi92 ali sigurno niko ne moze da kaze da je elektrotehnika dno dna
jer to nije reda radi nikako ne moze da se poredi istorija ili pravni fakultet
sa elektrotehnikom.
حياتي هو العلم بلدي (الرياضيات)
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 18:47 - pre 158 meseci
Pa, istorija i pravo se zaista ne mogu porediti sa elektrotehnikom, ali ne zato što su "lakši", već zato što su drugačiji.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

pexi92
nema

Član broj: 264108
Poruke: 50
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 18:51 - pre 158 meseci
Da skoluje inzinjere ali veoma lose...
ETF je los u onome sto radi kao i svi fakulteti u srbiji stim sto se ETF najvise duva da je dobar
 
0

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 18:58 - pre 158 meseci
@ Nedeljko

Koriste se za trazenje najkracih puteva. Tu se koriste algoritmi koji su ustvari grafovski. Algoritmi koji se koriste u igrama uglavnom koriste graf stanja, tj. poteza u igri. Jedan drugar sad na masteru radi neke grafovske algoritme, vezano je za Vestacku inteligenciju... Zaista ne znam detalje oko toga.
 
0

edisnp

Član broj: 269233
Poruke: 478
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 19:19 - pre 158 meseci
@petarm
Naravno da je teze spremiti ispit iz elektrotehnike nego iz geografije na primer.
na primer iz geografije se moze nabiflati napamet neka brosura ili cela knjiga
a iz elektrotehnike se ne moze biflati prosto se mora razumeti da bi se polozili
i nije stvar da se samo bifla.
حياتي هو العلم بلدي (الرياضيات)
 
0

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 19:24 - pre 158 meseci
@ edisnp

Ja nisam nista pricao o spremanju elektronika i geografije Mislim da si pogresno citirao.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 19:27 - pre 158 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Matematicki gledano, IEEE754 format je jednostavno nekorektan i dozvoljava greske koje su ogromne za jednog matematicara, cak neke proste matematicke jednakosti bivaju netacne ako se opisu u IEEE754 formatu.


Ja nigde nisam razglabao o veličini greške (mašinskom epsilonu), već o tome da mi je nelogično da postoji paran broj mašinskih nula, pri čemu se "čista nula" tretira kao pozitivan broj pri delenju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 19:29 - pre 158 meseci
Citat:
petarm: @ Nedeljko

Koriste se za trazenje najkracih puteva. Tu se koriste algoritmi koji su ustvari grafovski. Algoritmi koji se koriste u igrama uglavnom koriste graf stanja, tj. poteza u igri. Jedan drugar sad na masteru radi neke grafovske algoritme, vezano je za Vestacku inteligenciju... Zaista ne znam detalje oko toga.


Kažem da ima par korisnih algoritama koje treba raditi, ali ništa više od toga.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

edisnp

Član broj: 269233
Poruke: 478
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Informatika i matematicka analiza30.04.2011. u 19:40 - pre 158 meseci
@petarm
Ada bez obzira i geografija na primer i istorija i prava i jos mnogo drugih
se mogu staviti u taj kos.
حياتي هو العلم بلدي (الرياضيات)
 
0

[es] :: Matematika :: Informatika i matematicka analiza
(Zaključana tema (lock), by Aleksandar Ružičić)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 30088 | Odgovora: 171 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.