Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3901022 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Beatrix80

Član broj: 318331
Poruke: 5



+25 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.10.2013. u 20:09 - pre 128 meseci
Pratim ovaj forum već neko vreme, i pošto sam na njemu dobila dosta korisnih informacija odužiću se tako što ću izložiti svoje iskustvo sa današnjeg konzularnog dana u Novom Sadu.
Predavala sam papire zajedno sa roditeljima, i oni su i pre današnjeg dana išli u CMH kancelariju da se proveri da li je sve u redu sa papirima. Inače sam mađarica, ali sa prilično "zakržljalim" mađarskim koji još od detinjstva ne koristim aktivno, pa sam zbog toga imala frku, a iskreno i sramota me je zbog toga. Imam dobar izgovor, dobro čitam i pišem, ali dosta grešim u gramatici. Jezik sam ozbiljno obnavljala i dopunjavala više meseci unazad, što preko interneta, što uz pomoć roditelja, sa posebnim naglaskom na stavke iz dokumenata i biografije. Roditelji, inače, govore perfektno. Njih su pozvali da uđu prvi, a mene posle nekih 10-tak minuta (oni su još uvek sedeli kod jedne žene, a ja sam sela solo kod druge, za susedni sto). Zamolila me je da joj dam pasoš na uvid, a onda me je pitala imam li mađarsku ličnu kartu (nekako imam utisak da je to bilo "filter" pitanje jer je iz dokumenata jasno da je nemam), odgovorila sam da nemam, da imam srpsku i pitala je da li treba i nju da dam na uvid, na šta je odgovorila da ne treba. Onda je tražila da na poleđini fotografije napišem ime i datum rođenja, što i učinih. Dalje je samo prokomentarisala kako u izvodu iz MKR nemam akcente na slovima, na šta sam ja rekla da zato i tražim izmenu, da u mađ. dokumentima bude pravilno napisano, sa akcentima. Pogledala je biografiju i prokomentarisala da imam lep rukopis i neku stavku koja joj je bila zanimljiva, ali ne u formi pitanja. Dalje je bilo samo "potpišite ovde, pa opet ovde", kratko i zbrzano objašnjenje kad da očekujem poziv i da papir koji mi daje treba da ponesem na zakletvu. Deo tog objašnjenja je tako brzo izgovorila da nisam ni razumela. Sve u svemu, ja sam u čitavom procesu izgovorila možda 3 proste rečenice, a službenica je bila prijatna. Posle svega, imam utisak da zbog mog imena nije mnogo ni sumnjala u moje znanje jezika, i, pošto sam razumela sve što mi je rekla i odgovorila na tih par pitanja, da zbog toga nije ni bilo ozbiljnijeg propitivanja. Očekivala sam kritike na račun toga što sam mađarica a ne govorim perfektno, ali, eto, dobro je prošlo.
 
Odgovor na temu

Iggi 13
Novi Sad
Market

Član broj: 318322
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.10.2013. u 20:20 - pre 128 meseci
Citat:
zikkk:
@ Iggi 13

Gde si predao u Segedinu ili Kisteleku i kada?

Predao sam u Szegedinu a trazio sam da polazem zakletvu u Kisteleku. Kada sam predao dokumenta, nisam imao puno problema i pitanja, jer mislim da je jako bitno da imate odlicno popunjenje formulare. Ako je vama lakse radi vase sigurnosti kada pricate na madjarskom, mozete npr. zaboraviti pasos da im stavite pa ce vas odmah to pitati, pa im dajte i izvinite se...Predao sam 27. maja i danas sam dobio odgovor da polazem 7 novermbra. Ucio sam 1 godinu i po dana jezik u NSpro skola jezika u Novom Sad, mada kako znam da do kraja godine ce moci da se predaju zahtevi, imaju i ubrzan kurs. Opet pitam, ako neko ima iskustva sa polaganjem zakletve u kisteleku, znacilo bi mi.
 
Odgovor na temu

Iggi 13
Novi Sad
Market

Član broj: 318322
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.10.2013. u 20:21 - pre 128 meseci
Citat:
LxAxKxI:
Pozdrav iggi,
mene zanima procedura i gde kako si ucio jezik, moye i na pp.

Hvala


Predao sam u Szegedinu a trazio sam da polazem zakletvu u Kisteleku. Mislim da se procedura vec pominje u ranijem delu foruma. Kada sam predao dokumenta, nisam imao puno problema i pitanja, jer mislim da je jako bitno da imate odlicno popunjenje formulare. Ako je vama lakse radi vase sigurnosti kada pricate na madjarskom, mozete npr. zaboraviti pasos da im stavite pa ce vas odmah to pitati, pa im dajte i izvinite se...Predao sam 27. maja i danas sam dobio odgovor da polazem 7 novermbra. Ucio sam 1 godinu i po dana jezik u NSpro skola jezika u Novom Sad, mada kako znam da do kraja godine ce moci da se predaju zahtevi, imaju i ubrzan kurs. Opet pitam, ako neko ima iskustva sa polaganjem zakletve u kisteleku, znacilo bi mi.
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.10.2013. u 20:25 - pre 128 meseci
Citat:
Iggi 13:
Predao sam 27. maja i danas sam dobio odgovor da polazem 7 novermbra...


Organizacija u Budimpešti obećavajuća... U nekim mestima ni mart još nije rešen...
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

83sjm
trgovac
privatna firma

Član broj: 313036
Poruke: 94
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.10.2013. u 21:19 - pre 128 meseci
Citat:
Beatrix80:
Pratim ovaj forum već neko vreme, i pošto sam na njemu dobila dosta korisnih informacija odužiću se tako što ću izložiti svoje iskustvo sa današnjeg konzularnog dana u Novom Sadu.
Predavala sam papire zajedno sa roditeljima, i oni su i pre današnjeg dana išli u CMH kancelariju da se proveri da li je sve u redu sa papirima. Inače sam mađarica, ali sa prilično "zakržljalim" mađarskim koji još od detinjstva ne koristim aktivno, pa sam zbog toga imala frku, a iskreno i sramota me je zbog toga. Imam dobar izgovor, dobro čitam i pišem, ali dosta grešim u gramatici. Jezik sam ozbiljno obnavljala i dopunjavala više meseci unazad, što preko interneta, što uz pomoć roditelja, sa posebnim naglaskom na stavke iz dokumenata i biografije. Roditelji, inače, govore perfektno. Njih su pozvali da uđu prvi, a mene posle nekih 10-tak minuta (oni su još uvek sedeli kod jedne žene, a ja sam sela solo kod druge, za susedni sto). Zamolila me je da joj dam pasoš na uvid, a onda me je pitala imam li mađarsku ličnu kartu (nekako imam utisak da je to bilo "filter" pitanje jer je iz dokumenata jasno da je nemam), odgovorila sam da nemam, da imam srpsku i pitala je da li treba i nju da dam na uvid, na šta je odgovorila da ne treba. Onda je tražila da na poleđini fotografije napišem ime i datum rođenja, što i učinih. Dalje je samo prokomentarisala kako u izvodu iz MKR nemam akcente na slovima, na šta sam ja rekla da zato i tražim izmenu, da u mađ. dokumentima bude pravilno napisano, sa akcentima. Pogledala je biografiju i prokomentarisala da imam lep rukopis i neku stavku koja joj je bila zanimljiva, ali ne u formi pitanja. Dalje je bilo samo "potpišite ovde, pa opet ovde", kratko i zbrzano objašnjenje kad da očekujem poziv i da papir koji mi daje treba da ponesem na zakletvu. Deo tog objašnjenja je tako brzo izgovorila da nisam ni razumela. Sve u svemu, ja sam u čitavom procesu izgovorila možda 3 proste rečenice, a službenica je bila prijatna. Posle svega, imam utisak da zbog mog imena nije mnogo ni sumnjala u moje znanje jezika, i, pošto sam razumela sve što mi je rekla i odgovorila na tih par pitanja, da zbog toga nije ni bilo ozbiljnijeg propitivanja. Očekivala sam kritike na račun toga što sam mađarica a ne govorim perfektno, ali, eto, dobro je prošlo.

Pozdrav Beatrix80
da li je predaja zahteva bila u Mileticevoj u CHM i gde ce biti zakletva?jel bilo nekih losih situacija sto se tice jezika...
trebalo bi opet da bude u decembru konzularni dan u NS ali nisu jos obavesteni za datum u CHM
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.10.2013. u 22:51 - pre 128 meseci
sa Saturna se vidi da favorizuju etnicke Madjare.
 
Odgovor na temu

Beatrix80

Član broj: 318331
Poruke: 5



+25 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.10.2013. u 08:48 - pre 128 meseci
Citat:
83sjm:

Pozdrav Beatrix80
da li je predaja zahteva bila u Mileticevoj u CHM i gde ce biti zakletva?jel bilo nekih losih situacija sto se tice jezika...
trebalo bi opet da bude u decembru konzularni dan u NS ali nisu jos obavesteni za datum u CHM



Da, tamo je bila predaja. Ja sam za zakletvu izabrala Suboticu i tako i napisala u dokumentima. Za situacije sa jezikom ne znam, u dvorištu u kom smo čekali da nas prozovu su svi pričali mađarski, pa i ja sa svojima, a posle se nisam zadržavala mnogo da bih čula od ostalih koji su izašli kako je njima bilo. Ja sam, ono malo što sam pričala, odgovorila tačno i sa dobrim izgovorom (jer sam jezik govorila u detinjstvu i izgovor mi je ostao pravilan) pa mislim da me zato i nisu dalje cimali. Da sam negde omašila gramatiku, možda bi bilo drugačije.
Datum za decembar verovatno neće znati do kraja novembra, jer je i ovaj za oktobar bio objavljen tek krajem septembra, ako se dobro sećam. Moje roditelje su tek u prošli četvrtak obavestili da je u utorak predaja, znači manje od nedelju dana unapred.
 
Odgovor na temu

Beatrix80

Član broj: 318331
Poruke: 5



+25 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.10.2013. u 08:57 - pre 128 meseci
Citat:
Braksi:
sa Saturna se vidi da favorizuju etnicke Madjare.


Ubeđena sam da bi, kad bi situacija bila obrnuta, i Srbi favorizovali etničke Srbe, zar ne?
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.10.2013. u 09:30 - pre 128 meseci
Ovde se ne radi o favorizaciji "etničkih" Mađara, bar ne u slučaju Beatrix80 na koji je Braksi reagovao. Devojka/žena je maternji govornik. Bez obzira što je jezik u međuvremenu bio zapostavljen, veoma dobro se oseti da li ga zna "prirodno", od ranije.

Kao kad za volan neko sedne prvi put u životu, a neko drugi sedne posle deset godina nevoženja... nije baš sasvim isto.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.10.2013. u 09:53 - pre 128 meseci
Nije problem da Budimpesta da svoj pasos kome hoce. Teoretski mogla je reci dacemo Srbima iz Timoka, ali ne i Madjarima iz Ade.

Emile, slazem se sa tobom. Ja sam kao klinac od malih nogu slusao madjarski i imam odlican izgovor jedino sto sam zardjao sa gramatikom i naravno da se moze prepoznati ko ga je zardjao a ko ga je naucio za mesec dana.

Hteo sam samo da kazem da su puno popustljiviji prema etnickim Madjarima, ne moraju to da kazu i hvala im uostalom sto su i ostalima dali tu mogucnost. Jedino ne volim da verujem da nije tako, a nek pricaju sta hoce...

Po meni, najpostenije bi bilo da su uveli certifikovano znaje i trazili neki nivo makar on bio i B2. A mozda tje i to da bidne.

(ovo je medju nama forumasima)
 
Odgovor na temu

gagigmaz
gagigmaz
vojvodina

Član broj: 19200
Poruke: 51
*.nsoffice.eunet.rs.



+68 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.10.2013. u 10:03 - pre 128 meseci
Emil je odlicno opisao situaciju,
isto tako ako vam madjarski nije maternji a ucili ste npr. godinu dana ili vise, naucili da se sporazumevate,
ceni se ulozeni trud i rad,
ispitivace Vas ali cete i proci ispitivanje, nece vas odbiti sigurno, sem ako ne naletite na nekog ko je
bas 'zaguljen' a vecina sluzbenika je krajnje dobronamerna i ljubazna.
 
Odgovor na temu

Beatrix80

Član broj: 318331
Poruke: 5



+25 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.10.2013. u 10:06 - pre 128 meseci
Za standardizovani nivo znanja se potpuno slažem, to bi zaista bilo najpoštenije. Znam neke koji su državljanstvo dobili a ne znaju ni da beknu, i neke koje su iscimali a nivo im je bio mnogo viši. Da je pošteno, nije, ali ne odlučujemo mi.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.10.2013. u 10:12 - pre 128 meseci
da bilo bi posteno. Mnogi bi pali, ali bi ga sigurno naucili za 6 meseci godinu, dve sto i nije lose jer Srbi nece moci raditi po EU bar do 2027 (cak i ako udjemo 2020). I vise ih niko ne bi cimao...

E ali onda bi mnogi etnicki Madjari odustali jer bi im bilo ponizavajuce da ih testiraju jezik na maternji jezik, a da ne govorim o nasim starijim sugradjanima koji jedva i olovku da mogu da drze...

Zato je ostavljeno ovako, na procenu...
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.10.2013. u 10:13 - pre 128 meseci
Zasto se ovo zove POJEDNOSTAVLJENA naturalizacija? Zato sto u clanu zakona koji je predvidja, koji je unet 2010, se kaze da za one koji se prijavljuju za pojednostavljenu naturalizaciju ne vaze odredbe o 8 godina boravka u Madjarskoj kao ni neophodnost polaganja testova! Dakle jedan od glavnih momenata je to sto je polaganje testova jezika ukinuto, tako da je tesko zamisliti da ce to da vracaju. Osim sto ponistava celu ideju o pojednostavljenosti to i jako komplikuje i poskupljuje sve. Vreme obrade i sad debelo gazi rok od 3 meseca, zamislite tek sa tim, priblizilo bi se 12 meseci kako je bilo pre.
 
Odgovor na temu

Beatrix80

Član broj: 318331
Poruke: 5



+25 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.10.2013. u 10:26 - pre 128 meseci
Kao i uvek, administracija "pojede" logiku i zdrav razum.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.10.2013. u 11:10 - pre 128 meseci
agora,

glavna stvar kod pojednostavljene naturalizacije nije to sto je ukinuto polaganje jezika vec sto je ukinuta odredba od 8 godina boravka !

Znanje jezika pa i eventualni test je smesna stavka kad ne postoji zahtev od 8 godina za podnosenje zahteva. Pored toga, ajd da je to samo osam godina, onda bi recimo neko kupio salas za 5,000 evra prijavio rezidencu i cekao, ali je problem sto kod naturalizacije ti moras pokazati da imas redovne prihode za sebe ili porodicu i to zadnjih par godina, a onda se i ceka jos ohoho... Kod takvih imigranata znajne jezika se prakticno i podrazumeva...

Tako da ovo sa Madjarskom je cist zgoditak...
 
Odgovor na temu

japanskaprepelica

Član broj: 311812
Poruke: 230
*.dynamic.sbb.rs.



+201 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.10.2013. u 13:16 - pre 128 meseci
Ne znam da li da vodim cerku na zakletvu? Cujem da vole da dodju deca ali ne mogu jer mi klinka ide u skolu... ima 7 godina.

A i da se ne smaram da mi zena pravi ovlascenje za izvodjenje deteta iz drzave.

[Ovu poruku je menjao japanskaprepelica dana 16.10.2013. u 14:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sanja89
lekar
bolnica
sombor

Član broj: 315744
Poruke: 12



+3 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.10.2013. u 15:09 - pre 128 meseci
dali se samo na ovoj adresi u segedinu mogu predati papiri ilipostoji jos neka adresa gde se to moze uraditi szeged londoni krt. 15??
i dali je neko imao iskustva sa zakletvom u szegedinu? pozic
dsfsffdfs
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.10.2013. u 16:16 - pre 128 meseci
Mislim da se to pitanje postavlja na svakih par stranica, gde u Segedinu se moze predati. Da li je moguce da nisi ni prelistala temu? Dovoljno je da ukucas Segedin u polje za pretragu i saznas.
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.10.2013. u 16:23 - pre 128 meseci
Jel predavao neko dokumenta u Subotici kod konzulke Anike Tot i kako je prosao tj. kakva je ona prema ljudima koji predaju kod nje, jel puno zahtevna?

Pozz.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3901022 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.