Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rekli su o matematici i o matematičarima

[es] :: Matematika :: Rekli su o matematici i o matematičarima
(TOP topic, by Bojan Basic)
Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 55283 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.static.sbb.rs.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 13:21 - pre 161 meseci
Super tema!

Što se filmova tiče, dodao bih film 'Dokaz' ('The Proof'). Glume Antoni Hopkins, Gvinet Paltrou, i još dvoje (poznatih) glumaca, ne mogu da se setim imena.
Doduše film je drama, i nije isključivo vezan za matematiku, ali ima par zanimljivih delova, čak i anegdota koje će matematičari razumeti. Mislim da vredi pogledati.
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 14:10 - pre 161 meseci
@ 3maj

Dobro si se setio. Ipak rekao bih da se meni taj film uopste nije svideo i da nema puno veze s matematikom koliko se secam

@ Sini

Kako ocenjujes film 21? Nisam ga gledao. Skinuo bih danas da ga odgledam, ako je dobar?
 
Odgovor na temu

edisnp

Član broj: 269233
Poruke: 478
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 14:35 - pre 161 meseci
Sto se tice saha to je bio covek po imenu Sekta taj koji je otkrio sah
حياتي هو العلم بلدي (الرياضيات)
 
Odgovor na temu

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.static.sbb.rs.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 15:07 - pre 161 meseci
@petarm:
Za film 'Dokaz', da nema preterane veze sa matematikom. Znam da Gvinet u jednom delu filma spominje valjda najveći pronađen prost broj ili tako nešto. Davno sam gledao, ali mislim da se (što se matematike tiče) radi valjda o dokazu obrazca za traženje prostih brojeva. Tako nešto. Ima par dobrih provala na račun matematike, i zato mi se svideo - a Hopkinsa obožavam u (skoro) svim njegovim filmovima.

Film '21' je ekstra. Tu se bave verovatnoćom, i kao vrhunac objašnjavaju onu zagonetku na TV kvizu, ako imaš 3 vrata, iza jednih je nagrada. Igrač bira prva vrata, a voditelj otvara jadna od druga dvoja iza kojih nije nagrada i nudi igraču mogućnost da ostane pri svom izboru ili da promeni. :)
Znam da je bazirano na istinitoj priči, jer sam daaavno čitao intervju u nekom časopisu sa nekim od tih studenata koji su učestvovali u 'akciji'. Naravno, očekuj puno Holivudskog 'cheeza', ali mislim da vredi utrošenog vremena. Dobra je gluma, i dobra je ženska u filmu ako ništa drugo :P
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 15:58 - pre 161 meseci
Citat:
3MAJ86: @petarm:
Za film 'Dokaz', da nema preterane veze sa matematikom. Znam da Gvinet u jednom delu filma spominje valjda najveći pronađen prost broj ili tako nešto. Davno sam gledao, ali mislim da se (što se matematike tiče) radi valjda o dokazu obrazca za traženje prostih brojeva. Tako nešto. Ima par dobrih provala na račun matematike, i zato mi se svideo - a Hopkinsa obožavam u (skoro) svim njegovim filmovima.



Nema bas puno smisla pricati o najvecem prostom broju. Jos je Euklid dosao do teoreme da postoji beskonacno mnogo prostih brojeva.

TEOREMA

Postoji beskonacno mnogo prostih brojeva.

DOKAZ

pp da tvrdjenje nije istinito, tj. da postoji konacno mnogo prostih brojeva , a da su ostali prirodni brojevi slozeni. Onda bi i broj

bio slozen. Ali onda on mora biti deljiv nekim od prostih brojeva sto je nemoguce jer pri deljenji sa ma kojim prostim brojem daje ostatak , pa je broj prost!
Q.E.D.

Hopkins je kralj! Slazem se!
Citat:
3MAJ86

Film '21' je ekstra. Tu se bave verovatnoćom, i kao vrhunac objašnjavaju onu zagonetku na TV kvizu, ako imaš 3 vrata, iza jednih je nagrada. Igrač bira prva vrata, a voditelj otvara jadna od druga dvoja iza kojih nije nagrada i nudi igraču mogućnost da ostane pri svom izboru ili da promeni.
Znam da je bazirano na istinitoj priči, jer sam daaavno čitao intervju u nekom časopisu sa nekim od tih studenata koji su učestvovali u 'akciji'. Naravno, očekuj puno Holivudskog 'cheeza', ali mislim da vredi utrošenog vremena. Dobra je gluma, i dobra je ženska u filmu ako ništa drugo :P


Pogledacu
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
62.101.141.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 17:26 - pre 161 meseci
@petarm

Pogledaj obavezno, meni je dobar film. Slažem se sa svim što je 3MAJ86 napisao. Najjače od svega je da se sve to stvarno desilo. Imaš i opise kako se broje karte u blackjack-u pa ako ti se da analiziraj.

Film "Dokaz" mi se takođe bio svidio ako se dobro sjećam, kao i svi filmovi koje sam gledao sa A. Hopkinsom. Davno sam ga gledao.

Skinuo sam i

Film
Code:
Breaking The code

Ova pozorišna drama Hugha Whitemorea iz 1986. deset je godina kasnije pretvorena u TV film 
s Derekom Jacobijem u glavnoj ulozi. Riječ je o biografskoj drami o životu matematičara Alana 
Turinga, tvorca savremenog računarstva i jednog od važnijih ljudi koji su odgovorni za 
dešifriranje Enigme.


ali ne mogu nigdje da nađem prevod.

[Ovu poruku je menjao Sini82 dana 10.01.2011. u 19:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 17:33 - pre 161 meseci
Eh bre petarm, ne čitaš me.

Znam i ja taj dokaz, uči se na prvoj godini iz algebre :). Rekao sam najveći pronađeni prost broj.

Ali opet, nemoj me držati za reč, nisam siguran da je baš to rekla, već nešto tog tipa.
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 17:39 - pre 161 meseci
Citat:
edisnp:
Sto se tice saha to je bio covek po imenu Sekta taj koji je otkrio sah

Ne, zvao se Sissa ibn Dahir.

@petarm:

http://primes.utm.edu/largest.html#biggest
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
62.101.141.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 17:47 - pre 161 meseci
Citat:
Odin D.:

Pitam ja, jos uvijek se suzdrzavajuci od neke nagle reakcije: -"Pa jesi li ti uopste imao matematiku u osnovnoj ili srednjoj skoli!?"
Kaze on mrtav-ladan: -"Pa jesam, ali nisam se ja nesto narocito bavio tom prakticnom matematikom. Ja sam vise bio teorijski matematicar."


Haha, dobar je! Teorijski matematičar, teško vama obojici dok on spremi ispit.
 
Odgovor na temu

Janinka
student

Član broj: 220517
Poruke: 76
77.28.143.*



+1 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 18:27 - pre 161 meseci
Odavno sam ga gledala, ali mi se dopao film "Stand and deliver", u kojem glevne uloge tumace Edward James Olmos, Lou Diamond Phillips i Andy Garcia.
Edward James Olmos je profesor matematike u srednjoj skoli u LA, a predaje problematicnim djacima koji dolaze iz siromasnih porodica. On uvidja njihov potencijal i sprema ih za maturski ispit iz Calculus-a, i to tokom letnjeg raspusta...
Djaci su svi polozili ispit i optuzili su ih za varanje, pa su ga ponovo prepolagali i opet polozili.
Film je snimljen po istinitoj prici, a profesor koji je inspirisao film je umro ove godine.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 19:42 - pre 161 meseci
Bravo Janinka. Edward James Olmos mi je poznat iz Battle Star Galactike. Skinucu ovo i 21 veceras :)
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 21:25 - pre 161 meseci
Dva čoveka su se vozila balonom. Iznenada su se obreli u gustoj magli iz koje su izašli tek posle nekoliko sati. Nisu mogli da ustanove gde su odlutali i pošto su na zemlji videli čoveka, rešiše da spuste balon do iznad tla i da pitaju.

„Izvinite, možete li nam reći gde se nalazimo?” - upita prvi čovek u balonu.

Čovek na zemlji zastade nekoliko sekundi, pa reče: „U balonu.”, zatim se okrenu i nastavi put.

Drugi čovek u balonu reče: „Ovaj mora da je matematičar.”
Prvi ga upita: „Kako znaš?”
Drugi mu odgovori: „Po tri stvari. Prvo, razmislio je pre nego što je odgovorio. Drugo, to što nam je rekao je savršeno tačno. Treće, to što nam je rekao je savršeno beskorisno.”
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 21:53 - pre 161 meseci
E pa hajde ako ćemo sa vicevima, evo i ovaj: (zapravo pitalica više)


- Zašto je niz plavuša konvergentan?
























Zato što je monoton i ograničen. :)
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 22:03 - pre 161 meseci
@ 3maj

Nisam pazljivo procitao.

@ Bojan

Hvala na linku!
 
Odgovor na temu

majkoz
Student

Član broj: 272379
Poruke: 10
*.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 22:33 - pre 161 meseci
E da ima jos jedan dobar film! Zove se Pi!
Nezavisna produkcija!
http://www.youtube.com/watch?v=oQ1sZSCz47w
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
62.101.141.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 22:44 - pre 161 meseci
@Janinka

Svaka čast. Stavio sam da se skida.



@majkoz

Već ga je petarm naveo (film "Pi").
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima10.01.2011. u 22:54 - pre 161 meseci
Dodao bih na spisak filmova La habitación de Fermat (španski film, ne previše poznat ali simpatičan) i The Oxford Murders.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
62.101.141.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima11.01.2011. u 10:23 - pre 161 meseci
Odlično! Uspio sam naći oba filma i prevode! Stavljam da se skida.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
62.101.141.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima12.01.2011. u 21:25 - pre 161 meseci
Dobra su oba filma. Sviđa mi se u "La habitación de Fermat" što je ostala jedna enigma čije rješenje nije obrazloženo. Ima i dobar fazon u "The Oxford Murders" kada su poznata tri simbola a traži se četvrti (ne mislim na krug, riba, trougao, 10 već onaj drugi tzv. "idiotski niz"), zanimljivo je rješenje i uopšte sva ta priča.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mediaworksit.net.



+33 Profil

icon Re: Rekli su o matematici i o matematičarima13.01.2011. u 14:36 - pre 161 meseci
Film "Stand and deliver" nisam odgledao do kraja. Ali dosao sam do momenta kada bih zeleo da vam pokazem kako u filmu Edward James Olmos resava parcijalnu integraciju



Hajde da probamo drugi primer



Ocito se prva kolona diferencira, a druga integrali! Pogledajte slike!


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Rekli su o matematici i o matematičarima
(TOP topic, by Bojan Basic)
Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 55283 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.