Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

[es] :: Elektrotehnika :: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 230935 | Odgovora: 544 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

superpedja
Subotica

Član broj: 294047
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme13.12.2012. u 10:42 - pre 138 meseci
To vazi i u R.Srpskoj i u Srbiji? Posto sam to vidio samo u Srbiji da se radi tako, sve projekte u RS koje sam gledao bili su pod pravim uglom? Ne kazem da ne postoji, nego ja nisam vidio, je li to slucajnost ili ima i tu nesto?
Statistika je kao bikini: otkriva sve, a ne pokazuje nista.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
adsl-221-151.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme13.12.2012. u 12:01 - pre 138 meseci
Zakon je iz SFRJ sa blagim korekcijama 1995. Sad, ne mogu da se sjetim jel tad bila SCG ili SRJ ili ...
Elem, vrijedi. To se nasledjuje jos od 1966 a mislim i od 1948 godine.
Naravno da se u projektima crta pod 90 ali se izvodi kako se izvodi ( usteda materijala, cesto se postavi i buzir u plocu...).
 
Odgovor na temu

superpedja
Subotica

Član broj: 294047
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme13.12.2012. u 12:59 - pre 138 meseci
Samo da ne bude zabune :). Da li ja pravim gresku ako ne crtam pod pravim uglom instalacije osvetljenja na plafonu? Imam jedan primer koji nije pod pravim uglom? Instalacije u zidovima se izvode pod pravim uglom i crtaju se, zar ne?
Statistika je kao bikini: otkriva sve, a ne pokazuje nista.
 
Odgovor na temu

ndukan

Član broj: 310281
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme25.12.2012. u 10:00 - pre 138 meseci
Pozdrav svima i čestitke za temu !

Da li neko ima projekat jake struje po novim standardima 62305, 60364-4-41... Interesuju me proračuni i tekst.

superpedja: Kose putanje su dozvoljene izvodjačima po plafonima, a tehnički crtež je pregledniji bez kosih (tamo gde nije neophodno)... Na kraju ćeš morati sa ostalim inženjerima da napraviš sinhron plan...
 
Odgovor na temu

Katcha
elektroinzenjer

Član broj: 306603
Poruke: 4
*.teol.net.



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme25.12.2012. u 10:23 - pre 138 meseci
Da li neko ima neki projekat proizvodne hale sa šinskim razvodom ili nešto slično gdje je koristio šinski razvod, a da je raspoložen da podijeli projekat? Hitno mi je potrebno nešto slično, jer nisam se susretala sa projektovanjem šinskog razvoda, pa me interesuje kakav je princip.....
 
Odgovor na temu

zoomat
Zoran Matić
Projektant, vlasnik radnje
PLANEL
Smederevo

Član broj: 310640
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme06.01.2013. u 00:59 - pre 137 meseci
Pozdrav svim koleginicama i kolegama!

Poslednjih godila došlo je do niza izmena u aktuelnim standardima iz oblasti električnih instalacija u Srbiji.
Međutim Važeći tehnički propisi odnosno Pravilnici još uvek se pozivaju na povučene standarde.

Zanima me Vaše mišljenje na osnovu kojih dokumenata treba raditi?


Pre nekoliko dana naišao sam na problem ovakve prirode;

U toku izrade projekta koristio sam nove standarde za procenu rizika od atmosferskih pražnjenja SRPS EN 6...

Ali policija mi je stavila primedbu da proračun treba izvršiti prema aktuelnom Pravilniku koji se poziva na povučeni SRPS IEC 1024 1-1

Kako se razrešava ova situacija (Šta je starije novi standard ili važeći pravilnik)

Naravno da se nisam bunio već sam prepravio stvar kako su tražili ali zanima me tumačenje kolega sa foruma.

 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mediaworksit.net.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme07.01.2013. u 10:20 - pre 137 meseci
poz zoomat
Moje tumačenje je da ovi što donose propise nisu baš normalni ni stručni.
Ljudi su ukinuli stari zakon i doneli novi ali bez podzakonskih akata pa se sada nezna dali da se koriste novi ili stari propisi, pa se koriste i jedni i drugi.
Sve praktično zavisi lično od onoga inspektora koji radi na terenu ili predmetu.
Druže osuđen si da slušaš požarca koji ti pregleda projekat i tako postupiš.

Ako hoćeš, postavi svoj projekat gromobranske zaštite po novim propisima na mrežu.
Voleo bi da vidim kakao izgleda jer će to morati uskoro da proradi.
 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mediaworksit.net.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme07.01.2013. u 10:23 - pre 137 meseci
Oblast pp zaštite i propisi su šuplji kao sito.
Koliko ja znam od januara treba da startuje neka nacionalna agencija za zaštitu od požara
www.nuzop.org.rs
Oni bi navodno trebali da reše sva problematična pitanja.
Voleo bih da se ljudi jave kaoji imaju predloge rešenja pp propisa ili pitanja na koja treba da se daju odgovori.
 
Odgovor na temu

zoomat
Zoran Matić
Projektant, vlasnik radnje
PLANEL
Smederevo

Član broj: 310640
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme07.01.2013. u 23:57 - pre 137 meseci
Poštovani kolega g0071111 i ostali forumaši,

Zahvaljujem se na mišljenju sa kojim se u potpunosti slažem.

Za istu stvar PP policija u drugom gradu nije dala primedbe.


Što se tiče projekta mislim da nema smisla da ga postavljam jer su proračuni vrlo loše prezentovani. Razlog za to je što nisam uspeo da sastavim neki pregledni i jasan kalkulator npr u excelu a sve zbog jako opšitnog saatndarda koji sadrži 4 dokumenta na više stotina stranica.

Koristio sam jedno besplatno programče čiji izveštaji mogu da se prevedu na srpski.

Evo vam linka za download, pa ako ste zainteresovani možemo da diskutujemo dalje.

http://sourceforge.net/projects/lars-ms/

Inače, prvi utisak je - "po novom" procene ririka je komplikovanija ali moguće je izabrati mere zaštite ciljano prema najverovatnijem uzroku opasnosti. Bez alata za procenu projektant može lako da se izgubi u moru detalja.

Pozdrav

z
 
Odgovor na temu

zoomat
Zoran Matić
Projektant, vlasnik radnje
PLANEL
Smederevo

Član broj: 310640
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme08.01.2013. u 00:02 - pre 137 meseci
Novo pitanje?

Imate li informacije o izdavanju licenci za projektovanje podebnih sistema i izradu glavnog projekta zaštite od požara_


Ja sam uspeo da položim stručni ispit iz zaštite od požara i imam to uverenje ali šta dalje?

 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mediaworksit.net.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme08.01.2013. u 18:23 - pre 137 meseci
pozz ZooM
položio si ispit, sada konkuriši za licencu. Imaš na sajtu ing komore kontakte i podateke.
Mislim da ima više tipova licenci, mislim 6 licenci.
Registruj i svoju firmu preko MUPa da dobiješ i licencu za firmu.
Kad dobiješ licencu možeš da radiš projekte zaštite od požara, sistema za dojavu požara, elaborate o zonama rizika i drugo.
 
Odgovor na temu

ndukan

Član broj: 310281
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme10.01.2013. u 11:19 - pre 137 meseci
Ako se dobro sećam, primena novih standarda (HD) je od decembra 2012.g. Dotični inspektor je verovatno govorio o pravilniku iz 1996. koji se poziva na JUS IEC 1024-1, a iss ga je proglasio ne važećim. Znači treba koristiti važeći 62305 (pretpostavljam da je promena morala biti objavljena u nekom Službenom glasniku).
Konkretno za tvoj slučaj, ja bih tražio neki overen zahtev za izmene projekta, u pisanoj formi...

Takođe me nervira dokoličarenje u inženjerskoj komori! Oni koji izdaju licence, ne daju korektne informacije koji su važeći standardi, zakoni, pravilnici... Prava sramota !!
 
Odgovor na temu

ndukan

Član broj: 310281
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme10.01.2013. u 11:32 - pre 137 meseci
Evo i adrese programa za proračun gromobranske instalacije i na "Srpskom" :

http://www.hermi.si/hr/program-stit

Na ovoj adresi možete zatražiti da vam pošalju program i verujte, veoma su ažurni...

p.s. Kod mene na Win 7 ne može da se pokrene instalacija, ali na Win XP kadi besprekorno (čekam odgovor od Hermi-ja za ovaj problem).

pozz
 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mediaworksit.net.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme10.01.2013. u 17:41 - pre 137 meseci
POZZ ndukan
U pravu si, samo kažem da nemaš kome da se žališ jer niko drugi nezna ništa bolje ni više.
Što se tiče Hermija..
Znam dobro momke koji rade tamo i ta se firma stvarno bori da malo upravi stvari.
Doduše novi EN propisi im idu na ruku jer su izbacilo gromobrane sa ranim startovanjem (koje oni ne prodaju) pa sad ima samo klasična varijanta.
Snimite si njihov katalog sa sajta jer tamo imaju propisi na prvim stranama i jako je korisno.

 
Odgovor na temu

zoomat
Zoran Matić
Projektant, vlasnik radnje
PLANEL
Smederevo

Član broj: 310640
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme11.01.2013. u 22:36 - pre 137 meseci
Probao sam Hermijev ŠTIT pre godinu dana i čini mi se da tada nije mogao da procenjuje rizik po 62305 ili nije mogao detaljno da obrađuje svaki slučaj.

Dopala mi se cad varijanta metoda kotrljajuće sfere u 3d ali treba imati žovaca za tačno crtanje 3d modela.

Ne držite me za reč ali mislim da tako nekako beše.

ZBOG ČEGA ONDA DO VRAGA U SPISKU VAŽEĆIH PROPISA NA SAJTU SLUŽBENOG GLASNIKA STOJI PRAVILNIK ZA GROMOBRANIJU SA SRPS IEC 1024-1-1.

POZDRAV
 
Odgovor na temu

sasa_stole
Saša Stojanović
Beograd

Član broj: 96836
Poruke: 5
*.kodar.rs.



+1 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme31.01.2013. u 10:12 - pre 136 meseci
Drage kolege,

što se tiče standarda, kao što znate, nisu obavezujući dok se ne spomenu u nekom zakonskom ili podzakonskom aktu. Onog momenta kad se spomenu u zakonu oni postaju zakonski akt.
Pošto SRPS IEC 1024-1 se navodi u Pravilnik o tehničkim normativima za zaštitu od atmosferskog pražnjenja, samim tim standard je postao obavezujući i dokle god je Pravilnik na snazi važiće i standard.
Naši zakonodavci su se malo upetljali, od silne želje da dobijemo sve evropsko
 
Odgovor na temu

superpedja
Subotica

Član broj: 294047
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme31.01.2013. u 15:48 - pre 136 meseci
Da li se moze izvesti u trosobnom stanu vise od 2 elektricna kruga za osvetljenje? Vidim u tabelama da su predvidjena 2. Medjutim u tom slucaju ja po strujnom krugu imam 6 sijalica+1 ventilator i drugi mi je krug isto takav?

[Ovu poruku je menjao superpedja dana 31.01.2013. u 20:46 GMT+1]
Statistika je kao bikini: otkriva sve, a ne pokazuje nista.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
pppoe-46-239-9-32.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme31.01.2013. u 22:00 - pre 136 meseci
Instalacija i 10A osigurac ce bez problema izdrzati to opterecenje.
Bilo bi dobro da ima vise strujnih krugova, ali ne zbog opterecenja.
 
Odgovor na temu

superpedja
Subotica

Član broj: 294047
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme01.02.2013. u 14:29 - pre 136 meseci
Mislim da bi bolje bilo sa tri strujna kruga, ovako nisam ispostovao ni pravilo da su susedne prostorije na razlicitim strujnim krugovima ( sto se tice osvetljenja ), je li mora to da se postuje? U kom slucaju moze to da predstavlja problem, mislim tih sedam sijalica za 10A osigurac, koja su tu ogranicenja?
Statistika je kao bikini: otkriva sve, a ne pokazuje nista.
 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mediaworksit.net.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme01.02.2013. u 19:50 - pre 136 meseci
Zdravo Peđa,
Računaj ovako,
-na 1 strujni krug postavljaj svetiljki do 1kW
-osiguraj kabal 3x1,5mm2 sa brzim osiguračem od 10A

Ranije su bili manji zahtjevi što se tiče osvjetljenja,
ali se ipak tražilo da budu barem 2-3 struja kruga za osvjetljenje.
Danas ti možeš staviti koliko god hoćeš strujnih krugova,
jer ima puno više svjetiljki (ako ganjaš neki enterijer)
stavi 5 ili 10 nema veze, koliko imaš mjesta u tabli.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 230935 | Odgovora: 544 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.