Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3904219 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

japanskaprepelica

Član broj: 311812
Poruke: 230
*.dynamic.sbb.rs.



+201 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.01.2014. u 15:23 - pre 125 meseci
Sta pricas laki? Znas li ti koliko je Srba dobilo drzavljanstvo a da nije znalo ni srpski :D Sto se tice bas madjarske krvi mislim da je tu tretman jos ostriji. Meni je to i logicno. Ajde ovi Srbi sto tuc muc, ali eto uce i trude se. A ti Madjar a ne znas madjarski.. sramota.

Koliko znam takve najvise vracaju a i treba. i lepo ga ucis da laze i vara c c c
 
Odgovor na temu

Laki024

Član broj: 161293
Poruke: 585
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+64 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.01.2014. u 16:08 - pre 125 meseci
naravno bez znanja jezika nece pustiti, ali postoji velika verovatnoca da ako se ide porodicno, moze 90% razgovora da prebaci na majku, a da tih 10% odradi ona, pa se ipak lakse moze provuci, a moze i majka malo da urgenise ako negde zaskripi jer tamo je zajedno predavaju, moze da kaze da hoce da se odsele u madjarsku, a ako nema cela porodica kako ce da ostavi tu "decu" itd itd, znaci opet u praksi lakse izvodljivo nego da joj ni mama ne zna madjarski ovo sam hteo da kazem i da ohrabrim clana da se upusti, jer startna pozicija mu je ipak bolja.


Sto se tice ostalih kriterijuma i poostravanja, to nije ni cudno a pokusacu konkretno da objasnim o cemu se zapravo radi, postoje svugde nepisana pravila ( koja ne mogu da budu na papiru zbog EU zakona o diskriminaciji ali su u praksi takvi. )


Za sve koje ne mogu da shvate nije tesko da zamislimo vreme nasih roditelja, kada je bila obrnuta situacija. Kada je u Srbiji ( Jugoslaviji ), bio barem 3x bolji standard nego u Madjarskoj, moj otac je pricao da kada je isao, da kada si se pojavio iz Jugoslavije, a ako nisi ni rekao svako se cudio kojiko para se troski po restoranima, za vikend njihova plata mislili su da si bogat XD

Sada je obrnuta situacija nazalost, dok je madjarska blagim koracima isla napred od 1989, tako je Srbija krupnim koracima isla ka nazad, a ti koraci su se narocito obrzali poslednjih godina, tako da nista ne vodi ka dobrom.

Ali ovo svakako nije tema, samo sam naveo primer, da zamislimo obrnutu situaciju da je ostalo to vreme, da je Srbija sada u EU, da ima bolji standard, a da Madjarska nije u EU, a da je Srbija odlucila da da drzavljanstvo svima koji imaju pretke koji su rodjeni u Juznoj Madjarskoj pre 1918 godine.

I Srbiji bi pre svega bio cilj da daje drzavljanstvo npr Marku Petrovicu, zato sto ima Srpsko ime i prezime, ima Srpke korene i zna Srpski , a ne Meszaros Lajos-u, jer verovatno nije Srbin iako su mu precu rodjeni u Juznoj Madjarskoj, osim ako ne zna Srpski na tom nivou da se ne primeti da nije Srbin, ili zna veoma dobro cak i Srpski sleng.

E sada kada bi Meszaros Lajos, Szabo Csaba i slicni poceli da uzimaju Srpska drzavljanstva kako bi stigli do EU pasosa, naravno da bi se pobunio Srpski narod i smatrao da to nije u redu, i da je ok, neka dobiju i oni Srpski pasos, ali da ne bude kada dodju u Srbiju pricaju Engleski a u ruci imaju Srpski pasos, a kada ih radnik na benzinskoj pumpi pita nesto na srpskom, oni ni ne razumeju, ili ako i razumeju ne znaju da odgovore na Srpskom jeziku.

E sada ovo prethodno ako bi se predavalo za Srpski pasos, kao Petar Knezevic biste u startu imali vise sanse i verovatno Vas ne bi zvali na provere jezika, nego kao Szamo Csaba, jer bi odmah po imenu i prezimenu pretpostavili da niste Srbin.

Znaci Madjarskoj kao i skoro svakoj drzavi je u interesu da gradjanima koji su Madjarskog porekla, tj imaju madjarske korene, ili makar razgovetno govore madjarski daju drzavljanstvo a ne svakome, samo ovo naravno ne pise na papiru jer bi bila diskriminacija.

Ko ovo moze da shvati shvatice, zasto konktrola jezika, zasto se sve teze i teze prolazi itd, a ko ovo ne moze da shvati drugacije i konkretnije ne mogu objasniti.
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.01.2014. u 18:07 - pre 125 meseci
I OPET pricas na pamet. Svi na Kosovu imaju srpske pasose, a u konzulatima na zapadu se govori uglavnom albanski a ne srpski http://dijaspora.wordpress.com...mbasada-republike-srbije-bern/
 
Odgovor na temu

Laki024

Član broj: 161293
Poruke: 585
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+64 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.01.2014. u 19:08 - pre 125 meseci
poredis babe i zabe.

Kosovo je nesto nedefinisano, drzava u drzavi sto u konkretno madjarskoj nema. Ne kazem da nema slicnih slucajeva katalonija itd, ali pre svega je o madjarskoj rec.
 
Odgovor na temu

electricity001

Član broj: 318876
Poruke: 60



+47 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.01.2014. u 20:14 - pre 125 meseci
pa cekajte, ako je zvanicni stav republike Srbije da je Kosovo njen sastavni deo, onda konzul Srbije u Bernu mora da izda pasose svim ovim licima svidjalo se to njemu licno ili ne :)
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.01.2014. u 20:30 - pre 125 meseci
Ja ne kazem da ne treba da izda vec odgovaram Lakiju koji sugerise da bi nasi konzuli zavlacili Madjare da je obrnuta situacija. A Albance sa Kosova da hoce mogli bi da zavlace koliko zele, prvo moze da im da informacije samo na srpskom pa snadji se, onda moze da im trazi da dostavi dokumenta iz Srbije npr. da se odjavio sa tamosnje adrese, ili da je izvadio potvrdu o privremenom radu u inostranstvu, a gde on moze da se odjavi ako od 1999. ne radi srpski MUP. I na kraju moze da mu kaze, ah pa vi ste sa Kosova, vama mora pasos da izda koordinaciona uprava (to su oni pasosi sto nigde ne vaze). Ali nista od toga ne rade, pa samim tim ako to ne rade Albancima sa Kosova ideja da bi to radili Madjarima je lupetanje.
 
Odgovor na temu

Laki024

Član broj: 161293
Poruke: 585
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+64 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.01.2014. u 22:12 - pre 125 meseci
Opet poredis babe i zabe

Ta lica sa "nama cudnim" imenima i prezimenima vec imaju srpsko drzavljanstvo koje su stekli rodjenjem na teritoriji Republike Srbije ( po ustavu je kosovo sastavni deo Srbije :) kao sto je neko rekao ).

Mozda moze to da uradi, ali ne moze jer sva ta lica su uglavnom emigrilara jos pre 20 godina kao i mnogi nasi sto rade preko i imaju uredne adrese boravisne radne dozvole, a posto su i dalje drzavljani Srbije konzulat mora da im izda pasose na osnovu drzavljanstva.

Ja pricam o zahtevu za dobijanje drzavljanstva, a ne zahtevu za pasos za onog ko vec ima drzavljanstvo.

[Ovu poruku je menjao Laki024 dana 22.01.2014. u 23:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Paladium2

Član broj: 316358
Poruke: 200
*.teol.net.



+198 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.01.2014. u 07:58 - pre 125 meseci
Ljudi ima li kakvih zakletvi ovih dana, ima li kakvih provjera? Evo meni prodje (jos malo) 3 mjeseca od predaje, nije me niko uznemiravao tel pozivom, bar ne jos ...
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.01.2014. u 12:31 - pre 125 meseci
Verovatno ces jos toliko cekati,jer zakletve u Segedinu se cekaju minimun 6 meseci,tako je meni sluzbenica rekla kad sam predavala, pa me savetovala da ne stavljam Segedin da nebi bilo tolikog cekanja,sam slucaj kao slucaj ti je mozda vec obradjen jer je rekla da je dovoljno 3 ili 4 meseca da Budimpesta obradi slucaj,a narod ceka dugo samo zbog zakletvi.
 
Odgovor na temu

Paladium2

Član broj: 316358
Poruke: 200
*.teol.net.



+198 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.01.2014. u 16:41 - pre 125 meseci
Citat:
dejanab92:
Verovatno ces jos toliko cekati,jer zakletve u Segedinu se cekaju minimun 6 meseci,tako je meni sluzbenica rekla kad sam predavala, pa me savetovala da ne stavljam Segedin da nebi bilo tolikog cekanja,sam slucaj kao slucaj ti je mozda vec obradjen jer je rekla da je dovoljno 3 ili 4 meseca da Budimpesta obradi slucaj,a narod ceka dugo samo zbog zakletvi.

Dejana kad god bude, samo da bude pozitivno, sad samo mozemo cekati...
 
Odgovor na temu

electricity001

Član broj: 318876
Poruke: 60



+47 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.01.2014. u 11:55 - pre 125 meseci
Ima li neko pouzdane info kakva je situacija sa Australijom sa madjarskim pasosem? Forumasica Ana je pitala za Kanadu pa je objasnjeno da je to samo VWP i da mora da se izadje iz Kanade i da se u ambasadi u Becu ili gde vec trazi boravisna viza. Interesuje me da li je sa Australijom ista situacija ili malo drugacija. Hvala
 
Odgovor na temu

Dooku

Član broj: 107421
Poruke: 80



+70 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.01.2014. u 13:27 - pre 125 meseci
ovo je tekst zakletve koji sam imao pre cele priče:
„Én, ...................... esküszöm, hogy Magyarországot hazámnak tekintem. A Magyar Köztársaságnak hű állampolgára leszek, Alkotmányát és törvényeit tiszteletben tartom és megtartom. Hazámat erőmhöz mérten megvédem, képességeimnek megfelelően szolgálom. Isten engem úgy segéljen.

Tekst koji je bio na mojoj zakletvi je bio malo drugačiji, ima u atačmentu

napustio forume
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.01.2014. u 13:54 - pre 125 meseci
Pa da drzava je promenila ime usvajanjem novog ustava, nije visa Republika Madjarska vec samo Madjarska. Ustav se isto vise ne zove Alkotmány (stari izraz, bukvalni prevod na madjarski reci "constitution" ne znam kako bismo preveli na srpski, stvaranje ili tako nekako) nego Alaptörvény (osnovni zakon). Ali ne znam odakle si to iskopao posto je to menjano jos pre 2 godine :)
 
Odgovor na temu

Dooku

Član broj: 107421
Poruke: 80



+70 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.01.2014. u 14:11 - pre 125 meseci
Ovo je sken papira koji sam sačuvao sa zakletve od septembra meseca, nisam prepisivao, to je baš tako. Verovatno je stari tekst u cirkulaciji medju ljudima ovde poprilično, ja sam se sa novim susreo tek na samoj zakletvi.

[Ovu poruku je menjao Dooku dana 24.01.2014. u 15:31 GMT+1]
napustio forume
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.01.2014. u 14:40 - pre 125 meseci
Pa to je vrlo neobicno jer se tekst zakletve nalazi u zakonu o drzavljanstvu i od 1.1.2012. vazi novi cl.7 st.4 Dakle od 1. januara 2012. ne bi smeli da koriste stari tekst zakletve.
 
Odgovor na temu

Dooku

Član broj: 107421
Poruke: 80



+70 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.01.2014. u 15:08 - pre 125 meseci
Nije toliko neobično, jer ljudi razmenjuju te fajlove i papire medju sobom, malo kome pada na pamet da se tekst mozda promenio. Ja sam recimo sve potrebno dobio od rodjake koja je završila pre mene, nisam trazio posebno izmene zakona, a verujem ni mnogi drugi.
napustio forume
 
Odgovor na temu

joksla

Član broj: 292913
Poruke: 194
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+249 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.01.2014. u 15:21 - pre 125 meseci
Kad bas pricate o zakletvi,mogao bi neko i meni da odgovori na pitanje :)
 
Odgovor na temu

Dooku

Član broj: 107421
Poruke: 80



+70 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.01.2014. u 16:10 - pre 125 meseci
Citat:
joksla:
Kad bas pricate o zakletvi,mogao bi neko i meni da odgovori na pitanje :)


Rado bih ti odgovorio, ali sad sam tek počeo da obnavljanjam mađarski jer sam ga zapostavio mesecima.
Čitam baš udžbenik na srpskom koji je neko ostavio nedavno na forumu, hvala mu.

napustio forume
 
Odgovor na temu

joksla

Član broj: 292913
Poruke: 194
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+249 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.01.2014. u 20:12 - pre 125 meseci
Dooku
Hvala u svakom slucaju!Valjda ce se neko vec javiti,ja bas opasno strebam jezik u zadnjih mesec dana,gledam madjarske kanale minimum po dva sata dnevno,ali ti sufiksi me ubijaju,ima ih stvarno puno i koji kad staviti, to mi je jos uvek dilema.Polako mi jezik dobija formu i shvatam nacin na koji funkcionise,sto me iskreno bas raduje!
Zahvaljujem svim ljudima koji su ostavljali linkove i materijal za ucenje,jer je mnogima od nas to bio jedini nacin da naucimo jezik!
 
Odgovor na temu

Musahaladin

Član broj: 320736
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.



+20 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.01.2014. u 04:42 - pre 125 meseci
Juce predao papirologiju u Subotici, pa reko da kazem iskustva.

Brat od tetke iz SU nam zakazao termin zajedno (meni i mami koja perfektno govori) i zajedno smo sedeli, sto je dobro jer bez nje ne bih prosao. Isao sam na ubrzani kurs od septembra i zavrsio A1, ali to izgleda nije bas dovoljno. Cim sam seo i sluzbenica videla da madjarski nije perfektan, odmah je pozvala konzula da utvrdi znanje. Ja i keva se presekli misleci da sam ga ugasio. Medjutim, tek posle mi rekose rodjaci da ako postoji dilema oko jezika, odmah zovu konzula kao standardnu proceduru i odlucujucu rec ima konzul, ne sluzbenik. Dosla devojka koja je zamenik konzula (ima ih vise) i kaze reci mi nesto o sebi. Ja ispricao manje vise glavno iz biografije, ona pitala jos neke stvari (hobiji, poznati Madjari, dali poznajem madjarsku kulturu) i par stvari koje nisam razumeo, pa je keva malo pomogla. Malo se neckala, ali mi je na kraju napisala na zahtevu da znam osnovni madjarski, da treba jos da ucim, ali u fazonu prolazna ocena (mada to tad nisam znao). Ode zamenik konzula i ostali mi sa sluzbenicom koja je jos malo nesto pitala, keva pokusala da me izvadi kad nisam znao kao da imam tremu, a sluzbenica kaze kako sad vise nema potrebe za tremom kad sam prosao. Koliko je to "svrsen cin" ako je sluzbenica govorila kao da vise dileme nema?

E sad ide deo koji je malo problematican - ja sam namerno napisao fiksni telefon ali su oni trazili mobilni pa sam morao da dam, i rece ona zvace te na zakletvu, ali ako pri razgovoru vide da ne razumes madjarski, da ce mi to praviti problem na zakletvi. Cela familija me ubedjuje da je to samo bauk kako se ne bih opustio i nastavio sa madjarskim (mada svakako planiram da nastavim da vezbam sa kevom). Ima li neko iskustva oko potencijalnih dodatnih provera jezika telefonom ili pre zakletve a da su predali u SU? Ili generalno, ako nema veze gde je predat zahtev. Jel uopste ima razlike u tretiranju zahteva na osnovu mesta predaje? Jer smo mi isli na to da ako prodjem u SU, gde je navodno najstrozije, onda ne bi trebalo da me cimaju na dodatne provere.

Pozz

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3904219 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.