Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

[es] :: Elektrotehnika :: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 230557 | Odgovora: 544 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3874
adsl-67-75.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme08.01.2014. u 17:10 - pre 125 meseci
Rekao sam vec da se traka polaze na kant zbog slijeganja zemlje u rovu.
Uoliko je traka pljostimice postavljena moguce je da se zemlja ispod trake slegne i da donji dio trake ostane u vazduhu.
Kod postavljanja na kant nema te opasnosti.
U betonu nema veze.
 
Odgovor na temu

a.stupar
Banjaluka, BiH

Član broj: 316993
Poruke: 47
*.elektrokrajina.com.



+1 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme10.01.2014. u 07:07 - pre 125 meseci
Citat:
dvp:
Citat:
automatski instalacioni osiguraci ne smeju biti glavni je opstepoznato


Koristiš izraz automatski osigurač a to je pogrešan izraz ... ispravno je automatski prekidač.

Naziv instalacioni govori samo o tome da se koristi za zaštitu krajnjih potrošača u instalaciji i
da u skladu sa tim može da imam manju prekidnu moć (izražava se u kA).
Ne znam koliko duboko poznaješ materiju pa u skladu sa tim ne znam da li pojašnjavam te stvari dalje.

U projektu električnih instalacija postoji proračun koji pokazuje
koliku prekidnu moć mora da ima glavni prekidač na razvodnoj tabli (stanskoj) ili razvodnom ormanu
i ako automatski prekidač ima vrednost u kA veću od dobijene u proračunu
može se koristiti kao glavni.

Naravno njegova nazivna struja mora da bude veća od projektovane za ceo orman,
a u cilju selektivnosti taj prekidač bi trebao biti ''tromije'' karakteristike od ostalih instalacionih prekidača koji štite
izvode iz ormana.

U dosta slučajeva se zbog ekonomičnosti umesto automatskog prekidača kao glavnog
koristi ''obična'' grebenasta sklopka. To je rešenje OK za struje do 160A,
a preko toga se ide na kompaktnu sklopku (KS) a preko 400A skoro uvek na automatski
prekidač visoke prekidne moći.

Jedino u trafo stanicama te sklopke mogu da idu do 1000 - 1250A
a za veće vrednosti primenjuju se automatski prekidači za 1600 - 2000A.


U trafo stanicama se do struje od 250 A koristi kombinacija osigurač (visokoučinski) +sklopka. Za struje veće od 250 A se koristi prekidač sa magnetnom i termičkom zaštitom.
Što se tiče "glavnih osigurača" u Republici Srpskoj je važeći Pravilnik o priključenju na niskonaponsku elektrodistributivnu mrežu. Prema tome Pravilniku je obavezna ugradnja osigurača/rastavne sklopke i limitatora (automatski prekidač).
 
Odgovor na temu

Dzennana

Član broj: 319519
Poruke: 39
31.176.139.*



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme13.01.2014. u 13:17 - pre 125 meseci
Hvala vam na odgovorima. Nekada prije sam upitala za crtanje jednopolne sheme. Koristite li samo AutoCAD za definisanje (blokova) ili neke druge programe (Eplan,...)?
 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mediaworksit.net.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme18.01.2014. u 18:36 - pre 124 meseci
Pozz. Meni se najbolje pokazalo da sam nacrtam svoje blokove za jednopolne šeme. A i njih stalno mjenjam i dorađujem. Sve drugo mi je bilo monogo komplikovanije. Npr kad treba dodati i šemu djelovanja u jednopolnu šemu.
 
Odgovor na temu

Dzennana

Član broj: 319519
Poruke: 39
*.dynamic.telemach.ba.



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme19.01.2014. u 21:57 - pre 124 meseci
Mnogo hvala na odgovoru. Iskreno, jako mi se sviđa način na koji si uradio ove projekte. Uredno, jasno i precizno.

Htjela bih upitati još nešto vezano za gromobransku instalaciju odnosno materijale koji se upotrebljavaju za istu. U Pravilniku piše da se za glavne odvode i hvataljke može upotrijebiti aluminij(um)ska žica fi 10 mm te da aluminij ne ide u zemlju. Vidjela sam rješenja u kojima se za odvode i hvataljke koristi aluminijska žica fi 8 mm. Možete li mi reći da li je to uredu (došlo je do nekakvih izmjena u propisima) i ako jeste gdje PIŠE?

Hvala unaprijed. Lijep pozdrav
 
Odgovor na temu

Dzennana

Član broj: 319519
Poruke: 39
109.163.164.*



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme21.01.2014. u 14:04 - pre 124 meseci
Još nešto bih htjela upitati kolegu koji je objavio ove projekte. Interesuje me način na koji si određivao koeficijent istovremenosti (jednovremenosti). Kada su naši prostori u pitanju, pretpostavljam da je određivanje koeficijenta više iskustveno i intuitivno. Onda, kako odrediš "ukupni" koeficijent istovremenosti? Voljela bih da mi neko da odgovor na ova pitanja jer je to ustvari početna tačka od koje idu svi drugi proračuni.

Lijep pozdrav
 
Odgovor na temu

a.stupar
Banjaluka, BiH

Član broj: 316993
Poruke: 47
81.93.67.*



+1 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme21.01.2014. u 17:19 - pre 124 meseci
Formule za odrdjivanje koeficijenta jednovremenosti su u tehničkim preporukama Elektroprivrede Srbije. Ima na njihovom sajtu.
 
Odgovor na temu

Dzennana

Član broj: 319519
Poruke: 39
31.176.134.*



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme22.01.2014. u 10:26 - pre 124 meseci
Možda imaju za ukupni koeficijent istovremenosti ili kada je u pitanju više objekata. Mene interesuje koeficijent istovremenosti koji je kolega odabrao npr. za razvodnu tablu (da malo banaliziram). Jer za svaki proračun (za bilo koji strujni krug) trebaš taj koeficijent. E kako ga odrediti?
 
Odgovor na temu

a.stupar
Banjaluka, BiH

Član broj: 316993
Poruke: 47
*.elektrokrajina.com.



+1 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme22.01.2014. u 10:54 - pre 124 meseci
U TP EPS data je vršna(jednovremena) snaga za jedan stan, za različite slučajeve:centralno grijanje, mješovito grijanje i grijanje TA pećima. Npr. za stan sa centralnim grijanjem 8,5 kW.
 
Odgovor na temu

dvp
Beograd

Član broj: 304229
Poruke: 242
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+39 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme22.01.2014. u 12:59 - pre 124 meseci
Citat:
Dzennana:
Možda imaju za ukupni koeficijent istovremenosti ili kada je u pitanju više objekata. Mene interesuje koeficijent istovremenosti koji je kolega odabrao npr. za razvodnu tablu (da malo banaliziram). Jer za svaki proračun (za bilo koji strujni krug) trebaš taj koeficijent. E kako ga odrediti?


Do koeficijenta jednovremenosti na nivou jedne razvodne table (ili čak na nivou jednog strujnog kola),
najbolje ćeš doći tako što zamisliš situaciju u kojoj komforno koristiš stan, i koji ti sve uređaji mogu
biti uključeni u jednom trenutku.
Poenta je da u glavnom razvodnom ormanu ne dođe do iskakanja limitatora koji ograničavaju potrošnju električne energije.

Tako dobijeni zbir snaga ti je jednovremena snaga na nivou stana i to je jedini dobar način za određivanje limitatora
koji su ti potrebni za taj stan.

Kasnije (na višim nivoima) na glavnom ormanu, na KPK, u TS ... koristiš formule kojima dolaziš do koeficijenata i
oni služe za dimenzionisanje napojnih kablova za glavne ormane, napojnih kablova za objekat, kapacitet transformatorske stanice itd.

Jednovremena snaga od 8,5kW po stanu sa centralnim grejanjem može biti dobra samo
ako je posmatrana za veći broj stanova (na nivou celog objekta ili rejona), a nikako na nivou razvodne table tog stana, razumeš?

 
Odgovor na temu

Dzennana

Član broj: 319519
Poruke: 39
31.176.134.*



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme22.01.2014. u 13:23 - pre 124 meseci
Razumijem naravno. Mislila sam da postoji neki precizniji način za određivanje ovog koeficijenta. ;o) Hvala vam na savjetima. Ovaj zadnji ću imati na umu.
 
Odgovor na temu

a.stupar
Banjaluka, BiH

Član broj: 316993
Poruke: 47
*.elektrokrajina.com.



+1 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme22.01.2014. u 13:29 - pre 124 meseci
Citat:
dvp:
Citat:
Dzennana:
Možda imaju za ukupni koeficijent istovremenosti ili kada je u pitanju više objekata. Mene interesuje koeficijent istovremenosti koji je kolega odabrao npr. za razvodnu tablu (da malo banaliziram). Jer za svaki proračun (za bilo koji strujni krug) trebaš taj koeficijent. E kako ga odrediti?


Do koeficijenta jednovremenosti na nivou jedne razvodne table (ili čak na nivou jednog strujnog kola),
najbolje ćeš doći tako što zamisliš situaciju u kojoj komforno koristiš stan, i koji ti sve uređaji mogu
biti uključeni u jednom trenutku.
Poenta je da u glavnom razvodnom ormanu ne dođe do iskakanja limitatora koji ograničavaju potrošnju električne energije.

Tako dobijeni zbir snaga ti je jednovremena snaga na nivou stana i to je jedini dobar način za određivanje limitatora
koji su ti potrebni za taj stan.

Kasnije (na višim nivoima) na glavnom ormanu, na KPK, u TS ... koristiš formule kojima dolaziš do koeficijenata i
oni služe za dimenzionisanje napojnih kablova za glavne ormane, napojnih kablova za objekat, kapacitet transformatorske stanice itd.

Jednovremena snaga od 8,5kW po stanu sa centralnim grejanjem može biti dobra samo
ako je posmatrana za veći broj stanova (na nivou celog objekta ili rejona), a nikako na nivou razvodne table tog stana, razumeš?


Ne. Za veći broj stanova, vršna snaga po stanu (to je u stvari učešće stana u vršnoj snazi mreže) je još i manja.
Tako npr. 10 stanova, vršna snaga je 41,4 kW (slučaj sa centralnim grijanjem).
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3874
adsl-105-248.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme22.01.2014. u 19:40 - pre 124 meseci
Ajmo realno.
Jedan prosjecan stan.
1. Ves masina 2kW
2. Bojler 2kW
3. el. sporet 4 kW
4. Ostalo 2kW

Elem, bez grijanja to ispadne oko 10 kW.
Vec par godina se ovdje kao glavni osiguraci u GRO stavljaju 20A.
Ima ponekad problema, ali rijetko, i to gdje nije uravnotezen sistem.
 
Odgovor na temu

ndukan

Član broj: 310281
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme22.01.2014. u 19:59 - pre 124 meseci
Đenana,
moj predlog bi bio da neko vreme pregledaš pravilnike, malo standarde, po malo neke tehničke dokumentacije, malo sa starijim kolegama, malo sa izvođačima, nadzorima, predaš neki objekat, sistem, pa se vidimo za 2-3 godine...
 
Odgovor na temu

dvp
Beograd

Član broj: 304229
Poruke: 242
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+39 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme22.01.2014. u 21:04 - pre 124 meseci
Citat:
veselinovic:
Ajmo realno.
Jedan prosjecan stan.
1. Ves masina 2kW
2. Bojler 2kW
3. el. sporet 4 kW
4. Ostalo 2kW

Elem, bez grijanja to ispadne oko 10 kW.
Vec par godina se ovdje kao glavni osiguraci u GRO stavljaju 20A.
Ima ponekad problema, ali rijetko, i to gdje nije uravnotezen sistem.


Ma jasno ko dan...
a gde su tu još kojekakvi fenovi, usisivači, mikseri ... pa frizider i zamrzivač, kuhinjski bojlerčić... itd.
Pa mašina za sudove ... koja troši i do 2kW u periodima kad greje vodu.

E a u stara srećna vremena kad su investitori bili normalne firme, a ne današnji klošari ...
nije išlo ništa manje od 3x25A.
Pripravnički u komisiji sastavljenoj od starih iskusnih projektanata ... nikad ne bih položio
samo da sam pomisliti da može drugačije.
 
Odgovor na temu

Dzennana

Član broj: 319519
Poruke: 39
31.176.154.*



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme23.01.2014. u 11:09 - pre 124 meseci
Uvaženi kolega (ndukan),

A koja je svrha foruma ako ne za sve to što si nabrojao?! Nemamo svi sreću imati starije kolege a opet, oni koji ih imaju ne mora značiti da će od njih nešto i naučiti. Slažem se u potpunosti sa tvojim prijedlogom. Ustvari, već ga primjenjujem. Zato, molim te, reci mi nešto što ne znam, npr. odgovori na moja pitanja.

Lijep pozdrav
 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mediaworksit.net.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme28.01.2014. u 16:06 - pre 124 meseci
Pozdrav svima,
Neko pametan reče da nema glupih pitanja, samo glupi odgovori.. i bolje se razmišlja u grupi.. puno ljudi zna više.

Zato, oko jednovremenosti..
ja to iskreno namjestim po potrebi. Recimo da imaš uslove nadležne ditribucije, koja daje recimo limitatore 16A.
Potanje.. zašto daje 16A ili 10A, pa zato što je Investitor (čovijek) tako tražio jer manje košta..
Onda ja stavim jednovremenost 10% od instalisane snage.
Veći je problem ako treba procjeniti tačnije.. onda saberem potrošače koji mogu raditi u isti vrijeme pa onda unazad obračunam koeficient jednovremenosti.
Ovo traži dosta iskustva.. ako imaš vremena uzmi strujna klešta i izmjeri u svojoj zgradi struju po fazi.. probaj i za više objekata pa podjeli sa brojem stanova.

Oko gromobrana i uzemljenja..
Kod nas u Srbiji su na snazi i stari i novi propisi za gromobrane (što nije normalno ali je tako).
Po novim propisima je dozvoljeno koristiti AL žicu fi 8mm za prihvatni sistem gromobrana (naravno i za spusni sistem).
Po starim propisima morala se koristiti žica 10mm2.
 
Odgovor na temu

M12345
Novi Sad

Član broj: 152112
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme01.02.2014. u 19:25 - pre 124 meseci
Citat:
g0071111:
Imam knjuge u elektronskoj formi:
Dotlić
Kajzer
Preporuke EDB
Kataloge elektro opreme i cenovnike u skraćenoj formi
Treba malo vremena da se nabace ali nije problem
javite dali ste zainteresovani




Molim te pošalji na

[email protected]

poz.

f
 
Odgovor na temu

elektro arhiva
izvođač i projektant el. instalacija
Beograd

Član broj: 321073
Poruke: 3
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme05.02.2014. u 14:16 - pre 124 meseci
DOTLIĆ_
https://drive.google.com/folde...mFOU09XOFcxMlE&usp=sharing

KAJZER_
https://drive.google.com/folde...FZqMS1EOU1LMlE&usp=sharing

TEHNIČKE PREPORUKE EDB_
https://drive.google.com/folde...1BSaVZrdndDMEE&usp=sharing

TEHNIČKE PREPORUKE BEOGRADSKIH TOPLANA ELEKTRANA_
https://drive.google.com/folde...VJHSEowZUt1Rnc&usp=sharing

TEHNIČKA PREPORUKA ZA ZAŠTITU OD POŽARA_
https://drive.google.com/folde...VJHSEowZUt1Rnc&usp=sharing
 
Odgovor na temu

z.v
zoran vulic
cacak

Član broj: 75259
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme13.02.2014. u 13:03 - pre 124 meseci
Postovani g0071111,

Projekti stambenih objekata, pogona stcne hrane su odlicni!!!
Graficka i tekstualna dokumentacija je odlicna.
Imam pitanje u vezi proracuna.
Kada promenim ukupnu duzinu u kolonu Luk izbacuje mi za neke kolone, =N/A gresku.
U projektu stocne hrane kolona luk nema matematiku tako da je logicno da promenim duzinu voda, ali mi izbacuje gresku =N/A u kolonama Ik3pol.

A u projektu apartmana ta celija u kolono Luk(ukupne duzine voda) ima matematiku. kako u oba slucaja da iskoristim tvoj proracun, a moram da promenim duzine.

Greska #N/A se javlja i kada promenim potrosace recimo M1f u U1f na padajucem meniju ili promenim broj potrosaca.

Jos jedno pitanje koja je razlika izmedju Lrac i Luk, vidim da je negde isto, a negde razlicito.
Pogledao sam u tamnim kolonama(PRIMER ISPOD) i vidim odakle vuce, ali mi nije jasno kako da ubacim novu ukupn duzinu, kada je ta celija sa matematikom?
☼ 1 5 B10 PP-Y 1.5
PP☼ 1 6 B10 PP-Y 1.5
B 1 8 B16 PP-Y 2.5
U 1f 1 5 B16 PP-Y 2.5
● 1 5 B16 PP-Y 2.5

U 3f 3 10 B16 PP-Y 2.5
● 3f 3 5 B16 PP-Y 2.5

M 1f 1 12 C16 PP-Y s
M 3f 3 12 C16 PP-Y s
M 1fΥΔ 1 12 os tip s
M 3fΥΔ 3 12 os tip s

RO 1f 1 Luk os tip s
RO 3f 3 Luk os tip s


Moj e-mail je [email protected]
mob> 064/853-1307

zoran
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 230557 | Odgovora: 544 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.